Válka na Ukrajině velký podvod, mrtvé hrají herci. Západ si hraje na Churchilla. Zaplatí Vondrák miliony Ano za volby?

Lžou konspirátoři na sítích. Sociální sítě na první výročí ruské invaze na Ukrajinu zaplavila vlna falešných informací a lží. Jen v USA řada pravicových účtů zveřejnila nepodložená tvrzení, že „celá válka na Ukrajině může být podvod zinscenovaný západními médii a vládami.“ Mezi uživateli, kteří šířili nejvirálnější tvrzení, byli i ti, kterým v minulosti zakázali Twitter, ale po jeho převzetí Elonem Muskem je pustili zpět.

Upozornil na to britský server BBC. Jedno nepravdivé tvrzení, které na Twitteru i jinde získává na oblibě, naznačovalo, že celá válka mohla být nějak zfalšována. Jako důkaz některé prominentní pravicové účty uváděly, že údajně chybějí záběry z frontové linie. Jeden komentátor si ve virálním příspěvku stěžoval na „nedostatek válečných záběrů“ a tvrdil, že „to zavání podvodem“.

Další influencer z Twitteru s 1,4 milionem fanouškům tvrdil, že z války nejsou „žádné záběry“ a „žádné aktualizované podrobnosti“ o průběhu bojů. Tento příspěvek sdílel bývalý bezpečnostní poradce exprezidenta USA Donalda Trumpa Michael Flynn, který dodal: „Troufám si na kohokoliv, kdo by tvrdil, že se (autor) mýlí.“

Válka na Ukrajině je však dobře zdokumentována. Kromě výpovědí očitých svědků existuje dostatek záběrů z frontové linie, které odvysílala BBC a další stanice. BBC také prověřovala nepravdivá tvrzení o některých klíčových událostech konfliktu. Existují rovněž důkazy od vlád a agentur z celého světa, které potvrzují, že válka je skutečná. Sociální sítě byly od samého počátku plné videí se záběry z bojů, z nichž mnohá novináři ověřili jako pravé.

Dva dny po vpádu ruských vojsk obletěly svět záběry výškové obytné budovy v Kyjevě s obrovskou dírou po zásahu raketou. Reportéři na místě podrobně popisovali škody. Nedávno se na sociálních sítích opět rozšířily snímky stejného domu, který byl mezitím opraven a částečně zrekonstruován. Snímky vedly k tvrzení, že buď dům nebyl nikdy zasažen, anebo že celá válka je podvod, protože by nebylo možné opravit budovu během probíhající války.

Pravicový tvůrce podcastů a antivakcinační aktivista, jehož dříve odstraněný účet na Twitteru byl nedávno obnoven, také sdílel toto tvrzení.

Ale i přes pravidelné ruské vzdušné útoky není Kyjev frontovým městem od konce loňského března, kdy se ruské síly stáhly od metropole a jejího okolí, aby se zaměřily na dobytí východu Ukrajiny. Oprava paneláku začala loni v květnu a podrobně o ní informovala ukrajinská média, která i obrazem dokumentovala postup rekonstrukce během léta a podzimu.

 Válka na Ukrajině

Miliony zhlédnutí zaznamenalo video, které tvrdí, že zachycuje na Ukrajině reportéra, který stojí před vyrovnanými mrtvolami v pytlích. Ale jedno z těl „se hýbe“! A to se bere jako „důkaz“, že mrtvoly sehráli najatí herci, aby podpořili západní příběh o válce na Ukrajině.

„Přestaň se hýbat, máš být mrtvý!“ hlásal široce sdílený komentář, který si kladl otázku, zda jde o psychologickou operaci k ovlivnění veřejného mínění. S podobnými komentáři sdíleli video další pravicoví influenceři.

Ale video ve skutečnosti pochází z rakouské televize Österreich 24 a je o klimatickém protestu, který se na začátku loňského února odehrál ve Vídni, tedy ještě před zahájením ruské invaze. Aktivisté v pytlích na mrtvoly chtěli poukázat na nebezpečí emisí uhlíku pro lidský život.

Toto video bylo jako falešné použito dokonce opakovaně. Již dříve se sdílelo na sociálních sítích jako „důkaz“, jak se falšovala úmrtí na covid-19. I tehdy, stejně jako nyní, nebylo tím, za co se vydávalo.

Virálně šířící se snímky a videa, s miliony zhlédnutími, zdánlivě dokazují „náhodné“ odhalení „tajného dvojníka“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten se prý omylem objevil v záběrech polské televize ve stejném oblečení jako prezident Zelenskyj při návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě.

Dotyčným „dvojníkem“ je ale Zelenského tělesný strážce Maksym Donec, který podle agentury Reuters od května 2019 řídí prezidentovu ochranku. Jeho snímky lze na internetu snadno dohledat.

X X X

ZÁPAD  SI  HRAJE  NA  CHURCHILLA,  ŽÁDNÝ  KONEC  VÁLKY

Žádný hollywoodský konec války. Západ si hraje na Churchilla, varuje profesor z Harvardu

Pro USA a Evropu je válka na Ukrajině téma číslo jedna, druhá půlka světa má ale docela jiné starosti. Některé státy Západu dokonce vyčítají, že se o osud Kyjeva zajímá až příliš. Na zásadní rozkol v pohledu na konflikt upozornil profesor mezinárodních vztahů z Harvardovy univerzity Stephen Walt ve sloupku pro časopis Foreing Policy. Podle něj si navíc západní politici myslí o válce něco jiného, než veřejně ventilují.

Pro Spojené státy a Evropu je válka na Ukrajině nejzásadnější událostí posledního roku, která převrátila vzhůru nohama všechny politické a ekonomické prognózy. Politici Západu dennodenně ujišťují Ukrajinu o nehynoucí podpoře a slibují Rusku ráznou odplatu. Profesor Walt ale upozornil na fakt, že zatímco Západ má jasno, svět vnímá válku na Ukrajině úplně jinak.

Walt k tomuto závěru dospěl po osobní účasti na Mnichovské bezpečnostní konferenci, na které koncem února státníci a řečníci z celého světa řešili primárně konflikt v Evropě. Podle profesora se názorové schizma projevuje na půdě OSN a dalších mezinárodních organizací, kde se některé státy staví k otázce odsouzení války na Ukrajině vyhýbavě.

Zášť vůči USA

„Někteří američtí a evropští státníci soutěží v tom, kdo přednese o válce nejvíce churchillovský projev. Jenže státy mimo transatlantickou koalici se nepřidávají k sankcím proti Rusku a nevnímají konflikt ve stejně apokalyptických rozměrech jako Západ,“ myslí si americký profesor.

Podle něj to nutně neznamená, že zbytek světa schvaluje ruskou invazi a politiku Vladimira Putina. Spíše to vypovídá o tom, že některé asijské, africké a latinskoamerické státy chovají vůči Západu zášť, což se promítá právě v hodnocení války na Ukrajině.

 „Reprezentanti globálního jihu si myslí, že snaha Západu lpět na dodržování mezinárodního práva je pokrytecká. Připomínají americkou invazi do Iráku. Jsou naštvaní, když vidí, jak evropské státy přijímají s otevřenou náručí ukrajinské uprchlíky, ale chovají se nepřátelsky k lidem, kteří prožili podobně otřesné chvíle v Sýrii nebo Afghánistánu,“ uvedl Walt.

Profesor z Harvardu se domnívá, že politici v Brazílii, Nigérii nebo Thajsku mají zkrátka jiné starosti. „Jsou toho názoru, že je spíše než osud Donbasu nebo Krymu mnohem více ovlivní ekonomický vývoj, klimatická změna, migrace, občanské války, terorismus nebo vzrůstající moc Indie a Číny,“ doplnil expert.

Co na srdci, to nikoli na jazyku

Walt si při návštěvě Mnichovské bezpečnostní konferenci všiml ještě jednoho aspektu, o kterém se v souvislosti s válkou na Ukrajině v západních médiích příliš nemluví. Sice o rozporu, který panuje mezi tím, co řečníci Západu veřejně deklarují a o čem si naopak šuškají v soukromí.

„Nikdo, s kým jsem mluvil, neočekává, že by války brzy skončila. Nebo že by byla Ukrajina schopná osvobodit všechna svá území včetně Krymu. A to nezávisle na objemu pomoci, kterou dostane během následujícího roku,“ domnívá se americký profesor.

Politici Západu podle něj ve skutečnosti začínají tušit, že válka bude muset skončit kompromisem. A Ukrajinu na to připravují. „Západní pomoc nesměřuje k vítězství. Tím pravým cílem je připravit Kyjevu pozici k tomu, aby mohl, až přijde čas, uzavřít výhodnou dohodu,“ myslí si Walt.

 Odborník na mezinárodní vztahy proto kritizuje určitou mediální masáž, kterou západní politici podle něj vyvolávají, a která vytváří údajnou iluzi, že Ukrajina má už totální vítězství v kapse. Walt dokonce představil na první pohled divokou teorii, podle které takový přístup může stát politický kredit především amerického prezidenta Joea Bidena.

Biden s Ukrajinou riskuje

„Dělá mi to starosti. Rétorická podpora Ukrajiny ze strany Bidenovy administrativy se neustále zvětšuje a stále nám slibuje tak trochu hollywoodský šťastný konec. Jenže jestli Biden nesplní to, co slíbil, zbyde za rok ze současné demonstrace amerického vůdcovství něco podstatně méně impozantního. Pokud bude Ukrajina zničena, Biden bude čelit tlaku pomoci ještě více, nebo hledat plán B. Cokoli než totální vítězství bude vypadat jako prohra,“ obává se Walt.

