Vojna na Ukrajine vedie k cenovému šoku, nebol tu 50 rokov

 Svet sa po prekonaní pandémie koronavírusu do normálu v blízkom čase nevráti. Zapríčiňuje to vojna na Ukrajine. Politici USA, Nemecka, Anglie, Francie, Itálie, EU, Leyenová, Michel a spol. nič nerobí ku konci. Svetová banka, ktorá pomáha rozvíjajúcim sa ekonomikám znižovať chudobu a zlepšiť životné podmienky, varuje pred najväčším zdražením tovarov za posledných 50 rokov. Očakáva, že ceny za potraviny i za energie sa budú pohybovať vysoko najbližšie tri roky vrátane tohto roku.

„Pohľad Svetovej banky na trhy s komoditami ukazuje najväčší cenový skok energií od ropnej krízy v roku 1973 a najvýraznejšie zdraženie potravín a hnojív od roku 2008,“ citoval z jej analýzy denník Guardian.

Cenový šok sa týka aj obilnín. „Očakávame v tomto roku nárast cien pšenice o viac ako 40 percent, čo vyvinie tlak na rozvíjajúce sa ekonomiky štátov, ktoré sú závislé od jej dovozu z Ruska a Ukrajiny,“ uvádza štúdia Svetovej banky.

Nedostatok hnojív a dodávky potravín

Značne vysoké ceny spojené s nedostatkom viacerých tovarov súvisia s tým, že Ukrajina a Rusko patria medzi ich najväčších globálnych vývozcov. „Západné sankcie proti Rusku, hlavnému exportérovi uhličitanu draselného, čpavku a iných pôdnych živín, narušili dodávky týchto významných produktov na celom svete. Hnojivo je kľúčom k udržaniu vysokých výnosov kukurice, sóje, ryže a pšenice,“ napísala agentúra Reuters.

Server NPR poukázal na to, že napríklad grécki pôdohospodári musia teraz platiť za hnojivá dvojnásobne viac a farmári v Keni dokonca čelia päťnásobne vyšším cenám. „Hrozí, že nedostatok hnojív ešte viac obmedzí celosvetové dodávky potravín, ktoré už obmedzuje prerušenie dôležitých dodávok obilia z Ukrajiny a Ruska. Strata týchto cenovo dostupných zásob pšenice, jačmeňa a iných obilnín dáva vyhliadky na nedostatok potravín a politickú nestabilitu v krajinách Blízkeho východu, Afriky a niektorých ázijských krajín, kde sa milióny ľudí spoliehajú na dotovaný chlieb a lacné rezance,“ upozornil NPR.

„Rusko sa (dokopy s Bieloruskom) podieľa viac ako 40 percentami na celosvetovom exporte uhličitanu draselného, čo je jedna z troch hlavných živín používaných na zvýšenie výnosov v poľnohospodárstve,“ konštatuje Reuters. Pri Bielorusku treba poznamenať, že aj naň Západ uvalil sankcie, čo bol trest za sfalšované výsledky prezidentských volieb a za brutálne potlačenie pokojných povolebných demonštrácií.

Vyššie účty pre firmy aj domácnosti

Svetová banka zdôrazňuje, že najvýraznejšie zdraženie sa týka energií. Hovorí o 50-percentnom skoku cien, pričom v prípade plynu je to dvojnásobný nárast. Vyššie účty zaň pocítia domácnosti i firmy.

Stanica BBC poukázala na časť správy Svetovej banky so sídlom vo Washingtone, kde sa venuje zdražovaniu a nedostatku obilnín: „Dodávky obilia a olejnatých semien z Ukrajiny klesli v dôsledku bojov o viac ako 80 percent a tieto straty vo vývoze v priebehu roka zodpovedajú približne desiatim dňom celosvetových dodávok potravín.“

Prehlbujúcu sa krízu napríklad veľmi bolestivo pociťujú obyvatelia Afrického rohu, čo je označenia územia vo východnej Afrike. „Veľa tamojších rodín sa už nachádza na pokraji prežitia,“ varovala medzinárodná dobročinná organizácia Action Aid.

Svetová banka sa domnieva, že ceny hnojív sa v tomto roku zvýšia takmer až o 70 percent. V takom prípade by to viedlo k tomu, že pôdohospodári ich asi začnú používať menej, čo spôsobí nižšie výnosy plodín.

Drahá ropa

Zdraženie sa týka nielen plynu, ale aj takzvaného čierneho zlata – ropy. „Priemerná cena za barel ropy bude v tomto roku okolo 100 amerických dolárov (USD), čo je najvyššia úroveň od roku 2013 a nárast o viac ako 40 percent v porovnaní s rokom 2021. Očakáva sa, že ceny v roku 2023 klesnú späť na 92 USD, ale zostanú výrazne nad päťročným priemerom 60 USD za barel,“ napísal Guardian na základe správy Svetovej banky./agentury/

X X X

Ak vláda nebude akceptovať naše návrhy, pripravíme generálny štrajk, vraví predseda odborárov

Ak vláda nebude akceptovať návrhy odborárov na riešenie sociálnych problémov obyvateľov, Odborový zväz (OZ) Kovo bude pripravovať generálny štrajk.

Počas sobotného protestného zhromaždenia v Žiline to povedal predseda OZ Kovo Emil Machyna.

„Chceme jasne deklarovať veci, ktoré robí vláda a ktoré sa nám nepáčia. Znížili percento minimálnej mzdy, zmrazili príplatky za nočné, soboty a nedele, zrušili zastropovanie dôchodkov. Mnoho ľudí sa prepadá do úrovne sociálnej odkázanosti a chudoby a vláda to nerieši, rieši vlastné problémy,“ zdôraznil Machyna.

Odborári chcú v Žiline podľa neho poukázať aj na nefunkčnosť tripartity a neakceptovanie odborárskych návrhov. „Ak to nepomôže, ´kováci´ budú pripravovať generálny štrajk. Najskôr hodinu a ak to nepomôže, tak potom jeden deň,“ uzavrel Machyna, aktuality.sk

X X X

 Pre Rusko sú ‚západné‘ zbrane cieľ. USA cvičia Ukrajincov v Nemecku

Poznáme trasy, kadiaľ chodia „západné zbrane“ na Ukrajinu a sú pre nás legitímnym cieľom, uviedol minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. USA začali trénovať ukrajinských vojakov na nové zbrane na základniach v Nemecku.

 X X X

Rusko vyslalo do obsadenej ukrajinskej jadrovej elektrárne pri Záporoží svojich špecialistov, ktorí teraz dohliadajú na ukrajinských pracovníkov a vyžadujú od nich pravidelné správy k „dôverným témam“. Ukrajinský personál celkovo pracuje „pod neuveriteľným tlakom“, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) s odvolaním sa na oznámenie ukrajinských úradov.

X X X

Rusko bolo nútené zlúčiť a presunúť vyčerpané a nesúrodé jednotky z neúspešného postupu na severovýchode Ukrajiny, uviedlo dnes britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej rannej správe k situácii na Ukrajine. Mnoho z týchto inváznych jednotiek sa podľa neho pravdepodobne stretáva s oslabenou morálkou.

„Rusko dúfa, že geografickým sústredením bojovej sily, skrátením zásobovacích trás a zjednodušením velenia napraví problémy, ktoré predtým obmedzovali jeho inváziu,“ píše britský rezort obrany, podľa ktorého Rusko stále čelí významným výzvam.

„Nedostatky v ruskej taktickej koordinácii pretrvávajú. Nedostatok zručností na úrovni jednotiek a nedôsledná letecká podpora spôsobili, že Rusko nie je schopné plne využiť svoju bojovú masu, napriek miestnym zlepšeniam,“ domnievajú sa Briti.

X X X

Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova bolo evakuovaných od 24. februára z Ukrajiny na ruské územie 1,02 milióna ľudí. Z nich 120 000 boli cudzinci či obyvatelia separatistických oblastí na východe Ukrajiny. O presun do Ruska podľa neho požiadalo 2,8 milióna Ukrajincov. Podľa údajov OSN Ukrajinu od začiatku konfliktu opustilo vyše päť miliónov ľudí. Veľká časť z nich zamierila napríklad do Poľska. Kyjev tvrdí, že ruská armáda zavliekla tisíce Ukrajincov za hranicu, na ruské územie.

X X X

Česká republika je zatiaľ jedinou krajinou, ktorá prejavila záujem stať sa namiesto Ruska členom Rady OSN pre ľudské práva. Agentúre AFP to oznámila hovorkyňa predsedu Valného zhromaždenia OSN. Ďalšie krajiny by sa však o členstvo mohli ešte prihlásiť. O tom, kto voľné miesto obsadí, rozhodne Valné zhromaždenie 10. mája. Miesto, ktoré Moskva stratila, by malo podľa pravidiel pripadnúť krajine zo strednej a východnej Európy. Valné zhromaždenie OSN schválilo 7. apríla prerušenie členstva Ruska v UNHRC kvôli správam, že ruskí vojaci na Ukrajine vraždia civilistov. Rusko sa následne mandátu vzdalo. Pozastavené členstvo má Rusko aj v špeciálnej agentúre OSN pre cestovný ruch UNWTO. Moskva ohlásila, že chce z tohto orgánu odísť. Obmedzením členstva v orgánoch a agentúrach OSN sa podľa agentúry AFP znižuje schopnosť Ruska ovplyvňovať medzinárodné dianie.

X X X

Cieľom ruských vojenských útokov na Donbase oblasť úplne zničiť a vyľudniť. V noci na sobotu to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho hrozí, že oblasť skončí ako ťažko obliehaný Mariupol.

„Neustále brutálne bombardovanie, neustále ruské útoky na infraštruktúru aj obývané oblasti ukazujú, že Rusko chce túto oblasť úplne vyľudniť,“ uviedol Zelenskyj. Za brutálnu označil aj situáciu v Charkove, kde sa podľa Zelenského podarilo ukrajinskej armáde dosiahnuť „významné taktické úspechy“ bez toho, aby ich ďalej upresnil. Z Mariupolu, ktorý pred vojnou patril medzi najrozvinutejšie ukrajinské mestá, sa podľa neho stal „ruský koncentračný tábor pod holým nebom“.

X X X

Podľa amerického ministerstva obrany ruská ofenzíva na Donbase postupuje výrazne pomalšie, než bolo v predstavách Moskvy. Podľa predstaviteľa Pentagonu sú ruské jednotky „aspoň niekoľko dní pozadu voči stavu, kde chceli byť“. Môže za to aj húževnatý vzdor ukrajinských jednotiek. Podľa britského ministerstva obrany bitka na Donbase zostáva hlavným strategickým vojenským úsilím Ruska, aby dosiahlo svoj deklarovaný cieľ zaistiť si kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou.

X X X

Zachráni si Hegerova vláda protikorupčný étos? Hrozbou Boris Kollár

 Hlasovanie parlamentu o Robertovi Ficovi v nedohľadne. „Smer z toho robí politické divadlo, a snaží sa odkloniť diskusiu od obvinení svojho šéfa,“ povedal Marián Repa.

