Vánoce Fialy na Ukrajině? Král Britů vyhodil bratra. Austrálie samostatnost? Salerno političkou?

Fiala měl trávit Vánoce na Ukrajině, kde lidé teď žijí bez elektřiny a mrznou v bunkrech. ČR jako vedení EU se nesnažila nic udělat pro jednání a skončení zabíjení lidí, Ukrajinců a Rusů na Ukrajině, tvrdí odborníci. Po smrti královny Britů je na tom špatně i syn královny Andrew, jehož bratr, dnes Král, vyhodil z paláce.

X X X

Psychiatr Höschl: Vánoce bez dárků? Konečně máme šanci vrátit se k původnímu významu svátků

Štědrý večer bez dárků plánuje podle Hospodářských novin každá desátá domácnost. Kvůli obavám z budoucnosti nechtějí utrácet. „Vánoce nejsou zdaleka jenom dárky, ale také rituály. Možná že chudší Vánoce bez dárků jsou dobrou příležitostí vrátit se k původnímu významu Vánoc a uvědomit si, že celý svátek má širší hodnotu, kterou stojí za to respektovat. Nenechejte se tím, že nemáte na dárky, deptat,“ říká psychiatr Cyril Höschl.

 „Byly doby, kdy značná část populace na dárky neměla, a přesto si s tím dovedla poradit. Stačí nakreslit dítěti obrázek nebo si s ním chvíli hrát. To je pro něj kolikrát cennější, než kdyby bylo zavalené dárky, roztrhalo papír, na hračku se podívalo a pak ji odložilo,“ říká Höschl v pořadu Jak to vidí… na Dvojce.

„Takže já bych ve Vánocích bez dárků takovou tragédii neviděl. Všechno zlé je pro něco dobré. Pojďme se na to podívat pozitivně,“ dodává.

Místo komerce je to příležitost zklidnit se, strávit chvíle pohromadě s blízkými. Uvolnit se je podle psychiatra důležité. A právě chudší Vánoce nebo Vánoce bez dárků by mohly být podle něj dobrou příležitostí se k těmto původním významům vrátit.

„Může nám to pomoct uvědomit si, že vánoční rituály mají širší hodnotu, kterou stojí za to respektovat bez ohledu na to, jak jsme na tom ekonomicky. I chudé Vánoce mohou být totiž šťastné.“

Pečovat o sebe navzájem

Inspiraci, jak strávit čas spolu, nabízí lidem například primáti, navrhuje psychiatr:

Co do bramborového salátu patří, a co už radši ne? Máme opověď na otázku, která umí zkazit Vánoce

 „Šimpanzi si výskají srst, ale není to jen kvůli blechám. Ve skutečnosti se opečovávají, protože to je příjemné. Navíc je to komodita, s kterou obchodují. Je to sociální směna. Nepotřebují drahé hračky, ale princip je stejný. Obdarovávají se například šimráním po zádech.“

„A i lidé se mohou opečovávat různými způsoby. Chodíme spolu do divadel, na koncerty, obdarováváme se, čímž vytváříme směnu, která utužuje osobní pouta.“

Pečovat vzájemně o sebe je možné právě jak formou dárků, tak pozorností.

„Obdarovávání je jedním ze způsobů sociálního pouta a budování známostí, já znám vás a vy znáte mě a tím se odlišujeme od jiných, které neznáme. Udržet skupinu pohromadě vyžaduje sociální lepidlo a tím je právě opečování,“ dodává psychiatr.

Svátky jsou světlé body

Zpravidla k sobě lidé bývají o svátcích ohleduplněji, přenést to i do běžných dnů ale podle Höschla nejde.

A co když se děti netěší na Vánoce? Centrum Locika přináší rady, jak s nimi mluvit

 „Náš život je strukturován různými svátky. Nejkratší interval je týdenní, kdy na konci přichází den, kdy se má vypřáhnout. Je to den, který je trošku jiný než ty ostatní. Například v tom, že se chodí do kostela. A tady začíná ten princip, že je zapotřebí svůj čas, svůj život strukturovat, rozdělit ho nějakými srozumitelnými světlými body, které se odlišují od těch ostatních.“

Z toho pak pramení, že významné svátky, které jsou jen jednou za rok, se musejí odlišovat daleko výrazněji a významněji.

„A s tím souvisí právě to, že máme tendenci a vnitřní potřebu se i jinak chovat a udělat si to hezké, protože jinak by to nebyl svátek. Bohužel této katarzi, kdy se všichni uvolní a zasednou ke svátečnímu stolu, často předchází napětí a stres. To k tomu patří, ale je nutné se tím nenechat úplně zdeptat,“ vysvětluje Höschl.

Kdy vyhledat pomoc

Vánoce bez dárků plánuje část českých domácností kvůli vysokým cenám a zdražování. Stres z vysokých nákladů přišel spolu s válkou na Ukrajině a krátce po dvouleté pandemii covidu-19. „Jsou to faktory, které přispěly k rozvoji úzkostných poruch,“ připomíná Höschl.

Psychoterapie prakticky. Komu a s čím může pomoci, jaká má pravidla a kolikrát je na ni nutné zajít?

 Projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení upozornil na to, že středně těžké depresivní a úzkostné příznaky má až 12 procent Čechů a Češek.

„Jakákoliv duševní porucha nebo problém patří do rukou odborníka ve chvíli, kdy nám začne vážně narušovat fungování v jedné ze tří oblastí, tedy v rodině, ve volnočasových aktivitách a v práci. U většiny diagnóz platí, že obtíže musí trvat po většinu dne po většinu dní v týdnů alespoň dva týdny,“ shrnuje psychiatr a dodává:

„Vyhledat odborníka není žádná ostuda. Ale nemůžu to doporučovat s čistým svědomím, když víme, že v některých oblastech republiky je dostat se k němu téměř nemožné a čekací lhůty jsou dlouhé. Stále ale existují krizová centra a centra první pomoci, která jsou nízkoprahová a umožňují každému přijít takřka z ulice.“

X X X

Z 35 tisíc půlmilionová exekuce. Soud mluví o chování hraničícím s lichvou, peníze nařídil vrátit

670 tisíc. Zhruba tolik lidí je v Česku zasaženo exekucí. Donedávna to byl i případ paní Mariyi, která se dostala do problému kvůli půjčce na uhrazení léčby a pohledávek svého otce. 35 tisíc korun vedlo vinou úroků a pokut z prodlení téměř k půlmilionovému dluhu. Případ ale pro paní Mariyu nakonec dopadl dobře. Exekuci se jí povedlo nejen zastavit, ale s pomocí advokáta získala před Vánoci i většinu exekucí vymožených peněz zpět.

 „Nastala situace, že vážně onemocněl můj otec a musela jsem ho živit. Vznikly nám tak v rodině nečekané náklady, změnila se nám finanční situace. Proto jsme si museli vzít výpomoc na bydlení, léčbu pro otce,“ popisuje paní Mariya, jak se před lety dostala do problémů s dluhy.

Už teď roste zájem o nebankovní půjčky. Exekucí kvůli krizi si všimneme až za dva roky, varuje expert Hábl

 V Česku žije patnáct let, přistěhovala se do republiky z Kazachstánu. Jak sama říká, před nemocí jejího otce finanční problémy její rodina neměla. „Pracuji jako vedoucí velkoobchodního oddělení. Mám poměrně slušný plat. I přesto jsem náklady, které se na rodinu najednou valily, nebyla schopná zvládat,“ doplňuje pro iROZHLAS.cz.

Co problémy způsobilo? „Otec neměl nic našetřeno, tím to vlastně vzniklo. Své výdělky vkládal do hypotéky na byt. Když pak najednou zkolaboval, přešly ty obrovské náklady na nás. Dělali jsme všechno proto, abychom ho udrželi naživu. Možná to zní, že se vymlouvám, ale opravdu to tak bylo. Snažili jsme se ho přesunout do dobré nemocnice, zajistit mu potřebnou léčbu, která byla specifická a kterou jsme už pojištěním hrazenou neměli,“ popisuje s tím, že půjčky byly pro rodinu v té době jediným řešením.

