Sulík Hegerovi plán opatrení v SR proti drahým energiám. Rusko najväčšie trhy v čínskej mene

  Dotkne sa domácností aj firiem. V pondelok by mal minister hospodárstva Richard Sulík predstaviť premiérovi Eduardovi Hegerovi plán opatrení. Vláda by mala budúci týždeň predstaviť opatrenia proti zvyšovaniu cien energií. Ako uviedol predseda vlády Eduard Heger v diskusnej relácii televízie TA3 V politike, vláda pomôže s vysokými cenami energií tak domácnostiam ako aj firmám. Detaily pomoci však nechcel premiér nateraz konkretizovať.

 „Máme pripravené pre domácnosti ďalšie opatrenia, ktoré by som ešte teraz nerád špecifikoval, lebo v pondelok mi má minister hospodárstva predložiť celý ten plán. Vďaka opatreniam by nemal byť taký nárast cien energií ako to vidíme teraz na trhu. Firmám chceme tiež pomôcť. Máme viacero opatrení. Tak ako sme v pandémii pomohli firmám tak aj teraz pripravujeme opatrenia, aby sme vedeli uchrániť naše hospodárstvo,“ povedal premiér Heger./agentury/

X X X

Premiér Heger: Matoviča ani Sulíka neodvolám. To je ako streliť si do obidvoch nôh

 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) stále verí, že ďalší týždeň rokovaní by v piatok, keď sa má opäť koalícia stretnúť za účelom vyriešenia vládnej krízy, SaS zareaguje na podľa neho férovú a ústretovú ponuku zmien vo fungovaní koalície a ustúpi zo svojho ultimáta. Hoci by tomu radšej predišiel, na druhej strane je Heger ochotný aj vymeniť stoličky ministrov a Igor Matovič by sa tak mohol stať ministrom hospodárstva. Sľubuje, že sa cez týždeň budú ministri zaoberať nielen sebou, ale aj opatreniami na zvládnutie zimy v čase energetickej krízy.

 X Na riešení koaličnej krízy ste sa dnes nedohodli, stretnúť sa máte opäť v piatok. SaS ale trvá na odchode Igora Matoviča z vlády, vy na jeho zotrvaní. Vyzerá to tak, že ak naozaj chcete udržať SaS v koalícii, budete musieť ustúpiť a pripustiť odchod ministra financií z vlády.

Nemyslím si to, pretože ponuka, ktorú som priniesol na koaličnú radu, je veľmi férová. Je to veľkým krokom smerom k SaS. Ak by SaS chcela zareagovať adekvátne, tak vystúpi zo svojho ultimáta a pristúpi k rokovaniu o týchto bodoch a pristúpi k dohode. Myslím si, že toto je ten prirodzený následok, ktorý by mal nastať a pre ktorý som vytvoril značný priestor. Na základe volebného výsledku by žiadna koaličná strana nemala mať také veľké právomoci a nemali by sa voči nej robiť také veľké ústupky. Takže je verím tomu, že kolegovia v SaS sa nad týmto návrhom zamyslia, prekonzultujú si ho, že o ňom budeme môcť budúci týždeň rokovať a budeme smerovať k dohode.

X Prišli ste s návrhmi, z ktorých vyplýva, že Igor Matovič zmení, pod hrozbou sankcií, svoje správanie. Prečo tomu máme veriť? Prečo tomu veríte vy?

Nie je to len o Igorovi Matovičovi. Sú tu aj iní ministri, ktorí sa navzájom takto provokujú, takže týkalo by sa to všetkých členov vlády a koalície. Myslím si, že toto je taký výrazný posun, že by mohol priniesť zodpovednú a profesionálnu spoluprácu.

X Jeden z vašich návrhov je aj o výmene ministerstiev. Považujete členov vlády za takých univerzálnych, že by napríklad Igor Matovič mohol byť schopným ministrom hospodárstva?

Toto som tam dal ako krok, že ako ďaleko, aj spolu s OľaNO, vieme zájsť, pretože nám záleží na spolupráci. To je jasný krok smerom k SaS, ale bol by som rád, keby sme k nemu nakoniec nemuseli pristúpiť, pretože tie predtým sú taktiež veľmi silné. Ale ak by k tomu prišlo, tak môžeme aj o tejto výmene diskutovať. Verím, že toto nebude nevyhnutne potrebné.

X Richard Sulík otvorene ponúkol svoju funkciu, ak by rovnaký krok spravil Igor Matovič. Urobil teda ústretové gesto. Vy ste niekoľkokrát povedali, že urobíte všetko pre udržanie tejto koalície. Všetko zahŕňa aj odvolanie Igora Matoviča. Sulík síce hovorí, že nemáte dostatočne silnú pozíciu na to, aby ste to mohli urobiť, ale ústavné právomoci máte.

Áno. Spor, ktorý tu vyvolala SaS začiatkom leta, ktorá si dala ultimátum, by to možno vyriešilo. Ale pozrite sa na to z pohľadu predsedu vlády, ktorý má ministrov na to, aby čelil všetkým výzvam, ktoré Slovensko momentálne čakajú. Rútime sa do najväčšej energetickej krízy. V čom je teraz dobrý nápad, že si dosadím na tieto kľúčové ministerstvá nových ľudí? To je ako streliť si do obidvoch nôh. V žiadnom prípade to pre mňa nie je dobrý návrh. Pretože sedím na stoličke predsedu vlády a potrebujem mať zohratý tím. Nevymením kľúčových hráčov o to viac, ak je tu najväčšia energetická kríza od druhej svetovej vojny.

 X Ak spomínate energetickú krízu, Juraj Šeliga (Za ľudí) po rokovaniach povedal, že pri téme ťažkého obdobia, ktoré nás čaká a pripravenosti vlády reagovať na ňu, bolo pri koaličných rokovaniach v miestnosti chvíľami ticho. Človek z vnútra teda hovorí, že nie ste ako vláda pripravení na to, čo nás čaká. A z toho má verejnosť určite väčšie obavy, ako z vašich hádok.

Juraj Šeliga je poslanec, takže nevidí do rokovaní vlády. V pondelok bude ďalšie veľké stretnutie viacerých ministrov, ktorých som zavolal. Bude to pod vedením ministerstva hospodárstva, pretože oni hrajú prím v príprave všetkých opatrení. Budeme si prechádzať plán na jeseň, zimu a jar. Nechcem šíriť nejakú paniku, pretože veľmi poctivo sa na to pripravujeme, ale áno, Juraj Šeliga má v jednom veľkú pravdu. Energetická kríza, do ktorej sa rúti nielen Slovensko, ale aj celá Európa, je najväčšia od druhej svetovej vojny. Žiaľ, je to následok rozhodnutia Moskvy a Vladimíra Putina, ktorý rozohral s Európou hybridnú vojnu a len ukazuje, že Európa podcenila vzťah s ním. Zneužíva svoje postavenie a nepripravenosť Európy na to, aby nás držal v šachu, ale ja som presvedčený, že to spolu zvládneme.

X V priebehu týždňa teda už bude verejnosť vidieť nejaké návrhy ohľadom toho, čo nás čaká a ako budeme cez zimu fungovať?

Určite. My sme už nejaké návrhy a opatrenia aj predstavili. Veď si spomeňte na opatrenia týkajúce sa elektrickej energie pre domácnosti, alebo plynu, ktoré riešia časť problému. O tých ďalších budeme rokovať teraz v pondelok a postupne, keď budeme schvaľovať nejaké dokumenty na vláde, ich predstavíme aj verejnosti./agentury/

X X X

Nicholsonová: Sulík už ustúpiť nedokáže. SaS ale v opozícii splynie  

Ak by tá strana mala byť iba ďalším 6 percentným politickým planktónom, tak by podľa europoslankyne nemala ani vzniknúť.

