Veto Čaputovej v SR, Matovič odkázal: Tie rodiny to nakoniec aj tak vyhrajú

Premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič (obaja OĽANO) reagovali na rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vrátiť parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. protiinflačný balík. Minister financií a šéf OľaNO Igor Matovič v reakcii na veto prezidentky uviedol, že jej rozhodnutie očakával. Prezidentku označil za progresívnu liberálku a seba za prorodinného konzervatívca. „Chvíle, ktoré sme zažívali posledných 12 dní, sú zlomové v situáciach, keď potrebujeme vidieť, kto za koho kope,“ povedal Matovič.

 Podľa šéfa financií prezidentka súdila dve strany – záujem detí a ich rodičov a záujem protirodinnej koalície. „Pani prezidentka dala obrovský priestor opačnej strane, mne nedala ani jednu jedinú minútu. Odoprela právo na obhajobu rodinám s deťmi,“ povedal Matovič. Podľa jeho slov bol Prezidentský palác plný ľudí, ktorí bojovali proti pomoci rodinám. Stretnutie s prorodinnými združeniami bolo podľa Matoviča iba naoko.

Heger rešpektuje rozhodnutie Čaputovej

Premiér Eduard Heger (OĽANO) rešpektuje rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá vetovala časť protiinflačného balíka. „Vyjadrenie pani prezidentky rešpektujem, potrebujem sa oboznámiť s detailmi jej rozhodnutia a na základe toho zvolím postup,“ uviedol Heger.

SaS bude hlasovať proti prelomeniu veta

Strana SaS rozhodnutie prezidentky rešpektuje. „Považujeme za správne, že poslanci koalície dostanú ďalšiu šancu, aby sa nepodieľali na rozvrate verejných financií a tiež aby nerokovali s fašistami,“ uviedol hovorca Ondrej Šprlák. Liberáli deklarovali, že v parlamente budú hlasovať proti prelomeniu veta hlavy štátu.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa prezidentke za jej rozhodnutie poďakoval a vyjadril jej vďaku „za vypočutie dotknutých k chybnému a urýchlenému zákonu.“ „Poslanci tak majú šancu nehlasovať za rozvrat verejných financií,“ uviedol na sociálnej sieti.

 Hlas sa zdrží, ak neprídu zmeny

Ak nedôjde k zmenám v balíku protiinflačnej pomoci z dielne ministra Matoviča ani po vete prezidentky, nezaradení poslanci Národnej rady z Hlasu sa opäť pri hlasovaní zdržia. Vyplýva to zo stanoviska lídra strany Petra Pellegriniho, ktoré poskytla hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

„Ak bude balík opatrení schvaľovaný v rovnakej a nedostatočnej podobe, poslanci Hlasu-SD sa opäť zdržia hlasovania. Balík opatrení predstavuje určitú pomoc rodinám, no v žiadnom prípade nejde o protiinflačný balíček. Vláda pri zdražovaní pomohla ľuďom len minimálne a obrovské skupiny ľudí, ako sú dôchodcovia či pracujúci bez nezaopatrených detí, vylúčila z pomoci úplne,“ uviedol Pellegrini. Podotkol, že vláda si nesplnila úlohu a občania oprávnene čakajú na skutočnú pomoc od štátu./agentury/

X X X

Generálny prokurátor Žilinka: Niekto plošne monitoruje všetky moje kontakty

Ak je tu podozrenie na konkrétny protiprávny skutok, nech sa zákonným spôsobom objasní, vyhlásil Maroš Žilinka.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka tvrdí, že ktosi podrobne zisťuje, s kým a prečo sa stýka. Takéto aktivity považuje za neakceptovateľné. „Ide o snahu plošne monitorovať kontakty, styky, prijatia osôb generálnym prokurátorom v budove generálnej prokuratúry. Každý, kto sa o moju osobou zaujíma, veľmi dobre vie, aký je môj súkromný život a že v ňom nenájde nič, čo by spochybňovalo moju morálnu integritu,“ vyhlásil pre médiá.

 Dodal, že je prakticky trvalo pod tlakom, ktorého cieľom má byť snaha zbaviť ho funkcie generálneho prokurátora.

Podľa svojich slov na jeho sledovanie nie je dôvod – venuje sa len práci a rodine. „Plošné monitorovanie mojich kontaktov bez väzby na konkrétny skutok považujem za neprijateľné. Ak je tu podozrenie na konkrétny protiprávny skutok, nech sa zákonným spôsobom objasní, ale nie pod pláštikom návštev informátorov na vrátnici overovať a zisťovať, kto, kedy a prečo chodí za generálnym prokurátorom. Považujem to za neprípustné aj preto, že generálny prokurátor je pod drobnohľadom osôb, ktoré strážia a monitorujú jeho spôsob života,“ dodal Žilinka.

