Vo voľbách Talianska zvíťazil pravicový blok, Meloniová, fandila Mussolinimu Rozpočet sr zvýšia o 1,5 mld.

 Voľby v Taliansku vyhral pravicový blok so zhruba 44 percentami hlasov. Ukazujú to údaje po sčítaní 95 percent okrskov zverejnené ministerstvom vnútra. Druhý je stredoľavicový blok okolo Demokratickej strany s 26 percentami a tretie Hnutie piatich hviezd, ktoré s 15 percentami zabodovalo najmä na juhu krajiny. Podľa odhadov by pravica mala mať pohodlnú väčšinu v oboch komorách parlamentu.

 Líderka strany Bratia Talianska Giorgia Meloniová ukazuje v nedeľu 9. septembra vo volebnom sídle svojej strany v Ríme plagát s nápisom v taliančine „Ďakujem, Taliansko“.

Jasné víťazstvo aliancie pravicových strán predvídali aj prvé odhady založené na prieskumoch medzi voličmi. Stredoľavá Demokratická strana už uznala porážku a oznámila, že bude hlavnou opozičnou silou. Šéfka víťaznej formácie Giorgia Meloniová povedala, že Taliani vyjadrili jasnú podporu vzniku vlády pravého stredu na čele s jej stranou Bratia Talianska.

Najsilnejším jednotlivým politickým subjektom sa podľa všetkého stala postfašistická strana Bratia Talianska, ktorej predsedníčka Meloniová by sa mohla stať prvou ženou na čele talianskej vlády.

Meloniová konštatovala, že Taliani jasne podporili vznik stredopravej vlády. Toto je noc hrdosti pre Bratov Talianska, ale ide o štartovací bod, nie cieľovú čiaru, zdôraznila politička. Ubezpečila, že ak budú poverení vládnutím, budú Bratia Talianska „vládnuť pre všetkých“.

„Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud,“ vyhlásila 45-ročná Meloniová. „Taliansko si nás vybralo. Nezradíme, nikdy sme to neurobili,“ dodala. Poďakovala sa tiež svojim hlavným spojencom v kampani a pravdepodobným partnerom, bez ktorých nebude môcť zostaviť vládu: lídrovi protiimigračnej Ligy Matteovi Salvinimu a bývalému viacnásobnému premiérovi Silviovi Berlusconimu, ktorý vedie stranu Forza Italia.

Prvé gratulácie od euroskeptikov

Medzi prvými gratulovali Meloniovej k úspechu euroskeptickí politici. Poľský premiér Mateusz Morawiecki tak urobil prostredníctvom Twitteru. Strana Národné zhromaždenie (RN) francúzskej političky Marine Le Penovej označila prostredníctvom svojho europoslanca Jordana Bardellu jej víťazstvo za „lekciu pokory“ pre EÚ.

Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán uviedol: „Gratulujeme Giorgii Meloniovej, Matteovi Salvinimu a Silviovi Berlusconimu k dnešným voľbám! V týchto ťažkých časoch viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme priateľov, ktorí majú spoločnú víziu a spoločný prístup k výzvam Európy.“

Santiago Abascal, líder španielskej krajne pravicovej opozičnej strany Vox, na Twitteri napísal, že „milióny Európanov vkladajú svoje nádeje do Talianska“. „Ukázala cestu k hrdej a slobodnej Európe suverénnych štátov, ktoré môžu spolupracovať v záujme bezpečnosti a prosperity každého z nich.“

Vytvorenie pravicovej koalície môže trvať týždne. Ak by Meloniová uspela, stala by sa prvou premiérkou Talianska. Mandát na zostavenie vlády jej musí dať taliansky prezident.

Demokratická strana: Smutný večer pre krajinu

Bratia Talianska sú najsilnejším zoskupením v bloku pravicových strán. Je v ňom aj pravicovo populistická strana Liga bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho a tiež zoskupenie Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho.

Sociálnodemokratická strana (PD) expremiéra Enrica Letta uznala porážku už nad ránom . „Toto je smutný večer pre krajinu,“ povedala novinárom poslankyňa za PD Debora Serracchianiová v prvej oficiálnej reakcii na predbežné výsledky. Pravica má podľa političky väčšinu v parlamente, nie však v krajine.

Volebná účasť v nedeľňajších voľbách predstavovala okolo 64 percent z 50,9 milióna voličov, čo je negatívny rekord a pokles o deväť percent oproti predchádzajúcim voľbám z roku 2018.

Niektorí euroskeptickí a pravicoví politici zo zahraničia už Meloniovi na twitteri zablahoželali k víťazstvu, medzi prvými napríklad aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. Francúzske krajne pravicové Národné združenie (RN) vedené Marine Le Penovou výsledky označilo za „lekciu pokory“ Európskej únii. Šéf španielskej krajne pravicovej strany Vox Santiago Abascal na twitteri napísal, že „milióny Európanov vkladajú svoje nádeje do Talianska“, ktorá ukázala cestu k „hrdé a slobodnej Európe suverénnych národov“.

Nemeckí politici sú znepokojení

Nemeckí politici vyjadrili v pondelok znepokojenie v súvislosti s víťazstvom krajne pravicovej političky Giorgie Meloniovej v nedeľňajších parlamentných voľbách v Taliansku, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Meloniovej víťazstvo vedie k tomu, že Taliansko bude mať prvého lídra z radov krajnej pravice od čias druhej svetovej vojny.

Expert na zahraničnú politiku z nemeckej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Jürgen Hardt uviedol, že má obavy v súvislosti s „otvorene postfašistickými vyhláseniami“ Meloniovej a z názorov členov jej strany Bratia Talianska (FdI), z ktorých „vlasy vstávajú dupkom“.

„Rasizmus a vylúčenie menšín už nemajú v Európe miesto,“ povedal Hardt pre DPA po tom, čo sa zistilo, že Meloniovej krajne pravicová aliancia získa po voľbách pravdepodobne väčšinu v oboch komorách talianskeho parlamentu.

Alexander Graf Lambsdorff zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je súčasťou stredoľavej koalície v Nemecku, očakáva po talianskych voľbách ťažšie rozhodovacie procesy na úrovni Európskej únie. „Je to čoraz pracnejšie,“ povedal Lambsdorff verejnoprávnej stanici ARD s odvolaním sa na otázky migrácie, reformy Paktu stability a rastu a vnútorného trhu.

Za „znepokojujúce“ označil výsledky talianskych volieb politik iránskeho pôvodu Omid Nouripour z vedenia nemeckých Zelených, ktorí sú taktiež v koalícii. Je podľa neho všeobecne známe, že predovšetkým v radoch pravicovo orientovaných nacionalistov sú „veľmi blízke vzťahy s Kremľom“.

Kremeľ: Sme otvorení „konštruktívnym“ vzťahom“

Kremeľ v pondelok vyhlásil, že Moskva je otvorená rozvíjaniu „konštruktívnych“ vzťahov s Rímom. Ide o reakciu na víťazstvo krajne pravicovej líderky Giorgie Meloniovej v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Sme pripravení privítať akékoľvek politické sily, ktoré sú schopné zájsť za hranice zavedeného hlavného prúdu politiky, ktorý je plný nenávisti k našej krajine…, a sú ochotné ukázať konštruktívnosť vo vzťahoch s našou krajinou,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov./agentury/

X X X

Expert: Meloniová nie je Mussolini, ale z kultúry fašizmu vychádza

Od Benita Mussoliniho nemalo Taliansko takú pravicovú vládu, aká vznikne po voľbách. Ako k tomu došlo? Hlasovanie v nedeľu s 26 percentami hlasov vyhrali krajne pravicoví Bratia Talianska, na ktorých čele stojí Giorgia Meloniová. Bude prvou ženou v histórii krajiny, ktorá si sadne do premiérskeho kresla.

 Giorgia Meloniová, šéfka krajne pravicovej strany Bratia Talianska, víťazka volieb a budúca premiérka. Jej partnermi budú Matteo Salvini a jeho Liga a šéf Forza Italia Silvio Berlusconi. Čo znamená víťazstvo krajnej pravice pre Taliansko, pre Európsku úniu a pre vojnu na Ukrajine a vzťahy s Ruskom? Pre Pravdu odpovedal Erik Jones, riaditeľ Centra Roberta Schumana na Európskom univerzitnom inštitúte vo Florencii.

X Je Giorgia Meloniová ideologickou dedičkou fašistického diktátora Benita Mussoliniho?

To by bolo prehnané tvrdenie. Meloniová však určite vychádza z kultúry povojnového talianskeho fašizmu. Využíva jej symboly a hlási sa k mnohým hodnotám tejto komunity. Ale nestotožňuje sa s politickým násilím a nepodporuje zahraničné vojnové dobrodružstvá. V tom zmysle sa dajú Meloniovej postoje skôr opísať ako Taliansko na prvom mieste či ako suverenizmus, nie ako návrat k Mussoliniho ére.