 Stále je nejasné, kedy bude parlament hlasovať o vydaní predsedu opozičného Smeru Roberta Fica na väzobné stíhanie. Obvinenia z trestnej činnosti sú na papieri, rovnako ako aj žiadosť prokurátora. Poslanci sú ale od verdiktu ďaleko. Poslanecký klub strany Smer získal dôležitý náskok, a urputne bráni svojho šéfa. Čím odďaľuje dôležité a historické hlasovanie.

„Smer z toho robí politické divadlo, a snaží sa odkloniť diskusiu od konkrétnych obvinení Fica,“ povedal Marián Repa.

Parlamentnú debatu nazval nechutnou, hraničiacou až s mániou dokázať, že Slovensko nie je právny štát. „Protesty pred parlamentom sú toho dôkazom. Sfanatizovaný dav opakoval heslá, ktoré nedávali zmysel,“ dodal.

„Fico sa nemá čoho báť, ak sú obvinenia voči nemu vykonštruované, ako sám hovorí,“ zdôraznil.

To, že sa situácia neprimerane „naťahuje“ označil za chybu vedenia parlamentu, ktoré malo urobiť všetko pre urýchlené hlasovanie o vydaní Fica na väzobné stíhanie. Aký verdikt parlamentu predpokladá Repa? Otáznik kladie nad postoj koaličného hnutia Sme rodina, ktorého predseda sa nechtiac vyjadril, že poslanecký klub bude proti.

Repa komentuje aj list Roberta Fica, ktorý pred niekoľkými dňami poslal najvyšším predstaviteľom Európskej únie, a sťažuje sa v ňom na koalíciu, ktorá ho chce neprávom dostať pred súd. „Je to zúfalý krok a zúfalý výkrik bývalého premiéra, ktorý zatiaľ nemá odozvu,“ zhodnotil komentátor.

Kritikou nešetril na adresu slovenských poslancov Európskeho parlamentu, ktorí žiadajú frakciu socialistov, aby stranu Smer vylúčila zo svojich radov: „Nie je to najvhodnejšia forma. Socialisti by mali mať vlastnú procedúru, ako sa ku Ficovej kauze postaviť.“

Vypočujete aj analýzu ďalšieho odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Aj keď hlasovanie ustál, zdá sa, že nevyhral na celej čiare. Podporilo ho totiž len 58 poslancov vládnej koalície, ktorá má oficiálne ústavnú väčšinu. „Nie je mi jasné, prečo ho koalícia stále drží, lebo Mikulec nie je dôležitou politickou figúrou v OĽaNO,“ uviedol Repa.

Skutočnosť, že o Mikulcovi nehlasovali poslanci hnutia Sme rodina vysvetlil slovami: „To, že tam neboli, dali jasne najavo nespokojnosť s ministrovou prácou.“

Komentátor varoval koaličných partnerov pred hnevom Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý môže „buchnúť po stole“. Otázne je, či bude mať tú odvahu, ak je aktuálne obvinený poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) z korupcie, a nečakane sa ku korupcii priznal aj podnikateľ Zoroslav Kollár. Druhý menovaný totiž potvrdil, že úplatok za ukončenie sledovania svojej osoby SIS skutočne poskytol, čo chránenec Sme rodina Vladimír Pčolinský (exriaditeľ SIS) stále odmieta.

„Pokiaľ bude fungovať tandem Kollár – Matovič, dovtedy bude šéf Sme rodina búchať po stole,“ konštatoval komentátor. Či a dokedy bude mať trpezlivosť celá koalícia s Kollárom, to je otázne. A či voliči nestratia kvôli Sme rodina ilúzie o protikorupčnom étose vlády?

„Budú si klásť otázky, či je niekto „rovnejší“ pred zákonom ako ostatní,“ uviedol Repa. Kollárovcom preto odporúča, aby prípadné hlasovanie o poslancovi Borguľovi nijako nenaťahovali, a jasne dali súhlas k stíhaniu.

Čo si myslí o strane Smer a obvineniach Roberta Fica poslankyňa EP Monika Beňová? Prečo svojho straníckeho šéfa podporuje?  Koalícia by mala vymeniť ministra vnútra Romana Mikulca čo najskôr.

X X X

Výbor NRSR postupoval vo Ficovom prípade striktne podľa zákona, vraví publicista Hrabko

Mandátový a imunitný výbor, ktorý odporučil plénu Národnej rady SR vydať Roberta Fica (Smer-SD) na väzobné stíhanie, postupoval striktne v súlade so zákonom.

„Zákon ukladá výboru, aby preskúmal, či existujú dôvody na to, aby nebol vydaný takýto súhlas,“ upozornil. Výbor podľa neho nemusel riešiť politickú stránku veci, tej sa však nevyhne pri definitívnom hlasovaní plénum.

Výsledok náročné odhadnúť

Výsledok hlasovania sa podľa Hrabka odhadnúť nedá. „Nevieme, či parlament vydá súhlas s vydaním Roberta Fica, alebo to odmietne, lebo politické následky môžu byť veľmi veľké,“ upozornil Hrabko.

V prospech lídra Smeru-SD môže podľa Hrabka hovoriť aj to, že žiadosť o jeho vydanie na väzobné stíhanie bola parlamentu zaslaná skôr, ako bol vypočutý. „Podľa mňa je to nonsens,“ poznamenal publicista.

Množstvo zmien v reforme

Na margo reformy súdnej mapy, ktorú parlament napokon schválil vo výrazne pozmenenej podobe, Hrabko povedal, že samotní koaliční poslanci zrejme presne nevedia, čo odhlasovali. Dôvodom je práve rozsiahly pozmeňujúci návrh s množstvom zásadných zmien.

„O reforme sa vôbec nedá hovoriť, obzvlášť ak si ju porovnáme s tým, s čím pani ministerka pôvodne prišla. Bolo to schválené napriek výhradám a negatívnym stanoviskám odbornej verejnosti. A napokon, jedna vec je, ako sa schváli zákon a druhá jeho realizácia v praxi,“ doplnil Hrabko.

Okrem toho podľa neho poslanci pri schvaľovaní reformy obišli rokovací poriadok. Ten hovorí, že ak poslanci nejaký návrh zamietnu, opäť sa o ňom môže hlasovať až o pol roka. V tomto prípade parlament v prvom čítaní zamietol prvé tri reformné zákony, ich časti však cez pozmeňujúci návrh prilepil k štvrtému zákonu, ktorý napokon prešiel.

„Táto finta sa bude zneužívať aj v budúcnosti. Vždy to bude vyhovovať vládnej väčšine. Len si treba pamätať, že to nebolo zavedené za Roberta Fica, ale Eduarda Hegera,“ upozornil Hrabko, aktuality.sk

X X X

Šutaj Eštok nevidí prínos súdnej mapy, Kolíková hovorí o obrovskom kroku

Schválená súdna reforma neprinesie občanom nič, myslí si nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková naopak hovorí o „obrovskom kroku“.

Vyzdvihla najmä možnosť špecializácie sudcov. Legislatíva v prijatej podobe podľa nej napĺňa obsah pôvodného návrhu. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

„V rámci reformy je kľúčové, že či je to región, či je to krajský súd, sudca má možnosť byť špecializovaný,“ vysvetlila ministerka. Špecializácia má podľa nej význam najmä pri rodinnej agende. Sľubuje kratšie konania.

Politické divadlo

Poslanec hovorí o pseudoreforme, realitnom biznise Kolíkovej a plánovanom dosadzovaní svojich nominantov, šéfka rezortu túto kritiku odmieta. Priznala však kompromisy pri polohe niektorých okresných súdov medzi koaličnými partnermi, poukázala však na celkový význam presadenia zmien, ktoré majú pomôcť i regiónom.

Proces s lídrom opozičného Smeru-SD a expremiérom Robertom Ficom vníma Šutaj Eštok ako politické divadlo. „Vládna koalícia potrebuje televízne zábery toho, ako jedného z predsedov opozičných strán vedú v putách,“ povedal. Vláda Ficovým stíhaním podľa poslanca zakrýva to, že nepredložila riešenia pomoci občanom pri zdražovaní. Pýta sa na opodstatnenosť prípadnej väzby Fica. Kým sa rozhoduje v parlamente o jeho vydaní, mohla už podľa neho polícia vypočuť všetkých svedkov, ktorých by podľa prokuratúry mohol ovplyvňovať.

„Na Slovensku dnes nie je právny štát, a preto my v Hlase nemôžeme vydať na väzobné stíhanie žiadneho z poslancov,“ vyhlásil poslanec aj v súvislosti s obvinením koaličného poslanca Martina Borguľu (Sme rodina).

Kolíková odmieta, že stíhanie Fica je politickou pomstou. „Podstata obvinenia je veľmi vážna a stojí na dôkazoch,“ skonštatovala. Ako podotkla, parlament má len umožniť, aby sa dostal Fico pred spravodlivý súd. Pripustila, že naťahovanie času rozhodnutia hrá v prospech obvineného./agentury/

X X X

 Hľadám si ženu Ukrajinku. Poľky sú skazené blahobytom

 Skupina „Poliak hľadá ukrajinskú manželku“ na facebooku číta už niekoľko tisíc ľudí. „Predovšetkým ženy z Ukrajiny ešte nie sú také skazené západoeurópskym blahobytom,“ hovorí Lukasz, osamelý muž z Varšavy. „Niektoré Poľky to majú prevrátené kvôli tomu blahobytu. Mám na mysli hlavne emancipáciu,“ znie ďalšia Lukaszova myšlienka, píše poľský denník Gazeta Wyborcza.

Od invázie Ruska na Ukrajinu prekročili poľsko-ukrajinské hranice takmer tri milióny ľudí. Sú to hlavne ženy s deťmi. Niektorí Poliaci – najmä tí po niekoľkých neúspešných vzťahoch s Poľkami, alebo takí, ktorí si už roky nedokážu nájsť stálu partnerku – v tom vidia svoju šancu pre vydarené manželstvo. Znalosti o Ukrajinkách čerpajú z internetu. Tam sa dočítajú, že sú verné a pekné. Na rozdiel od Poliek, ktoré sú vraj lenivé a skazené.

Aby sa títo muži spojili so ženami z Ukrajiny, vznikla facebooková skupina „Poliak hľadá ukrajinskú manželku. Ukrajinka hľadá poľského manžela“. Skupina má už 4 000 členov, hlavne mužov. Páni tu zverejňujú svoje foto s krátkym oznámením, napríklad: „Mám firmu a byt vo Varšave“. „Zoznámim sa s Ukrajinkou do 40 rokov. Sám s bytom.“ „Naliehavo hľadám dievča z Ukrajiny. Mám vlastný byt a dobre platenú prácu. Vyžadujem: vek 16 až 25 rokov či 37 až 42, váha pod 70 kg.“

V skupine nie je veľa žien a keď, tak sú to Poľky, ktoré sa hádajú s inzerujúcimi mužmi. Ukrajinky sa nevyskytujú vôbec, alebo sa nevyjadrujú. Páni debatujú hlavne medzi sebou. Obvykle urážajú vzhľad súpera a jeho zárobky. Urážajú aj ženy, ktoré sa tu vyjadrujú.