„Když navíc začne Rusku pomáhat Čína, Biden možná bude muset uvalit sankce na druhou největší ekonomiku světa, což vyvolá problémy v zásobovacích řetězcích a ochromí křehké hospodářské oživení, ke kterému nyní dochází. A pokud se to stane, republikánští uchazeči o prezidentský úřad – tedy hlavně jeden z nich – si budou libovat a posilovat své šance,“ uzavřel profesor z Harvardu, zřejmě s odkazem na opětovnou prezidentskou kandidaturu Donalda Trumpa.

X X X

HLAVNÍ  EKONOM  COMFORT  FINANCE  PIKORA:  MZDY  ROSTLY  MÉNĚ  NEŽ  FINANCE

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group: Mzdy rostly méně než inflace. České domácnosti si výrazně pohoršily

Podle dnes zveřejněných dat vzrostla ve 4. čtvrtletí 2022 průměrná hrubá měsíční nominální mzda na 43 412 Kč. To představuje meziroční růst o 7,9 % což je ovšem ve výsledku málo. Ceny během 4. kvartálu totiž rostly tak výrazně, že si lidé reálně pohoršili o 6,7 %.

S výsledkem za čtvrtý kvartál můžeme vyhodnotit i celý rok 2022, za který se reálná mzda snížila o 7,5 %. Tak prudký propad životní úrovně zažily české domácnosti naposledy počátkem devadesátých let. Tehdy se mluvilo o utahování opasků, dnes se mluví o inflaci nebo válce. Jiná doba s sebou přinesla jiné důvody. Problémem je, že reálné mzdy budou klesat i v tomto kvartále. Jinými slovy, propad naší životní úrovně se ještě nezastavil.

Průměr není podvod

Mnoho lidí tvrdí, že průměrná mzda je nesmyslné číslo, kterého nikdo kolem nedosahuje. Tak to působit může, protože řada z nich kvůli extrémně vysokým mzdám některých jedinců opravdu na průměr nedosáhne. Proto je vždy lepší než průměr použít medián, tedy ukazatel, když seřadíme všechny mzdy v ekonomice od nejnižší po nejvyšší a zapíchneme prst doprostřed. Taková mzda činí 37 463 Kč. To už je mzda, se kterou se setkáváme častěji, ale i to záleží na tom, v jakém kraji se nacházíme. Regionálně se totiž mzdy dost liší. V Praze jsou vždy nejvyšší, zatímco na venkově jsou výrazně nižší. To je dáno tím, že v hlavním městě jsou mimo jiné nejvyšší úřady s nejvyššími platy ve státní správě. Zároveň zde často sídlí vedení firem. Můžeme proto vidět, že nejvyšší mzdy jsou na Praze 4, kde je vedení několika bank a dalších podniků kotovaných na burze.

Kde se bere hodně a kde málo?

Tak jako vždy lidi nejvíce zajímá, kde rostou mzdy nejvíce a kde nejméně. Největší růst mezd byl u výroby elektřiny. Mzdy zde rostou v průměru o 14,6 %, což je ale i tak málo, protože to nepřebije inflaci. Dlouho populární finančnictví si zvýšilo mzdy jen o 10,3 %. Smutnou položkou je pak vzdělávání, kde mzdy nominálně klesly o 0,3 %, takže jsou reálně v celkovém mínusu 16 %. Nemůžeme se proto divit, že chtějí všichni studovat v zahraničí.

Více než růst mezd nás ale zajímá, kolik zde lidé berou nominálně. Nejvyšší mzdy pobírá sektor IT, kde průměr činí 73 tisíc. Druhý nejvyšší výdělek je pak ve finančnictví, kde dosahuje 66 tisíc. Třetí příčku má s 65 tisíci výroba elektřiny.

Ženy versus muži

Dnešním trendem je sledování rozdílu mezd u mužů a žen. Více se na to bude dbát i v rámci nefinančního výkaznictví. Statistika říká, že medián mezd mužů činí 40 232 Kč, zatímco u žen je to jen 34 554 Kč. To je opravdu propastný rozdíl. Vysvětluji si to tím, že firmy jednoduše preferují muže, protože ti obvykle nezůstávají s nemocnými dětmi doma. Muži jsou podle mě také ochotnější k přesčasům než ženy. Téměř šest tisíc je ale takový rozdíl, že tu roli evidentně hraje ještě něco, než je rodina. Bude to zvyk. Ženy prostě nižší mzdy akceptují.

Co bude dál?

Pokles reálných mezd je vzhledem k vysoké inflaci a klesající ekonomice logický. To, že nominální mzdy rostou o 7,9 %, považuji ještě za slušný výsledek, který mohl rozhodně být výrazně horší. V řadě odvětví prostě nejsou peníze na přidávání.

To, že mzdy v mnoha odvětvích neklesají, je dáno velmi nízkou nezaměstnaností. Za nižší mzdy by už nikdo nedělal, zaměstnavatel by zkrátka nenašel lidi. Mzdy tak mohou už jen růst.

Očekávám, že za celý rok 2023 budou mzdy růst kolem 10 %. Podniky, které si budou chtít udržet lidi, budou muset přidávat i v době, kdy jim nerostou tržby. Velký boj se svede mezi odbory a zaměstnavateli, přičemž odbory budou mít navrch.

Pro domácnosti budou však důležitější reálné než nominální mzdy. Zde se situace výrazně zlepší. Inflace bude nižší, takže od nominálního růstu nebudeme odečítat tolik. Reálně si lidé v některých odvětvích dokonce i přilepší. Za celou ekonomiku bude v roce 2023 reálný růst mezd kolem nuly, což bude každopádně podstatně lepší výsledek než ten mínusový v roce 2022.

X X X

PODRAZY  FIALY:  HÁZÍ  ODPOVĚDNOST  DO  RODIN, 

STAVÍ  GENERACE  PROTI  SOBĚ

 Vláda je jako pštros. Odpovědnost hází do rodin a staví generace proti sobě, tvrdí expert

Pokud snížení valorizace nesmete Ústavní soud, bude vláda v tomto trendu pokračovat, uvedl v pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Podle něj se kabinet zachoval jako pštros a odpovědnost hodil do rodin. Sociolog Jan Herzmann s ohledem na 108 vládních poslanců zdůraznil, že kabinet Petra Fialy (ODS) „žije na sto osmičce jako na droze a má pocit, že si může vše zařídit tak, jak potřebuje“.

Sněmovna v sobotu schválila omezení mimořádného červnového růstu důchodů. Opozice se ale zřejmě obrátí na Ústavní soud mimo jiné proto, že schvalování proběhlo ve stavu legislativní nouze. „Pokud snížení valorizace nesmete Ústavní soud, obávám se, že vláda bude v tomto trendu pokračovat. Vláda Petra Fialy nechala některé věci proplynout a řeší to na poslední chvíli,“ řekl Kubáček s tím, že to může způsobit společenské problémy.

Mnozí senioři by snížení valorizace podle Kubáčka pochopili, kdyby se vláda snažila řešit vysokou inflaci. „Namísto toho, aby řešila prapůvod problému, tedy inflaci utrženou ze řetězu, tak staví generace proti sobě. Odnesou to lidi, kteří za to nemohou, protože si začnou vzájemně vyčítat, jestli na ten důchod mají právo, jestli je to dávka nebo celoživotní práce a jistá společenská odměna nebo jestli je to na úkor dětí a vnoučat,“ popsal Kubáček.

Podle něj vláda utekla od odpovědnosti. „Zafungovala jako pštros, odpovědnost hodila do rodin, které se hádají, kdo za to může a kdo je černým pasažérem, a zároveň na Ústavní soud, aby to rozsekl za ni,“ sdělil politolog.

Sociolog Jan Herzmann zdůraznil, že vláda spoléhá na absolutní většinu. „Vláda žije na sto osmičce jako na droze a má pocit, že silou hlasů může všechno zařídit tak, jak potřebuje včetně použití velmi nestandardních postupů, jako je vyhlášení legislativní nouze v okamžicích, kdy je velmi sporná,“ uvedl Herzmann. Dodal, že opozice se nemůže spoléhat na Senát ani na prezidenta, protože ho vláda se svými 108 hlasy snadno přehlasuje.

X X X

GENERÁL  PAVEL  VE  DVOJÍM  OHNI,  KOMPROMIS  VETO?

Korecký: S valorizací penzí je Pavel ve dvojím ohni. Shozením zákona by vyhlásil vládě válku

Případné veto snížení valorizace důchodů zvoleným prezidentem Petrem Pavlem by bylo malým vyhlášením války vládě, vyslovil se komentátor MF Dnes Miroslav Korecký v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Nastupující hlava státu je podle něj kvůli podpisu zákona v obtížné situaci, v níž bude muset volit mezi vztahy s vládou a s občany, jejichž podporu doposud nemá. Poslanci schválili vládní novelu, která zvyšuje růst důchodů od června o 760 korun místo předpokládaných 1 770 korun, na svém zasedání 4. března.

„Myslím, že sám zvolený prezident má těžkou hlavu, jak se zachovat a z této složité situace vymanévrovat,“ odhadl Korecký. „Byl zvolen táborem, který se takřka rovná tomu vládnímu. Na druhou stranu chce být populárním prezidentem, snaží se oslovit i tu část společnosti, která ho nevolila. To jsou z velké části třeba penzisté,“ nastínil možné dilema.