„Nebude to scenár Za ľudí. Ak by to mal byť, tak to nevznikne vôbec,“ hovorí o svojich plánoch založiť novú stranu s Dzurindom či Korčokom, europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. A ako dopadne vládna kríza?

X Začnem priamo u koaličnej krízy krátkym citátom: „Stačí aby človek urobil krok späť a Slovensko nebude vystavené chaosu”. Toto sú slová Igora Matoviča z tlačovky, ktorá sa konala v hoteli Bôrik. Myslel tým podľa vás Richarda Sulíka alebo hovoril o sebe?

Mňa zaráža, že takúto vetu povedal práve Igor Matovič, ktorý podľa mňa nie je schopný urobiť ten krok späť. Ja sa obavám, že on nie je schopný sebareflexie alebo náhľadu na samého seba, ktorý by mu kázal, aby on spravil ten krok späť. Ja si myslím, že to bola výzva k Richardovi Sulíkovi.

X Vy ste boli dlhoročnou členkou vo vedení strany SaS, takže Richarda Sulíka dobre poznáte. Je to z vášho pohľadu človek, ktorý by dokázal spraviť krok späť? Aj kauza Eurovalu ukázala, že je to človek, ktorý sa raz zatne, tak nepopustí.

Myslím si, že teraz, ako sú vyhrotené vzťahy už nedokáže ustúpiť, a myslím si, že nevidí ten dôvod, že prečo sa nechal príliš zmanipulovať do toho boja s Igorom Matovičom.

Okolnosťami Igorom Matovičom, myslím si, že nabehol na jeho hru a dnes je z toho to, čo voláme vládna kríza – prakticky osobný konflikt dvoch ľudí, ktorí spolu nedokážu koexistovať.

Možno, pretože sa navzájom provokujú. Možno aj pretože minimálne SaS na tom vyrástli preferencie, lebo naozaj SaS sa v istý moment vzdala, že je jednooký medzi slepými. Keď som bola v strane SaS, tak som to raz nazvala, že SaS svieti vo vláde ako diamant.

Teraz by som to už takto neštylizovala. Ale mám pocit, že kvôli tomu, akí tam sú ľudia, tak sú katastrofálni. Až pod úroveň. Aj preto SaS z toho vychádza ako jednooký medzi slepými a istý moment naozaj naberala tie preferencie aj pre konflikt s Matovičom.

X Na koľko dá Richard Sulík na preferencie? Niektorí lídri sú posadnutí tými preferenciami, niektorí im neveria, ako je to u Sulíka?

Pomerne veľa.

X On je excelovský človek, ktorý verí tabuľkám.

Presne tak. Pre SaS to je veľmi dôležité. Ona má dnes, pozerala som prieskum. Neviem, či to bol AKO alebo Focus, myslím, že SaS mala cez 12 percent. Pre stranu sú to veľmi dobré čísla. Boli časy, kedy mala aj 17 až 18 percent. V tých voľbách to vždy nejako kleslo.

X Pamätám si časy, keď Richard Sulík víťazoslávne rúbal šampanské šabľou a skončil s obviazanou rukou a figou borovou. Tam ide aj o koaličný potenciál, a povedzme, keď sa predá obraz, že povalil tretiu vládu ako intenzívne masíruje mienku OĽANO, tak to zužuje ten koaličný potenciál.

Celkovo má SaS zúžený koaličný potenciál. Oni nemajú dlhodobý plán, že vyšli s uznesením republikovej rady o tom, že Matovič musí ísť dolu alebo odchádzame my. Nenechali si manévrovací postup a nenechali ho ani Eduardovi Hegerovi, ktorý je veľmi slabý premiér, ktorý je premiérom na papieri.

V tomto urobili chybu, lebo nemajú zodpovedaných veľa otázok čo potom, kto zahlasuje za skrátenie volebného obdobia, keď sa nezahlasuje, a nepôjdu rýchlo do predčasných volieb. Strane SaS nevydržia preferencie. Strana bola zaujímavá, keď bola opozícia v koalícii. A teraz bude opozícia v opozícii. Teraz ten ich hlas zanikne, pretože budú úmyselne kričať to, čo kričí Fico alebo Hlas.

X Aj tá technika, ako na to uznesenie, bola len jediná podmienka a nemalo sa o čom vyjednávať. Bolo to buď alebo. Nebola tam žiadna ponúknutá možnosť, že odíde aj Richard Sulík a všetci lídri z hrušky dole.

Toto som ja očakávala. Preto hovorím, že oni sami sebe vlastne veľmi uškodili, keď nechali manévrovací priestor, nie len pre Hegera, ale aj sami pre seba. Tam nemalo dôjsť k takej podmienke. Pretože iná podmienka okrem toho Matoviča nebola. Na tomto je najlepšie vidieť osobný konflikt Sulíka a Matoviča.

X To skôr podkopáva teóriu o tom diamante, lebo toto nie je akoby od dlhoročného politika, pretože Richard Sulík je už dlhoročný politik. Toto nie je veľmi akože scénar na tri ťahy.

V tomto ma Richard Sulík prekvapil, pretože som ho poznala ako človeka, ktorý myslí dopredu a nemyslí zbrklo. Preto tvrdím, že sa nechal vtiahnuť do osobného boja, ktorý sa dlho odohrával v tej Matovičovej hlave.

 X Podľa vás to bolo emotívne rozhodovanie, niečo ako v manželstve, že jednoducho už stačí a nemôžem dýchať jeden vzduch, a buch do stola?

Áno. Bolo to emotívne rozhodnutie. Rácio to malo naozaj iba v tom a tam vidím rukopis Richarda, že na jednej strane sa pozerá na svoju manželku Igora Matoviča, na ktorú sa už nemôže ani ráno pozrieť a večer sa k nej vrátiť.

Na druhej strane videl rastúce preferencie a povedal si, že teraz je ten moment. Ale nemyslel dopredu, že to bude zaťažkávajúca skúška pre SaS, pretože stiahne sa do opozície a splynie tam. Podľa mňa ich preferencie pôjdu dolu, pretože naozaj neviem, kedy je možné očakávať voľby. Vieme, kedy budú normálne, ale o predčasných ťažko povedať.

 X Keď hovoríme o zlom manželstve, tak prvé čo mi napadne je milenka. Kto je Sulíkovou politickou milenkou, pretože teraz sa objavujú špekulácie, že Suja mal so Sulíkom nejaké rokovania ale Sulík to poprel. Na jednej strane tam nie je vymedzenia sa voči Republike. Sú tam aj pootvorené dvierka Hlasu. Však bratislavský župan Droba má mať tichú podporu strany Hlas, čo sú diametrálne hodnotovo odlišne strany. Ako to čítať?

Čítam to tak ako ste povedali. Strana SaS môže mať preferencie akékoľvek, ona jednoducho nebude tou stranou, ktorá bude skladať vládu. Ona sa musí niekde pripichnúť k niekomu. Návrat k OĽANO za mňa nehrozí, ako aj k Sme rodine a Za ľudí neexistujú. Predpokladám, že Hlas počíta s touto možnosťou, ale neviem aká je nálada vo vnútri SaS.

Stranu, ktorú som poznala ja bola principiálna a zásadová, ktorá by nikdy nešla do vlády s Hlasom. SaS by nikdy neuverila, že ľudia ako Peter Žiga, Denisa Saková, Erik Tomáš a Peter Pellegrini môžu prejsť nejakou skutočnou zmenou.

V DNA SaS bolo brojiť proti takýmto ľuďom a nie im sadnúť na lep, a trepať sa s nimi do vlády, preto že sú veľkí a získajú veľký počet preferencií. Čo sa týka Republiky, tam iba dúfam, že Richarda to nebude ťahať k Uhríkovi a Mazurekovi.

X Podľa vás by bol schopný ísť takto ďaleko?