„Skrachovanec,“ píše Joanna pod fotkou Ireneusza. „Ďakujem za kompliment, teší ma, že sa nepáčim. Dávam prednosť ženám, ktoré majú v hlave viac ako dve mozgové bunky,“ odpovedá Ireneusz.

Pýtali sme sa členov skupiny, prečo hľadajú za manželku Ukrajinku. „Poľky sú ješitné a dosť lenivé. Vidím to v práci: Poľky sa vyhýbajú akýmkoľvek úlohám, prehadzujú ich na Ukrajinky, ktoré pracujú poctivo a nevymýšľajú si. Bohužiaľ, sú prevažne vydaté a verné svojim mužom. Dokonca ich ani nenapadne flirtovať. A nie Poľky, ale Ukrajinky sú najkrajšie na svete,“ odpovedá Lukasz.

Chcel by si nájsť ženu so zmyslom pre humor a pre cestovanie. „Hlavne aby nebola jedovatá. Z vlastnej skúsenosti viem, že Polky po nepodarených vzťahoch strašne zatrpknú. Ovládla ich emancipácia, bojujú s utláčanou mužskou populáciou. V Poľkách vidím veľa závisti a nenávisti. U Ukrajiniek som si to nevšimol, sú veľmi srdečné,“ uviedol Lukasz.

Niektorí členovia skupiny sa hnevajú, že administrátor povoľuje účasť Poliek. „Prosím admina, nech vyhodia zo skupiny všetky Poľky. Bohužiaľ žiarlia, nič nové neprinášajú, sú úplným opakom chudobných a verných Ukrajiniek,“ apeluje Marcin.

Iní začínajú debatu rečníckou otázkou: „Páni, prečo sú Poľky také lenivé a náročné?“ V odpovediach prevažuje názor, že Poľky sa pri výbere partnera riadi výškou jeho zárobkov. Muži sa tak sťažujú na príliš veľký výber potenciálnych partnerov, ktoré obstarávajú aplikácie ako tinder.

Marian z malej dediny sa do skupiny tiež prihlásil. Má 31 a dva roky márne hľadá partnerku. „Mala by mať medzi 20 až 30 rokmi. Hlavne aby bola pekná. Blondína,“ hovorí. Pred dvoma rokmi ho opustila Poľka kvôli Švédovi. Odvtedy si myslí, že každá Poľka je materialistka. Keby si našiel vhodnú Ukrajinku, pozval by ju do kaviarne. Mohla by u neho bývať. „Musela by ma zobudiť ráno do práce, naservírovať raňajky a popoludní obed. Nemusela by pracovať. Stačí, že pracujem ja,“ hovorí.

„Už 15 rokov hľadám ženu na internete a nemôžem ju nájsť. Je mi 39,“ začína Marek. „Narazil som na divné dievčatá. Najskôr hovorili, že chcú vzťah, ale potom tvrdili, že nehľadajú nič stále. Myslím, že im išlo o peniaze,“ sťažuje sa.

Marek túži, aby ho žena milovala takého, aký je. Keď sa pýtam na jeho silné stránky, hovorí, že má vlastný byt. „Bola by mi vďačná. Ukrajinky toho veľmi veľa nechcú, sú chudobnejšie. Potrebujú teraz bývanie. Ponúkol by som jej manželstvo a neskôr byt,“ sníva.

Jeho budúca žena musí byť štíhla, pekná a mladšia ako 40 rokov. „Nemusí byť najkrajšia, ale nemôže byť tučná,“ varuje. Pokiaľ ide o charakter, je dôležité, aby rada chodila na futbal. „No, nemusí, môže zostať doma,“ mení po chvíľke názor.

Prieskumy ukazujú, že medzi mužmi v reprodukčnom veku prevažujú pravicové postoje, najčastejšie sa tiež radikalizujú. Nacionalisti sa odvolávajú na archetyp muža, ktorý je bojovný, nezávislý a odvážny. To je silný archetyp, ktorému podliehajú hlavne ľudia, ktorí vykonávajú spoločensky málo prestížne povolanie, vysvetľuje profesorka Ewa Marciniaková z Varšavskej univerzity.

Na druhej strane pohľady poľských žien sa od roku 2016, čiže od prvých čiernych protestov (proti zákazu interrupcií – pozn. ČTK), stabilizovali. „Samozrejme, právne sa zákaz potratov sprísnil, ale sociálny a emočný aspekt pretrval. Prejavuje sa túžbou žien dbať o seba, rozvíjať sa, dosiahnuť sociálny vzostup a väčšiu vzdelanosť a tiež túžbu po rovnoprávnych vzťahoch,“ vysvetľuje profesorka Marciniaková./agentury/ 

X X X

USA odmietajú brať Putina, pozvaného na summit G20, „normálne, tak ako predtým“

Spojené štáty v piatok vyhlásili, že svet nemôže pristupovať k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi tak ako predtým.

USA reagovali na to, že Indonézia pozvala Putina – ako aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – na novembrový summit skupiny krajín G20. Bude sa konať na indonézskom ostrove Bali. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Americký prezident Joe Biden „verejne vyjadril nesúhlas s účasťou prezidenta Putina na summite G20. Privítali sme účasť Ukrajincov,“ oznámila novinárom hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

Verejne ani súkromne

„Dali sme najavo svoj postoj, že podľa nášho názoru by (Rusi) nemali byť prítomní verejne ani súkromne,“ dodala Psakiová. Naznačila, že Spojené štáty sú v kontakte s Indonézanmi a že pozvanie Rusku prišlo ešte pred jeho inváziou na Ukrajinu.

Zástupkyňa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová pri inej príležitosti uviedla, že Rusko nemôže ďalej fungovať na medzinárodnej scéne normálne ďalej, tak ako predtým.

„Spojené štáty sú stále presvedčené, že všetko nemôže ísť normálne ďalej, pokiaľ ide prítomnosť Ruska v medzinárodnom spoločenstve alebo v medzinárodných inštitúciách,“ povedala. Nevyjadrila sa k tomu, či sa Spojené štáty aj napriek tejto situácii na summite zúčastnia.

Vďačný za pozvanie

Rusko, na rozdiel od Ukrajiny, je členom skupiny G20, ktorú tvoria najväčšie ekonomiky sveta.

Indonézsky prezident Joko Widodo vyhlásil, že pozvanie Zelenskému bol kompromis reagujúci na výzvy krajín vedených Západom nepozvať Putina.

„Som vďačný za pozvanie na summit G20,“ napísal Zelenskyj ešte v stredu na účte na Twitteri. Podľa jeho príspevku mu pozvanie predložil indonézsky prezident Widodo počas telefonického rozhovoru.

Stretnutie najväčších ekonomík sveta na indonézskom ostrove Bali je naplánované na 15. – 16. novembra. Kým západné, priemyselne vyspelé krajiny chcú Rusko z G20 vylúčiť za inváziu na Ukrajine, Brazília alebo Čína sa stavajú proti tomuto kroku, aktuality.sk

X X X

Naď: Poľsko má chrániť vzdušný priestor SR zadarmo, platiť budeme iba palivo

 Poľsko má chrániť vzdušný priestor Slovenskej republiky zadarmo. Slovensko mu bude platiť iba náklady na palivo za zrealizovaný let nad svojím územím. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti na základe predbežnej politickej dohody. Poľské stíhačky majú dohliadať na Slovensko od podpisu dohody do dodania nových stíhačiek F-16 v roku 2024.

 Útočné stíhačky typu F-16 poľských vzdušných síl počas vojenského cvičenia NATO v Litve, január 2022

„Je to od Poľska veľké gesto blízkeho spojenectva, za ktoré som im a osobitne ministrovi Mariuszovi Blaszczakovi veľmi vďačný. Peniaze teda nebudeme platiť Rusom, ale môžeme ich použiť na ďalšie potreby u nás v rezorte obrany,“ skonštatoval minister.

Slovensko podľa Naďa pre nevýhodnú zmluvu z dielne vlády Petra Pellegriniho, vtedajšieho premiéra za stranu Smer a dnešného lídra mimoparlamentného Hlasu, zbytočne zaplatilo od roku 2019 za servis stíhacích lietadiel MiG-29 ruskej spoločnosti viac ako 120 miliónov eur.

Naď poukázal na rok 2019, kedy bola zmluva na návrh ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) schválená na obdobie do roku 2023. „Kritizoval som to vtedy ako nezmysel, ktorý povedie jednak k zbytočnému zdraženiu údržby lietadiel MiG-29, a tiež k ďalšiemu neprípustnému zvýšeniu závislosti SR od Ruska,“ poznamenal Naď s tým, že navrhoval vtedy ukončiť prevádzku lietadiel MiG-29 a dohodnúť sa s niektorým zo spojencov na ochrane nášho vzdušného priestoru (tzv. air policing) do dodania nových stíhačiek.

Ako upozornil, kým v rokoch 2016 až 2018 boli platby za servis migov okolo 20 miliónov eur, po roku 2019 prekračovali hranicu 40 miliónov eur. Dodal, že okrem týchto platieb sa investovali ďalšie desiatky miliónov ročne za samotnú prevádzku lietadiel MiG-29./agentury/

X X X

Ruské jednotky v ukrajinskom meste Melitopol unášajú ľudí, tvrdí primátor

Primátor juhoukrajinského mesta Melitopol Ivan Fedorov v sobotu potvrdil, že na evakuáciu z mesta čaká asi 6000 ľudí.

Dodal, že svoje domovy opustila asi polovica z vyše 150-tisíc obyvateľov mesta, zvyšných menej ako 80-tisíc sa ich rozhodlo zostať. V rozhovore pre britskú televíziu Sky News Fedorov poukázal aj na množiace sa prípady únosov ľudí ruskými vojakmi.

Spresnil, že k nim dochádza na kontrolných stanovištiach ruskej armády i priamo na uliciach mesta. Podľa jeho slov je pohyb po meste a regióne teraz nebezpečný. Dodal: „Za posledné dva mesiace uniesli viac ako 200 občanov.“ Podľa jeho slov sú obeťou únosov najmä bojaschopní muži.

Fedorov informoval, že pred dvoma týždňami takýmto mužom ponúkali vstup do ruskej armády, ale teraz ich unášajú a odvážajú neznámym smerom. Takíto ľudia sú potom držaní v neľudských podmienkach v pivniciach, dodal primátor. Fedorov si myslí, že ruská armáda ich chce potom použiť buď v rámci výmeny zajatcov, alebo ich nasadí do prvej línie v rámci svojich operácií počas vojny s Ukrajinou. Samotného Fedorova v marci zadržala skupina ozbrojených mužov a prakticky okamžite sa v meste objavili dohady, že ho uniesli.

