Väčšina luďi Nemecka proti tankom Ukrajine. Taliban nariadil nezamestnávať ženy

Väčšina obyvateľov Nemecka je proti tomu, aby Berlín dodal Ukrajine tanky Leopard 2, ktoré má nemecká armáda vo výzbroji od roku 1979. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov pre agentúru DPA, ktoré boli zverejnené v nedeľu.

S dodaním tankov nesúhlasí podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil na vzorke 2075 opýtaných, 45 percent opýtaných, opačný názor má 33 percent, 22 percent sa nevyjadrilo. Nemecký tank Leopard. Je pre slovenskú armádu

Nemecký kancelár Olaf Scholz opakovane odmietol žiadosti ukrajinskej vlády o poskytnutie týchto tankov s argumentom, že nijaké iné krajiny podporujúce Ukrajinu v boji proti invázii ruskej armády jej zbrane tohto druhu neposkytli. Tvrdí tiež, že ukrajinské tankové posádky by pred používaním Leoparda 2 potrebovali intenzívny výcvik.

Rozdelená je aj vládnuca trojkoalícia. Kým politici zo Scholzovej sociálnodemokratickej strany (SPD) sú vo všeobecnosti proti, z radov Zelených a liberálov (FDP) sa ozýva čoraz viac hlasov za dodanie tankov. Tento krok podporuje aj konzervatívny opozičný blok CDU/CSU.

Najväčšia podpora dodávky tankov je medzi voličmi Zelených (50 percent za, 25 percent proti). U ostatných dvoch koaličných stranách sú vo väčšine odporcovia – 41 ku 40 percentám v SPD, respektíve 42 k 33 percentám v FDP. Rovnako je to aj v CDU/CSU (43 percent proti, 38 percent za). Najväčší odpor je medzi voličmi krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) — 76 ku 13 percentám.

X X X

 Nemecko kvôli ruskej invázii na Ukrajinu prežilo ťažký rok, ktorý napriek všetkým problémom a existenčným obavám priniesol aj dobrú vec, a to skúsenosť, že spoločne možno ťažkú dobu prekonať. V dnes zverejnenom vianočnom prejave to vyhlásil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Jeho vianočným prianím vraj je, aby táto spolupatričnosť a nádej nevymizli ani v novom roku.

Steinmeier si praje aj ukončenie vojny na Ukrajine, v rýchle zastavenie bojov v dohľadnej dobe ale príliš neverí. Kým nezavládne mier, ktorý by bol spravodlivý pre Ukrajinu a nezvýhodňoval by agresora, treba podľa spolkového prezidenta napadnutým pomáhať. „Tým tiež v temnote bezprávia držíme svetlo nádeje,“ povedal.

 Vo svojom vianočnom posolstve ocenil Steinmeier statočnosť Ukrajincov brániacich vlasť pred ruskou agresiou a tiež súdržnosť Európy. „A naša zem tvárou v tvár tejto výzve opäť prekonala samú seba. Neprepadli sme panike, nenechali sme sa rozoštvať,“ povedal.

Spomenul, že vzhľadom na súčasnú krízu je spoločnosť vystavená mnohým tlakom v podobe rastúcich cien a nedostatku energie. „Viem, ako veľa si táto kríza od vás všetkých vyžaduje, ako sa mnohí musia uskromniť. Nikto nám ale nemôže vziať našu veľkorysosť vo vzájomnom správaní,“ povedal Steinmeier s tým, že ľudskosť a nasadenie pomáhajú prejasňovať život ostatným.

„Som hrdý na našu krajinu, kde toľko ľudí pomáha – nie preto, že musí, ale pretože cíti zodpovednosť za ostatných a za spoločnosť,“ povedal. „Sme tvoriví, pracovití a solidárni. A z toho môžeme čerpať silu a nádej aj v novom roku,“ uviedol.

X X X

V Bachmute sa bojuje o každý meter. Rusi búrajú symbol vojny – divadlo v Mariupole

 V okupovanom juhoukrajinskom meste Mariupol začali Rusi búrať budovu divadla, ktorú zničili ostreľovaním a stala sa jedným zo symbolov brutality vojny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predniesol emotívne vianočné posolstvo Ukrajincom. „Aj v úplnej tme sa nájdeme, aby sme sa pevne objali.“

  X X X

 Najmenej 70 príslušníkov ruských síl utrpelo zranenia pri útoku na ruský veliteľský post v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, oznámili v nedeľu ukrajinské ozbrojené sily. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Nie je jasné, koľko ruských príslušníkov zahynulo, ale najmenej 70 ich utrpelo zranenia. Ozbrojené sily Kyjeva zaútočili na stretnutie ruských príslušníkov v dedine Zabaryne, spresnila ukrajinská armáda.

Ukrajinskí bojovnícki útočia na ruské veliteľské centrá a veliteľské posty opakovane už od začiatku invázie Moskvy vo februári – lokalizujú ich tak, že sledujú ich rádiokomunikáciu a mobilnú telekomunikačnú sieť.

Pri podobných útokoch už prišlo o život niekoľko vysokopostavených ruských dôstojníkov.

X X X

 Jevgenij Prigožin, blízky spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina a šéf ruskej súkromnej armády Vagnerova skupina, v nedeľnom interview ostro skritizoval oligarchov a ďalších bohatých ľudí v krajine. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Prigožin sa v minulosti zriedkakedy objavoval na verejnosti. V interview odvysielanom v nedeľu v ruskej štátnej televízii RT však vystúpil a obhajoval nápad odoberať oligarchom v Rusku ich bohatstvo a takto ich donútiť podporovať ruských vojakov na fronte na Ukrajine.

„Sú vystrašení. Majú radi svoj komfort. Chcú si večer skočiť do vyhrievaného bazéna a užívať si,“ povedal 61-ročný finančník v rozhovore.

„Človek si však v určitých chvíľach musí uvedomiť, že sa musí odlúčiť od všetkého, čo má, od lákavého sveta, od reštaurácií, kúpeľov, dačí, bazénov. Čím skôr vám to vezmú, tým lepšie,“ vyhlásil.

Na Prigožina, ktorý je na Západe tiež pokladaný za ruského oligarchu, uvalili západné vlády sankcie za jeho rolu v podporovaní ruskej invázie na Ukrajinu, pretože sa na nej podieľali jeho žoldnieri z Vagnerovej skupiny.

 Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ho zaradil na svoj zoznam najhľadanejších osôb za zasahovanie do volieb v USA.