Muži, ktorí sa zaujímali o návštevy na pôde generálnej prokuratúry sa podľa neho preukazovali dokladmi NAKA. „Neviem, či sú to skutočne príslušníci NAKA,“ dodal. Nech to bol ktokoľvek, je podľa generálneho prokurátora neprípustné, aby chodili domov vyťažovať zamestnancov viazaných mlčanlivosťou. A aké otázky majú padať? „Pýtajú sa, či ku mne chodia politici, prominenti alebo Pčolinský. To je vrchol. Kladiem si otázku, či vôbec chcem byť súčasťou tejto krajiny krivých zrkadiel,“ uzavrel svoje vyhlásenie generálny prokurátor, aktuality.sk

X X X

Ceny ropy rastú, ekonomike Saudskej Arábie sa darí najlepšie za desaťročie

Ekonomika Saudskej Arábie vzrástla v 1. štvrťroku o takmer desatinu, čo predstavuje najprudší rast hospodárstva za posledné desaťročie. Poukázali na to v utorok zverejnené spresnené údaje, ktoré mierne prekonali rýchly odhad. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Zvýšená produkcia ropy

Hrubý domáci produkt (HDP) Saudskej Arábie vzrástol v 1. štvrťroku medziročne o 9,9 %. To je najvýraznejší rast od 3. štvrťroka 2011. Ako uviedla hlavná ekonómka Abu Dhabi Commercial Bank Monica Maliková, prispela k tomu najmä zvýšená produkcia ropy. „Za týmto rastom je výrazné zvýšenie ropných aktivít, až o 20,3 %,“ povedala.

Vývoj ekonomiky Saudskej Arábie bol tak ešte lepší, než naznačoval predbežný odhad. Ten stanovil rast na úrovni 9,6 %.

Celkovo sa najvýraznejšou mierou pod hrubý domáci produkt (HDP) Saudskej Arábie podpísal ropný a plynárenský biznis. Jeho podiel na HDP krajiny predstavoval v 1. kvartáli 32,4 %. Zvýšila sa však aj aktivita v oblasti mimo energetického sektora, napríklad v maloobchode či v hotelových a reštauračných službách, aktuality.sk

X X X

Slovensko má vlastné ložiská ropy. Kde sa nachádzajú a koľko vieme vyťažiť?

 Päť až šesť miliónov ton ropy. To je ročná spotreba čierneho zlata na Slovensku. A takmer všetku nám dodáva Rusko. To sa však bude musieť zrejme onedlho zmeniť.

 Po 18 mesiacoch totiž Slovnaft z ruskej ropnej zmesi Urals bude môcť vyrábať iba 40 percent svojej produkcie, ktorú môže predať zákazníkom na Slovensku. Zvyšok produkcie buď vyrobí z inej ropy, alebo nájde úplne nových zákazníkov, na ktorých sa nevzťahujú sankcie.

Podzemné ložiská nerastného bohatstva má aj Slovensko. Nachádzajú sa najmä v Záhorskej nížine, v neogénnej sedimentárnej výplni Viedenskej panvy.

V súčasnosti slovenskí geológovia evidujú deväť ložísk: Cunín, Gajary, dve v Jakubove, Láb, Studienka, Závod (všetky na Záhorí), ďalej Lipany a Šamorín. Dokopy sa z týchto ložísk dá vyťažiť asi 436-tisíc ton ropy, čo je menej ako jedno percento spotreby.

„V súčasnosti prebieha prieskum na ropu a horľavý zemný plyn vo Viedenskej panve-sever, kde bolo určené prieskumné územie v zmysle geologického zákona pre spoločnosť Nafta do roku 2024. V minulosti prebiehalo na území Slovenska niekoľko prieskumov na ropu a zemný plyn, a to napríklad v Klokočove, Čadci, Burde,“ tvrdí vedúci oddelenia nerastných surovín a geofyziky Dušan Kúšik.

Väčšina ložísk je dnes už vyťažená, prípadne vo finálnej fáze ťažby. „V súčasnosti ťažíme ropu v oblasti Jakubov, Dúbrava a Gajary a zásoby sú len zvyškové. Naše ložiská sú však komerčne využívané a nelíšia sa od bežných ložísk ropy,” hovorí Martina Štecová, referentka komunikácie spoločnosti Nafta, ktorá sa zaoberá ťažbou a prieskumom nerastných surovín.

