V Rusku opět restaurace McDonald’s, Nejlepší rakety na Čortkiv, Pivovary v ČR před krachem

 Dalších 50 poboček se otevře v pondělí, uvedla Vkusno & točka. Do konce června se jejich počet zvýší na zhruba 200 a do pěti až šesti let plánují mít tisícovku restaurací. Restaurace zákazníkům nabídnou přejmenované hamburgery. Zprvu v nich nebudou k dispozici všechna menu, protože jsou potíže s logistikou a balením, uvedl podle webu EurAsia Daily generální ředitel přejmenovaného řetězce v Rusku Oleg Parojev.

V nabídce tak není na příklad hamburger Big Mac či dezert McFlurry, místo nich ale nabídne jeho firma náhražky. Už v pátek společnost představila nové logo složené z kruhu a dvou čar, což má představovat hamburger a dva hranolky.

Restaurace se znovu otevírají na Den Ruska, což je nejmladší ruský svátek. V tento den v roce 1990 byla na Prvním sjezdu lidových poslanců Ruské federace schválena Deklarace o státní svrchovanosti Ruské sovětské federativní socialistické republiky.

Před oznámením odchodu z Ruska působil McDonald’s v této zemi více než 30 let. První ruskou restauraci otevřel gigant rychlého občerstvení v lednu 1990 v Moskvě a tehdy byla pokládána za symbol a klíčový okamžik otevírání ekonomiky Sovětského svazu v době, kdy se blížil konec studené války.

Společnost McDonald’s dočasně zastavila činnost v Rusku v březnu, necelé dva týdny po ruské invazi na Ukrajinu. Minulý měsíc oznámila, že Rusko opustí kvůli humanitární krizi a kvůli nepředvídatelnému provoznímu prostředí způsobenému válkou.

X X X

Putin promluvil k národu u příležitosti Dne Ruska, zdůraznil potřebu svornosti

„Dnes si zvlášť silně uvědomujeme, jak důležité je pro vlast, pro naši společnost a národ, abychom byli semknutí. Takovou jednotu, oddanost vlasti, odpovědnost za ni nám odkázali naši předci,“ řekl šéf státu podle webu listu Kommersant na úvod ceremonie udělování státních cen a vyznamenání Hrdinů práce.

„Jsme hrdí na úspěchy a vojenská vítězství našich předků. Na všechny, kdo toužili a věděli, jak se posouvat vpřed, objevovat nové věci, dosahovat progresivního rozvoje vlasti, bránit vlast v bitvách a prosazovat její důstojnou roli ve světě. Ve všech těchto oblastech má samozřejmě zvláštní, vynikající zásluhy car Petr I. Právem je nazýván velkým reformátorem,“ řekl Putin.

„O Petrovi I. a jeho reformách se dosud vedou spory, ale není možné neuznat, že právě za jeho vlády Rusko dosáhlo postavení silné a veliké světové velmoci. Dnes vzdáváme hold jeho silné osobnosti, celistvosti jeho povahy, jedinečným znalostem, nebojácnosti a vytrvalosti při naplňování záměrů. A samozřejmě jeho bezmezně aktivní, úžasné oddanosti naší vlasti,“ zdůraznil prezident.

Putin 9. června při setkání s mladými podnikateli na moskevském výstavišti VDNCH připomněl, že car Petr vedl severní válku 21 let, přičemž „nic neodtrhl“ od Švédska, ale „vracel (území) a posiloval“ Rusko. „Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat,“ poznamenal ruský prezident, na jehož rozkaz ruská vojska před 109 dny zaútočila na Ukrajinu, a rozpoutala tak největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Ruské úřady rezolutně potlačují jakékoliv projevy nesouhlasu s válkou.

X X X

 Okupovaným Melitopolem otřásl během oslav Dne Ruska silný výbuch. Zranil dva civilisty

V centru okupovaného Melitopolu na jihu Ukrajiny v neděli večer během oslav Dne Ruska zahřměl silný výbuch, který byl slyšet i v dalších čtvrtích tohoto druhého největšího města Záporožské oblasti. Předpokládá se, že u budovy ministerstva vnitra, které řídí lidé kolaborující s Ruskem, explodoval automobil. Zranění utrpěli

  Místní představitelé kolaborující s okupačními silami z „teroristického útoku“ obvinili ukrajinské nacionalisty. Ukrajinská média ale podle deníku předem varovala, že okupanti chystají na Den Ruska provokaci, aby z ní obvinili ukrajinskou stranu.

