V ČR k lepšímu jedině stávkami, jako Němci. Vyměnit Fialu, zmáčknout Pavla. Pavlová ČR v ničem nepomůže, myslí jen na sebe. Prof. Vostatek: Neprůhlednost penzí, změnit. Fiala sám provokuje lidi ke stávkám

Mladí lékaři Jan Přáda, Monika Hilšerová, dr. Kubek a spol. ukázali, že bez nátlaku národa se v ČR nic nezmění. Nelze čekat až na nové volby, protože už dnes je ČR vypálená, zničená země a po dobrém nic nejde. Fiala se obklopil stejně neschopnými lidmi, jako je Pekarová, Válek, Stanjura, Jurečka a spol, kteří by se jinak do politiky nedostali a nezískali miliony, protože se jim nechce dělat a nic neumějí. A tak všechno odsouhlasí Fialovi, jen aby nepřišli o koryta v politice a co nejdéle tam zůstali.

Je třeba se držet Německa, které se nikdy dlouho nerozmýšlí, ale hned jedná a jde do stávky za lepší budoucnost národa. Teď chtějí odstranit Scholze, který je jako Fiala, nebo Leyenovou z EU, protože vedle Německa škodí celé Evropě a podporuje korupci mezi politiky EU a zbytečně vyhazuje miliardy Ukrajině. Je jasné, že Západ s válkou na Ukrajině šlápl vedle. Konec oznámila už i Amerika a další země světa.

Polsko je chytřejší než ČR s Fialou, neboť Zelenský už všem politikům světa přerostl přes hlavu a stále požaduje miliardy na zbraně a vraždění lidí. Navíc je na Ukrajině velká korupce, a kdo mohl utekl do ciziny. Zelenská místo boje se zásobuje zlatem, s nimž se chce usadit v zahraničí, protože už ji nesnáší ani Ukrajinci, protože s manželem přivedli národ do velkého neštěstí, hrůzy a připravili o život tisíce občanů. A to ji nikdo neodpustí.

X X X

V  ČR  NELZE  NECHAT  NA  POKOJI  GEN.  PAVLA,  KTERÝ  JE  SPOJENÝ  S  FIALOU   A  SÁM  NIC  BEZ  TLAKU  NEUDĚLÁ  PRO  LIDI  A  FIRMY

ZAPOJIT  SE  I  POSLANCI  BABIŠE  A  SPD

SCHILLEROVÁ  STÁVKY,  PROTESTY  ZAJISTIT  S  ODBORY

PROTESTY  V  PARLAMENTU  ZBYTEČNÉ,  KDYŽ  ANO,  SPD  NEMÁ  VĚTŠINU

TOMU  SE  PAK  NÁROD  JEN  SMĚJE

Plesl: Hrozí, že Pavel skončí jako chromá kachna. Nemůže se měřit se Zemanem a Klausem

Prezident by se měl vyjadřovat k tématům, která jsou pro jeho zemi aktuální. Petr Pavel to ale na rozdíl od svých předchůdců nedělá a maximálně vydá nicneříkající a obecné vyjádření, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Současné hlavě státu proto podle něj hrozí, že skončí jako „chromá kachna“.

Česká republika stojí před řadou důležitých témat, ať už se jedná o drahé potraviny, krizi ve zdravotnictví, či hospodářskou stagnaci. Pavel v těchto záležitostech ale většinou mlčí, což podle Plesla není vhodné. „Na bývalých prezidentech Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi vidíme, že tyto věci komentují a vlastně tak do značné míry suplují to, co nedělá současná hlava státu,“ konstatoval.

 Pavel se podle Plesla nejspíše řídí heslem „kdo nic nedělá, nic nezkazí“, což je krátkozraké. „Prezident je ústavní činitel číslo jedna a má velice silný mandát,“ připomněl šéfredaktor MF Dnes s tím, že pokud se země dlouhodobě nevyvíjí dobře, lidé dříve nebo později začnou prezidenta vinit, že se neangažoval ve prospěch nějakého řešení.

To by podle Plesla mělo negativní vliv na Pavlovu popularitu, který by mohl skončit jako „chromá kachna“. „Čili člověk, který nebude mít žádný respekt ani se od něj nic nebude očekávat a bude jenom do konce volebního období čekat na vysvobození z této osobní tragédie,“ uvedl.

Důvodem současného chování prezidenta může být podle šéfredaktora MF Dnes skutečnost, že se Pavel svým předchůdcům nemůže rovnat. „Pavel není rovnocenným partnerem jakéhokoliv ministra české vlády, možná s výjimkou ministryně obrany, protože o těchto věcech prostě nic neví, nerozumí jim a nemůže se tedy ani kvalifikovaně ptát. A to je bohužel ten největší problém, který teď s prezidentem máme,“ dodal Plesl.

X X X

ŽÁDNÁ  POMOC  NÁRODU  NEPŘIJDE  ANI  OD  PAVLOVÉ

PAVLOVÁ  MYSLÍ  JEN  NA  SEBE,  JAK  BYLA  ZVYKLÁ  NA  VOJNĚ,  V  NATO

Eva Pavlová čelí kritice za fotky pro Vogue. Zajímá se jen o vzhled, píší lidé

 Česká mutace známého měsíčníku Vogue si pro nové číslo s podtitulem Leaders vybrala na úvodní stranu současnou první dámu Evu Pavlovou. Zveřejnění snímků i videa, které s manželkou prezidenta vznikly, však vyvolalo možná až nečekaně rozporuplné reakce, točící se zejména okolo komunistické minulosti prezidentského páru.

 Reakce českých čtenářek na Evu Pavlovou byly na sociálních sítích velmi rozporuplné. Byť snímky se současnou první dámou Česka nasbíraly tisíce lajků, v sekci komentářů je velmi těžké – ne-li nemožné – najít větší počet pozitivních reakcí na focení s manželkou prezidenta Petra Pavla. Velká část kritiky přitom nepramení z vizuálních nesympatií, ale z minulosti prezidentského páru spjatou s komunistickou stranou.

„Tak jako neuznávám Pavla za prezidenta, ani ji nemohu uznávat. Je to ostuda, že oba byli v KSČ,“ napsala o první dámě a toho času také podplukovnici české armády v záloze jedna z komentujících. „Focení pro Vogue… hm. První dáma ale ještě neukázala žádnou svou charitu,“ upozorňuje další komentující, dle které by se první dáma měla zřejmě věnovat jiným věcem než focení pro časopisy.