Prokuratúra separatistickej Luhanskej ľudovej republiky podporovanej Ruskom Fedorova následne obvinila z teroristických trestných činov. Na slobodu sa dostal po piatich dňoch – Ukrajina ho vymenila za deviatich ruských brancov.

Fedorov sa nedávno spolu s ďalšími volenými zástupcami vo Vatikáne ako hosť zúčastnil na veľkonočnej vigílii. Ukrajinská delegácia predtým rokovala so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom./agentury/

X X X

Federácia pre plánované rodičovstvo zaslala na Ukrajinu asi 3000 „tabletiek po“

Do oblastí Ukrajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté inváziou ruských jednotiek, bolo zaslaných takmer 3000 balení núdzových antikoncepčných tabletiek.

Poskytla ich Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo (IPPF) a roznášajú ich dobrovoľníci, informovala v noci na sobotu britská rozhlasová stanica BBC.

Caroline Hicksonová z IPPF pre BBC uviedla, že správne načasovanie distribúcie je veľmi dôležité. „Máte päťdňové okno, počas ktorého je (tabletka) účinná pri prevencii tehotenstva,“ vysvetlila.

Dôležité rýchle užitie tabletky

Zdôraznila, že v prípade rodovo podmieneného násilia je dôležité, aby obeť mohla tabletku užiť čo najskôr, „pretože byť tehotná v dôsledku znásilnenia je neuveriteľne traumatizujúce.“

IPPF posielala na Ukrajinu aj potratové tabletky na indikáciu lekárom, ktoré sa môžu používať až do 24. týždňa tehotenstva.

Hicksonová uviedla, že tabletky sú určené na pomoc ženám v rôznych situáciách – vrátane tých, ktoré mali dobrovoľný pohlavný styk, ale cítia, že teraz nie je čas vhodný na to, aby mali dieťa.

Narušené dodávky

Podľa Hicksonovej pred vojnou bola núdzová antikoncepcia na Ukrajine dostupná. Teraz sú však dodávateľské reťazce narušené. Hicksonová zdôraznila, že pre ženy – vo všeobecnosti, nielen vo vojnových časoch, – je dôležité, aby sa k núdzovej antikoncepcii mohli dostať.

Pri doprave takýchto tabliet na Ukrajinu IPPF spolupracuje s Populačným fondom OSN (UNFPA) a neziskovou humanitárnou organizáciou International Medical Corps.

BBC pripomenula, že má k dispozícii svedectvá o tom, že počas ruskej invázie sa ženy na Ukrajine stávajú obeťami znásilnenia. Takéto prípady BBC zaznamenala v obciach vzdialených od Kyjeva len niekoľko kilometrov. Iné médiá priniesli podobné správy z mesta Buča ležiaceho severozápadne od Kyjeva./agentury/

X X X

Remišová na sneme vyzdvihla silu Za ľudí, premiér vidí v strane spojencov

Strana Za ľudí je síce najmenšia koaličná strana, no nevypovedá to nič o jej reálnej sile, vyhlásila na sobotňajšom programovom sneme predsedníčka strany Veronika Remišová.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) vidí v strane Za ľudí spojencov. „V kľúčových veciach ste na správnej strane dejín,“ odkázal strane.

„Neraz sa ukázalo, že poslanci strany Za ľudí sú štyria najdôležitejší poslanci vládnej koalície. Vďaka našim hlasom prešli v parlamente dôležité reformy a zákony, a to vo chvíľach, keď jeden alebo druhý koaličný partner odmietol hlasovať za dôležité zmeny,“ povedala Remišová. Ako poukázala, vďaka hlasom poslancov Za ľudí prešla napríklad reforma nemocníc, národných parkov či obranná dohoda s USA.

Bez korupčných káuz

„Som hrdá, že nemáme žiadne korupčné kauzy, žiadne špinavé peniaze získané vlastnou hlavou,“ skonštatovala Remišová s tým, že o to, to majú v politike ťažšie. Vyzdvihla, že strana Za ľudí nehlasovala za zvolenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Spomedzi výsledkov spomenula napríklad podporu rodinnej infraštruktúry, zamedzenie nelegálnych aktivít pri IT projektoch i zjednodušovanie prístupu k službám štátu. Pomoc ľuďom podľa Remišovej spája úsilie v rámci strany i koalície. Spomenula tiež opatrenia v oblasti rodinnej politiky či na podporu fungujúceho štátu, ktoré sa podarilo presadiť.

Heger spomenul vo svojom prejave krízy, ktoré musela vláda za dva roky zvládnuť. Myslí si však, že to najťažšie majú za sebou. „Zvládneme to, nie z hľadiska vonkajších okolností, ale z hľadiska vnútorného nastavenia. Pretože ak zvládneme vnútorné nastavenie vlastných strán, klubov a koalície, tak potom unesieme aj nápor zvonku,“ skonštatoval.

Spolupráca musí rásť

Premiér verí, že vláda presvedčí občanov Slovenska, že demokracia je to najlepšie, čo sa im mohlo stať. Je podľa neho potrebné uvedomiť si, že Slovensko je odkázané na spoluprácu všetkých spojencov moderného a úspešného Slovenska. „Musíme ostať v spolupráci a naša spolupráca musí rásť, musíme odmietnuť posudzovanie, odsudzovanie, ponižovanie, povyšovanie,“ podotkol Heger.

Na sneme budú delegáti riešiť nominácie kandidátov do jesenných komunálnych volieb, prijmú taktiež uznesenie o postupe vo voľbách. Schvaľovať tiež majú program strany pre jednotlivé kraje, a tiež dovoliť členov straníckych orgánov.

Snem sa začal minútou ticha za obete ruskej agresie na Ukrajine, aktuality.sk

X X X

 Britského poslanca dočasne vylúčili zo strany za „sledovanie porna v parlamente“

Britská vládna Konzervatívna strana v piatok dočasne vylúčila zo svojich radov jedného z poslancov, ktorého vyšetrujú za sledovanie pornografického filmu vo svojom mobilnom telefóne počas zasadnutia v Dolnej snemovni britského parlamentu.

Identifikovanie poslanca Neila Parisha (65) ukončilo niekoľkodňové špekulácie o tom, kto sa takéhoto správania dopustil. Prvé obvinenia zo strany kolegyne, ktorá vedľa poslanca v Dolnej snemovni sedela, sa objavili v utorok 26. apríla s tým, že britský parlament je mizogýnne prostredie.

Parish sa sám nahlásil v piatok popoludní parlamentnému splnomocnencovi pre dodržiavanie straníckej disciplíny. Teraz ho čaká vyšetrovanie v parlamentnom výbore, ktorý dohliada na riadny priebeh rokovaní. Až do výsledku vyšetrovania je Parish vylúčený zo strany, aktuality.sk

X X X

Fínsky súd oslobodil veliteľa spod obvinení z vojnových zločinov v Libérii

Fínsky súd v piatok oslobodil podozrivého vojenského veliteľa spod obvinení zo zločinov spáchaných počas občianskej vojny v Libérii vrátane znásilnení, rituálnych vrážd a verbovaní detských vojakov.

Okresný súd v kraji Pirkanmaa dospel k záveru, že obžaloba „nepreukázala s dostatočnou istotou“, že Gibril Massaquoi (52) sa podieľal na zločinoch počas záverečných rokov druhej vojny v Libérii, ktorá sa skončila v roku 2003. V tom čase bol Massaquoi vrchným veliteľom Jednotného revolučného frontu (RUF), povstaleckej skupiny zo Sierry Leone, ktorá tiež bojovala v Libérii.

Massaquoi, ktorý všetky obvinenia popiera, sa v roku 2008 presťahoval do Fínska. Zatkli ho v marci 2020 po tom, ako skupina na ochranu práv vyšetrovala jeho vojnové záznamy.

Prokurátor Tom Laitinen uviedol, že jeho tím ešte nemal čas rozhodnúť, či sa proti 850-stranovému rozsudku odvolá.

Súdny proces vo Fínsku pozorne sledovali aktivisti, ktorí desaťročia bojovali za to, aby tí, ktorí páchali zločiny v Libérii, boli postavení pred súd.

V libérijskom konflikte, ktorý bol prepletený s vojnou v susednej Sierre Leone, zahynulo v rokoch 1989-2003 približne 250-tisíc ľudí. Konflikt bol poznačený krutým násilím a znásilňovaním, ktoré často páchali nadrogovaní detskí vojaci.

Doteraz bolo odsúdených za účasť na konflikte v Libérii len niekoľko ľudí, a snahy o zriadenie súdu na stíhanie ľudí zodpovedných za vojnové zločiny v krajine uviazli, aktuality.sk

X X X

Manželky obrancov Mariupola vyzvali na evakuáciu vojakov, nielen civilistov

Manželky dvoch z ukrajinských vojakov, ktorí bránia obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol, apelovali na to, aby súčasťou akejkoľvek evakuácie civilistov bola aj evakuácia vojakov.

Obávajú sa totiž, že ak vojaci zostanú v zničenom areáli oceliarní, zajmú ich ruské sily, ktoré ich môžu vystaviť mučeniu alebo ich dokonca zabiť. TASR prevzala správu z agentúry AP.

„Na životoch vojakov tiež záleží. Nemôžeme hovoriť len o civilistoch,“ povedala v rozhovore pre AP v Ríme 29-ročná Julija Fedusiuková, manželka Arsenija Fedusiuka, ktorý je členom pluku Azov. „Dúfame, že dokážeme zachrániť aj vojakov, nielen mŕtvych, nielen zranených, ale ich všetkých,“ dodala.

Podobnosť s Dunkerqueom

Kateryna Prokopenková (27), ktorej manžel Denys Prokopenko je veliteľom pluku Azov, vyzvala na uskutočnenie vojenskej operácie podobnej tej, ktorá počas druhej svetovej vojny pri francúzskom meste Dunkerque umožnila evakuáciu britských a spojeneckých vojsk obkľúčených nemeckých silami.

Môžeme spraviť takúto operáciu, ktorá „zachráni našich vojakov, našich civilistov, naše deti“, uviedla Prokopenková. „Musíme to spraviť práve teraz, pretože každú hodinu, každú sekundu zomierajú ľudia,“ zdôraznila.

Fedusiuková a Prokopenková povedali, že približne 600 vojakov v železiarňach Azovstaľ je zranených, pričom niektorí z nich trpia gangrénou. Agentúre AP ukázali fotografie, ktoré im poslali ich manželia, na ktorých je vidieť vojakov s amputovanými končatinami a strelnými zraneniami.

Mučenie či smrť

Ukrajinskí vojaci sa podľa slov Fedusiukovej nevzdajú ruským jednotkám. „Nevieme o nijakom vojakovi z (pluku) Azov, ktorý sa vrátil (zo zajatia) ruských síl od roku 2014,“ varovala s tým, že by im hrozilo mučenie a zabitie. „Vieme to s určitosťou, preto to (vzdanie sa) pre nich neprichádza do úvahy,“ zdôvodnila.