„Byla to vážnější nemoc, takže jsme se tou půjčkou zachránili alespoň na nějako dobu,“ vysvětluje proč přistoupila na nebankovní úvěr 32 tisíc korun s více než 90procentním úrokem za rok.

„Abych řekla pravdu, byla to tak vážná situace, že jsme s rodinou, bratrem zoufale sháněli finanční prostředky, kde se dalo,“ doplnila.

Úvěr získala od firmy Profi Credit, na kterou „narazila na internetu“. Zkušenosti s půjčováním peněz podle svých slov do té doby neměla. Smlouva, kterou s firmou podepsala, měla být rozsáhlá, věřila proto manažerovi, který ji s ní procházel.

„Jak to říct laicky… okecával ty podmínky. Takže v tu chvíli jsme byli, ať to řeknu upřímně, finančně negramotní,“ uznává s tím, že rodina potřebovala dát dohromady větší částku, půjčovala si proto na více místech. Všude se jim povedlo půjčku včas splatit, výjimku představovala právě půjčka od Profi Creditu.

Pro pomoc přicházejí lidé, kteří ji dříve nepotřebovali. I pro základní potraviny, popisuje odborník

 Server iROZHLAS.cz úvěrovou firmu oslovil s žádostí o vyjádření k případu a následnému rozsudku soudu. Ta ale na zaslané dotazy do vydání článku nereagovala.

‚Jednání, hraničící s lichvou‘

Jak Mariya sama přiznala, splácení pohledávky nepřikládala původně velkou pozornost. Když pak v roce 2015 přišel exekuční příkaz na více než 300 tisíc korun, byla odhodlaná svůj dluh splatit.

„Exekuce přišla rovnou ke mně do práce. Ne domů, ne do datové schránky. Splácení dluhu pak probíhalo tak, že mi strhávali z účtu prakticky celý můj plat. Měla jsem zablokovaný účet. Zůstávalo mi tak minimum peněz, se kterým jsem musela vycházet zhruba rok a půl,“ popisuje, jak splácení dluhu probíhalo.

Když ale přišla najednou další pohledávka na více než 100 tisíc, věděla, že se dluhu nikdy nezbaví. Rozhodla se bránit. „Vyhledala jsem proto advokáta, který mi pomohl exekuci zastavit,“ popisuje s tím, že oslovila advokáta, který se zastavování exekucí dlouhodobě věnuje.

Tomu se skutečně povedlo exekuci v roce 2021 zastavit. Podle usnesení, které má server iROZHLAS.cz k dispozici, o tom nejprve rozhodl Obvodní soud pro Prahu 9, následně to o půl roku později potvrdil i odvolací Městský soud v Praze. Důvodem byla nejen výše úroků, ale i pokut, které smlouva o úvěru od Profi Creditu obsahovala – ty podle soudu neodpovídají obvyklé míře, jsou proto „v rozporu s dobrými mravy a zásadami proporcionality“.

„Uvedené smluvní pokuty již totiž zjevně slouží spíše k obohacení věřitele než k pouhému posílení jeho postavení a než k motivaci spotřebitele ke včasnému splacení úvěru, a lze je tak označit jako likvidační,“ citoval rozsudek závěry usnesení Obvodního soudu pro Prahu 9.

Peníze zpět

Paní Mariya se tak zbavila exekuce, jejíž náklady musela uhradit právě firma. Stále ale existovalo téměř 400 tisíc korun, které se už podařilo exekutorovi během exekuce od paní Mariyi získat a kterými už disponovala právě úvěrová firma.

Místo 168 tisíc měl zaplatit dva miliony. Jaroslavovi pomohlo Milostivé léto 2, akce trvá ještě měsíc

 Před Vánoci ale dostala paní Mariya nečekaný dárek. Obvodní soud pro Prahu 1 svým rozsudkem Profi Creditu nařídil, aby jí vymožené peníze – bez úvěru a úroku z prodlení – vrátil.

„V řízení bylo prokázáno, že žalovaná (firma Profi Credit, pozn. red.) se bezdůvodně obohatila o částku 332 463,49 Kč, kterou od exekutora skutečně inkasovala, z níž žalobkyně (paní Mariya, pozn. red.) odečetla jistinu úvěru ve výši 35 000 Kč a zákonný úrok z prodlení ve výši 19 444,61 Kč,“ píše soud v rozsudku s tím, že žalobě „v plném rozsahu vyhověl“.

Opřel se při tom o dřívější rozsudky, které vedly k zastavení exekučního řízení, a které poukazovaly právě na vysoké poplatky, které způsobily, že v exekuci byl vymožen více než desetinásobek toho, co firma paní Mariye půjčila.

„Již tato skutečnost sama o sobě dle názoru soudu představuje flagrantní příklad nemravného jednání, hraničícího s lichvou,“ konstatoval obvodní soud s tím, že proto je smlouva o úvěru „absolutně neplatná“, z čehož vyplývá, že nemůže platit ani následné exekuční řízení.

Pro paní Mariyu to byla podle jejích slov velká úleva. Že by se svých dluhů někdy zbavila, už ani nevěřila.

„Mně šlo hlavně o to, aby už nenabíhaly už další úroky. Protože člověk nevěděl, co dalšího ještě přibude. Už jsme opravdu splatili hodně (soudem zmiňovaný desetinásobek, pozn. red.). Že by se ale podařilo smlouvu zneplatnit úplně, to už jsem vůbec nevěřila. Když mi to zavolal pan advokát, brečela jsem dojetím. To bylo úplně neskutečné,“ popisuje Mariya své pocity.

Tisíce exekucí

Jak vysvětluje pro server iROZHLAS.cz expert na dluhovou problematiku Radek Hábl, do podobné situace, jakou si prošla paní Mariya, se dostávají ročně tisíce lidí.

Přes 2200 dětí čelí v Česku exekuci. Dluhy často vznikají za jízdu na černo nebo poplatky za telefon

 „Lidé si půjčují u těchto firem pod tlakem jiných úvěrů, používají nové půjčky ke splácení těch starých. Nové úvěry přitom získávají často za mnohem horších podmínek. Případně těmito nebankovními úvěry vykrývají své životní náklady. Často jde třeba o úvěry kvůli nákladům na bydlení a energie, protože když toto člověk nezaplatí hned, tak je pod tlakem, že buď bude vystěhován, nebo odpojen,“ popisuje, proč mají lidé potřebu si půjčovat i relativně malé částky.

Důvodem pro podobné půjčky mohou být i takzvané mimořádné výdaje, na které lidé neumějí reagovat.

„Z výzkumů vyplývá, že pro zhruba 25 procent lidí je mimořádný výdaj ve výši 12 tisíc nepřekročitelnou překážkou. Tedy nemají na to, aby najednou takový výdaj zaplatili. Když se jim třeba rozbije pračka, nebo přijde jiný nenadálý výdaj, tak ti lidé zkrátka nemají kam sáhnout. Nemají rezervy, úspory. I proto si půjčují takto malé částky,“ dodává s tím, že zhruba polovina ze 4,5 milionu exekucí v Česku je na dluhy do 10 tisíc korun.

Firma Profi Credit je přitom podle Hábla v oblasti poskytování podobných půjček jedna z nejrozšířenějších.

„U nás je velké množství společností, které se nebojím nazvat lichvářskými. Které mají velmi nepřátelské obchodní modely, založené na velmi vysokých sankcích. Nebezpečnost Profi Creditu je v tom, že je z pohledu poskytnutých úvěrů, jejich rozsahu, jedna z největších. Skoro jsem neznal klienta, který by u nich neměl úvěr,“ říká s tím, že je s podivem, že se v těchto případech nevyvozuje trestněprávní odpovědnost jako na Západě.

Dozvuky minulosti

Problém s firmami, které poskytují nebankovní úvěry za velmi přísných podmínek, byl podle Hábla zejména v letech před začátkem platnosti zákona o spotřebitelském úvěru, který jejich možnosti výrazně omezil. Úvěrové firmy na poskytování spotřebitelských úvěrů už například nemohou využívat rozhodčí doložku, kterou pak obcházely při zahajování exekuce běžný soud.