X X X

Bieloruská opozičná stanica Nexta s odvolaním sa na poradcu mariupoľského starostu Petra Andrjuščenka informovala na svojom twitteri o presune ruských rezervných okupačných jednotiek do Berďanska a Melitopoľa v Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

X X X

 Pápež František počas tradičného vianočného posolstva vyzval na ukončenie používania „jedla ako zbrane“ vo vojne na Ukrajine, čo vystavilo „celé národy riziku hladomoru“. TASR informuje podľa agentúr AFP a AP.

V nedeľu na poludnie pápež František na sviatok Narodenia Pána predniesol z centrálneho balkóna Baziliky sv. Petra tradičné posolstvo „Urbi et Orbi“ (po latinsky „Mestu a svetu“) .

„Vieme, že každá vojna spôsobuje hlad a využíva jedlo ako zbraň… (začnime), počnúc tými, ktorí nesú politickú zodpovednosť, zaviažme sa urobiť z jedla výlučne nástroj mieru,“ uviedol v posolstve Urbi et Orbi.

Vianoce ako „cestu pokoja“ blokujú podľa jeho slov spoločenské sily, ktoré zahŕňajú „pripútanosť k moci a peniazom, pýchu, pokrytectvo, klamstvo“.

Pápežovo vianočné posolstvo a požehnanie si na Námestie svätého Petra prišli vypočuť desaťtisíce turistov, pútnikov a obyvateľov Ríma.

Pápež znovu apeloval na ukončenie „nezmyselnej“ vojny na Ukrajine. „Pozrime sa aj na tváre našich ukrajinských bratov a sestier, ktorí prežívajú tieto Vianoce v tme a chlade, ďaleko od svojich domovov v dôsledku skazy spôsobenej 10-mesačnou vojnou. Nech nás Pán inšpiruje, aby sme ponúkli konkrétne gestá solidarity na pomoc všetkým trpiacim, a nech osvieti mysle tých, ktorí majú moc umlčať hromy zbraní a okamžite ukončiť túto nezmyselnú vojnu!“ dodal. Pápež sa modlil aj za trvalé prímerie v Jemene a za zmierenie v Iráne a Mjanmarsku.

X X X

 Ruský vodca Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva je pripravená rokovať o ukončení vojny na Ukrajine.

Zároveň však v štátnej televízii obvinil Kyjev a Západ z toho, že rokovania odmietajú. Je nepravdepodobné, že by Putinove vyjadrenia predstavovali skutočný posun vpred, keďže Rusko stále nie je ochotné stiahnuť svoje jednotky z Ukrajiny, informuje spravodajský portál Sky News s tým, že to je práve podmienka Kyjeva pre návrat k rokovaniam.

„Verím, že konáme správnym smerom, bránime svoje národné záujmy, záujmy našich občanov, našich ľudí. A nemáme inú možnosť, len chrániť našich občanov,“ povedal Putin.

Na Putinove vyjadrenia reagoval poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, podľa ktorého sa ruský vodca „musí vrátiť späť do reality“. „1. Rusko samo zaútočilo na Ukrajinu a zabíja občanov. Neexistujú žiadne iné „krajiny, motívy, geopolitika“ 2. Rusko nechce rokovania, ale snaží sa vyhnúť zodpovednosti. To je zrejmé, takže sa presúvame k tribunálu,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Moskva trvá na tom, že jej „špeciálna vojenská operácia“ je zameraná na ochranu rusky hovoriacich ľudí na Ukrajine. Ukrajina a Západ tvrdia, že cieľom ruskej invázie je dostať krajinu pod kontrolu.

X X X

 Julija Mykytenková si s úsmevom skúša nové nohavice. Po desiatich mesiacoch vojny proti Rusku konečne našla ukrajinskú vojenskú uniformu, ktorá jej sedí, a to vďaka dobrovoľníkom, ktorí šijú vojenské oblečenie pre ženy. Tie sa doteraz museli uspokojiť s mužskými uniformami, píše agentúra Reuters.

Ukrajinu od februára bránia desaťtisíce Ukrajiniek. „Viem, že nájsť správnu uniformu je pre mnoho žien ťažké. Niektoré majú príliš široké boky alebo príliš úzky hrudník. V ozbrojených silách si uniformy nemôžete povoliť,“ hovorí 27-ročná Mykytenková. Do ukrajinskej armády vstúpila už dávno pred začiatkom vojny. Jej otec a brat od začiatku ruskej invázie pri bojoch zahynuli.

Určitá veľkosť podľa nej môže sedieť cez boky, v ramenách alebo v páse je ale príliš veľká. Nesediacu uniformu si potom musia ženy rôzne zväzovať alebo zakladať, aby im nepadala.

Novú uniformu Mykytenkovej ušil módny návrhár Stanyslav Bitus, podľa ktorého jeho tím nad šitím vojenských rovnošiat pre ženy dlho premýšľal, nemal na to ale vhodné priestory. Jeho známy mu nakoniec odporučil využiť priestory mimovládnej organizácie.

Šitie ženských uniforiem podľa Bitusa vyžaduje premýšľať nad najrôznejšími, zdanlivo nedôležitými detailmi. „Vrecká s chráničmi na kolená sú zásadné, keď spadnete,“ spomína napríklad návrhár. „Na mužských uniformách sú (vrecká) oveľa nižšie a pri páde sa vyhrnú nahor,“ uvádza s tým, že nevhodné umiestnenie nie je len otravné, ale môže viesť aj k zraneniu.

 X X X

 Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Západ za pokus „roztrhať“ Rusko. Vyplýva to zo zverejnenej časti rozhovoru, ktorý odvysiela štátna televízia Rossija 1 neskôr v nedeľu.

„Jadrom toho všetkého je politika našich geopolitických protivníkov, ktorých cieľom je roztrhať Rusko, historické Rusko,“ povedal Putin. „Vždy sa snažili ‚rozdeľovať a panovať‘… Naším cieľom je niečo iné – zjednotiť ruský ľud,“ dodal ruský prezident.

„Sme pripravení rokovať so všetkými zainteresovanými o prijateľných riešeniach, ale je to na nich – my nie sme tí, ktorí odmietajú rokovať, oni áno,“ povedal Putin v rozhovore pre štátnu televíziu Rossija 1.

Vyhlásil tiež, že ruské sily zničia najpokročilejší americký systém protivzdušnej obrany Patriot. „Samozrejme, že to zničíme, na 100 percent!“ povedal Putin.

X X X

 V Kyjeve a všetkých ukrajinských regiónoch v nedeľu predpoludním zvuk sirén vyhlásil raketový poplach, ale neskôr neboli hlásené žiadne nové ruské útoky, informuje agentúra Reuters.