Verím, že nie. Neviem si to úplne predstaviť. Tým pádom sme vyčerpali potenciál, že s kým môže ísť.

Mimochodom, k tejto najsilnejšej kríze dal komentár Marián Leško, kde sa pozrel ako fungujú politické strany. Strany, ktoré nemajú širokú voličskú základňu, v ktorých nie sú demokratické mechanizmy.

To je od OĽANO až po Smer, ak si odmyslíte tú voličskú základňu, tak tie mechanizmy rozhodovacie má v rukách Robert Fico až po SaS, ktorá tiež nemá veľkú členskú základňu.

X Má ju veľmi exkluzívnu, tak neviem ako oni mohli miešať demokratické karty, keď oni sami nemajú demokraciu vo vnútri. Napokon odcitujem Igora Matoviča, ktorý to tiež pripomína, že „nič nepomôže, ak sa tak rozhodne jeden človek ako vždy doteraz.

Prebehli tri veľké čistky a to čo tam bolo kritické už nie je. Vy ste tiež odišli po konflikte okolo Veroniky Remišovej. Čiže má táto SaS kľúčik Richarda Sulíka?

Myslím, že tam zostalo ešte niekoľko ľudí, ale to je naozaj, že asi na prstoch jednej ruky by som vedela spočítať, ktorí sa dokážu postaviť Richardovi Sulíkovi. Strana SaS má teraz asi 200 členov, a pomerne veľa z nich bolo v dozorných radách pod ministerstvom hospodárstva. To sú ľudia, ktorí dlho čakali na to, že budú nejakým spôsobom odmenení za to, že sú zakladajúci členovia.

X Teraz mi ako prvý napadol Ivan Zich, ktorý mal kauzu v košických teplárňach kvôli kauze, kde si vyplatil nejakých 90- tisíc eur. Keď ho Richard Sulík vyzval, aby mu to vrátil, tak mu odkázal, že mu to nevráti.

Už som zabudla na túto kauzu, ale je to dobrá pripomienka. Keď som teraz hovorila o tých ľuďoch, tak sú to častokrát veľmi kvalitní ľudia z regiónov. Nie nadarmo má SaS trojstupňový výber ľudí, čiže je naozaj taká elitárska.

My sme prakticky po sebe nechali veľkú armádu nahnevaných ľudí, ktorých sme odkopli lebo neboli dobrí, aby sa stali členmi strany, a teraz bolo zhruba 100 ľudí v nejakých dozorných radách.

Tvrdím, že to boli ľudia, ktorí prvýkrát od vzniku SaS z roku 2009, dostali na oplátku niečo. Sú to častokrát ľudia, ktorí sú veľmi inteligentní a použiteľní. Pozor, toto nie sú trafiky pre ľudí, ktorých potrebujete len odmeniť a vo vnútri nemajú žiadnu pridanú hodnotu.

To sú častokrát veľmi fajn odborníci, ale aj veľmi drobní ľudia v tých regiónoch, ktorých máme veľmi málo. Lepili plagáty každé voľby, robili okresných šéfoch, vlastným benzínom jazdili a robili „mravenčiu“ prácu. Nikdy v živote sa nikam nedostali. Veľká časť z nich si aj zaslúžila tie miesta. To znamená, že tým nechcem povedať, že SaS rozdávala nejaké trafiky, pretože toto nie je úplne v DNA strany SaS.

Predsa len sú to ľudia, ktorí visia na šnúrkach od nohavíc Richarda Sulíka. Momentálne sú na tom, tak všetci. Jediný kto má výtlak je Martin Klus, ktorý je super. Ja ho považujem za veľmi kvalitného človeka, ale je považovaný v SaS za slniečkara. On je človek, ktorý skôr odsúvaný, ako dávaný nejako do popredia. Potom tam máte Branislava Grohlinga, ktorý je tiež fajn.

 Na ministerstve je jeho pôsobenie nie veľmi dobré.

Hodnotím ho, že tiež nevytvoril nejakú opozíciu oproti tomu Richardovi. Ďalej tam je pani Cigániková, ktorá od kedy vstúpila do SaS, tak je Sulíkov tieň.

X Napadá mi, že toto isté o vás hovoril Ľubomír Galko. Presnejšie, že ste boli tieň Richarda Sulíka, že ste sa tvárili ako opozícia, ale boli ste jeho človek.?

My máme za sebou s Richardom Sulíkom veľmi komplikovaný vzťah. Bol veľmi únavný daný vzťah. On neznášal, keď ja som sa dopustila akejkoľvek kritiky. Slúži mu k ucti, že ma nechal žiť, že ma nikdy neodpálil.

Mohol to spraviť ale neodpálil ma. Ja som nikdy nemala stranícku funkciu na rozdiel od Ľubomíra Galka. Ja som mala vždy výtlak dvojky, že v každých voľbách som sa prekrúžkovala na druhé miesto za Richarda Sulíka, ale mňa vždy odstavil Galko a jeho ľudia.

Zostanem u SaS a kritiky Mariána Leška. Teraz už ste mimo SaS. Z vášho pohľadu je v poriadku, ak sa tu vytvárajú strany, ktoré sú na kľúčik pre svojho predsedu, že je to fanklub svojho predsedu.

X Prípadne ľudia, ktorí sú mu užitoční a nemusia čeliť masovej členskej základni, ktorá zvráti, keď sa to vedenie utrhne, ako v prípade OĽANO, že aj Igor Matovič má bezprecedentnú nedôveru ľudí, tak mu členská základňa, ak by bola široká povie, že chlapče z hrušky dole, zvolíme si nové vedenie. Nebola to chyba aj v prípade SaS?

Je to obrovská chyba. Toto je proces, ktorý je samozničujúci. Na konci bude zánik strany SaS, pretože nikto neveril projektu SaS, a mysleli si, že to je rýchlokvasná a výťahová strana, ktorá vytiahne zopár ľudí a potom to zanikne. SOP bola tiež podobná strana.

X Tak to bolo pre politické ambície Rudolfa Schustera.

Áno. Musím povedať, že Richard to udržal, pretože dnes je SaS na politickej scéne 12 rokov, a stále je nejakým hráčom. Problém je, že on si odpálil všetkých svojich kritikov. On sa nás, tak zbavil, a teraz rátam do toho všetkých. Nebudem riešiť koho čo viedlo k tomu odchodu. Vypratal sa ten priestor, že stratil ten systém bŕzd a protiváh.

X Jemu tam nemá kto povedať, že tam robí chybu?

Áno. Teraz sa vrátim k preferenciám. Strana SaS mala stále vysoké preferencie najmä pred tými voľbami, a potom zrazu padla, že ledva prešla. Aj teraz v posledných voľbách ledva prešla. V drvivej väčšine prípadov to bol Richard Sulík, ktorý uletel, lebo on mal taký ten pocit, že ide nám karta.

Oni aj s Galkom mali také to, že sa búchali po ramene, že nám ide karta, akí sme makači a frajeri. Teraz úplne uletel. To čo ho trošku držalo pri nejakej kontrole, pretože spravil nejakú blbosť, že sa stretol s Kočnerom a s nikým sa nebavil. Urobil blbosť. Tiež povedal, že Rusko nie je bezpečnostná hrozba a zrušme sankcie na Rusko.

A kým tam bol silný ten hlas, ktorý ho držal v nejakom mantinely, tak to fungovalo. Niekedy sa stalo, že on to spravil skôr, ako my sme zatiahli tie brzdy. Potom sme to vedeli ošetriť, aspoň nejakým stanoviskom strany. Vedeli sme to odkomunikovať, ale teraz to tam nemá.

Teraz, ak im Richard uletí, že zasa vymyslí niečo, lebo bude mať pocit, že ide na veľkej vlne, tak strana môže dopadnúť zle.