Pozor, kde si půjčujete, varoval Člověk v tísni. Sestavil velké srovnání úvěrových společností

„Byla tady velká spousta subjektů, které nabízely podobně brutální podmínky, zejména s ohledem na přísné sankční mechanismy. Když se pak člověk dostal do prodlení třeba jednoho dne, tak mu začaly naskakovat velmi vysoké pokuty a úroky z prodlení. Tak se velmi rychle dostal do situace, že tu půjčku zkrátka nebyl schopný splatit,“ popisuje Hábl s tím, že lidé, kteří si takové úvěry vezmou, často procházejí určitou životní krizí.

„Je prokázáno, že když se člověk dostane do krize, tak se chová z našeho pohledu iracionálně. Protože když máte doma děti a hrozí vám vystěhování na ulici, tak jdete a půjčíte si u první společnosti. A je vám jedno, co v té smlouvě je. Nehledě na to, že jsou ty smlouvy napsány tak, že se v nich stejně nevyznáte,“ dodává s tím, že následně dlužníkům nezbude než zahájit proces oddlužení.

Podobnou situací si prošly podle Hábla statisíce lidí, kteří osobní bankrot skutečně vyhlásili. Pět let tedy dluh spláceli a po této době se z rozhodnutí soudu dluhů zbavili.

Stejné východisko platí pro dlužníky ve stejné situaci i dnes, ročně se takto zahájí podle experta 20 až 25 tisíc osobních bankrotů. Případ paní Mariyi, která si dokonce vymohla vrácení v exekuci ztracených peněz, je podle Hábla spíše šťastnou výjimkou.

  X X X

KRÁL  BRITŮ  VYHODIL  BRATRA,  DŘÍVE  UŽ  PROPUSTIL   PŘES  TISÍC  ZAMĚSTNANCŮ

PO  SMRTI  MATKY,  KRÁLOVNY,  V  ANGLII  ŘÁDÍ,  TO  JE  ANGLICKÁ  DEMOKRACIE

 Král Karel III. vyhodil svého bratra z paláce

Britský panovník Karel III. vyhodil svého bratra prince Andrewa z Buckinghamského paláce, píše server deníku The Sun. Král se rozhodl, že Andrewova kancelář se z paláce vystěhuje a jeho bratr pozbyde dalších privilegií.

Andrewa kvůli jeho zapojení do sexuálního skandálu kolem miliardáře Jeffreyho Epsteina se panovnická rodina snaží stále více izolovat. Už na počátku letošního roku musel vrátit své matce, tehdejší britské panovnici Alžbětě II. své vojenské tituly a královské záštity. Současně oznámil, že se nebude účastnit veřejných aktivit. V další izolaci „černé ovce“ rodiny pokračuje nový panovník Karel III.

Tím, že princ Andrew nesmí mít svou kancelář v Buckinghamském paláci, přijde i o zaměstnance. Ti budou s největší pravděpodobností propuštěni. „Andrewova přítomnost v paláci skončila. Král dal jasně najevo, že princ Andrew už není pracujícím členem královské rodiny. Zůstal sám,“ uvedl zdroj deníku.

Vyhnání z paláce není jediným opatřením, které král Karel III. učinil, aby se distancoval od svého bratra. Deník The Sun nedávno napsal, že Andrewovi sebrali ochranku, za kterou se platilo kolem v přepočtu skoro 23 milionů korun. Princ Andrew navíc přišel o svou předchozí hodnost plukovníka granátnické gardy, kterou zdědil po svém zesnulém otci princi Philipovi. Funkci převezme Charlesova manželka královna Camilla.

Princ Andrew je zapleten do rozsáhlého skandálu kolem Epsteina, který byl podezírán ze sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek. Epstein spáchal v roce 2019 sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces.

Vloni v srpnu obvinila Virginia Giuffreová prince, že ji fyzicky a sexuálně napadl, když ji Epstein jako nezletilou nabízel k sexu. Andrew tvrzení Giuffreové odmítal, ale nakonec se s ní domluvil na finančním vyrovnání. To nebylo doprovázeno přiznáním viny, skandál zavřel Andrewovi cestu do královské rodiny.

X X X

VÁNOCE  PO  SMRTI  KRÁLOVNY  V  ANGLII

První Vánoce bez milované královny. Karel III. vzdá hold své matce, co vzkáže národu?

Velká Británie prožívá první vánoční svátky bez královny Alžběty II. Slavnostního poselství se letos ujme její syn, král Karel III., který podle britské stanice BBC plánuje vzdát hold své zesnulé matce. Zveřejněný snímek z proslovu, který se odvysílá 25. prosince, zachycuje monarchu v kapli svatého Jiří ve Windsoru, kde se ještě před několika měsíci konala smuteční mše v rámci královnina pohřbu.

Pro Karla III. půjde o první vánoční projev v roli britského krále. Na snímku, který zveřejnil Buckinghamský palác, stojí před ozdobeným vánočním stromečkem s aranžmá z cesmíny a břečťanu v pozadí.

Doposud k národu promlouvala jeho matka, královna Alžběta II., která se svého prvního televizního projevu na Vánoce dočkala už v roce 1957. Ve svém posledním poselství v roce 2021 mluvila zesnulá panovnice o „předání štafety“ další generaci.

Nyní se očekává, že jí král Karel III. vzdá hold a připomene její odkaz v chystaném projevu, který se natáčel v kapli svatého Jiří. Podobně totiž Alžběta II. zavzpomínala na svého milovaného manžela – prince Philipa – který zemřel loni v dubnu.

Vánoční poselství z Buckinghamského paláce navazují na 90 let starou tradici britských panovníků. První vysílání mělo podobu rozhlasového projevu, kterou pronesl král Jiří V. O scénář se tehdy postaral spisovatel Rudyard Kipling.

V roce 1957 to byla právě královna Alžběta II. která se objevila na televizních obrazovkách. Dnes patří vánoční vysílání královských projevů k nejsledovanějším pořadům, který každoročně přiláká miliony diváků. První projev krále Karla III. odvysílají televize 25. prosince v 16:00 středoevropského času.

Klid na Sandringhamu

Královská rodina tráví první Vánoce bez panovnice Alžběty II. na panství Sandringham na východě Anglie. K vánoční tabuli večer usedne nejen král s manželkou Camillou, ale také korunní princ William s manželkou Kate a třemi dětmi i další členové rodiny.

Na veřejnosti se všichni společně objeví, když se na Štědrý den vydají na mši do kostela svaté Maří Magdalény, poté je čeká oběd, během nějž se bude podávat pečená krůta.

X X X

VÁNOCE  MONARCHIE  EVROPY

Jak slaví Vánoce evropské monarchie? Projevy k národu i specialitami na talíři

Královské rodiny v evropských zemích slaví Vánoce různě, často musí skloubit čas trávený s nejbližšími s pracovními povinnostmi. Mnozí panovníci natáčí vánoční projevy a chodí mezi veřejnost, v některých zemích ale členové vládnoucího rodu o podobě oslav médiím nic bližšího nesdělují.

Británie zažije s novým králem Karel III. podle magazínu Hello! návrat k tradici, kterou na dva roky přerušila pandemie covidu-19. Královská rodina bude první Vánoce bez panovnice Alžběty II. slavit na panství Sandringham na východě Anglie, kde usedne k vánoční tabuli nejen král s manželkou Camillou, ale také korunní princ William s manželkou Kate a třemi dětmi a další členové rodiny.

Na veřejnosti se objeví britská královská rodina, když se na Štědrý den vydají všichni společně na mši do kostela svaté Maří Magdalény, poté je čeká oběd s pečenou krůtou. Král Karel III. využije klidných dní i k předtočení vánočního projevu, který se vysílá 25. prosince.

I ve Španělsku patří k tradici králův sváteční projev, který pronese na Štědrý den. Královský dvůr ale nesděluje nic bližšího o tom, kde a jak monarcha tráví svátky. Jasné je jen to, že domů se vrátí sedmnáctiletá korunní princezna Leonor, která studuje na internátní škole ve Walesu. Vánoce oslaví společně s otcem Felipem VI., matkou Letizií, mladší sestrou a babičkou.