X Čo chce šéfka Bratov Talianska dosiahnuť? Po volebnom víťazstve hovorila o jednote. Je však proti migrantom či proti LGBTQ+ komunite. Kto môže byť súčasťou jednoty, ako si ju ona predstavuje?

Veľmi presne ste to vystihli. Meloniová má veľmi vyhranenú definíciu talianskej spoločnosti. Veľa ľudí do nej nespadá. Neznamená to, že ich chce vykázať úplne na okraj spoločnosti, ale určite im odmieta dať rovnaké práva ako tým, ktorých pokladá za členov skutočnej talianskej komunity. Toto s týka najmä LGBTQ+ ľudí, ktorí si v Taliansku tvrdo vybojovali veci, s ktorými Meloniová očividne nesúhlasí. Neznamená to, že si o nich myslí, že nie sú Taliani, ale, ako som povedal, vníma to tak, že sa nich nemajú vzťahovať rovnaké práva a privilégiá.

X Ako sa to prejaví?

Nemyslím si, že LGBTQ+ komunite Meloniovej vláda obmedzí už nadobudnuté práva, ale určite ich nerozšíri. Nepripraví ženy o možnosť podstúpiť interrupciu, ale bude sa usilovať, aby takéto rozhodnutie bolo viac vnímané ako stigma a aby štát mohol ženy výraznejšie presviedčať, že na potrat nemajú ísť. A bude tvrdšia na prichádzajúcich migrantov, aj na tých, ktorých zachytia na mori.

X V Taliansku viaceré médiá opisujú nastupujúcu koalíciu ako stredo-pravicovú. Ako vy definujete Bratov Talianska? Ako krajne pravicovú, radikálne pravicovú či populisticko pravicovú stranu?

Základom je povedať si, kde sa Meloniová nachádza v politickom spektre. Je vpravo. To sa týka aj Salviniho a jeho Ligy. Predstavujú rôzne koncepcie pravice, ale sú v podstate rovnako ďaleko vpravo. To, čo zostalo z Berlusconiho Forza Italia, je tiež napravo od stredu. Taliansko bude mať pravicovú vládu. Toto je potrebné zdôrazniť aj medzinárodnému publiku. Nie je to žiada stredo-pravicová koalícia. Bude to pravicová vláda. Taká pravicová, akú krajina nemala od 30. a 40. rokov minulého storočia. Znamená to, že bude opakovať chyby, ktoré sa stali vtedy? Nie. Ale bude to vláda, ktorá sa nebude dať prirovnať k ničomu v povojnovej histórii Talianska. Najmä z hľadiska domácej politiky. A toho sa najviac obávam. Medzinárodní investori to však vnímajú tak, že to bude podobné ako v prípade Donalda Trumpa v USA.

 X V akom zmysle?

Keď Trumpa zvolili, všetci si trhali vlasy. Ale trhy aj dolár sa posilnili. Je možné, že toho budeme svedkami aj v Taliansku. Meloniová chce zrušiť základnú minimálnu mzdu, podporiť spoločnosti, aby brali viac zamestnancov, a chce chrániť malé firmy. Takže je možné, že trhy to vyhodnotia pozitívne. Samozrejme, vláda bude musieť riešiť energetický problém. Ale oddelil by som, aký budú mať rozhodnutia kabinetu vplyv na sociálnu oblasť, od toho, aký budú mať dosah na finančné trhy. Spomenutá základná minimálna mzda sa nepáči všetkým, ale myslím si, že ľudia vyjdú do ulíc, ak bude vláda robiť takéto sociálne zmeny.

X Ak je to tak, prečo Taliani volili Meloniovú?

Bolo to hlasovanie proti elitám. Taliansko je v tom ako na kolotoči. Hnutie Piatich hviezd získalo v roku 2018 viac ako 32 percent hlasov. Vytvorilo vládu s Ligou. Predtým mala krajina kabinet pod vedením ľavicovej Demokratickej strany. A nakoniec všetci skončili s premiérom Mariom Draghim a všetci sa stali elitami. Iba Meloniová bola mimo. Otázkou je, ako dlho jej potrvá, kým sa v očiach voličov tiež pridá k elitám. A uvidíme, ku komu sa Taliani obrátia potom. Určite sa však nevrátia do politického stredu. Myslím si, že sa budú prikláňať k extrémnym politickým pólom. No krajina sa medzitým ťažko niekam pohne. Nebudú reformy, ktoré Taliansko potrebuje urobiť, aby dostalo peniaze z plánu obnovy. Neposunie sa prechod k zelenej energetickej politike a digitalizácii. A to nie je pre Taliansko dobré. Centristickí politici ako líder Demokratickej strany Enrico Letta neprišli s plánom, ktorým by zaujali voličov. Iba hovorili, že Meloniová je nebezpečná. No to nestačilo. Lebo Meloniová na voličov dokáže pôsobiť milo. Má zábavný spôsob, ako sa postaviť oveľa vyšším mužom. Meloniová bola pre časť Talianov naozaj atraktívnou alternatívou, keďže v posledných dvoch desaťročiach hlasovali za bezmenných šedých mužov.

X Pred voľbami predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová varovala, že to bude mať následky, ak sa nová talianska vláda odchýli od demokratických princípov. Na jej adresu sa za to zniesla aj kritika. Ako sa k tomu talianska vláda postaví?

Von der Leyenová urobila veľkú chybu. Vyhrážala sa Meloniovej ešte pred tým, ako vyhrala voľby. Ukázala, že eurokomisii sa nebude páčiť vláda pod vedením šéfky Bratov Talianska. Lenže to je presne to, na čo pravicové strany čakali. Teraz môžu povedať, že Brusel je zaujatý proti výsledkom demokratických volieb a rozhodnutiu ľudí. Vzťahy s Talianskom by mala EK riešiť v prvom rade za zatvorenými dverami. Von der Leyenová naozaj nemusela začať týmto spôsobom.

X Naruší Meloniovej vláda jednotný postoj EÚ k Rusku? Berlusconi tesne pred voľbami vyhlásil, že šéf Kremľa Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu len preto, lebo chcel do Kyjeva dosadiť slušných ľudí.

Meloniová sa bude držať európskej línie. Berlusconiho šialené vyhlásenia len zahanbili Salviniho, ktorý dva dni predtým hovoril, že nemá vzťahy s Putinom. No som predsa len nervózny z toho, ako to bude vyzerať so sankciami. Lebo v Taliansku máme dve diskusie týkajúce sa vojny. Prvá súvisí so všeobecnou podporou pre Ukrajinu. Z tej Meloniová neustúpi. Ale druhá debata je o sankciách proti Rusku. A v tomto prípade tesná väčšina Talianov opatrenia zasahujúce Putinov režim odmieta, lebo ľudia sa boja energetickej krízy a ďalších ekonomických problémov. /agentury/

X X X

Putin udelil Edwardovi Snowdenovi ruské občianstvo

Prezident Vladimir Putin podpísal v pondelok výnos, ktorým udelil ruské občianstvo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi.

Snowden je jedným zo 72 cudzincov, ktorí v pondelok získali ruské občianstvo. Ani on ani Kremeľ sa k tejto záležitosti zatiaľ nevyjadrili. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.

Snowden (39) v roku 2013 zverejnil tajné dokumenty a odhalil mnoho sledovacích operácii, ktoré vykonával Úrad pre národnú bezpečnosť (NSA). Najskôr sa krátko ukrýval v Hongkongu, neskôr sa presunul do Moskvy a požiadal tam o azyl. V roku 2020 získal právo na trvalý pobyt v Rusku, čím sa dostal o krok bližšie k získaniu občianstva.

Snowdenov právnik Anatolij Kučerena uviedol pre ruské médiá, že o ruské občianstvo sa chystá požiadať aj Snowdenova manželka Lindsay Millsová. Ich spoločná dcéra sa už narodila v Rusku a má ruský pas, píše AFP, aktuality.sk

X X X

Európska centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky

Európska centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky dokonca aj v prípade „podstatného spomalenia“ ekonomickej aktivity v eurozóne, uviedla šéfka ECB Christine Lagardová.

„Očakávame, že na niekoľkých najbližších zasadnutiach zvýšime úrokové sadzby, aby sme utlmili dopyt a aby sme zabránili riziku trvalého zvýšenia inflačných očakávaní,“ uviedla Lagardová vo svojom vystúpení pred Výborom pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Lagardová varovala, že pomoc vlád pre domácnosti a firmy je príliš široká a môže sčasti eliminovať snahy ECB o spomalenie tempa rastu spotrebiteľských cien smerom k cieľovým dvom percentám. Aktuálne je inflácia v eurozóne takmer päťnásobná v porovnaní s cieľom ECB.

Vysoké inflačné tlaky prinútili ECB, že začala po vyše desaťročí sprísňovať menovú politiku. V septembri zvýšila úrokové sadzby o rekordných 75 bázických bodov. Infláciu podporuje ruská vojna proti Ukrajine, ktorá v Európe spôsobila energetickú krízu.