Hoci teda má Slovensko aj vlastné zásoby a ťažbu, na to, aby sme boli v tejto oblasti sebestační, museli by sme sa mimoriadne uskromniť. „Ťažba na Slovensku dosiahla v roku 2021 úroveň 4 557 ton ropy. V porovnaní so spotrebou je takmer zanedbateľná,” potvrdzuje Štecová./agentury/

X X X

Bieloruská armáda začala nacvičovať prechod do vojnových podmienok

V bieloruských ozbrojených silách sa začal nácvik prechodu z mierového na vojnové obdobie za účasti všetkých jednotiek a kategórií vojakov, oznámilo tamojšie ministerstvo obrany podľa ruskej agentúry TASS. Bielorusko sa doteraz priamo nezapojilo do vojny svojho najbližšieho spojenca Ruska proti susednej Ukrajine, ale poskytlo na ruský útok svoje územie a letecké základne.

 Ukrajinský generálny štáb uviedol, že Bielorusko chce takmer zdvojnásobiť svoju armádu z terajších 45 000 na 80 000 vojakov. Ukrajinské velenie tiež varovalo pred pretrvávajúcou hrozbou úderov ruských rakiet a letectva z Bieloruska.

Nácvik pripravenosti na boj v krajine organizujú po odvodoch nových brancov, poznamenala bieloruská agentúra BelTA.

 Bielorusko sa v tohtoročnom americkom rebríčku Global Firepower, ktorý porovnáva silu 142 armád, umiestnilo na 52. priečke, poznamenala Ukrajinska Pravda. Ukrajina je v tomto porovnaní na 22. pozícii, Rusko na druhej. /agentury/

X X X

SaS sa už nebude zúčastňovať rokovaní koaličných rád

SaS sa od utorka nebude zúčastňovať na rokovaniach koaličných rád. Strana sa tak rozhodla v záujme upokojenia celospoločenskej situácie. Na zasadnutiach vlády sa predstavitelia strany zúčastňovať budú, potvrdil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

 „Našou prioritou je konštruktívny dialóg a nie počúvanie urážok od Igora Matoviča. Na koaličných radách sme od neho neustále vystavení opakovaným osobným útokom. Koalícia je však o rovnocenných partneroch, ak si to líder OĽaNO neuvedomuje, nevidíme žiaden zmysel chodiť na rokovania koaličnej rady,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík.

Zasadnutí vlády sa predstavitelia strany zúčastňovať budú. Strana tiež deklaruje, že všetci štyria jej ministri budú kedykoľvek a v plnom rozsahu k dispozícii premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO).

„Dnes mal predseda SaS Sulík obhájiť na koaličnej rade svoje zlyhania pri sankciách na ruskú ropu, ktoré spôsobia miliardové škody Slovensku. Jeho rozhodnutie nezúčastniť sa rokovania je dôkazom, že na svoje zlyhanie nemá žiadne uveriteľné argumenty,“ uviedlo v reakcii hnutie OĽaNO./agentury/

X X X

Heger reaguje na Sulíka: Nie je pravda, čo tvrdí. Mohol som vyrokovať aj 50-ročnú výnimku

 Pôvodne chcel minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) prechodné obdobie pre Slovnaft tri roky. Sulík hovorí, že tlačovku ohlásil s vedomím premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Vôbec si nemyslím, že by Heger konal v Bruseli zle. Nerozumiem ani, kde by mala podľa kritikov vznikať škoda,“ povedal Sulík.

 „Mohli sme vyrokovať viac, ale premiér Eduard Heger sa rozhodol nechať to takto. Jeho rozhodnutie rešpektujem. Na základe okolností sme dosiahli celkom solídny výsledok,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Sulík.

Heger vraj nechcel viac ako 8 mesiacov

Zároveň tvrdí, že ešte presviedčal premiéra Eduarda Hegera, aby predĺžil osemmesačnú výnimku pri vývoze ropných produktov z ruskej ropy, slovenský predseda vlády však už v tom konať nechcel.

„On mi odpísal, že on sám už v tom konať nebude, ale že nech to robia Česi a Maďari. Spojil som sa s českým premiérom Fialom, aby zabojoval o tú ďalšiu výnimku, keďže Česko je hlavný odbytový trh pre Slovnaft,“ podotkol Sulík. Minister hospodárstva nie je člen vyjednávacieho tímu a na samite ani nesmie vyjednávať, tvrdí Sulík.

 Podotkol tiež, že podľa MOL-u by vedel Slovnaft bez ruskej ropy fungovať na 70 percent. Sulík bratislavskej rafinérii pripomenul list z marca tohto roka. V ňom mu materská spoločnosť firmy Slovnaft, maďarská spoločnosť MOL, potvrdila, že hlavným cieľom Slovnaftu je slovenský trh, čo predstavuje 70 % ich výroby, teda nad technologickým minimom, ktoré je podľa Sulíka na úrovni zhruba 60 %. „Mám od nich takýto písomný záväzok,“ konštatoval Sulík.