U rodinné oslavy španělské královské rodiny už potřetí nebude bývalá hlava státu Juan Carlos I., který má nyní titul emeritní král a který kvůli několika kauzám týkajících se daní či údajné korupce žije od roku 2020 ve Spojených arabských emirátech. Navštívit ho tam podle deníku El País přijedou na svátky jeho dvě dcery či některá vnoučata.

Dánský korunní princ Frederik a jeho manželka princezna Mary letos poprvé po pěti letech odlétají do Austrálie, odkud Mary pochází, uvedla agentura DPA. Společně s nimi budou v Austrálii slavit Vánoce i jejich čtyři děti – princové Christian a Vincent a princezny Isabella a Josephine.

Dánská královna Margrethe II., matka prince Frederika, která letos oslavila 50. výročí nástupu na trůn, zůstane věrná svému zvyku a bude svátky trávit na zámku Marselisborg v Aarhusu. Štědrý večer oslaví se sestrou, princeznou Benedikte a dalšími přáteli a příbuznými a na Silvestra se vrátí do Kodaně, kde na zámku Amalienborg přednese novoroční projev. Pro mnoho rodin v Dánsku patří sledování projevu královny neoddělitelně k oslavám začátku nového roku.

Stejně jako v Británii i v Monaku se letos vládnoucí knížecí rodina hodlá vrátit k dřívějším zvykům. Loni ještě kníže Albert II. a jeho dvojčata Gabriella a Jacques na Vánoce navštívili princeznu Charlene na klinice, kde se léčila. Letos už rodilá Jihoafričanka tráví svátky s rodinou, nic bližšího ale palác nezveřejnil.

Pro královskou rodinu v Nizozemsku bývají Vánoce příležitostí, aby se její členové sešli. Alexia, prostřední dcera krále Willema-Alexandera a královny Máximy, totiž studuje na internátní škole a korunní princezna Amalia studuje v Amsterodamu. Ovšem kvůli výhrůžkám z prostředí organizovaného zločinu má nizozemská korunní princezna policejní ochranu a žije momentálně opět v královském paláci v Haagu s rodiči a nejmladší sestrou Ariane.

Kde letos bude nizozemská královská rodina na Vánoce, se neví. Dříve platilo, že každý druhý rok létal král s manželkou a dětmi do Argentiny, odkud Máxima pochází. Toto pravidlo ale narušila pandemie covidu-19.

Ve Švédsku bude panovník s rodinou slavit svátky doma v soukromí. Král Carl XVI. Gustaf pronese tradiční sváteční projev.

S vánočním poselstvím loni vystoupil i norský monarcha Harald V., který před rokem Vánoce slavil s manželkou, královnou Sonjou, a rodinou svého syna, korunního prince Haakona. Tehdy u toho byla i Haakonova nejstarší dcera, princezna Ingrid Alexandra, která měsíc poté oslavila 18. narozeniny. Rodina se na svátky přesouvá do Kongsseterenu, rodinné soukromé rezidence nedaleko Osla. Na jídelníčku bývá na Štědrý den grilované sele.

X X X

AUSTRÁLIE  SE  TRHNE OD  ANGLIE?

Austrálie republikou? Po pietě za královnu Alžbětu plán znovu ožívá

Po úmrtí britské královny Alžběty australští republikáni z piety načas ztichli. Přesto už desítky let ve vzduchu visí velká otázka: Stane se Austrálie republikou? Nový labouristický premiér Anthony Albanese je dlouholetým zastáncem této myšlenky a jeho vláda si samostatnost Austrálie dala za svůj dlouhodobý cíl.

 Otázkou prý není zda, ale kdy. Jedno neúspěšné referendum o nezávislosti na britské koruně přitom už má země za sebou.

„Austrálie je silný a samostatně jednající stát. Sami si o sobě rozhodujeme a ekonomické vazby máme především v Asii a Pacifiku. Naše bezpečnost je zakotvena v obranné alianci s Novým Zélandem a Spojenými státy. Nepatříme už Británii,“ říká Matt Thistlethwaite.

Thistlethwaite od letošního června zastává nově zřízený úřad ministra pro republiku, který krátce po svém nástupu po květnových parlamentních volbách ustavila vláda labouristů a nový premiér Anthony Albanese.

Ač vláda stejně jako premiér uvádějí, že nezávislost Austrálie na britské koruně není jejich prioritou, vše se přesto během jejich tříletého mandátu bude pomalu sunout právě tímto směrem.

Úmrtí a pohřeb královny Alžběty letos v září pak tyto úvahy sice nakrátko ztišily, zároveň je ale výměna panovníků v Londýně posouvá dál. „Nastala tím doba, kdy se opět musíme zamyslet nad vlastní budoucností,“ domnívá se Thistlethwaite.

Proč si platit královskou rodinu?

Za dobu dvou století krátké existence australského státu tu přitom už jedno referendum na téma nezávislosti v roce 1999 proběhlo. Ačkoli průzkumy veřejného mínění v té době naznačovaly slušné šance republikánů, s téměř 55 procenty nakonec převážili zastánci monarchie.

Zčásti si za to australští republikáni mohli svými vnitřními dohady sami, když se nedokázali shodnout ohledně metody volby prezidenta a toho, jak silnou výkonnou moc by měl mít.

Hlasování v dalším referendu o více než dvacet let později by podle odhadů už republice bylo nakloněné víc.

I vlivem demografických změn druhé referendum může dopadnout více v neprospěch monarchie, která už nemá takovou symbolickou sílu jako v minulých desetiletích. „Lidé se stále častěji ptají, jaký smysl má platit si královskou rodinu a přispívat jí na honosný životní styl. Tím spíše v době, kdy stále větší část světa propadá do chudoby,“ říká australský sociolog Josh Roose.

Původní obyvatelé jsou proti monarchii

Podporu má republikánské hnutí také od domorodých obyvatel, kteří v monarchii vidí ztělesnění útlaku a koloniální nadvlády. Poslední objevený kontinent obývají nejméně posledních 60 tisíc let a kolonizace v roce 1788 způsobila značné ztráty na životech i v unikátním kulturním dědictví. Navíc i v současné době domorodí Australané patří mezi nejvíce znevýhodněnou skupinu obyvatel.

Uluru, posvátná rudá skála Aboridžinců.

Po smrti královny, jejíž pohřeb a truchlení bez přestání přenášel celý svět, vyšli domorodci do ulic a transparenty s nápisy jako „vraťte nám naši zem“ nebo „tato země nepatří královně“ se snažili upozornit na přetrvávající problémy historicky vycházející z britské nadvlády.

Premiér: Nejdřív musíme mít jasný plán

Britský monarcha je v současném systému zastupován generálním guvernérem, který má především ceremoniální roli. Přesto má i vlastní pravomoci, formálně schvaluje ministry a je vrchním velitelem australských ozbrojených sil. Má také pravomoc rozpustit parlament a odvolat premiéra, což se za značných kontroverzí stalo v roce 1975.

Přesto, že současná vláda a premiér jsou pro pozvolný přesun směrem k republice, tím hlavním je mít napřed předem jasný plán a otázku budoucího referenda položit na konkrétních základech. Zároveň má tomuto rozhodnutí předcházet ústavní reforma a plné uznání domorodých práv.

Politickou podporu má tato myšlenka zejména u labouristů a zelených, ale i u některých poslanců liberální strany. „Řekl bych, že pro mnoho Australanů již nastal ten správný čas. Začneme s přípravnými kroky a později během našeho mandátu se doufejme přesuneme k úvahám o možné budoucí hlavě státu,“ řekl Thistlethwaite v červnu.

Podle aktuálních průzkumů stále mírně převažuje podpora monarchie, zhruba čtvrtina populace ovšem nemá jasně vyhraněný názor. Pokud na referendum dojde, bude jeho výsledek do značné míry záležet právě na této nerozhodnuté části populace, jejíž názory a preference se pravidelně mění v závislosti na vnějších událostech.