\Pavel je proto podle něj v „dvojím ohni“. „Jestli má ukázat svoji svéprávnost a nezávislost a zastavit tento zákon, nebo projevit vděčnost vládě a tomu, že byl takovým polovládním kandidátem, a pomoci zákon schválit. Kdyby jako první politický akt ve funkci shodil zákon, se kterým vláda spojila legislativní nouzi a veškerou svoji sílu a energii za posledních několik týdnů, bylo by to skoro malé vyhlášení války,“ zhodnotil politický komentátor.

 Možným kompromisním krokem by podle něj bylo rychlé vetování, které by vládě umožnilo prezidentské zamítnutí včas přehlasovat. Zákon totiž musí finálním schvalovacím procesem projít do 22. března.

 Po schválení Poslaneckou sněmovnou míří novela do Senátu. Pokud ji horní komora schválí, hnutí ANO se chce s žádostí o veto obrátit na Petra Pavla. Ten se chce ke snížení červnové valorizace důchodů vyjádřit až po čtvrteční inauguraci. Pokud se nově nastupující prezident rozhodne zákon podepsat, opozice se plánuje obrátit na Ústavní soud.

„Kdybych byl ještě prezidentem, zcela určitě budu tento zákon vetovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS dosluhující prezident Miloš Zeman. Zopakoval, že stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát. Proti předloze jsou podle něj věcné i právní námitky. „Základním a v podstatě jediným důvodem, proč to vláda udělala tímto způsobem, je, že nechtěla, aby před prezidentskými volbami byl tento zákon projednáván,“ uvedl k nastolení stavu legislativní nouze.

Další kritiku přidal také odborový předák Josef Středula. „Druhé kolo boje o valorizaci penzí se přesouvá do ulic, roli opozice nyní přebírají odboráři. Členové největšího svazu KOVO budou protestovat proti diskutované reformě,“ oznámil Středula.

Vláda i s projednáváním novely ve stavu legislativní nouze hrála „vabank“, domnívá se Korecký: „Je to risk. Kdyby zákon shodil Ústavní soud a vláda musela doplácet každému důchodci tisícovku navíc, byla by to obrovská chyba, skoro hraničící s podáním demise.“

X X X

FIALA  VYDÍRAT  POSLANCE?,  JAKO  DŘÍVE  TOPOLÁNEK?

Fiala teď musí udělat to, co já, řekl Topolánek a vzpomínal na „brutální vydírání“ poslanců

Premiér Petr Fiala (ODS) je v podobné situaci jako já, tahá za záchrannou brzdu. Dvakrát jsem v takovém případě brutálním způsobem vydíral poslance: „Buď to schválíte, nebo okamžitě končíme.“ V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to k současné politické situaci řekl expremiér Mirek Topolánek (ODS). Reagoval na valorizaci penzí a chystanou reformu důchodového systému.

„Je to déjà vu. Byli jsme v podobné situaci jako Fialova vláda. Zdědili jsme rozpočet s 230miliardovým schodkem. Bylo to podobné, ne tak vážné, nyní vidíme souběhy několika krizí. Přesto jsme okamžitě přepracovali rozpočet, což bylo nesmírně složité, a schválili Topolánkův batoh,“ vzpomínal expremiér.

Topolánkovým batohem byl nazýván souhrn zhruba padesáti novel, který jeho vláda přijala v obdobně komplikované situaci, v jaké se nyní nachází Fialův kabinet. Proto mu radí, aby změny „nekouskoval“ a přišel s ucelenou reformou důchodového systému namísto jedné parametrické změny, která se týká valorizace důchodů.

 „Měl jsem křehkou partu, musel jsem každý hlas zoufale shánět. Za tři roky vládnutí jsem dvakrát vládu a poslance postavil před jasné dilema: ,Buď to schválíte, nebo okamžitě končíme.‘ Naprosto brutálním způsobem jsem je vydíral, že hypotéky, které mají nabrané, nebudou moci platit, protože podám demisi. Fiala se nachází v podobné situaci,“ konstatoval.

 Podotkl, že snížením výšky valorizace premiér zatahuje záchrannou brzdu. „Důchodový účet byl už v propadu 21 miliard a pokud by se schválila valorizace v původním objemu, dostane se do minusu dalších 34 dalších miliard. Změna valorizace znamená jen minus 15 miliard. Důchodový účet vykazuje deficity a není možné ho financovat z běžných výdajů nebo zvyšovat daně,“ zdůraznil.

Podle Topolánka musí vláda něco s hlubokým schodkem rozpočtu a důchodovým systémem udělat. „Žádné radikální a šokové kroky už nejsou možné. Jedeme proti zdi a někdo musí pozvolna vybrat zatáčku. Vláda ztratila rok předsednictvím EU, něco mohla udělat už loni. Schvalování valorizace v legislativní nouzi přišlo v poslední chvíli a je diskutabilní, ale neznamená to, že ho nemůže udělat, naopak musí. Je to jen začátek začátku,“ uvedl.

Pavel je v „blbé situaci“

Pokud změna valorizace projde Senátem, bude klíč držet nový prezident Petr Pavel. Podle Topolánka je v „blbé situaci“. „Opozice ho dostává pod umělý tlak. Dělá to schválně, jako vše. Když nastoupí do funkce a podepíše to s ‚výrazem největšího odporu‘, bude opozice říkat, že je vládní kandidát a že si ho kabinet koupil. Pavlovi doporučuji, aby myslel na lid této země než na to, zda ho to mediálně poškodí, nebo ne,“ dodal.

V pořadu se k možnému podpisu novely vyjádřili i komentátoři Thomas Kulidakis a Martin Schmarcz. „Záleží na jeho politické základní a elementární inteligenci. Kdyby ji nepodepsal, tak i ti, kteří ho nevolili, by si řekli, že to může být i jejich prezident. Jeho politický kapitál by mohl stoupat. Ukázalo by se, že není pouhý spolupracovník vlády. Když podepíše, nerozhádá se s vládou Petra Fialy – která je nyní extrémně nepopulární – ale ulpí to i na něm. Všichni mu to budou vyčítat,“ zdůraznil Kulidakis.

Schmarcz měl přesně opačný názor. „Kdybych byl na místě Fialy, tak kdyby to Pavel nepodepsal, bral bych to jako velký podraz. Pro vládu by to byl velký problém přehlasovat. Je to obráceně – když to podepíše, plní svou roli prezidenta a rozhoduje. Kdyby novelu zákona vetoval, postaví se na stranu Andreje Babiše (ANO) proti Fialovi. Prezident má podepisovat zákony. Doufám, že nepůjde v šlépějích Miloše Zemana. Vláda si ho nevybrala proto, aby tam měli druhého Zemana s lidskou tváří,“ prohlásil.

X X X

ZÁSLUHOU  BABIŠE  VONDRÁK  MILIARDÁŘEM,  ZAPLATÍ  ANO  MILIONY  ZA  PROPAGACI  VOLEB  ANO  S  VONDRÁKEM?

VONDRÁK  SE  RADUJE  Z  MILIONŮ,  JINAK  BY  JE  NEZÍSKAL

Nic se nemění, vzkázal Vondrák. Po odchodu z ANO zůstává hejtmanem, má podporu zastupitelů

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák má i po odchodu z hnutí nadále podporu krajského klubu zastupitelů ANO. Po pondělním jednání klubu to potvrdil krajský šéf ANO Josef Bělica. Vondrák k tomu dodal, že ani necítí žádné napětí uvnitř krajského ANO. Návrh na změnu na postu hejtmana nebude podávat nikdo ze zastupitelů ANO a podle jeho informací ani koaliční partneři či opozice. Podle prvního místopředsedy hnutí Karla Havlíčka by Vondrák měl zhodnotit, zda mu přijde férové zůstávat ve funkcích.

„Jednání klubu proběhlo zcela standardně. Bavili jsme se o programu zastupitelstva. O podpoře pana hejtmana jsme se bavili už v minulosti a nic se na tom nezměnilo,“ řekl Bělica. Dodal, že podporu klubu ANO má hejtman od začátku volebního období. Vondrák, který je hejtmanem od roku 2016, oznámil odchod z ANO 24. února.

 „Rozumím, že krajští zastupitelé nechtějí ke konci funkčního období dělat radikální změnu, je to spíš o panu Vondrákovi. On by si měl sám zhodnotit, jestli mu přijde férové zůstávat ve funkcích, kam se dostal zejména díky voličům hnutí ANO,“ komentoval to Havlíček.

V pátek Vondrák povede zastupitelstvo poprvé jako hejtman, který už není členem ANO. „Stalo se to, co jsem očekával – že se budou projednávat pouze body, které budeme řešit v pátek na zastupitelstvu, protože klub zastupitelů mi vyslovil svou podporu a nic se na tom nemění. Pevně věřím, že jsme to, co jsme vždycky byli. Budeme pragmatičtí, věcní. Jde nám o to, abychom zajistili fungování krajské politiky, kterou jsme tady nastartovali,“ řekl v pondělí Vondrák.

 Dodal, že uvnitř krajského hnutí ANO necítí žádné napětí. Situace v kraji je podle něj odlišná oproti ostravskému zastupitelstvu, kde z hnutí vystoupil primátor Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně. „Myslím si, že jsme v tomto i více jednotní, přece jenom tady to není jako v Ostravě, kde máte spousty obvodů,“ řekl Vondrák.