Podľa ukrajinských sociálnych médií spustenie sirén vyvolal štart ruských bojových lietadiel v Bielorusku. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat v nedeľu pre národnú televíziu povedal, že ruské vojenské lietadlá lietajú prakticky nepretržite.

„Ale zvýšili sme pripravenosť – všetko, čo vzlietne, musí byť pod našou kontrolou,“ povedal Ihnat.

Rusko od polovice októbra uskutočňuje množstvo raketových a bezpilotných útokov predovšetkým na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Jej poškodenie spôsobuje časté výpadky prúdu a problémy pri vykurovaní a dodávkach vody.

X X X

 Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, pripravuje zákon, na základe ktorého majú byť zvýšené dane Rusom, ktorí opustili krajinu. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Od februárovej ruskej invázie na Ukrajinu, ale hlavne po vyhlásení mobilizácie na jeseň, odišli z Ruska desiatky tisíc ľudí.

„Tí, ktorí opustili Ruskú federáciu, nielenže na diaľku pracujú pre ruské firmy, ale tiež požívajú všetky výhody, ktoré im to dáva v súlade s legislatívou našej krajiny,“ napísal Volodin na sociálnej sieti Telegram. „Je správne zrušiť im výhody a zaviesť pre nich vyššiu sadzbu dane. Na príslušných zmenách legislatívy pracujeme,“ dodal.

 Koľko Rusov od začiatky vojny svoju vlasť opustilo, nie je zrejmé. Niektoré miestne médiá písali, že do začiatku októbra ich odišlo až 700-tisíc. Mnohí z nich sa tak rozhodli po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin v septembri vyhlásil čiastočnú mobilizáciu.

„Tí, ktorí si uvedomili, že urobili chybu, sa už vrátili. Zvyšok by mal pochopiť, že prevažná väčšina spoločnosti ich krok nepodporuje a domnieva sa, že zradili svoju krajinu, príbuzných a priateľov,“ tvrdí predseda dumy Volodin.

X X X

 Rusko prišlo počas vojny na Ukrajine už zhruba o 102 050 vojakov?

Len za posledných 24 hodín pritom ukrajinské ozbrojené sily zabili 620 ruských vojakov, uvádza na Facebooku generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Ruské straty podľa štábu od 24. februára predstavujú aj 3 011 tankov, 6 010 bojových obrnených vozidiel, 4 635 vozidiel a palivových nádrží, 1 991 delostreleckých systémov, 418 odpaľovacích raketových systémov, 212 systémov protivzdušnej obrany, 267 vrtuľníkov, 283 lietadiel, 1 706 dronov či 16 lodí.

X X X

 V Ruskom okupovanom juhoukrajinskom meste Mariupol začali búrať budovu činoherného divadla, ktorá bola v marci zničená ostreľovaním a stala sa jedným zo symbolov brutality vojny na Ukrajine. V noci na nedeľu o tom informovala britská stanica BBC.

Ešte v piatok poradca prokyjevského primátora mesta Mariupol Petro Andriuščenko povedal, že okupačné úrady demolujú zadnú a strednú časť divadla. Čelný múr objektu bude ponechaný ako základ pre rekonštrukciu.

Podľa Andriuščenka sa „demontujú iba tie časti budovy, ktoré by mohli poslúžiť ako dôkaz, že divadlo bolo bombardované“. Došlo k tomu 16. marca, keď sa tam skrývali civilisti s deťmi.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) tragédiu v Mariupole vyšetrovala a dospela k záveru, že ruská armáda si zrejme zámerne vybrala ako terč útoku divadlo a s vysokou pravdepodobnosťou naň z vojenského lietadla zhodila dve 500-kilogramové bomby, ktoré vybuchli takmer súčasne. AI toto konanie kvalifikovala ako vojnový zločin.

  Pri tomto útoku zomrelo podľa ukrajinských predstaviteľov niekoľko stoviek ľudí. Ruské ministerstvo obrany naďalej tvrdí, že divadlo zvnútra zamínovala ukrajinská armáda.

X X X

 Sobotňajšie ostreľovanie juhoukrajinského mesta Cherson ruskou armádou si vyžiadalo desať obetí na životoch. Informovala o tom v nedeľu britská stanica BBC, ktorá aktualizovala pôvodnú bilanciu o piatich obetiacg.

Šéf prokyjevskej administratívy Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč súčasne uviedol, že počet ľudí zranených v dôsledku ostreľovania Chersonskej oblasti vzrástol na 68. Najmenej 18 z nich utrpeli vážne zranenia. Medzi ranenými je aj šesťročné dieťa.

Vzhľadom na vývoj situácie Januševyč vyzval obyvateľov obcí na brehu rieky Dneper kontrolovanom ukrajinskými jednotksmi, aby sa evakuovali.

Fotografie následkov ostreľovania centra Chersonu zverejnil v sobotu na sociálnych sieťach aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok, ku ktorému došlo na Štedrý deň, označil za teror a zabíjanie pre zastrašovanie a potešenie.

Podľa BBC boli pri ostreľovaní Chersonu poškodené objekty civilnej infraštruktúry vrátane bytových domov, administratívnych budov a áut.

X X X

Tempo ruského postupu v oblasti ukrajinského mesta Bachmut v Doneckej oblasti sa v posledných dňoch spomalilo. Uvádza to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého je ale príliš skoro na to povedať, či ruské snahy o dobytie mesta už vyvrcholili.

Jeden z ruských blogerov, ktorí sa venujú vojne na Ukrajine, podľa ISW uviedol, že ukrajinské sily zatlačili členov žoldnierskej Wagnerovej (v prepise z ruštiny Vagnerovej) skupiny späť do pozícií, ktoré obsadili pred niekoľkými dňami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 20. decembra vyhlásil, že Bachmut na východnej Ukrajine patrí k miestam najintenzívnejších bojov na celej frontovej línii. Obsadenie Bachmutu by mohlo ruským jednotkám uľahčiť začiatok útokov na mestá ako Kramatorsk či Slovjansk.

Podľa odhadov ISW ale ruskí vojaci zaznamenali v oblasti v novembri a decembri menej úspechov ako v októbri. Súčasné operačné schopnosti ruských síl v oblasti Bachmutu by mohli byť ovplyvnené veľkými stratami Wagnerovej skupiny, píše ISW.

Ruské sily pravdepodobne budú mať ťažkosti udržať tempo svojich útočných operácií a môžu sa pokúsiť začať taktickú alebo operačnú pauzu, uvádza ISW./agentury/

X X X

Viedol ruské pozemné sily. Zomrel armádny generál Alexej Maslov

 Vo veku 69 rokov zomrel v nedeľu ráno v Moskve vo vojenskej nemocnici N. N. Burdenka bývalý vrchný veliteľ pozemných síl Ruskej federácie, armádny generál Alexej Maslov.