Oceliarne Azovstaľ sú posledným miestom organizovaného ukrajinského odporu v Mariupole proti presile ruských inváznych síl. Podľa agentúry AFP sa v podzemných bunkroch pod oceliarňami, takmer úplne zničenými v dôsledku ruských útokov, stále ukrýva asi 2000 ukrajinských vojakov a 1000 civilistov, aktuality.sk

X X X

OSN predĺžila svoju misiu v Líbyi o tri mesiace

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v piatok schválila rezolúciu, ktorou rozšírila svoju politickú misiu v Líbyi – avšak len o tri mesiace.

BR OSN prijala rezolúciu, ktorá predlžuje „mandát Podpornej misie OSN v Líbyi (UNSMIL) do 31. júla 2022“ a vyzýva generálneho tajomníka OSN Antónia Gutteresa, aby urýchlene vymenoval nového vyslanca pre Líbyu, ktorý bude sídliť v hlavnom meste Tripolis.

Odkedy v novembri na túto funkciu rezignoval slovenský diplomat Ján Kubiš, BR OSN je poznačená rastúcim odporom Ruska voči akejkoľvek spoločnej dohode o Líbyi, píše AFP.

Ročný mandát misie UNSMIL bol v septembri obnovený len na štyri mesiace a potom bol v januári predĺžený o ďalšie tri mesiace.

Podľa diplomatov predložila Británia na začiatku rokovaní svojim 14 partnerom v BR OSN návrh textu obnovujúceho mandát UNSMIL o jeden rok. V dôsledku odporu Ruska sa však text zmenil a bola prijatá rezolúcia, ktorá misiu predlžuje len o tri mesiace, aktuality.sk

X X X

Severokórejský vodca varuje pred preventívnym použitím jadrovej sily

Severokórejský vodca Kim Čong-un opätovne varoval, že KĽDR by mohla „preventívne“ použiť svoje jadrové zbrane proti nepriateľským silám.

Kim svojim vysokým vojenským dôstojníkom povedal, že na „udržanie absolútnej prevahy“ severokórejských ozbrojených síl by krajina mala byť schopná „v prípade potreby preventívne a dôkladne zadržať a zmariť všetky nebezpečné pokusy a hrozivé kroky“.

„Záchranné lano zaručujúce bezpečnosť krajiny“

Pchjongjang by mal pokračovať v budovaní vlastného arzenálu, aby mal „zdrvujúce vojenské sily, ktoré nemôže vyprovokovať nijaká sila na svete“, povedal Kim a túto vojenskú doktrínu označil za „záchranné lano zaručujúce bezpečnosť krajiny“.

Vodca sa tak vyslovil po podobných výrokoch na vojenskej prehliadke v pondelok, keď povedal, že by mohol použiť svoj atómový arzenál, ak by boli ohrozené „základné záujmy“ Severnej Kórey.

Kimové pondelkové slová padli na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajiny na vojenskej prehliadke, ktorá sa konala pri príležitosti 90. výročia vzniku ozbrojených síl krajiny a boli na nej predstavené jej najvýkonnejšie medzikontinentálne balistické rakety.

Severná Kórea napriek sankciám zdvojnásobila svoju vojenskú modernizáciu a tento rok vyskúšala množstvo zakázaných zbraní, pričom ignorovala ponuky Spojených štátov na rokovanie o mieri.

KĽDR v plnom rozsahu v marci po prvý raz od roku 2017 otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu; družicové snímky zároveň potvrdili aktivitu na mieste jadrových skúšok.

Nový prezident

Séria testov zbraní prichádza v období, keď sa Južná Kórea pripravuje na nástup svojho nového prezidenta Jun Sok-jola, ktorý zastáva prísny postoj voči Pchjongjangu a v prípade potreby nevylučuje i preventívny úder, vysvetľuje AFP.

Kimovo varovanie podľa politických analytikov ukazuje, že vodca KĽDR nie je otvorený dialógu s novou vládou v Soule.

„Kimove vyjadrenia nedokazujú záujem o spoluprácu s nastupujúcou juhokórejskou administratívou či o obnovenie rokovaní o jadrovom odzbrojení s USA,“ povedal Leif-Eric Easley, profesor medzinárodných štúdií na univerzite Ewha v Soule, aktuality.sk

X X X

Renault sa vraj vzdá podielu v Lade za jediný rubeľ. Daruje ho NAMI!

 Renault sa vraj svojich tovární v Rusku vzdá za jediný rubeľ. Neskôr ich bude môcť odkúpiť späť, ale už za úplne inú sumu. Modely Lada a Renault, schádzajú v Autovaze z rovnakej výrobnej linky.

Čo sa stane so zahraničnými „neposlušnými“ automobilkami v Rusku začína byť jasnejšie. Tie sa už dlhší čas obávajú nejakej formy znárodnenia a teraz to vyzerá tak, že ich obavy sú oprávnené. Rusi totiž začali „púšťať von“ prvé informácie o „dohodách“.

Asi v najproblematickejšej situácii z veľkých zahraničných automobiliek sa v Rusku ocitol Renault. Nielenže je preň Rusko druhý najsilnejší trh, ale Renault vlastní prostredníctvom rozhodujúceho, takmer 70-percentného, podielu v AutoVaze aj najpredávanejšiu značku Lada, ktorá mala na ruskom trhu vyše 20-percentný podiel.

V rebríčku desiatich najpredávanejších áut v Rusku boli za rok 2021 až štyri lady – konkrétne Lada Vesta, Lada Granta, Lada Niva a Lada Largus. Pritom prvé dve menované boli v uplynulom roku ruskými jednotkou a dvojkou. Celkovo sa v Rusku v roku 2021 predalo vyše 1,6 milióna áut, z čoho takmer 316 000 pripadá len na tieto štyri lady.

A práve AutoVaz a výroba Lady sa v Rusku rieši ako prvá. Renault by mal previesť svoj väčšinový podiel v ruskej automobilke AvtoVAZ na ruský výskumný automobilový inštitút NAMI za symbolickú sumu jedného rubľa. Tvrdí to podľa agentúry Interfax ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Podľa neho má byť súčasťou transakcie opcia umožňujúca Renaultu spätný odkup podielu počas piatich až šiestich rokov. Minister navyše uviedol, že podiel vo svojej moskovskej továrni Renault prevedie na moskovskú samosprávu. Renault podľa ruských vyjadrení vraj tak spraví preto, „že už nie je ďalej schopný udržať svoje operácie v Rusku v chode“.

Samozrejme, spätný odkup už potom nebude „za rubeľ“, Renault za svoju vlastnú fabriku zrejme zaplatí oveľa viac. „Ak počas tohto obdobia investujeme, potom to bude zohľadnené v cene. Nebude tu žiadny darček,“ citovala agentúra Interfax Manturova.

Ide o čisté vydieranie a spôsob, ako dostať do Ruska západné peniaze po stabilizácii situácie. Navyše je to svojim spôsobom nefér hra aj voči automobilkám, ktoré zaujali voči Rusku razantnejší a principiálnejší postoj. Niet sa preto čo diviť, že Renault zatiaľ po týchto vyjadreniach mlčí, rovnako ako francúzska vláda, ktorá je jeho najväčším akcionárom./agentury/

X X X

Cyklistika len priemerný biznis, Sagan marketingový kráľ

Peniaze. Bez nich to nejde. Hoci sa vraví, že úspech vám nekúpia, ono je to pravda len polovičná. Bez nich by Sky a neskôr Ineos nepostavili cyklistický „supervlak“, ktorý by celú dekádu dominoval na Tour de France.

Dva roky trvajúce pandemické obmedzenia neobišli ani cyklistiku. Napokon to však skončilo lepšie, ako sme všetci čakali. Prepad príjmov a najmä hrozba početného odchodu sponzorov sa výrazne neprejavili.

Medzi rokmi 2020 a 2022 opustili pelotón elitnej World Tour iba tri stajne: NTT Pro Cycling, CCC Team a Qhubeka.

„Diváci síce neboli pri tratiach, ale prenosy v televízii mali svoju sledovanosť,“ potvrdil pre Pravdu šéf firmy janom Ján Miškovský. Jeho spoločnosť je už jubilejný desiaty rok jedným zo sponzorov belgického tímu Quick-Step Alpha Vinyl.

Ne(výhoda)

Najlepšie tímy sa spravidla môžu oprieť o stabilné medzinárodné spoločností. Cyklistike však paradoxne pomohlo aj to, čo ju v porovnaní s inými topšportami ochudobňuje. Neexistujúci príjem zo vstupného, keďže fanúšikovia pri cestách nepotrebujú žiadne lístky.

Veď len futbalová Barcelona prišla pre prázdne tribúny medziročne o vyše 100 miliónov eur. Toto majiteľov cyklostajní mrzieť nemuselo. Obávali sa skôr sponzorských škrtov. „Nakoniec je z toho veľmi dobrá správa pre cyklistiku,“ myslí si Peter Velits, trojnásobný majster sveta v tímovej časovke.

Pretekárske tímy nezverejňujú svoje hospodárenie, či rozpočty na sezónu. No podľa posledných údajov portálu statista majú suverénne najviac peňazí v tíme Ineos Grenadiers, za ktorým stojí britský miliardár Jim Ratcliffe. Zakladateľ nadnárodného chemického giganta – spoločnosti Ineos Group Limited. Eganovi Bernalovi a spol. posiela ročne viac ako 50 miliónov eur.

„Z pohľadu cyklistického biznisu je Ineos dominantný hráč. Na rozpočet prispieva dvoma tretinami, zvyšok dopĺňajú menší partneri,“ vysvetľuje Miškovský. Aj vďaka takmer neobmedzeným možnostiam si Briti môžu dovoliť kvalitu aj kvantitu.

Potvrdil to aj nedávny rebríček talianskeho denníka Calcio e Finanza. Medzi desiatkou najlepšie zarábajúcich cyklistov sú až štyria práve z Ineosu – Geraint Thomas (3,5 miliónov eur ročne), Egan Bernal (2,8), Michal Kwiatkowski (2,5) a Richard Carapaz (2,2).

„Peniaze sú dôležitým nástrojom na vyhrávanie, je rozdiel mať 10 alebo 50 miliónov. Existujú však aj výnimky,“ podotýka Velits.

Ako príklad uvádza „lietajúceho Holanďana“ Mathieu van der Poela. Dvojnásobný víťaz monumentu Okolo Flámska bojuje za „chudobnejší“ Alpecin-Fenix. S desaťmiliónovým rozpočtom. „Vďaka jeho výsledkom získavajú od sponzorov ešte viac peňazí a rok čo rok sú silnejší,“ tvrdí rodák z Púchova.