X Čiže sme obeťami rukojemníckej drámy dvoch mužov? Takto to môžem interpretovať? OĽANO je tiež strana na kľúčik Igora Matoviča?

Zdá sa, že všetky. Neviem, či my máme momentálne nejakú výnimku. Každá strana visí na nejakom takomto Pellegrinim, Richardovi Sulíkovi, Igorovi Matovičovi. Čo je smutné, že SaS má veľmi kvalitných ľudí.

Tam naozaj nie je nikto kto by chcel prevziať kormidlo. Richard Sulík je už unavený vedením.

X Hovorí sa, že už to chcel zabaliť.

Aj chcel. My sme spolu s Braňom Gröhlingom mali byť tí nástupníci. Nakoniec žreb ukázal na mňa a s Richardom Sulíkom sme absolvovali kolečko po našich regiónoch, ktoré ma akceptovali.

V roku 2023 mierovou cestou som sa mala stať predsedníčkou strany, čo by bola veľmi ťažká úloha. Neviem, či by som na to vôbec mala. Branislav to nechcel v tom čase, odmietol to. Faktom zostáva, že dnes to Richard nemá komu odovzdať.

On by už aj chcel skončiť, lebo povedal, že nechce byť ten, ktorý nevie, kedy odísť. On by to chcel niekomu odovzdať, čo sa mi javí, že je jeho sen momentálne odovzdať to pani Cigánikovej. Pokiaľ vidím do SaS, tak je tam veľmi proti tomu nastavená členská základňa.

Neviem si predstaviť, kde by skončila strana. Nehovoriac už o tom, že ona je pomerne dosť personálne podvyživená. Dnes tam je naozaj málo mien. Kedysi sme mali veľa mien, ktoré mali výtlak a mali témy, boli viditeľnými tvárami. Dnes prakticky predsedníčku poslaneckého klubu SaS pozná koľko ľudí na Slovensku?

X Keď sa SaS ocitne v opozícii, tak tam bude veľa zásadných dilem. Od dilemy, že či „zostreliť“ Igora Matoviča – ako opoziční poslanci. Alebo by to bol casus belli pre OĽANO až po podporu štátneho rozpočtu?

X Tam nejde o ad hoc veci, tam ide o to, že budú musieť byť nejaké sociálne balíčky a zásadné opatrenia čo sa na Slovensko valí na jeseň a zimu. Dokáže byť SaS konštruktívnou opozíciou, alebo sa tam bude riešiť ego a vracanie si to navzájom?

Konflikt tak vyostril Richard Sulík a Igor Matovič, že sa obávam, že nebude fungovať konštruktívna kritika. Po druhé načasovaním toho odchodu SaS môže byť aj to, že na Slovensko, tak ako ste veľmi správne poznamenali, sa valí katastrofa. Tá katastrofa sa nevalí iba na Slovensko, ale aj na iné európske krajiny. Tam sú zodpovední lídri, ktorí to zodpovedne komunikujú.

X Aj konajú. Napríklad znižovanie cien nemeckých železníc. U nás sa tí ľudia boja. Neviem si predstaviť ľudí s 300 až 400 eurovými penziami. Robert Fico má pravdu, že oni sa boja a nepočúvajú nič, že sa niečo rieši.

Ja sa ani nečudujem ľuďom, že sa boja. Ja sa čudujem tejto vláde, že dokážu riešiť vlastné esemesky, čo komu kto napísal. Namiesto toho, aby sa týmto ľuďom, ktorí sú vystrašení, začali zodpovedne prihovárať a pripraviť ich na to, čo ich čaká. Možno to bude iba jedna teplá sprcha denne. Nebudeme mať dostatok pitnej vody, nebudeme schopní vykurovať domy.

Poviem vám jednu perličku. Keď som prišla do Bruselu, tak v prenajatom dome sme sa zabývali. Prišla prvá zima, po ktorej sme mali nedoplatok 3-tisíc eur. Ja som platila nejakých 120 eur za plyn mesačne a 3-tisíc eur bol nedoplatok. Volala som dotyčnej domácej, že prepáčte, ale máte niečo pokazené. Hovorila, že určite nie, a na koľko sme mali nastavený termostat. Odpovedala som, že na 23 stupňov ako je bežné na Slovensku. Ona skoro odpadla, povedala, že mi tu máme nastavených 17 stupňov, a keď je zima, tak sme vo svetri.

To znamená, že na Slovensku máme návyky, ktoré je potrebné adresovať ľuďom, že to nebude bežné. Treba ich na to začať pripravovať, a namiesto toho si vymieňajú esemesky, tvária sa ako ohrdhnutí milenci.

X S tými občanmi ste mi nahrali.Keby boli strany so širokou členskou základňou, tak by doručili tomu predsedovi na nejakom mimoriadnom kongrese tento odkaz. Vy na to ale idete inak. Hovoríte, že je Slovensko priam tehotné tým, že potrebuje nejakú politickú stranu.

Chcete založiť stranu a objavujú sa tam mená ako Dzurinda a Mikloš. Tie už boli vyskúšané. Vďačíme im za EÚ, NATO – to sú ich veľké zásluhy. Na druhej strane, robil som už v tých časoch novinára, takže si pamätám dôverne zakladanie SDKÚ na úrade vlády.

Pamätám si prvý spor KDH a SDKÚ, ktorý bol o tom, kto bude šéfovať plynárňam – či to bude človek KDH alebo Mikuláša Dzurindu. Pamätám si kauzu Gorila. Tá nálepka Mikuláša Dzurindu ako človeka Gorily je priam nezmazateľná medzi bežnými ľuďmi. Prečo podľa vás potrebuje Slovensko zachrániť práve týmito menami?

Je tam niekoľko dôvodov. Veľmi dobre hovoríte o tej Gorile. Môj bývalý manžel Tom Nicholson ju napísal. Má to vo veľkej miere na svedomí a aj nahnevaného Mikuláša Dzurindu, ktorý to nie úplne zvládal, keď sa o tomto písalo a podobne.

Pamätám si tie spisy, keď nám to pristalo v obývačke. V tej Gorile som prežila niekoľko rokov, lebo to bolo veľa spisov a mali sme to kade-tade po dome. Čítala som to, keď to ešte bola surovina, a bolo to šokujúce.

V tom je ako keby zúfalstvo toho, kam sa Slovensko dostalo. Neboli sme schopní dopracovať sa k iným menám lídrov, štátnikov – akokoľvek to chceme nazvať. Mnohí mali také ambície, preto tu máme pretlak politikov a nedostatok štátnikov. Možno je v tom presne tá pečať toho zúfalstva, že nie sme schopní ničoho lepšieho, len recyklovať mená, ktoré možno nie sú úplne ideálne.

X Chcete teda povedať, že keď porovnáme Mikuláša Dzurindu a napríklad to, že bol schopný dva roky manažovať menšinovú vládu – aj s menami ako exkomunista Arvay, alebo ex-HZDS Polka – a dosahovať nejaké výsledky, aj s tou Gorilou – a že keď ich postavíme voči súčasným politikom – aktuálnemu premiérovi, bývalému premiérovi a ďalším, tak sú o triedu lepší a zároveň sme na tom zúfalo?

Veľmi presne. Sú o dve triedy lepší ako všetko, čo sme tu mali. Beriem ich ako dvojičku Dzurinda-Mikloš. Ten bol tiež schopný veľkých reforiem. Udržal to, vedel to odkomunikovať, používal autoritu.

Napríklad na Dzurindovi sa mi páčilo, že podržal aj Brigitu Schmögnerovú, keď ju chcel zlikvidovať Koncoš. Pritom to bola ministerka financií z úplne inej strany. Od ľavičiarov.