„Krásná a důstojná bývalá členka KSČ,“ stojí v komentáři, jenž nasbíral desítky lajků. „Místo toho, aby se soudružka věnovala prospěšným činnostem, věnuje se hadrům a ti přiblblí novináři ji za to vynášejí do nebes. Zatím tato dáma neukázala nic, zatím se zajímá jenom o svoji vizáž,“ píše se v další rozhořčené reakci. Záplavu narážek na komunistickou minulost prezidentského páru však aspoň tu a tam vyvažují podpůrná slova.

„Máme my to ale krásnou první dámu!“ dá se najít u snímků Evy Pavlové. „Jednoduché a elegantní modely jí velmi sluší. Je šik,“ chválí další komentující čtenářka. „Je to pěkná a chytrá žena – velmi příjemná změna po těch, co tam byly minule a předminule,“ píše jiná fanynka paní Pavlové a rozhodně není sama. „Krásná a důstojná reprezentace České republiky. Radost pohledět,“ stojí v dalším komentáři.

„Myslím si, že je třeba vytvořit pro ženy vhodné podmínky a podpořit je, aby mohly uplatnit svůj potenciál a přispěly k rovnocenně genderovému zastoupení ve společnosti,“ cituje Vogue Evu Pavlovou, která se dle svých slov rozhodla nestát v pozadí za svým manželem a hlavou státu. „Ani žena vysoce postaveného muže nemá být jen jeho doplňkem,“ prozradila česká první dáma, jak vnímá svou současnou pozici.

Ta ještě předtím, než její muž zvítězil v přímé volbě a stal se prezidentem České republiky, prohlásila, že oslovení první dáma odmítá. „Cítím to tak. Bylo by mi příjemnější, kdybych byla manželkou prezidenta. Mám pocit, že první dáma už tady byla a že ty další jsou jenom pokračování,“ řekla Pavlová CNN Prima NEWS s odkazem na Charlotte Garrigue Masarykovou a následně i Olgu Havlovou, které jsou dodnes do jisté míry vzorem našich prvních dam.

X X X

Kartelová dohoda o zdražování? Ministr absolutně lže, nic takového neexistuje, říká Prouza

Kartelová dohoda o zdražování? Ministr absolutně lže, nic takového neexistuje, říká Prouza

Pokud ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) mluví o kartelové dohodě obchodníků, jedná se o absolutní lež. Prohlásil to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj je plánované zdražení potravin důsledkem vyšších cen od dodavatelů. Uvedl, že jedna z mlékáren bude dokonce od příštího roku platit za energie dalších 150 milionů korun. Prouza dodal, že pokud budou mít dodavatelé stejné ceny jako letos, můžeme se v obchodech dočkat dokonce levnějších potravin.

Ministr Marek Výborný v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že obchodníci na trhu se mohou na cenách domlouvat. „Podíval jsem se do jednotlivých nabídkových listů, a pokud je smetana před Vánoci za 19,90 ve všech řetězcích, tak mám velké pochybnosti, zda to není na základě nějaké dohody,“ řekl Výborný. Dodal, že není soudce ani vyšetřovatel a prošetřit to musí příslušné orgány. „Je určitě namístě, abychom jako vláda vyzvali antimonopolní úřad, ať v těchto věcech koná,“ zdůraznil Výborný.

 Prouza ale podobný postup obchodníků rezolutně popřel. „Kartelová dohoda není. Pokud to pan ministr říká, tak absolutně lže,“ řekl prezident svazu.

 Podle něj antimonopolní úřad zkoumal ceny zemědělců a výrobců už v minulosti. „Úřad upozornil například na chybějící konkurenci dodavatelů. Proto bychom chtěli vidět strategickou změnu, tedy přiblížit se Polsku a u jedné potraviny mít na výběr od pěti či šesti dodavatelů. Dnes máme u základních potravin jen jednoho, maximálně dva dodavatele,“ řekl Prouza. Míč je teď podle něj na straně vlády, a ne zemědělců, potravinářů či obchodníků.

Viceprezident Hospodářské komory proto vyzval vládu Petra Fialy (ODS), aby dotáhla slibovanou změnu u dotačních pravidel v českém zemědělství. „Měla by podpořit menší zemědělce. Potřebujeme postavit konkurenci pro jednoho či dva dominantní dodavatele,“ uvedl Prouza.

Prouza: Pokud dodavatelé zdraží, zvýší se logicky ceny

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu se také vyjádřil k jednání s ministrem Markem Výborným, na němž měli obchodníci sdělit, jak to bude s cenami potravin od příštího roku. Podle Prouzy byl ministr informován o tom, že řada českých dodavatelů poslala výrazně vyšší ceníky než loni. „Platí, že pokud bude dodavatel dodávat potravinu za stejnou cenu jako letos, cena bude nižší o sníženou DPH. Pokud dodavatelé zdraží, logicky musí být vyšší cena,“ řekl Prouza.

Obchodníci totiž podle něj také musí řešit vysoké ceny energií. Řetězce ale mají většinou ceny zafixované na tři roky dopředu. Pokud se na pultech obchodů zdražuje, je to mimo jiné kvůli zvyšování mezd. „Viděli jsme výpočet jedné mlékárny a nové ceny za energie. Pro ně to znamená nárůst o 150 milionů korun. Pan ministr si to může zkontrolovat. Má nástroje, jak zjistit, zda v mlékárně vzrostly ceny energií,“ dodal Prouza.

X X X

Potravináře namíchly výroky vlády. Ke zdražení máme důvod, zlobí se na Fialu a spol.

Dodavatelé potravin ukázali ceníky na leden a je jasné, že zdraží maso i mléko. Někteří zpracovatelé se zlobí na vládu za výroky, že k tomu nemají důvod. Argumentují vyššími náklady i odvody na daních.

Ceny vepřového, kuřecího a hovězího masa od ledna vzrostou. V průměru o deset procent. „Rádi bychom udrželi ceny jako v letošním roce, ale bohužel to tak nebude,“ uvedl pro CNN Prima NEWS majitel MP Krásno Karel Pilčík. Jeden z největších zpracovatelů masa v Česku potvrzuje varování supermarketů, že potraviny od ledna nezlevní. A není to jen kvůli dražším energiím.