Napriek tomu, že Van der Poel je obrovskou hviezdou, podľa Calcio e Finanza je až trinástym najlepšie zarábajúcim pretekárom s ročným platom dva milióny eur.

Chudobní príbuzní

Život na dvoch kolesách je však v porovnaní s inými masovými odvetviami vo finančnom závetrí. V pravidelne zverejňovaných rebríčkoch najlepšie zarábajúcich športovcov by ste cyklistu hľadali márne.

Za tenistami, basketbalistami alebo hokejistami výrazne zaostávajú. O futbalistoch ani nehovoriac. Tadej Pogačar, šampión posledných dvoch ročníkov TdF, dostáva od arabských šejkov v UAE Emirates šesť miliónov za sezónu. Cristiano Ronaldo si za ten čas príde – aj vrátane reklamných príjmov – na dvadsaťnásobok.

 Tenisový boh Roger Federer si podľa magazínu Forbes vlani pripísal 80 miliónov eur, a to – podotýkame – odohral iba päť turnajov. Zvyšok roka maródoval. Švajčiar bohatne predovšetkým vďaka lukratívnej reklame, ktorú jeho tenisové výsledky príliš nezaujímajú.

O skutočnosti, že cyklisti sú v porovnaní s inými ako chudobní príbuzní, svedčí aj porovnanie s hokejistami NHL. Na ľade je jednotkou hviezda Edmontonu Connor McDavid s 11 miliónmi eur. Slovák Tomáš Tatar z New Jersey dostáva slušných, ale na profiligu stále iba priemerných 4,1 milióna. S týmito peniazmi by však bol štvrtým najlepšie plateným cyklistom na svete.

Pomerne nízke platy jazdcov sú čiastočne spôsobené aj skromnými odmenami za účasť a výsledky na pretekoch. Na najslávnejšom podujatí – Tour de France – sa naposledy delilo iba 2,7 miliónov eur. Pre 22 tímov a 178 cyklistov.

Na prvom grandslamovom turnaji roka Australian Open bol rozpočet pre hráčov viac ako 50 miliónov. Pritom organizátor Tour, spoločnosť Amaury Sports Organization, by rozhodne mala z čoho rozdávať. Len na predaji televíznych práv ročne získava takmer 200 miliónov. Prečo teda nie je štedrejšia?

„A prečo by to menila, keď jej to takto vyhovuje. Pre tímy a ich sponzorov je štart na Tour tou najväčšou reklamou. Peniaze do nich natečú bez ohľadu na výšku odmien,“ vysvetľuje Velits. V minulosti sa niektoré stajne snažili o zmenu takto nastaveného biznis modelu, dokonca sa spomínalo aj slovíčko bojkot. Ale nikdy k tomu nedošlo a slabé odmeny na najprestížnejších podujatiach ostávajú rovnaké už niekoľko rokov.

„Nie je to voči cyklistom správne a úplne fér, ale z pohľadu biznisu je to pre organizátora skvelé,“ uvažuje celkovo druhý z Vuelty 2010.

Saganovi to sype

Medzi najlepšie tímy sa chce prebojovať aj francúzsky TotalEnergies. Aj preto podpísal dvojročnú zmluvu s trojnásobným majstrom sveta Petrom Saganom. Ten v novom drese ročne zarobí 5,5 milióna, čo ho radí na druhé miesto najlepšie platených cyklistov. Hneď za Pogačara.

Aj tu platí, že výsledky nie sú zrkadlom výplatnej pásky. A to aj preto, že marketingová hodnota slovenského Tourminátora je aj naďalej obrovská. Tam, kde sa 32-ročný Žilinčan objaví, tam je velikánsky rozruch.

 „V cyklistike sa úspech meria ťažko, ale aj keby sme pripustili, že Chris Froome v nej dosiahol viac, v ostatných parametroch výrazne zaostáva. Nikdy nebol šoumen, nefotil sa s fanúšikmi, nejazdil na zadnom kolese. Aj preto si sponzori vybrali radšej Petra,“ uvažuje Roman Krajniak, odborník na športový marketing.

Príklad? „Fotiť Sagana nie je žiadne umenie, z každého obrázku srší jeho charizma. Videla som nejednu ženu so slzami v očiach a pritom stačilo jediné: aby videli Sagana naživo. Vedia byť poriadne hysterické a občas aj nebezpečné,“ potvrdila pre Pravdu Karen Edwardsová, dlhoročná fotografka mnohých významných pretekov.

„Stalo sa mi, že ma jedna z nich udrela po hlave. A dôvod? Pri fotografovaní som jej stála vo výhľade. Nuž, Sagan je v dnešnom pelotóne skutočná rocková hviezda,“ uviedla jeden z príkladov.

Mimochodom, Sagan si je svojej ceny vedomý. „Keď som začínal, mal som minimálny plat. Záležalo mi len na tom, aby bol brat Juraj stále so mnou. Peniaze ma nezaujímali. Vyhral som toho veľa, získal status a je jasné, že za minimálnu mzdu už jazdiť nebudem. Ide o balans – dostávam to, čo znamenám pre cyklistiku,“ tvrdí sebavedomo. Sagan je jednoducho príbeh z amerického filmu…/agentury/

X X X

  Ani S-300, ani Patrioty. Srbi si vybrali čínsky raketový systém

 Srbsko na sobotňajšej vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3, uviedla rozhlasová a televízna stanica RTS.

Srbsko 30. apríla 2022 na vojenskej prehliadke blízko Belehradu prvýkrát predstavilo verejnosti moderný čínsky systém protivzdušnej obrany FK-3.

Belehrad tak urobil v čase, keď je pre neho s ohľadom na vojnu na Ukrajine stále ťažšie udržiavať krehkú rovnováhu vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom.

Peking predstavuje momentálne pre vojensky neutrálne Srbsko jedného z hlavných partnerov. Balkánska krajina ašpiruje aj na členstvo v Európskej únii a súčasne udržuje priateľské vzťahy s nábožensky a kultúrne spriazneným Ruskom.

Čínsky systém FK-3 je podobný ruskému systému S-300 alebo americkému systému Patriot. Srbsko ho zakúpilo v roku 2019 a prevzalo začiatkom tohto mesiaca. V súčasnosti je jedinou európskou krajinou, ktorá prevádzkuje tento raketový systém, ako aj čínske bojové drony CH-92A.

Srbsko má čínsky raketový systém FK-3

Srbský prezident Aleksandar Vučić si po boku armádnych veliteľov na základni Batajnica prezrel čínsky systém a potom sledoval akrobatickú show, ktorú predvádzali modernizované stíhačky MiG-29 darované balkánskej krajine Ruskom.

„Som hrdý na srbskú armádu, som hrdý na veľký pokrok,“ citovala Vučiča agentúra Reuters. „Chystáme sa výrazne posilniť naše stíhacie letectvo (…) Srbsko je neutrálna krajina a musí nájsť riešenia, ktoré mu umožnia ochrániť svoje nebo a svoj štát,“ dodal.

Dodávka raketového systému FK-3 prinútila niekoľko západných krajín vrátane Nemecka upozorniť Srbsko, že sa od neho ako od krajiny kandidujúcej na členstvo v EÚ očakáva zladenie zahraničnej politiky s dvadsaťsedmičkou. Západ po začiatku vojny na Ukrajine tlačí na Belehrad, aby sa pripojil k protiruským sankciám. To Vučić doteraz odmieta, hoci Srbsko v OSN hlasovalo už trikrát proti Rusku.

Podľa serveru Balkan Insight môže byť zvýšená orientácia na Peking pre Belehrad spôsobom, ako tomuto tlaku čeliť. Prepravu systému FK-3 šiestimi obrovskými čínskymi dopravnými lietadlami Y-20 do Srbska pred viac ako troma týždňami analytici hodnotili ako demonštráciu sily.

Peking vníma Srbsko ako súčasť iniciatívy nového Hodvábneho chodníka, ktorého cieľom je vytvárať nové obchodné príležitosti pre čínske firmy. V balkánskej krajine už Čína investovala miliardy eur, väčšinou vo forme pôžičiek na výstavbu infraštruktúrnych či energetických projektov.

Značná časť technického vybavenia srbskej armády má pôvod v bývalom Sovietskom zväze, hoci silné postavenie si v nej tradične zachováva domáci vojenský priemysel. Rusko je súčasne jedným z jej hlavných dodávateľov. Srbsko je tiež závislé na dodávkach ruského zemného plynu a ropy.

Vučič dnes tiež uviedol, že Srbsko chce do konca roka alebo začiatkom budúceho roka od Francúzska kúpiť 12 viacúčelových stíhacích lietadiel Rafale. V rokovaní je podľa Vučiča aj kúpa 12 bojových lietadiel Typhoon od Británie./agentury/

X X X

Z opusteného domu Zechentera v Kremnici má vzniknúť Európsky literárny dom

 Namiesto plánovaných bytov má dom slúžiť prekladateľom slovenskej literatúry.

Opustenému historickému domu, ktorý v 19. storočí patril banskému lekárovi a spisovateľovi Gustávovi Kazimírovi Zechenterovi – Laskomerskému, roky chýbal účel, tým posledným boli sociálne nájomné byty.

Keď mesto ako majiteľ pred časom avizovalo jeho rekonštrukciu na štyri byty, hoci tentoraz nie sociálne, proti zámeru sa postavili odborníci a aktivisti zo združenia SOS Kremnica, ktoré sa dlhodobo venuje záchrane pamiatok.

Jeho predseda, historik Daniel Haas Kianička upozorňoval na historickú hodnotu pamiatky zo 16. storočia, aj na susedný park, obľúbenú Zechenterovu záhradu. Hovoril o tom, že celý areál by mal slúžiť komunite a niekoľko bytov by bolo premárnenou príležitosťou.

Samospráva napokon po tlaku verejnosti zverejnila výzvu, že dom plánuje zrekonštruovať, no hľadá partnerov, ktorí by ponúkli udržateľný projekt jeho využitia.

Prestíž mesta aj krajiny

Na aktivity kremnického združenia zareagovali architekti, ktorým v Kremnici počas koronakrízy chýbala kancelária. Prišli teda s myšlienkou coworkingu, zdieľaného pracovného priestoru.

Zároveň sa ozvali aj významné slovenské prekladateľky zo združenia Mona Sentimental, ktoré chcú budovu, kde žil a tvoril Zechenter, zmeniť na Európsky literárny dom. Vzniklo by miesto, kam by prichádzali pracovať prekladatelia slovenskej literatúry do cudzích jazykov aj spisovatelia.

„Takéto prekladateľské domy fungujú v rôznych európskych mestách, no na Slovensku žiadny neexistuje. Roky sme hľadali vhodný priestor a táto výzva nás zaujala,“ vysvetľuje prekladateľka a kultúrna manažérka Renata Deáková.

V kultúrnej obci má zámer mnohých podporovateľov a záštitu nad projektom prevzala sociologička, diplomatka a predsedníčka spolku Živena Magda Vášáryová.