 Záber z novembra 2004: Pracovné stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina (druhý zprava) s ministrom obrany Sergejom Ivanovom (vpravo), vrchným veliteľom pozemných síl Alexejom Maslovom (vľavo) a bývalým vrchným veliteľom pozemných síl Nikolajom Kormilcevom.

Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na koncern Uralvagonzavod, kde Maslov v posledných rokoch pôsobil. Príčinu úmrtia Maslova koncern neoznámil. Maslov sa narodil 23. septembra 1953 v obci Panskoje ležiacej v Kurskej oblasti, ktorá hraniči s Ukrajinou.

 Ruské pozemné sily viedol v rokoch 2004 — 2008, potom bol hlavným vojenským predstaviteľom Ruska pri Severoatlantickej aliancii. V októbri 2011 bol preradený z vojenskej služby do zálohy.

V posledných rokoch pôsobil ako osobitný zástupca Uralvagonzavodu pre vojensko-technickú spoluprácu. Uralvagonzavod je spoločnosť zaoberajúca sa vývojom a výrobou vojenskej techniky, strojov na stavbu ciest a železničných vagónov./agentury/

X X X

Taliban nariadil mimovládnym organizáciám, aby prestali zamestnávať ženy. OSN bude žiadať vysvetlenie

Taliban svoje rozhodnutie zdôvodnil „vážnymi sťažnosťami“ na spôsob obliekania zamestnankýň mimovládnych organizácií.

 Afganské fundamentalistické hnutie Taliban vydalo v sobotu nariadenie, podľa ktorého majú ženy v Afganistane zakázané pracovať v mimovládnych organizáciách. Taliban ako dôvod zákazu uviedol „vážne sťažnosti“ na nedodržiavanie pravidiel obliekania.

EÚ a Spojené štáty v sobotu odsúdili tieto najnovšie reštrikcie Talibanu voči ženám, informovala v noci na nedeľu agentúra AFP.

Ako vo vyhlásení pre AFP uviedla hovorkyňa šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, Európska únia vyhodnocuje situáciu v Afganistane a vplyv, ktorý bude mať rozhodnutie Talibanu na pomoc zo strany EÚ v teréne.

AFP vo svojej správe pripomenula, že Európska únia je hlavným poskytovateľom finančných prostriedkov pre humanitárne organizácie, ktoré pracujú v Afganistane. EÚ však Taliban ako oficiálnu vládu krajiny neuznáva.

Nariadenie Talibanu naruší poskytovanie pomoci

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v sobotu upozornil, že najnovšie nariadenie Talibanu naruší poskytovanie pomoci a môže byť pre Afganistan „zničujúce“.

Taliban svoje rozhodnutie zdôvodnil „vážnymi sťažnosťami“ na spôsob obliekania zamestnankýň mimovládnych organizácií.

Afganské ministerstvo hospodárstva v sobotu pre AFP objasnilo: „Boli zaznamenané vážne sťažnosti týkajúce sa nedodržiavania (nosenia) islamského hidžábu a iných pravidiel a predpisov týkajúcich sa práce žien v národných a medzinárodných organizáciách.“

Nariadenie má platiť až do odvolania, uvádza sa vo vyhlásení. Podľa AFP pritom nateraz nie je jasné, či sa táto smernica týka aj zahraničných zamestnankýň mimovládnych organizácií.

Dve medzinárodné mimovládne skupiny pôsobiace v Afganistane však medzičasom agentúre AFP potvrdili, že oznámenie Talibanu o nových pravidlách týkajúcich sa žien dostali.

Sobotňajšie nariadenie prišlo necelý týždeň po tom, ako ministerstvo vysokého školstva zakázalo ženám navštevovať univerzity, čo vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva.

OSN a humanitárne organizácie budú reagovať

Na zákaz Talibanu už reagovali desiatky mimovládnych organizácií (MVO) a najvyšší predstavitelia OSN pôsobiaci v Afganistane. Uviedli, že budú v Kábule hľadať riešenie, informuje o tom agentúra AFP.

„Stretnutie Humanitárneho tímu krajiny (HCT) je naplánované (na dnešné poobedie), aby sa konzultovalo a prediskutovalo, ako tento problém riešiť,“ povedal Tapiwa Gomo z Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. HCT tvoria predstavitelia OSN a zástupcovia desiatok MVO.

„Zatiaľ čo celý svet oslavuje príchod nového roka, Afganistan sa stáva pre ženy peklom,“ povedala jedna z pracovníčok MVO pre AFP.

OSN bude žiadať vysvetlenie

OSN uviedla, že bude žiadať vysvetlenie od Talibanu, pretože vylúčenie žien „systematicky zo všetkých aspektov verejného a politického života posúva krajinu späť a ohrozuje snahy o akýkoľvek zmysluplný mier alebo stabilitu v krajine“.

Bez práce MVO sa kritická situácia v krajine ešte viac zhorší, pretože ich pomoc miliónom ľudí zabezpečuje aspoň minimálny životný štandard, zdravotnícku starostlivosť a distribúciu základných materiálnych potrieb po celej krajine. Pre mnohé ženy a ich rodiny to je zároveň jediný zdroj obživy.

EÚ a Spojené štáty v sobotu odsúdili najnovšie reštrikcie Talibanu a vyhodnocujú ich vplyv na humanitárne služby v krajine. Podľa šéfa americkej diplomacie minister zahraničných vecí Antonyho Blinkena to môže byť pre Afganistan „zničujúce“, aktuality.sk

X X X

Ovanie juhoukrajinského mesta Cherson ruskou armádou si vyžiadalo desať obetí na životoch. Informovala o tom v nedeľu britská stanica BBC, ktorá aktualizovala pôvodnú bilanciu o piatich obetiacg.

Šéf prokyjevskej administratívy Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč súčasne uviedol, že počet ľudí zranených v dôsledku ostreľovania Chersonskej oblasti vzrástol na 68. Najmenej 18 z nich utrpeli vážne zranenia. Medzi ranenými je aj šesťročné dieťa.

Vzhľadom na vývoj situácie Januševyč vyzval obyvateľov obcí na brehu rieky Dneper kontrolovanom ukrajinskými jednotksmi, aby sa evakuovali.

Fotografie následkov ostreľovania centra Chersonu zverejnil v sobotu na sociálnych sieťach aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok, ku ktorému došlo na Štedrý deň, označil za teror a zabíjanie pre zastrašovanie a potešenie.

Podľa BBC boli pri ostreľovaní Chersonu poškodené objekty civilnej infraštruktúry vrátane bytových domov, administratívnych budov a áut.