 „Teď se ke mně dostaly odpady. Všechny jdou o patnáct procent nahoru, a to i pronájmy popelnic,“ dodal Pilčík. Už dřív ohlásila zdražování mléčných výrobků o tři až pět procent také společnost Madeta. „Řada velkých českých dodavatelů poslala ceníky na leden a ceny jsou výrazně vyšší,“ potvrzuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Podle mého hlubokého přesvědčení není důvod, aby ceny potravin šly nahory. Ceny vstupu se snížily,“ míní místopředseda zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Od ledna zvedla vláda firmám daň ze zisku, zvýšují se odvody za zaměstnance, zdraží mýtné, budou dražší energie anebo vodné a stočné. Podle výrobců jasné důvody, proč půjdou ceny nahoru.

„Podívejme se na podmínky, na dotace v Evropské unii, na DPH v jednotlivých zemích. Upřímně řečeno – podívejme se i na naše zemědělce, na zpracovatele a jejich efektivitu. Řada z nich nedokáže vyrábět tak levně jako jiné zahraniční firmy,“ vysvětlovala bývalá prezidentka Svazu obchodu Marta Nováková.

A právě energie jsou největší problém. „V roce 2022 byly náklady o 43 procent vyšší. O rok později růst pokračoval, a náklady byly vyšší o 68 procent. Část zemědělců sice byla na spotu a měli levnější energie, ale část měla fixace a těm to nyní vyskočí,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pícha. Letos prý oproti lonskému růstu výdělků čekají zemědělci propad zisku o 60 procent.

X X X

POLITOLOG  VALEŠ:  FIALA,  VÁLEK  SAMI  ŽENOU  LIDI  DO  STÁVEK

 Vláda požár se zdravotníky zažehla sama a hasí jej na poslední chvíli, míní politolog

Vláda nahnala lékaře do výpovědí a teď jenom uhasila vlastní požár, řekl politolog Lukáš Valeš v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. K dohodě podle něj došlo za minutu dvanáct. Pokud by obě strany nenašly kompromis, mohlo by to podle Valeše mít i politické důsledky, neboť valná většina lékařů současný kabinet volila.

Premiér Petr Fiala se v minulém týdnu s lékaři dohodl na uvolnění 9,8 miliardy do zdravotnictví a následně ministr Vlastimil Válek doladil s protistranou jejich přerozdělení. Na finální podpis dohody se zatím čeká. Podle politologa Lukáše Valeše se ale vláda do problematické situace dostala sama.

 „Na počátku byla iniciativa ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který umožnil v novelizaci zákoníku práce, že by přesčasy radikálně stouply. Takže to byla vláda, která nahnala lékaře do výpovědí a teď jenom uhasila vlastní požár, který se zdál být opravdu největším problémem této vlády,“ popsal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Valeš.

Přesto se najdou tací, kteří si myslí, že ještě není hotovo. Expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál byl v sobotu ještě k dohodě skeptický a zdůraznil, že stále ještě není úplně jisté, zda ji lékaři skutečně podepíšou. Vysvětlil také proč.

 X X X

PROFESOR  VOSTATEK:  NEPRŮHLEDNOST  PENZÍ  V  ČR

Jak odstranit neprůhlednost českých penzí

Profesor Jaroslav Vostatek nabízí jednoduchý klíč – zrušte redukční hranici a počítejte všechno ve stejném poměru. Najednou zjistíme, že základní důchod je podstatně větší než ta procentní část, a můžeme se zbavit dalších nesmyslů v tomto systému.

Horké téma důchodů patří k tomu, co žene českou veřejnost do ulic. Našli jsme je i mezi hlavními požadavky odborů při velké protestní akci z 27. listopadu, kterou aktivně podpořilo kolem milionu občanů. Odborům se nelíbí hlavně zvyšování věku pro odchod do důchodu. Je tu také bohorovné pohrdání vládní většiny se zákonem, kterým se měla řídit valorizace důchodů, takže věcí se bude zabývat Ústavní soud 10. ledna příštího roku, a dokonce veřejně.

Valí se toho na nás ještě víc, a nejen na seniory. Neposedný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) nelenil a vytasil se s návrhem důchodové reformy, kterou mají odnést i dnešní mladí, na které by dopadlo radikální snižováním budoucích penzí. Má to podpořit nadháněčku do různých forem penzijního spoření, na které nebudete smět sáhnout tak dlouho, dokud vás o ně někdo nepřipraví.

Není však pravda, že jde o jediná možná řešení a že nabídky něčeho lepšího neexistují. A když jsem poslouchal prezentaci profesora Jaroslava Vostatka z Vysoké školy finanční a správní na akci spolku Institut české levice, bylo zřejmé, že férová a efektivní řešení důchodové reformy jsou reálná a dostupná, pokud by byla politická vůle.

Podrobný výklad navrhované „malé technické reformy“ a nastínění dalšího postupu najdete třeba v závěru článku Jaroslava Vostatka Valorizace a krácení starobních důchodů v resortním časopise Fórum sociální politiky 1/2023.

Prezentaci prof. Vostatka v Institutu české levice můžete sledovat na Youtobe od 14. minuty záznamu. Klíčové jsou slajdy, které výklad provázejí.

Prezentace začíná historickým exkurzem, jak penzijní systémy ve světě vznikaly, a končí návrhem reformy ve dvou krocích, napřed malé technické, a pak té velké. Já tu historii vezmu zkrátka a půjdu hned k těm reformám.

České sociální pojištění obsahuje dva historické kořeny. Příspěvky na sociální pojištění zavedl poprvé německý kancléř Otto von Bismarck roku 1883, zpočátku jen pro zdravotní péči. Systém byl financován příspěvky zaměstnavatelů a zaměstnanců podle výše příjmů, dávky sociálního pojištění jsou pak podle toho odstupňovány. Odlišný model, který poskytuje stejnou dávku všem (rovný důchod), vytvořil britský ekonom William H. Beveridge ve zprávě pro britský parlament roku 1942. Jeho systém sociální služby měl být hrazen z daní.

V současném českém systému máme jak rovnou základní výměru starobního důchodu, nad kterou si vzpomeneme na Beveridge, tak procentní část důchodu, ta je zase bližší Bismarckovu přístupu. Ona základní výměra, stejná pro všechny, teď činí 10 procent aktuálního průměrného příjmu, proto se taky každoročně upravuje. Jinak se valorizuje ta druhá, procentní výměra, která je odvozená z předchozích odvodů – kdo víc platil, víc dostane.