Ona pár mesiacov po voľbách došla alebo podpisovala už deblokáciu pre Devín banku. Ešte nebola schválená ani deblokácia.Ešte raz to však skúsim sformulovať. Politika je jednak manažérsky výkon a je to nejaká profesia. Keď som vo vláde, tak je to udržať vládnu väčšinu.

X Zároveň je to ale aj nejaký message/odkaz – hodnotový, morálny, a tak ďalej –, ako má krajina vyzerať. Z vášho pohľadu nadraďuje tú schopnosť udržať vládnu väčšinu, kúriť, svietiť nad tými neblahými, mravnými a morálnymi odkazmi po Dzurindovej ére?

Nechcem to relativizovať. Uvedomujem si, čo bola aj kauza Vláčiky. Preto, keď som sa vyjadrovala o tom novom projekte, tak by som bola rada, keby to malo podporu ľudí ako Mikuláš Dzurinda. Skôr som tam videla tváre ako Ivan Mikloš a Ivan Korčok. Mám pocit, že sa Ivan Korčok ako líder k nim najbližšie priblížil tými schopnosťami, ktoré má podľa mňa štátnické.

My sa teraz ale podľa mňa zmietame geopolitickej kríze, celosvetovej. Je veľmi dôležité, aby sme mali vo vedení krajiny ľudí, ktorí budú mať správne nastavený práve geopolitický kompas. Keď sa pozriete na Smer, Republiku, tu musím byť kritická aj voči Richardovi Sulíkovi a SaS. Neviem, nakoľko pevný má geopolitický kompas, lebo je skeptický voči Európskej únii. Nie nadarmo.

Dnes v tomto potrebujeme naozaj stabilných lídrov. O Matovičovi je škoda reči, lebo podľa mňa nie je stabilný v ničom. K stabilite potrebuje normálne pomôcť, pretože nemyslím si, že je nejaký sektor, v ktorom by mal nejaké stabilné postoje. Možno s výnimkou, teraz ide tiež do takého katolíckeho talibanstva.

X Takže geopolitická otázka je taká relevantná?

Je to tak veľmi dôležité, že by som to uprednostnila a dala naozaj veľmi vysoko v kvalitách tých lídrov, ktorí by mali Slovensko v budúcnosti reprezentovať. Vo veľmi blízkej budúcnosti.

X Vrátim sa k Mariánovi Leškovi a jeho opisu alebo kritike politických strán. To je nejaký ideový odkaz, zastupovanie nejakých ideových záujmov, aj masovo členská základňa. Nestaviate veci z nôh na hlavu – že začínate u nejakých potenciálnych možných ľudí alebo vedení špičiek, namiesto toho, aby to začalo tam dole medzi ľuďmi a tí by si vykreovali svojich lídrov?

Toto by bol ideál, no obávam sa, že sme sa k nemu zatiaľ nepriblížili. Vyžiadalo by si to veľmi veľa času. My ho ale nemáme.

Keď sa zamýšľam nad tým novým politickým projektom, tak to vyslovene riešim pre nadchádzajúce parlamentné voľby, ktoré nevieme, kedy budú. Tam žiaľ nie je úplne možné to začať sieťovať zdola. Napríklad sa mi ale veľmi páčia iniciatívy Matúša Valla a Mareka Hattasa – že sa dali dokopy.

 X Čiže členský model stavby, že starostovia a tak ďalej.

Nehovorím, že boli nejakí veľmi úspešní. Teraz myslím českých starostov, čo sa spojili s Pirátmi. Nebolo to úplne veľmi úspešné, ale mám pocit, že tam niekde by mala byť budúcnosť.

V tomto s vami úplne súhlasím. Akurát za tie ostatné roky sa mi nezdá, že Slovensko stagnuje. Skôr sa mi zdá, že cúva. A to cúvanie treba zastaviť.

Vy si to pamätáte, a neviem či v tomto budete so mnou súhlasiť alebo nie, ale mám pocit, že sme sa nikam neposunuli. Už ani nie v tom, že voliť menšie zlo. Keď si pozriem strany, tak už ani neviem, že kto je to menšie zlo.

Ideme ale znovu zvádzať zápas o budúcnosť toho Slovenska, ktoré môže skončiť v rukách fašistov. To nie je strašenie. Doteraz sa nahlas zamýšľam nad tým, že ja mám tri deti, z nich majú dve kanadské pasy, aj britské občianstvo, lebo však v Tom Nicholson bol Brit vyrastajúci v Kanade.

Ja som svojim deťom stále hovorila, že môžete študovať, kde chcete, ale potom sa vrátite sem, lebo Veľká Británia ani Kanada vás nepotrebujú. Tu vás potrebujeme. V tomto som bola veľmi tvrdá, v tej výchove.

X Ten projekt ale môže trpieť ďalšou zásadnou slabinou. Kľúčové číslo boli prezidentské voľby medzi Ivetou Radičovou a Ivanom Gašparovičom. Ukázali, že Slovensko je rozdelené na dva tábory. Jeden tábor sú kedysi HZDS a ľuptákovci, potom Smer a Hlas.

X Druhý tábor je Dzurinda, Čarnogurský a Sulík. Veľmi sa tie tábory neprelínajú. Ľudia ako Dzurinda, Mikloš, Korčok by lovili akurát v tábore voličov SaS, OĽANO, Progresívcov, Spolu a ďalších možných strán. Ťažko by asi oslovovali voličov Pellegriniho, Roberta Fica alebo Republiky.

Korčok by bol ideálny líder, ak by to malo odbornú spoluprácu s Mikulášom Dzurindom na zahraničnopolitických otázkach, alebo s Ivanom Miklošom na ekonomických otázkach. Myslím si, že by sme obrúsili tie deliace čiary.

X Chápem, ale neprelievali by ste s takouto stranou z jedného pohára do druhého v tom jednom tábore – že sa nič vlastne neprinesie?

Toto je problém strán, ktoré takýmto spôsobom vznikali. Napríklad Za ľudí. Ak by mal byť Za ľudí ako projekt, tak by som do toho radšej nešla. Riešime čísla, lebo keď to bude o tom, že budeme kradnúť akoby vlastným, tak je úplne zbytočné do toho ísť.

Mám k tomuto dve veci. Po prvé, Hlas nemá stabilnú voličskú základňu. K Hlasu prebehli ľudia, ktorí sú sklamaní, pretože sme mali vždy také čiernobiele videnie sveta na Slovensku a ľuďom sa v tom veľmi dobre orientovalo. Tu boli tí zlí, HZDS, a tu zasa tí dobrí, SDKÚ. Potom v ďalších voľbách to bol Smer, a dobrí boli OĽANO a SaS.

Teraz to nemáme. Úplne to vymizlo. Nemáme žiadne čiernobiele videnie. Ľudia sú sklamaní aj z jedných, aj z druhých. A preto sa darí niečomu takému bezduchému, ako je Peter Pellegrini. Sú tam ľudia, ktorí 20 rokov zbíjali slovenské lesy, kradli a podvádzali na DPH, a o tomto povie, že je to nová strana? Tí ľudia k nemu priskočili zo zúfalstva. Poznám kopu takých ľudí. Dokonca sú aj v mojej bubline.

Mám čísla – nebudem špecifikovať prieskum, kde merali napríklad môj výtlak a vyšlo mi nejakých 18 percent z celkovej populácie. Zaujímavé ale je, že sú tam aj voliči z Hlasu. Preto si myslím, a počúvam aj sociológov, aj politológov, ktorí tiež hovoria: Pozor, ten Hlas nemá takú stabilnú voličskú základňu.

Myslím si, že nový politický projekt by mal mať ambície osloviť týchto ľudí. A potom samozrejme tých, ktorí sú nerozhodnutí. To je obrovská výzva ako v každých voľbách. V špecificky týchto voľbách tá skupina ale veľmi narastie. A to práve preto, lebo ľudia prišli už o akékoľvek ilúzie.

