USA, Biden, zbavit Ukrajiny? Čína opatření Tchaj-wanu po USA. Zajistí konec války na Ukrajině? Papež chválí sex, dar od Boha

V médiích světa tajné plány USA pro Ukrajinu. Pentagon únik vyšetřuje. Utajované válečné dokumenty, které podrobně popisují plány Spojených států a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti ruským jednotkám. Pentagon vyšetřuje, kdo stojí za únikem plánů, které se šíři na Twitteru a na komunikační platformě Telegram, která je široce dostupná v Rusku.

Dokumenty byly zřejmě v některých částech upraveny, podhodnocují například americké odhady zabitých ruských vojáků. Tyto úpravy by podle analytiků mohly naznačovat, že jde o snahu Moskvy šířit dezinformace, informoval The New York Times (NYT).

Dokumenty neobsahují konkrétní bojové plány, například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit ofenzivu, což se podle amerických představitelů pravděpodobně stane někdy v příštím měsíci. Uniklé plány jsou pět týdnů staré, nabízejí tedy pohled na to, co ukrajinské jednotky potřebovaly k 1. březnu.

Zkušenému oku ruského válečného plánovače, polního generála nebo zpravodajského analytika však dokumenty podle deníku nepochybně nabízejí mnoho lákavých vodítek a poznatků. Zmiňují se například o míře výdajů na raketové systémy HIMARS. Pentagon veřejně neuvedl, jak rychle ukrajinští vojáci spotřebovávají munici do těchto raketometů, ale v uniklých plánech je to uvedeno.

Posoudit dopad úniku dokumentů na frontové boje v nadcházejících měsících může být podle analytiků obtížné. Nedávnou ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny poznamenaly problémy a západní experti se přou o tom, zda je ruská armáda schopna zorganizovat další ofenzivu nebo čelit ruskému útoku, když utrpěla tak ohromující ztráty.

Není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální sítě, hojně je však šířily proruské vládní kanály. Jejich příspěvky mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu. V jednom z příspěvků je například uvedeno, že při invazi zemřelo 16 tisíc až 17 500 ruských vojáků. Pentagon a další analytici ale ve skutečnosti odhadují, že Rusko přišlo až o 200 tisíc vojáků.

Některé části dokumentů se ale podle odborníků zdají autentické a Rusku poskytnou cenné informace, jako jsou harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských vojáků a další válečné detaily.

Skutečnost, že se dokumenty pravděpodobně dostaly do rukou ruských představitelů a jsou hojně sdíleny na sociálních sítích, je pro Moskvu velkým úspěchem v době, kdy se zdálo, že zaostává za Washingtonem v oblasti shromažďování zpravodajských informací na Ukrajině.

Spojené státy poskytují Ukrajině informace o velitelských stanovištích, muničních skladech a ruských vojenských liniích od začátku invaze. Takové informace v reálném čase umožňují Ukrajincům mimo jiné zaměřovat se na vysoce postavené generály nebo strategicky přesouvat zásoby munice.

Ukrajinští představitelé na začátku války váhali se sdílením svých bojových plánů se Spojenými státy, protože se obávali úniku informací. Měli také obavy, že sdílení informací by mohlo poukázat na jejich slabiny a odradit Američany od další pomoci, a proto je pečlivě střežili. Výměna zpravodajských informací mezi Kyjevem a Washingtonem se loni na podzim značně uvolnila a obě země úzce spolupracovaly na variantách ukrajinské ofenzivy.

Únik zpravodajských informací tohoto druhu, zveřejněný na sociálních sítích a dostupný po celém světě, však sdílení zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy podle NYT určitě poškodí.

X X X

ČÍNA  OPATŘENÍ  PO  NÁVŠTĚVĚ  TCHAJ-WANU  V  USA

Čína přijme „rozhodná“ opatření po návštěvě prezidentky Tchaj-wanu v USA

Peking, který setkání opakovaně tvrdě kritizoval ještě předtím, než se uskutečnilo, McCarthyho obvinil z toho, že vážně porušil americké závazky vůči Číně v otázce Tchaj-wanu. Čínské ministerstvo obrany také doplnilo, že jeho armáda bude vždy v pohotovosti.

Na vývoj o několik hodin později reagoval Washington, který Pekingu adresoval výzvu, aby upustil od „vojenského, diplomatického a ekonomického nátlaku“ vůči Tchaj-wanu. „Zůstaneme odhodlaní udržovat otevřené komunikační kanály ve snaze předejít riziku jakéhokoli špatného posouzení situace,“ dodal podle agentury AFP mluvčí americké diplomacie Vedant Patel.

Jeho vyjádření předcházelo prohlášení Tchaj-peje, že asi 370 kilometrů východně od jižní části ostrova se pohybuje čínská letadlová loď Šan-tung. „Je na cvičení, ale načasování je poměrně citlivé,“ uvedl tchajwanský ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng. Z plavidla podle něj zatím nevystartovala žádná stíhačka a tchajwanské vojenské lodě ho sledují ze vzdálenosti pěti až šesti námořních mil (zhruba deseti kilometrů).

 Tchajwanský ministr obrany také informoval o tom, že asi 400 námořních mil (740 kilometrů) východně od ostrova se pohybuje i americká letadlová loď USS Nimitz.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.

McCarthy se ve středu stal nejvyšším americkým představitelem, který se od roku 1979 setkal na americké půdě s tchajwanským vůdcem. Po jednání uvedl, že vztahy USA s Tchaj-wanem jsou silnější, než tomu kdy za jeho života bylo. Podle tchajwanské prezidentky podpora, které se její zemi dostává, ukazuje, že ostrov není izolovaný.

USA jako většina států světa považují Tchaj-wan za součást Číny a formální diplomatické vztahy s ostrovem nemají, jsou ale jeho nejvýznamnějším mezinárodním spojencem a dodavatelem zbraní.

X X X

EXMINISTR  ZAORÁLEK:  ČÍNA  OBSAZUJE  POZICE  BEZ  ZTRÁTY  KRVE

Čína nenápadně obsazuje pozice bez ztráty kapky krve. Evropa jen přihlíží, varuje Zaorálek

„Myslím si, že tam jeli proto, že potřebují prorazit určitou izolaci, ve které se Západ ocitá. Čína poměrně nenápadně postupuje na různých frontách, aniž by ztratila kapku krve, přitom neustále obsazuje pozice. Šanghajská organizace pro spolupráci neustále roste. K Číně, Rusku a Indii se pomalu přidává Katar, Egypt, Saudská Arábie či Turecko,“ uvedl v pořadu 360° Zaorálek. „Vidíme velkou aktivitu Číny a problém je v tom, že Evropa a Západ této diplomatické aktivitě jen přihlíží. Macronova cesta pro mě představuje snahu prorazit, ale není to jednoduché,“ konstatoval někdejší ministr.

Čína nenápadně obsazuje pozice bez ztráty kapky krve. Evropa jen přihlíží, varuje Zaorálek© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Podle něj je Čína světovým hráčem, který se nedá jen tak obejít. „Dnes již každá země, která sleduje vývoj ve světě, ví, že bez Číny nevyřešíme žádný zásadní problém. Vzhledem k tomu, jaký má ekonomický a vojenský vliv, se bez ní nehneme z místa,“ sdělil.

 Podobně to vidí také Vondra. „Čína je nepochybně velmi důležitá země,“ řekl europoslanec. Podle něj je potřeba s Čínou vést dialog i o Ukrajině. „Má páku na Rusko. Zároveň si však musíme uvědomit, že Čína se bude orientovat čistě podle toho, jaké jsou její zájmy. A teď je otázka, jestli má zájem, aby konflikt neeskaloval a nepřelil se, nedej bože, třeba do nukleární války. V tomto smyslu mají podle mě Macronovy snahy cenu. V našem zájmu určitě není, aby došlo k plnohodnotnému medvědímu objetí mezi Pekingem a Ruskem v situaci, kdy tu máme vážný konflikt,“ uvedl Vondra.

X X X

PAPEŽ  CHVÁLÍ  SEX,  DAR  OD  BOHA

  Sex je krásná věc, dar od Boha, ujišťoval papež František v novém pořadu

„Sex je jednou z krásných věcí, které Bůh daroval lidské osobě. Vyjadřovat se sexuálně je bohatství,“ řekl papež František v novém pořadu The Pope: Answers (Otázky pro papeže), který před pár dny zveřejnila streamovací platforma Disney+. Papeže v něm zpovídají mladí lidé, které se nebojí klást rozmanité otázky.

 Uvolněný, usměvavý a žertovný, jindy zase velmi vážný, dojatý a zarmoucený. Vždy však připraven bez okolků odpovědět na každou ze složitých otázek, které mu kladou mladí lidé z celého světa. Takto se papež projevuje v novém dokumentu.

Respondenti ve věkovém rozmezí 20–25 let se nebáli papeže zeptat na cokoliv. Jedna z dívek položila otázku: „Víš, co je to nebinární člověk?“ Dodala, že ona sama je nebinární křesťankou. Papež František dal dívce najevo, že termínu rozumí, a že i v církvi je místo pro sexuální a genderovou rozmanitost.

„Každý člověk je Boží dítě. Bůh nikoho neodmítá, Bůh je Otec. A já nemám právo nikoho z církve vyloučit. Nejen to, mou povinností je vždy přijímat. Církev nemůže nikomu zavřít dveře. Nikomu,“ dodal. Kritizoval také ty, kteří propagují nenávistné projevy a ospravedlňují vyloučení hnutí LGBT z církevního společenství.

Dialog se volně přesunul i k tématu sexu a masturbace. „Sex je jednou z krásných věcí, které Bůh daroval lidské osobě. Vyjadřovat se sexuálně je bohatství. Proto vše, co znevažuje skutečné sexuální vyjádření, vás také znevažuje a ochuzuje toto bohatství ve vás,“ řekl papež mladým lidem při natáčení dokumentu.

„Sex má svou vlastní dynamiku, má svůj vlastní smysl existence. Vyjádření lásky je pravděpodobně ústředním bodem sexuální aktivity,“ dodal František. Připustil také, že katecheze o sexu je v církvi stále v plenkách.

František byl dotázán i na roli žen v církvi, zejména na možnost otevření kněžství ženám. Zde dodal, že „ženy jsou v církvi orientovány na něco mnohem důležitějšího, a tím je mateřství.“ Připravit je o něj by podle Františka znamenalo zbavit ženy jejich originality a uplatňovat na nich služebný machismus (soubor vlastností, objektů a rolí společensky přisuzovaných mužům).

Oficiální vatikánský deník L’Osservatore Romano, který jeho rozhovor s mladými lidmi označil za „otevřený a upřímný dialog“, připomíná, že papež se s mladými lidmi nebál bavit ani o feminismu a potratech.

X X X

KLAUS  O  MIMOŘÁDNÝCH  ZTRÁTÁCH  ANGLIE

PŘIŠLA  O  THATCHEROVOU,  MINISTRA  LAWSONA

Mimořádné britské ztráty – jedna před deseti lety, druhá teď

V rozmezí deseti let zemřela někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová a nyní i její bývalý ministr financí Nigel Lawson. „Zůstává po nich strašlivá mezera, těžko někým vyplnitelná,“ napsal ve svém komentáři pro MF DNES exprezident Václav Klaus.

Už dlouho jsem zamýšlel napsat před velikonočními svátky glosu nikoliv o české politice, ale o Velké Británii. Před deseti lety (8. dubna 2013) totiž zemřela legendární britská premiérka Margaret Thatcherová. Tím teď ale bohužel začínat nemohu. V pondělí 3. dubna 2023 zemřel její ministr financí, další z nezapomenutelných tváří britské novodobé politiky, Nigel Lawson. Zůstává po nich strašlivá mezera, těžko někým vyplnitelná.

Oba jsem dobře znal, s oběma si rozuměl a troufám si říci, že si rozuměli i oni se mnou. Margaret Thatcherová mne na počátku devadesátých let považovala za svého nejlepšího „žáka“, s Nigelem Lawsonem jsem se více setkával až v posledních dvou desetiletích v souvislosti se dvěma klíčovými střety poslední doby, v nichž jsme oba stáli na stejné straně barikády – prvním byla Evropská unie, druhým globální oteplování.

Nigel byl známým kritikem Evropské unie a velkým příznivcem Brexitu. Nikdy nezapomenu na naše společné vystoupení na konferenci na téma „Je představitelná jiná Evropa?“ v Monte Carlu v roce 2016, kdy jsme společně – troufám si říci jedním hlasem – čelili zejména francouzským obhájcům evropské unifikace. Nigel Lawson zemřel ve věku 91 let, byl skoro o desetiletí starší než já, už tehdy se mi tam zdál být v „křehkém“ zdravotním stavu. Bydlel na jihu Francie, ale létal pravidelně na zasedání House of Lords britského parlamentu.