Obojí se financuje ze sociálního pojištění, o které se dělí zaměstnanci a zaměstnavatelé, avšak ze stejného zdroje se platí ještě další věci, které by se měly platit z daní. Z daní se platí až případný schodek důchodového pojištění, nebo je-li přebytek, odevzdá se státu, protože toto pojištění je zároveň součástí státního rozpočtu. Je to prostě pěkná bramboračka.

Nejtěžší je však zjistit, na co máte právo. To si myslí i Ústavní soud, který ve svém nálezu z roku 2010 uvedl, že veřejné penze máme nespravedlivě netransparentní a nesrozumitelné. Jak k tomu poznamenává prof. Vostatek, tento stav nikdo zatím nenapravil. Jediná věc, které každý rozumí, je důchodový věk, na všechno ostatní potřebujete poradce.

Po zmíněném nálezu Ústavního soudu se udělala malá důchodová reforma, trošku se to vylepšilo, ale bohužel to podstatné zůstalo. Jedná se zejména o nesrozumitelný výpočet důchodu, jehož součástí je „redukční hranice“, tedy metoda, kdy do výpočtového základu nad 44 % průměrné mzdy se započte jen 26 % skutečné mzdy.

Co s tím? Začít lze tak, že tuto redukční hranici prostě zrušíme. Odstranit by ji mohla technická důchodová reforma, kdy by se veškeré příjmy započítávaly s jedním koeficientem. S důchody by se jinak nemuselo hýbat, dostávali bychom stejně. Jenom bychom zjistili, že onen společný základ, základní výměra starobního důchodu, nečiní 10 %, ale 32 % průměrné mzdy. Je vlastně klíčovou složkou důchodu. Tušili jste to? Ta redukční hranice byla kulisa, která to měla zakrýt.

A proč je tak snadné tu redukční hranici zrušit? No, protože tak málo jako je 44 procent průměrné mzdy skoro nikdo nebere. Kdybych sáhl po loňském čísle, vyšla by mi ta redukční hranice na 18 769 Kč. A když se podívám na návrhy zvýšení minimální mzdy někam k 19 tisícům, ocitla by se pod čarou.

Jak prof. Vostatek soudí, po takové malé technické důchodové reformě by najednou i politici porozuměli, jak u nás penze fungují a zjistili by, že chtějí vlastně něco jiného. Lze předpokládat, že většina bude požadovat, aby závislost starobních důchodů na zaplaceném pojistném byla vyšší.

Potřebujeme v podstatě dva zákony, pokračuje prof. Vostatek. Zákon o pojistném důchodu (o sociálním pojištění podle Bismarcka) a zákon o rovném důchodu (podle Beveridge). Ty zákony nemusejí požadovat stejný důchodový věk. V systémech, kde je rovný důchod, se nechodí předčasně do důchodu.

V prohlášení Fialovy vlády o penzijní reformě se uvádí, že tam budou dvě hlavní složky, dva pilíře, to je rovný důchod (základní složka) a procentní důchod. Původně chtěli základní složku zvýšit. Když tam ministr Jurečka nastoupil, zřejmě s tím souhlasil. Co dneska říká Jurečka a najdeme na ministerském webu, je základní výměru důchodů zachovat ve výši 10 % průměrné mzdy a zvýšit minimální procentní výměru toho druhého pilíře, oné procentní výměry, taky na 10 % průměrné mzdy. Takže dvakrát 10 %.

Mělo by to platit od roku 2026 a říká se tomu zvýšení garantovaného důchodu (pod který se nejde). Podle prof. Vostatka je to nesmysl, zbytečný ústup od té slibované skutečné důchodové reformy. Mohli postupovat dál a rozdělit dnešní takzvané důchodové pojištění na dva samostatné pilíře, pilíř rovného důchodu a pilíř sociálního pojištění. A kdyby vláda, asi ta budoucí, chtěla to sociální pojištění preferovat, tak by bylo dobré začít tím, že pro ten rovný důchod stanoví pevnou částku, která by se nemusela tolik valorizovat. Ale o to víc se pak může valorizovat to sociální pojištění.

Když to všechno takhle nově nadefinujeme, dopracujeme se k systému, jaký normálně ve světě funguje. Ve Velké Británii mají rovný důchod a v Rakousku mají jasný pojistný důchod. Oba systémy mají samostatné valorizace.

Malá technická reforma

Ve Vostatkově návrhu malé technické reformy (bez změny celkové výše důchodu) by to vypadalo takhle: Byl by tu základní státní důchod na úrovni 32 % průměrné mzdy a nad tím procentní sociální pojištění s parametry, které nezmění současný průměrný starobní důchod.

Jak jsme se k tomu dopracovali? Zrušili jsme základní redukční hranici, která přepočítává příjem nad 44 procent průměrné mzdy jen na 26 procent. Redukční hranice je pryč, ale těch 26 procent se držme. Následující výpočet základu pro důchod postupuje tak že přičítá za každý rok 1,5 procenta celkových příjmů. Když jsme tu redukční hranici zrušili, máme to jednodušší. Zkrátíme veškeré příjmy na 26 procent, tedy i ten roční příspěvek, který už nebude 1,5 procenta, ale 0,26*1,5, to je 0,39 procenta.

Když pak sečteme potřebný počet let, vyjde nám, že základní výměra u průměrného důchodu bude 32 procent z průměrné mzdy. To by teď bylo 13 560 korun. Roku 2022 byl průměrný důchod 18 061 korun. Rovný základ je tak podstatně větší než ta procentní část, ale až takhle je to vidět.

„Najednou je struktura důchodu transparentní, máme před očima jeho proporce. Příští vlády je můžou chtít měnit a já bych to osobně doporučoval,“ dodává prof. Vostatek.

Pokračujme dál. V mezinárodním srovnání je současná úroveň českých starobních důchodů nízká. Čistý náhradový poměr i s výchovným na jedno dítě máme na úrovni 63 procent předchozích příjmů. Podle běžného mezinárodního srovnání by měl být minimální čistý náhradový poměr aspoň 65 procent, a pokud je menší, měly by ho doplňovat dobrovolné úspory. České politické strany a hnutí by tedy měly říct, jak velký chtějí mít ten náhradový poměr, kam to chtějí dotáhnout.

Jaké jsou moderní koncepce sociálního důchodového pojištění? V Německu je bodový systém, kdy se všechno převádí na body a hodnota bodu se každý rok upravuje. V modifikované podobě to mají taky na Slovensku. Prof. Vostatkovi se líbí rakouské penzijní konto. Tam se každý rok vypočítává dílčí starobní důchod podle vývoje mzdy. Je perfektní, jednoduchý, každý si to může spočítat. Vidí tam i tu valorizaci. Po skončení roku pošlou ten stav konta lidem, aby odsouhlasili, že je v pořádku.