 Počas tlačovej konferencii Sulík ukazoval novinárom dokumenty, ktoré majú dokazovať, že kommunikoval transparentne.

18 mesiacov pre Slovnaft

 Nakoniec Slovnaft dostal 8 mesiacov prechodné obdobie. Následne 10 mesiacov bude môcť vyvážať ešte do Česka. Po uplynutí výnimiek bude mať Slovnaft podľa Sulíka v rámci embarga na ruskú ropu zakázané vyvážať benzín, naftu a oleje vyrobené z ruskej ropy. Nebude mať však zákaz vyvážať ďalšie petrochemické výrobky do žiadnej krajiny. Taktiež nebude mať Slovensko podľa ministra Sulíka zakázaný dovoz ruskej ropy ropovodom Družba.

 Na záver Sulík vyhlásil, že je absurdné spájať zvyšovanie nových daní pre hazard, alkohol či regulované firmy s platmi pre učiteľov. „Vyššie dane budeme určite vetovať,“ dodal minister hospodárstva.

Sulík: Odstupovať určite nebudem

„Ja určite odstupovať nebudem,“ vyhlásil dnes Sulík na tlačovej besede v reakcii na minulotýždňovú výzvu poslanca Györgya Gyimesiho (OĽaNO), aby odstúpil v súvislosti s dohodnutými sankciami EÚ na ruskú ropu.

Minister Sulík povedal, že jeho šéfom je premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Ak bude mať pocit, že si nerobím svoju robotu dobre, má možnosť navrhnúť moje odvolanie prezidentke,“ konštatoval a dodal, že nevidí svoje pochybenie.

Sulík na adresu Matoviča povedal, že „takto to ďalej nejde“. „Asi všetci vidíte, že je to čistý chaos, čo Igor Matovič vniesol do politiky. Miestami je to nebezpečné aj nechutné,“ podotkol aj poukázal na „koalíciu s fašistami“ pri schvaľovaní opatrení na pomoc rodinám v parlamente. Ak prezidentka spomínanú legislatívu vráti parlamentu na opätovné prerokovanie, tak sa bude podľa Sulíka prelamovať veto hlavy štátu spolu s fašistami. Líder SaS nevie, či by si práve takto mali ľudia pamätať vládu Eduarda Hegera.

Heger: Výnimku som mohol vyrokovať aj na 50 rokov

Stojím si za tým, že to, čo som dohodol pre Slovensko, je lepší návrh, zareagoval podvečer na Sulíka premiér Heger. Máme časovo neobmedzenú výnimku na dovoz ruskej ropy. Tú budeme dovážať dovtedy, dokedy budeme potrebovať. Pôvodný návrh hovoril o troch rokoch. Nie, že som nechcel vyrokovať dlhšiu výnimku ako 8 mesiacov, sú zavádzajúce a nepravdivé,“ pokračoval Heger.

„Všetky krajiny jasne deklarovali a rozhodli, že po ôsmich mesiacoch nechcú produkty z ruskej ropy. Darmo by som vyrokoval výnimku aj na 50 rokov, keď všetky krajiny nechcú produkty z ropy,“ dodal Heger.

„Zároveň chcem povedať, že z dôvodu energetickej bezpečnosti, urobíme všetko preto, aby sme sa ako krajina od ruskej ropy odpojili čo najskôr a aby sme našli alternatívu čo najskôr,“ dodal premiér./agentury/

X X X

Falošní príslušníci NAKA vylákali od muža 198-tisíc eur. Podvodníkov už riešia praví policajti

Ozajstní policajti zadržali troch podozrivých

Polícia obviňuje JUDr. P. P. a I. Z., že od júna 2020 do septembra 2020 podvodne vylákali od poškodeného Ing. V. Š. finančné prostriedky v celkovej výške 198 000 eur. Dnes o tom informujú muži zákona na sociálnej sieti s tým, že obvinení vystupovali ako príslušníci NAKA, keď mámili peniaze od poškodeného.

3 podozriví, 2 vo väzbe, 1 na slobode

Skutoční príslušníci NAKA zasiahli voči podnodníkom 31. mája tohto roka počas akcie s krycím názvom „KOLEGA“. Celkovo zadržali troch podozrivých z obzvlášť závažného zločinu podvodu, spáchaného formou spolupáchateľstva. Dvoch obvinených zobral súd do vyšetrovacej väzby, jedného prepustili na slobodu.

„Pred poškodeným a jeho manželkou mali vystupovať ako príslušníci NAKA, pričom obvinený JUDr. P. P. mal prisľúbiť poškodenému za finančnú odplatu vybavenie prepustenia jeho syna z výkonu väzby, do ktorej bol vzatý pre násilnú a drogovú trestnú činnosť,“ opisuje polícia podvodné konanie falošných nakáčov.