X Nazval by som to skôr nevoliči. Pre mňa je najhoršiečíslo, ako nám rastie počet ľudí, ktorí sa rozhodujú až za volebnou plentu. Dnes je to jedna tretina. Poďme ale späť k tomu projektu. Počítate v ňom aj so sebou?

Minule som mužovi hovorila, že už toľko sa hovorí o tomto projekte. Ja sa snažím tých ľudí sieťovať a v momente, keby nabehol niekto z tých kvalitných tvári – napríklad ten Korčok –, tak je dosť možné, že sa tí ľudia dajú dokopy, a bude to bez Nicholsonovej. Samu seba, a to teraz hovorím veľmi sebakriticky – nepovažujem za nejaký zázrak v politike.

X Dlhodobo v tej politike už ale fungujete a ten track record v politike máte. Nechcete v nej zostať?

Myslím si, že čokoľvek k tomu poviem, bude znieť ako strašná fráza. Som na takej križovatke, či v politike zostať alebo odísť. Cítim to tak, že mám nejaký výtlak. V 2016 som skončila ako prvá žena na Slovensku, mala som 85-tisíc preferenčných hlasov.

Momentálne si myslím, že je situácia taká nahnutá a vážna, že keď má niekto ten politický výtlak…

X Tak sa obetujete? (úsmev)

Nie, to v žiadnom prípade. V politike som dobrovoľne, vybrala som si to. Nebudem tu vôbec nad sebou plakať. Treba to znášať so všetkým, ako to je. Vôbec by to ani nebola obeta, ale možno by to mohlo pomôcť niečomu. Ak by ľudia mali pocit, že by to mohlo niečomu pomôcť, tak pomôžem. Nechcem ale, aby to vyznelo, že sa teraz nechám prosiť.

Sú tu jednoducho dve možnosti – buď to vyskúšam, alebo sa na politiku vykašlem a stiahnem sa. Naozaj mi nie je jedno. Ani ako bývalej novinárke, ani ako matke troch detí, ktorých budúcnosť som videla na Slovensku.

Nechcem, aby som musela utekať z banskoštiavnického tajchu len preto, že si tam dvaja fašisti prišli urobiť „žúrku”. Stalo sa mi to, utekala som takto aj s tromi deťmi.

X Povedali ste mená ako Mikloš, Dzurinda či Korčok. Koho ste ešte v tomto zmysle skúšali osloviť?

Je tam veľa ľudí, ktorí majú aj celkom zvučné mená, a ktorí povedali, že by si vedeli predstaviť odbornú spoluprácu.

Potom sú tam takí ľudia, ktorí ma začali oslovovať po tom, ako som odišla z SaS. Že by mali záujem o nejaký politický projekt. Sú rôzni. Veľa z nich sú takí vizionári. Chýba nám tu podľa mňa dlhodobá vízia toho, ako chceme vidieť Slovensko. A sú to ľudia, ktorí pôsobili v zahraničí.

X Aj títo traja, čo som spomínal?

S Miklošom som sa stretla a ten mi veľmi slušne vysvetlil, že je veľmi zaneprázdnený. To chápem. Kvalitní ľudia bývajú zaneprázdnení – nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Položil mi zásadnú otázku: Lucia, prečo by som sa mal teraz snažiť v nejakom politickom subjekte, keď po voľbách, budem musieť spolupracovať s ľuďmi, s ktorými spolupracovať nedokážem? On nedávno odišiel od Richarda Sulíka ako jeho poradca.

To bola otázka, na ktorú sa veľmi ťažko odpovedá. Povedal mi ale, že neplánuje návrat do politiky, no mám niečo založiť a on uvidí, či to podporí.

Druhá vec je Ivan Korčok. O ňom mám veľmi vysokú mienku. Poznám ho. Myslím si, že ukázal kvality, ktoré má, a sú oveľa väčšie. Iba SaS mu vyárendovala veľmi jasne priestor, kde sa môže pohybovať. Pohybuje sa stále na poli diplomacie ako minister zahraničných vecí.

Myslím si, že veľmi potrebujeme človeka, ktorý má v hlave usporiadané, kam Slovensko patrí. V tomto je on úplne jasný a urobím všetko pre to, aby dal zelenú novému politickému subjektu. To, čo viem dodať, je celkom slušná sieť veľmi šikovných ľudí.

X A Mikuláš Dzurinda?

Tomu som písala už niekoľkokrát. Aj keď som spomínala jeho meno, tak som ho vždy pripravila na to, že vyjde taký rozhovor. Vždy mi odpísal niečo veľmi slušné a dohodli sme sa. Mali by sme mať spolu kávu, keď sa vráti zo zahraničia. Takže sa o tom budeme rozprávať.

Čo som ale medzičasom počula je, že Dzurinda tiež sieťuje ľudí. Skôr ale tých konzervatívnych, čo je ale momentálne jedno, pretože by tam už nemalo byť viacej tých deliacich čiar. Myslím si, že tých je ich už na Slovensku momentálne tak veľa, že je až rozatomizované. Takže uvidíme.

X Spomínali ste, že kvalitní ľudia bývajú zaneprázdnení. Tí vám pokojne a legitímne povedia, že do toho pôjdu, ak budú mať nejakú garanciu, že to bude úspešné. Pretože sa nevzdajú zmysluplnej práce, ktorú robia, v prospech nejakej chiméry. Toto je dosť logické. To čakáte?

Je to absolútne logické. Aj sa mi pri tých rozhovoroch deje, že z tých ľudí, s ktorými som sa stretla, mi nikto nepovedal úplné a definitívne nie. Presne toto ale počúvam. Pracujem na tom a chcela by som niečo dodať. Nie je o tom, že dodám samu seba.

Primárne by som chcela dodať sieť kvalitných ľudí, ktorí chcú v tom politickom projekte pracovať ako orchester. Dodať niekoho, kto tomu dá tú tvár, ktorá je veľmi dôležitá z nedostatku času.

Áno, podporuje to naďalej prežívanie toho – čo je na Slovensku veľmi bežné, že to bude upnuté na jedného lídra. Zároveň si ale myslím, že je pomerne veľa ľudí, ktorí sú dnes zosieťovaní z rôznych spektier, a z ktorých by mohli vyrásť naozaj kvalitní politici.

X Čo so stranou, ktorá prelezie do parlamentu – bude mať šesť alebo sedem percent a karty tam bude rozdávať napríklad Peter Pellegrini?

Považujem to za najväčší problém toho, čo hrozí. Lebo aj keď si dnes ľudia myslia, že by to bol ten najoptimistickejší scenár – že Peter Pellegrini nepozve Fica a Uhríka, ale Richarda Sulíka a neviem koho ďalšieho. Našepkajte mi, že koho by ešte mohol. Dúfam ale, že nie Matoviča. Myslím, že v tomto je tá tragédia.

X To nie je tragédia ani komédia, ale realita.

To je ale veľmi tragická realita. Keď som išla v roku 2010 do politiky, tak som si nepredstavovala, že o 12 rokov budeme riešiť takúto situáciu.

Myslím si, že ak by tá strana mala byť ďalším politickým planktónom, nejakým šesťpercentným, tak by nemala ani vzniknúť. V tomto som nohami pevne na zemi a nebude to scenár Za ľudí. Ak by to mal byť, tak to nevznikne vôbec, aktuality.sk

X X X

 Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu počas dňa otvorených dverí vlády v Berlíne vyhlásil, že Severoatlantická aliancia nebola pre Rusko nikdy hrozbou a šéf Kremľa Vladimir Putin rozpútal vojnu na Ukrajine z „absolútne absurdných“ dôvodov. TASR informuje na základe správy agentúry DPA a denníka Die Welt.