Místní úřady podle ruské agentury RIA Novosti tvrdí, že všichni vojáci a policisté jsou v pořádku, exploze ale zranila dva civilisty. Výbušné zařízení bylo podle agentury Interfax schované v kontejneru na odpadky. Při jeho výbuchu utrpěla těžké zranění mladá dívka, která byla převezena do nemocnice, a další místní obyvatel má poraněná záda. Výbuchy v neděli zahřměly i v okupovaném Berďansku, kde část města zůstala kvůli tomu bez elektřiny, dodal RBK-Ukrajina.

X X X

Zničili jsme sklad západních zbraní, chlubí se Rusové. K útoku použili nejlepší rakety

 Při raketovém útoku na město Čortkiv v Ternopilské oblasti na západě Ukrajiny utrpělo v sobotu zranění 22 lidí. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na místní úřady, podle nichž jsou mezi zraněnými i ženy a 12leté dítě. Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax uvedlo, že ruská armáda v Ternopilské oblasti řízenými střelami Kalibr zlikvidovala velký sklad západních zbraní.

„V okrese Čortkiv v Ternopilské oblasti bylo v důsledku ruského útoku zraněno 22 osob. Podle předběžných informací byly rakety vypáleny z Černého moře,“ řekl na tiskové konferenci gubernátor oblasti Volodymyr Truš. „Zničena byla část vojenského objektu a poškozeny byly také čtyři pětipatrové domy obývané civilisty,“ dodal.

 Čortkiv leží na západě Ukrajiny, zhruba 120 kilometrů severně od rumunské a zhruba 240 kilometrů východně od slovenské hranice.

Kalibr pro cíle s nejvyšší prioritou

„Ruské síly použily řízené střely Kalibr ke zničení rozsáhlého skladu zbraní pocházejících ze Spojených států a z evropských zemí,“ citovala agentura Interfax ruské ministerstvo obrany. Tyto střely dlouhého doletu jsou podobné americkým Tomahawkům. Využívají satelitní navigaci. „Rakety Kalibr jsou vrcholem ruských možností. Využívají se k útokům na cíle s nejvyšší prioritou,“ popsal před časem pro web Washington Post americký bezpečnostní poradce Mark Cancian.

„Ruské síly rovněž poblíž Doněcku a Charkova na východě Ukrajiny sestřelily tři ukrajinské bojové letouny Su-25,“ dodalo ministerstvo.

X X X

Osvobozování Donbasu? Rusové nám hrozí popravou a máme hlad, spílají separatisté Putinovi

Ruský prezident Vladimir Putin čelí nahněvaným stížnostem vojáků, kteří působí na ukrajinském Donbasu. Ti ve videu protestovali proti otřesným podmínkám na frontě. Stěžovali si, že nemají jídlo a léky a do války byli údajně odvedeni pod hrozbou popravy.

Armáda ruského prezidenta Vladimira Putina momentálně svádí těžké boje na ukrajinském Donbasu, který se pokouší zcela ovládnout. Části tohoto regionu se Rusko zmocnilo již v roce 2014, kdy došlo k vytvoření samozvaných lidových republik Doněck a Luhansk.

Ukrajinské vojsko se ale houževnatě brání a ruské armádě již údajně způsobilo značné ztráty. Podle ukrajinského ministerstva obrany přišli Rusové již nejméně o 32 tisíc vojáků. I to může být důvodem, proč se Moskva rozhodla povolat brance z okupovaných východoukrajinských území, aby bojovali na frontě.

Nyní se zdá, že odvedeným mužům došla trpělivost. Na znamení rostoucího hněvu a nespokojenosti branců důstojník z Doněcké lidové republiky ve videu vyzval Putina, aby se jejich stížnostmi zabýval. Informoval o tom web express.uk.

Důstojník si stěžoval na délku nasazení v boji, nedostatek potravin a léků i na to, že dříve trpěli mrazem, jak uvádí web The Times. „Prakticky po celou dobu války jsme bez přestávky působili na frontové linii v Chersonské oblasti. Naše mužstvo se muselo vypořádat s hladem a mrazem. Dlouhou dobu jsme neměli přístup ke zdravotnickým, materiálním ani potravinovým zásobám,“ uvedl ve videu důstojník ze 113. střeleckého pluku.