Druhé takové téma bylo tzv. lidmi způsobené globální oteplování. Založil si dokonce think tank, který měl název „The Global Warming Policy Foundation“. V roce 2010 mne pozval, abych tam jako první cizinec pronesl „annual lecture“. Kdysi jsem napsal předmluvu k jeho i u nás vydané knize o tomto tématu (“Vraťme se k rozumu – O globálním oteplování střízlivě a bez emocí“, Nakladatelství Dokořán, Praha, 2009) a napsal jsem tam, že kdybych četl jeho knihu dříve, než jsem začal psát tu svou, mohl bych svoji knihu s pomocí jeho argumentů napsat lépe.

Dokonce jsem se spolu s ním jednou – už v roce 2014 – zúčastnil slyšení ve Sněmovně lordů na téma situace na Ukrajině. Znovu opakuji datum – nebylo to v roce 2022, ale v roce 2014. Už tehdy jsme to oba viděli trochu složitěji, než jak je to dnes prezentováno.

Tím ale poněkud opomíjím to, že byl po rozhodující dobu šesti let 1983-1989 klíčovým ministrem financí vlády Margaret Thatcherové a že byl hlavním tvůrcem jejích ekonomických reforem. To už je ale skoro prehistorie.

V sobotu 8. dubna to bude deset let od chvíle, kdy zemřela Margaret Thatcherová. Snad ji a její revoluční éru nemusím připomínat – ani její roli pro renesanci kapitalismu ve Velké Británii, ani její zásluhu o naši sametovou revoluci.

I v souvislosti s ní bych mohl připomínat řadu detailů – vybavuje se mi např. společné odhalování sochy Winstona Churchilla na náměstí před budovou VŠE 17. listopadu 1999 (vypadá to tak, že byla tato socha v minulých dnech znesvěcena demonstrací aktivistických studentů proti děkanu Ševčíkovi), vybavuje se mi naše společné setkání ve Washingtonu u příležitosti pohřbu prezidenta Reagana v červnu 2004 (kde sice se mnou den předtím diskutovala svůj připravovaný projev na tomto pohřbu, ale její zdravotní stav vedl k tomu, že ho nakonec ve washingtonské katedrále nečetla, ale pouze pozdravila shromážděné formou video zdravice), nemohu zapomenout ani na její pohřeb ve Westminsterské katedrále v dubnu 2013, na nějž předem pečlivě připravila přesný zasedací pořádek, alespoň do první řady, atd., atd.

Začal jsem tím, že po této dvojici vznikla velká mezera. Přečetl jsem si však, že dnešní britský předseda vlády Sunak řekl: „jednou z prvních věcí, které jsem jako ministr financí udělal, bylo to, že jsem pověsil portrét Nigela Lawsona nad svůj psací stůl“. Můžeme si jen přát, aby se duch Margaret Thatcherové a Nigela Lawsona opravdu vznášel v pracovně dnešního britského premiéra.

X X X

V  ANGLII  DNES  PŘED  VOLBAMI  ODPADNÍ  VODY

Ne splaškům! Předvolební kampaň v Anglii ovládlo téma odpadních vod

Kampaň před lokálními volbami v Anglii ovládlo pikantní téma. Konzervativní vláda Rishiho Sunaka čelí rostoucímu hněvu veřejnosti kvůli tomu, že se jí nedaří účinně zabránit soukromým vodárenským společnostem ve vypouštění odpadních vod do tamních řek a oceánů. Praxe má za následek neblahou skutečnost, že anglické pláže jsou po řadu dní páchnoucí a nepouživatelné.

 Britská ministryně životního prostředí Thérèse Coffeyová tento týden představila nová opatření, která mají kvalitu vypouštěné vody v Anglii zlepšit. Jejich součástí je mimo jiné rapidní navýšení pokut pro vodárenské podniky, které budou pravidla nadále porušovat.

„Je naprosto nepřijatelné, aby se odpadní vody vypouštěly do vodních toků. Problém ale nelze vyřešit přes noc. Je zřejmé, že dosavadní sankce nebyly dostatečně odstrašující,“ uvedla Coffeyová. Šance, že plán utiší nespokojenost obyvatel, je ale podle portálu Politico minimální.

Konzervativní poslanci z pobřežních oblastí se obávají, že situace se v posledních měsících tak vyostřila, že je to může přijít draho v květnových místních volbách. „Možná to není věc, kterou bych slyšel od voličů nejčastěji, ale jednoznačně vyvolává největší zlobu,“ uvedl anonymně konzervativní zákonodárce, jenž zastupuje jedno přímořské město.

Anglie má plně privatizovaný vodovodní a kanalizační systém, jenž od konce 80. let minulého století provozují velké regionální monopoly. Tyto vodárenské společnosti mnohdy vypouštějí do řek a oceánů neupravené odpadní vody, což je za specifických okolností povoleno – například když kanalizace přeteče v důsledku silných dešťů. Politico uvádí, že firmy ale takový materiál často vypouštějí i během sucha.

Britská Agentura pro životní prostředí v minulém týdnu uvedla, že loni došlo v Anglii k devatenáctiprocentnímu poklesu úniků splaškových vod oproti předchozímu roku, incidentů je podle ní však stále příliš mnoho.

Deník Daily Mail před Velikonocemi zveřejnil seznam pláží v Anglii, kterým by se lidé měli kvůli znečištění o svátcích raději vyhnout. Čtyři z pěti nejhůře postižených pláží se nacházejí v jihozápadním hrabství Devon, které je oblíbenou turistickou destinací. Ročně tam zamíří 35 milionů návštěvníků, kteří do regionu přivezou 1,4 miliardy liber.

„Je opravdu nepříjemné vidět pláže plné splašků,“ uvedl dvaadvacetiletý Peter Feehan z Devonu. „Je ostuda, že vodárenské společnosti nemají správné postupy, jak takovým únikům zabránit nebo je omezit,“ uvedl další obyvatel města, dvaadvacetiletý Sean MacIver.

Někteří lidé skončili po koupání v nemocnici

Podle Politica se téma znečištění začalo intenzivně řešit poté, co konzervativní poslanci předloni zablokovali opoziční pozměňovací návrh k zákonu o životním prostředí, jehož cílem bylo uložit společnostem zákonnou povinnost úniky zastavit. Konzervativci nicméně trvají na tom, že pozměňovací návrh byl neproveditelný.

„Lidé jsou opravdu zděšení množstvím surových odpadních vod, které vypouštíme do moře,“ uvedla Helena Dollimoreová, labouristická kandidátka do parlamentu v konzervativci ovládaném městě Hastings a Rye. „Narušuje to naši komunitu a způsob života,“ dodala s tím, že některé kavárny na pobřeží pociťují ztrátu příjmů, protože u pláže se nedá vydržet. „Někteří lidé museli po koupání v moři do nemocnice,“ uvedla.

Vláda vodárenským společnostem nařídila , aby do konce letošního roku nainstalovaly monitorovací zařízení na všech dešťových přepadech. „Pokračujeme v posílení monitorování úniků odpadních vod a zahájili jsme konzultace o udělování neomezených pokut vodárenským společnostem za poškozování životního prostředí,“ uvedl tento týden mluvčí ministerstva pro výživu, životní prostředí a venkov.

Konzervativci podle Politica obviňují labouristy a Liberální demokraty, že se přiživují na problému, který se vláda snaží aktivně řešit.

X X X

WHO: Čína má viac informácií, ktoré by mohli objasniť pôvod koronavírusu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) si je istá, že Čína má oveľa viac informácií, ktoré by mohli pomôcť určiť pôvod nového koronavírusu, spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Vo štvrtok to uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý zároveň vyzval Peking, aby sa okamžite podelil so všetkými relevantnými informáciami.

 Na archívnej snímke zo 4. januára 2023 zdravotná sestra podáva lieky starším pacientom s príznakmi ochorenia COVID-19 v nemocnici v meste Fu-jang v stredočínskej provincii An-chuej.

„Bez úplného prístupu k informáciám, ktoré má Čína, sú na stole všetky možné hypotézy,“ vyhlásil Ghebreyesus na tlačovej konferencii v v Ženeve. Práve preto žiada Peking, aby v tejto oblasti spolupracoval. Zároveň zdôraznil, že zistiť príčinu či pôvod vírusu SARS-CoV-2 sa podarí len vtedy, keď Čína poskytne chýbajúce dáta.

 Ghebreyesus na začiatku marca vyzval všetky krajiny, aby sa podelili o informácie, ktoré majú o pôvode ochorenia COVID-19. Urobil tak po tom, ako americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) naznačil, že koronavírus unikol z laboratória v čínskom Wu-chane.

Koncom marca sa však podľa AFP objavili nové dôkazy, ktoré odhalili, že niektoré vzorky pozitívne na covid odobraté na trhu vo Wu-chane obsahovali aj gény psíka medvedíkovitého. Tieto zvieratá sú schopné prenášať vírusy podobné SARS-CoV-2. Vedci však zatiaľ nedokážu s určitosťou potvrdiť, že ochorenie je zvieracieho pôvodu.

 Agentúra AFP pripomína, že riaditeľ FBI Christopher Wray pre americkú televíziu Fox News povedal, že „FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný incident v laboratóriu vo Wu-chane“. Práve v tomto čínskom meste sa v roku 2019 koronavírus prvýkrát vyskytol.

Peking tieto tvrdenia poprel, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že pátranie po pôvode koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“.

X X X

ODSOUZENÍ  PREZIDENTI  SVĚTA

 Z prezidentů byli odsouzeni například Chirac, Sarkozy, Fujimori nebo Kacav

 Obžaloba bývalého prezidenta Spojených států podle analytiků Donalda Trumpa rovnoměrně rozdělila Američany, ale zřejmě zvýšila jeho šance na získání republikánské nominace pro volby do Bílého domu v roce 2024. Trump čelí obžalobě o 34 bodech, které ho viní z falšování podnikatelských záznamů a stal se prvním bývalým prezidentem USA, který je obviněn z trestného činu. Podívejte se na výběr známých prezidentů či exprezidentů ze světa, kteří byli trestně stíháni

Jacques Chirac – Jeden z nejvýznamnějších evropských politiků byl od května 1995 do května 2007 prezidentem Francie. Konec jeho kariéry ale poznamenalo obvinění ze zneužití veřejných prostředků v dobách kdy byl starostou Paříže, za což byl v roce 2011 jako první poválečný francouzský prezident uznán vinným a odsouzen k podmíněnému trestu dvou let vězení. Soud ho uznal vinným ze zneužívání veřejných prostředků, zneužití důvěry a z nezákonného zisku v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním osob na pařížské radnici v době, kdy ji vedl jako primátor.

Alberto Fujimori Foto: Ministerio de Relaciones Exteriores de Chile.

Alberto Fujimori – Bývalý peruánský prezident z let 1990 až 2000 byl v roce 2009 odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 civilistů. Ty zabilo polovojenské komando v limské čtvrti Barrios Altos (listopad 1991) a na limské univerzitě zvané La Cantuta (červenec 1992) jako údajné příznivce či členy levicové gerily Světlá stezka. Fujimori byl odsouzen také za korupci či odposlechy politických oponentů. Obžalován je rovněž kvůli nuceným sterilizacím, které jeho vláda prováděla v letech 1996 až 2000 v rámci takzvaného Národního plánu reprodukčního zdraví a rodinného plánování v chudých regionech s indiánským obyvatelstvem. V roce 2000 byl parlamentem sesazen, poté odjel ze země a žil v Japonsku, v listopadu 2005 byl zatčen.

Moše Kacav – Izraelský prezident v letech 2000 až 2007 byl v prosinci 2010 uznán vinným ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Kvůli obvinění se v lednu 2007 vzdal funkce prezidenta dva týdny před vypršením mandátu. Kacava obvinily z obtěžování a znásilnění tři zaměstnankyně prezidentského úřadu a ministerstva cestovního ruchu, jež Kacav řídil v 90. letech. Znásilnění se dopustil v letech 1998, 2003 a 2005. Kacav byl odsouzen na sedm let do vězení, kde strávil pět let.