Malá technická důchodová reforma by tedy věc jen projasnila. Neměnila by výši průměrného důchodů. Tento čistší koncept by nás však přiblížil k úvahám o velké reformě starobního důchodu, pokračuje prof. Vostatek. Může nabíhat postupně, jak to dělali Rakousku. Nejdřív musíte zavést systém, aby tomu rozuměli všichni, jak lidi, tak aparát, který to bude mít na starosti. Tam začali tím, že do toho systému dali nejdřív mladé pojištěnce. A pak šli dál, až tam postupně během 10 let dali všechny. Ale to by snad šlo i dřív. Třeba by nám k tomu dali software.

Musíme však uvážit i širší souvislosti důchodové reformy. Potřebujeme reformu dávek pro rodiny s malými dětmi. Jak to, že máme peněžitou pomoc v mateřství? Jaká je to pomoc? To musí být jasná dávka. Mohlo by se to jmenovat prostě mateřské, ale to je jedno. Takové mateřské může být velmi jednoduše definováno. Rodičovský příspěvek je úplně zbytečný. Je to komplikované, zase se to musí lidi učit. Dal by se vložit do toho mateřského a vyplácet jako jedna dávka. Dá se vyplácet po dobu 100 týdnů a lze jej i zdaňovat.

Důchodové pojistné by se mohlo podstatně snížit. Máme vyšší důchodové pojistné než v Německu nebo v Rakousku. Tam totiž ty sociální věci dotuje stát. Našich celkových 28 procent ze mzdy je nesmysl, stejně jako úvahy o odděleném důchodovém účtu. Vláda slíbila, že zavede jedno společné inkasní místo. Mohlo to být už od letošního roku. Je to velmi jednoduché. Prostě to, co dneska platí zaměstnanec jako pojistné, můžeme klidně přičíst do daně z příjmu. Spojíme stávajících 15 % daně a 11 % pojištění a vznikne 26 procentní daň z příjmu, což je stále mezinárodně slušná sazba.

A to, co platí firma, můžeme dát na jednu hromadu a vybírat najednou, ne jako teď, kdy podniky posílají pojistné do sedmi zdravotních pojišťoven. Mimochodem, v Německu mají asi 100 zdravotních pojišťoven, ale základní pojistné posílají do jedné centrály. Všechno může být jednodušší, i invalidní důchody, pozůstalostní, sirotčí. Důchod může být univerzální.

Neoliberální model nám doporučuje i třetí pilíř. Fialova vláda navrhla drobné úpravy stávajícího neférového systému, kde lidé platí českým penzijním společnostem za to, že jim investují jejich prostředky do státních cenných papírů. „Když jsem byl v pojišťovně, tak jsem to dělal sám,“ uzavírá prof. Vostatek. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

SOUDCI:  ADVOKÁTY  NELZE  NUTIT  KLIENTY  PROTI  KLIENTŮM

 Mlčet je povinnost. Nutit advokáty vypovídat proti klientům nelze, řekl soud

Pokuty v celkové výši 130 tisíc korun uložily soudy advokátce Monice Forejtové za to, že odmítla vypovídat v trestní kauze proti svému bývalému klientovi. Advokátky se nyní zastal Ústavní soud s tím, že zachovávat mlčenlivost je nikoli právo advokáta, nýbrž jeho povinnost. Toto rozhodnutí označila za vítězství pro všechny advokáty a účastníky soudů.

„Soud přisvědčil našim argumentům a svou autoritou potvrdil, že advokátní mlčenlivost je jedním z klíčových institutů k zajištění práva na soudní ochranu a spravedlivý proces před soudy,“ reagovala na vyhlášení nálezu Ústavního soudu (ÚS) advokátka Monika Forejtová, která je současně vedoucí katedry evropského a ústavního práva Fakulty právnické ZČU v Plzni.

Rozhodnutí nepovažuje primárně za své vítězství, nýbrž za vítězství obecně pro všechny advokáty a účastníky tuzemských soudních procesů. Nález ÚS k její stížnosti považuje za jeden ze stěžejních v této oblasti práva.

„Rozhodnutí sice v mnohém navazuje na dosavadní názory Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva, ale řeší případ, který dosud před Ústavním soudem nebyl, v němž obecný soud nutil advokáta vypovídat v trestní věci bývalého klienta tím, že mu opakovaně ukládal pořádkové pokuty a hrozil trestním stíháním,“ doplnila Forejtová.

Soud chtěl prověřit nucení k doznání

Advokátku si předvolal Okresní soud Praha-východ loni v říjnu, aby vypovídala jako svědek v trestní kauze svého bývalého klienta. Z čeho přesně byl dotyčný v kauze obžalován, advokátka neupřesnila. Poskytovala mu však služby v přípravném řízení, radili se o způsobu obhajoby a loni v březnu byla přítomna i u jeho výslechu policií.

Z nálezu Ústavního soudu je patrné, že okresní soud chtěl její vypovědí prověřit údajné donucení či přesvědčení obžalovaného k doznání ze strany policie. Během hlavního líčení proto soudce vyzval obžalovaného, aby svoji tehdy již bývalou advokátku zprostil mlčenlivosti, což udělal.

Advokátka s odkazem na povinnost mlčenlivosti, kterou advokátům ukládá zákon o advokacii, však vypovídat odmítla. „Nacházela se v situaci, kdy byla oprávněna vyhodnotit, zda je zbavení mlčenlivosti v souladu s oprávněnými zájmy klienta, a vyslovuje pochyby, zda ke zbavení mlčenlivosti nedošlo pod nátlakem nebo v tísni,“ píše se v nálezu Ústavního soudu.

V nálezu dále stojí, že tvrzení obžalovaného, že byl policisty při výslechu nucen k doznání, prověřil odbor vnitřní kontroly příslušného krajského ředitelství policie se závěrem, že k pochybení nedošlo. Tento závěr převzal i krajský soud.

Pokuty celkem za 130 tisíc

Forejtová působila v kauze jako substitut jiného advokáta, což v právnickém slangu znamená, že jej zastupovala. Advokátka argumentovala i tím, že její bývalý klient jako právní laik neumí posoudit možné důsledky rozhodnutí o zproštění mlčenlivosti. Soudci vytýkala, že obžalovanému nijak nevysvětlil podstatu zproštění – zejména její nevratnost a rozsah informací, které je mlčenlivosti zbavený člověk povinen při výpovědi soudu sdělit.