Podle něj mobilizace navíc probíhala bez potřebných lékařských prohlídek. „Mezi lidmi v naší jednotce jsou muži, kteří podle zákonů Doněcké lidové republiky neměli být vůbec povoláni. Někteří trpí chronickými nemocemi a fyzickými neduhy,“ pokračoval důstojník a vyzval Putina, aby prověřil legálnost jejich nasazení.

Video se objevilo na sociálních sítích. Později se dokonce objevily spekulace, že důstojník byl zabit a jeho tělo bylo pohozeno u domu jeho matky. Ukrajinská zmocněnkyně pro lidská práva Ljudmila Denisová prohlásila, že těm, kteří odmítají být odvedeni do armády v Luhanské oblasti, bylo vyhrožováno popravou.

„Ruští okupanti prohledávají oblast a hledají muže, kteří se přesunuli hluboko do okupovaných území a na bezpečnější místa, aby unikli ostřelování. Provádějí razie v bytech, domácnostech a příměstských oblastech. Branci jsou odváděni se zbraní v ruce a v případě jakéhokoli odporu je mužům vyhrožováno popravou,“ popsala Denisová.

X X X

  Jak bojovat s inflací? Nestyďte se jít na úřad práce žádat o pomoc, radí expert

Lidé, kteří jsou těžce zasaženi rostoucí inflací a s ní spjatým růstem cen řady komodit, by se neměli stydět zajít si na úřad práce pro finanční podporu. Ve vysílání Partie PLUS to řekl ředitel neziskové organizace Poradna při finanční tísni David Šmejkal. Dále popsal, jaké skupiny lidí se už nyní dostávají do svízele. S dalšími radami pak přispěl hlavní ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal.

Šmejkal ve vysílání CNN Prima NEWS řekl jednoduchý recept, jak si pomoci při současné tíživé situaci s inflací. „Nestydět se obrátit na úřad práce a snažit se navýšit rozpočet sociálním transferem, ať už je to příspěvek na bydlení nebo jiné možnosti,“ zmínil expert.

 Pomocnou ruku by v této věci mohli lidem nabídnout odborníci na toto téma. „Důležité je sledovat svůj vlastní rozpočet a v případě, kdy se začíná drolit, tak hledat řešení. Hledat ho s někým, kdo to umí, například s finančními poradci nebo námi nezávislými neziskovými poradnami, nebo se přímo obrátit na úřad práce,“ pokračoval Šmejkal.

Zároveň jmenoval i skupiny, které se podle jeho slov už nyní dostávají do finančních problémů. Jedna skupina jsou podle něj lidé, kteří mají třeba nemovitost, ale končí jim fixace hypotéky a jejich náklady celkově rostou. Řešení vidí například v tom, že pokud jde o rodinu s jedním či více dětmi, kde jeden rodič na mateřské, aby rodina například svěřila své potomky do nějakého předškolního zařízení, čili by se tak rodič na mateřské mohl vrátit k práci a tím více přispět do rodinného rozpočtu.

„Druhá skupina domácností jsou ti, kteří dlouhodobě žijí na hraně svých výdajů, a mají velice nízké úspory. Tyto chudší domácnosti nemůžou úspěšně bojovat se současným růstem cen energií a základních životních potřeb,“ řekl Šmejkal. Takovým domácnostem doporučuje zajít si pro pomoc na úřad práce

 Stroukal: Zvažte i změnu práce

Ekonom Dominik Stroukal ve vysílání pořad Partie PLUS uvedl, že ještě před několika měsíci by rozhodně nečekal, že by se inflace v Česku dostala až na nynějších 16 procent. „Já jsem čekal, že by to maximálně mohlo být na třetině či polovině,“ zmínil ekonom. Šmejkal k tomu zmínil, že na inflaci se musí obrnit nejen běžní lidé, ale reagovat musí také stát.

Stroukal poukázal na to, že jedna z komodit, která aktuálně cenově roste extrémně rychle, je pečivo. Velký díl na tom má stále se táhnoucí válka na Ukrajině. „Ale i bez konfliktu na Ukrajině by pravděpodobně rostly ceny potravin,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom.