Návrh na změnu na postu hejtmana nebude podle Vondráka podávat nikdo ze zastupitelů za ANO a od koaličních partnerů má informaci, že oni také ne. Řekl, že takovou informaci nemá ani ze strany opozice. „Samozřejmě v politice se říká: ,Nikdy neříkej nikdy.‘ Ale já předpokládám, že v klidu naše volební období dotáhneme do konce a nastartujeme to, co se teď už děje, to znamená transformaci, která je financována z Evropské unie,“ doplnil. Volby do krajských zastupitelstev se konají příští rok.

Vondrák je dlouhodobým kritikem poměrů v hnutí a v prezidentské volbě nevolil předsedu ANO Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Minulý měsíc hnutí ANO opustili ostravský primátor Macura nebo jeho náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová, kteří rovněž byli kritiky hnutí a v prezidentské volbě podporovali Pavla. Macura následně oznámil, že do půl roku odejde z funkce primátora metropole Moravskoslezského kraje.

X X X

ODVOLAJÍ  SOUDCE  VALEHRACHA  OS  PRAHA  8?

Potřetí před kárným senátem. Soudci Valehrachovi hrozí odvolání

 Soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 (OS) Martinu Valehrachovi hrozí odvolání z funkce soudce. Kárnou žalobu s návrhem na uložení nejpřísnějšího kárného opatření na něho podala předsedkyně OS Andrea Lomozová. Je to již třetí kárné řízení se soudcem Valehrachem od roku 2016.

Velmi vážně ohrožena je soudcovská kariéra Martina Valehracha, který je v taláru již bezmála 40 let. Kárnou žalobu pro průtahy na něho podala předsedkyně OS pro Prahu 8 Andrea Lomozová. Soudce Valehrach se měl dopustit neodůvodněných průtahů v 62 věcech.

Je to již třetí kárná žaloba pro průtahy, které soudce Valehrach čelí v posledních sedmi letech. V roce 2016 odešel od kárného senátu jen s mírným finančním postihem, přestože mu kárný žalobce, tehdejší předseda OS, navrhoval trest mnohem přísnější, a to za průtahy ve 244 věcech. Kárný senát tehdy přihlédl k tomu, že soudce Valehrach se snaží svá pochybení napravit.

Ke kárnému senátu pak zamířil soudce Valehrach o dva roky později zase, opět byly důvodem kárné žaloby průtahy. V tomto případě se jednalo o 152 věcí. A opět soudce vyvázl „pouze“ s finančním postihem, na kterém se tentokrát s kárným žalobce dohodl.  I nyní se soudce snažil pod hrozbou kárného řízení svoji práci zlepšit. 

Kárný senát v čele s jeho předsedou Tomášem Langáškem tak bude muset zhodnotit, pokud shledá, že k průtahům opravdu došlo, zda jsou zde dány jejich objektivní, na vůli soudce nezávislé příčiny. Anebo zda se jedná o již v minulosti zmiňovaný důvod, totiž problém tzv. vyhoření. Kárný senát by se v takovém případě mohl poprvé vyslovit k tomuto problému a jak mu případně v justici předcházet, aniž by se soudce musel ocitnout v obdobném „kárném kolotoči“. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Ženy preferují individuální přístup k porodu Sokolov,

3. března 2023 – Individuální přístup a pokud to je možné, bezzásahový porod. Takový je trend v porodnictví během posledních let. Potvrzují to i souhrnné údaje porodnice Sokolov za rok 2022, kdy zde pomohli přivést na svět téměř sedm stovek miminek. „Ženy preferují individuální přístup a my se jim v tomto ohledu snažíme vycházet maximálně vstříc“, potvrzuje lékařka Markéta Kubalová.

Celkově jich bylo 666 a téměr 84 procent porodů bylo vedeno přirozenou cestou. Nejvíce dětí se narodilo v červnu, kdy jich v Sokolově přišlo na svět rovných 74. Naopak nejméně porodů bylo v lednu (35). Nejčastějšími jmény chlapců byly Jakub, Matyáš a Ondřej, a holčiček Amálie, Viktorie a Eliška. Chlapečků pak bylo o 70 víc než holčiček. „Plných 72 procent porodů bylo vedeno porodními asistentkami, lékař je ale neustále k dispozici v případě komplikací“ říká Kubalová. Roste počet ambulantních porodů, tedy takových, kdy žena porodí v porodnici a následně odchází domů. „Díky tomu stráví ženy v porodnici jen nezbytný čas, ale zároveň mají zaručenou vysokou míru bezpečí.“ Velký zájem mají ženy v Sokolově o aromaterapii nebo bylinnou napářku.

Hojně využívána je i možnost zvolit si individuální porodní polohu a velký ohlas sklidilo také zavedení rautových snídaní. Více než třetina žen v Sokolově využila možnosti pobytu na nadstandardním nebo rodinném pokoji. Desítky žen absolvovaly i cvičení pro těhotné nebo předporodní kurz. Ty porodnice nabízí jak krátkodobé, tak dlouhodobé nebo dokonce i zcela individuální. Většina žen, které zamířily k porodu do Sokolova, byla z blízkého regionu, ale ani loni nechyběly na seznamu rodiček ženy například z více než 50 kilometrů vzdáleného Klášterce nad Ohří nebo německého Selbu.

Pokud jde o čísla, tak jsme také loni zaznamenali relativně velké věkové rozmezí mezi nejstarší a nejmladší maminkou. Zatímco té nejmladší bylo čerstvě 16, nejstarší ženě bylo 44 let. Průměrný věk prvorodiček byl v roce 2022 27 let. V sokolovské porodnici se dlouhodobě snaží o to, aby maximální počet dětí byl kojený. „Vždy dáváme přednost kojení. Příkrm nebo náhradní stravu používáme jen v nejnutnějších případech, například pokud existují vážné zdravotní důvody, které brání kojit,“ vysvětluje lékařka. I proto odcházelo ze zdejší porodnice v roce 2022 celkem 624 dětí, které byly kojeny, což v souhrnu znamená 93,7 procenta. Penta Hospitals CZ

X X X

HOTELY  V  PRAZE  MĚNÍ  MAJITELE

Kdysi nejluxusnější hotel v zemi přebírá nový hoteliér

Hotel International býval nejluxusnějším hotelem v tehdejším Československu. Původně měl sloužit jako ubytování pro sovětské poradce.

Hotelová skupina Mozart Hotel Group opouští Prahu. Legendární Hotel International, známý například z kultovního filmu Šakalí léta, nově přebírá skupina Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody.

 Svým vzhledem opravdu nezapře socialistický realismus a sovětské vzory. V 50. letech minulého století pak dostal Hotel International, asi nejvýraznější stavba pražských Dejvic, na špičku své věže rudou hvězdu, která byla vidět z dalekého okolí.

„Je to klasický grandhotel, jeden z mála v ČR. Ikona a významná pražská kulturní památka. Býval to symbol luxusu a pod námi zase bude,“ věří Jaroslav Svoboda, zakladatel a majitel sítě Czech Inn Hotels.

Provozování čtyřhvězdičkového hotelu s docházkovou vzdáleností na Pražský hrad přebírá Czech Inn Hotels od nadnárodní hotelové skupiny Mozart Hotel Group, která se kromě Prahy věnuje hotelovému byznysu například v Rakousku či Maďarsku a v ukrajinské Oděse, nyní ale válečné zóně rusko-ukrajinské války.

Podepsáno. Zleva Natalia Kalinichenko, manažerka rozvoje Mozart Hotel Group, uprostřed Jaroslav Svoboda, majitel Czech Inn Hotels, vpravo hlavní manažer Mozart Hotel Group Robert Zwinz.

V současnosti patří hotel k zařízením střední velikosti, má 278 pokojů s kapacitou 1200 osob. „S rekonstrukcí začínáme ihned,“ říká šéf hotelové sítě Czech Inn Hotels. Hotel ale neplánuje na dobu úprav uzavřít, rekonstrukce pokojů a interiéru rozdělí do několik etap. Jen ta první bude stát přibližně 100 milionů korun.

„Budova je v překvapivě v dobrém stavu, řečeno stavební hantýrkou. Nejedná se pochopitelně o nový objekt, ale původní projekt byl velkorysý a stavění bylo ještě brzy po válce poctivé“, uvedl Jaroslav Svoboda pro SZ Byznys.

Na výzdobě interiéru se podílela řada českých a slovenských umělců.

„Za finanční krize 2008 jsme se dostali do Prahy, koronakrize nás oslabila méně než ostatní, protože jsme maximum hotelů nechali otevřených, investovali a redukovali náklady. I tuto krizi proto chceme naplno využít, a to znamená nakupovat. A brzy bude následovat jedna mimopražská investice,“ řekl k transakci.

Samotnou nemovitost, která si zahrála i v muzikálu Jana Hřebejka Šakalí léta z roku 1993, i dál vlastní prostřednictvím společnosti Cifcon Finance podnikatel Sergey Akivison s trvalou adresou v Izraeli. Na veřejnosti dlouhodobě nevystupuje, pražský kontrakt za něj dojednal jeho hlavní manažer Robert Zwinz.

Hotel International

Budova vznikla v letech 1952–1956 podle návrhu Vojenského projektového ústavu. Původně měla sloužit pro ubytování sovětských delegací a armádních důstojníků.

Po rekonstrukci se z ní v roce 1957 stal hotel, tehdy svým vybavením nejluxusnější v Československu.

Po roce 1989 prošel dalšími stavebními úpravami. Nyní je coby symbol tzv. socialistického realismu kulturní památkou. Od roku 2015 byl hotel součástí nadnárodního hotelového řetězce Mozart Hotel Group. V březnu 2023 provoz přebírá Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody.