Obžalovaný v době jednání před okresním soudem neměl jiného obhájce a rozhodnutí byl na výzvu soudce nucen učinit rychle, během pár vteřin. „Ocitl se v situaci, kdy neměl šanci informovaně a s pečlivým uvážením posoudit, zda je zbavení mlčenlivosti v souladu nebo v rozporu s jeho zájmy,“ stojí v nálezu ÚS.

Pokud by totiž čistě hypoteticky advokátka vypověděla, že obžalovaného skutečně na policii nikdo k přiznání nenutil, jeho postavení či situaci před soudem by to nevylepšilo. A advokáti jsou vždy nuceni, řídit se zájmy klienta.

Okresní soud následně advokátce za odmítnutí výpovědi uložil pořádkovou pokutu nejdříve ve výši třicet tisíc korun. Bezprostředně poté druhou ve výši padesát tisíc a následně ještě třetí padesátitisícovou pokutu. Krajský soud sice následně pokuty snížil na tři tisíce korun, avšak s postupem okresního soudu se jinak ztotožnil.

V zájmu klienta

Advokátka Forejtová podala proti rozhodnutím obecných soudů ústavní stížnost, ve které argumentuje, že soudy nerespektovaly právem chráněný vztah mezi advokátem a klientem.

„Ten je specifický tím, že advokát má na jednu stranu větší volnost a nezávislost na vůli (pokynech) klienta, na druhou stranu má vůči klientovi vyšší odpovědnost. Od pokynů klienta se může advokát odchýlit, například je-li toho třeba v zájmu klienta. Do této úvahy veřejná moc včetně soudů nemůže advokátovi vstupovat,“ napsala do stížnosti.

Pokud soudy měly pochybnosti o správnosti jejího výkonu advokacie, měly podle jejího názoru podat České advokátní komoře (ČAK) návrh na kárný postih, nikoliv ukládat pokuty podle trestního řádu. ČAK byla v řízení před Ústavním soudem vedlejším účastníkem.

Mlčet je povinnost advokáta

Ústavní soud dal minulý týden Forejtové za pravdu a napadená usnesení zrušil s tím, že zachovávat mlčenlivost není právem advokáta, ale jeho povinností, které je povinen dostát i poté, co byl mlčenlivosti řádně zproštěn, a to v situaci, kdy má za to, že tak klient učinil pod nátlakem nebo v tísni.

„Nejen, že tak advokátovi není dáno na výběr, zda povinnost mlčenlivosti dodrží, či nikoliv, ale je i povinností orgánů veřejné moci na něm porušení této povinnosti vůbec nežádat,“ píše se v nálezu Ústavního soudu. Povinnost zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech trvá podle zákona o advokacii například i po vyškrtnutí advokáta ze seznamu advokátů.

Zároveň však Ústavní soud připomněl svá dřívější stanoviska k tomu, že nedotknutelnost důvěrnosti vztahu mezi advokátem a jeho klientem není absolutní. Opakovaně ve své judikatuře přihlásil k netoleranci zneužívání institutu mlčenlivosti advokáta k případnému páchání trestné činnosti.

Ochranu důvěrnosti má vylepšit novela

Česká advokátní komora nález přivítala. „Ústavní soud bohužel zůstal tak trochu na půli cesty. Sice potvrdil, že uložení pořádkové pokuty advokátce bylo protiústavní, nicméně tuto protiústavnost dovodil zejména z nedostatku pravomoci soudu postihovat jednání advokátky pořádkovou pokutou,“ sdělila místopředsedkyně ČAK Monika Novotná.

Ze zrušených rozhodnutí obecných soudů lze podle ní dovodit, že povinnost mlčenlivosti advokáta dosud není jednoznačně vykládána způsobem, který je možné považovat za ústavně konformní. „Právě proto je tak důležité posílení ochrany důvěrnosti vztahu advokáta a klienta, a to nejen na případ vztahu obhájce a obviněného, v připravované novele zákona o advokacii,“ doplnila.

Pokud by se Ústavní soud nepostavil na stranu advokátky, mohlo by to podle spolupracovníka Forejtové Vladimíra Pelce vést až ke ztrátě nezávislosti advokacie. „Výpověď bývalého obhájce o skutečnostech, které se dozvěděl při výkonu obhajoby, je podle mého názoru v zásadě nepřípustná. Obviněný by pak mohl zcela účelově vyměnit obhájce proto, aby v budoucnu svědčil jako jeho svědek například o tom, co mu o své údajné trestné činnosti obviněný podsunul,“ doplnil Pelc.

X X X

Americký advent v bavorském Pullman City. Netradiční trhy jsou hned za hranicí

Bavorský Christkindlmarkt je prostě značka. Něco jako trademark, ochranná známka. Kdysi jsem byla v adventním čase v Londýně a světe div se, uprostřed zdejších vyhlášených adventních radovánek v Hyde Parku na mě vykoukl nefalšovaný bavorský vánoční trh. Dámy od Pasova tu prodávaly pletené čepice, kluci z jiného koutu Bavorska dělali pravé, nezaměnitelně vychucené bratwursty. A všude voněl glühwein.

Ano, Bavorsko svoje „ježíškovské“ trhy umí tak, že se propracovaly až do Británie. A Bavoři je opravdu umějí dokonale, takže jim už nestačí klasické nazdobené stánky a půvabné dřevěné budky se svařeným vínem a půlmetrovými opečenými buřtíky. Na druhé straně české hranice se vymýšlejí stále rafinovanější a propracovanější varianty, které atmosféru blížících se Vánoc vynesou…no prakticky do nebes. I v časech umělé inteligence jsou natolik „cool“, že je skoro neslušné se sem nezajet aspoň na skok podívat.

Nad vámi stále ještě poletují stříbrná, třepotající se hejna sněhových vloček a vy najednou stojíte a koukáte, protože ta záplava světel vás přinejmenším ohromí.

X X X

VÁLKA  NA  UKRAJINĚ  ZDEVASTUJE  PŘÍRODU

ZBYTEČNĚ  TISÍCE  MRTVÝCH  LIDÍ,  VINA  ZELENSKÉHO,  KTERÝ  SE  DAL  DO  SLUŽEB  ZÁPADU

Natáhlá fronta a dlouhé boje. Válka na Ukrajině zdevastuje přírodu na generace

Zpustošené lesy, zatopená města i mrtví delfíni. Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině je podle odborníků obrovskou tragédií, která ovlivní další generace. Boje mají na svědomí přibližně 150 milionů tun emisí.