Aj ďalší predstavitelia ECB signalizovali, že ochladenie ekonomiky nezastaví banku pred ďalším zvyšovaním sadzieb. Viceprezident ECB Luis de Guindos v pondelok vyhlásil, že „znížením inflácie môžeme najviac prispieť k zlepšeniu ekonomickej situácie“.

Peňažný trh počíta s tým, že Rada guvernérov ECB na svojom októbrovom zasadnutí zvýši sadzby o ďalších 75 bázických bodov, pričom depozitná sadzba, ktorá sa aktuálne nachádza na úrovni 0,75 percenta, by sa mala do konca roka dostať nad dve percentá.

X X X

Orbán: Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe

 Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko.

 Orbán, ktorého vláda čelí prudko stúpajúcej inflácii a hroziacej hospodárskej recesii, vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.

„Môžeme povedať, že v dôsledku sankcií sa európsky ľud stal chudobnejším a Rusko nepadlo na kolená… Táto zbraň sa obrátila proti nám, Európa si sankciami strelila do nohy,“ vyhlásil Orbán v parlamente.

„Čakáme na odpoveď, celá Európa čaká na odpoveď z Bruselu na to, ako dlho budeme toto robiť,“ pokračoval maďarsky premiér s tým, že je na čase o sankciách hovoriť aj so Spojenými štátmi.

Podľa Orbána nie je žiadnym prekvapením, že v európskych krajinách padajú vlády. Podľa Reuters tak narážal na parlamentné voľby v Taliansku, v ktorých cez víkend zvíťazila strana Giorgie Meloniovej, ktorá sa zrejme postaví na čelo prvej talianskej vlády pod vedením krajnej pravice od druhej svetovej vojny.

Maďarský premiér ďalej uviedol, že jeho vláda bude iniciovať „národné konzultácie“, v ktorých sa bude Maďarov pýtať na sankcie. Tento nástroj Orbán použil, aj keď sa snažil získať domácu podporu pre politiku svojej strany Fidesz týkajúcu sa práv homosexuálov alebo migrácie.

Orbán vedie dlhodobo spory s EÚ, pretože niektoré jeho politické rozhodnutia vníma Brusel ako nedemokratické. Maďarsko v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou o uvoľnení financií z európskych fondov, ktoré boli zablokované z obáv o právny štát.

„Ak nám bruselskí byrokrati nedajú tieto peniaze, na ktoré má Maďarsko nárok, tak získame tieto nevyhnutné fondy z iných finančných zdrojov,“ uviedol maďarský premiér s tým, že jeho krajina začala rokovať aj s „inými medzinárodnými partnermi“./agentury/

X X X

Vláda schválila rozpočet. Výdavky aj príjmy sa zvýšia o 1,5 miliardy

 Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa v tomto roku zvyšujú o 1,5 mld. eur a celkové výdavky taktiež o 1,5 mld. eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok, ktorý schválila vláda na svojom pondelkovom online rokovaní. Zároveň ministri schválili aj skrátené legislatívne konanie.

 Úpravy zohľadňujú septembrovú prognózu Výboru pre daňové prognózy. Aktuálnym materiálom sa reaguje na prudký nárast cien energií, výrazný nárast inflácie, vojenský konflikt na Ukrajine, ako aj na zabezpečenie zdrojového krytia zvýšených finančných nákladov súvisiacich s výrazným nárastom cien tovarov a služieb pre poberateľov dôchodkových dávok.

 Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu sa navrhuje alokovať v kapitole Všeobecná pokladničná správa za účelom ich efektívneho a hospodárneho prerozdelenia z dôvodov, že nie je definitívna ich detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. Navrhovanými úpravami sa nemení hotovostný schodok štátneho rozpočtu./agentury/

X X X

 Po anexii Moskva sľubuje jadrový dáždnik. Ako odpovie Západ?

 Rusko sa už v piatok chystá anektovať okupované oblasti Ukrajiny. Varuje pri tom, že na obranu zabratých území je pripravené nasadiť všetky prostriedky, aj tie najničivejšie. Znamená to, že už beží odpočítavanie pred možnou termonukleárnou katastrofou?

Demonštranti v Hirošime držia plagáty s nápismi Zastavte vojnu, Už žiadna Hirošima, Žiadne ďalšie Nagasaki, Žiadne jadrové zbrane, Žiadna vojna.

Vladimir Putin vo svojom mobilizačnom prejave minulý týždeň ubezpečil, že varovanie myslí smrteľne vážne. „Ak bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny, na ochranu Ruska a našich ľudí bezpodmienečne využijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii,“ vyhlásil. „Toto nie je bluf,“ dodal šéf Kremľa.

Prezidentov zástupca na čele bezpečnostnej rady štátu Dmitrij Medvedev bol ešte konkrétnejší. Na obranu anektovaných území je podľa exprezidenta a expremiéra Rusko pripravené použiť nielen svoje novozmobilizované sily, ale aj „akúkoľvek ruskú zbraň vrátane strategických jadrových zbraní a zbraní využívajúcich nové princípy“, vyhlásil s odkazom na hypersonické zbrane. „Rusko si vybralo svoju cestu. Niet cesty späť,“ napísal na Telegrame.

Nie je to prvý raz, čo Kremeľ hrozí nukleárnou apokalypsou. Putin už pred štyrmi rokmi, keď Washington avizoval vypovedanie rusko-americkej zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu, Američanov vystríhal, že skončia v pekle. „Agresor musí vedieť, že odveta je neodvratná a že bude zničený. My obete agresie ako mučeníci skončíme v raji, a oni jednoducho zdochnú, pretože sa nestihnú ani kajať,“ dodal.

Varovanie Ukrajine

Tentoraz je však situácia iná. Moskva už signalizuje, že po najničivejšom arzenáli je pripravená siahnuť nielen v odvete na nukleárny útok, ale v rámci jadrového dáždnika, ktorý sa chystá rozprestrieť nad územím ulúpenom od Ukrajiny.

Novinkou podľa riaditeľa americkej Asociácie pre kontrolu zbrojenia Daryla Kimballa je aj to, že kým predchádzajúce vyhlásenia Kremľa boli zamerané na varovanie USA a ich spojencov, aby v pomoci Ukrajine nezašli príliš ďaleko, Putinove najnovšie výroky naznačujú, že Rusko zvažuje použitie jadrovej zbrane na bojisku na Ukrajine, aby zmrazilo svoje územné zisky a prinútilo Kyjev zmieriť sa so stratami. „Je to možno najzávažnejšia situácia za celé desaťročia, v ktorej by sa mohli použiť jadrové zbrane,“ povedal Kimball pre denník Washington Post. „Dôsledky dokonca aj takzvanej ,obmedzenej jadrovej vojny’ by boli absolútne katastrofálne,“ dodal.

Americkí jadroví experti sa netaja obavami, že Rusko by mohlo použiť menšie taktické jadrové zbrane, aby ukončilo konvenčnú vojnu pri presadení vlastných podmienok.

Taktické jadrové zbrane sú menšie jadrové nálože spolu s transportnými vozidlami určené na použitie na bojisku alebo na podniknutie obmedzeného nukleárneho úderu. Taktické jadrové hlavice môžu byť umiestnené na rôznych nosičoch, ktoré sa používajú aj s konvenčnými hlavicami, ako sú riadené alebo taktické strely a dokonca aj delostrelecké granáty. Odpáliť ich možno z húfnic, lietadiel aj z lodí. Sila najmenších taktických jadrových hlavíc je jedna kilotona TNT, čo znamená, že sa rovná explózii tisíc ton klasického dynamitu. Najväčšie však môžu mať hoci aj sto kiloton.

Strategické jadrové zbrane sú oveľa silnejšie, dosahujú až tisíc kiloton. Sú určené na použitie na vzdialenosť tisícok kilometrov a na trosky môžu premeniť celé veľkomestá v tyle nepriateľa. Taktické hlavice sú, naopak, určené na použitie na obmedzenom bojisku, napríklad na zničenie kolóny tankov či na vyčistenie oblasti obsadenej nepriateľom pred ofenzívou svojich síl.

Podľa amerických odhadov Rusko disponuje takmer dvoma tisíckami taktických jadrových hlavíc.

„Malá“ ako v Hirošime

Mnohí experti odmietajú reči o nízkej ničivej sile taktických jadrových zbraní ako zavádzajúce, pretože výbuch so silou desať až sto kiloton TNT stále môže spôsobiť devastáciu, akú svet nezažil od augusta 1945, keď USA zhodili atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Bomby zvrhnuté na dvojicu japonských miest mali ničivú silu asi 15 a 21 kiloton TNT, okamžite pritom zabili približne 70-tisíc, resp. 35-tisíc ľudí a ďalšie desaťtisíce ešte dlho zomierali na chorobu z ožiarenia.