Tí mali podľa mužov zákona tiež sľúbiť, že pomôžu vybaviť, aby polícia zastavila údajné preverovanie drogovej trestnej činnosti jeho druhého syna, pričom ani jeden z obvinených nie je a ani nikdy nebol príslušníkom policajného zboru a nemal vplyv na vybavenie alebo rozhodnutie v uvedených veciach.

Rozhodnutie súdu

„Po vykonaní neodkladných procesných úkonov bol vyšetrovateľom PZ spracovaný podnet na vzatie obvinených do vyšetrovacej väzby z dôvodov § 71/1a), b), c) TP, ktorý dozorujúci prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava V akceptoval a po podaní návrhu na Okresný súd Bratislava V bolo sudcom pre prípravné konanie rozhodnuté o vzatí dvoch obvinených do vyšetrovacej väzby,“ informovala v utorok polícia.

„Jedna zadržaná podozrivá osoba bola písomným opatrením vyšetrovateľa PZ v zmysle § 85 ods. 4 TP prepustená zo zadržania na slobodu,“ uzavreli muži zákona.

Falošní policajti

Za mužov zákona sa na Slovensku ľudia, ktorí nikde neboli príslušníkmi policajného zboru, vydávali v ostatných rokoch opakovane. V ostatnom čase telefonujú starším ľuďom a podvodom sa ich snažia obrať o peniaze.

V minulosti falošný policajt opakovane jazdil po rýchlostnej ceste R1 so svetelnou signalizáciou a zastavoval vodičov a žiadal o zaplatenie pokuty za prekročenie rýchlosti. Napokon sám skončil v rukách ozajstných policajtov, aktuality.sk

X X X

Kažimírovi paragrafom 363 zrušili obvinenie, Špeciálna prokuratúra zverejnila Lipšicovo uznesenie

Prvý námestník Generálnej prokuratúry (GP) Jozef Kandera zrušil paragrafom 363 obvinenie guvernéra Národnej banky SR a exministra financií Petra Kažimíra z korupcie. Generálny prokurátor Maroš Žilinka informoval, že pri obvinení Kažimíra bol porušený zákon. Prípad sa týka obvinení z korupcie a nadmerných odpočtov DPH. Kažimír toto rozhodnutie prijal s pokorou. Na rozhodnutie GP zareagovala Špeciálna prokuratúra a zverejnila uznesenie špeciálneho prokurátora.

Úrad špeciálnej prokuratúry GP v reakcii na použitie paragrafu 363 zverejnil na sociálnej sieti uznesenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica zo dňa 20. 12. 2021. Uznesením bola zamietnutá sťažnosť Petra Kažimíra proti uzneseniu o vznesení obvinenia. „Z daného uznesenia jednoznačne vyplýva dôkazná situácia, ktorá postačovala na vznesenie obvinenia. Táto dôkazná situácia je v uznesení detailne vyhodnotená,“ uviedli na sociálnej sieti.

Úrad špeciálnej prokuratúry zároveň konštatoval, že od vznesenia obvinenia sa dôkazná situácia proti Kažimírovi ešte posilnila.

 Prípad skúmal prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, podľa jeho zistení prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nemal zamietnuť Kažimírovu sťažnosť voči jeho obvineniu z korupcie. „Obvinenie Petra K. bolo vznesené len na základe jediného spolupracujúceho svedka Františka I.,“ povedal Kandera.

Podľa Kanderu svedok vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú podstatné rozpory, napríklad v tom, kedy mal byť skutok spáchaný. Imrecze mal vypovedať, že k skutku malo dôjsť niekedy v roku 2016, v ďalších výpovediach o rok neskôr uviedol, že skutok mal pokračovať aj v roku 2018. Imrecze rôzne vypovedal aj o tom, či mali daňové kontroly firiem dopadnúť úspešne, alebo mali byť len rýchlo ukončené bez ohľadu na výsledok.

Národná banka Slovenska zrušenie obvinenia svojho guvernéra nekomentovala. Odkázala sa na Kažimírovho advokáta Ondreja Mularčíka. „Klient je spokojný a toto rozhodnutie prijal s pokorou. Necíti ani sa necítil byť vinným zo spáchania žiadneho trestného činu. Pokiaľ bude toto trestné konanie vo vzťahu k nemu pokračovať, bude sa snažiť preukázať, že nie je páchateľom žiadneho trestného činu,“ povedal pre Pravdu Mularčík.