Scholz vyhlásil, že Putin vojnu na Ukrajine plánoval dlho vopred. „Toto je vojna, ktorú začal Putin, ktorú začalo Rusko, a síce s jasným úmyslom ovládnuť svojho suseda (Ukrajinu),“ povedal Scholz. Dodal, že v súčasnosti ide Moskve o ovládnutie oblastí na východe Ukrajiny, avšak nie je podľa neho isté, že ruské sily svoju agresiu potom zastavia. V tejto súvislosti poznamenal, že poľavenie v odpore proti ofenzíve by nebolo rozumnou stratégiou.

Šéf nemeckej vlády dôrazne odmietol tvrdenia Moskvy, že členské krajiny NATO sa pred vypuknutím vojny nestarali o bezpečnostné záujmy Ruska. Zdôraznil tiež, že aj po viac než pol roku trvajúcej invázie je nutné zaistiť, aby nedošlo k ďalšej eskalácii konfliktu. Putin nesmie ovládnuť ostatné krajiny a nanovo načrtávať ich hranice, uviedol.

X X X

Námestník poľského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz poprel tvrdenie spravodajského portálu Politico, podľa ktorého šesť najväčších krajín EÚ vrátane Poľska „v júli neposkytlo Ukrajine žiadne prísľuby novej vojenskej pomoci“.

„Poľsko spolu s USA a Britániou už odovzdalo Ukrajine najväčšiu vojenskú pomoc a naďalej v tom pokračuje,“ uviedol Skurkiewicz v rozhovore pre agentúru PAP zverejnenom v nedeľu. Dodal, že „táto pomoc je trvalá, nepretržitá a multidimenzionálna“.

Portál Politico pred niekoľkými dňami napísal, že šesť najväčších európskych krajín v júli Ukrajine neponúklo žiadne dvojstranné záväzky týkajúce sa vojenskej pomoci. Politico konštatuje, že od konca februára, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu, ide o vôbec prvý mesiac bez nového prísľubu vojenskej pomoci od Západu. (tasr)

X X X

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu vyhlásilo, že v prístavnom meste Odesa na juhu Ukrajiny zničilo muničný sklad. Mali v ňom byť rakety pre systém HIMARS americkej výroby a ďalšie protilietadlové zbrane západnej výroby. Informovala o tom britská spravodajská televízia Sky News.

Zničené boli podľa Moskvy aj dve húfnice M777 v bojových pozíciách v Chersonskej oblasti a sklad pohonných hmôt s viac ako 100 tonami nafty v Záporožskej oblasti. Televízii Sky News sa nepodarilo tvrdenia ruského ministerstva overiť z nezávislých zdrojov.

Medzitým ukrajinskí predstavitelia informovali, že v noci na nedeľu ruská armáda pokračovala v ostreľovaní oblastí na východe a juhu Ukrajiny. (tasr)

X X X

 Ruské invázne jednotky útočia v smere na Mykolajiv a majú čiastočný úspech. Obsadili južný okraj obce Blahodatne, boje pokračujú. Vo svojej rannej operačnej zvodke to uviedol ukrajinský generálny štáb. Blahodatne sa nachádza asi 50 kilometrov od Mykolajivu, ktorý je pod kontrolou ukrajinských síl. Velenie ukrajinských síl ďalej hlási ruské útoky aj na ďalších miestach frontu, niekde sa ich podľa neho ukrajinským vojakom podarilo odraziť.

Nepriateľ sa snaží pokračovať v útočných operáciách v Doneckej oblasti, uviedol ukrajinský generálny štáb. Útočia podľa neho napríklad v miestach, kde sa nachádzajú obce Pisky alebo Marjinka, kde pokračujú boje. Ruské jednotky podľa neho podnikli ofenzívu v smere na Berestove a Ivano-Darjivku, ktoré ležia medzi Lysyčanskom a Bachmutom.

V Charkovskej oblasti sa podľa neho ruské jednotky pokúsili podniknúť útočné operácie okolo obcí Bražkivka, Sulyhivka a Nova Dmytrivka, ktoré sa nachádzajú pri hraniciach s Doneckou oblasťou. „Utrpeli straty a stiahli sa,“ tvrdí ukrajinský štáb. Na ďalších miestach frontu ukrajinské ozbrojené sily hlásia ruské ostreľovanie alebo letecké útoky.

X X X

 Riaditeľa jednej z regionálnych správ ukrajinskej tajnej služby SBU našli v sobotu večer mŕtveho v jeho byte v meste Kropyvnyckyj v strednej časti Ukrajiny. Informovala o tom ukrajinská generálna prokuratúra, ktorá dodala, že Olexandr Nakonečnyj mal na tele strelné poranenie.

Prípadom sa zaoberá polícia. Miestny politik Andrij Lavrus v statuse v aplikácii Telegram napísal, že Nakonečnyj sa zastrelil sám. AFP však dodala, že túto informáciu nateraz nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. Nakonečnyj viedol oddelenie SBU pre Kirovohradskú oblasť od januára roku 2021.

V júli tohto roku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkcie šéfa SBU svojho priateľa z detstva Ivana Bakanova. Tento svoj krok Zelenskyj zdôvodnil tým, že Bakanov neurobil dosť pre to, aby SBU zbavil proruských špiónov a kolaborantov. Zelenskyj avizoval, že v SBU sa uskutoční personálny audit. AFP dodala, že v posledných mesiacoch bolo zo služby v SBU prepustených niekoľko vysokopostavených úradníkov. (tasr)

X X X

Turecko v nedeľu oznámilo, že z prístavov Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny vyplávali ďalšie štyri lode s obilím, informovala britská spravodajská televízia Sky News. Turecké ministerstvo v statuse zverejnenom v aplikácii Twitter spresnilo, že ukrajinský prístav Čornomorsk opustili v nedeľu dve lode a ďalšie dve vyplávali z prístavov Odesa a Pivdennyj.

Počet lodí, ktoré opustili ukrajinské čiernomorské prístavy od začiatku ruskej invázie, sa tak zvýšil na 31, konštatovala televízia Sky News. Turecké ministerstvo súčasne dodalo, že v nedeľu sa v Turecku inšpekcii podrobí jedna loď, ktorá priplávala z Ukrajiny, a päť lodí smerujúcich do tejto krajiny.

X X X

Vďaka ukrajinským hackerom Prvý kanál ruskej ruskej televízie v sobotu pre divákov na území Ruskom anektovaného Krymu odvysielal krátky príhovor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom v nedeľu britská stanica BBC. Centrum pre strategickú komunikáciu (StratCom) ozbrojených síl Ukrajiny na svojom telegramovom kanáli zverejnilo časť prezidentovej výzvy. (tasr)

Zelenskyj v nej hovorí: „Nech si každý ruský predstaviteľ, ktorý sa zmocnil územia nášho milovaného Krymu, pamätá, že na tejto zemi pre neho nebude mier.“ Vo videu sa objavia aj ukrajinské a krymskotatárske vlajky, pričom znie pieseň Ukrajina si ty od ukrajinskej speváčky Tiny Karoľ.

BBC pripomenula, že v posledných týždňoch došlo na polostrove anektovanom Ruskom v roku 2014 k výbuchom na vojenskom letisku pri meste Saki a v muničných skladoch pri meste Džankoj. Protivzdušná obrana na rôznych miestach Krymu bola v posledných dňoch aktivovaná aj niekoľkokrát denne a úrady dosadené Ruskom hlásili nálezy trosiek ukrajinských bezpilotných lietadiel.

X X X

Ruská armáda použila hypersonickú strelu Kinžal počas špeciálnej operácie na Ukrajine trikrát. Informoval o tom podľa ruskej agentúry TASS ruský minister obrany Sergej Šojgu.