Alex Wellerstein, riaditeľ vedeckých a technologických štúdií na Stevens Institute of Technology v New Jersey, argumentuje, že skutočný rozdiel v jadrových zbraniach nie je v tom, aká je ich ničivá sila, ale aké sú ich ciele. „Atómové bombové útoky v Japonsku boli ,strategickými‘ útokmi, ktorých cieľom bolo hlavne zničiť morálku a donútiť japonské najvyššie velenie, aby kapitulovalo. To, čo urobilo z 15 kiloton ,strategickú‘ silu, záviselo od toho, kam boli namierené,“ napísal Wellerstein na bezpečnostnom blogu Outrider.

Niektorí vedci dokonca odmietajú uznať existenciu taktických jadrových zbraní, lebo tvrdia, že použitie akejkoľvek nukleárnej hlavice má za úlohu docieliť strategickú zmenu pravidiel hry.

Tieto zbrane, ktoré nespôsobujú také kritické radiačné zamorenie, môžu byť podľa expertov v istom zmysle ešte nebezpečnejšie ako klasický strategický arzenál, pretože útočníka môžu zvádzať ku kalkulácii s možnosťou, že „obmedzený útok,“ mu prejde bez zničujúcej odvety.

„Možno to Rusi nepovažujú za prekročenie prahu použitia jadrových zbraní,“ povedala pre BBC Patricia Lewisová, vedúca medzinárodného bezpečnostného programu v Britskom Kráľovskom inštitúte pre medzinárodné záležitosti Chatham House. „Pre nich je to súčasť konvenčných zbraní,“ dodala.

Washington však Moskvu opakovane varoval, že by išlo o prekročenie červenej čiary, čo by pre ňu znamenalo katastrofálne dôsledky. „Nerobte to, nerobte to, nerobte to,“ odkázal Rusom šéf Bieleho domu Joe Biden v rozhovore pre CBS.

Bidenova administratíva sa však vo všeobecnosti rozhodla ponechať varovania o dôsledkoch jadrového útoku zámerne vágne, aby si Kremeľ nemohol vopred zrátať prípadné zisky a straty. Pokračuje tak v „strategickej nejednoznačnosti“, ktorú experti považujú za najúčinnejší nástroj jadrového zastrašovania.

Podľa Jamesa Actona, šéfa programu Carnegie Endowment, nemá zmysel teraz hovoriť o americkej reakcii na ruský jadrový útok, keďže rozsah možných ruských akcií je príliš široký. „Rusko sa podľa jeho názoru môže obmedziť na demonštratívny krok, ako napríklad podzemný test jadrových zbraní, alebo uštedriť ničivý úder s tisíckami obetí,“ citovala ho stanica BBC.

Niektorí odborníci sa však už pustili do zvažovania možnej západnej odvety. Profesor Georgetownskej univerzity Matthew Kroenig sa domnieva, že najlepšou reakciou USA na použitie jadrových zbraní zo strany Moskvy by bolo dramatické zvýšenie podpory pre Ukrajinu a úder proti ruským jednotkám alebo základniam, ktoré rakety odpálili.

„Ak by jadrový útok vykonali ruské jednotky na Ukrajine, Spojené štáty by mohli pomôcť zasiahnuť priamo tieto sily,“ domnieva sa analytik. „Bolo by to nakalibrované tak, aby to vyslalo správu, že toto nie je veľká vojna, ale len obmedzený úder. Na mieste Putina, čo by ste urobili? Nemyslím si, že okamžitou reakciou v takom prípade by bolo odpálenie jadrových rakiet na USA,“ povedal pre Washington Post./agentury/

X X X

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

 Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať „národnú konzultáciu“ ohľadom sankcií.

 Maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby Európska únia najneskôr do konca roka zrušila sankcie, ktoré uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu. Orbán to povedal podľa denníka Magyar Nemzet na minulotýždňovom stredajšom uzavretom rokovaní parlamentného klubu svojej strany Fidesz.

Pravdivosť tohto výroku minulý týždeň agentúre Reuters potvrdil hovorca Fideszu Zoltán Kovács. Podľa Magyar Nemzet Orbán svojim spolustraníkom povedal, že únijné protiruské sankcie vyhnali nahor ceny plynu aj infláciu a že ak by boli zrušené, cena plynu by okamžite klesla o polovicu a rovnako by to bolo s infláciou. Bez sankcií by Európa mohla znovu nadobudnúť silu a vyhnúť sa hroziacej recesii, povedal Orbán a zopakoval, že únijné opatrenia proti Moskve viac dopadajú na dvadsaťsedmičku ako na Rusko. Na svojom profile na facebooku napísal, že „sankcie uvalené Bruselom priviedli Európu do energetickej krízy“.

Šéf parlamentného klubu Fideszu Máté Kocsis podľa agentúry AP povedal, že strana chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať „národnú konzultáciu“ ohľadom sankcií. Pôjde o neformálny prieskum, počas ktorého každý dospelý bude môcť odpovedať na otázky vo formulári na internete alebo ho v tlačenej podobe poslať poštou. AP píše, že vláda Fideszu podobnú „národnú konzultáciu“ v minulosti usporiadala už niekoľkokrát. Tieto prieskumy kritizujú profesionálne agentúry pre výskum verejnej mienky aj opozícia, pretože otázky sú podľa nich neobjektívne a zavádzajúce a nie sú nijako právne relevantné. Kocsis pripustil, že chystaný prieskum je „politickým nástrojom“, ktorý vláda môže použiť pri vyjednávaní s EÚ o ďalšom osude protiruských sankcií.

 Zatiaľ čo šéf maďarskej vlády požaduje zrušenie protiruských sankcií, EÚ uvažuje o ich sprísnení. Deje sa to v situácii, keď sa na Ruskom ovládaných a okupovaných územiach na východnej Ukrajine konajú pseudoreferendá o ich pripojení k Ruskej federácii. Európska únia dala jasne najavo, že ich výsledky neuzná. Ruský prezident Vladimir Putin tiež v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu a podporil plán pripojiť časti Ukrajiny k Rusku.

Prijatie nových sankcií musia schváliť všetky členské krajiny dvadsaťsedmičky./agentury/

X X X

Rusko používa na Ukrajine nové typy zbraní, Kyjev hľadá cestu, ako im čeliť

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok stretol so šéfmi bezpečnostných zložiek, s ktorými preberal spôsoby, ako čeliť „novému typu zbraní“, ktoré používa ruská invázna armáda.

 Rokovania sa uskutočnili potom, čo Moskva zintenzívnila útoky v Odeskej oblasti pomocou iránskych bojových dronov, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na prezidentskú kanceláriu a regionálneho činiteľa.

Rusko v posledných dňoch podniklo najmenej päť útokov na ciele v regióne na juhozápade Ukrajiny za pomoci bezpilotných lietadiel Šáhid-136, uviedol na tlačovej konferencii hovorca správy Odeskej oblasti Serhij Bratčuk. Jeden z nich podľa neho zasiahol v pondelok skoro ráno bližšie nešpecifikovaný vojenský cieľ v regióne.

Vojnové ‚trofeje‘. Rusi ukázali ukoristené zbrane, západné aj ukrajinské

„Nepriateľ sa snaží ušetriť na raketách… tieto Šáhidy sú oveľa lacnejšie, možno ich používať oveľa častejšie a vo dvojiciach. Vidíme, že nepriateľ môže vypustiť aj niekoľko týchto kamikadze dronov pre jeden útok,“ povedal Bratčuk.

V nedeľu ukrajinské úrady uviedli, že Rusi opäť útočili pomocou samovražedných bezpilotných lietadiel na prístavné mesto Odesa a zasiahli administratívnu budovu. Ruské útoky iránskymi dronmi hlásili ukrajinské úrady už skôr. Ukrajinské letectvo tiež informovalo o zostrelení väčšieho iránskeho bezpilotného lietadla Mohadžír-6.

 Ako samovražedné bezpilotné lietadlo sa označuje dron, ktorý je obvykle od začiatku skonštruovaný tak, aby sám poslúžil k priamemu útoku na cieľ. Môže byť zostrojený aj ako takzvaná vyčkávacia munícia, ktorá je vypustená do vzduchu s cieľom čakať, kým nastane vhodný okamih na útok.

Ukrajinci tvrdia, že bezpilotné lietadlá využívané ruskou armádou pochádzajú z Iránu, Teherán to ale popiera. Irán nadviazal s Ruskom užšiu spoluprácu okrem iného kvôli sankciám, ktorým obe krajiny čelia zo strany Západu. Podľa amerických médií, ktoré sa odvolávajú na predstaviteľov tajných služieb, dodal Teherán Moskve prvé drony v prvej polovici augusta.

 Zelenskyj v piatok odsúdil ruské používanie iránskych bezpilotných lietadiel a Kyjev vypovedal iránskeho veľvyslanca a obmedzil diplomatické styky s touto blízkovýchodnou krajinou. Teherán uviedol, že rozhodnutie Kyjeva ľutuje a odpovie zodpovedajúcim spôsobom.