 Ešte počas jeho ministrovania

„Podľa výpovede svedka malo dôjsť k rozhovorom a vyplateniu v čase, keď bol obvinený Peter K. ešte ministrom financií. Ale k vyplateniu k nadmerným odpočtom DPH za firmy došlo až v decembri 2018 a vo februári 2019. V tom čase Peter K. už nebol vo funkcii, skončil presne 1. októbra 2018,“ povedal Kandera.

Samotné obvinenie sa zrejme týka úplatku vo výške približne 48-tisíc eur. Z korupcie Kažimíra mal usvedčovať bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

 Podľa Kanderu neboli Imreczeho výpovede ku Kažimírovi podporené výpoveďami ďalších svedkov. „Je potrebné upozorniť, že všetky daňové konania proti firmám L1 až L6 prešli súdom, ktoré konštatovali, že daňový úrad bude musieť nadmerné odpočty vyplatiť,“ podotkol Kandera.

„Na vznesenie obvinenia Petra K. neboli splnené zákonné podmienky,“ vyhlásil prvý námestník Kandera a uznesenie o vznesení obvinenia guvernéra Národnej banky Petra Kažimíra zrušil paragrafom 363 Trestného poriadku. Kandera rozhodnutím tiež zamietol sťažnosť obvineného proti uzneseniu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry o vznesení obvinenia.

Peter Kažimír bol od roku 2006 poslancom Národnej rady, neskôr podpredsedom vlády a dvakrát aj ministrom financií, od apríla 2012 až do apríla 2019. Politiku opustil 1. júna 2019, kedy sa stal guvernérom Národnej banky Slovenska, kde nahradil Jozefa Makúcha. Keďže vstúpil do apolitickej funkcie vzdal sa aj členstva v strane Smer, v ktorej bol od roku 2010 podpredsedom.

Kvôli jeho politickej minulosti v strane Smer bol kritizovaný už pri nástupe do funkcie. Vyčítali mu, že nebude dostatočnou zárukou nezávislosti. Potom čo bol vlani v októbri obvinený z prečinu podplácania, vládni predstavitelia ho začali vyzývať na vzdanie sa funkcie./agentury/

X X X

Globálny rast sa spomalí, prognózuje Svetová banka

Svetová banka znížila prognózu globálneho rastu v roku 2022 na 2,9 %.

Svetová banka (SB) výrazne znížila svoj odhad rastu globálnej ekonomiky v tomto roku. Poukázala pritom na vojnu Ruska proti Ukrajine, perspektívu rozsiahleho nedostatku potravín a obavy z možného návratu stagflácie, toxickej kombinácie vysokej inflácie a pomalého rastu po viac ako štyroch desaťročiach. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

Brzdy rastu

Banka v utorok v najnovšej prognóze počíta so spomalením rastu svetovej ekonomiky v tomto roku na 2,9 % namiesto na 4,1 %, ktoré očakávala v januári, z minuloročných 5,7 %. To bude najprudšie spomalenie po zotavení sa z globálnej recesie (po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 v roku 2020) za viac ako 80 rokov, uviedla banka v utorok vo svojej správe Global Economic Prospects.

„Vojna na Ukrajine, blokády v Číne, narušenie dodávateľského reťazca a riziko stagflácie brzdia rast. Pre mnohé krajiny bude ťažké vyhnúť sa recesii,“ povedal prezident Svetovej banky David Malpass. Vojna tak znásobuje škody spôsobené pandémiou, zhoršuje spomaľovanie globálnej ekonomiky a zvyšuje riziko stagflácie s potenciálne škodlivými dôsledkami pre ekonomiky so strednými a nízkymi príjmami.

Správa poukazuje na niektoré podobnosti so situáciou v 70. rokov minulého storočia, keď sa rast zastavil a inflácia prudko stúpla. Ale uvádza tiež, že na rozdiel od toho obdobia je teraz americký dolár silný a veľké finančné inštitúcie sú v solídnej pozícii.

Podpora výroby

Banka zároveň varovala pred snahami vyriešiť prudký rast inflácie kontrolou cien alebo exportnými obmedzeniami. Malpass uviedol, že „je naliehavé podporiť výrobu a vyhnúť sa obchodným obmedzeniam.“

SB znížila tiež odhad rastu ekonomiky USA v tomto roku o 1,2 bodu na 2,5 % a prognózu pre Čínu o 0,8 bodu na nezvyčajne nízkych 4,3 %, keďže čínska politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 a s ňou spojené prísne blokády zastavili hospodársky život.

Predpoveď pre eurozónu skresala na 2,5 % z pôvodných 4,2 % a pre Japonsko na 1,7 %. V prípade ruskej ekonomiky očakáva, že klesne o 11,3 %. Odhaduje tiež, že rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky tento rok porastú o 3,4 % (o 6,6 % v roku 2021).