X X X

Tempo ruského postupu v oblasti ukrajinského mesta Bachmut v Doneckej oblasti sa v posledných dňoch spomalilo. Uvádza to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého je ale príliš skoro na to povedať, či ruské snahy o dobytie mesta už vyvrcholili.

Jeden z ruských blogerov, ktorí sa venujú vojne na Ukrajine, podľa ISW uviedol, že ukrajinské sily zatlačili členov žoldnierskej Wagnerovej (v prepise z ruštiny Vagnerovej) skupiny späť do pozícií, ktoré obsadili pred niekoľkými dňami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 20. decembra vyhlásil, že Bachmut na východnej Ukrajine patrí k miestam najintenzívnejších bojov na celej frontovej línii. Obsadenie Bachmutu by mohlo ruským jednotkám uľahčiť začiatok útokov na mestá ako Kramatorsk či Slovjansk.

Podľa odhadov ISW ale ruskí vojaci zaznamenali v oblasti v novembri a decembri menej úspechov ako v októbri. Súčasné operačné schopnosti ruských síl v oblasti Bachmutu by mohli byť ovplyvnené veľkými stratami Wagnerovej skupiny, píše ISW.

Ruské sily pravdepodobne budú mať ťažkosti udržať tempo svojich útočných operácií a môžu sa pokúsiť začať taktickú alebo operačnú pauzu, uvádza ISW.

X X X

 Vianočnú televíznu šou si ‚neukradla‘ sviatočná Kate, ale… Krásne detská reakcia princeznej Charlotte dostala Britov

24. decembra televízia ITV v Británii odvysielala program Royal Carols: Together at Christmas, záznam z podujatia, ktoré už druhý raz po sebe pripravila princezná Kate. Podujatie sa konalo uprostred decembra vo Westminsterskom opátstve a bolo venované aj spomienke na zosnulú panovníčku Alžbetu II.

 Členovia britskej kráľovskej rodiny každoročne podporujú projekt so spievaním vianočných kolied, sviatočnou bohoslužbou, ale tiež charitatívnym posolstvom, ktoré má pomôcť ľuďom v núdzi. Princezná z Walesu na svojom oficiálnom Instagrame pozvala Britov k sledovaniu Royal Carols: Together at Christmas.

V televízii sa počas večera objavil aj veľmi milý moment, ktorý aktuálne zarezonoval medzi Britmi. 7-ročná Charlotte, dcéra princa Williama a princeznej Kate, prejavila spontánnu radosť, keď sa počas bohoslužby dozvedela, že herec Hugh Bonnevill prečíta pasáž z knihy o medvedíkovi Paddingtonovi, Britmi zbožňovanej rozprávkovej postavičky. Hugh Bonnevill si vo filmoch o medvedíkovi aj zahral. Nadšenie malej Charlotte, ktorá sa o svoju radosť okamžite podelila s mamou stojacou vedľa, komentujú na sociálnych sieťach mnohí ľudia a divákov pred obrazovkami jej reakcia nadchla – pozrite si video.

Zo záujmu divákov sa počas včerajšieho večera netešila len Charlotte, ale aj jej starší brat Goerge, ktorý spolu s ňou spieval v opátstve vianočné koledy. Obe staršie ratolesti Wiliama a Kate si tak včerajšie televízne vysielanie doslova „ukradli“ pre seba, píšu mnohé britské médiá./agentury/

X X X

Košická zvonkohra opäť po štvorročnej pauze hrá známe skladby

Pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí mesta

Košice. Dvadsaťdva zvonov sa rozoznelo po dlhých štyroch rokoch. Košická zvonkohra pri Spievajúcej fontáne vznikla ešte v roku 1997 v zvonolejárskej dielni Tomášková-Dytrychová. Až do roku 2019, keď ju z prevádzky vyradili opakujúce sa závažné technické problémy, patril jej zvuk neodmysliteľne ku koloritu Hlavnej ulice.

Inšpekcia stavu zvonkohry začiatkom roka 2022 odhalila viacero závažných poškodení. Riadiaca sústava, elektroinštalácia aj mechanické časti boli z veľkej časti nefunkčné. Prehrávanie hudby mal na starosti až 15 rokov starý počítač.

Problém s náhradnými dielmi

Nové digitálne riadenie zvonkohry navrhli a naprogramovali študenti Technickej univerzity v Košiciach a repertoár hudobných skladieb vytvorili košickí hudobníci.

„Ukázalo sa, že oživiť zvonkohru nebude jednoduchá úloha, keďže je celá vytvorená na mieru a neexistovali diely, ktoré by bolo možné kúpiť a nahradiť kus za kus,“ konštatoval Erik Kuzma z Technického oddelenia Správy mestskej zelene v Košiciach.

 Množstvo potrebných súčiastok na chod zvonkohry sa už podľa neho ani nevyrába a museli ich nahrádzať modernejšími ekvivalentmi, ktoré neboli rozmerovo a nárokmi identické, čo si vyžiadalo ďalšie neočakávané dodatočné modifikácie.

V rámci opráv na zvonkohre sa kompletne vymenili mechanické diely, nové sú aj lanká spájajúce srdcia zvonov so systémom odbíjania, obnovili sa aj lokálne elektrické riadiace obvody a softvér ovládania.

Každú skladbu museli upraviť na mieru

„Nové riadenie zvonkohry prinieslo možnosť správy na diaľku a skladby je možné po novom nahrávať v dátových súboroch, ktoré dokáže program preniesť do zvukovej podoby. Nový systém nahrávania skladieb výrazne zjednodušuje úpravu aj prispôsobovanie skladieb pre zvonkohru,“ informoval Samuel Schnelly, autor softvéru nového riadenia zvonkohry a študent Technickej univerzity v Košiciach.

Skladby pre nové riadenie zvonkohry vytvorili košickí umelci a do konečnej podoby ich upravil dirigent Igor Dohovič. Repertoár obsahuje známe skladby klasickej, svetovej a domácej hudby, ktorého súčasťou sú aj tradičné vianočné piesne.

„Košická zvonkohra je ikonickou súčasťou mesta, preto som po oslovení zo strany mesta Košice rád pomohol s jej oživením. Každá skladba musela byť na mieru upravená pre konkrétny počet zvonov a ich tónový rozsah. Nebola ľahké nájsť tie správne skladby, výber sme museli dôsledne zvažovať a občas sme šliapli aj mimo,“ poznamenal Dohovič.

Zvony dokopy vážia 1400 kilogramov

Košičania ju prvýkrát mohli počuť v rámci osláv Dňa mesta v roku 1997. Pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí mesta Košice s erbami mesta, letopočtom výroby, menom hlavného sponzora a značkami tónov zvoncov a sú usporiadané do tvaru strapca.