Rostoucí inflace se týká také bydlení. „Je to zejména tím, jak rostly ceny bydlení a teď se srovnávají s vyššími výnosy a sazbami nájmů, které dohánějí ten obrovský nárůst cen, jenž jsme viděli díky levným hypotékám, kdy jsme si pořizovali obrovské množství bytů,“ zmínil Stroukal.

I on lidem, kteří bojují s růstem cen, radí obrátit se pro pomoc na experty v oboru. K tomu přidává další možnost. „U nás pořád ještě je možnost změnit práci, což je věc, o které normálně neuvažujeme. Ale doba je divoká a možná je to věc, kterou by stálo zmínit a zauvažovat nad ní, pokud je to ještě možné,“ řekl Stroukal.

X X X

Inflace drtí české pivovary, některé jsou před krachem. Cena zlatavého moku stále roste

Rekordní inflace dopadá i na české pivovary. Po problémech způsobených koronavirovou pandemií se teď potýkají s rostoucími cenami energií i surovin. Některé se tak ocitají i na hranici krachu. A roste i cena piva. Restauratéři odhadují, že by půllitr mohl stát i 70 korun.

Sotva se pivovary vzpamatovaly z pandemie, začala je drtit inflace a drahé energie. „V roce 2020 bylo asi 500 minipivovarů, ale lze očekávat že se ten počet bude snižovat, protože ten růst energií nebudou schopny zvládat,“ popsal ekonom Štěpán Křeček. „Od začátku pandemie ukončilo nebo přerušilo svoji činnost téměř 30 pivovarů,“ sdělil šéf Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich.

 Ekonomická situace není jednoduchá ani pro minipivovary, proto se většina rozhodla pivo zdražit, například ve zlínských Malenovicích. „Nejvíc trápí zásadní zvýšení ceny vstupů, což jsou energie, které šly velice nahoru. To se projeví až na podzim, kdy dozraje úroda ječmene a chmele,“ řekl majitel pivovaru Malenovice Pavel Samohýl.

Důsledkem zdražování mají růst ceny za pivo také v hospodách. A nejsou to příznivé vyhlídky. Restauratéři odhadují, že by lidé za půllitr mohli časem zaplatit i 70 korun. „Už překročila oblíbená hladinka 60 korun, příští rok určitě 70 korun, bude záležet na regionech,“ uvedl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.

Už teď si za pivo připlatí ti, kteří mají oblibu především v prémiových nápojích. „Některé dražší restaurace těch 70 korun přeskočí, to je hranice, kterou už jsme předtím viděli,“ popsal ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák. „Rostou náklady na zaměstnance, nájmy, to když připočteme, tlak na růst ceny piva je enormní,“ vysvětlil Křeček. „Snažíme se to pivo k lidem dostat jinou cestou, na festivaly, nové hospody,“ uvedl Samohýl.

Majitelé pivovarů se tak obávají, že vysoká cena piva zákazníky odradí, a ti si tak raději nakoupí zlatavý nápoj v supermarketech, kde se cena drží stále poměrně nízko.

X X X

 Francie sčítá hlasy. Macronova koalice je natěsno s levicí, odhadují média

Poslední volební místnosti se uzavřely ve 20:00. Podle francouzských médií skončilo první kolo parlamentních voleb velmi těsným výsledkem mezi centristickou koalicí prezidenta Emmanuela Macrona a levicovou NUPES Jeana-Luka Mélenchona. Centrický tábor prezidenta Macrona získal v dolní komoře 255 až 295 křesel z celkových 577, odhaduje agentura Reuters.

Většina volebních místností se otevřela v 8:00, zavřely se v 18:00, ve velkých městech ve 20:00. Účast ve francouzských parlamentních volbách byla k 17. hodině 39,4 procenta, nejnižší za posledních nejméně 20 let.

V zámořských územích, která leží v jiném časovém pásmu, se hlasovalo už v sobotu. Francouzi žijící v zahraničí si svých 11 zástupců vybírali už o minulém víkendu, stejně tak obyvatelé Francouzské Polynésie. V neděli hlasovali ve druhém kole.

Účast je nejnižší za posledních nejméně dvacet let. K nezájmu voličů přispěla podle francouzských médií nevýrazná kampaň spolu s celkovou otupělostí vůči politickému dění a zapojení lídrů na poslední chvíli.