Luiz Inácio Lula da Silva – Prezidentem Brazílie byl v letech 2003 až 2010 a je jím opět od letošního ledna. V červenci 2017 byl odsouzen za korupci. Podle soudu přijal jako úplatek luxusní byt. V dubnu 2018 mu odvolací soud trest zvýšil na 12 let, o rok později pak soud vyšší instance trest zkrátil na osm let a deset měsíců. Lulovo propuštění z vězení po roce a sedmi měsících v listopadu 2019 umožnil verdikt nejvyššího soudu, podle něhož nesmí nastoupit výkon trestu odsouzený, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání. Nejvyšší soud posléze všechny verdikty v několika jeho kauzách zrušil s tím, že soudce Sergio Moro byl předpojatý. Brazilský soud definitivně ukončil Lulovu kauzu loni v lednu.

Rolandas Paksas – Litevský parlament Paksase v dubnu 2004, měsíc před vstupem Litvy do EU, jako první hlavu státu v Evropě zbavil funkce kvůli porušení ústavy. Paksas byl obviněn ze styků s organizovaným zločinem, z prozrazení služebního tajemství a z pokusů ovlivňovat privatizaci. Zapojen byl i do aféry kolem styků svých poradců s ruskou mafií i do nelegálního vývozu zbraní. V případu vyzrazení státního tajemství ho soud očistil, odvolací soud rozsudek zrušil a uznal ho vinným, trest mu ale neuložil s tím, že po odchodu z veřejné služby nepředstavuje žádnou hrozbu pro společnost. Do vyšší politiky se vrátil v roce 2009, kdy byl zvolen do Evropského parlamentu, v roce 2017 byl zbaven imunity kvůli podezření z přijetí úplatku. Europoslancem byl do roku 2019.

Nicolas Sarkozy – Prezidentem byl v letech 2007 až 2012 a čelil několika kauzám. Loni v prosinci začal odvolací soud v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. V březnu 2021 soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Dalšími obžalovanými byli někdejší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert. Trojice mezi sebou podle francouzské justice uzavřela nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se údajně od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku. Za nezákonné financování neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012 dostal v září 2021 roční trest vězení, který si mohl odpykat doma.

Christian Wulff – Německý prezident z let 2010-2012 čelil několika kauzám. Souzen byl například kvůli tomu, že mu (a dalším osobám) zaplatil filmový producent David Groenewold část pobytu (asi 720 eur) na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest. Wulffa tím chtěl prý přimět k uvolnění veřejných prostředků na jeho připravovaný film John Rabe – Ctihodný občan Třetí Říše; peníze nakonec Groenewold získal. Soud ho nakonec obvinění zprostil. V prosinci 2011 se také v médiích objevila informace, že Wulff dříve jako dolnosaský zemský premiér přijal výhodnou půjčku 500.000 eur od manželky podnikatele Egona Geerkense. Poté se v tisku objevily zprávy o dalších Wulffových vazbách na vlivné podnikatele. V lednu 2012 vyšlo najevo, že Wulff vyvíjel tlak na šéfredaktora deníku Bild, aby nezveřejňoval chystaný materiál o oné půjčce. Po odhalení podezřelé půjčky se Wulff dostal pod tlak médií, opozice i části spolustraníků. Odstoupit zprvu odmítal, učinil tak až 17. února 2012, kdy už byla státním zastupitelstvím podána žádost o zbavení prezidentské imunity.

Jacob Zuma – Jihoafrický prezident z let 2009 až 2018 byl v roce 2021 odsouzen za pohrdání soudem na 15 měsíců do vězení, ve kterém strávil asi dva měsíce. Verdikt vynesený za nespolupráci při vyšetřování souvisí s kauzou státní korupce v letech 2009 až 2018, kdy byl Zuma v úřadu prezidenta. Zuma je obžalován také z finančních podvodů, vydírání a praní špinavých peněz při obchodech se zbraněmi v 90. letech. Zpronevěra se týká dvou miliard dolarů (45 miliard korun), ceskajustice.cz

X X X

MACRON  SPOLÉHÁ  NA  ČÍNU,  UKONČÍ  BOJE  NA  UKRAJINĚ?

 „Vím, že přivedete Rusko k rozumu.“ Macron řešil se Si Ťin-pchingem válku na Ukrajině

Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešní schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyjádřil přesvědčení, že Čína dokáže Rusko „přivést k rozumu“ ohledně války na Ukrajině a přiměje zainteresované strany zasednout k jednacímu stolu. Informovala o tom agentura AFP.

„Ruská agrese na Ukrajině zasadila ránu (mezinárodní) stabilitě,“ řekl Macron na dnešní dvoustranné schůzce se Siem. „Vím, že se na vás mohu spolehnout, že přivedete Rusko k rozumu a všechny k jednacímu stolu,“ dodal.

Macron již po svém středečním příletu do Pekingu řekl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k čínskému návrhu skeptická, Si také zatím přímo nehovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.

Čínský prezident podle médií na setkání vyzdvihl stabilitu čínsko-francouzských vztahů. Čína a Francie mají schopnost a odpovědnost překonat „spory a překážky“ v době, kdy svět prochází hlubokými dějinnými změnami, prohlásil Si. „Čínsko-francouzské vztahy zůstávají stabilní a pozitivní,“ dodal.

X X X

MACRON  ZKLAMAL  FRANCOUZE

V prezidentských volbách ve Francii by teď Le Penová Macrona porazila, ukazují průzkumy

Macron a francouzská vláda premiérky Élisabeth Borneové stále více ztrácejí na popularitě. Zásadní vinu na tom nese jejich snaha prosadit důchodovou reformu, s níž však podle průzkumů značná část veřejnosti nesouhlasí. Napětí ve společnosti ještě vystupňovalo použití ústavního článku 49.3, na základě kterého vláda reformu prosadila silou, bez hlasování v dolní komoře parlamentu. Od poloviny ledna se tisíce Francouzů vydávají do ulic protestovat, další kolo stávek a demonstrací je ohlášeno na dnešek.

V prvním kole voleb by podle průzkumu nyní vyhrála Le Penová s 31 procenty hlasů, Macron by získal 23 procent. Loni přitom první kolo ovládl Macron s téměř 28 procenty a jeho soupeřka měla 23 procent hlasů. Na třetím místě byl loni a byl by i dnes kandidát levice Jean-Luc Mélenchon, který by teď získal zhruba o čtyři procentní body méně. Le Penová by získala více hlasů než loni mezi důchodci a u lidí žijících na předměstí velkých měst, u nichž tradičně není příliš oblíbená.

Macrona by letos volilo jen sedm z deseti jeho loňských podporovatelů; dva by nešli k volbám vůbec a jeden by dal hlas Le Penové, uvádí průzkum, který společnost Elabe provedla od 3. do 5. dubna. Odpovídalo v něm 1800 respondentů z celé Francie.

X X X

VLÁDA  FRANCIE  TUPÁ,  LID  ODMÍTÁ  REFORMY

Vláda mimo, úplně tupá, zuří Francouzi. Jednání o reformě skončila dřív, než začala

Dvě třetiny Francouzů jsou, podle průzkumů, proti reformě penzí. Vadí jim pozdější odchod do důchodu i rušení takzvaných speciálních režimů. Ty se dosud týkaly i železničářů, strojvedoucí mohli například odejít do penze už v 50 letech. Reforma ale vše mění. „Nová reforma je pro nás nepřípustná. Chceme důchody, na které jsme zvyklí,“ křičel do megafonu jeden z protestujících železničářů, kteří vtrhli se světlicemi do budovy mezinárodní investiční společnosti Black Rock.

Vláda je mimo, úplně tupá, zuří Francouzi. Jednání o reformě skončila dřív, než začala© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

 „Chceme říct Macronovi, že tu jeho reformu nechceme. Buď ji stáhne, nebo budeme pokračovat, jak dlouho bude třeba,“ shrnul další z protestujících. Jednání jsou ale ve slepé uličce. Francouzská vláda se ve středu setkala s odbory, ale schůzka skončila dříve, než začala. Premiérka odmítla o snížení věku odchodu do důchodu vůbec jednat.

Reforma potřebná, říká premiérka

„Je to facka do tváře miliónům Francouzů, kteří protestují. Vláda jedná radikálně, tupě a je zcela mimo realitu,“ prohlásila Sophie Binetová, generální tajemnice odborové centrály CGT, jedné z největších tamních konfederací odborových svazů. „Byla to diskuse, kde se každý mohl vyjádřit. Zároveň jsem mohla zopakovat své přesvědčení o potřebě této reformy,“ hájila naopak schůzku premiérka Élisabeth Borneová.

 Francouzi však již tři měsíce dávají v ulicích najevo, že oni reformu nechtějí. Poslední slovo má Ústavní rada, obdoba našeho Ústavního soudu. „Rada tady není proto, aby někomu sloužila, posuzuje, zda byl zákon a celá procedura respektovány,“ vysvětlil Jean-Louis Debré, bývalý prezident rady. Ta má svůj verdikt oznámit 14. dubna a vláda se jím musí řídit. Reformu může schválit nebo shodit její část, případně i celou reformu. Výsledek se nedá předjímat, popeláři už ale oznámili na tento den stávku.

Kontroverzní Playboy

Francouzská státní tajemnice pro sociální ekonomiku Marlène Schiappaová vyvolala ve Francii pobouření kvůli své fotografii na obálce časopisu Playboy. Přestože je na snímcích oblečená, podle jejích vládních kolegů i opozice se zachovala nevhodně, uvedla stanice BBC.

Premiérka Élisabeth Borneová vzkázala Schiappaové, že její rozhodnutí „nebylo vůbec vhodné, zejména v současné době“. Ke kritice se připojila i poslankyně zelených a bojovnice za práva žen Sandrine Rousseauová, která zpochybnila načasování tohoto kroku. „Ženská těla by měla mít možnost se odhalit kdykoli, s tím nemám problém, ale je tu společenský kontext,“ řekla. Snímky Schiappaové doprovází 12stránkový rozhovor o právech žen, LGBT+ komunity a o potratech.

X X X

EXPREZIDENT  FRANCIE  HOLLANDE:  PODVODY  V  MINSKU

PODVEDLI  RUSKO

MÍSTO  MACRONA  ROZHODUJE  JEHO  UČITELKA,  MANŽELKA

Hollande naletěl a nejen potvrdil podvod v Minsku

Bývalý francouzský prezident François Hollande v rozhovoru s prankery Vovanem a Lexusem, kteří se představili jako bývalý ukrajinský prezident Petr Porošenko, otevřeně hovořil o tom, jak v Minsku podvedli Rusko.

V průběhu rozhovoru účastník jednání v Minsku otevřeně řekl: To ne Putin chtěl získat čas. Čas jsme chtěli získat my, aby se Ukrajina mohla obnovit, zvýšit své vojenské schopnosti. Dnes by jednání s Putinem vedlo k zachování status quo. Dokud je tedy Ukrajina schopná bojovat, dokud je Ukrajina schopná obrátit dění, nemůže být řeč o jednáních.

Poté následoval dotaz, který kladl „Porošenko“: Domníváte se, že je musíme vyhnat z Donbasu a Krymu a teprve potom začít mluvit o mírových rozhovorech? „Samozřejmě, protože nevidím s čím by Putin mohl souhlasit v jednáních o odchodu svých vojsk z Donbasu a tím spíše Krymu. Je tedy otázkou, zda Ukrajina s pomocí, jakou může získat, má vojenské prostředky, aby donutila Putina ke stažení. Jestli tyto prostředky nemá, potom ano, jednání jsou potřebná

„Porošenko“ reaguje: Ale musíme bojovat do posledního Ukrajince. A skutečný Hollande na to reaguje, že v takovém by se nemělo vyjednávat, evropští vůdci by neměli zmiňovat slovo vyjednávání, „dokud máte tento způsob myšlení. Tak dlouho, dokud dokážete bojovat až do konce“.

V rozhovoru prankerů Hollande také domnělému Porošenkovi prozradil, že za prezidenta Macrona často rozhoduje jeho žena, server vasevec.cz

X X X

Američané se vrátili ke stažení z Afghánistánu. Bílý dům viní Trumpa

Prezidentský úřad ve 12stránkovém dokumentu shrnuje výsledky analýz, které vláda po ukončení americké mise v Afghánistánu vypracovala. Samotné výsledky jsou přísně tajné a k dispozici je dnes dostali pouze členové Kongresu. Ve veřejném shrnutí Bidenova vláda příliš nepřijímala zodpovědnost za své činy související s ukončením nejdelší americké války, píše AP.

„Možnosti, které prezident Biden měl ohledně stažení z Afghánistánu, byly vážně omezené podmínkami vytvořenými jeho předchůdcem,“ píše se v dokumentu. Za Trumpova úřadování, které skončilo v lednu 2021, USA uzavřely dohodu s islamistickým hnutím Tálibán, v níž se zavázaly, že své jednotky stáhnou do května stejného roku. Nakonec poslední američtí vojáci Afghánistán opustili na konci srpna poté, co se bojovníci Tálibánu za kolapsu afghánské armády poměrně rychle zmocnili celé země včetně metropole Kábulu.