Slabý rast v ďalších rokoch

SB nepredpokladá oveľa jasnejší obraz ani v rokoch 2023 a 2024. Pre oba roky odhaduje globálny rast na úrovni 3 %. Skonštatovala pritom, že ruská invázia na Ukrajinu vážne narušila obchod s energiou a pšenicou a poškodila globálnu ekonomiku, ktorá sa zotavovala z pandémie nového koronavírusu. Už aj tak vysoké ceny komodít sa v dôsledku toho ešte zvýšili, čo ohrozuje dostupnosť cenovo prijateľných potravín v chudobných krajinách. „Existuje vážne riziko podvýživy a prehlbujúceho sa hladu a dokonca aj hladomoru,“ varoval Malpass.

Svetová banka predpovedá, že ceny ropy v tomto roku vzrastú o 42 % a ceny neenergetických komodít stúpnu takmer o 18 %. Domnieva sa však, že ceny ropy a iných komodít v roku 2023 klesnú o 8 %, aktuality.sk

X X X

Ambiciózne plány výstavby nemocníc: z piatich môžu byť nakoniec tri

Minister Vladimír Lengvarský predloží do 15. júna na vládu návrh, ktoré nemocnice by sa mali stavať.

Ešte pred mesiacom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovoril o ambícii postaviť z plánu obnovy štyri až päť nových nemocníc.

Dnes je ale otázne, či ministerstvo nebude musieť zo svojich zámerov škrtať. „Toto už určite nie je reálne pri súčasných stavebných cenách,“ povedala generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívia Vašáková na margo piatich nemocníc pre denník Postoj.

Aktuálne to vidí na maximálne tri nemocnice.

Rastúce ceny stavebných materiálov robia problémy pri viacerých verejných zákazkách. Sumy išli v priebehu niekoľkých mesiacov o desiatky a v niektorých prípadoch až o stovky percent nahor.

Pre vyššie ceny sa bude zrejme prehodnocovať aj to, koľko nemocníc budeme vedieť postaviť na komplet (full fitout) a koľko len do hrubej stavby (shell and core).

„Pre stavebné náklady budeme robiť aktualizáciu plánu obnovy, takže si viem predstaviť, že sa nanovo definuje, koľko nemocníc postavíme v režime full fitout, koľko shell and core a koľko bude zrekonštruovaných,“ konštatovala Vašáková.

Záväzný plán obnovy

Lengvarského rezort ale tvrdí, že keďže ide o dlhodobé projekty, aktuálne ceny materiálov nemajú na rozhodovanie vplyv.

„Minister dlhodobo prezentuje cieľ postaviť alebo zrekonštruovať päť nemocníc,“ uviedla hovorkyňa MZ Petra Lániková.

Ministerstvo sa odvoláva na to, že pre nich sú v tejto chvíli záväzné dáta, ktoré sú v pláne obnovy.

Po opakovanej otázke ale pripustilo aj zmeny.

„V prípade, že dôjde k jeho zmene, napríklad pre zmeny cien materiálov a služieb, o ktorých hovorí generálna riaditeľka, ministerstvo sa tomu prispôsobí. V tejto chvíli však platí schválený dokument, ktorý je verejne dostupný a ministerstvo sa ním riadi,“ hovorí Lániková.

Zdravotnícka implementačná agentúra, ktorá sa má tiež podieľať na príprave investičných projektov, na otázky do termínu neodpovedala.

Ambiciózny

Už od začiatku bol plán pre zdravotníctvo nastavený veľmi ambiciózne, až vyše 830 miliónov eur z 1,1 miliardy sa malo naliať v rekordne krátkom čase do výstavby nemocníc. Na predstavu – Penta svoju nemocnicu na bratislavských Boroch stavia sedem rokov, Slovensku dáva plán obnovy na stavbu nových nemocníc štyri roky.

Plán sa zostavoval ešte za ministra Mareka Krajčího.

Aj napriek vyhroteným termínom doteraz vláda nerozhodla, ktoré nemocnice sa budú stavať.

Analytik INEKO Dušan Zachar upozorňoval, že zdržanie o každý týždeň či mesiac len zvyšuje riziko, že nám prepadnú zdroje alebo si pod časovým stresom budeme musieť vybrať menšie zlo, teda projekty, ktoré nebudú mať až taký prínos.

Keďže ide o politické rozhodnutie, hovorí do toho nielen Lengvarský, ale aj premiér Eduard Heger, ktorý si na stretnutia k plánu obnovy prizýval exministra Krajčího.

Keďže nám ide o čas, kľúčové v celom procese je to, ktoré projekty sú najlepšie pripravené a stihli by sa zrealizovať.