Zvony majú dokopy hmotnosť 1 400 kilogramov. Najväčší, s priemerom 70 cm a vysoký 69 cm, váži približne 230 kilogramov. Najmenší má priemer 21 a výšku 20 cm, váži okolo 6 kilogramov.

Vyrobená bola v zvonárskej dielni v Brodku u Přerova v zvonolejárskej dielni Tomášková-Dytrychová. Autormi sú akademický sochár Peter Sceranka a Juraj Koban. Pri jej zrode stál aj košický hudobný skladateľ Norbert Bodnár, ktorý upravil rôzne náboženské aj svetské piesne.

Zvony sa rozozvučali na celom svete

V roku 2006 sa rozozvučali jej zvony zvonkohry ako aj zvon v Dóme sv. Alžbety. Symbolicky vyprevádzali na poslednú cestu známu českú zvonolejárku Laetitiu Dytrychovú.

Jej dcéra Marie Tomášková-Dytrychová vtedy vyslovila želanie, že v deň a hodinu jej pohrebu sa rozzvučali všetky zvony odliate v ich dielni. Naraz zaznelo viac ako 7-tisíc zvonov na celom svete.

Zvonolejárska dielňa v spolupráci s vtedajšími Východoslovenskými železiarňami odliali v roku 1966 funkčnú kópiu zvona Urban, ktorý bol v roku 1966 poškodený požiarom. Od roku 1989 je vystavený pre Urbanovou vežou, kópia visí vo veži.

Zvony z dielne rodiny Dytrych zvonia po celom svete. V Japonsku, Rusku, Kapskom Meste, Južnej Afrike, ale aj Vietname, Kanade či v Austrálii, Poľsku, Rakúsku a ďalších európskych krajinách. Väčšina produkcie si však nachádza v Českej republike a na Slovensku.

Odliali zvon ako darček pápežovi Jánovi Pavlovi II. Ale aj „Zvony zmierenia a tolerancie“, pozostávajúce zo siedmich zvonov pre Katedrálu svätého Martina v Bratislave.

Zvony zo zvonolejárskej dielne visia aj v bardejovskej Katedrále sv. Egídia či v nitrianskej Hradnej katedrále sv. Emerama. Okrem Košíc s 22 zvonmi vyrobili zvonkohru aj pre mesto Praha so siedmimi zvonmi, ktoré sú v Paláci kultúry, zvonkohra v Brne je zložená z 15 zvonov, aktuality.sk

X X X

Pri nehode v Rudňanoch zomreli dve deti. Vodič šoféroval, aj keď mal zadržaný vodičský preukaz

Pri obci Rudňany sa stala dopravná nehodaZdroj: FB/Polícia SR – Košidký kraj Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia a trestný čin ublíženia na zdraví.

 SPIŠSKÁ NOVÁ VES: Dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu predpoludním pri obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves, si vyžiadala dve obete. Na miesto bol privolaný aj záchranársky vrtuľník z Popradu. Informovala o tom pre TASR hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air Transport Europe (ATE) Zuzana Hopjaková.

„Podľa doterajších zistení 34-ročný vodič z okresu Spišská Nová Ves viedol osobné motorové vozidlo zn. Škoda Octavia, v čase zadržania vodičského preukazu, v smere jazdy od obce Rudňany na obec Markušovce, kde pri prechádzaní pravotočivou zákrutou pravdepodobne v dôsledku neprispôsobenia rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky, prešiel s vozidlom do protismernej časti vozovky, zišiel z cesty a narazil do dreveného telekomunikačného stĺpu,“ opisuje Jana Mésarová hovorkyňa Krajského zastupiteľstva Policajného zboru v Košiciach.

Po náraze sa tri osoby nachádzali mimo vozidla. Z toho dve deti vo veku 9 a 11 rokov utrpeli, žiaľ, zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom a ani záchranári im už nedokázali pomôcť. „Lekár leteckých záchranárov si do svojej starostlivosti prevzal vodiča. Utrpel poranenie hlavy, bol dezorientovaný a na okolnosti nehody si nepamätal,“ uviedla Hopjaková.

Vodič bol s poranením hlavy a hrudníka v stabilizovanom stave pri vedomí vrtuľníkom transportovaný do Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Štvrtá osoba ostala v starostlivosti pozemných záchranárov.

„Pre závažnosť zranení vodič nebol na mieste podrobený dychovej skúške a na zistenie požitia alkoholu či prítomnosti omamných a psychotropných látok v jeho organizme mu bol odobratý biologický materiál. Vodičovi bola ďalšia jazda zakázaná,“ dopĺňa policajná hovorkyňa.

„Vec na mieste prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi, ktorý v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia a trestný čin ublíženia na zdraví. Do trestného konania budú pribratí znalci z odboru zdravotníctva, odvetvia súdneho lekárstva, a z odboru cestná doprava,“ dodáva Mésarová. Dopravná nehoda je v štádiu vyšetrovania, aktuality.sk

X X X

Streľba v Británii na Štedrý večer si vyžiadala 1 mŕtvu a 3 ranených

Polícia nezadržala žiadnych podozrivých.

Streľba v sobotu na Štedrý večer v krčme v meste Wallasey na severozápade Anglicka si vyžiadala život mladej ženy a zranenia troch mužov, oznámila v nedeľu polícia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Polícia grófstva Merseyside, kde sa mesto nachádza, uviedla, že streľbu vyšetruje ako prípad vraždy. Došlo k nej v sobotu o 23.50 h miestneho času v krčme Lighthouse. Polícia nezadržala žiadnych podozrivých.

„Vyšetrovanie je v úplne prvých štádiách. Prípad pokladáme za naozaj šokujúci a zničujúci, pretože sa stal krátko pred Božím narodením (pred 25. decembrom) na rušnom mieste plnom mladých ľudí,“ uviedol detektív superintendant David McCaughrean.

Žena zomrela v nemocnici, kde „podľahla strelnému poraneniu“, napísala polícia v oznámení. Okrem troch zranených mužov malo ľahké zranenia aj niekoľko ďalších ľudí, dodala polícia.

Polícia hľadá svedkov

Vyšetrovatelia hľadajú svedkov, ako aj videá z mobilných telefónov a bezpečnostných kamier, aby mohli zistiť, čo sa stalo, uviedol McCaughrean. Podľa neho strelec krátko po paľbe opustil parkovisko krčmy vo vozidle tmavej farby, zrejme v mercedese.