Když zemi například čeká královská návštěva nebo celý svět sleduje královskou svatbu, podpora monarchie vzroste. Při méně lichotivých událostech, jako byl například rozhovor prince Harryho a neoblíbené Meghan Markleové v americké show Oprah Winfreyové, podpora monarchie v Austrálii opět klesla.

X X X

Jsem socialistka i katolička, mám co ukázat. Pornohvězda chce být guvernérkou

O post budoucího lombardského guvernéra se bude ucházet i dvaačtyřicetiletá Fortunata Ciaco, známá především jako Priscilla Salerno – herečka z drsných klipů s hvězdičkou pro dospělé. Kandidovat hodlá příští rok v regionálních volbách za Italskou socialistickou stranu.

 Sama o sobě řekla, že je socialistkou za všech okolností. A i katoličkou. Záměr kandidovat oznámila Salerno v televizním pořadu Iceberg na italské televizi Telelombardia. Rozhodnutí podle sebe neudělala ze dne na den, naopak se na něj dlouhou dobu připravovala.

„Dosud jsem byla pornoherečka. Není to tak, že bych se teď rozhodla kandidovat. Je to vážná věc. S Italskou socialistickou stranou jsem domluvená už šest měsíců, ale teprve teď to oznamuji oficiálně,“ uvedla Salerno v televizním přenosu.

Salerno není první pornohvězdou v politických řadách Itálie. Dnes už jednasedmdesátiletá Cicciolina, rozená Ilona Stallerová, vstoupila do italské Strany zelených v polovině osmdesátých let a v roce 1987 se po volbách úspěšně dostala do italského parlamentu.

„Moje kandidatura není absurdní,“ myslí si 42letá pornohvězda a potenciální budoucí politička. „Cicciolina taky provokovala a dobře to zafungovalo, a to i u radikálů. Mám konkrétní představy a seriózní návrhy pro Lombardii. Jsem katolička a cítím se být socialistkou za všech okolností,“ svěřila se při rozhovoru v televizním studiu s červeným karafiátem na košili.

Salerno již vytyčila první body svého programu. „V Lombardii je třeba změnit řadu věcí: míru kriminality, infrastrukturu, sociální péči, zdravotnictví, cestovní ruch,“ vyjmenovala oblasti, na něž by se chtěla zaměřit. Salerno se domnívá, že situaci běžných Italů rozumí lépe než současní italští politici.

„Na rozdíl od nich jezdím metrem, nemám řidiče, mám problémy najít parkoviště, platím lístky do nemocnice, chodím do parku a bojím se kapsářů. Žiji mezi Milánem a Veronou. Jak to Miláně a Lombardii chodí, vím velmi dobře,“ zhodnotila. „Mám hodně co ukázat,“ věří si.

O politickou kariéru usilovala v minulosti například i česká rodačka Dolly Buster, která kandidovala mimo jiné, ač marně za českou Nezávislou iniciativu (NEI) do Evropského parlamentu.

X X X

Přes deset ruských vojáků vyzbrojených kalašnikovy stojí nehybně na hlavním náměstí sibiřského města Čita. Fouká chladný vítr a je minus 33 stupňů Celsia. I po zachumlání do několika vrstev oblečení je cítit, jak mrzne obličej. Lidé procházejí kolem, zastavují se, zírají na armádní příslušníky a někteří si pořizují selfie. Vojáci při tom ani nehnou brvou. Jsou totiž z ledu.

 Čita leží 4 830 kilometrů na východ od Moskvy. Místní úřady se rozhodly, že sochy vojáků z ledu budou vhodnou výzdobou pro letošní sváteční období – způsobem, jak vlastenecky podpořit nový rok. Většina lidí, kteří přes náměstí procházejí, to schvaluje.

„Bojujeme ve válce,“ říká Taťjana, „takže je správné, že tu tito ledoví vojáci jsou. Jsou aktuální.“

„Je to neobvyklý způsob oslavy Nového roku. Normálně byste měli Dědu Mráze, králíčky nebo veverky. Ale je to znamení doby,“ říká Ljudmila, která zároveň přiznává, že ji znepokojuje, co se na Ukrajině děje.

„Máme přátele, které mobilizovali a poslali je tam bojovat. Máme o ně strach. Voláme jim, jestli jsou v pořádku. Ale ať už si o naší vládě myslíme cokoliv, naše vlast je naše vlast. Kdo jiný ji bude bránit, když ne my?“ dodává Ljudmila.

Na otázku, před čím a kým vlast bránit, když to bylo Rusko, kdo 24. února zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Ljudmila odpovídá: „Bránit ji před nacisty. Těch je tu spousta. Na Rusko se útočí na všech frontách, včetně propagandy LGBT. Snaží se nám to vnutit. My tyto cizí myšlenky odmítáme. Přijímáme ruské hodnoty. Je pro mě těžké popsat to slovy. Prostě to cítím.“

Děti letos píší sváteční dopisy vojákům

Takové věci Rusové novinářům na ulici podle stanice BBC nikdy neříkali. Nikdy nemluvili o tom, že se cítí ohroženi „nacisty“ na Ukrajině, ani o potřebě bojovat za takzvané „ruské hodnoty“. Je to jedna z největších změn, které si šlo letos všimnout.

Kremelská propaganda, která v Rusku zavedla totální kontrolu nad médii, dokázala mnoho Rusů přesvědčit, že jejich země nyní svádí jakýsi existenční boj se Západem. Při rozhovorech je nyní často slyšet lidi opakovat – téměř slovo od slova – protiukrajinskou a protizápadní rétoriku, kterou slýchají na ruských televizních kanálech.

Mohlo by se zdát, že lidé v Čitě mají naléhavější starosti než odrážet útoky „západních hodnot“. Přestože Sibiř disponuje obrovskými zásobami plynu, město Čita stále není napojeno na ruskou vnitrostátní plynovou síť. Z kopců nad městem jsou vidět oblaka kouře stoupající z uhelných elektráren a z nesčetných dřevěných domů, které jsou stále vytápěny dřevem.

Letos v zimě je v Čitě o pohodlí a radost nouze, vlastenectví je tu ale dostatek. Před místní koncertní halou drží stylizovaný kovový sněhulák ruskou trikoloru. Na Leninově náměstí se ozdobená jedle dělí o hlavní scénu s velkými nápisy s písmenem Z, symbolem speciální vojenské operace, jak Kreml oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu. Při sledování zpráv v místní televizi běží reportáže o školácích v Čitě, kteří píší sváteční dopisy – nikoliv Dědovi Mrázovi, ale ruským vojákům na Ukrajině.

„Čím blíže je pád impéria, tím hloupější jsou zákony“

Ne všichni ale v Čitě sdílejí tento zvláštní výklad vlastenectví. Šestadvacetiletý majitel sauny Ivan Losev se nedávno na sociálních sítích podělil o bizarní sen, ve kterém se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Zdálo se mi, že jsem byl mobilizován a poslán do výcvikového tábora,“ vzpomíná Ivan při rozhovoru s BBC na druhém konci města. „Najednou na nás zaútočila ukrajinská armáda v čele se Zelenským. Všichni jsme byli zajati. Chtěli nás zastřelit, když Zelenskyj ukázal na mě. ‚Viděl jsem tvé příběhy na instagramu. Sláva Ukrajině!‘ řekl. ‚Hrdinům sláva!‘ odpověděl jsem.“

Za zveřejnění svého snu – a za další komentáře, které na sociálních sítích napsal o speciální vojenské operaci – byl Losev postaven před soud a dostal pokutu 30 tisíc rublů ( 9900 korun) za „diskreditaci ruských ozbrojených sil“.

„Čím blíže je pád impéria, tím hloupější jsou zákony. Myslím, že to skončí pádem Putinova Ruska,“ míní Losev.

„Vlastenectví je milovat svou zemi, ale i ji kritizovat, aby nastala změna. Vlastenectví je chtít zlepšit své město, aby vzkvétalo. Aby v něm lidé chtěli zůstat žít a žili dobře. Ale vlastenectví Ruska spočívá v tom, že bombarduje Ukrajinu. Naši představitelé nechtějí, aby naše země byla lepší. Chtějí jen, aby se lidem v jiné zemi žilo hůř,“ dodává Losev.