 Napsala to v pondělí agentura AFP a odvolává se například na Douga Weira z britské nevládní organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS), která se věnuje dopadům vojenských konfliktů na přírodu.

Ačkoliv jsou všechny konflikty pro životní prostředí škodlivé, v případě Ukrajiny to podle Weira platí obzvláště. Frontová linie je podle něj velmi dlouhá – táhne se stovky kilometrů – a boje se vlečou. Životní prostředí znečišťují vedle intenzivní dělostřelecké palby také časté útoky na energetickou infrastrukturu a obrovské množství trosek kvůli bombardování měst, uvedl šéf CEOBS.

Náklady škod způsobených touto válkou na životním prostředí byly v listopadu vyčísleny na 56 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun), upozornil Jaco Cilliers, zástupce Rozvojového programu OSN (UNDP) na Ukrajině. Rozsah tragédie je podle něj obrovský.

Odborníci na životní prostředí přitom do velkých částí Ukrajiny nemají přístup – ať už proto, že je Rusové okupují, nebo proto, že jsou blízko frontové linie, poznamenala AFP. Vědci proto škody někdy odhadují například pomocí satelitních snímků nebo záběrů ze sociálních sítí.

Přesně určit nelze ani třeba počet zabitých delfínů v Černém moři, které se také stalo důležitým bojištěm. „Oficiálně registrujeme tisíc mrtvých delfínů,“ uvedl ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec, podle něhož mnoho těchto zvířat bylo nalezeno na plážích, kde skončili dezorientovaní kvůli zvukům provázejícím vojenské aktivity. Odborníci ale uvádějí počet mrtvých delfínů v řádu desítek tisíc, dodal Strilec.

Následky ovlivňující další generace

Vojenský konflikt podle něj zasáhl také téměř 30 procent ukrajinských lesů a přibližně 20 procent národních parků. Například na východě země, kde se teď odehrávají jedny z nejtěžších bojů, válka zcela zničila dubový les starý přes 300 let, upozornil Bohdan Vychor, šéf ukrajinské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Boje mají na svědomí přibližně 150 milionů tun emisí, což je více, než vyprodukuje Belgie za rok, sdělila podle AFP na okraj klimatické konference COP28 náměstkyně ukrajinského ministra životního prostředí Viktorija Kirejevová. Ukrajinské úřady dále uvádějí, že zhruba 30 procent území Ukrajiny je, nebo by mohlo být, zaminováno, přičemž likvidace nevybuchlé munice může trvat desítky let.

O některých ničivých dopadech na životní prostředí média intenzivně informovala, což se týká například letošního zničení Kachovské přehrady na řece Dněpr, které způsobilo rozsáhlé a smrtící záplavy na jihu Ukrajiny. Jehor Hrynyk z Ukrajinské skupiny na ochranu přírody (UNCG) se ovšem obává, že konflikt může mít i méně viditelné dopady na přírodu, například by mohl přimět zemi k většímu využívání přírodních zdrojů jako je dřevo, aby se pokryly náklady na drahou válku.

X X X

 REŽISÉR  TROŠKA  ZDRCENÝ  ODCHODEM  HERCE  ŽUPANIČE

Jsem v šoku, řekl zdrcený Troška o smrti Županiče. Popsal poslední společný hovor

Smrt Ladislava Županiče zasáhla český umělecký svět. Pro mnohé kolegy je odchod nezapomenutelného herce a dabéra velmi nečekaný. Někteří s ním ještě před několika týdny mluvili.

Ladislav Županič letos v srpnu oslavil své osmdesátiny. Byl v plné síle a ještě před měsícem absolvoval několik besed.

 „Jsem z toho úplně v šoku. Láďa byl skvělý kluk, laskavý, hodný, pro druhé by se rozdal. Znamenitý herec a samozřejmě dabér. Bude strašně chybět. Nemůžu uvěřit, že už není,“ řekl CNN Prima NEWS režisér Zdeněk Troška, který Županiče často obsazoval do svých filmů. Zahrál si například v pohádce Princezna ze mlejna nebo v komediích Kameňák.

„Vím, že v létě slavil životní jubileum, naposledy jsme spolu mluvili telefonicky pro televizní dokument o filmových místech, který teprve půjde do kin. Byl ve výborné náladě, vtipkoval, byl plný života a dalších plánů. Muselo to být zřejmě náhlé, ale co se přesně stalo, to netuším,“ dodal Zdeněk Troška.

Před smrtí získal ocenění v rodném městě

Županič byl prostějovským rodákem. V září letošního roku mu byla udělena Cena města Prostějov a u té příležitosti poskytl rozhovor pro Prostějovský večerník. V něm prozradil i původ svého netradičního příjmení, které na Hané není příliš obvyklé.

„Můj dědeček z otcovy strany pocházel z Chorvatska, z ostrova Hvar. Přijel sem a oženil se. Zemřel ale poměrně brzo, v roce 1915, takže jsem ho nezažil. Táta byl ze tří dětí, jeho starší bratr Ota bojoval v československých legiích. On sám se stal vojenským pilotem, učil pak v Prostějově v tehdy proslulé pilotní škole. Mezi jeho žáky patřil například Josef František, za druhé světové války letecké eso v bitvě o Británii,“ vzpomínal herec, který měl díky tomu k létání velmi blízký vztah.

Dětství prožil na letišti

S tátou na prostějovském letišti strávil prakticky celé své dětství. „V letadle jsem poprvé seděl snad ve třech letech, a pak už pravidelně trávil na letišti každou neděli. To už na civilním, protože otec měl díky svým politickým názorům s vojenskou kariérou utrum… Náš rituál byl, že mě táta vždycky posadil do letadla, obletěli jsme kruh nad celým městem a nad naším domem křídly zamával mamince. Ta stála na prahu a utěrkou zamávala také, což byl signál, že oběd bude za chvíli hotov. Od patnácti jsem létal na větroních, nejvíc na Pionýrovi, což byl takový výukový stroj, dokázal si sednout v podstatě sám,“ popisoval Županič.