Pastor z neďalekého kostola povedal pre britskú tlačovú agentúru Press Association (PA), že streľba bola šokom pre miestnych obyvateľov vzhľadom na lokalitu, kde k nej došlo. „V tej časti bolo veľa mladých ľudí, rodín. Lighthouse je centrom tejto komunity,“ vysvetlil pastor Spojenej reformovanej cirkvi Jeffrey Hughes.

Pastor dodal, že jeho ranná bohoslužba na 1. sviatok vianočný „nebude z dôvodu tejto ubíjajúcej správy taká oslavná, aká mala byť“.

Násilie „nám ukazuje, že aj keď slávime Vianoce, stále máme ako spoločnosť veľmi ďaleko od ideálov pokoja a mieru,“ povedal pre PA.

Násilie páchané zbraňami je v Británii pomerne zriedkavé, v tejto ostrovnej krajine nenosia zbraň ani policajti.

K streľbe so smrteľnými následkami došlo aj v piatok neskoro večer v krčme vo východnom Anglicku a polícia zatkla 44-ročného muža, informoval policajný zbor v grófstve Essex. Podozrivý bol obvinený z vraždy a držby útočnej zbrane a predmetu s čepeľou na verejnom mieste. Obeťou sa stal muž v krčme Lamb and Lion v meste Westcliff-on-Sea, doplnila polícia, aktuality.sk

X X X

Najväčší záujem Slovákov bol tento rok o kratšie a európske lety

Najsilnejšími mesiacmi boli tradične máj až júl.

Najobľúbenejšie a najčastejšie destinácie Slovákov sú Londýn, Barcelona, Palma de Mallorca, Miláno a Rím. Počet zahraničných návštevníkov SR sa v porovnaní s tým vlaňajším strojnásobil a počet slovenských cestovateľov sa tento rok zvýšil o viac než dvojnásobok oproti vlaňajšku. Najsilnejšími mesiacmi boli tradične máj až júl. Priemerné ceny leteniek sa dostali na úroveň roku 2019. Informovala o tom spoločnosť Kiwi.com.

Podľa nej Slováci celosvetovo navštívili 115 krajín, kde sa zdržali najčastejšie tri až šesť dní, a precestovali viac ako 84 miliónov vzdušných kilometrov. Na krátke vzdialenosti bolo 73 % letov, na stredné 24 % a na diaľkové 3 %.

Vlani a rok predtým ceny leteniek klesali, pretože letecké spoločnosti chceli stimulovať dopyt, uviedla firma. Tento rok však zaznamenali ceny takmer ako spred pandémie. „V priemere tak boli tohtoročné ceny o 29 % vyššie než vlani, avšak stále nedosiahli úroveň z roku 2019, a to ani na európskej úrovni, ani celosvetovo,“ uviedla riaditeľka zákazníckej skúsenosti v spoločnosti Eliška Řezníček Dočkalová.

Najčastejší cestovatelia na Slovensko boli z Českej republiky, Spojeného kráľovstva, Turecka, Bulharska a Grécka. Najviac letov smerovalo z Londýna do Bratislavy, uzavrela spoločnosť, aktuality.sk

X X X

Lavína zasypala v rakúskych Alpách desať ľudí, jednu osobu medzitým zachránili

Po zvyšných zasypaných obetiach stále pátrajú lavínové psy a vrtuľníky. Približne desať nadšencov zimných športov zasypala v nedeľu popoludní lavína v Rakúsku, uviedla svoje predbežné zistenia polícia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Polícia oznámila, že jednu osobu so zraneniami medzitým zachránili. Po zvyšných zasypaných obetiach stále pátrajú lavínové psy a vrtuľníky.

Lavína začala padať okolo 15.00 h SEČ v oblasti 2700 metrov vysokého štítu Trittkopf, v lokalite lyžiarskeho strediska Lech/Zürs v Alpách v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko, aktuality.sk

X X X

Golonka z USA: Milionári si pomyslia, že som starý somár

Pred dvomi rokmi sme vám priniesli veľký vianočný rozhovor s Jozefom Golonkom. Mal veľký úspech a keďže sa na ňom vôbec nič nezmenilo, prečítajte si ho opäť. „Storky“ o tom, ako kedysi trávila najkrajšie sviatky v roku naša „Žiletka“.

 Ak chcete, aby vám Golonka porozprával jeden vianočný zážitok spojený s ľadom, vychrlí ich hneď aspoň päť. Jeden lepší ako druhý. Jeho hokejový život nepoznal sviatky v tom pravom zmysle slova. Bol zväčša na cestách, slávil ich na letisku, v lietadle, v hoteli, v rôznych častiach sveta.

„A tých veru bolo. Síce sme zostali bez rodiny, ale aj tak sme boli radi. Napokon, koľkí sa dostali počas bývalého režimu do zahraničia? Vážili sme si túto možnosť. Bolo našou morálnou povinnosťou ísť a reprezentovať Československo,“ spomína legendárny útočník.

x Kde boli Vianoce najkrajšie?

Zem je krásna, každý jej kút má niečo do seba. Sviatkoval som v Amerike, v Japonsku, aj v Rusku. Raz dokonca aj dvakrát. Najprv sme si dopriali slávnostnú večeru v Paríži na letisku a o pár hodín už hodovali v New Yorku. Dokonca aj v lietadle bol stromček. Bolo to akési vianočné repete (smiech). Napriek tomu musím povedať, že Vianoce nie sú nikde také pekné, ako na našom krásnom Slovensku.

x V kruhu najbližších…

O tom to predsa celé je. Viete, koľkokrát som mohol zostať v Amerike? Mal som ponuku z Toronta – v čase, keď hralo v NHL iba šesť mužstiev. Nikdy by som s nimi zmluvu nepodpísal, stratil by som viac ako získal. Rodina či rodná krajina, to nie sú len slovné hračky, to sú ozajstné hodnoty. Vianoce ako doma v Bratislave alebo na chate v Krpáčove sú nenapodobiteľné.

x Predsa len, na ktoré sviatky z hráčskych čias nikdy nezabudnete?

Bolo to na prelome rokov 1959/60, keď sme boli s tímom na turné po Spojených štátoch. Tesne pred olympiádou v Squaw Valley v Kalifornii. Ako mladý, iba 19-ročný chlapec, som neveril vlastným očiam, keď sme prileteli zo zimy priamo do Los Angeles, kde bolo príjemne teplo.

Počas prechádzky po meste ma niekto z tímu vyprovokoval a ja som skočil do oceánu. Na pláži bol síce výstražný nápis, ale keďže sme nevedeli po anglicky, ale iba po rusky, neriešil som to. Bol som chlapec z Ružinova, svet bol pre mňa gombička, spodné prúdy a príboj niečo nepoznané.