Bolo pritom jasné, že Lengvarský a Krajčí sa v návrhoch rozchádzali. Jediný bod, kde mali zhodu, boli bratislavské Rázsochy. No kým minister hovoril o nemocnici v Martine a troch regionálnych nemocniciach, medzi ktorými rezort nevylúčil ani nemocnicu Penty v Rimavskej Sobote, exminister zase spomínal nemocnice v Trnave a Prešove a odmietal podporu súkromínkov.

Do dvoch týždňov

Lengvarský pôvodne veril, že sa dohodnú ešte začiatkom mája. Tému ale prebilo zdražovanie a miliardový balíček Igora Matoviča, ktorému koaliční partneri venovali posledné týždne čas.

Lengvarský minulý týždeň ponúkol nový termín. „V priebehu najbližších dvoch týždňov predložím po dohode s partnermi materiál, uznesenie na vládu, ktoré spustí výstavbu nemocníc,“ povedal minister.

Stane sa tak najneskôr 15. júna.

Lániková hovorí, že aktuálne pripravujú návrh uznesenia, ktorý bude vychádzať z odborných analýz vyhodnocujúcich pripravenosť a rozpracovanosť jednotlivých projektov s dôrazom na potreby pacientov.

Minister hovoril, že medzi nemocnicami by mali byť ním už v minulosti spomínané nemocnice v Martine a na Rázsochách, s tým, že Rázsochy by sa mali postaviť do hrubej stavby.

X X X

 Herecká elita ČR sa lúčila s Abrhámom. Prehovorila Havlová, toto mu do neba odkázala Balzerová

Rovnaký kostol, v akom sa minulý rok rodina lúčila s herečkou Libušou Šafránkovou, sa stal v pondelok miestom poslednej rozlúčky s jej manželom – hercom Josefom Abrhámom. Tentoraz bola rozlúčka sprístupnená verejnosti a kostol sa naplnil do posledného miesta.

 Smútok, ale aj smiech – na tvárach známych hostí sa objavili rôzne emócie pri spomienkach na Josefa Abrháma. Na snímke herečka Anna Geislerová a herec Zdeněk Svěrák. V diaľke vľavo Jiří Macháček, v zadnom rade v strede Jiří Bartoška.

Zbohom svojmu kolegovi, sympatickému, talentovanému a obľúbenému Abrhámovi, prišli dať mnohí jeho hereckí kolegovia – či už súputnici z jeho vlastnej hereckej generácie, mladší herci, alebo kolegovia z divadla alebo televíznych a filmových projektov.

Medzi hosťami nechýbala napríklad Eliška Balzerová, herečka Iva Janžurová či bývalá prvá dáma Česka a herečka Dagmar Havlová. Všetky tri dámy si na kolegu zaspomínali aj v krátkom (a tiež veselom) príhovore. Hostí pobavili momentom s poprehadzovanými papierikmi. Medzi hosťami, ktorí tiež predniesli niekoľko slov, bol aj herec Jan Kačer, blízky priateľ Josefa Abrháma.

 Slová venované Abrhámovi miešali v sebe emócie smútku, ale aj radosti a humoru. Balzerová sa podľa servera Super.cz prihovorila smútočným hosťom vetou: „Pepíčku, ja som ti sľúbila, že na tvojom pohrebe sa budeme usmievať a bude veselo. Pôjde to ťažko.“

 Balzerovej slová neopomenuli ani Abrhámovu manželku – Libušu Šafránkovú. „Verím, že teraz je vám už s Libuškou tam hore veselo a krásno,“ uviedla Abrhámova kolegyňa z Nemocnice na okraji mesta. Napriek tomu, že v očiach mnohých kolegov a rodiny sa objavili slzy, trio herečiek dokázalo vylúdiť na tvárach pozostalých aj úsmev a dobrú náladu, ktorú si Abrhám sám tak želal.

 Herečka a bývalá prvá dáma Česka Dagmar Havlová sa prihovorila smútočným hosťom. Bolo to vidieť aj na záberoch po obrade, kde sa česká herecká elita (jeden za druhým) prišli prihovoriť a kondolovať Josefovi Abrhámovi mladšiemu, jedinému potomkovi herca Abrháma a jeho milovanej manželky Libuši Šafránkovej. Herci Jiří Bartoška, Jiří Macháček či Zdeněk Svěrák alebo Martin Dejdar aj s milým slovom či úsmevom prehodili pár slov.

 „Josef Abrhám bol herec, ako sa patrí, aj človek, ako sa patrí. Tak by sme naňho mali spomínať,“ uviedol podľa Super.cz Zdeněk Svěrák. Pondelňajšia posledná rozlúčka bola dôkazom, že to ťažké nebude./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.