V poledne se volební účast vyšplhala na 18,34 procenta. Při volbách před pěti lety činila ve 12 hodin 19,24 procenta, v roce 2012 dosáhla v poledne 21,06 procenta. Průzkumy před volbami naznačovaly, že účast bude letos slabší, jít hlasovat se chystal zhruba jen každý druhý oprávněný volič.

Prezident Emannuel Macron přišel volit se svou manželkou Brigitte v severofrancouzském přímořském letovisku Le Touquet. Volební lístek do urny vhodili také jeho hlavní političtí soupeři z krajní pravice i levice.

Le Penová volila ve své baště Hénin-Beaumont na severu Francie, Jena-Luc Mélenchon v Marseille na jihu. Podle záběrů francouzských televizí svůj hlas odevzdali mimo jiné i premiérka Élisabeth Borneová či ministr vnitra Gérald Darmanin.

Mélenchon vede nově vytvořenou Novou lidivou, socialistickou a ekologickou unii (NUPES), která doufá ve výrazně větší zisk křesel v parlamentu. Podle posledních průzkumů ji plánuje volit 26 procentů hlasujících, tedy zhruba stejně jako prezidentskou centristickou koalici Spolu.

Řada Macronových ministrů se ve volbách uchází o mandát v Národním shromáždění a podle agentury Reuters by ho přinejmenším někteří nemuseli získat. Zvlášť obtížný bude mít podle médií souboj ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune, který je Macronovým blízkým spolupracovníkem a o mandát se uchází v obvodu na východě Paříže, která se v prezidentských volbách v dubnu přiklonila k levici.

Marine Le Penová vede krajně pravicovou stranu Národní sdružení (RN). Odevzdat jí hlas zamýšlelo podle průzkumů 21 procent dotázaných. Složitý systém voleb do Národního shromáždění ale komplikuje odhady volebních výsledků. Získaná procenta odevzdaných hlasů se nemusejí projevit v počtu získaných mandátů a teprve ty rozhodují o parlamentní většině. Systém také silně znevýhodňuje extremistické strany, mezi něž se řadí i RN.

Macronovo Spolu potřebuje v parlamentu získat většinu, aby mohl prezident nadále prosazovat reformy. Pokud by vyhrálo jiné uskupení, následovala by kohabitace. Macron by musel jmenovat premiéra z vítězného tábora a přišel by o většinu pravomocí, vyjma zahraniční politiky.

Francie má prezidentský systém a hlavě státu tedy náleží v určování politické agendy hlavní slovo. Pokud by prezident ale měl premiéra z řad politických oponentů, dostala by v rámci takzvané kohabitace funkce předsedy vlády větší váhu.

Ve Francii pro parlamentní volby platí dvoukolový většinový volební systém. Z každého z 577 obvodů vzejde jeden poslanec. Pokud v prvním kole nikdo nezíská nadpoloviční většinu hlasů, přičemž tato většina je nejméně čtvrtinou veškerého počtu v obvodu zapsaných voličů, koná se kolo druhé. Do toho postupují všichni, kteří získali alespoň 12,5 procenta hlasů nebo minimálně první dva kandidáti v každém obvodu. Druhé kolo se letos koná 19. června.

X X X

Procházka přepsal historii. Po neskutečné bitvě s Teixeirou se stal šampionem UFC

Češi slaví v MMA historický úspěch. Zápasník Jiří Procházka na akci UFC 275 v Singapuru podle očekávání porazil brazilského veterána Glovera Teixeiru, a stal se tak šampionem polotěžké divize. Je prvním Čechem, kterému se něco takového povedlo. Šlo o velmi tvrdou bitvu, která byla napínavá téměř až do samotného konce. Českému samurajovi se povedlo 30 vteřin před posledním hvizdem Teixeiru dostat do pozice škrcení a zvítězit na submission.

Stačily mu pouhé dva zápasy v rámci nejslavnější MMA organizace na světě, aby si vysloužil zápas o pás v polotěžké váze do 93 kilogramů. V něm Jiří Procházka porazil Glovera Teixeiru, a je tak prvním českým šampionem UFC v historii.

Zápas přitom pro Procházku nezačal zrovna ideálně. Během prvního kola se několikrát nechal dostat pod tlak. Z něho se však pokaždé dostal a ke konci Teixeirovi uštědřil dobře mířenou ránu, která ho dostala do nepříjemné pozice. K ukončení ale chyběl čas.