Keď spoluhráči videli, že sa nemôžem dostať späť, zalarmovali pobrežnú hliadku. Schytili ma za plecia a vyhodili na breh. Vôbec netušili, kde je Československo, možno aj preto som nedostal žiadnu pokutu. Vtedy som sa narodil druhýkrát. Peknú spomienku mám však aj z nemeckého Garmisch-Partenkirchenu.

x Tiež vianočnú?

Pravdaže. Aj tam sme hrali počas sviatkov a keďže Štedrý deň sa nám nechcelo tráviť v ubytovni, tak sme vyšli do ulíc. Jeden z tamojších fanúšikov, ktorý sa prechádzal s kočíkom, sa ma opýtal, odkiaľ som. Potom zašiel dnu, ale kočík s bábom nechal na ulici – tak to vtedy jednoducho chodilo.

Nuž, Golonka, ktorý mal vždy deti rád, sa ho ujal a pokračoval. Keď to otec zbadal, najprv nechápavo za mnou vybehol a následne ma spolu s Jozefom Čaplom pozval k štedrovečernému stolu. Ten pán bol neskôr mojim manažérom a na sklonku kariéry zariadil môj prestup do Garmischu a z jeho synčeka v kočíku sa stal nemecký reprezentant Sterflinger. Nezabudnuteľné sviatky.

x Nosili ste domov zo zahraničia aj darčeky?

A za čo (smiech)? Keď sme chodili za more, dostávali sme vreckové dva doláre na deň. Čo by som si za tie peniaze asi tak mohol kúpiť? Viete, ako som s nimi väčšinou naložil? Kúpil som si pohľadnice – jednu za štvrťdolár – ďalších 25 centov stála známka a posielal svojim blízkym.

Mali z toho veľkú radosť. Napokon, pohľadnica z Ameriky bola pekný darček, nie? Toto, keď budú čítať dnešní milionári, zrejme sa budú smiať, že som starý somár. Ale tak to vtedy bolo. Vedeli sme sa nadchnúť aj pre maličkosť. Jednu takú mám odloženú dodnes.

x Z Ameriky?

Priamo z olympiády v Squaw Valley 1960. V hale sme hrali stolný tenis a zrazu dnu vstúpil prezident John Fitzgerald Kennedy, ktorý podujatie neskôr slávnostne otvoril. Opýtal sa nás prostredníctvom tlmočníka, odkiaľ sme. Odvetil som mu, že z Československa, na čo už len povedal: „Oh, yes!“ Potom mi podpísal olympijskú legitimáciu.

Sprevádzala ho herečka Jayne Mansfieldová – bola úžasná. Mimochodom, pýtali ste sa ma na dary: sovietsky zlatý olympijský medailista Jevgenij Grišin dostal za každý kov tisíc dolárov. Keď sme ho stretli v L.A., práve kupoval umelé kožuchy, ktoré boli vtedy v móde. A my? Chodili sme do obchodov a pozerali sa po výkladoch.

Doma nič také nebolo. A pritom propagandistickí funkcionári nám pred odchodom tvrdili, že za morom je tvrdý kapitalizmus a veľký hlad – vraj k všetkému podávajú akúsi červenú tekutinu. Bol to kečup (úsmev). Prvý večer nám potom v New Yorku podávali šťavnaté stejky. Tak sme sa prežrali, že na ďalší deň sme od Kanaďanov dostali deväť gólov.

 x Pred Vianocami supermarkety zväčša praskajú vo švíkoch, rôznorodý tovar sa na nás valí prakticky z každej strany. Kedysi to však tak nebolo a čakalo sa v radoch. Ušlo sa občas slávnemu menu aj niečo spod pultu?

Mal som veľa priateľov, ktorí robili v rozličných sférach. Do mäsiarstva som zásadne chodil zozadu, aby ma tí, ktorí čakali pred dverami, neroztrhali. A banány? Tie dozrievali v sklade v Zohore pri Bratislave. Hádajte, s kým som ležal v nemocnici na izbe? Priamo šéf haly. S banánmi som v živote nemal problém (úsmev).

x Čo vám dnes urobí radosť?

To, že som sa dožil týchto Vianoc. Nie každému je dopriaty takýto požehnaný vek. Mám za sebou veľa ťažkých zranení, úrazov a sedem operácií. Na tele dovedna 320 stehov. Každé ráno, keď vstanem, poďakujem Bohu, že tu ešte aspoň jeden deň môžem byť. Mám vedľa seba skvelú manželku, dve vnúčatá a jedno pravnúča. Čo viac si môžem želať?

x Tohtoročné sviatky však budú iné, bez veľkých návštev…

Budú trošku smutné, všakže? Žiaľ, život prináša aj takéto udalosti. Paradoxom je, že tam, kde to všetko vzniklo, sa už dnes nič nedeje. Nezavinili sme si to sami. Mám sa však sťažovať? Nie som predsa sám, takých, ako ja, ktorí počas najbližších dní obmedzia stretávanie, sú po celom svete milióny.

Chráňme si zdravie, je to to najdôležitejšie, čo v živote máme. Druhé nám nik nedá. Vianoce sú pre nás katolíkov najväčším sviatkom v roku, užijeme si ich aj v týchto – menej komfortných – podmienkach. Nebuďme skeptickí.

x Zdá sa, že to beriete s nadhľadom…

Pochopiteľne, veď už nie som žiadny mladík. My, staršie ročníky, sme zažili kadečo. Od očkovania proti tuberkulóze až po epidémiu žltačky – všetko sme zvládli. To isté bude aj s koronavírusom. Hnevá ma, že ľudia ho neraz bagatelizujú, ešte horšie je, keď si začnú vymýšľať a konšpirovať. Kam sa podela pokora?

 x Patrí k vianočnej atmosfére aj hokej?

Samozrejme. Som veľký fanúšik. Niekto chodí na ryby, iný zasa na poľovačku, pre mňa je všetko šport. Priamo na štadióne je to vždy o inom – televízia tú emóciu nedokáže preniesť. Navyše, aj manželka sa mi občas vyhráža, že mi ju vypne.

x Ak by ste mohli mládežníckym reprezentantom dať pod stromček jeden hokejový dar, čo by to bolo?

Nebol by asi iba jeden. V prvom rade by som im doprial vlastnú hlavu – aby nepočúvali rodičov, ale trénerov. Zabalil by som im tam aj vôľu, chuť víťaziť, tak, aby sa jedného dňa dostali až na špičku. Nech ich neženie vpred len vidina zarobených peňazí. Lebo najprv musí prísť výsledok, zaslúžená odmena až potom. Hokejisti moji, držte sa!/agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.