Po návratu do centra města se objeví další ledová socha vojáka, který „hlídá“ autobusovou zastávku. Už je tma. Osvětlení se rozsvítilo a vrhá pestrobarevnou záři na Leninovo náměstí. Je to opravdu prapodivný pohled, spíše zneklidňující. Jak se mění barva světel, mění se i barva ledových vojáků s automatickými puškami. Možná je to pokus o navození sváteční nálady.

Dramatický rok se blíží ke konci. Co přesně mají Rusové slavit? Určitě ne mír na Zemi. „Obávám se, že Rusko bude trpět tím, co se teď děje,“ říká Margarita. „Přála bych si, aby byl mír. Přála bych si, aby nebyly žádné války. Bez těch se obejdeme. Ale co bude, bude.“

X X X

Turci mají Švédy v hrsti. Rozšířili seznam lidí, které chtějí vydat

Turecko rozšířilo seznam lidí, jejichž vydání požaduje po Švédsku v rámci spolupráce v boji proti terorismu, kterou podmiňuje svůj souhlas se vstupem této severské země do NATO. Ankara nyní požaduje vydání 42 lidí, dříve média psala, že turecká vláda žádá o devět lidí méně. Většina z nich jsou političtí disidenti.

 Seznam dvaačtyřiceti lidí zahrnuje šestnáct údajných členů teroristické organizace Strana kurdských pracujících (PKK), dále dvanáct lidí, jež mají podle Ankary vazby na duchovního Fethullaha Gülena, sedm členů levicových skupin a sedm lidí obviněných z kriminální činnosti.

Švédsko se snaží Ankaru přesvědčit, aby jeho vstup do NATO přestala blokovat, a zástupci obou zemí o tom už jednali na řadě schůzek.

Naposledy ve čtvrtek se sešli v Ankaře ministři zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a Tobias Billström. Çavuşoglu ocenil pozitivní kroky Švédska, uvedl ale, že „jsou stále důležité věci“, které musí tato severská země udělat.

Çavuşoglu rovněž přivítal zářijové zrušení švédského zbrojního embarga na Turecko, uvedl ale, že turecké zbrojní firmy „stále nemají pozitivní reakce na dovoz některých produktů“.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO letos v květnu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Ankary, která je viní z podpory kurdských a dalších skupin, jež Turecko pokládá za teroristické. Turecko a Maďarskou jsou poslední dva státy aliance, které vstup těchto skandinávských zemí do NATO dosud neratifikovaly.

Turecko v červnu podepsalo s oběma severskými zeměmi memorandum na summitu NATO v Madridu, kde se země zavázaly k těsnější spolupráci v boji proti terorismu. Švédští a finští činitelé ale zdůrazňují, že o vydávání do zahraničí rozhoduje nezávislá justice.

Například v pondělí švédský nejvyšší soud zamítl vydání tureckého novináře Bülenta Keneşe, jehož Ankara viní z účasti na pokusu o převrat z roku 2016, protože je podle ní příznivcem duchovního Fethullaha Gülena. Toho prezident Recep Tayyip Erdogan dlouhodobě viní ze snahy ho svrhnout.

Tažení proti Gülenovi a jeho příznivcům začal Erdogan už jako premiér po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři jeho tehdejší vlády i jeho syn. Režim pak pozatýkal desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se na vyšetřování korupčního skandálu podíleli. Další rozsáhlé čistky ve státní správě Erdoganův režim provedl po pokusu části armády o puč v roce 2016.

X X X

Kurdský vztek obrací v popel pařížská auta i popelnice. Rasista se přiznal

Při protestu kurdské menšiny v Paříži v sobotu propukly potyčky mezi policií a demonstranty. V ulicích města vzplála auta i popelnice. Protestující na policisty házeli různé předměty, ti použili slzný plyn. Protest se uskutečnil v reakci na páteční střelbu u kurdského komunitního centra, při kterém útočník zabil tři Kurdy.

 Devětašedesátiletý muž, který v pátek v Paříži střílel, se policistům přiznal, že zabíjel, protože je rasistou. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na nejmenované zdroje blízké vyšetřování. Oběťmi se stali jedna žena a dva muži, další tři lidé utrpěli zranění.

Motiv střelby nebyl bezprostředně jasný. Podle policie má muž násilnickou minulost a nedávno byl propuštěn z vazby. Zadržen byl s kufříkem, který obsahoval velké množství nábojů.

Vazba zadrženého muže byla v sobotu prodloužena a vyšetřování nově bere v potaz i rasistický motiv, oznámila dnes francouzská prokuratura. Za činy, které spáchal, hrozí muži doživotní trest.

V reakci na útok svolala na sobotní poledne Kurdská demokratická rada ve Francii (CDKF) demonstraci. Protestu na náměstí Republiky se zúčastnilo několik stovek lidí, byli mezi nimi kurdští aktivisté, levicoví politici i příznivci skupin bojujících proti rasismu.

Pařížský policejní šéf se ještě před protestem sešel se zástupci kurdské komunity, aby zmírnil jejich obavy z dalších útoků.

„Francie nám dluží omluvu,“ míní Kurdové

I když pařížská prokurátorka Laure Beccuauová potvrdila, že součástí vyšetřování bude rasistický motiv, podle zástupců kurdské komunity by měla být střelba označena za teroristický útok. „Víme, že jsme v ohrožení, Kurdové obecně, kurdští aktivisté i extremisté. Francie nám dluží ochranu,“ řekla BFM TV mluvčí Kurdské demokratické rady ve Francii Berivan Firatová.

Střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d’Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Zadržený muž je francouzské národnosti, před odchodem do důchodu pracoval na železnici. Bezpečnostní složky o něm už věděly kvůli dvěma pokusům o vraždu z roku 2016 a z prosince 2021, kdy útočil na migranty, kteří přebývají na okraji Paříže. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám.

Muž byl dříve členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, řekl Darmanin. Po svém nedávném propuštění dostal muž zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

X X X

‚Zabíjel jsem, jsem rasista.‘ Střelec od kurdského centra v Paříži se přiznal, v ulicích propukly potyčky

Při protestu kurdské menšiny v Paříži propukly potyčky mezi policií a demonstranty. Byly zapáleny auta i popelnice. Protestující na policisty házeli různé předměty, ti použili slzný plyn, popsala francouzská média. Protest se uskutečnil v reakci na páteční střelbu u kurdského komunitního centra, při kterém útočník zabil tři Kurdy.

 Devětašedesátiletý muž, který v pátek v Paříži střílel, se policistům přiznal, že zabíjel, protože je rasistou. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na nejmenované zdroje blízké vyšetřování. Oběťmi se stali jedna žena a dva muži, další tři lidé utrpěli zranění.

Motiv střelby nebyl bezprostředně jasný. Podle policie má muž násilnickou minulost a nedávno byl propuštěn z vazby. Zadržen byl s kufříkem, který obsahoval velké množství nábojů.

Při střelbě v centru Paříže zemřeli tři lidé, další jsou zranění. Podezřelý útočil už v minulosti

 Vazba zadrženého muže byla prodloužena a vyšetřování nově bere v potaz i rasistický motiv, oznámila v sobotu francouzská prokuratura. Za činy, které spáchal, hrozí muži doživotní trest.

V reakci na útok svolala na sobotní poledne Kurdská demokratická rada ve Francii demonstraci. Protestu na náměstí Republiky se zúčastnilo několik stovek lidí, byli mezi nimi kurdští aktivisté, levicoví politici i příznivci skupin bojujících proti rasismu. Pařížský policejní šéf se ještě před protestem sešel se zástupci kurdské komunity, aby zmírnil jejich obavy z dalších útoků, napsala agentura AP.

I když pařížská prokurátorka Laure Beccuauová potvrdila, že součástí vyšetřování bude rasistický motiv, podle zástupců kurdské komunity by měla být střelba označena za teroristický útok.

„Víme, že jsme v ohrožení, Kurdové obecně, kurdští aktivisté i extremisté. Francie nám dluží ochranu,“ řekla pro televizi BFM TV mluvčí Kurdské demokratické rady ve Francii Berivan Firatová.