 Ve druhém dění začal mít český fighter převahu. Ani jeden z útoků se však Procházkovi nepovedl přetavit v K.O. Ke konci si naopak zavařil a některými chybami Teixeirovi umožnil dostat se do výhody. Brazilský veterán závěr kola naprosto ovládl. Jednou z ran dokonce způsobil Procházkovi nepříjemný šrám nad levým okem.

V polovině třetího kola si Procházka opět vytvořil silný tlak. Další krizovou situaci ale Teixeira přečkal. Pokaždé, když se bitva měla přesunout k zemi, znamenalo to pro Procházku velké nebezpečí, neboť Brazilec mohl z ničeho nic přejít do nebezpečného protiútoku. Vytrvalý tlak Procházky později způsobil krvácení i Teixeirovi.

Teixeira vstoupil do čtvrtého kola velmi aktivně a několikrát soupeře nepříjemně trefil. Tvrdé protiúdery vracel i Procházka. Brzy se však Brazilci povedlo dostat Čecha u pletiva k zemi. Ten se dvakrát dostal z hrůzně vypadajícího škrcení a hned na to zkoušel protiútok. Zápas se až neuvěřitelně přeléval ze strany na stranu. Závěr kola patřil českému samurajovi.

Neskutečný závěr

V pátém kole začal Teixeira tvrdými údery na hlavu českého bojovníka, kterými jej poslal k zemi. Brazilec ovšem uspěchal přechod na zem a pustil Procházku do horní pozice, ne však na dlouho. Následovaly další údery od Teixeiry. Už dost otřesený Procházka se na zemi snažil bránit ranám co nejvíce.

Následoval neskutečný závěr. Procházka, který by pravděpodobně na body zápas prohrál, dostal ve finiši Teixeiru pod tlak a zhruba 30 vteřin před koncem se mohl radovat z vítezství na submission.

Procházku favorizovali experti i bookmakeři. S bilancí 28 výher, 3 proher a 1 remízy měl nad Teixeirou (33 výher, 7 proher) navrch. Naposledy prohrál v Rizinu na Silvestra roku 2015. Českému zápasníkovi nahrával i věk, 29letý samuraj je oproti Teixeirovi narozený o 13 let později – jeho soupeř na podzim oslaví už 43. narozeniny.

„Šlo o opravdový souboj válečníků,“ prohlásil Procházka v rozhovoru po zápasu. Zároveň přiznal že si udělal něco s levou rukou. „Asi to s ní nevypadá dobře,“ dodal.

X X X

Petr Svoboda odváží z Misana 5 světových bodů. Ve druhém závodě týmu Accolade Smrz Racing štěstí nepřálo.

Pět světových bodů, nové poznatky a technické informace – taková je bilance týmu Accolade Smrz Racing po čtvrtém podniku mistrovství světa World Supersport 300 v italském Misanu. Petr Svoboda během víkendu zazářil skvělým závodním tempem. Po sobotním 11. místě v prvním závodě a slibném warm-upu, kde skončil 8., se tým těšil na další porci světových bodů. Dnes mu však štěstí nepřálo. Po kontaktu s dalšími jezdci přišel pád v prvním kole, který zmařil Petrovu snahu o druhý skvělý výsledek víkendu. Petr se i tak nevzdal, a po zastávce v boxu se opět vrátil na trať. Závod však nakonec nedokončil. Podobný osud čekal také jeho týmového kolegu (Yeray Saiz Marquez), který se probojoval do čelní skupinky, ale po pádu skončil 22.

Další závod této kategorie se pojede na domácí půdě týmu v Mostě, 30. – 31. července, kde se oba jezdci budou snažit o nejlepší výsledek sezóny před domácími fanoušky. Za řídítka se také vrátí José Luis Perez Gonzalez, který se doposud léčil se zraněním z předsezónního testování. Foto: Václav Duška Jr. Petr Svoboda: „Dnešní den začal skvěle. Do warm-upu jsme změnili převod, který byl o něco lepší, a zajel jsem dobrý čas úplně bez problému. V prvních třech zatáčkách se mi povedlo se posunout dopředu, ale ve čtvrté jsem dostal ránu zezadu a spadnul jsem.