Nová zpráva zahrnuje jistou kritiku na adresu zpravodajských služeb a jejich příliš optimistického odhadu o síle afghánské armády. Biden se prý při plánování odchodu Američanů řídil doporučeními vojenských velitelů.

Bílý dům zároveň uvádí, že USA v zásadě neměly jinou možnost, pokud nechtěly v Afghánistánu na dlouho ponechat zesílený kontingent. Podle prohlášení však nic nenasvědčovalo tomu, že by posílení americké vojenské přítomnosti po 20 letech zásadně změnilo trajektorii konfliktu.

Biden kvůli předloňské operaci, kterou provázela i chaotická snaha přepravit z Afghánistánu místní spolupracovníky americké armády, dodnes čelí hlasité kritice zákonodárců Republikánské strany. Ti letos zahájili zvláštní vyšetřování ve Sněmovně reprezentantů, kde mají po listopadových volbách těsnou většinu.

X X X

SYNOVEC  KENNEDYHO  CHCE  KANDIDOVAT  NA  PREZIDENTA  USA

PORAZIT  BIDENA

Další Kennedy prezidentem USA? Synovec J.F.K. chce kandidovat a vyzvat Bidena

Devětašedesátiletý právník, který se zabývá ochranou životního prostředí, je dalším z mnoha členů dynastie Kennedyů, který bude zkoušet štěstí v politice. K těm nejznámějším vedle Johna F. Kennedyho patřil jeho bratr, někdejší ministr spravedlnosti a senátor Robert F. Kennedy. Oba přišli o život při politických atentátech, John v roce 1963 v úřadu prezidenta, Robert v roce 1968, když do stejného úřadu kandidoval.

O tom, že zvažuje kandidaturu, Robert F. Kennedy mladší informoval na twitteru už v březnu. „Pokud budu kandidovat, bude mou hlavní prioritou ukončit korupční spojení státní a korporátní moci, které zničilo naši ekonomiku, rozvrátilo střední třídu, znečistilo naši krajinu a vody, otrávilo naše děti a připravilo nás o naše hodnoty a svobody,“ uvedl tehdy.

Kennedy na sebe vedle oceňované práce pro životní prostředí upozornil také jako tvrdý odpůrce očkování, za což se mu dostalo široké kritiky, a to i od členů vlastní rodiny.

Osmdesátiletý Biden sice ještě neoznámil, zda bude příští rok znovu kandidovat, všeobecně se ale očekává, že tak učiní. Že by ho někdo z demokratů v primárkách dokázal porazit, považují odborníci za velmi nepravděpodobné.

X X X

HROZBA  RUSKA

 Putinova nová hrozba Západu: Tichomoří chce osázet smrtícími Poseidony. Hrozí radioaktivní tsunami?

REUTERS: Rusko plánuje vypustit novou tichomořskou flotilu ponorek, které ponesou děsivé jaderné zbraně Poseidon „schopné vypustit 1000 stop vysoké radioaktivní tsunami“. Divize ponorek pro nesení raket by mohla odstartovat v roce 2024 nebo začátkem roku 2025, píše deník Daily Mail.

Rusko plánuje vypustit novou tichomořskou flotilu ponorek, které ponesou smrtící jaderné střely Poseidon Vladimira Putina již v příštím roce.

Od doby, kdy ruský diktátor napadl Ukrajinu, Putinovi propagandisté nadále vyhrožují Západu jaderným holocaustem, přičemž se rétorika v posledních měsících stále stupňovala.

Tvrdí, že torpéda Poseidon jsou schopna způsobit 1000 stop radioaktivní tsunami, a přestože to mezinárodní vojenští experti odmítají, připouštějí, že děsivé atomovky by mohly zničit britská pobřežní města, způsobit radioaktivní záplavy a zabít miliony lidí v Londýně.

Tu-95MS může nosit rakety s jadernou hlavicí.

Podle ruské tiskové agentury TASS by divize ponorek, která by nesla tato podvodní torpéda, mohla být připravena zformovat se do konce roku 2024 nebo v první polovině roku 2025.

„Mohly by zemřít miliony lidí“

Profesor Andrew Futter, akademik a odborník na jaderné zbraně z Univerzity v Leicesteru, o potenciálním dopadu raket již dříve řekl: „Pokud je Poseidon vyzbrojen velkou megatunovou hlavicí, nepochybně by způsobil škodu.“

X X X

Českého medika na Ukrajině těžce zranil šrapnel: Dramatický převoz do Prahy!

„Pokud by v ústí Temže nebo v její blízkosti vybuchlo velké jaderné zařízení, příliv v Temži by mohl přivalit směrem k budovám a při výbuchu by potenciálně mohly zemřít miliony lidí.“

„Došlo by k velkému poškození. Realita je taková, že velký megatunový výbuch, dokonce i ve vodě, by byl velmi ničivý.“

„Prvotní potíže by se netýkaly radiace, protože výbuch, tlaková vlna nebo popáleniny by nejprve zabily obrovské množství lidí.“

 X X X

 Šéf ruské diplomacie Lavrov zahájil návštěvu Turecka

Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině, dohodě o přepravě obilí z ukrajinských přístavů přes Černé moře a dalších tématech. Kromě konfliktu na Ukrajině země jednají o situaci v Sýrii či hlubší energetické spolupráci.

Podle agentury TASS Lavrov přicestoval do Ankary, kde měl pracovní jednání. Hlavní rozhovory s tureckými protějšky ho čekají v pátek.

Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Çavuşoglu bude s Lavrovem jednat o „bilaterálních a regionálních záležitostech“. Turecko se snaží vystupovat jako prostředník v konfliktu na Ukrajině a pomohlo dojednat dohodu o přepravě obilí z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Turečtí a ruští diplomaté také jednají o situaci v Sýrii, kde oba státy mají silné zájmy. Minulý rok Ankara a Moskva ohlásily plán na vybudování v Turecku distribučního střediska pro vývoz ruského plynu do Evropy.

Podle agentury TASS budou oba ministři také jednat o bezpečnosti ruských občanů v tureckých letoviscích. Turecko je jednou ze zemí, které je i nadále otevřená ruským turistům. Turecko také čelilo kritice, že umožňuje dovážet do Ruska zboží, které je na sankčních seznamech Evropské unie a Spojených států. Podle informací agentury Reuters však Ankara v posledních týdnech přepravu zboží do Ruska omezila.

X X X

Rusové podle Kyjeva ovládli většinu Bachmutu, Ukrajinci ale dál bojují

„Na bachmutském směru nepřítel pokračuje v útočných akcích, snaží se úplně ovládnout město Bachmut. Tvrdé boje pokračují,“ citovala ruská redakce BBC z komuniké ukrajinského velení. Rusové také pokračují v útocích severozápadně i západně od Bachmutu. Pokoušejí se tak obklíčit ukrajinské obránce města, kteří tyto útoky podle generálního štábu odrazili.

„Nepřítel během dne vedl neúspěšné útočné akce v oblastech osad Orihovo-Vasylivka a Bohdanivka. Ukrajinské jednotky na tomto úseku fronty odrazily desítku nepřátelských útoků,“ uvedl štáb.

Ruské jednotky se podle něj pokoušely útočit na čtyřech úsecích fronty: u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka.

Ukrajinští vojáci neopustili Bachmut a v západní části města pokračují boje, uvedl dnes také šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. „Musí být jasně řečeno, že nepřítel nikam neodešel,“ zdůraznil Prigožin na sociální síti. Šéf ruské žoldnéřské skupiny již před několika dny uváděl, že nad budovou radnice vlaje ruská vlajka, ukrajinské vedení to ale popřelo, stejně tak i Washington.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve Varšavě prohlásil, že ukrajinské síly se v případě potřeby z Bachmutu stáhnou, aby se vyhnuly obklíčení. Zatím ale nenaznačil, že by to bylo potřeba.

O východoukrajinský Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruské invazní síly těžké boje. Žoldnéři a ruská armáda se město snaží dobýt už půl roku, připomněla agentura AFP. Ruské síly se několik posledních týdnů pokoušely město obklíčit a podařilo se jim odříznout několik důležitých zásobovacích tras ukrajinských jednotek. Podle AFP má Bachmut spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam.

X X X

Kyjev řekl, kdy bude ochotný jednat s Moskvou o budoucnosti Krymu

Frontová linie nyní prochází Chersonskou oblastí na jihu Ukrajiny a od severního cípu poloostrova je vzdálená asi 150 kilometrů. Ukrajina opakovaně avizuje, že se na jaře chystá přejít do protiofenzivy. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov minulý týden řekl, že protiútok by mohl v závislosti na počasí začít v dubnu nebo květnu. Na kterou oblast se ukrajinská protiofenziva zaměří, neupřesnil, podle armádních expertů citovaných deníkem The Washington Post se ale Rusové obávají o osud Krymu a budují na něm rozsáhlou síť opevnění.

„Pokud se nám podaří dosáhnout našich strategických cílů na bojišti a až budeme na administrativní hranici s Krymem, budeme ochotni zahájit diplomatickou kapitolu a jednat o této otázce,“ sdělil Sybiha z ukrajinské prezidentské kanceláře deníku Financial Times. „Neznamená to, že, vylučujeme osvobození (Krymu) naší armádou,“ doplnil diplomat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulosti několikrát zdůraznil, že cílem Kyjeva je obnovit kontrolu nad celým územím Ukrajiny včetně Krymu. Vyjádření Andrije Sybihy by podle deníku mohlo představovat úlevu pro západní představitele, kteří jsou skeptičtí ohledně toho, že Ukrajině se může podařit poloostrov znovudobýt a obávají se eskalace konfliktu ze strany Ruska.

X X X

Vrcholně trapný okamžik v dějinách USA. Americká média hodnotí soud s Trumpem

Názor, zda Trump může být reálně odsouzen, se mezi zámořskými novináři různí. Kupříkladu CNN s odkazem na oslovené odborníky píše, že varianta s Trumpovou vinou není nemožná, ale obžaloba je velmi riskantní. „Existují jistá rizika a komplikace, ale zároveň si myslím, že zde je i cesta k odsouzení,“ sdělila pro CNN někdejší federální prokurátorka a dnes pedagožka Cheryl Baderová.

Skepticky pak sílu obžaloby hodnotí deník The Wall Street Journal (WSJ). Ten připomíná značné úniky o případu do médií, což považuje za známku toho, že prokuratura není příliš silná. „Překvapení je málo, snad kromě údivu, že Braggův případ vypadá ještě slaběji, než jsme očekávali,“ komentovali autoři WSJ s odkazem na manhattanského státního zástupce Alvina Bragga.

Oproti tomu list The New York Times píše, že obžaloba má na exprezidenta skutečně kvalitně nabito. Prokurátora pak komentátoři deníku označují za „zkušeného a charakterního“. „Po zveřejnění obžaloby a doprovodného prohlášení o skutečnostech můžeme nyní říci, že na tomto případu není nic originálního ani slabého,“ komentují autoři NYT, mezi nimiž je i Norman Eisen – někdejší americký velvyslanec v České republice. List dodává, že Bragg má s podobnými případy velkou dávku zkušeností a především pak úspěšnost.

Magazín Politico zhodnotil, že Trump soud využil pro zahájení své prezidentské kampaně, neboť se kvůli němu pokoušel vyburcovat své příznivce, aby proti jeho obvinění protestovali. „Trump rozjíždí svou kampaň s obžalovací párty,“ napsal list Politico.

The Washington Post připomíná, že Trump je historicky prvním obžalovaným americkým prezidentem, čímž tamní politika dosahuje nového dna. Na druhou stranu však platí, že ze dna se dá odrazit zpět výš. „Je možné, že tento vrcholně trapný okamžik v dějinách USA je vlastně dnem, od kterého se dá odrazit,“ zakončuje optimisticky list.

Hrozba až 136 let za mřížemi

Obžaloba proti Trumpovi má celkem 34 bodů a viní jej, že měl zaplatit za mlčení o pohlavním styku Stormy Dainelsové a Karen McDouglasové, stejně jako vrátnému z Trump Tower, který tvrdil, že exprezident má nemanželské dítě. Trump čelí obvinění, že platby financoval a zamaskoval jako „právní výdaje“. Tím se měl dopustit falšování podnikatelských záznamů.