V pondelok sa ukrajinský prezident podľa jeho kancelárie zišiel s náčelníkom generálneho štábu Valerijom Zalužnym, ministrom obrany Oleksijom Reznikovom, šéfom vojenskej rozviedky a ďalšími vrcholnými bezpečnostnými a vojenskými činiteľmi. „Zamerali sa na otázku používania nových typov zbraní nepriateľom a načrtli plány, ako týmto prostriedkom čeliť,“ uviedol Zelenského úrad vo vyhlásení bez toho, aby oznámil podrobnosti o plánoch.

Nové typy zbraní, vrátane raketových systémov HIMARS, protitankových striel Javelin a tureckých bezpilotných lietadiel Bayraktar, ktoré používajú Ukrajinci, mali viditeľný vplyv na priebeh vojny, ktorú Rusko rozpútalo na konci februára./agentury/

X X X

NAKA vyšetruje údajné vypaľovanie podnikateľa Suchobu. Premiér Heger aj šéf daniarov Žežulka podozrenia odmietajú

Tajomný bloger začal zverejňovať ukradnuté správy medzi podnikateľom Michalom Suchobom a jeho advokátkou. Spomínajú sa v nich podozrenia voči súčasnému vedeniu finančnej správy. Deje sa tak práve v období, keď má stíhaný ítečkár Suchoba svedčiť v dôležitých kauzách na súdoch.

Podnikateľ Michal Suchoba vypovedá o nezákonných kšeftoch na finančnej správe od začiatku minulého roka, keď ho policajti obvinili v kauze Mýtnik. Opisuje korupčné skutky, ku ktorým malo dochádzať za nominantov predchádzajúcich vlád, a prstom ukazuje aj na oligarchov blízkych politikom Smeru – Jozefa Brhela staršieho či Miroslava Výboha.

Teraz sa však objavili podozrenia, že ho mohli daniari vypaľovať aj po voľbách v roku 2020, keď post ministra financií obsadil nominant OĽaNO, dnes už premiér Eduard Heger. Vyplýva to z údajnej e-mailovej komunikácie medzi Suchobom a jeho advokátkou Janou Valkovou. Ona tvrdí, že sa jej niekto pred časom nezákonne nabúral do pracovného e-mailu a zneužil obsah komunikácie.

V uplynulých dňoch sa na internete objavili blogy, v ktorých autor postupne zverejňuje časti e-mailov a tvrdí o nich, že ide o autentickú komunikáciu medzi advokátkou Valkovou a jej klientom Suchobom.

V jednom z takýchto textov autor cituje vety z údajnej Suchobovej správy – podnikateľ sa v nej sťažuje, že nové vedenie finančnej správy celé mesiace neplatilo za služby jeho IT firmy Allexis. Následne sa však mal objaviť „emisár“, ktorý by za úplatok vedel zariadiť spriechodnenie platieb.

Tajomné stretnutie v Česku

„Osloví Vás kamarát, že to vie vybaviť… za 10 percent. Zaplatíš a všetko pôjde, dodatky pôjdu, všetko pôjde… nikoho netrápi, že by mal štát hradiť svoje záväzky, mal by byť dobrý hospodár, príde človek, ktorý vybaví, aby Vám zaplatili. Tak mu zaplatíš preddavok a hop, zrazu je všetko uhradené… pozor, najmenej skorumpované ministerstvo budúceho premiéra EH,“ píše sa v e-mailovej správe, ktorú mal Suchoba napísať advokátke.

V e-maile sa ďalej opisuje priebeh údajného stretnutia s „vyslancom“ v susednej Českej republike, na ktorom mala padnúť žiadosť o niekoľkomiliónový úplatok. Schôdzka sa mala udiať v Česku vraj preto, že na čele finančnej správy je teraz Čech – Jiří Žežulka.

„Bohužiaľ, Váš najväčší klient, ten ktorý bojuje proti daňovým podvodom v štáte, si Vás cez kamaráta v Čechách, asi preto, že je Čech zavolá na stretnutie. Tam Vám odprezentuje, že robíte super robotu, nič proti Vám nemajú, chcú s Vami robiť, aj dodatky vypodpisujú, len presne vedia ako tiekli peniaze a koľko sme ukradli“ a ako prejav dobrej vôle chcú od nás 2-5 miliónov. Ak zaplatíme, všetko pôjde ako predtým. A samozrejme, to nie je iba pre nich, je v tom aj minister!!! Keď sa opýtame, že českých korún, tak odpoveď je, nie, samozrejme EURO! Takže Vás vypáli klient pre ktorého robíte už X rokov,“ píše sa v údajnej správe od Suchobu.

Suchoba na súde

Údajné e-maily medzi Suchobom a jeho advokátkou sa začali objavovať práve v čase, keď IT podnikateľa čaká séria dôležitých výpovedí na Špecializovanom trestnom súde. Minulý týždeň už svedčil v korupčnej kauze dvoch úradníčok finančnej správy, ktoré mal s Františkom Imreczem (bývalým šéfom daniarov, pozn. red.) uplácať.

Onedlho bude súd prejednávať prvotnú kauzu Mýtnik, v ktorej je obvinený oligarcha Jozef Brhel a ďalší exfunkcionári či podnikatelia blízki finančnej správe. Podľa informácií Aktuality.sk Brhel so svojím obhajcom už predložili súdu do spisu časť uniknutých e-mailov Jany Valkovej.

Suchoba je tiež kľúčovým svedkom v korupčnej kauze Miroslava Výboha, na ktorého je už tiež podaná obžaloba.

O obsahu uniknutých e-mailov hovoril už aj opozičný politik Robert Fico zo strany Smer. „Ak je Suchoba ako udavač dôveryhodný pre prokuratúru a súdy, prečo NAKA už nevykopla dvere Žežulkovi a Hegerovi?“ pýtal sa vo videu na sociálnej sieti.

NAKA vyšetruje

Úrad špeciálnej prokuratúry na margo podozrenia o údajnom vypaľovaní Michala Suchobu poznamenal, že z vyšetrovania tímu Očistec vyplynuli aj poznatky o inej trestnej činnosti. V niektorých prípadoch však zatiaľ nepadli žiadne obvinenia.

„Neznamená to však, že sa touto činnosťou NAKA nezaoberá. Práve naopak, všetky relevantné podozrenia z trestnej činnosti, ktoré počas vyšetrovania trestných vecí v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR vznikli, sú predmetom viacerých trestných konaní, ktoré však vzhľadom na ich charakter a štádium nebudeme bližšie špecifikovať, aby nebol ohrozený účel trestného konania,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Na konkrétne otázky o podozreniach z vypaľovania Michala Suchobu a jeho firmy Allexis prokuratúra neodpovedala. Skúpa na slovo bola aj polícia.

„Aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu vyšetrovania či preverovania, nie je možné sa verejne vyjadrovať ku konkrétnym veciam a osobám ani k stavu, v akom sa konkrétne veci nachádzajú,“ napísal policajný hovorca Michal Slivka.

Podľa našich informácií NAKA prípad vyšetruje a Suchoba už k tejto veci vypovedal.

Valková podala trestné oznámenie

Advokátka Valková v reakcii upozornila, že v súvislosti s únikom jej e-mailovej komunikácie podala trestné oznámenie a začalo sa aj vyšetrovanie.

„Vzhľadom na to, že rôznymi redakciami a novinármi sa šíria e-maily, ktoré boli získané trestným činom a zároveň majú pozmenený obsah, neviem sa bližšie vyjadriť k ich autenticite,“ povedala.

Pokiaľ ide o údajné vypaľovanie Suchobu, odmietla odpovedať na konkrétne otázky, keďže nemá poverenie klienta.

„Môžem vás uistiť, že ak mali moji klienti podozrenie, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, tak moji klienti žiadne z takýchto konaní nezamlčali,“ zdôraznila.

Žežulka vypaľovanie vylúčil

Prezident finančnej správy Jiří Žežulka vypaľovanie Suchobu či jeho firmy vylúčil.

„Kategoricky odmietam, že by som pána Suchobu či kohokoľvek zo spoločnosti Allexis žiadal ,o prejav dobrej vôle‘, teda úplatok. Neurobil som tak priamo ani prostredníctvom inej osoby,“ uviedol. V súvislosti s blogom, ktorý e-maily zverejňuje, podal podnet na sekciu inšpekcie a vnútornej kontroly finančnej správy.

„Zároveň som v tejto veci kolegov požiadal, aby ihneď začali spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ dodal šéf daniarov. Sám za seba podal aj trestné oznámenie na autora blogu pre podozrenie z ohovárania.

Zverejnené informácie sú podľa neho jednoznačne nepravdivé. Pripomenul, že problémy so splatnosťou dodávateľských faktúr vznikli už niekoľko mesiacov pred jeho nástupom do funkcie prezidenta finančnej správy (FS).

Keď nastúpil, daniari mali s Allexisom uzavreté štyri zmluvy. Tri z nich však ku koncu roka 2020 vypovedali.