Potyčky v ulicích Paříže:

Střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d’Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Zadržený muž je francouzské národnosti, před odchodem do důchodu pracoval na železnici. Bezpečnostní složky o něm už věděly kvůli dvěma pokusům o vraždu z roku 2016 a z prosince 2021, kdy útočil na migranty, kteří přebývají na okraji Paříže. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám.

Muž byl dříve členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, řekl Darmanin. Po svém nedávném propuštění dostal muž zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

X X X

Baláka nahradí v čele lánské Lesní správy Rus. Toho odvolali z Lesů ČR

Miloše Baláka, který byl letos dvakrát odsouzen v kauzách se zakázkami v Lánské oboře, nahradí na pozici ředitele Lesní správy Lány někdejší severočeský ředitel Lesů ČR Pavel Rus. Ten byl letos v dubnu ze své funkce ve státním podniku odvolán, uvedeny tehdy byly pouze „provozní důvody“. Ke změně došlo i u Správy Pražského hradu, kde ředitele Ivo Velíška vystřídá Jan Novák

Prezidentská kancelář informovala, že výběrová komise doporučila na místo ředitele lánské lesní správy Pavla Rusa, který by měl nahradit Miloše Baláka, jenž v říjnu s platností ke konci roku na místo rezignoval. Do výběrového řízení se přihlásilo pět uchazečů, jeden v jeho průběhu odstoupil. Na výběru Rusa se komise shodla jednomyslně.

Deník N, který na závěr výběrových komisí upozornil, uvedl, že Rus je někdejším severočeským ředitelem Lesů České republiky. Státní podnik důvody jeho odvolání nekomentoval, uvedl pouze provozní důvody. V severních Čechách se i letos státní lesy výrazně potýkaly s kůrovcovou kalamitou a způsoby těžby řešila nakonec i inspekce.

Balák čelil před soudem obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek. Soud ho poslal pravomocně na tři roky do vězení, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák ve své funkci zůstal. Další soud pak Baláka odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870 tisíc korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Tento rozsudek není pravomocný, věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze.

Správa Hradu má také nového šéfa

Nového šéfa bude mít i Správa Pražského hradu. Do čela doporučila výběrová komise dosavadního ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka. Ten byl jejím řízením dočasně pověřen poté, co prezidentův kancléř Vratislav Mynář v říjnu odvolal dosavadního ředitele Ivo Velíška.

Velíšek Deníku N řekl, že důvod odvolání mu Mynář nesdělil. „Nevím, že bych něco provedl, ani mi nebylo nic konkrétně sděleno,“ uvedl. O odvolání nebyl dle svých slov předem informován. Na Pražský hrad nastoupil Velíšek v únoru 2004, ředitelem Správy Pražského hradu byl od roku 2005, kdy jej výkonem funkce pověřil tehdejší prezident Václav Klaus.

Novák působil na Pražském hradě za všech tří českých prezidentů. Od roku 2015 je ředitelem administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky. Později byl pověřen také řízením bezpečnostního odboru. V minulosti pracoval jako vedoucí úřadu vlády, náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu nebo vedl prezidentskou kampaň Jana Fischera.

Správa je příspěvkovou organizací, kterou zřizuje Kancelář prezidenta republiky. Kromě areálu Pražského hradu se stará také o lánský zámek. V popisu práce tak má mimo jiné i péči o hradní a lánské památky.

Prezidentská kancelář vyměnila v listopadu podle Radiožurnálu také šéfku provozu lánského zámku. Zámek místo Michaely Javůrkové povede Kateřina Rydlová, která tam dříve působila třeba jako kuchařka nebo hospodyně. Hrad zároveň oddělil správu samotného zámku v Lánech a správu zámeckých zahrad a parku.

X X X

Dopingová šikana Procházky. V počtu testů vede o parník, sám si nad tím láme hlavu

V červnu dokráčel na absolutní vrchol smíšených bojových umění. Jiří Procházka jako první Čech vybojoval titul v organizaci UFC a tím na sebe definitivně strhnul pozornost celého světa. Včetně dopingových komisařů, kteří jako by nemohli uvěřit, že „BJP“ získal opasek čistou cestou. Jak jinak si vysvětlit, že byl v roce 2022 agenturou USADA testován 64krát? A že druhý nejtestovanější sportovec jen 29krát?

V končícím roce absolvoval Procházka jeden jediný souboj. V nervy drásajícím zápase s brazilským veteránem Gloverem Teixeirou dokázal soupeře 28 sekund před koncem „uškrtit“ a přivlastnil si mistrovský pás polotěžké divize slavné UFC. Stačily mu na to tři vystoupení v organizaci.

 Méně příjemným důsledkem triumfu byl fakt, že ho začala urputně pronásledovat americká antidopingová agentura USADA. Jelikož je UFC „ligou“ se základnou ve Státech, spadají i zahraniční zápasníci do gesce zmíněné agentury. A právě MMA fighteři jsou jedni z nejtestovanějších sportovců.

Nicméně v případě „českého samuraje“ to vypadá, jako by za poslední rok absolvoval deset zápasů a všechny vyhrál suverénně před limitem, což je v tomto sportu neuskutečnitelné. Lidé z USADA ho totiž za necelých 12 měsíců navštívili už 64krát, jak uvádí stanice CBS. Což je zvláštní, protože napříč všemi sporty na druhé místo za Procházkou stačilo 29 dopingových testů, které musela akceptovat americká cyklistka Lauren DeCrescenzová.

Z Procházkových kolegů z klece zažil letos nejvíce testů brazilský zápasník spadající do střední váhy Paulo Henrique Costa, a to 20. Celkem vypovídajícím je vedle toho i fakt, že prvnímu bojovníkovi z UFC, který kdy překročil hranici 50 dopingových kontrol, trvalo šest let, než si tuto ne příliš chtěnou metu mohl odškrtnout. Byl jím Kamaru Usman.

Je mi to jedno

Profesionální sportovci musí neustále reportovat na příslušná místa, kde se daný den budou v konkrétní čas nacházet, aby je kdykoliv kontroloři našli. Procházka byl letos takto přepaden v průměru více než jedenkrát týdně.

„Mnohokrát jsem se prostřednictvím mého manažera ptal, proč se to děje tak často. Odpovídají, že to mohou dělat, tak to dělají,“ řekl s úsměvem i údivem pro CBS. Dopingovou šikanu si tedy nedovede vysvětlit. „Nevím, jestli je to kvůli tomu, abych pociťoval tlak. Ale mně osobně je to jedno,“ pokračoval 30letý rodák z Hostěradic.

Připomněl, že jednou ho USADA zaskočila i na koncertě. Nemohl odmítnout, a tak zážitek přerušil, odevzdal vzorek krve i moči a vrátil se.

Teď možná bude mít trochu větší klid. Původně měl totiž 10. prosince nastoupit k odvetě s Gloverem Teixeirou, ovšem kvůli ošklivému zranění musel zápas zrušit. Gentlemansky dal svůj mistrovský opasek k dispozici, aby se o něj porvali Jan Błachowicz s Magomedem Ankalaevem. Souboj skončil kontroverzní remízou.

Procházka poté na sociálních sítích napsal: „Každý ví, kdo je šampion. Jen mi dejte nějaký čas.“

X X X

 Zemřel sporťák Sezemský, Primě vychytal několik pohárů

Smutná zpráva krátce před Vánoci zasáhla Primu. Zemřel sporťák Jaroslav Sezemský. O jeho úmrtí informoval web isport.blesk.cz s odkazem na Facebook režiséra Vojtěcha Nouzáka.

Tragická událost zasáhla jen den před Vánoci Primu. Zemřel sporťák Jaroslav Sezemský. „Právě nám Ondřej Prokop oznámil, že hlásili v rádiu, že zemřel legendární sporťák Jaroslav Sezemský. Vychytal v bráně našemu fotbalovému týmu Premiéry TV a Primy mnoho pohárů,“ uvedl na Facebooku Vojtěch Nouzák, režisér pořadů 7 pádů Honzy Dědka nebo Tiki-Taka.