X X X

 Polská média odhalila identitu zneužitého syna poslankyně. Spáchal sebevraždu

Polská veřejnoprávní média kontrolovaná vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) informovala o případu sexuálně zneužívaného syna polské opoziční poslankyně. Ten posléze spáchal sebevraždu. Média jsou nyní terčem kritiky, že svou reportáží umožnila veřejnosti odhalit, kdo byl oběť zneužívání.

Magdalena Filiksová, poslankyně opoziční Občanské platformy ze Štětína, v pátek na sociálních sítích informovala o smrti svého patnáctiletého syna Mikolaje. Portál Notes from Poland píše, že novinář ze štětínské pobočky Polského rozhlasu Tomasz Duklanowski loni v prosinci informoval o případu úředníka, který byl uvězněný kvůli sexuálnímu zneužívání dětí a kvůli tomu, že jim dával drogy. Ve své reportáži poznamenal, že oběťmi byly dvě děti poslankyně ze Štětína a zveřejnil jejich věk. Lidé si tak mohli snadno zjistit, o jaké děti šlo.

O případu informovala také veřejnoprávní televize TVP. Jak Polský rozhlas, tak TVP po nástupu k moci v roce 2015 ovládli lidé blízcí Právu a spravedlnosti (PiS) a opozice i nezávislé organizace upozorňují, že se z veřejnoprávních médií stala hlásná trouba této národně-konzervativní strany.

Zástupci PiS upozorňovali na to, že ačkoliv se štětínský případ stal v roce 2020 a pachatel byl odsouzen v roce 2021, veřejnost o něm informoval v prosinci až novinář Polského rozhlasu. Tvrdili, že je to kvůli tomu, že úředník býval členem Občanské platformy.

„Ti samí lidé, kteří křičí o boji proti pedofilii, ukrývají, že v jejich řadách je pedofil,“ řekl ve veřejnoprávní televizi TVP ministr školství Przemyslaw Czarnek. Řada odborníků i komentátorů se ovšem podle Notes from Poland shoduje na tom, že případ nebyl zveřejněn ne kvůli ochraně Občanské platformy, ale kvůli ochraně nezletilých obětí.

Czarnka kritizoval vlivný katolický komentátor Tomasz Terlikowski, který ministra obvinil z toho, že tím, že se přidal k honu na čarodějnice proti rodičům sexuálně zneužitého chlapce, se „podílí na dalším znásilňování tohoto dítěte“. Terlikowského také rozlítilo utrpení dítěte, které nejdříve trpělo jako oběť sexuálního násilí a podruhé se stalo obětí ve jménu „špinavé, cynické politiky“. Vyzval k tomu, aby všichni, kdo za to ve veřejnoprávních médiích nesou odpovědnost, byli odvoláni z funkcí.

Okolnosti Mikolajovy sebevraždy vyšetřuje prokuratura ve Štětíně. Její zástupci však ani nepotvrdili, ani nevyvrátili informaci, že to dělají na základě článku trestního zákoníku týkajícího se podněcování nebo napomáhání k sebevraždě.

Uživatelé sociálních sítí si podle Notes from Poland všimli, že od pátečního oznámení o Mikolajově smrti někteří lidé spojovaní s PiS ze svých účtů smazali příspěvky, v nichž v uplynulých týdnech komentovali případ pedofilie ve Štětíně.

X X X

V izraelské armádě záložáci vypovídají poslušnost vládě

Bezmála čtyři desítky izraelských pilotů v záloze o víkendu oznámily, že se tento týden nezúčastní plánovaného cvičení a místo toho půjdou protestovat proti vládě. Je to zatím nejviditelnější projev toho, jak kontroverzní justiční reforma štěpí nejen izraelskou společnost, ale i její ozbrojené složky.

 Operace Ovocný sad patří mezi bohatýrské kousky izraelského letectva. Na počátku září 2007 tři letouny F-15 přeletěly celou Sýrii, vyřadily radary protiletecké obrany a několika přesnými zásahy zlikvidovaly tajný jaderný reaktor, který Asadův režim budoval v provincii Dajr az-Zaur za pomoci severokorejských inženýrů.

Odvážný nálet provedla 69. peruť izraelského letectva, která s přestávkami existuje od vzniku samostatného židovského státu. Zúčastnila se téměř všech jeho válek a pro našince určitě není bez zajímavosti, že v roce 1948 její bombardéry B-17G Flying Fortress vzlétaly k náletům na Káhiru a Gazu ze Žatce. Během poslední dekády se podílela na mnoha tajných misích proti íránským cílům v Sýrii, za což si několikrát vyslechla pochvalu od nejvyšších vojenských šarží.

Dnes je opět ve středu dění: Sedmatřicet ze čtyřiceti jejích záložních pilotů v neděli oznámilo, že se tento týden nezúčastní výcviku a místo toho radši půjdou na demonstraci proti vládě. Důvod? Nesouhlasí s justiční reformou, kterou se premiér Benjamin Netanjahu snaží dostat pod kontrolu Nejvyšší soud.

„Ve středu 8. března zasvětíme čas debatám a rozmýšlení o demokracii a jednotě národa. Proto se tento den nepřihlásíme do služby, s výjimkou operační aktivity. Během zbytku týdne se do služby přihlásíme podle plánu,“ stojí v otevřeném dopise vzpurných pilotů.

Bezprecedentní čin elitních letců ukazuje, jaké vášně justiční reforma prosazovaná nejpravicovější vládou v dějinách Izraele vzbuzuje. V ulicích měst proti ní demonstrují desítky tisíc lidí, v liberálně naladěných denících padají slova o puči a přechodu k diktatuře.

Emoce planou také v ozbrojených složkách. Proti okleštění nezávislosti justice protestují tisíce rezervistů, kteří hrozí odepřením služby. Stávkovou pohotovost vyhlásili například záložáci z útvaru 8200, elitní zpravodajské jednotky zodpovědné za shromažďování informací a dekódování šifer.

Ozvali se i veteráni Operace Entebbe, při které v roce 1975 zahynul Netanjahuův bratr Joni. „Vědomě a s otevřenýma očima chcete kvůli svým vlastním zájmům obětovat stát Izrael a jeho obyvatele,“ napsali podle listu The Jerusalem Post premiérovi, který čelí několika korupčním kauzám.

Od poloviny února pozvedají varovné hlasy velká jména z řad dalších bezpečnostních struktur: bývalí šéfové zpravodajské služby Šin Bet nebo Mosadu, včetně těch, kteří dříve sloužili pod Netanjahuem. Premiéra nabádají, aby kontroverzní legislativu stáhl, nebo se aspoň pokusil s opozicí dospět ke kompromisu.

Angažmá záložáků v politických třenicích není v Izraeli ničím ojedinělým. Krajní levice je v minulosti lanařila, aby odmítali sloužit na palestinských územích, krajní pravice je zase přesvědčovala, aby se nepodíleli na vyklízení nelegálních osad. „V Izraeli dlouhodobě existuje fenomén refuseniků, což jsou vlastně branci nebo důstojníci, kteří odmítají působit na Západním břehu Jordánu a podobně,“ vysvětlil v podcastu Kontext expert na Blízký východ Marek Čejka.

Dojde na puč?

Podle listu Haarec je však současný neklid svým rozsahem i účastí elitních jednotek pro armádu daleko závažnějším problémem. Vědomé odpírání služby se poprvé v historii židovského státu stalo normální součástí politického protestu a armáda si klade otázku, nakolik to ohrožuje její operační schopnosti. Především v situaci, kdy se na Západním břehu opět roztáčí spirála násilí a ve vzduchu visí hrozba vojenské konfrontace s Íránem.

Většina protestujících záložáků dává najevo, že v případě ohrožení národní bezpečnosti se do služby přihlásí. Jiní tvrdí, že odmítnou jen v případě, že Netanjahuova vláda justiční reformu protlačí v její původní podobě. Z hlediska generálního štábu však škoda už byla napáchána, protože politické šarvátky poškodily reputaci armády.

Protestující piloty z 69. perutě se proto o víkendu pokosil uchlácholit vrchní velitel letectva. „Jste nenahraditelní. Jste obránci naší vlasti. Jste odpovědní lidé, kteří se řídí skutečnými hodnotami,“ napsal generál Tomer Bar v otevřeném dopise nespokojeným záložákům a ujistil je, že je ochrání před útoky z řad krajní pravice, která je označuje za „zrádce a anarchisty“.

Při několikahodinovém osobním setkání je ještě přesvědčoval, aby si odepření služby dobře rozmysleli. „Nechtěl bych se dostat do situace, kdy bych musel informovat náčelníka generálního štábu, že jednotka není schopná služby,“ apeloval muž, pod jehož velením před šestnácti lety proběhla operace Ovocný sad.

Rebelie mezi záložáky podle expertů ukazuje především na hluboké rozdělení izraelské společnosti, která se od levicových ideálů v době vyhlášení nezávislosti posunula až k současné vládě, jejíž ministři vyzývají k srovnání palestinských vesnic se zemí. I v armádě se tak projevuje spor o další směřování židovského státu a jeho postoji k okupovaným územím, které radikálové ve vládě chtějí anektovat.

„V armádě jsou velké generační rozdíly. Mluví se o radikální generaci mladých důstojníků, protože někteří z nich pochází z komunity osadníků. Na druhé straně stojí starší důstojníci, kteří bojovali například v Jomkipurské válce nebo v Libanonu, Palestince a Araby znají daleko lépe, chápou izraelský limity a proti mladé agresivní generaci jsou velmi vysazení,“ vysvětluje Marek Čejka.