Prekladatelia slovenskej literatúry do cudzích jazykov by podľa Deákovej slov našli v Kremnici pokoj na prácu aj inšpiratívne prostredie. Združenie chce pre prekladateľov vytvoriť štipendijný systém na rezidenčné pobyty v Kremnici.

„Využili by sme rôzne grantové schémy, no nielen tie. Osloviť na spoluprácu plánujeme Banskobystrický samosprávny kraj a predovšetkým štát. Práve v jeho záujme je, aby sa slovenská literatúra prekladala a propagovala aj navonok. Ide o kultúrnu diplomaciu, nielen o prestíž mesta, ale celej krajiny,“ povedala.

Kľúčové prepojenie so záhradou

Architekt Robert Táme, jeden z autorov štúdie rekonštrukcie domu, naznačil, že prevádzku prízemia s coworkingom a priestormi, ktoré budú slúžiť aj komunite Kremničanov, dokážu „utiahnuť“ z nájmov za kancelárie. Vrchné poschodie by prevádzkovalo združenie Mona Sentimental.

„Literárny dom Zechenter by bol akýmsi logom, kultúrnou inštitúciu dôležitou pre prezentáciu mesta. Spodná časť by bola verejne prístupná a Kremničania by participovali na tvorbe dramaturgie a programu,“ objasnil zámer. Prispieť by k tomu mala aj navrhnutá komunitná kuchyňa.

Dom zároveň plánujú ešte viac prepojiť s priľahlou Zechenterovou záhradou – odstránením existujúceho plota, no aj otvorením jeho zadnej časti smerom do parku.

„Je veľmi dôležité, aby sa postupne začalo pracovať aj na parku, pretože Zechenterov dom by dobre fungoval v symbióze s parkom a kinom Akropola, rovnako napojeným na záhradu,“ opísal priestor ideálny pre rôzne festivaly.

Obnovu zaplatí mesto

Kremnická samospráva sa so zámerom stotožnila a už od vlaňajška sa v dome uskutočnili aj niektoré rekonštrukčné práce.

„Také, ktoré nijako nedefinovali budúce využitie, keďže sme ho dosiaľ nemali ujasnené. Zatiaľ došlo k sanácii pivničných priestorov, urobila sa prípojka vody, kanalizácie, nasledovať budú prípojka plynu a elektriny,“ vymenoval primátor Kremnice Alexander Ferenčík (nezávislý).

Aktuálne má mesto k dispozícii hotovú štúdiu a architekti začnú pracovať na projektovej dokumentácii. keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, samospráva všetko konzultuje s pamiatkarmi.

„Na tento a budúci rok sú už na Zechenterov dom alokované peniaze z ministerstva financií určené na obnovu pamiatok v historických mestách,“ povedal s tým, že zatiaľ ide o státisíce eur. Budúci rok chce Kremnica žiadať aj o dotácie z výziev ministerstva kultúry.

Dom by mali zrekonštruovať do roku 2024, ktorý bude dvestým výročím narodenia Zechentera – Laskomerského.

Ak do rekonštrukcie významne nezasiahnu problémy s rastom cien stavebných materiálov a prekážky na strane dodávateľov, Ferenčík tento termín vidí reálne.

Za pridanú hodnotu primátor považuje, že celú investíciu do rekonštrukcie zastreší samospráva. Budúce prevádzkové náklady však budú na pleciach organizácií, ktoré budú pamiatku využívať.

Záhradu navštívil aj Jozef II.

Zechenterov dom vznikol v 16. storočí. Jeho neskoro stredoveký pôvod dokazuje podľa historika Haas Kianičku aj gotický polkruhový kamenný portál v suteréne stavby. Na poschodí sa zachovala renesančná nástenná maľba. Objekt mal kedysi aj nárožnú vežu, o čom svedčia zachované veduty.

Už od 16. storočia dom obývali významní mešťania, richtári, hodnostári. V susednej záhrade strávil popoludnie aj syn Márie Terézie Jozef II., ktorý v roku 1764 navštívil Kremnicu. V tom čase mal priestor podľa slov historika „krásnu parkovú úpravu“.

Banský lekár a spisovateľ Zechenter-Laskomerský kúpil dom v 19. storočí a zvláštnu pozornosť venoval aj záhrade. Naposledy slúžil dom na sociálne bývanie, poslední nájomníci z neho odišli približne pred desaťročím. Odvtedy je neobývaný, čiastočne schátral a bol aj terčom vandalov. V súčasnosti ho mesto rekonštruuje, aktuality.sk

X X X

Klimatickú zmenu nepovažujem za katastrofu. Ľudstvo čelí oveľa väčším hrozbám

Americký ekonóm a fyzik David Friedman pripomína, ako sa v minulosti mnohí odborníci mýlili. Už pred vyše 50 rokmi totiž viacerí vedci tvrdili, že sa svet kvôli rýchlo rastúcej populácii ocitne v chudobe a ľudsto bude čeliť nedostatku jedla. Nič také sa však nestalo.

Klimatická zmena prináša svetu mnohé negatívne dopady, s ktorými sa budeme musieť vysporiadať. Ako však upozorňuje v rozhovore pre Aktuality.sk známy ekonóm David Friedman, nemali by sme zabúdať ani na pozitíva suvisiace so súčasným otepľovaním. Väčšinu z nich totiž odborníci prehliadajú.

Váš otec bol jeden z najvplyvnejších ekonómov na svete, ktorý okrem iného vyhral aj Nobelovu cenu. Takisto aj vaša matka bola známa ekonómka. Ako ste boli vychovávaný a aké bolo vaše detstvo?

Mám len tie najlepšie spomienky. Moji rodičia v rámci výchovy pristupovali ku mne a mojej sestre benevolentne. Nikdy nám nehovoril, že toto je pravda, lebo sme to povedali my s pozície starších.

Pamätám si, keď už som bol ja otcom a jeden starší muž upozornil môjho syna, aby ma poslúchal a neodporoval mi. To ma vtedy dostalo, lebo v našej rodine sme neboli na takúto výchovu zvyknutí.

Pritom môj syn sa vtedy mýli, avšak ja som chcel, aby na to prišiel sám prostredníctvom môjho vysvetlenia a nie z pozície nariadenia staršieho človeka. V rodine sme veľmi často debatovali a hádali sa. Nešlo však o žiadny boj. Považovali sme to za mentálne cvičenia.

Spomínam si, ako otec neznášal otázku, koho je to vina. Kedykoľvek padla táto otázka, odpovedal, že to je jeho chyba.

X Aké ďalšie výchovné metódy používali vaši rodičia?

Keď sa moji rodičia zobrali, tak sa dohodli, že niektoré vety a pravidlá nahradia rovno číslami. Mali ich viac, avšak jedno sa zachovalo najdlhšie a používame ho aj my v rodine. Je to číslo 2 a jeho význam je: ty si mal pravdu a ja som sa mýlil.

X Prečo sa rozhodli používať čísla? Má to nejaké vysvetlenie?

Je jednoduchšie použiť číslo, ako vysloviť to, že sa mýlim.

Aby som sa však vrátil k predchádzajúcej otázke. Raz sme išli navštíviť starých rodičov z matkinej strany. Mal som vtedy asi tak 10 alebo 11 rokov. Cestovali sme na západné pobrežie vlakom do Portlandu v štáte Oregon.

Otec mne a sestre ponúkol možnosť výberu. Buď budeme cestovať v ležadlovom vagóne a budeme musieť spať alebo použijeme klasický sedací vagón, pričom budeme môcť zostať hore a ušetrené peniaze dostaneme ako extra vreckové.

X Ako ste sa rozhodli?

Samozrejme, sme zostali hore a zobrali peniaze. A takýmto spôsobom slobodného výberu sme boli vychovávaní po celý čas. Rovnaký prístup som potom pochopiteľne zvolil aj ja, keď som sa stal rodičom.

X O čom ste najviac debatovali doma? O ekonómii?

O všetkom možnom, ale, samozrejme, ekonomické témy prevažovali. Aj preto som nikdy nemusel študovať ekonómiu na strednej či vysokej škole. Moje ekonomické myslenie bolo na vysokej úrovni už keď som mal 16 rokov, aj keď som sa nevedel vyjadrovať veľmi odborne. Chápal som však základné ekonomické koncepty – ponuka, dopyt, funkcia cien a podobne.

X Prečo ste sa vlastne rozhodli študovať fyziku a chémiu a nešli ste v stopách vašich rodičov?

Pretože som nechcel byť celý život spájaný s nimi. Chcel som ísť svojou vlastnou cestou. Navyše v tom čase ma fyzika veľmi priťahovala. Je to totiž nádherná a zaujímavá veda.

X Ale na ekonómiu ste nezanevreli a venovali ste sa jej aj popri fyzike.

Nikdy som sa jej nevzdal, aj keď som ju neštudoval na žiadnej univerzite. Spomínam si ako zhruba pred 50 rokmi sa rozprúdila v USA debata o tom, ako má človek negatívny vplyv na životné prostredie. Pripomína mi to dnešnú situáciu.

Mnohí vedci a odborníci vtedy tvrdili, že vďaka enormne rastúcej populácii celý svet postihnú nedostatky jedla a hladomory. Jeden môj známy, ma oslovil s tým, či by som sa na túto problematiku nepozrel cez perspektívu voľného trhu.

X A k akým záverom ste došli vašim pozorovaním?

V prvom rade je veľmi ťažké vyhodnodiť, do akej miery je prínosné pre rodinu ďalšie dieťa. Niekto to môže subjektívne vyhodnotiť ako príťaž a niekto zase naopak. Problém je, že keď sa začnete pozerať na svet s tým, že nárast populácie je zlý a má negatívne dopady, tak nič iné vám z tohto pozorovania ani vyjsť nemôže.

X Váš záver bol teda aký?

Jednoducho nebolo možné jednoznačne preukázať negatívne dopady nárastu populácie vo svete. Rovnako tak som však nedokázal ani jasné pozitívne dopady. S odstupom času však môžeme s určitosťou povedať, že predikcie o katastrofalnych dôsledkoch čoraz väčšieho počtu ľudí na našej planéte boli chybné. Nič také sa nestalo. Aj keď nás je stále viac, tak chudoba vo svete sa neustále znižuje, prípady hladomorov sú taktiež ojedinelejšie.

Podobnú debatu teraz vedieme ohľadom vplyvu človeka na našu klímu. Na jednej strane neustále zdôrazňujeme, ako emisie skleníkových plynov zvyšujú teplotu na planéte, avšak o tom, ako viac CO2 v atmosfére zlepšilo výnosnosť obilnín o približne 30 percent sa už veľmi nehovorí. Pritom je to veľmi zásadný prínos.

Rovnako tak mnoho vedcov hovorí o náraste počtu úmrtí v dôsledku vysokých globálnych teplôt. Na druhej strane len málo odborníkov poukazuje na iných súvisiaci fakt, a to že vďaka nárastu teplôt nám výrazne poklesli úmrtia v dôsledku nízkych teplôt. A to sú fakty, ktoré boli zverejnené aj v odbornom časopise Lancet.