„R.I.P., Mistře… tak to mě opravdu moc a moc mrzí… byl to skvělej chlap a kámoš,“ dodal Nouzák. O úmrtí informoval také web isport.blesk.cz.

X X X

CNN: Írán se připravuje na masivní vlnu poprav. Mezi odsouzenými je i slavný fotbalista

Desítky íránských rodin se obávají o své blízké kvůli masivním popravám, které v zemi probíhají. V příštích dnech by mohlo být popraveno nejméně dalších 43 lidí, uvádí stanice CNN, která ve spolupráci s íránskou aktivistickou skupinou 1500Tasvir ověřila řadu dokumentů a svědeckých výpovědí. Mezi nimi je i fotbalista Amir Nasr Azadani, kterého úřady odsoudily k trestu smrti kvůli účasti na protivládních protestech po smrti Mahsy Amínové.

Náměstí Šáhid Alikhani je nenápadná část historického íránského města Isfahánu, které se stalo poutním místem pro příznivce slavného íránského fotbalisty Amira Nasra Azadaniho. Podle svědka osloveného CNN tam úřady nainstalovaly šibenici, na které by mohl být známý fotbalista veřejně oběšen. Šestadvacetiletý obránce, který působil v klubu Tractor, je obviněný z vraždy tří bezpečnostních důstojníků během listopadových protestů v Isfahánu, uvádí CNN s odvoláním na íránskou zpravodajskou agenturu IRNA.

Íránský soud fotbalistu obvinil také ze vzpoury proti úřadům, za kterou mu hrozí podle trestního zákoníku trest smrti. „Představa, že by ho mohli kdykoliv popravit, je pro nás opravdu velmi těžká. Zprávy, které denně slyšíme, jsou znepokojivé,“ řekl svědek stanici CNN. Podle něj Azadaniho rodina zpočátku nevěděla, proč byl její syn zatčen. Úředníci varovali rodinu, aby o případu mlčela.

Mučení a sexuální napadení

Soud minulý týden uvedl, že získal video, které dokazuje, že je Azadani součástí ozbrojené skupiny. Podle soudu se fotbalista měl ke svým zločinům přiznat, uvedla státní agentura IRNA. Lidskoprávní organizace ale upozorňují, že jsou vězni v iránských celách vystaveni mučení a sexuálním napadením.

Zpráva, kterou přináší CNN, ukazuje případ Majida Kazemiho, který měl být při výslechu donucen přiznat vraždu tří členů bezpečnostních složek. „Nepřiznal se k žádným činům, z nichž byl obviněn, a tak ho surově zbili,“ řekl CNN zdroj blízký Kazemimu. Propuštěný vězeň, který s Kazemim sdílel celu, uvedl, že má zlomenou ruku, nohu a nos. Soudní zasedání se má v příštích dnech konat během vánočních svátků. „Režim Islámské republiky využije těchto svátečních dní, aby ho odstranil mimo dosah bdělých očí světa,“ uvedl zdroj CNN.

Lidskoprávní aktivisté zároveň upozorňují, že íránský režim záměrně urychluje soudní procesy. V zemi mohou pouze státem jmenovaní právníci zastupovat obžalované, kterým je navíc odepřeno právo na odvolání. Íránští představitelé nicméně soudy obhajují. Jeden íránský poslanec dokonce prohlásil, že by osoby účastnících se současných nepokojů měly být popraveny do pěti až deseti dnů po jejich zatčení.

Hořký konec roku

Jednadvacetiletý íránsko–kurdský mistr karate Mohammed Mahdi Karami je jeden z odsouzených, kterému hrozí šibenice. „Prosím, prosím, abyste zrušil rozhodnutí o popravě ze spisu mého syna,“ řekl otec Karamiho ve videu sdíleném na sociálních sítích.

„Prosím, poslouchejte volání mých synů o pomoc. Moji synové jsou mladí a mají děti, které čekají na jejich propuštění. Prosím, zachraňte je. Pro lásku Boží zachraňte mé syny,“ prosila ve videu matka bratrů Farzada a Farhada Tahazadeových.

Rodiny, které se rozhodly promluvit o osudech svých dětí, se vystavují velkému nebezpečí. Jinou možnost ovšem nemají.

Pro ty, kteří čekají na popravu, je čekání za mřížemi velmi stresující. Známý íránsko–kurdský rapper Saman Yasin se tento týden ve vazbě pokusil o sebevraždu. Sedmadvacetiletý zpěvák čelí trestu smrti kvůli videu, ve kterém zpíval o nerovnosti a útlaku v Íránu.

Nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu pro agenturu AP uvedla, že v letošním roce bylo v Íránu popraveno už nejméně 504 osob. Írán je po Číně státem, který popravuje největší počet vězňů na světě. Jenom v roce 2021 bylo v zemi registrováno 314 poprav.

X X X

První zahraniční kouč, který trénuje české hokejisty. Kari Jalonen dovedl tým k vítězství proti USA

Čeští hokejisté měli pro rok 2022 dva velké cíle – uspět na olympijských hrách a na mistrovství světa. Ale v Pekingu národní tým propadl a po návratu z olympijských her oslovilo vedení svazu zahraničního trenéra. Hokejovou reprezentaci převzal Fin Kari Jalonen.

Když svaz Jalonena oslovil, vzniknul problém. V té době měl trenér podepsaný kontrakt s finskou reprezentací do 20 let. „Musel jsem jim zavolat a poprosit je, jestli bych mohl začít vyjednávat s Českou federací. A oni s tím neměli problém. Uvolnili mě,“ popisoval svou cestu na lavičku národního týmu Kari Jalonen.
Bývalý vynikající hokejista a později úspěšný trenér se stal vůbec prvním zahraničním koučem, který vedl českou reprezentaci. Snažil se v co nejkratší době vtisknout týmu systém, s kterým své úspěchy slavil.

V Tampere se tým rozjížděl pomalu. Porazil sice Velkou Británii, pak ale prohrál se Švédskem a následně i poprvé v historii s Rakouskem. Jalonen ale věřil, že se celý tým zvedne. Impulzem byl příjezd Davida Pastrňáka.

„Věřím, že našemu týmu dodá potřebnou energii, a myslím, že to přichází v ten nejlepší čas. Víme, co má Pastrňák za sebou v jednom útoku s Krejčím a jeho příjezd samozřejmě znamená nějaké změny. Chceme, aby tito dva hráli spolu,“ pronesl Jalonen před zápasem s Lotyšskem. Pastrňák v něm dal dvě branky už v první třetině, kterou Češi ovládli 5:0.

„Měli jsme skvělý začátek, bylo tam všechno. Myslím ale, že to začalo už v šatně. Každý si uvědomil, jak je důležité vstoupit do utkání dobře. První třetina byla neuvěřitelná. Takto chci, abychom hráli celých 60 minut,“ dodal.

 Jalonen si pochvaluje spolupráci s extraligovými kluby, nyní bude pomáhat na juniorském mistrovství

 Dobrá nálada mu vydržela i po úspěšném výletě do Helsinek, kde jeho tým ve čtvrtfinále přehrál Německo. Pak sice přišla semifinálová porážka od Kanady, ale stále byla medaile blízko. A to přesto, že Češi ještě v úvodu třetí třetiny zápasu o třetí místo prohrávali se Spojenými státy 2:3

Bronzová medaile

David Pastrňák nastartoval tímto gólem český tým k nebývalému obrat. Češi nakonec porazili Spojené státy vysoko 8:4, ukončili 10 let dlouhé čekání na medaili a mohli slavit i se svým trenérem.

„Když ten zápas končil, tak jsem viděl, jak byli kluci spokojení, šťastní a jakou měli velikánskou radost z té bronzové medaile. A to pokračovalo potom v šatně a i na hotelu. Tam se mi to líbilo nejvíc, protože tam byly rodiny s dětmi hráčů. Opravdu všichni si ten okamžik úspěchu vychutnali naplno,“ popisoval Jalonen.

Zopakovat si tento pocit bude moci Kari Jalonen v příštím roce znovu na stejném místě. Základní skupinu mistrovství světa sice odehrají Češi v lotyšské Rize, ale boje o medaile budou znovu ve finském Tampere.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.