„V súčasnosti má spoločnosť Allexis s finančnou správu platnú dodávateľskú zmluvu len na prevádzku systému e-kasa, pričom FS rokuje o možnosti vysporiadania majetkových práv.“

Meškali faktúry za 1,2 milióna eur

Finančná správa potvrdila, že platby pre Suchobovu spoločnosť Allexis skutočne v roku 2020 meškali v období mesiacov máj až november. Dôvodom však podľa nej nebolo vypaľovanie Suchobu.

„Došlo k omeškaniu platieb v sume 1,2 milióna eur, a to z dôvodu nedostatočného finančného krytia na rok 2020, straty bezpečnostnej previerky dodávateľa, ako aj z dôvodu pochybného spôsobu doručovania faktúr, ktoré nezodpovedalo bežným obchodným zvyklostiam,“ napísala hovorkyňa daniarov Martina Rybanská. Aktuálne si podľa nej finančná správa všetky záväzky plní. Mesačne to je 108-tisíc eur.

V e-maile, ktorý mal Suchoba písať svojej advokátke, sa uvázda, že akýsi preddavok úplatku už aj vyplatil. K tejto veci sa finančná správa za súčasného vedenia nevie podľa hovorkyne vyjadriť – pred nástupnom Jiřího Žežulku a tesne po jeho príchode totiž bolo vymenené celé vedenie finančnej správy vrátane osôb zodpovedných za oblasť IT a ekonomiku.

Premiér Heger: Suchobu ani nepoznám

Na údajné vypaľovanie Suchobu reagoval aj premiér Eduard Heger, ktorý bol v čase problémov so splácaním faktúr Allexisu ministrom financií a v e-maile sa nepriamo spomína.

„Odmietam a považujem za absurdné akékoľvek tvrdenia o tom, že by som sa ako minister financií podieľal na páchaní trestnej činnosti,“ vyhlásil. Suchobu podľa vlastných slov osobne nepozná.

„Vedome som sa s ním nestretol a už vôbec nerokoval. Zároveň som ako minister financií nevyvíjal vo vzťahu k spomínanej ani žiadnej inej firme žiadne aktivity. Polícia, prokuratúra a súdy majú moju plnú dôveru, a preto im v prípade potreby poskytnem plnú súčinnosť,“ uzavrel exminister a dnes predseda vlády, aktuality.sk

X X X

„Putinov kuchár“ Prigožin priznal, že založil Vagnerovu skupinu

 Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, spojenec šéfa Kremľa Vladimira Putina, v pondelok potvrdil, že založil ruskú súkromnú polovojenskú organizáciu známu pod názvom Vagnerova skupina. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 Jevgenij Prigožin (vľavo) podáva jedlo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v reštaurácii patriacej tomuto podnikateľovi. Snímka je z novembra 2011

Prigožin tiež potvrdil prítomnosť tejto skupiny, v zahraničí známej pod názvom Wagner group, v krajinách Latinskej Ameriky a Afriky.

Ruský oligarcha vo vyhlásení svojej spoločnosti spresnil, že Vagnerovu skupinu založil v roku 2014 s cieľom vyslať bojovníkov do východoukrajinského regiónu Donbas. „Od tohto momentu, od 1. mája 2014, sa zrodila skupina patriotov“, povedal.

Prigožin, ktorého v súvislosti s cateringovými zmluvami pre Kremeľ prezývajú „Putinov kuchár“, doposiaľ väzby na Vagnerovu skupinu oficiálne popieral. Na jeho úzke väzby na tzv. vagnerovcov však západné médiá a pozorovatelia upozorňujú už roky.

„Títo chlapci (vagnerovci), hrdinovia, ktorí bránili sýrsky ľud i ďalších ľudí v arabských krajinách, chudobných Afričanov a obyvateľov Latinskej Ameriky, sa stali piliermi našej vlasti,“ vyhlásil v pondelňajšom vyhlásení Prigožin.

Tento 61-ročný ruský biznismen je terčom sankcií zo strany Európskej únie a Spojených štátov, pripomína AFP.

Vagnerova „súkromná armáda“ podľa analytikov slúži ako predĺžená ruka Moskvy pri realizácií jej mocenských záujmov v zahraničí. Kremeľ oficiálne akékoľvek väzby na ňu popiera./agentury/

X X X

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

 Rusko bude čeliť katastrofálnym následkom, ak sa rozhodne použiť proti Ukrajine jadrové zbrane. Povedal to poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Spojené štáty by podľa neho v takom prípade boli nútené rázne zareagovať. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šéf Kremľa hrozbami neblafuje, medzinárodné spoločenstvo mu však nedovoľuje ich uskutočniť.

 Sullivanove výroky sú zatiaľ posledné z radu varovaní, ktoré americkí činitelia adresovali Moskve po nie príliš skrývanej hrozbe jadrovými zbraňami. Ruský prezident Vladimir Putin ju predniesol v stredu v prejave o vyhlásení čiastočnej mobilizácie.

VIDEO: Putinove vyhlásenie k národu k vojne na Ukrajine

„Ak Rusko prekročí túto hranicu, bude to mať preň katastrofálne následky. Spojené štáty budú rázne reagovať,“ povedal Sullivan v televízii NBC. Sľúbil tiež, že Spojené štáty budú pokračovať v podpore Ukrajiny „zbraňami, muníciou, spravodajskými informáciami a všetkou ďalšou pomocou, ktorú môžeme poskytnúť“.

 Sullivan vo svojom komentári nespomenul, akú povahu bude mať prípadná americká reakcia na ruský jadrový útok na Ukrajinu. Uviedol však, že Washington Moskve neverejne „podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať“. Sullivan tiež povedal, že Spojené štáty sú s Ruskom na túto tému v častom priamom kontakte, a to aj v posledných dňoch.

Americký prezident Joe Biden v stredajšom prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku obvinil Putina z „otvoreného jadrového vyhrážania sa Európe“.

 Rusko v týchto dňoch organizuje v štyroch čiastočne okupovaných východoukrajinských oblastiach referendum o pripojení k Rusku. Ukrajina ani západné štáty tieto hlasovania neuznávajú. Pripojením Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku by si Moskva mohla útoky ukrajinských síl na toto územie vykladať ako útok na samotné Rusko.

Putin vo svojom prejave o mobilizácii povedal, že na ochranu Ruska použije „všetky dostupné prostriedky“. Jeho slová – doplnené výrokom „to nie je bluf“ – boli na svetovej scéne vykladané ako hrozba použitím jadrových zbraní proti Ukrajine.

 „On (Putin) chce vystrašiť celý svet. To sú prvé kroky jeho jadrového vydierania. Nemyslím si, že blafuje. Myslím si, že svet ho drží späť a zadržiava túto hrozbu. Musíme naň vyvíjať tlak a nedovoliť mu, aby v tom pokračoval,“ povedal ukrajinský prezident americkej stanici CBS.

Zelenskyj tiež povedal, že Rusko vykonáva jadrové vydieranie nielen svojím jadrovým arzenálom, ale aj okupáciou Záporožskej jadrovej elektrárne a nedávnymi vzdušnými útokmi na Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň./agentury

X X X

Podmienkou na odvolanie Matoviča sú predčasné voľby. Rozhodnú hlasy nezaradených

 Ak by chcela opozícia tento týždeň odvolať ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), nestačilo by, ani keby bola opozícia v parlamente do poslednej nohy. Opozícia má momentálne bez nezaradených poslancov dokopy 72 hlasov.

 Igor Matovič v roku 2020 so svojím hnutím suverénne vyhral voľby. V stredu si bude musieť v parlamente svoju stoličku vo vláde znovu obhájiť. Archívna snímka denníka Pravda z júna 2020.

No pri vyslovení nedôvery vláde a jej členom, na voľbu a odvolanie predsedu a podpredsedov Národnej rady a pri schvaľovaní iných návrhov, pri ktorých to určuje ústava alebo zákon, musí byť súhlas najmenej 76 poslancov, čo predstavuje absolútnu väčšinu. Matovič bude čeliť odolávaniu z funkcie už v stredu o 14. hodine.

Opozícia sa snažila Matoviča odvolať už minulý rok v júni. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 51 poslancov a SaS sa pri hlasovaní zdržala napriek tomu, že exminister hospodárstva Richard Sulík bol už vtedy presvedčený, že Matovič vláde škodí. Vlani za vyslovenie nedôvery hlasovali iba opoziční poslanci. Tento týždeň sa bude Matovičov osud odvíjať aj od toho, ako budú hlasovať nezaradení poslanci.

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi financií totiž predkladá SaS, ktorá ešte pred rokom a štvrť bola v koalícii a Matoviča podržala. Pod návrh strany sa podpísali aj poslanci Hlasu a nezaradení Tomáš Valášek (nezarad. PS) a Miroslav Kollár (nezarad. SPOLU), odídenci zo strany Za ľudí. Dokopy ide o 34 zákonodarcov.