Momentálne pracujem na ďalšej knihe, v ktorej okrem iného vypočítavam, o koľko viac pôdy na obhospodarovávenie získa svet vďaka rastúcim teplotám. Lebo používanie zeme je limitované predovšetkým chladným počasím.

X Viete povedať zhruba nejaké číslo?

Pokiaľ sú moje prepočty správne, tak podľa odhadov, ktoré zverejňuje medzivládny panel IPCC, svet bude mať o 500 percent viac pôdy na obrábanie vďaka teplejšej klíme v porovnaní s územiami, ktoré budú zaplavené v dôsledku nárastu svetovej hladiny oceánov.

Takže, ako môžete vidieť, nemôžete jednoznačne hovoriť len o negatívach klimatických zmien.

X Môžete ešte uviesť aj iné príklady?

Samozrejme. Známe je tvrdenie, že globálna zmena zapríčiňuje to, že oceány sa okyslujú. Toto tvrdenie považujem za nepresné a zavádzajúce. Súčasné pH oceánov je zhruba 8,4, čo znamená, že sú mierne zásadité. Táto hodnota sa postupne znižuje, čo technicky znamená posun k neutralite, teda k hodnote pH 7. Nikto v súčasnosti nevie povedať, či v skutočnosti táto hodnota poklesne pod pH 7 (kyslé prostredie) alebo sa to niekde zastaví nad úrovňou pH7, čo budeme potom považovať len za adaptačný proces oceánov na súčasné klimatické zmeny.

Mali by sme nad toutou problematikou uvažovať oveľa viac v širších kontextoch a v historicky dlhších časových obdobiach. Keď budeme vychádzať z dlhodobých pozorovaní, tak zistíme, že v súčasnosti máme síce teplejšiu klímu, avšak z dlhodobejšieho časového hľadiska aktuálna globálna teplota je na spodnej hranici priemeru.

X Podľa známeho hokejkového grafu sú však aktuálne globálne teploty rekordne vysoké a stále rastú.

Problém je, že tento často používaný graf zachytáva len zhruba posledných 2-tisíc rokov a naša planéta je tu oveľa dlhšie. Vôbec nejdem spochybňovať údaje hokejkového grafu. Považujem ich za správne a za posledných 2-tisíc rokov máme najteplejšie obdobie, ale ide o veľmi úzke časové obdobie.

Musíte si uvedomiť, že historicky väčšinu času neboli naše oba póly pod ľadom. Pod ním sa ocitli, keď prišli doby ľadové. Čiže súčasné topenie ľadovcov nie je nič nezvyčajné a môžeme tak povedať, že sa nachádzame ešte v neskoršom období doby ľadovej.

X Aký je podľa vás vplyv človeka na klímu?

Pochopiteľne ľudia svojim konaním ovplyvňujú planétu. Vo všeobecnosti sa však konanie človeka negatívne spája s prírodou od začiatku priemyselnej revolúcie, kedy začali výraznejšie rásť emisie CO2. Keď sa však pozriete na dlhšie časové obdobie, tak zistíte, že globálna teplota začala rásť už niekoľko tisíc rokov dozadu. A to v čase, keď naši predkovia začali s intenzívnejším poľnohospodárstvom, postupne dochádzalo k odlesňovaniu, čo sa odrazilo aj na celkovej klíme. Či je to úplne negatívne, ako to hovorí dnes veľká časť vedcov, to si nedovolím tvrdiť, lebo ako som už spomenul, máme tu aj pozitívne príklady.

Zoberme si napríklad Viliama Nordhausa, ktorý nedávno dostal Nobelovu cenu za ekonómiu. On je zástancom aktívneho boja proti klimatickej zmene. Napriek jeho aktívnemu postoju sám konštatuje vo svojej knihe, že pokiaľ svet nič neurobí, tak dopad na svetovú ekonomiku do konca tohto storočia to bude mať v hodnote 2,5 percenta globálneho hrubého domáceho produktu (HDP). To sú relatívne nízke náklady.

Sám Nordhaus pripúšťa, že v jeho predpovediach je veľmi veľká neistota. Ak máme veľa neznámych, prečo by sme sa mali púšťať do nejakých aktívnych krokov, ktoré sú nákladné a drahé.

X Takže keby ste mali úplne zjednodušiť váš postoj ku klimatickej zmene, ako by ste ho vysvetlili v zopár vetách?

Závery medzivládneho panelu IPCC sú pravdepodobne správne, aj keď by sme mali mať neustále na pamäti, že ide o veľmi komplikovaný systém a my sa môžeme mýliť. Na druhej strane by sme sa nemali zameriavať len na negatíva spojené so zmenou klímy, ale mali by sme ich posudzovať komplexne, vrátane pozitívnych dôsledkov.

Jednou z predpovedí IPCC je, že počet hurikánov v budúcnosti poklesne, ale budú silnejšie. Takže nejde o úplne katastrofickú a negatívnu prognózu. Podobne je to aj s prípadným nárastom hladiny oceánov a morí. Tie by mali narásť o približne jeden meter. Ak si pozriete nadmorské výšky napríklad západného pobrežia USA, tak by to znamenalo, že oceán sa posunie o približne 100 metrov na pevninu. To podľa mňa nie je vôbec katastrofa.

Za oveľa väčšiu hrozbu považuje niečo iné.

X Čo konkrétne nás ohrozuje viac ako klimatická kríza? Mnoho politikov, vedcov a analytikov práve toto považujú za najväčšiu výzvu v najbližších desaťročiach.

V mojej poslednej knihe som opísal, ako nás skôr môže zabiť technologický pokrok ako zmena klímy.

X Technologický pokrok však považujeme za niečo dobré, čo ľudstvu pomáha a nie nás ohrozuje.

Netvrdím, že takýmto smerom pôjde technologický pokrok, ale je tu riziko takejto možnosti. Podľa mňa nás ohrozujú biotechnológie, nanotechnológie a umelá inteligencia. Všetky tieto technológie sú ešte len v počiatočných štádiách vývoja, čo znamená, že v týchto oblastiach ešte príde k veľkým objavom a pokrokom.

Bohužiaľ, existuje veľké riziko, že sa môžu dostať k veľmi nebezpečným ľuďom a to potom bude mať katastrofické dopady na ľudstvo.

X Keďže ste aj ekonóm, myslel som si, že ako jednu z veľkých hrozieb spomeniete narastajúcu infláciu, ktorú svet už pociťuje niekoľko mesiacov. Z toho, čo ste povedali, zrejme výrazne zdražovanie nepovažujete za nejaký problém.

Vzrastajúcu infláciu považujem za problém, ale rozhodne to nebude katastrofa. Podobné cenové nárasty sme zažili aj v minulosti a ekonomiky sa z toho dostali. Znovu sa na to pozerám komplexne.

Pre jednu skupinu ľudí, teda sporiteľov, ako aj dôchodcov, ktorí majú odložené peniaze predstavuje inflácia niečo zlé. Na druhej strane dlžníci si polepšia. V konečnom dôsledku tak príde k prerozdeleniu bohatstva.

David Friedman je akademický ekonóm a právny teoretik s doktorátom z fyziky, ktorý je po dvadsiatich troch rokoch vyučovania na Santa Clara University School of Law na dôchodku. Vo svojom výskume sa zameriava na rôzne aspekty práva a ekonómie, alternatívne právne systémy, ako aj na ďalšie oblasti, napríklad historické perspektívy slobody, počítačové technológie, zločin a súkromie, aktuality.sk

 X X X

 Pristávaciu dráhu medzinárodného letiska v Odese údajne zničila raketa

Ruským vojskám bojujúcim na východe Ukrajiny sa podarilo na niektorých miestach mierne postúpiť.

Ruská raketa zasiahla a zničila pristávaciu dráhu medzinárodného letiska v ukrajinskom prístavnom meste Odesa, uviedol v sobotu prostredníctvom aplikácie Telegram gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko. TASR informáciu prevzala od agentúry AFP.

„Nepriateľ dnes (v sobotu) zasiahol (letisko v Odese) raketou pobrežnej obrany typu Bastion, ktorá bola odpálená z Krymu. Pristávacia dráha letiska Odesa bola zničená,“ uviedol gubernátor s tým, že útok si nevyžiadal žiadne obete.

Ruským vojskám bojujúcim na východe Ukrajiny sa podarilo na niektorých miestach mierne postúpiť, úspechy však dosiahli aj ukrajinské sily, ktoré oslobodili viaceré obce v okolí mesta Charkov, pripomína AFP.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková oznámila v sobotu, že počas najnovšej výmeny osôb zajatých ruskými silami bolo oslobodených štrnásť Ukrajincov vrátane tehotnej vojačky.

Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu (24. februára) sa medzi Moskvou a Kyjevom uskutočnilo viacero výmen väzňov. Ukrajina vo štvrtok oznámila, že získala späť 33 vojakov a 12 civilistov. Minulý týždeň bolo oslobodených 19 Ukrajincov, niekoľko dní predtým sa udiala výmena zahrňujúca 76 ľudí, uvádza Kyjev, aktuality.sk

 X X X

Trafil presne? Djokoviča nemusia v USA ani Británii, lebo je z Balkánu

 Prvý Slovinec, ktorý bol v top 100 rebríčka Blaž Kavčič sa v rozhovore pre slovinské médiá rozhovoril o ikonickej trojici tenistov Djokovičovi, Nadalovi a Federerovi.

 O Nadalovi povedal, že je zo spomínanej trojice najvyspelejší v súvislosti s prognózami na začiatku jeho kariéry. V prípade Federera zase ide o tenisovú poéziu. A Djokovič?

Tomu dáva jeho o dva mesiace mladší rovesník Kavčič najväčšie šance, aby sa stal tenistom s najvyšším počtom grandslamových titulov.

 „Djokovič je úplne odlišný, ako Nadal. Je temperamentný a nezaprie v sebe balkánsky typ. V mladších kategóriách som s ním trávil veľa času,“ uviedol Kavčič.

Svetovú jednotku označil sa skvelého a milého chlapíka, ktorý však dopláca na svoju mentalitu. „Ja sa s ňou viem stotožniť, ale zo širšieho pohľadu mu ubližuje, lebo preto nie je obľúbený. To preto, že pochádza z Balkánu. Nám je to jedno, ale takým Američanom a Britom sa to nepáči,“ hovorí Slovinec.

 Okrem milej povahy si Kavčič slávnejšieho srbského súpera váži aj pre mnohé iné veci. No najviac asi preto, čo robí pre ostatných tenistov.

„Je jediný z najužšej špičky, ktorý bojuje za práva hráčov ako som ja a za tých, ktorí sú v rebríčku nižšie. Vždy je pripravený pomôcť,“ dodal Kavčič s tým, že Nadal a Federer sa v posledných rokoch o problémy iných moc nezaujímali./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.