Podle něj není zcela vyloučeno, že v případě další eskalace může dojít ke konfliktu mezi vládou a armádou. „Kde je silná armáda, tam je možnost vojenského převratu. I toto může být teoreticky jeden ze scénářů, kterým může armáda reagovat, pokud Netanjahuova vláda překročí veškeré červené linie,“ dodává Čejka.

X X X

RADOST  ZE  ŽIVOTA  PIZINGEROVÉ

Někdo je mladý i v šedesáti, jiný starý už ve třiceti, míní PizingerováTvrdit o Vendule Pizingerové, že věk 51 let je v jejím případě jen číslo, zní jako klišé. Ovšem je to zkrátka pravda. Vždyť s manželem Josefem vychovává malého syna Pepíčka a nedávno byla za hvězdu přehlídkového mola. O módě i rodině se rozpovídala pro týdeník 5plus2.

 O tom, jaké to je být mámou ve zralém věku, píše Vendula Pizingerová blog s názvem “Máma na přechodu“, ale rodinné aktivity sdílí také na sociálních sítích. Nejen o tom promluvila dlouholetá prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje v rozhovoru pro týdeník 5plus2.

X Nedávno jste se na veletrhu módy v Brně stala modelkou, představila jste model návrháře Michaela Knota. Byla to vaše první zkušenost v takové roli?

Vůbec ne, chodím častěji, třeba pro Táňu Kovaříkovou, Beatu Rajskou a další. Vždycky mi to tedy přijde jako ulička hanby. Když jdu s nákupními taškami, tak jdu trochu jinak než na mole. Je to takové vykročení z komfortní zóny. Na druhou stranu je to pro mě změna z pracovního i rodinného života, takže já jsem si ráda vyjela do Brna na výlet.

 X Když už se postavíte na molo, jste tam potom jako ryba ve vodě?

Nejsem, není to moje profese. Víte, co mi dalo práce, než jsem se vůbec naučila mluvit na lidi? Sice tak vůbec nevypadám, ale jsem člověk, který se stydí. Působím, že jsem extrovert, ale v některých situacích jsem hodně introvertní.

X Na přehlídce jste ale sklidila velké ovace, vy sama jste se nazvala „senior modelkou“ a šatnu jste sdílela s mladičkými holkami…

Přesně, trávila jsem večer s dvacetiletými holkami v šatně, takže super. (smích) Ale byla sranda, sice ten „obojek“, co jsem měla na krku, mě trochu škrtil, ale ve své podstatě, čím jsem starší, tím méně některé věci řeším. Byla jsem ráda, že jsem tam jela, prostě se mi chtělo. Do Brna řídila Eva Decastelo, takže i cesta byla dobrá. (smích)

X Co je pro vás přirozenější oblečení – šaty, nebo tričko a rifle?

Manžel by si přál, aby to byly rifle a tričko. Navíc teď je móda úplně roztrhaných džín, to jako fakt nemáte kus kalhoty, v tom si sednete a přemýšlíte, kde vám vyteče kus stehna. Co je ale skvělé, tak se vrací móda zvonů, a to je super. Prodlouží to nohy a mohla jsem ze skříně vytáhnout zvony, které jsem na sobě hodně let neměla, a oblékla jsem je, takže jsem dost ráda.

Ale vrátím se k otázce, mám ráda kostýmy a šaty, ale protože jsem na mateřské, tak vyhrávají tepláky. A ještě jednu věc nosím moc ráda, a to plyšový medvídkový overal, který jsem dostala na Vánoce. Dokonce jsem v něm dnes ráno byla u kadeřnice. Manžel se tedy dost vyděsil, že v něm jdu ven. Ale já jsem blázen, když jsem třeba vozila Kubíka do školy, tak jsem měla kožich na pyžamu, tom krátkém kraťáskovém, k tomu holínky… Ale tatínkům se to docela líbilo. (smích)

X Jdete i se smetím namalovaná?

Ne, tedy asi spíš jak kdy, podle toho, jakou mám náladu. Myslím si, že čím je žena starší, tím víc by si měla odpustit takové to večerní líčení. Je to zbytečné a prohlubuje to více negace než pozitiva. Ale běžně lehce namalovaná chodím. U mě funguje pětiminutové líčení, dám si lehký fluid, trochu pudru a řasenku. V létě ne, to jsem pořád opálená. Ale někdy lituji toho, že se neupravuji více, když někam přijdu a všechny ženy jsou namalované, tak se cítím tak trochu méněcenně.

X Chodíte na plesy?

Jistě, letos jsem byla dvakrát. Jednou soukromě s manželem na mysliveckém plese, vyhráli jsme dva bažanty a dvě lahve nějakého alkoholu a vypili spoustu zelené na baru. A podruhé pracovně s kamarádkou na Agrárním plese, který byl na Žofíně. Byl to moc krásný ples s hezkou atmosférou, měla jsem na sobě hodně odvážné šaty od Martiny Loudové Pipkové. Celý výtěžek tomboly šel ve prospěch Kapky naděje, bylo to celkem 92 tisíc, což je úžasný dárek.

X Tančíte?

Ano, a když se uvolním, tak i ráda. Chodila jsem do tanečních, takže základy umím. Ale manžel netančí, takže na mysliveckém plese jsme si zatančili jeden tanec, a to ještě na písničku Jahody mražený, a tak ve tři ráno. Ale začala jsem chodit s kamarádkou na kurzy tance, je to jen pro holky. A dost se tam smějeme, když totiž stojíte proti tomu zrcadlu, vedle vás ta mladá lektorka a teď vidíte sebe… Tak si vždycky říkám, proč jsem nezačala chodit na tance před 20 lety. Ale je to každopádně super v tom, že na hodinu nemyslím na nic jiného než jak vyhodit bok, byť mi to zatím moc nejde.

X Jste hodně aktivní na Instagramu, je z vás známá influencerka. Baví vás to?

Hodně lidí bere slovo influencer jako sprosté, ale vůbec si neuvědomují, že jsou za tím smlouvy a faktury. Navíc když spolupracujete s klientem, tak si nemůžete udělat fotku jen tak, jak se vám zachce. A líbí se mi také třeba věta: „To nemáš zapotřebí!“ Lidé si vůbec neuvědomují, že i já musím platit účty. Ale hlavně je to pro mě jako informační síť a funguje to. A jinak přes Instagram ráda zprostředkovávám život bez filtru. Sdílení z mého života, z cestování, toho, jak roste Josífek a tak podobně. Prostě to obyčejné, co se v životě děje.

X S manželem hodně cestujete…

Pizingerová: Cestujeme, ovšem teď byl covid a narodil se nám malej, tak jsme chvíli nikde nebyli. Pak jsem se nechala hned naočkovat a vyrazily jsme s kamarádkou do Španělka. Ale teď se chystáme v březnu do Skotska, pak nás čeká Afrika, na cestu tam bych si ráda koupila lněné oblečení. No a pak ještě letíme na Aljašku.

X Vyrážíte na výpravy i s Pepíčkem?

Teď ještě ne, je malý. Až mu bude kolem tří, tak bychom vyrazili někam do tepla. Malý Pepík je ale chytrý jak opice. V sedmi měsících řekl první slovo, ve dvou letech mluvil. Kubík mluvil také brzy, ale zase nechodil, toho jsme dávali na dovolené na horké kameny, aby se zvedl, ale nepomohlo to. Na dovolenou s Pepíkem bychom chtěli někdy kolem Vánoc, aby si to užil i on.

X Váš starší syn bude mít osmnáctiny, je už skutečně dospělý?

Kubovi sice bude osmnáct let, ale pořád je to dítě. Vůbec si neumím představit, že by byl samostatný. Třeba ještě dnes ráno po mně chtěl omluvenku. Je to divná doba.

X Jak si Kuba s Pepíkem rozumí?

Rozumí si, ale třeba Kuba bere Pepíkovi takové ty kulaté dětské sušenky, tak ten je z toho nešťastný. Pak za mnou běhá a křičí, že mu to žerou nejen psi, ale i brácha. Jinak Pepík moc nejí, ale má rád řízky.

X Máte mladšího manžela, omládla jste vedle něj?

Není to o věku, někdo je mladý i v šedesáti, někdo naopak starý ve třiceti. Mám to štěstí, že jsme naladěni na stejnou vlnu. Budu asi blázen pořád.

X X X

Erdogan už zná jméno svého vyzyvatele. Porazit ho chce šéf kemalistů

Turecká opozice oficiálně oznámila, koho vyšle do květnových prezidentských voleb. Aliance šesti stran se shodla na tom, že by rivalem současného vládce měl být šéf hlavní opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu. Jednotu přitom opozice hledala ještě i o víkendu, kdy jedna ze stran blok dočasně opustila.

 „Na základě našich schůzek jsme se rozhodli, že Kemal Kiliçdaroglu bude kandidovat na prezidenta,“ citoval Reuters Temela Karamollaoglua, předsedu Strany štěstí, která je součástí opozičního bloku. Volby hlavy státu, jež se budou spolu s parlamentními volbami konat s největší pravděpodobností 14. května, jsou zkouškou Erdogana a jeho Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Průzkumy předpovídají těsný volební souboj, opoziční aliance v nich má momentálně mírně navrch. Zatím není jasné, jaké šance bude mít sám Kiliçdaroglu. Čtyřiasedmdesátiletý ekonom a sociálnědemokratický politik stojí od roku 2010 v čele CHP, jež je druhou nejsilnější stranou v zemi.