„Počas špeciálnej vojenskej operácie sme ho použili trikrát. A trikrát ukázal svoje vynikajúce vlastnosti,“ povedal Šojgu v rozhovore pre televízny kanál Rossija-1. Podľa ministra obrany žiadna podobná raketa na svete nemá také vlastnosti ako Kinžal. „V skutočnosti nikto iný nemá takú raketu: hypersonickú, s takou rýchlosťou a s takými priebojnými schopnosťami. Nie je možné ju odhaliť ani zachytiť,“ uviedol a dodal, že ju používajú na zasiahnutie osobitne dôležitých cieľov.

 X X X

  Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v sobotu na vstupe na Slovensko 3 824 osôb. Z toho bolo 828 mužov, 2151 žien a 845 detí. O dočasné útočisko požiadalo 9 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 4057 osôb. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 10 policajtov, 7 hasičov, 80 colníkov, 84 vojakov, 11 dobrovoľníkov a 7 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo viac ako 719-tisíc osôb, udelených bolo spolu 90 377 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali doteraz vyše 481-tisíc osôb./agentury/

X X X

Sankcie zaradili Rusko medzi najväčšie trhy s platbami v čínskej mene

Pred inváziou Ruska na Ukrajinu realizovali ruské inštitúcie platby v čínskej mene iba v minimálnej miere.

Po zhruba šiestich mesiacoch vojny sa však Rusko dostalo v rebríčku štátov mimo pevninskej Číny, ktoré používajú pri globálnych platbách čínsky jüan, na tretie miesto.

Dôvodom sú sankcie, ktoré západné štáty uvalili na Moskvu za útok na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Do útoku voči Ukrajine 24. februára SWIFT, čo je spoločnosť pre medzinárodnú med                                                                 zibankovú komunikáciu, Rusko vo svojich mesačných rebríčkoch pri transakciách v číns                                          kej mene ani neevidovala. V najnovšom rebríčku zverejnenom koncom tohto týždňa vša

Vedie Hongkong

Ako ukázali najnovšie údaje SWIFT-u, ruské firmy a banky sa na celkovej hodnote medzinárodných platieb v jüanoch podieľali v júli takmer 4 %. Na porovnanie, v júni to bolo 1,42 % a vo februári, v mesiaci, ktorého drvivá časť predchádzala vojne na Ukrajine, 0 %.

Prvé miesto v oblasti finančných transakcií v jüanoch mimo kontinentálnej Číny si udržiava Hongkong. Ten sa na celkovej hodnote takýchto transakcií podieľal v júli 73,8 %. Nasleduje Británia so 6,4-percentným podielom.

Nečakaný posun Ruska v rebríčku jüanových transakcií podporuje argument, že sankcie západných štátov fungujú a vytláčajú Rusko z dolárového globálneho bankového systému. Na druhej strane, potvrdzujú aj argumenty tých, ktorí tvrdia, že sankcie povedú k užšiemu spojenectvu medzi Moskvou a Pekingom.

Systém na spôsob SWIFT-u

Rusko medzičasom vytvorilo vlastný systém finančnej komunikácie na spôsob SWIFT-u. Zároveň založilo špeciálne účty v bankách, ktoré ešte stále nepodliehajú sankciám, a pokračuje v obchodovaní s kľúčovými komoditami, ako je ropa, s krajinami ako Čína, India a Turecko.

Najnovší rebríček SWIFT-u zároveň potvrdil, že ruský rubeľ už nepatrí do prvej dvadsiatky svetových mien, ktoré sa využívajú pri medzinárodných transakciách. Napríklad v decembri minulého roka patrilo ruskej mene 16. miesto s 0,3-percentným podielom z celkovej hodnoty transakcií.

Odvtedy sa však už rubeľ medzi 20 top menami neobjavil. V júli bol na prvom mieste americký dolár, nasledovaný eurom a britskou librou. Štvrté a piate miesto obsadili ázijské meny, na 4. mieste bol japonský jen a na piatom čínsky jüan, aktuality.sk

X X X

Ruské hovädo, vypočul si pri zrode rivality. Medvedeva vyradil Tsitsipas

 Grécky tenista Stefanos Tsitsipas a Chorvát Borna Čorič sa stretnú vo finále dvojhry na turnaji ATP Masters 1000 v Cincinnati.

   Tsitsipas ako štvorka podujatia vyradil v semifinále najvyššie nasadeného Rusa Daniila Medvedeva v troch setoch 7:6 (6), 3:6 a 6:3. Čorič zdolal turnajovú deviatku Brita Camerona Norrieho 6:3 a 6:4.

Medvedev spravil v semifinále až 11 dvojchýb, z toho štyri v šiestej hre rozhodujúceho setu. Tsitsipas sa v ňom potom ujal vedenia 4:2 a duel už dotiahol do úspešného konca.

„Vedel som, že ma v treťom sete čaká čaká úloha, ale využil som, že súperovi nešlo podanie. Zostal som koncentrovaný až do konca,“ uviedol Tsitsipas, ktorý v uplynulých dvoch ročníkoch prehral v Cincinnati v semifinále.

Grék zdolal Medvedeva tretíkrát z desiatich súbojov.

Niektoré médiá, napríklad internetová stránka britského Expressu, pred zápasom pripomenuli rok 2018 a vôbec prvý vzájomný duel tejto dvojice na turnaji v Miami.

Pripomeňme, čo sa stalo. Medvedev sa vtedy tesne po tom, čo porazil Tsitsipasa, usadil na lavičke, keď sa to všetko začalo.

Moskovčan sa postavil a Tsitsipasovi povedal niečo v zmysle „radšej už drž hubu“. Vyzeralo to, že konflikt prerastie do pästnej výmeny.

Empajrový rozhodca chcel zasiahnuť, keď sa zrazu Medvedev pokúsil dostať k svojmu súperovi, pričom Tsitsipasovi opakovane hovoril, nech sa mu pozerá do očí a arbitrovi opakoval, že „to začal on“. Medvedev sa chcel s Tsitsipasom porozprávať, pretože ho Grék nazval „ruským hovädom“.

Aténčan neskôr vysvetlil, ako to bolo. Všetko údajne odštartovalo „prasiatko“, za ktoré sa vraj v Miami Medvedevovi neospravedlnil.

 Zaujímavosťou je, že Tsitsipas má ruský pôvod. Grékova mama je bývalá ruská tenistka Julia Apostoliová (rodená Salnikovová). V boji o titul čaká Tsitsipasa nenasadený Čorič (až 152. v rebríčku ATP), ktorý sa do finále turnaja ATP Masters dostal opäť po štyroch rokoch.

Dvojhra – semifinále:

Borna Čorič (Chorv.) – Cameron Norrie (V.Brit.-9) 6:3, 6:4, Stefanos Tsitsipas (Gr.-4) – Daniil Medvedev (Rus.-1) 7:6 (6), 3:6, 6:3

X X X

Kvitová zabojuje o trofej

Česká tenistka Petra Kvitová sa prebojovala do finále dvojhry na turnaji WTA v Cincinnati.

V semifinále zdolala domácu Američanku Madison Keysovú 6:7 (6), 6:4, 6:3. V boji o titul sa stretne s francúzkou kvalifikantkou Caroline Garciovou, ktorá vyradila šiestu nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska v troch setoch 6:2, 4:6 a 6:1.

Garciová je historicky prvou hráčkou, ktorá sa z kvalifikácie prebojovala až do finále turnaja Masters.

„Neskutočný deň. Toto asi nikto nečakal. Mám tu v Cincinnati za sebou už dlhú cestu a som hrdá, že som sa dostala až do finále,“ uviedla Garciová po stretnutí, ktorého priebeh narušil dážď.

Dvojnásobná wimbledonská šampiónka Kvitová sa bude snažiť o svoje 30. turnajové víťazstvo v kariére, v Cincinnati bola doteraz maximálne v semifinále v rokoch 2012 a 2018./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.