Motorku jsem zvednul, ale měl jsem ohnuté řídítko a stupačku, takže jsem musel zajet do boxu. Kluci to dali rychle dohromady, a mohl jsem se tak vrátit na trať. Chtěl jsem potom zkusit zajet nejrychlejší kolo závodu, ale byl jsem po tom pádu rozhozený a spadnul jsem sám podruhé. Byla to smolná neděle, ale vezeme domů body a přišli jsme na pár nových věcí. Chtěl bych moc poděkovat týmu za perfektní práci během celého víkendu a WRP za veškerou podporu a možnost se tu ukázat.“ Yeray Saiz Marquez: „Byl to pro nás velmi produktivní víkend.

Podařilo se nám zlepšit v každém tréninku a v dnešním závodě jsme se opravu hodně posunuli. Jel jsem s čelní skupinkou, ale 2 kola před cílem jsem měl kontakt se soupeřem a bohužel jsem spadnul. Moc se těším na další závody. Ubíráme se tím správným směrem a chtěl bych tímto poděkovat celému týmu.”

X X X

U Hluboké otevřeli další ferratu. Přístupná je z vody i autem

Novou zajištěnou lezeckou trasu, neboli ferratu, otevřeli pro veřejnost zástupci města Hluboká nad Vltavou a turistické oblasti Budějovicko tento čtvrtek. Již třetí trasa tohoto druhu je vedena opět nad hladinou Vltavy několik kilometrů po proudu od Hluboké. Narozdíl od předchozích dvou se nachází na pravém břehu řeky a přístupná je také z nedalekého parkoviště.

 Ferrata Hluboká se v posledních dvou letech stala fenoménem pro návštěvníky Budějovicka i místní obyvatele, kteří si chtějí užít bezpečný pohyb na skalách. K původním dvěma trasám, které se nachází jen několik kilometrů od Hluboké nad Vltavou a vorařské obce Purkarec, nyní přibyla ještě  třetí. Ta je situována na pravém břehu řeky a přístupná je také autem ze silnice vedoucí do Poněšic. Parkoviště je od ferraty vzdáleno jen několik desítek metrů. Nejnovější ferrata nese označení “Ferrata Hluboká – část C”, měří 170 metrů a její obtížnost je B, tedy vhodná i pro začátečníky a rodiny s dětmi.

“Ferrata Hluboká je velmi oblíbeným cílem v okolí řeky a zájem o ní je především v letních měsících obrovský. Vybudování nového úseku tak bylo logickým krokem v rozšíření nabídky turistické oblasti Budějovicko a produktu Stezka Vltavy. Kouzlo ferratového lezení objevili i místní, a tak věříme, že to potěší také je,” říká David Šťastný, předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko, která se na vzniku ferraty podílí.

Vybudování Ferraty Hluboká od jejího vzniku v roce 2020 spolufinancuje město Hluboká nad Vltavou. Původní dvě lezecké trasy byly postupně vytyčeny na levém břehu řeky v oblasti Karvanických skal a svou celkovou délkou 550 m se staly nejdelší ferratou nad vodní hladinou v České republice. Stejně jako i nový úsek jsou tyto dvě cesty přístupné přímo z vody díky instalovaným molům, nebo z cyklostezky, která vede z Hluboké do Purkarce. “Nově vzniklá trasa přímo vybízí k celodennímu výletu na kole, kdy prvně zdoláte úseky A a B na levém břehu, dále po proudu navštívíte nedalekou zříceninu Karlova hrádku a po obědě v Purkarci přejedete přívozem na pravý břeh a cestou zpět na Hlubokou zvládnete ještě nový úsek C,” popisuje ideální výlet do okolí města starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Začínající lezci si mohou objednat zkušeného instruktora v půjčovně ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká, stejně jako potřebné lezecké vybavení. Půjčovna disponuje také klasickými a elektrokoly či koloběžkami a řadou plavidel včetně malých motorových člunů. Lodě k zapůjčení nabízí také nedaleký přístav Hluboká, nebo si je zájemci mohou zarezervovat online na webu www.stezkavltavy.cz. V nabídce jsou plavidla k jejichž řízení není potřebná speciální licence. Do oblasti kaňonovitého údolí Karvanických skal a do Purkarce je možné vyplout také v rámci některé  z vyhlídkových plaveb. Vojen Smíšek, manažer marketingu destinace Budějovicko

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.