Smer by odvolával aj na Silvestra

Pri otázke odvolávanie financmajstra Matoviča ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová podotkla, že zlatým pravidlom strany Za ľudí je nehlasovať pri odvolávaní ministrov s opozíciou. „Určite to bude vzrušujúce odvolávanie, mňa však mrzí, že sa SaS spojila s Hlasom,“ skonštatovala predsedníčka strany Za ľudí.

Sama by sa na mieste SaS ani pri tejto otázke s Hlasom nespojila. „Je to ich problém, takto sa rozhodli. Obe strany, aj Igor Matovič, aj opozícia, to využijú na teáter,“ priznala. S Matovičom ako s ministrom financií je spokojná. „Rozpočet je v lepšej kondícii ako za vlády Smeru,“ tvrdí.

 Matovič na iniciatívu SaS reagoval slovami o spájaní sa s mafiou. Krok liberálov označil za potvrdenie, že SaS sa po voľbách „bez hanby spojí aj so smerákmi“ či s Hlasom. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vidí za postojom SaS snahu o pomstu Matovičovi.

Miniser práce Milan Krajniak (Sme rodina) skonštatoval, že odvolanie člena vlády nepodporia, pretože sú súčasťou vládnej koalície. „Dúfam, že tento politický súboj prebehne v tomto prípade rýchlo,“ podotkol s tým, že parlament by sa mal venovať najmä zákonom na pomoc ľuďom.

Najväčším opozičným klubom disponuje strana Smer, ktorá Matovičovo odvolávanie v parlamente podporí. Predseda strany Robert Fico však za jediné východisko z ústavnej krízy považuje predčasné voľby. Podpredseda Smeru Richard Takáč v nedeľu v relácii V politike na ta3 vyhlásil, že za vyslovenie nedôvery ministrovi financií by hlasovali aj „31. decembra v noci“.

„Vidíme, že určité politické strany nejako spolu fungujú a pani Zemanová (predsedníčka poslaneckého klubu SaS) ani nechcela podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Matoviča,“ reagoval Takáč na spoluprácu SaS, Hlasu, PS a SPOLU pri zháňaní podpisov.

Ak by teda za Matovičovo odvolanie zdvihol ruku celý Smer a spolu s nimi aj siedmi poslanci extrémistickej ĽS NS a piati z Republiky, vyzbierali by 73 hlasov. Stačili by tri hlasy navyše a Matovič by musel odísť. V tejto chvíli by už parlament vyzeral ako pri rozhodovaní, či parlament pustí obvineného Roberta Fica (Smer) pred súd. Vtedy boli prítomní všetci poslanci a nakoniec rozhodli dva hlasy.

V stredu tak môžu Matovičov osud zvrátiť siedmi nezaradení poslanci, ktorí dokážu predsedu Obyčajných ľudí podržať, ale aj potopiť. Tomáš Taraba a Filip a Štefan Kuffovci ho zrejme podržia.

Rozhodne sa až pri hlasovaní

Poslanec Kuffa starší sa pre denník N vyjadril, že odvolanie Matoviča nepodporí, pretože také veci sa priateľom nerobia.

Nezaradený poslanec parlamentu a predseda strany Život – národná strana Tomáš Taraba na sociálnej sieti označil vyzbieranie podpisov na odvolanie Matoviča z funkcie ministra financií za skvelú správu. Taraba tiež uviedol, že veľmi rád dodá hlasy na Matovičov koniec, ale musia byť splnené dve Pellegriniho požiadavky, s ktorými súhlasí aj on. A to, že Richard Sulík musí podporiť zákon o zmene ústavy, aby sa mohlo konať referendum, a tiež sa dohodnúť na termíne predčasných volieb.

Iba tak bude podľa Tarabu záruka, že Sulík už nebude mať dôvod vrátiť sa do vlády. „Ak Hlas nevyrokuje od SaS to, čo minulý týždeň verejne deklarovali, potom sa budem pýtať, prečo otočili a chcú Sulíkovi pomáhať s návratom do vlády,“ napísal Taraba s tým, že v tom on SaS pomáhať nebude. Jediné riešenie sú podľa neho predčasné voľby a nie návrat sulíkovcov do opravenej vlády.

 Exminister pôdohospodárstva za OĽaNO Ján Mičovský tvrdí, že by bolo nesprávne, keby bol Matovič odvolaný „v súvislosti s tým, čo sa deje v našej krajine, a aby teraz odišiel“. Bývalý poslanec OĽaNO Martin Čepček zase za Matovičom stojí a pýta sa, prečo by mal odísť víťaz volieb.

Aj ďalšia bývalá poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková tvrdí, že ak by aj Matovič odvolaný bol, kľúčové pre ňu je, aby neboli predčasné voľby. Hatráková sa do parlamentu dostala na kandidátke OĽaNO, ale po nezahlasovaní o Ficovom vydaní pred súd ju z klubu vyhodili, sa ešte nerozhodla. „Po odbornej stránke si viem jeho odvolanie predstaviť, ale po politickej je to ešte otázne,“ uviedla Hatráková.

Taký Peter Žiga (nezarad. Hlas) má napríklad s dochádzkou do parlamentu dlho problém. Pred dvoma rokmi NAKA obvinila exministra Žigu z podplácania. Odvtedy sa začal pomenej objavovať na verejnosti či pred kamerami. Aktívny nie je ani ako poslanec parlamentu, no pri vydávaní Fica spravodlivosti sa zjavil. Na odvolanie ministra je teda potrebných 76 hlasov. V parlamente by tak museli byť všetci poslanci, ktorí chcú odvolávať, plus by sa museli pridať minimálne ďalší traja poslanci. A to z doterajších vyjadrení nateraz nevyzerá byť veľmi reálne./agentury/

X X X

Lukašenko odsúdil Rusov utekajúcich pred povolaním do armády

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v ruskej armáde v rámci čiastočnej mobilizácie. „Nech si utekajú,“ povedal Vladimirovi Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči. Správu priniesol portál britskej televízie Sky News a tlačová agentúra AFP.

„Pozri, Rusko má mobilizačnú základňu 25 miliónov ľudí. Dobre, povedzme, že ušlo 30-tisíc alebo dokonca 50-tisíc. Ale boli by to naši ľudia, keby ostali? Nech si utekajú!“ povedal Lukašenko ruskému prezidentovi v Soči na pobreží Čierneho mora.

„Neviem, ako sa cítiš, ale mňa nijako zvlášť netrápilo, keď v roku 2020 odišlo z Bieloruska niekoľko tisíc ľudí. Teraz nás prosia, aby sme ich vzali späť. Väčšina z nich prosí: vezmite nás naspäť. A títo ľudia sa tiež vrátia (do Ruska),“ tvrdil Lukašenko.

„Jediné, čo treba spraviť, je rozhodnúť, čo s nimi: buď im dovoliť vrátiť sa, alebo nechať ich spoliehať sa na vlastné možnosti,“ navrhoval bieloruský prezident. „Nemôžu sa takto správať. Celkovo vzaté, tu je možné dosiahnuť dohodu namiesto úteku do Európy alebo do USA, ako to bolo počas boľševickej revolúcie a po nej. Je iná situácia,“ dodal Lukašenko

Bieloruský prezident je Putinov najbližší spojenec. Rusko, ktoré koncom februára zaútočilo na Ukrajinu, využíva vojenské základne v Bielorusku. Na tamojší režim, často označovaný za poslednú diktatúru v Európe, preto Západ uvalil množstvo sankcií, aktuality.sk

X X X

Najskôr Šipoš, teraz Matovič. Slová politikov z OĽaNO opäť pobúrili šéfa hlinikárne Slovalco

 Riaditeľ žiarskej hlinikárne Slovalco Milan Veselý reaguje na slová ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podľa neho v diskusii použil nepravdivé výroky.

 Šéf hlinikárne v krátkej dobe už po druhý raz reaguje na slová politikov, ktoré zazneli v diskusných reláciách. Minulý týždeň reagoval na vyjadrenia poslanca za hnutie OĽaNO Michala Šipoša, ktoré sa týkali kompenzácií. Tentokrát sa mu nepozdávajú slová šéfa rezortu financií Igora Matoviča.

Podľa M. Veselého je zarážajúce, že minister financií, ktorý bol pravidelne účastný diskusií o kompenzáciách a pomoci priemyslu a dokonca zorganizoval stretnutie so zamestnancami Slovalca a jeho vedením, dnes vyslovuje rovnaké klamlivé výroky, informuje v tlačovej správe.