V případě, že by byl shledán vinným ze všech bodů obžaloby, tak by mu mohlo hrozit až 136 let za mřížemi. Takový výsledek se však zdá jako krajně nepravděpodobný. Očekává se, že Trump by do vězení nešel a vyvázl pouze s podmínkou.

Trumpovo soudní líčení vyvolalo velké emoce mezi jeho fanoušky i odpůrci. Oba tábory se během konání newyorského soudu shromáždily na místě a došlo i k několika střetům. Policie ale zároveň zmínila, že očekávala podstatně větší masy lidí, zejména pak na straně Trumpových příznivců.

X X X

ČERNOCHOVÁ,  JAKO  FIALA  BEZ  ROZUMU

MODLÍ  SE,  ABY  NEBYLI   PROTESTY  VYMĚNĚNI

Čekají na výměnu schopnými politiky ČR, jako za Havla, a protesty v Praze na Václavském náměstí. Kdy se znovu objeví? Probudí je kamarád sportovce Svobody, lékař, sportovec Pollert? Utekl i z TV Nova majitelky Kellnerové. Dá Pollertovi slovo na obrazovce, nebo se bude bát?  Manžel by to určitě udělal.

X X X

OBŽALOBA  NAHRÁLA  TRUMPOVI

Obžaloba Trumpovi nahrála. U republikánů pro prezidentskou nominaci vede

Obžaloba bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa rovnoměrně rozdělila Američany. Zřejmě ale zvýšila jeho šance na získání republikánské nominace pro volby do Bílého domu v roce 2024, ukázal průzkum. Trump čelí obžalobě o 34 bodech, které ho viní z falšování podnikatelských záznamů a stal se prvním bývalým prezidentem USA, který je obviněn z trestného činu.

Průzkum, který společnost Ipsos a agentura Reuters provedly během následujících dvou dní po úterním Trumpově obvinění, dochází k závěru, že 49 procent Američanů vnímá jako správné, že prokuratura přistoupila k prvnímu obvinění bývalého prezidenta země z trestného činu.

Sondáž ovšem zároveň zdůrazňuje politickou rozpolcenost v záležitostech, které se týkají Trumpa, píše Reuters. Jako oprávněné vnímá jeho obvinění přibližně 84 procent demokratů, ale jen 16 procent republikánů.

Zhruba 40 procent republikánů uvedlo, že kauza zvýšila pravděpodobnost, že budou v roce 2024 Trumpa volit, zatímco 12 procent dotázaných to v jejím důsledku vnímá jako méně pravděpodobné. Na rozhodování dalších 38 procent republikánů nemá případ vliv.

V průzkumu Reuters/Ipsos týkajícího se boje o republikánskou nominaci nyní Trump s velkým náskokem vede. Preferovaným kandidátem je pro 58 procent republikánů. V pondělí zveřejněném průzkumu se tak vyjádřilo 48 procent dotázaných. Guvernér Floridy Ron DeSantis, který zatím na rozdíl od svého politického soupeře kandidaturu oficiálně neoznámil, je na druhém místě: podpořilo ho 21 dotázaných republikánů.

Zatímco demokraté a republikáni jsou v názoru na stíhání exprezidenta hluboce rozděleni, průzkum podle Reuters zároveň ukázal silné přesvědčení, že Trump zařídil platby pornohorečce i modelce, aby mlčely o údajných mimomanželských vztazích. Věří v to 73 procent Američanů, včetně 55 procent republikánů. Nicméně 76 procent republikánů se domnívá, že někteří představitelé usilují o oslabení Trumpa prostřednictvím politicky motivovaných vyšetřování, z demokratů podobně smýšlí 34 procent dotázaných.

Manhattanská prokuratura tvrdí, že exprezident před volbami roku 2016 nařídil platby třem lidem ve snaze umlčet jejich tvrzení o jeho nemanželských poměrech. Pornoherečka Stormy Daniels a modelka Karen McDougalová dostaly od Trumpových spojenců těsně před prezidentskými volbami celkem 280 tisíc (zhruba šest milionů Kč). Třetí platba ve výši 30.tisíc dolarů (640.tisíc Kč) byla pro vrátného z Trump Tower, který tvrdil, že Trump má nemanželské dítě. Republikánský exprezident přitom čelí podezření, že platby sám financoval, načež transakce zamaskoval jako „právní výdaje“.

X X X

Karel III. otevře badatelům archivy, budou zkoumat roli monarchie v otroctví

Král Karel III. vyjádřil podporu prvnímu britskému projektu, který má zkoumat roli britské monarchie v otrokářství. Buckinghamský palác ve čtvrtek uvedl, že „chce prohloubit své znalosti o dopadech otroctví“. Zároveň uvedl, že umožní badatelům, kteří mají na výzkumu pracovat do roku 2026, přístup do královských archivů.

Oznámení o výslovné panovníkově podpoře přišlo v den, kdy deník The Guardian zveřejnil nedávno objevený dokument z roku 1689 o převodu akcií Královské africké společnosti, která se podílela na obchodu s otroky, na krále Viléma III.

Dokument nesl podpis otrokáře Edwarda Colstona, jehož socha byla povalena v roce 2020 v Bristolu při protestech hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Buckinghamský palác sdělil, že král od svého nástupu do úřadu s „důrazem a rozhodností“ své znalosti o dopadech otroctví prohlubuje. Palác ujistil, že umožní badatelům, kteří mají na výzkumu pracovat do roku 2026, přístup do královských archivů. „Toto je téma, které bere jeho výsost nesmírně vážně,“ uvedl Buckinghamský palác.

Britská monarchie z obchodu s otroky profitovala po stovky let. Volání po možných kompenzacích se ozývá z oblasti Karibiku, kde Karel zůstává hlavou několika států včetně Jamajky nebo Baham.

Nizozemský král Willem-Alexander v prosinci pověřil komisi složenou ze tří nizozemských historiků a jednoho experta na lidská práva nezávislým zkoumáním role nizozemské královské rodiny v koloniální minulosti země, která hrála důležitou roli v celosvětovém obchodě s otroky od 17. století až do zrušení otroctví v 2. polovině 19. století. Nizozemská vláda se za roli země v otroctví omluvila.

X X X

OLYMPIONIK  SVOBODA  PODPORU  PROTI   ČERNOCHOVÉ

OD  POLITIKŮ  I  CELEBRIT,  ČERNOCHOVÁ   BOJOVAT  NA  UKRAJINU

Pětibojař, olympionik Svoboda promluvil o kritice: Co tě nezabije, to tě posílí. Podporu má od politiků i celebrit

„Mockrát díky za obrovskou podporu a za pochopení! Mám za sebou hodně intenzivní týden a několik ‚zážitků‘, o kterých možná promluvím až za dlouhou dobu… Ale přežil jsem to a jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí,“ uvedl Svoboda na Facebooku.

Svoboda promluvil o kritice: Co tě nezabije, to tě posílí. Podporu má od politiků i celebrit© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Pod svým příspěvkem se pak dočkal podpory mnohých osobností. „Moc si vás vážím. Nenechte se prosím otrávit,“ napsal například starosta Náchoda Birke. „Davide. Moc ti fandím,“ uvedla zase návrhářka Blanka Matragi.

 Na svém Facebooku se Svobody zastal také poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Štvanice ministryně Černochové proti Davidu Svobodovi je štvanicí proti svobodě slova,“ napsal.

Svoboda pobouřil svými výroky

Svoboda České televizi koncem března řekl, že sportovci by neměli být diskriminováni na základě svého politického postoje. Hovořil také o tom, že první obětí v každém válečném konfliktu je pravda, a rezoluce valného shromáždění OSN, které opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině okomentoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

 Následně se Svoboda snažil své výroky korigovat a tvrdil, že nechtěl rozhodně hájit Rusko a Bělorusko ani Mezinárodní olympijský výbor, který doporučil návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Jeho hlavním záměrem prý bylo prezentovat neutrální postoj Komise sportovců ČOV, který se opíral o výsledky průzkumu mezi dvěma stovkami sportovců. Úplné vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodního sportu podpořilo 49 procent z nich.

X X X

EKONOMKA  ŠVIHLÍKOVÁ:  ZBAVIT  SE  RYCHLE   FIALOVÝCH  ZÁŠKODNÍKŮ

Fialova vláda se sama zahnala do kouta. S veřejnými financemi nikdy plán neměla, říká Švihlíková. Fiala tomu nerozumí. Vysvobodit rychle lidi a firmy ČR od záškodníků, kariéristů, kteří myslí jen na miliony do vlastní kapsy a z většiny národa dělají chudáky. Schovávají se i za Boha, Vatikán, papeže, který sám je skromný a milosrdný.

„Současná vláda dávala inflaci za vinu té předchozí, přestože její vlivy pocházely dominantně ze zahraničí. Vládě se to pak politicky vrátilo jako bumerang,“ myslí si ekonomka. Podle ní udělala vláda spoustu chyb, čímž se zahnala do temného studeného kouta.

„Jestli spoléhali na centrální banku (Českou národní banku, pozn. red.), že si pomocí vyšších úrokových sazeb dokáže poradit s tímto typem inflace, tak jejich úvaha byla od začátku mylná,“ domnívá se Švihlíková.

 Že inflace pocházela ze zahraničí, je podle ní patrné na tom, že přestože úrokové sazby rostly, kýžené výsledky to nepřineslo. Dodala, že žádný manuál pro boj s rostoucími cenami neexistoval.

„Problém veřejných financí je past, do které se vláda nahnala sama. Nikdy neměli plán, co s tím dělat, proto ze zástupců vlády vycházejí různé improvizované nápady,“ vysvětlila ekonomka. Tento typ politiky označila za velmi nešťastný, protože znejišťuje domácnosti i firmy.

„Těžko od nich čekat nějaké řešení, protože když se podíváte, jak hlasovali v minulých obdobích, tak nehlasovali jednotně a měli různé názory na to, co se má dělat s daněmi i výdaji státu,“ dodala Švihlíková.

X X X

NESCHOPNÝ  STANJURA,  JAKO  VŠICHNI  KOLEM  FIALY

Ekonomové: Čísla rozpočtu jsou hrozná. Stanjura navrhl schodek s marketingovou cenou

Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS) naplánovalo, že letos deficit nepřesáhne 300 miliard korun. Za první čtvrtletí je ale schodek naplněn již z 56 procent. V březnu totiž stát hospodařil s deficitem 166 miliard. „Čísla jsou hrozná. Už nelze nic lakovat na růžovo. Je to nejhorší výsledek v historii České republiky,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ekonomové: Čísla rozpočtu jsou hrozná. Stanjura navrhl schodek s marketingovou cenou© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

I hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda soudí, že letošní výdaje jsou velmi varovným signálem. „Skutečně se může zdát, že vláda nasadila schodek s marketingovou baťovskou cenou. Opticky vypadá nižší, protože nezačíná trojkou. Může to také evokovat, že může být i o 100 miliard menší a vláda s tím mohla kalkulovat. Počítáme ale s tím, že deficit se přes hranici 300 miliard dostane,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda.

 Letošní bilance státní pokladny boří dosavadní rekordy. Důvody jsou podle ministerstva financí zejména u mimořádných výdajů. V dalších měsících se dá očekávat zpomalení. „Nelze vzít současnou částku a vynásobit ji zbývajícími měsíci. I když se výpůjční aktivita sníží, tak deficit bude stále okolo 320 miliard korun. To je stále skutečně závratné číslo,“ vysvětlil Kovanda.

Ministr Stanjura po zveřejnění březnových čísel uvedl, že se slíbený schodek na letošní rok podaří dodržet. „Hospodaření státu se v prvním čtvrtletí roku nevyvíjelo příznivě, a to zejména kvůli více než sto miliardám výdajů navíc na sociální dávky, pomoc lidem s energiemi, splátky úroků ze starých dluhů, ale také vyšší investiční aktivitě státu,“ řekl Stanjura.

Vláda si však za schodek může z velké části sama. Dosud totiž drží cenové stropy na energie, které musí producentům kompenzovat. Upozorňuje na to zejména hlavní ekonom investiční firmy Natland Petr Bartoň, podle kterého šly další výdaje na mimořádné důchody, školství a právě na kompenzace za zastropované ceny elektřiny a plynu.

Problémy ale může mít stát i do budoucna. Stále totiž panují pochyby nad příjmy rozpočtu. Fialova vláda se je snažila zajistit i přes daň z nadměrných zisků. Ta padla na energetické, finanční či těžební společnosti. Už dnes je ale jisté, že se státu nepodaří vybrat plánovaných 35 miliard korun.

„Může to být i násobně níže. Problém je zejména u bank, otázkou je pak, kolik se podaří vybrat od skupiny ČEZ. Za první čtvrtletí stát dostal osm miliard korun, přesto dalších 60 miliard utratil za platby spojené se zastropováním energií,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda.