X X X

Benátky zezelenaly, klimaaktivisté na protest obarvili vodu ve Velkém kanále

Členové skupiny Extinction Rebellion v sobotu obarvili vodu v benátském Velkém kanále (Canal Grande) na zeleno v protestu proti pokračujícím jednáním na klimatické konferenci OSN COP28 v Dubaji. Ta označili za směšná a neúspěšná. Jiná skupina aktivistů, hnutí Ultima Generazione (Poslední generace) ve čtvrtek postříkala směsí bahna a kakaového prášku fasádu baziliky svatého Marka.

 V Benátkách do kanálu nalili životnímu prostřední neškodnou fluorescentní látku. Barva se objevila i v kanálu v Miláně a řekách v Římě, Turíně a Boloni.

Někteří z protestujících se také pomocí lan zavěsili z mostu Ponte di Rialto a na tuto známou stavbu vyvěsili transparent s nápisem kritizujícím italskou vládu: „COP28: zatímco vláda hovoří, my visíme na vlásku“.

Skupina uvedla, že používá „neškodnou barvu, aby odsoudila další politická selhání COP28 a světových vlád v boji proti klimatické krizi a šestému masovému vymírání“. „Za několik hodin bude voda vypadat jako předtím. A zatímco vlády hovoří, počítáme škody a oběti pokračujících záplav a požárů,“ uvedla skupina v prohlášení.

COP28 se odehrává od konce listopadu do úterý příštího týdne v Dubaji, přičemž centrálním tématem je letos konec využívání fosilních paliv. Jejich budoucnost je zároveň jedním z nejspornějších bodů v jednání mezi státy.

Velký kanál v Benátkách zazářil fluoreskující zelenou už letos v květnu, kdy se někteří místní domnívali, že za nepřirozenou barvou vody rovněž stojí ekologičtí aktivisté. Italské úřady následně uvedly, že zbarvení způsobil podobně jako dnes netoxický fluorescein, který se používá pro testování systému odpadních vod. Není ale jasné, jak se do vody dostal.

Někteří Benátčané v této souvislosti připomněli rok 1968, kdy argentinský umělec Nicolás García Uriburu vodu v centrálním kanále města rovněž obarvil na zeleno, aby už tehdy upozornil na znečištění.

Mezi státy na COP28 panují rozpory

Mezi státy na klimatické konferenci OSN COP28 momentálně panuje více rozporů než shody, řekl v sobotu předseda tohoto setkání v Dubaji a ministr průmyslu Spojených arabských emirátů Sultán Džábi. Země vyzval, aby urychlily svou práci na vypracování finální dohody, informovala agentura Reuters.

„Na politické úrovni nastal určitý pozitivní posun, my teď tuto energii musíme nasměrovat k urychlení odborné stránky věci,“ řekl Džábi, který je zároveň šéfem státní ropné společnosti ADNOC, „Je třeba ale říci, že stále existuje víc oblastí, v nichž panují neshody, než ty, kde se shodneme,“ uvedl na plenárním zasedání a dodal, že čas na překonání rozdílu se blíží ke konci.

Na konferenci, která začala na konci listopadu a potrvá do 12. prosince, se v sobotu podle Reuters střetly zúčastněné státy ohledně možné dohody o postupném ukončení využívání fosilních paliv, momentálně ústředním tématu. Několik zemí včetně Saúdské Arábie a Ruska trvá na tom, aby se setkání zaměřilo jen na snížení současného znečištění klimatu, nikoliv na fosilní paliva, která ho ale způsobují, píše Reuters s odkazem na pozorovatele.

Nejméně 80 zemí včetně Spojených států, Evropské unie či mnoha chudších států, které nejvíc ohrožují jevy způsobené změnou klimatu, naopak požadují, aby se konečná dohoda vyslovila pro konec fosilních paliv.

Baziliku svatého Marka postříkali bahnem

Jiná skupina ekologických aktivistů, hnutí Ultima Generazione (Poslední generace) před dvěma dny v Benátkách postříkala směsí bahna a kakaového prášku fasádu baziliky svatého Marka. Policie šest z aktivistů zadržela. Protestovali proti podle nich nedostatečným opatřením na ochranu klimatu, památku nijak trvale nepoškodili.

Aktivisté stříkali na bílé sloupy a fasádu baziliky hnědou směs vody, bahna a kakaa pomocí hasicího přístroje. Poté před ní stáli s transparentem, který vyzýval vládu k ustavení fondu na nápravu škod způsobných změnami klimatu. Do něj by podle představ hnutí mělo jít nejméně 20 miliard eur.

X X X

 Vyschlé Katalánsko se chystá dovážet vodu po moři. Barcelona upravila přístav

Katalánsko se chystá dovážet po moři pitnou vodu, pokud v příštích měsících v regionu postiženém silným suchem výrazně nezaprší. Plán tamní vlády však vyvolal obavy v okolních regionech, kde srážky byly v uplynulých měsících rovněž nedostatečné.

 V minulosti již k podobnému kroku Katalánsko přikročilo, když v roce 2008 dostala Barcelona dodávku pitné vody z Marseille.

Na konci listopadu katalánská vláda zveřejnila svůj plán na zásobování Barcelony pitnou vodou dovezenou po moři. Plán by vláda mohla spustit již v březnu, pokud v oblasti nebudou do té doby vydatné srážky a dále bude klesat míra naplnění přehrad a nádrží, které obvykle zásobují Barcelonu, napsal deník El País.

Vláda již nechala provést úpravy v barcelonském přístavu, které umožní dovoz až 60 tisíc metrů krychlových pitné vody za den, což je zhruba třetina denní spotřeby města.

Z plánu však mají obavy okolní regiony, které rovněž zažívají silný nedostatek srážek. Zástupci autonomních oblastí Murcie a Baleárských ostrovů se totiž obávají, že by Katalánsko mohlo dostat část vody, kterou upravují na jejich území zařízení pro odsolování provozovaná centrálním státem.

Zástupci obou regionů také odmítají, že by zařízení měla volnou kapacitu pro rozsáhlé dodávky vody Katalánsku. „V současné situaci na Baleárských ostrovech nejsou podmínky pro prodej vody v takovém rozsahu,“ uvedla mluvčí odboru pro moře a vodu místní vlády.

Katalánsko rovněž investuje do rozšíření a výstavby zařízení pro odsolování mořské vody.

Podle katalánských úřadů region zažívá nejhorší nedostatek srážek od roku 1905, kdy se vedou souvislé záznamy. Na území, kde platí nějaké omezení spotřeby vody, žije podle údajů z konce listopadu na šest milionů ze zhruba 7,5 milionu obyvatel Katalánska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.