Kiliçdaroglu v minulosti upoutal pozornost třeba svým „pochodem spravedlnosti“, kdy se vydal na víc než 400 kilometrů dlouhou cestu z Ankary do Istanbulu. V případě svého zvolení slíbil návrat k prosperitě a demokratickému parlamentnímu systému. Opozice slibuje také obnovu nezávislosti centrální banky. Ta se řídí prezidentovým přáním udržovat nízké úrokové sazby, což dál zvyšuje inflaci.

Ve volebním klání tak kandidát opozice může těžit z žalostné ekonomické situace Turecka či z dopadů katastrofálního zemětřesení, které si začátkem února vyžádalo na 46 tisíc mrtvých a podnítilo kritiku ohledně nedostatečné pomoci státu.

Opoziční blok, takzvaný Stůl šesti, tvoří kromě CHP také Strana dobra (Iyi Parti), Strana štěstí (Saadet Partisi, SP), Demokratická strana (DP), nová Strana demokracie a rozvoje (DEVA) založená bývalým členem AKP Alim Babacanem a konečně Strana budoucnosti (Gelecek Partisi, GP). Tu založil někdejší premiér za AKP Ahmet Davutoglu.

Opoziční strany těsněji spolupracují od svého úspěchu v místních volbách v roce 2019, kdy zbavily Erdoganovu AKP nadvlády nad Istanbulem, Ankarou a dalšími velkými městy. Nyní Stůl šesti našel shodu poté, co se v pondělí k jednáním o společném kandidátovi vrátila předsedkyně Strany dobra Meral Akşenerová, jejíž partaj je podle průzkumů druhou nejsilnější opoziční stranou.

Akşenerová minulý týden oznámila, že Kiliçdaroglua – kandidáta zbylých pěti stran opoziční koalice – nepodporuje. A z opozičního bloku odešla. Podle informací tureckých novinářů se za ní pak vydali dva oblíbení starostové a významní členové CHP Mansur Yavas a Ekrem Imamoglu. Schůzka vedla k dohodě a Stůl šesti se opět vrátil k původní sestavě.

Istanbulský primátor Imamoglu byl přitom sám považován za jednoho favoritů. Ač sám se ke své účasti ve volbách veřejně nevyjadřoval, pozorovatelé mu dosud předpovídali, že by Erdogana mohl porazit. Imamoglu nicméně podpořil svého stranického šéfa, případnou kandidaturu už mu navíc zkomplikoval i soud, který ho za urážku volební komise loni v prosinci poslal na dva roky a sedm měsíců do vězení. Verdikt zatím není pravomocný.

Mithat Sancar, spolupředseda prokurdské opoziční Lidové demokratické strany (HDP), která není součástí opozičního bloku, uvedl, že jeho uskupení by mohlo Kiliçdaroglua podpořit po „čistých a otevřených“ jednáních. „Naším jasným očekáváním je přechod k silné demokracii. Pokud se shodneme na základních principech, můžeme ho podpořit v prezidentských volbách,“ řekl ve vysílání soukromé televize Habertürk.

X X X

Šéf řecké železniční stanice je ve vazbě, za tragickou nehodu mu hrozí doživotí

Přednostu železniční stanice řeckého města Larisa, který čelí obvinění ze selhání, jež vedlo k úternímu tragickému vlakovému neštěstí ve středním Řecku, vzali do vazby. Muži hrozí v případě odsouzení deset let vězení až doživotí. Při nejsmrtelnějším vlakovém neštěstí v zemi zemřelo 57 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Tragédie vyvolala vlnu pobouření a masové protesty.

 Devětapadesátiletý muž, který čelí obvinění ze zabití z nedbalosti, v neděli před soudem přiznal odpovědnost za čelní srážku osobního a nákladního vlaku, při níž zahynulo 57 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. V osobním vlaku jedoucím z Atén do Soluně cestovalo více než 350 osob, mnoho z nich studentů, kteří se vraceli z prodlouženého víkendu.

Řecká média uvedla, že přednosta na svou pozici nastoupil po půlročním školení, které skončilo letos v lednu. Předtím byl úředníkem na ministerstvu školství, u železnice pracoval už před rokem 2011. Zadržen byl podle agentury Reuters již 1. března, tedy krátce po srážce.

Web eKathimerini píše, že muž, který nezabránil tomu, že na stejnou kolej vyjel nákladní vlak jedoucí na jih a osobní vlak mířící na sever, což vedlo k nejsmrtelnějšímu vlakovému neštěstí v Řecku, čelí obvinění z ohrožení bezpečnosti v dopravě a několikanásobného usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví. Právě v prvním bodě mu podle portálu hrozí až doživotní vězení.

Jeho právník novinářům sdělil, že vzetí jeho klienta do vazby bylo vzhledem k závažnosti případu očekávané. Dodal, že dotyčný je zdrcený a že soudci řekl pravdu. Ve čtvrtek uvedl, že jeho klient převzal odpovědnost „úměrnou jeho osobě“, ale ve hře byly i další faktory, aniž by je blíže specifikoval.

Řečtí odboráři, kteří v zemi vyvolali sérii stávek, poukazují na to, že problém je systémový a upozorňovali, že zabezpečení na železnici je nedostatečné, železniční síť zchátralá a že je obvyklý nedostatek personálu.

Tragédie v Řecku vyvolala vlnu pobouření a protesty. v neděli byly hlášeny střety mezi policií a demonstranty v Aténách, kde podle odhadů policie vyšlo do ulic na 12 000 lidí. Někteří demonstranti zapalovali odpadkové koše a házeli zápalné lahve. Policie použila slzný plyn a zábleskové granáty.

Demonstranti také na památku obětí neštěstí vypouštěli černé balónky, někteří drželi nápisy, na nichž stálo „Pryč s vládou zabijáků,“ píše web BBC. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v neděli požádal rodiny obětí vlakového neštěstí o odpuštění a uznal, že podíl na tragédii nese stát.

X X X

Kamiony ničí silnice v obcích, je nutné najít koncepční řešení

Náměstek hejtmana Michal Kortyš se v uplynulých týdnech setkal se starosty některých obcí v regionu, kde nákladní doprava ničí silnice. Pardubický kraj přislíbil nejenom opravu poškozených komunikací, ale i jednání ohledně využívání silnic nižších tříd a možném zákazu tranzitu.

 Dlouhodobě bojují s následky nákladní dopravy například ve Vlčí Habřině. Obec ležící severovýchodně od Přelouče protíná silnice II/323, která je jako v případě dalších obcí v okolí silně poničena nákladní dopravou. „Po osazení cedulí se zákazem tranzitu přes Lázně Bohdaneč se zde enormně zvýšil provoz, protože řidiči nákladních aut si hledají nejkratší cestu k dálnici. Opravu silnice II/323 v této oblasti jsme plánovali na rok 2025 za využití evropských fondů, ale přednost kvůli nedostatku financí dostaly frekventovanější komunikace.

Dohodli jsme se se starostou, že zde není metoda vyhodnocování oprav podle počtu průjezdů vozidel nejlepší, a proto budu navrhovat přednostní opravu této komunikace. Tranzit nelze zakázat všude, ale můžeme se pokusit navést dopravu tam, kde je co nejméně sídel, případně aby trasa vedla jen okrajovou částí obce. Hejtman Martin Netolický nyní vede debatu i o souběžné komunikaci přes Sopřeč, kterou budu navrhovat osadit zákazovou značkou pro tranzit a připravit ji k postupné rekonstrukci z prostředků Pardubického kraje nebo Státního fondu dopravní infrastruktury. Poslední slovo o zákazu tranzitu ale bude mít Policie ČR,“ uvedl náměstek Michal Kortyš.

Stavební povolení pro opravu komunikace by Pardubický kraj podle odhadů mohl získat až v příštím roce. Do té doby dojde alespoň k provizorním výspravám. Modernizace silnice II/323 v úsecích Břehy – Pravy (hranice kraje) a Břehy – Rohovládova Bělá se v tuto chvíli odhadují na více než 267 milionů korun, oprava části silnice III/32722 Břehy – křižovatka s III/32728 má stát dalších 46 milionů. Michele Vojáček, kancelář hejtmana

X X X

Na Soutoku by nyní měla vzniknout chráněná krajinná oblast.

Ministerstvo životního prostředí našlo shodu se starosty i Jihomoravským krajem. Zřízení národního parku je v dalším výhledu

Oblast Soutoku je pro své přírodní i kulturní hodnoty v celoevropském měřítku územím jedinečným a mimořádně cenným. Jde o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Nyní by se měl dočkat celoplošné ochrany a stát se chráněnou krajinnou oblastí. Na dnešním jednání ve Valticích se na tom shodli Ministerstvo životního prostředí, Jihomoravský kraj a zástupci místních starostů.

Oblast soutoku Moravy a Dyje je součástí celoevropské sítě chráněných území Natura 2000 – byly tu vyhlášeny dvě evropsky významné lokality Soutok-Podluží a Niva Dyje a ptačí oblast Soutok-Tvrdonicko, zdejší mokřady jsou chráněny Ramsarskou úmluvou. Evropské a mezinárodní uznání přírodní jedinečnosti území ale nestačí. Praktická ochrana přírody se zajišťuje národní legislativou. Ta, která by oblast zastřešila celoplošně, zatím chybí. Zlomkovitou ochranu přírody tu zajišťují maloplošná zvláště chráněná území, zabírající jen dvě procenta rozlohy Soutoku.