Ekonom Křeček také souhlasí s tím, že energetický sektor může odevzdat vysokou sumu. U výběru celé daně ale zůstaneme pod plánem. „To je příklad zejména bank, které odevzdají méně. Na to jsem ale upozorňoval už před zavedením winfdall tax,“ dodal.

X X X

Ombudsman navrhne zastavit sirotčí důchody při jejich zjevném zneužívání

6.4.2023

 Ombudsman ve výroční zprávě letos předkládá Poslanecké sněmovně šest legislativních doporučení na změnu právních předpisů. Doporučuje například zvýšení příspěvku na péči a jeho pravidelnou valorizaci. Dnes to řekla mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Ombudsman Stanislav Křeček a jeho zástupce Vít Alexander Schorm zprávu o činnosti představí v úterý na jednání petičního výboru Poslanecké sněmovny.

Ombudsman kromě zvýšení příspěvku na péči doporučuje také nový zákon o ústavní výchově dětí či snížení soudního poplatku za odvolání v diskriminačních sporech a rozšíření tzv. milostivého léta i na pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Vhodné by podle ombudsmana byly i změny předpisů, díky kterým by justiční pohledávky mohly vymáhat celní úřady a správa sociálního zabezpečení by mohla zastavit vyplácení sirotčího důchodu při jeho zjevném zneužívání.

Výše příspěvků na péči je podle ombudsmana nedostatečná, podle něj nepokrývá potřebné služby ani v rozsahu, který nastavil zákon o sociálních službách v roce 2007. Tím je podle něj ohroženo právo lidí s postižením na nezávislý život. „V roce 2007, kdy nabyl účinnosti zákon o sociálních službách, se z příspěvku pro dospělé ve stupni I dalo zaplatit například necelých 24 hodin osobní asistence za měsíc. Nyní příspěvek nevystačí ani na šest hodin asistence měsíčně,“ uvedl ombudsman v doporučení. Doplnil, že příspěvek ve stupni I byl v roce 2007 celkem 2000 korun, poté ale klesl na dnešních 880 korun měsíčně.

Na místě je podle něj i nový zákon o ústavní výchově dětí. V ústavech nyní žije asi 6500 dětí, jsou mezi nimi sirotci, děti, o které se jejich rodina neumí nebo nemůže starat, ale i děti se zdravotním postižením nebo vážnými výchovnými problémy. Výchova dětí v ústavech ale podle ombudsmana neodpovídá jejich potřebám, protože se dodnes řídí zastaralým zákonem z roku 2002. Norma podle ombudsmana nemyslí na děti se speciálními potřebami, jako jsou děti s mentálním postižením, poruchami autistického spektra, extrémními poruchami chování, duševním onemocněním nebo například děti se závislostí. Tyto děti podle ombudsmana často nemají potřebnou péči, protože ústavy ani nemohou zaměstnávat některé odborníky, například zdravotníky, tedy především zdravotní a psychiatrické sestry či adiktology.

Ombudsman chrání lidi před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je jejich jednání v rozporu s právem. Nesmí vstupovat do soukromých sporů, ale může prověřovat činnost kontrolních orgánů, poukazovat na pomalý postup státních institucí v nejrůznějších kauzách, vyzývat je k nápravě jejich chybných či nedostatečných rozhodnutí nebo navrhovat zákonodárcům úpravu zákonů tak, aby měla veřejnost větší právní jistoty. Postupně se působnost ombudsmana rozšířila i o oblast ochrany před diskriminací, monitorování práv lidí s postižením a také o ochranu před špatným zacházením s lidmi omezenými na svobodě.

X X X

Polský prezident Duda jmenoval nové ministry

Šéf státu dnes také jmenoval nového ministra digitalizace. Stal se jím Janusz Cieszyński, který v poslední době působil jako státní tajemník na úřadu vlády, kde zastával i funkci vládního komisaře pro kybernetickou bezpečnost. Dříve měl jako náměstek ministra zdravotnictví na starosti digitalizaci resortu.

Ministerstvo digitalizace bylo zrušeno v říjnu 2020, kdy jeho pracovníci přešli na úřad vlády a funkci ministra převzal premiér Mateusz Morawiecki, připomněla televize TVN 24. Nyní ministerstvo znovu vznikne jako samostatný úřad.

Kowalczyk, který byl ministrem zemědělství od října 2021, podal demisi ve středu v reakci na protesty zemědělců proti dovozu levného ukrajinského obilí, které místo vývozu do třetích zemí zaplavilo polský trh. Farmáři si stěžují, že sila jsou už plná a nemohou prodat svou úrodu. Ministr odstoupení vysvětlil tím, že se mu nepodařilo dosáhnout toho, aby Evropská komise zavedla cla a kvóty na dovoz ukrajinského obilí. EK naopak zveřejnila plán pokračovat v dovozu tohoto obilí bez cla a kvót další rok, až do června 2024.

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve Varšavě přislíbil problém vyřešit v řádu dní či týdnů. Duda dnes podle TVN hovořil o tom, že nutné kroky je třeba podniknout na obou stranách polsko-ukrajinské hranice, aby se situaci podařilo zvládnout.

Dnešní změny podle TVN 24 znamenají, že Polsko má nejpočetnější vládu od pádu komunismu v roce 1989; Morawieckého kabinet čítá 27 členů. První nekomunistická vláda Tadeusze Mazowieckého si vystačila s 24 členy, levicová vláda Leszka Millera na počátku tisíciletí se šestnácti a vláda liberála Donalda Tuska, který nyní stojí v čele opozice, s 19 až 20 ministry.

Morawieckého kabinet je podle stanice největší v Evropské unii. Kromě premiéra a 17 šéfů resortů má i devět ministrů, kteří neřídí ministerstva, ale mají na starosti vymezené záležitosti, například Marek Kuchciński je šéfem úřadu vlády a Agnieszka Ścigajová má na starosti sociální integraci. A pokud se do vlády započtou i všichni náměstci a státní tajemníci a podtajemníci, představuje to dokonce 113 členů, dodala TVN 24. Sám Morawiecki v březnu 2018 sliboval, že vláda, která tehdy i s náměstky měla 126 osob, zeštíhlí, a to o pětinu až čtvrtinu.

X X X

Soudci na Slovensku odložili na červen líčení s obžalovaným exprezidentem Kiskou

O změně termínu ČTK informovala mluvčí Krajského soudu v Prešově Ivana Petrufová, která komunikuje i za okresní soud v Popradě, jenž žalobu na Kisku projedná. Kiskův advokát Peter Kubina ČTK napsal, že líčení bylo odloženo po jeho žádosti kvůli kolizi původně plánovaného líčení s jeho dříve stanovenými jinými termíny.

Případ se týká financování Kiskovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle policie daňový podvod souvisel s účtováním nákladů na předvolební prezidentskou kampaň do účetnictví KTAG a následnými odpočty na dani z přidané hodnoty. Spolu s bývalým prezidentem v případu čelí obžalobě také další jednatel KTAG Eduard Kučkovský.

Kisku, kterému pětiletý prezidentský mandát skončil v červnu 2019, policie obvinila na konci téhož roku.

Kiska dříve tvrdil, že obvinění je špinavou politickou kampaní a že za jeho stíháním stojí bývalý premiér Robert Fico, vůči kterému se Kiska jako aktivní politik dlouhodobě vymezoval. Například odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu. Kiska popřel, že by vědomě nechal do účetnictví firmy zahrnout neoprávněné náklady.

Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po dlouhodobém vládnutí odešla do opozice po porážce v parlamentních volbách z konce února 2020. Před předčasnými volbami, které na Slovensku budou na konci letošního září, je už Směr-SD opět nejpopulárnější stranou.

Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty, později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Policie už dříve prověřovala pochybení KTAG. Vyšetřování původně ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii nařídila prokuratura.

X X X

Nejvyráběnější spojenecký bombardér tvořil syn Hitlerova obdivovatele. Létali na něm i Češi

Neshody a jiné Henryho priority způsobily, že v šestnácti letech odešel z domu a zamířil do Detroitu. Jako pomocná síla nastoupil do společností James Flower & Bros a Detroit Dry Dock a postupně získal výuční list jako zámečník.

Bohaté pracovní zkušenosti získal nejprve ve firmě Westinghouse, kde působil jako opravář parních strojů a v roce 1891 nastoupil do konkurenční společnosti Thomase Alvy Edisona. Postupně se vypracoval do pozice hlavního inženýra. Stále ale cítil, že to není ono. Volný čas věnoval svým experimentům s benzínovými motory a snažil se postavit vlastní automobil. Úspěšné testování nového stroje proběhlo v roce 1896. O jeho práci se začala zajímat nejen veřejnost, ale i řada investorů, kteří v roce 1899 stáli i za vznikem jeho první automobilové firmy Detroit Automobile Company. Ta však neměla dlouhého trvání a záhy ukončila svou činnost.

Ford Motor Company startuje

Významné okamžiky ve Fordově životě přišly v roce 1903. Narodil se mu syn Edsel a společně s dalšími společníky založil firmu Ford Motor Company se vstupním kapitálem pouhých 28 000 USD. Přesto dokázali za první rok existence společnosti vyrobit dnes jen těžko uvěřitelných 1700 automobilů. Své snahy soustředili i na závodní prototypy, s nimiž získali věhlas a vítězství v automobilových závodech. Jako svůj podnikatelský cíl si Henry Ford stanovil vývoj levného vozu, který bude dostupný pro každého a nebude privilegiem pro hrstku bohatých lidí:

Postavím auto pro masy. Bude dost velké pro rodinu, ale také dost malé na to, aby s ním jeden člověk mohl jezdit a starat se o něj. Bude vyrobeno z nejlepších materiálů, nejlepšími zaměstnanci, s nejjednodušší konstrukcí, kterou je moderní inženýrství schopno vymyslet. Ale bude tak levné, že každý člověk pracující za dobrý plat bude vlastnit jedno – a užívat si se svou rodinou mnoho hodin radosti pod božím širým nebem.“

 Vývojem levného vozu strávil několik měsíců a konečně v letech 1906 až 1908 začaly z výrobních linek vyjíždět dnes již legendární modely Ford N a Ford T. Jejich cena byla i na tu dobu všeobecně přijatelných 825 USD a Henry Ford splnil svůj hlavní podnikatelský plán. Do konce roku 1908 totiž prodal přes 1000 kusů modelu Ford T.

Henry Ford – inovátor a zodpovědný zaměstnavatel

Již od samého začátku budování své úspěšné firmy pracoval Henry Ford se svou vlastní vpravdě geniální koncepcí, která vycházela z jednoduchého předpokladu: „Průmyslová výroba může být úspěšná tehdy, když se podaří najít způsob, jak levně vyrábět něco, co každý potřebuje.“

Vytvořte svou říši chaosu ještě dnes

Reklama

Forge of Empires

Zájem o vozy z dílny Henryho Forda byl ohromný. Nezbylo tedy než zřídit další výrobní závod Highland Park. Zaměstnanci Henryho Forda navrhli zavedení tzv. pásové výroby, která do té doby principiálně úspěšně fungovala např. na jatkách. Pohyblivý pás byl dokončen v roce 1913 a již o rok později bylo prodáno 250 000 kusů aut.

 Výrobní a obchodní úspěch Fordovy značky mu umožnil zvýšit plat svých dělníků na dvojnásobek toho, co bylo v té době běžné. Denně jim vyplácel 5 USD s tím, že zároveň zkrátil pracovní dobu z původních devíti hodin na osm. Přišel totiž na to, že je z dlouhodobé perspektivy výhodnější budovat stabilní tým zaměstnanců než neustále zaučovat nové nádeníky a sezonní pracovníky. Další do té doby nevídanou novinkou bylo zřízení jakéhosi „sociální odboru“, který dohlížel na to, aby jeho dělníci nebyli např. závislí na alkoholu nebo na hazardních hrách. Pokud pracovník vyhověl stanoveným kritériím, mohl čerpat z celé řady bonusů, jako byly např. příspěvky na zdravotní péči, sport, kulturu nebo speciální prémie. Pro většinu jeho zaměstnanců tak bylo „ctí“ u něj pracovat a zaměstnání v jeho výrobních závodech se stalo snem mnoha Američanů.