 „Bol tu všeobecne známy príklad na Slovensku, že vláda dopustila, že Slovalco zatvorí fabriku. Viete, aký je rozdiel, ak by vláda alebo štát teraz mal dofinancovať Slovalco, aby mohlo platiť tie vyššie ceny energie? V roku 2020 Slovalco zaplatilo za elektrinu 84 miliónov. A viete, koľko by zaplatilo v súčasnosti? Ak by teda štát dodotoval tú cenu elektriny, aby Slovalco mohlo fungovať? 1,15 miliardy eur. Miliardu navyše dať, z nášho spoločného, lebo to je naša spoločná kasička, to nie je Matovičova, to nie je OĽaNO. Zobrať teraz že miliardu a dať do jednej fabriky, aby neprepustila 300 zamestnancov, tak jednoducho to je príliš veľký luxus, lebo tú miliardu by museli zaplatiť dôchodcovia, aj chudobné rodiny, aj invalidi, aj všetci by sa na to museli vyskladať. A všetci na konci by sme to zafinancovali. Čiže bohužiaľ, všetkým je to ľúto, ale ekonomicky sa to neoplatí. Pre štát sa to neoplatí. My sa musíme správať ako dobrý hospodár.“

Spoločnosť Slovalco reaguje:

„Igor Matovič dnes tvrdí, že na záchranu Slovalca a výroby primárneho hliníka by štát musel minúť stovky miliónov eur zo štátneho rozpočtu. V tomto s pánom Matovičom nemožno nesúhlasiť, avšak iba v hypotetickej rovine. Ako sme už opakovane uviedli, a na tom trváme, nikdy sme od vlády ani jej predstaviteľov nežiadali financie na pokrytie zvýšených nákladov za elektrickú energiu. Takáto požiadavka neodznela ani na jednom stretnutí s predstaviteľmi vlády, vrátane Igora Matoviča. O takúto pomoc ani nikdy Slovalco žiadať nebude,“ informuje hlinikáreň.

„Máme za to, že politici, vrátane Igora Matoviča, sa snažia takýmito výrokmi len zakryť skutočný dôvod, pre ktorý muselo Slovalco tento mesiac odstaviť svoju výrobu,“ dodáva.

Ako ďalej upozorňujú, tak slovenský priemysel a Slovalco už viac ako 2 roky žiadajú terajšiu vládu (a žiadali aj tú minulú), aby prijala novelu Zákona 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá určí predvídateľný rámec a nastaví výšku kompenzácií nepriamych CO2 nákladov na úroveň ostatných priemyselných krajín EÚ.

Podľa nich sú práve nízke kompenzácie dôvodom odstavovania výroby v energeticky náročných podnikoch. Tieto kompenzácie však nie sú vyplácané zo štátneho rozpočtu, ale z peňazí, ktoré štát zarobil predajom emisných povoleniek – takže kompenzácie sú vyplácané priamo z peňazí, ktoré zaplatili samotné fabriky. Emisné povolenky v hodnote stoviek miliónov eur dostáva štát od EÚ každý rok úplne bezodplatne. Príjmy z predaja emisných kvót sa následne presúvajú do Envirofondu a môžu byť použité len na vybrané účely, vrátane spomínaných kompenzácií, a teda nejde o peniaze v štátnom rozpočte.

„Ak by vláda, a najmä minister financií Igor Matovič, predložila novelu, ktorá by upravovala výšku kompenzácií, ešte pred rokom alebo dvoma, Slovalco by dnes malo zakontrahovanú elektrickú energiu na roky dopredu a energetická kríza by sa ho žiadnym spôsobom nedotkla. Bez predvídateľných rámcových podmienok sme však kontrakt na elektrickú energiu uzavrieť nemohli a čakali sme na rozhodnutie Igora Matoviča, ktorý novelizáciu zákona viac ako 2 roky blokoval,“ informuje v tlačovej správe hlinikáreň.

Čo môže podľa hlinikárne pomôcť? Slovalco tvrdí, že na svoju výrobu už odstavilo a od štátu si nepýta žiadne mimoriadne financie alebo dotácie (ako sa to snaží prezentovať Igor Matovič), za ktoré by si mohlo nakúpiť elektrickú energiu. Ak však parlament odsúhlasí novelu Zákona 414/2012 a cena elektrickej energie sa dostane na prijateľnú úroveň, Slovalco si bude môcť elektrickú energiu zakontrahovať na niekoľko rokov dopredu a reštartovať svoju výrobu.

„Veríme, že si vláda uvedomí, kde spravila chybu a pokúsi sa ju napraviť prijatím navrhovanej novely a predíde tak problémom v priemysle, ktorý je hnacím motorom slovenskej ekonomiky. Novelizovaný zákon dá Slovalcu a ostatným fabrikám, ktoré pre nečinnosť vlády už odstavili svoju výrobu, nádej na opätovný reštart,“ dodáva na záver.

Podľa nich novelizácia zákona štát nestojí, ani nebude stáť, žiadne peniaze. „Bez novelizácie zákona však utrpí nielen zamestnanosť či životné prostredie, ale aj štátny rozpočet,“ tvrdia./agentury/

X X X

Naživo: NASA sa chystá na robotickú samovražednú misiu. Otestuje, či sa dá zvrátiť možná zrážka Zeme s asteroidom

Desať mesiacov od štartu z Vandenbergovej základne amerických vesmírnych síl v Kalifornii má dnes v noci do mesiaca planétky Didymos v rámci misie planetárnej obrany naraziť sonda DART.

 Cieľom robotickej samovražednej misie je otestovať, či je možné týmto spôsobom ovplyvniť trajektóriu telies potenciálne nebezpečných pre Zem. Malý vesmírny objekt, v priemere merajúci 170 metrov, ale pre našu planétu nebezpečenstvo nepredstavuje, uvádzajú vedci.

Kubický aparát DART, ktorý je veľký asi ako predajný automat, od novembra minulého roka mieri k binárnemu systému planétky Didymos. Priamym cieľom je mesiac Dimorphos, ktorý obieha okolo Didymosu veľkého v priemere 780 metrov. Sonda do neho naletí rýchlosťou 6,6 kilometra za sekundu, čím by mala pozmeniť jeho obežnú dráhu, a tým aj ovplyvniť trajektóriu celej dvojplanetky. Je to prvýkrát, kedy vedci otestujú scenár inak známy len z katastrofických filmov a pokúsia sa zmeniť dráhu vesmírneho telesa.

Planétka s mesiacom sa v tej chvíli budú nachádzať 11 miliónov kilometrov od Zeme.

Tím NASA očakáva, že obežnú dráhu Dimorphosu skráti o desať minút. Za úspech by ale považoval aspoň 73 sekúnd – to by preukázalo, že náraz ľudstvom vyslaného stroja je dobrou stratégiou pre vychýlenie trajektórie planétky na kolíznom kurze so Zemou.

 Sondu DART na ceste riadili odborníci americkej vesmírnej agentúry NASA, posledných niekoľko hodín letu však opraty prevezme automatický navigačný systém na palube.

O náraze Zem informuje malý satelit LICIA, ktorý sa včas oddelil a ktorého úlohou je zachytiť a späť na našu planétu vyslať snímky kolízie. Finálne okamihy sondy DART zaznamená aj jej kamera, zábery diváci uvidia v živom prenose. Samotný výsledok testu zistia až v októbri odborníci, ktorí budú odchýlky v trajektórii planétky a jej mesiaca sledovať teleskopy zo Zeme.

Čo do veľkosti sú planétka aj jej mesiac trpaslíkmi v porovnaní s telesom, ktoré pred zhruba 66 miliónmi rokov dopadlo do dnešného Mexického zálivu, zanechalo za sebou veľký kráter a podľa vedcov zahubilo tri štvrtiny vtedajšej fauny a flóry na Zemi.

Menšie planétky sú ale vo vesmíre oveľa častejšie a podľa vedcov je tak pravdepodobnejšie, že by našu planétu ohrozili práve ony. Didymos a Dimorphos sú preto vzhľadom na svoju veľkosť vhodnými testovacími objektmi. Pre testovaciu misiu s rozpočtom asi 330 miliónov dolárov ich vedci vybrali aj kvôli ich relatívne malej vzdialenosti od Zeme./agentury/

X X X

Škandál v Česku. Na hokejovom zväze je sekera v desiatkach miliónov

 Ukázali sa veľké investície do luxusných áut či viaceré zákazky bez výberových konaní. A najmä sekera spoločnosti Pro Hockey vo výške 122 miliónov českých korún „Bývalé vedenie k tejto cifre pripísalo, že strata bude hradená výťažkom z domácich majstrovstiev sveta 2024.

Je to absurdné, majstrovstvá sveta ešte nezačali a my bez akejkoľvek zodpovednosti tvoríme stratu,“ nechápe Hadamczik. Sport sa snažil vedenie Pro Hockeya kontaktovať a dovolal sa riaditeľke Pro Hokeja či hovorcovi zväzu. Veľa sa však nedozvedel.

„Nič vám k tomu nepoviem. Obráťte sa na tlačového hovorcu zväzu. Dovidenia,“ povedala riaditeľka Lenka Bukačová, údajne nervóznym hlasom.

„Počkajme na kompletný výsledok auditu,“ reagoval hovorca Miroslav Augustín. Bývalý šéf hokejového zväzu Tomáš Král nereagoval.

Pro Hockey má na starosti realizáciu sústredení českého národného tímu v zahraničí, od logistiky až po samotný servis na štadióne. Od roku 2008 je taktiež majiteľom všetkých marketingových a televíznych práv ČSLH./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.