„Za více než tři desítky let se nenašla politická síla, která by tento moravský přírodní unikát, pro svůj jedinečný charakter laicky přirovnávaný k Amazonii, ochránila celistvě. V aktualizovaném vládním programovém prohlášení jsme se zavázali, že rozšíříme plochu zvláště chráněných území a připravíme podklady k vyhlášení Národního parku Soutok. Právě proto Ministerstvo životního prostředí podniklo během minulého roku řadu kroků s cílem prověřit, jaká forma velkoplošné ochrany by byla pro toto území nejvhodnější. Po expertním posouzení, diskuzích s místními starosty a zástupci Jihomoravského kraje se přikláníme k tomu, aby zde byla vyhlášena chráněná krajinná oblast, ve které se odpovídajícím hospodařením udržuje kulturní les, což prospívá vzácným druhům na něj vázaným,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že ministerstvo pověřilo Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, aby tento záměr v regionu během tohoto půlroku předjednala.

Ve starobylé krajině Soutoku hraje zásadní roli voda, síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní, vlhkých luk, lužních lesů. Soutok známý starobylými solitérními duby je územím s mimořádnou biodiverzitou, jedinou nebo často poslední lokalitou mnoha a mnoha desítek organismů. Žije zde mnoho vzácných a ohrožených druhů jako je roháč obecný nebo orel královský.

„Chráněná krajinná oblast Soutok bude prvním krokem k tomu, aby se z tohoto jedinečného území mohl jednou stát i národní park. Nyní je ale podstatné se shodnout a nezaseknout se na debatě, zda vznikne chráněná krajinná oblast, nebo národní park. Hlavní je území poskytnout celoplošnou ochranu,“ doplnil náměstek Hladík, který se dnes sešel se starostou města Břeclav Svatoplukem Pěčkou (ANO) a starostou města Lanžhot Ladislavem Strakou (Volba pro Lanžhot). Jednání se účastnil také hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) a náměstek hejtmana pro oblast životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).

„Příroda nepočká. Než se roky dohadovat o národním parku, je lepší cestou CHKO, která je přijatelná pro všechny. Tahle významná lokalita potřebuje konečně celoplošnou ochranu. Jsem rád, že k tomu ministerstvo takhle přistoupilo a posuneme se dál,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

 „Byl jsem u mnoha jednání s místními, proto vím, jak protichůdné zájmy se v oblasti Moravské Amazonie potkávají. V minulosti zde byly vyhlášeny snad všechny možné kategorie mezinárodní ochrany. Ale z české strany nejvyšší statut ochrany chybí. Proto ustanovení CHKO beru jako zdravý kompromis, kterým splácíme dluh jihomoravské přírodě,“ doplnil Lukáš Dubec (Piráti), náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí.

X X X

 Novela zákona o myslivosti: Myslivci vymění papírování za počítače, elektronická evidence jim usnadní plánování lovu i komunikaci s úřady

Plánování lovu v honitbách podle míry poškození lesů, elektronická evidence, posílení práv vlastníků lesů. To obsahuje novela zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství a nyní ji chce projednat se zástupci neziskových lesnických, zemědělských, ochranářských a mysliveckých organizací. Poté ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) novelu odešle do legislativního procesu. Cílem novely je snížit stavy dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody především na stromcích vysazených na holinách po suchu a kůrovci a také v zemědělství.

„Současným velkým problémem nejen tuzemské myslivosti jsou vysoké počty spárkaté zvěře, které způsobují několik problémů a rizik. Projevují se na zemědělských plodinách a pozemcích a v případě srnčí, jelení a ostatní spárkaté zvěře i na lesních kulturách. Cílem novely zákona o myslivosti je také dát myslivcům nové a účinnější možnosti, jak snížit počty vysoké zvěře a ochránit naše lesy,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Návrh počítá se tím, že plán lovu se bude stanovovat podle stupně poškození lesa tak, aby nedocházelo k nadměrným škodám. Ty bude posuzovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL)v rámci inventarizace lesů. Plán se nově upraví podle reálných škod, které zvěř způsobila. Za nesplnění mohou myslivci dostat pokutu až 200 tisíc korun.

Přínosem novely je také elektronizace myslivosti. Dnes se musí v papírové podobě evidovat například myslivecká zařízení, počet psů, lov zvěře hlásit v měsíčních či kvartálních termínech atd. Nový systém bude obsahovat kompletní myslivecké plánování a informace o škodách způsobených zvěří. Prostřednictvím elektronické evidence spolu budou komunikovat a vést veškerou administrativu myslivci, státní správa, veterinární správa i policie. Významným přínosem plánované novely je mobilní aplikace, do které budou myslivci vkládat informace o ulovených kusech zvěře. To umožní orgánům státní správy myslivosti snadnější a kontinuální kontrolu skutečně ulovené zvěře.

„Škody od spárkaté zvěře jsou opravdu vysoké, musíme s tím něco dělat. Elektronizace ušetří myslivcům nejen papírování, ale také zjednoduší celý systém. Další výhodou je i spolehlivější vykazování lovu zvěře, které bude lépe odpovídat realitě,“ uvedl ministr Nekula.

Novela prodlužuje lhůtu, do kdy je možné požádat o náhradu za poškození majetku zvěří z 20 na 60 dnů a zavádí povinnost ohlásit škody sedm dní před sklizní a sepsat o tom záznam.

Ministerstvo plánuje novelou také maximálně rozšířit způsoby lovu. Nově, pokud to uživatel honitby (myslivci) povolí, by mohli myslivci v honitbě lovit také lukem (nikoliv však kuší). Nadále bude platit povinnost používat lovecké psy k dosledování zvěře. Nově by se povolil i lov řady druhů zvěře s pomocí noktovizorů (zařízení pro lov v noci). Bude možné také lovit během sklizně zemědělských plodin či lovit všechny druhy spárkaté zvěře na společných lovech.

Snah o novelizaci zákona bylo v minulosti již několik. Naposledy jeho projednávání skončilo ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně v minulém volebním období, proto stále platí myslivecký zákon z roku 2001. Ministerstvo chce novelu po projednání s neziskovými organizacemi poslat do Legislativní rady vlády letos v červenci. Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

 VE FRENŠTÁTĚ POD RADHOŠTĚM VYROSTE PRO STŘEDOŠKOLÁKY NOVÁ SPORTOVNÍ HALA

Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm dostane novou sportovní halu a multifunkční sportoviště. Mimo školních hodin tělocviku budou areál využívat také místní sportovní spolky a organizace. Projekt vyjde celkově na 145 milionů korun, Moravskoslezský kraj by na něj měl dostat zhruba 60milionovou dotaci od Národní sportovní agentury. Na halu a následný provoz bude přispívat také město.

„Náš region se ocitl v dynamickém procesu transformace. Nazval jsem jej OD TĚŽBY UHLÍ K TĚŽBĚ DAT. Jestli se má z našeho regionu stát významný technologický a inovační hráč, neobejdeme se bez nadaných mladých lidí s technickým vzděláním. Proto považuji všechny investice v oblasti školství za důležité. Velký důraz klademe na kvalitu výuky, moderní vybavení, ale také odpovídající zázemí. Nová sportovní hala nabídne mladým lidem nejen špičkové zázemí pro hodiny tělocviku, ale také možnosti, jak smysluplně trávit volný čas,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že výstavba sportovní haly začne v první polovině v března, jakmile bude pro výstavbu připravena plocha.

„V nové sportovní hale budou moci probíhat i tři hodiny tělocviku najednou, její prostor totiž půjde rozdělit na více částí, navíc bude možnost využívat i malou tělocvičnu ve vyvýšené části objektu. Díky modernímu pojetí i vybavení se výrazně zvýší kvalita výuky tělesné výchovy. Nová hala bude navíc splňovat všechny technické požadavky pro tréninky i sportovní utkání. Bude mít možnost získat certifikaci na pořádání sportovních zápasů a soutěží ve volejbale, florbale, futsalu a ve stolním tenisu. Významně tak posílí sportovní dění na Frenštátsku,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že součástí haly bude i potřebné zázemí.

Projektantem a autorským dozorem stavby je společnost DUPLEX, halu postaví společnost PSG Construction. „Realizace haly by podle smlouvy se zhotovitelem měla trvat 15 měsíců, první sportovci si tyto nové moderní prostory užijí na začátku školního roku 2024/2025. Celkové náklady jsou vyčísleny na 145 milionů korun, věřím, že se nám podaří získat dotaci od Národní sportovní agentury, hovoříme zde o příspěvku ve výši zhruba 60 milionů korun. O zbytek nákladů se ze dvou třetin podělí Moravskoslezský kraj, třetina půjde z rozpočtu města Frenštát pod Radhoštěm. Město by se pak také mělo podílet na provozu haly,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

„Město Frenštát pod Radhoštěm aktuálně nemá sportovní zařízení, které by se byť jen blížilo parametrům plánované stavby a z pozice kolektivních sportů se jedná o vítanou investici. Ve věci krytí provozních výdajů a využití haly budou teprve vyvolána jednání, která budou toto smluvně definovat. Aktuální provoz stávající městské sportovní haly je ztrátový, a to více než 1,1 milionu korun při starých cenách energií. Hala je i v tristním stavebně technickém stavu. Je tedy zřejmé, že stávající hala by vyžadovala nákladnou investici na rekonstrukci, která by určitě převýšila stávající spoluúčast města k výstavbě nové haly. Ze strany města jsme zaslali požadavek Moravskoslezskému kraji, ve kterým žádáme změnu Memoranda a rozložení spoluúčasti města na splátky tak, abychom neomezili financování dalších potřebných akcí ve městě,“ sdělil starosta města Frenštát pod Radhoštěm Jan Rejman. /bir/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.