Stín Adolfa Hitlera a smrt geniálního podnikatele

Henry Ford byl nejen úspěšným podnikatelem a výrobcem automobilů, ale zároveň byl i aktivním občanem, který se zajímal o politiku. Z dnešního pohledu odsuzování všech totalitních a nesnášenlivých režimů bychom mu mohli vyčítat napojení a spolupráci s nacistickým Německem. Podle všeho mu byly blízké myšlenky antisemitismu, které pomáhal šířit ve svých novinách Dearborn Independent. Je autorem kontroverzní knihy s názvem Mezinárodní Žid: Světový problém, jež vyšla již ve dvacátých letech minulého století. Prostřednictvím své německé pobočky Ford Werke AB dodával německé armádě nákladní vozy a v civilním prodeji se objevila i upravená verze Fordu T. Dá se předpokládat, že jeho obdiv k říšskému vůdci Adolfu Hitlerovi nebyl předstíraný. Udává se, že mu každý rok posílal k narozeninám finanční dar ve výši 50 000 USD. Zlí jazykové navíc tvrdí, že nacistické straně NSDAP věnoval celý roční výdělek své filiálky v Německu.

Na začátku roku 1941 převzal vedení firmy Ford Motor Company jeho syn Edsel. Od tohoto okamžiku se společnost plně zapojila do výroby automobilů a další válečné výzbroje a výstroje, včetně výroby částí spojeneckých bombardérů B-24 Liberator, na němž létali i příslušníci 311. československé bombardovací perutě RAF a který byl nejvyráběnějším bombardérem v historii. Na konci roku 1944 umožňovala kapacita výrobního závodu vyrobit až 650 těchto bombardérů měsíčně.

Henry Martin Ford zemřel 7. dubna 1947 na mozkovou příhodu. I když bychom mu mohli vyčítat sympatie k nacistické ideologii, navždy zůstane jeho jméno spojené s inovacemi v průmyslové výrobě a péčí o zaměstnance. Jako první v historii zavedl do automobilového průmyslu vysoce výkonnou pásovou výrobu a vybudoval jednu z největších a nejúspěšnějších automobilek na světě. Přišel také s úplně novým pohledem na prodejní strategie, marketing a management: „Kdybych měl posledních pět dolarů, tak tři z nich věnuji na reklamu.

X X X

Nejvyráběnější spojenecký bombardér tvořil syn Hitlerova obdivovatele. Létali na něm i Češi

Nejvyráběnější spojenecký bombardér tvořil syn Hitlerova obdivovatele. Létali na něm i Češi© Poskytovatel: Prima Zoom

Ford u Edisona

Neshody a jiné Henryho priority způsobily, že v šestnácti letech odešel z domu a zamířil do Detroitu. Jako pomocná síla nastoupil do společností James Flower & Bros a Detroit Dry Dock a postupně získal výuční list jako zámečník.

Bohaté pracovní zkušenosti získal nejprve ve firmě Westinghouse, kde působil jako opravář parních strojů a v roce 1891 nastoupil do konkurenční společnosti Thomase Alvy Edisona. Postupně se vypracoval do pozice hlavního inženýra. Stále ale cítil, že to není ono. Volný čas věnoval svým experimentům s benzínovými motory a snažil se postavit vlastní automobil. Úspěšné testování nového stroje proběhlo v roce 1896. O jeho práci se začala zajímat nejen veřejnost, ale i řada investorů, kteří v roce 1899 stáli i za vznikem jeho první automobilové firmy Detroit Automobile Company. Ta však neměla dlouhého trvání a záhy ukončila svou činnost.

Ford Motor Company startuje

Významné okamžiky ve Fordově životě přišly v roce 1903. Narodil se mu syn Edsel a společně s dalšími společníky založil firmu Ford Motor Company se vstupním kapitálem pouhých 28 000 USD. Přesto dokázali za první rok existence společnosti vyrobit dnes jen těžko uvěřitelných 1700 automobilů. Své snahy soustředili i na závodní prototypy, s nimiž získali věhlas a vítězství v automobilových závodech. Jako svůj podnikatelský cíl si Henry Ford stanovil vývoj levného vozu, který bude dostupný pro každého a nebude privilegiem pro hrstku bohatých lidí:

Postavím auto pro masy. Bude dost velké pro rodinu, ale také dost malé na to, aby s ním jeden člověk mohl jezdit a starat se o něj. Bude vyrobeno z nejlepších materiálů, nejlepšími zaměstnanci, s nejjednodušší konstrukcí, kterou je moderní inženýrství schopno vymyslet. Ale bude tak levné, že každý člověk pracující za dobrý plat bude vlastnit jedno – a užívat si se svou rodinou mnoho hodin radosti pod božím širým nebem.“

 Vývojem levného vozu strávil několik měsíců a konečně v letech 1906 až 1908 začaly z výrobních linek vyjíždět dnes již legendární modely Ford N a Ford T. Jejich cena byla i na tu dobu všeobecně přijatelných 825 USD a Henry Ford splnil svůj hlavní podnikatelský plán. Do konce roku 1908 totiž prodal přes 1000 kusů modelu Ford T.

Henry Ford – inovátor a zodpovědný zaměstnavatel

Již od samého začátku budování své úspěšné firmy pracoval Henry Ford se svou vlastní vpravdě geniální koncepcí, která vycházela z jednoduchého předpokladu: „Průmyslová výroba může být úspěšná tehdy, když se podaří najít způsob, jak levně vyrábět něco, co každý potřebuje.“

Zájem o vozy z dílny Henryho Forda byl ohromný. Nezbylo tedy než zřídit další výrobní závod Highland Park. Zaměstnanci Henryho Forda navrhli zavedení tzv. pásové výroby, která do té doby principiálně úspěšně fungovala např. na jatkách. Pohyblivý pás byl dokončen v roce 1913 a již o rok později bylo prodáno 250 000 kusů aut.

Výrobní a obchodní úspěch Fordovy značky mu umožnil zvýšit plat svých dělníků na dvojnásobek toho, co bylo v té době běžné. Denně jim vyplácel 5 USD s tím, že zároveň zkrátil pracovní dobu z původních devíti hodin na osm. Přišel totiž na to, že je z dlouhodobé perspektivy výhodnější budovat stabilní tým zaměstnanců než neustále zaučovat nové nádeníky a sezonní pracovníky. Další do té doby nevídanou novinkou bylo zřízení jakéhosi „sociální odboru“, který dohlížel na to, aby jeho dělníci nebyli např. závislí na alkoholu nebo na hazardních hrách. Pokud pracovník vyhověl stanoveným kritériím, mohl čerpat z celé řady bonusů, jako byly např. příspěvky na zdravotní péči, sport, kulturu nebo speciální prémie. Pro většinu jeho zaměstnanců tak bylo „ctí“ u něj pracovat a zaměstnání v jeho výrobních závodech se stalo snem mnoha Američanů.

Stín Adolfa Hitlera a smrt geniálního podnikatele

Henry Ford byl nejen úspěšným podnikatelem a výrobcem automobilů, ale zároveň byl i aktivním občanem, který se zajímal o politiku. Z dnešního pohledu odsuzování všech totalitních a nesnášenlivých režimů bychom mu mohli vyčítat napojení a spolupráci s nacistickým Německem. Podle všeho mu byly blízké myšlenky antisemitismu, které pomáhal šířit ve svých novinách Dearborn Independent. Je autorem kontroverzní knihy s názvem Mezinárodní Žid: Světový problém, jež vyšla již ve dvacátých letech minulého století. Prostřednictvím své německé pobočky Ford Werke AB dodával německé armádě nákladní vozy a v civilním prodeji se objevila i upravená verze Fordu T. Dá se předpokládat, že jeho obdiv k říšskému vůdci Adolfu Hitlerovi nebyl předstíraný. Udává se, že mu každý rok posílal k narozeninám finanční dar ve výši 50 000 USD. Zlí jazykové navíc tvrdí, že nacistické straně NSDAP věnoval celý roční výdělek své filiálky v Německu.

Na začátku roku 1941 převzal vedení firmy Ford Motor Company jeho syn Edsel. Od tohoto okamžiku se společnost plně zapojila do výroby automobilů a další válečné výzbroje a výstroje, včetně výroby částí spojeneckých bombardérů B-24 Liberator, na němž létali i příslušníci 311. československé bombardovací perutě RAF a který byl nejvyráběnějším bombardérem v historii. Na konci roku 1944 umožňovala kapacita výrobního závodu vyrobit až 650 těchto bombardérů měsíčně.

Henry Martin Ford zemřel 7. dubna 1947 na mozkovou příhodu. I když bychom mu mohli vyčítat sympatie k nacistické ideologii, navždy zůstane jeho jméno spojené s inovacemi v průmyslové výrobě a péčí o zaměstnance. Jako první v historii zavedl do automobilového průmyslu vysoce výkonnou pásovou výrobu a vybudoval jednu z největších a nejúspěšnějších automobilek na světě. Přišel také s úplně novým pohledem na prodejní strategie, marketing a management: „Kdybych měl posledních pět dolarů, tak tři z nich věnuji na reklamu.

 X X X

Bez armády aktuálně 39 států a území včetně mnoha evropských. Bezbranné ale rozhodně nejsou

Armáda je poměrně drahý luxus. Členské státy NATO včetně České republiky se zavazují odvádět na obranu dvě procenta svého HDP, což v našem případě zdaleka neplníme – pro rok 2023 je rozpočet českého ministerstva obrany 111,8 mld. Kč, což představuje 1,52 % HDP, na požadovanou úroveň by se měl dostat teprve v dalších letech.

Bez armády je aktuálně 39 států a území včetně mnoha evropských. Bezbranné ale rozhodně nejsou.

Důvody, proč se některé státy rozhodly této zátěži vyhnout, jsou různé. Buďto – jako třeba Kostarika – armádu zrušily, nebo se jejich zakladatelé rozhodli od počátku se bez armády obejít. Velkou skupinu zemí bez vlastní armády tvoří bývalé kolonie nebo závislá území, které spoléhají na obranné smlouvy se svými dřívějšími koloniálními vládci. Příkladem může být Monako, které má smlouvu o obraně s Francií.

Přehled států a území bez vlastní armády

Podle ročenky CIA nemá armádu 39 zemí a území. Některé z těchto států sice nemají pravidelné vojenské síly, ale jejich policie de facto vykonává některé funkce příslušející armádě. Například v Kostarice, kde byla armáda zrušena už v roce 1948, jsou součástí policie polovojenské jednotky vycvičené Spojenými státy a Kolumbií, které přebírají odpovědnost za ochranu hranic země.

Aktuálními státy bez armády jsou tyto: Andorra, (nizozemské území), Britské území v Indickém oceánu (území Spojeného království), Cookovy ostrovy (území Nového Zélandu), mCuraçao (nizozemské území), Dominika, Falklandy (území Spojeného království), Faerské ostrovy (území Dánska), Francouzská Polynésie (území Francie),Grenada, Grónsko (území Dánska), Hongkong (zvláštní administrativní oblast Číny),m Island, Kajmanské ostrovy (území Spojeného království), Kiribati, Kostarika, Lichtenštejnsko, Macao (zvláštní administrativní oblast Číny), Marshallovy ostrovy, Mauricius, Mikronésie (Federativní státy Mikronésie), Monako, Montserrat (území Spojeného království), Nauru, Niue (území Nového Zélandu), Nová Kaledonie (území Francie), Palau, Panama, Portoriko (území USA), Samoa, San Marino, Svatá Lucie, Svatý Martin (nizozemská část ostrova), Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Špicberky (území Norska), Tuvalu, Vanuatu, Vatikán.

X X X

V Nigérii po útoku zemřelo přes padesát lidí. Na vině jsou pastevci, uvedly úřady

Nejméně 50 lidí zabili ozbrojení muži při dvou útocích na vesnici v nigerijském státě Benue. Motiv útoků není jasný, ačkoliv podle úřadů spolu incidenty souvisejí.

Masakr se odehrál ve středu ve vesnici Umogidi, kdy ozbrojení muži zabili 47 lidí, o den dříve byli na stejném místě zabiti tři lidé, uvedl šéf místní samosprávy Ruben Bako.

Anene Sewueseová z policie útok potvrdila, útočníci podle ní do lidí stříleli na trhu. Policistka však hovořila o nižší bilanci obětí – zemřelo podle ní osm lidí včetně policisty.

K odpovědnosti se nikdo nepřihlásil, nicméně úřady podezírají místní pastevce, kteří se v minulosti střetli s farmáři kvůli sporům o půdu.

Farmáři obviňují pastevce z toho, že na jejich pozemcích pasou dobytek a ničí jejich úrodu. Pastevci trvají na tom, že se jedná o pastevecké trasy.

Stát Benue, který je díky bohatým úrodám označován jako „potravinový koš Nigérie“, už desítky let sužují střety mezi zemědělskými komunitami a kočovnými pastevci dobytka, poznamenala agentura AP.

X X X

Spálová angína je problém a může skončit smrtí. Tohle jsme dříve nevídali, varuje Prymula

„Atypický je velmi vysoký výskyt a také těžký průběh. Tak těžké průběhy jsme v minulosti nevídali,“ popsal Prymula s tím, že u pacientů se vyskytuje například zápal plic nebo výpotky. „Jsou to záležitosti, které mohou limitně směřovat až k úmrtí, je to sice raritní, ale na to, že je to pro nás banální onemocnění, to problém je,“ podotkl epidemiolog.

Situaci ztěžuje nedostatek antibiotik, kterému čelíme. „Čím déle člověka léčíme, tím je větší riziko, že tam budou nesterilní komplikace v pozdější době,“ řekl Prymula.

Diagnóza je lehce rozpoznatelná. „Může se to samozřejmě zaměnit s jinými onemocněními, ale u angín vidíme zbytnění tkáně. Pokud tam jsou čepy, je jasné, že jde o angínu,“ sdělil Prymula.

Exministr zdravotnictví vyčítá doktorům, že se snaží některé léky nahrazovat. „Pokud nemáme elementární antibiotika a lékaři se to snaží obcházet širokospektrálními antibiotiky, vyčerpáváme si možnosti následných postupů a zvyšujeme riziko rezistence,“ uvedl epidemiolog s tím, že jsme v takové krizi, že nemáme jak léčit zvířata. „Pro veterinární sféru je řada molekul zakázána, abychom je drželi pro člověka,“ popsal tíživou situaci.

Nedostatek léků vyvolává ve společnosti paniku a vede k útokům na lékárny. Množstevní omezení prodeje Prymula ale nedoporučuje. „Pokud v televizi řeknu, že hrozí nedostatek léků, neskupujte ho, budou zítra lékárny vykoupené, i když zavedeme limitaci na jedno nebo dvě balení,“ dodal.

X X X

Pohlreich ostře o kauze dětí v restauracích: Lidé jsou zpovykaní. Na pravidla máme právo

Lidé jsou zpovykaní a berou se zbytečně vážně. Kauza Marthy’s Kitchen je bouří ve sklenici vody, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéfkuchař a známá tvář z pořadu Ano, šéfe! Zdeněk Pohlreich. Hněv, který se snesl na konto pražského bistra kvůli zveřejněnému sedmeru „pravidel chování“ pro rodiny s dětmi, není podle něj na místě. Je přesvědčený, že majitelé podniku nejsou proti dětem, nejspíše ale reagovali na událost, během níž jejich pohár trpělivosti přetekl.

Příspěvek bistra Marthy’s Kitchen na sociálních sítích doporučoval v sedmi bodech, jak by se měli chovat rodiče s dětmi při návštěvě podniku. Například apeloval, aby kočárky nepřekážely obsluze v cestě či aby lidé nepoužívali jídelní stoly ani látkové sedačky jako přebalovací pult. V jednom z bodů také naléhal, aby rodiče nenechali děti pobíhat po place.

Sedmero pravidel vyvolalo jak pochvalné komentáře, tak velkou vlnu kritiky. Rodičům kupříkladu vadilo, že některé body v příspěvku byly zbytečně agresivní a urážlivé, jiní obvinili bistro z toho, že „pěstuje nenávist vůči dětem“ a něco takového by si restaurace dovolit neměla. Podle českého šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha, kterého můžete znát například z pořadu Ano, šéfe! na Primě, je ale celá vášnivá diskuze nad jedním příspěvkem nesmyslná – zvlášť, když se v praxi nikomu nic nestalo.

„Bouře ve sklenici vody, úplně zbytečné téma. Rozhodně se to neodehrálo bezdůvodně. Majiteli pravděpodobně přetekl pohár trpělivosti a rozhodl se věc korigovat. Podle mého názoru na to má svaté právo. Lidé mají stále ve zvyku se dívat na restaurace optikou nějakého společného majetku – místa, kam mohou přijít kdykoliv a někomu poručit. Bohužel z toho pak vychází i ta mylná představa, že si tam mohou dovolit úplně všechno,“ vysvětlil svůj pohled na kauzu populární šéfkuchař.

 Návštěvu do restaurace přirovnal k návštěvě u známého. „Také se tam nechováte jako u vás doma, chcete se chovat slušně. Lidé musí přijmout, že restauratér má svaté právo rozhodnout, jak se svým majetkem a prostorem bude zacházet,“ podotkl Pohlreich.

V případě Marthy’s Kitchen je za sebe hluboce přesvědčený, že majitelé nejsou lidé, kteří by nenáviděli děti, jak se to někteří pokouší prezentovat. Ostatně zveřejněné sedmero pravidel bylo spíše doporučením než rezolutním zákazem přítomnosti dětí. Upozornil, že hosté vždy mohou jít do jiného z několika desetitisíců dalších pražských podniků. Mediální smršti a hněvu lidí proto nerozumí a považuje ji za zcela nepodstatnou a úplně zbytečně zveličenou.

„Lidi berou sami sebe příliš zbytečně vážně. Absolutně tomu chybí nadhled, je to hnidopišství. Jsou tak zpovykaní a prosáklí nějakou touhou po senzaci, že to není na místě. Mohli by se všichni uklidnit, i servery a média. Restaurační byznys prošel za poslední dva a půl roku dosti zajímavým obdobím a tohle je ta úplně poslední věc – aby se do nás strefovaly profesionální matky, že někdo možná mohl vzdáleně urazit zázrak, který vozí v kočárku,“ nešetřil kritikou Pohlreich, který stál i za pořady Už dost, šéfe! či Teď vaří šéf!

Jedním dechem konstatoval, že zákazník je stále pánem, nikoliv ale absolutním. „Snažíme se hosty obsluhovat nejlépe, jak umíme, a budeme to tak vždy dělat. Jestli si ale myslí, že si z nich sedneme na zadek a že oni jsou ti, co budou určovat, jak budeme provozovat svůj business, tak je to něco, co bych chtěl odmítnout. Budeme naše služby nabízet v té nejlepší možné formě, ale že by s námi cvičili a kopali nás do zadku, je za mě nepřijatelný koncept,“ doplnila slavná tvář české gastronomické scény.

X X X

Bývala špiónka Ruska dnes radí ženám, jak zmanipulovat muže

Šestatřicetiletá bývalá ruská vojenská špiónka Alia Roza uvedla, že má dokonale nacvičené techniky svádění a manipulace a dokáže si okolo prstu otočit každého muže. Své zkušenosti si ale nenechává pro sebe. Radí ostatním ženám a také jim pomáhá, jak se nenechat zmanipulovat.

 Tvrdí, že přiměje každého muže podřídit se jakémukoli svému rozmaru. Díky několika rokům stráveným jako vojenská špiónka zná techniky, které by se podle ní měla naučit každá žena.

Šla ve šlépějích otce a matky a dala se k armádě, kde byla podle svých slov vycvičená podobně jako filmový agent 007. „Techniky KGB jsou extrémní a velmi nebezpečné. Dá se z nich ale vzít to podstatné, co můžete využít v běžném životě. Hlavně ženy by mohly tyto techniky využít k tomu, aby nebyly manipulovány muži,“ myslí si kráska.

Alia už byla pětkrát vdaná. Jak sama říká, neměla zkrátka štěstí na muže. S ohledem na svou finanční nezávislost se vždy rozhodla ve svazku nesetrvat a raději si šla svou cestou. Nerada se totiž v něčem mužům podřizuje a málokterý muž dokáže překousnout fakt, že Alia jako bývalá špiónka ledacos prokoukne. Ani malá lež před ní nemá šanci.

„Vím přesně, jak docílit toho, aby se od vás muž už nechtěl odlepit. Myslím si ale, že by se takové techniky používat neměly, pokud chcete muže na celý život. Protože důležitá je pravá láska,“ dodala žena, která o všech svých technikách informuje fanoušky na Instagramu.

X X X

TENISTKA  KVITOVÁ  SBALILA  V  BYTĚ  TRENÉRA  VAŇKA

Tenistka Kvitová sbalila svého trenéra před očima jeho ženy: Bydleli spolu v jednom bytě

Tenistka Petra Kvitová bude zanedlouho vdanou paní. Své ano řekne tenisovému trenérovi Jiřímu Vaňkovi. Jiskra mezi nimi přeskočila až po nějaké době. Bylo to nejspíše ve chvíli, kdy sdílela společnou domácnost s ním i s jeho manželkou.

Před čtyřmi lety prožila úspěšná tenistka šílený zážitek. V jejím prostějovském bytě ji přepadl kriminálník Roman Žondra. Kvitové pořezal ruku tak silně, že byla na několik měsíců vyřazena z tréninku. Právě po tomto incidentu začala bydlet u Vaňka a jeho rodiny.

Milostný trojúhelník

To, že Petra bydlela u svého trenéra, mnozí chápali jako pomoc v těžké situaci. V té době se už ovšem začal nejspíš psát příběh jejich velké lásky. „Není tajemstvím, že Petra po přepadení bydlela u Vaňků, že tam našla přechodný domov,“ uvedl tehdy pro Blesk zdroj z okolí tenistky. Chvíli na to, co Petra opustila byt Vaňků, se začal manželský pár po osmnácti letech rozvádět. V ten moment se karty obrátily a Jiří se přesunul do bytu Kvitové. Fotografové ho načapali, jak jedno ráno opouští její pražský byt. I po této skutečnosti tenistka poměr se svým trenérem zapírala. Její tiskový mluvčí uvedl, že trenér s ní trávil noci kvůli tomu, že v jeho bytě ještě pracovali zedníci.

„Petra Kvitová poskytla trenéru Vaňkovi v jeho složité životní situaci azyl, aby v jejím prostorném apartmá v části pro hosty několikrát přespal. Byla to však jen mimořádná výpomoc v době, kdy v jeho bytě probíhají stavební úpravy a kdy vzhledem k pandemii koronaviru bylo prakticky vyloučené sehnat náhradní bydlení. Oba spolupracují čistě v profesionální rovině trenér–hráčka,“ řekl pro Blesk Karel Tejkal.

Tichý rozvod

O tom, že spolu Kvitová a Vaněk randí, se začalo šeptat už v roce 2020. Oficiálně se k vztahu přiznali až rok na to. Rozvod úspěšného tenisového trenéra proběhl k překvapení všech v naprosté tichosti. Jeho bývalá manželka utrousila pro Expres jen jeden tajemný vzkaz. „Nechci být neslušná. Já nikdy nic nekomentovala a ani nebudu.” Z jejího komentáře tak jednoznačně vyplývá, že vše nebylo tak, jak podávali na veřejnosti. Kvitová a Vaněk nejspíše mají pořádné tajemství.

X X X

PRAŽSKÉ  DERBY  BASKETBALISTŮ

Budou v derby Sovy stoprocentní?

11. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/23 Datum, čas, místo: 8.4.23, 17:30, Praha Utkání: USK Praha – SK Slavia Praha USK

Praha již odpočítává každé utkání do skončení nadstavbové skupiny A2. Čekají ho poslední dvě kola, to první teď v sobotu proti Slavii. Bude se jednat už o šesté pražské derby. Doposud byl jeho vítězem pouze jeden tým a to Sovy. V tom posledním před čtrnácti dny ale Slavia zaostala o jediný bod 91:92. Ta bude chtít letos alespoň jednou v derby bodovat, to je její motivace, protože účast v předkole play-off má už z desáté příčky také jistou. USK bude zase chtít mít čistý štít se svým sobotním soupeřem, a navíc se bude chtít přiblížit dalšímu rekordu.

Ještě nikdy se totiž žádnému týme nepodařilo projít nadstavbovou částí bez ztráty jediné výhry. Divácky atraktivní duel by mohl přilákat do sportovní haly Folimanka větší návštěvu a podpořit tak nejmladší tým soutěže v honu za rekordem. Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Když máme stále pár hráčů out, postupně se nám do sestavy vrátila většina hráčů z marodky. Bude však důležité, abychom se neuspokojili tím, že jsme spát v plné síle a nečekali, že vítězství přijde samo. Rovněž se nemůžeme spokojit s tím, že výsledek v podstatě nic nezmění na dalším průběhu sezóny, takže přístup k sobotnímu derby bude velkou výzvou i z hlediska motivace. Co se týká Slávie, naposledy proti nám odehráli dobrý zápas, opravdu nás potrápili a sahali na vítězství. Mají tým složený z řady dobrých střelců, naposledy proměnili velké množství trojek. Musíme si ale dát obzvlášť velký pozor na obranu a ucpání bedny a zabránit vnikům do koše./mš/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.