Za komunistů PHM 2.50, za Fialy s USA, Anglií, za 60 Kč. ODS, Zeman, odvolat Fialu, mld. škody lidí…    

 Věřící Fiala, jak oznámil spolu s manželkou ve Vatikánu papeži, se nechová a nejedná, jako věřící, protože každý papež a sám Bůh se snaží lidem co nejvíce pomáhat. Fiala dělá úplný opak. Vystudoval levně za komunistů, ale teď, co se dostal snadno ke korytu premiéra s miliony, už obyčejné lidi a firmy nevidí a podráží je na každém kroku.

Přestal myslet na levné suroviny pro ĆR z Ruska, plyn, ropu, energii, ale snaží se rovnat Bidenovi, USA, Johnsonovi, Anglii a spol. Spolu s nimi se zapojil do válek, které oba politi stále vyvolávají, což není zadarmo. 

Od Fialy se musí ČR odpoutat a zbavit se ho, protože už dnes je jasné, že ČR je na dně, v katastrofě. Fiala zničil Klausovu ODS, která s jeho vedením se snažila o prosperitu země, lidí, firem, i když měla potíže hlavně s lidovci, kteří proti Klausovi zorganizovali puč. Dnes se Fiala Klausovi straní, protože chce ukázat, že je chytřejší a spolehlivější politik a ekonom, než Klaus.

Opak je však pravdou, protože i Klaus si vážil toho, co se za komunistů začalo v ČR budovat, jako levné družstevní byty svépomocí, nebo je budovaly podniky pro své pracovníky, JZD, státní statky a podobně. Každý zájemce o byt zaplatil zálohu 25 tisíc a brzy měl byt. Dnes žádná taková možnost není.

Jak bydlí Fiala? Má státní byt, nebo v osobním vlastnictví, když má miliony?

Každý je ale nemá. Mnozí lidé v celé ČR bydlí pod mosty, nebo v kanálech, ale Fiala proti tomu nic nedělá. Bere to jako úroveň Západu, jemuž začal sloužit s Bidenem a Johnsonem, a dokonce lidi z ČR vyhnal na ulici z ubytoven, kolejí a podobně, a všude ubytoval Ukrajince, jichž je v ČR přes 400 tisíc.

A všude mají přednost. To je politika Fialy, jak tvrdí odborníci. Místo toho už dávno měl Zelenského přestal poslouchat, nedodával mu žádné zbraně a nařídil mu jednat o konci bojů, kde jsou zbytečně mrtví.

Zdůraznit by to měl Fiala i jeho manželce, která vykřikuje do světa, že je Ukrajina zničena a je tam mnoho nebožtíků. Je to jedině vinou jejího manžela, protože už dávno byl pro ukončení války na Ukrajině i Izrael, ale Zelenskyj jako Žid to odmítl.

Poslouchá tedy spíš USA, Anglii a další politiky? Potom i tam by tedy měl přemístit uprchlíky z Ukrajiny místo do ČR za pomoci Fialy. A právě tím Fiala škodí vlastnímu národu ČR, ekonomice, firmám. A proto už povstaly tisíce občanů proti Fialovi a bude jich určitě ještě víc. Protože nic pro lepší život v Evropě nedělá ani EU, Leyenová, Michel a Německo, jako velmoc. I tam by bylo třeba vyměnit Scholze, jako v ČR Fialu.

X X X

POLITICI  KRITIZUJÍ   FIALU   ZA  VÝROKY  O  RUSKU.  PRÁVĚ  JEDINĚ  RUSKO  MŮŽE  ČR  A  EVROPU  ZACHRÁNIT  PŘED  KATASTROFOU  A  MRZNUTÍM

Vládní ministři i opoziční politici reagují na výrok premiéra Petra Fialy o proruských svolavatelích sobotní demonstrace proti vládě. Podle hejtmana Jihočeského kraje a předsedy Asociace krajů Martina Kuby byla jeho slova nešťastná. Vláda by podle něj neměla podceňovat strach lidí ze současného zdražování a krize a měla by jim dát jasně najevo, že je situací provede.

Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle policie kolem 70 tisíc lidí. Premiér Fiala v reakci na to novinářům řekl, že je jasné, že se v Česku objevují dezinformační proruské kampaně a někdo jim podléhá.

Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ doplnil Fiala.

Podle Martina Kuby by vláda neměla podceňovat strach lidí ze současného zdražování a energetické krize a měla by jim dát jasně najevo, že je situací provede. „Výrok samotný není šťastný, je nutné se zamýšlet nad tím a podívat se, co tam lidi vede, a pokud to vláda bude ignorovat, tak může nastat problém,“ komentoval v neděli v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News Kuba premiérova slova.

Podle něj je jasné, že se země dostává do dezinformační války a že se na organizaci sobotní demonstrace podíleli proruští aktivisté. „Úkolem této vlády je dát jasně najevo lidem, že je tou situací provedeme, to patří k demokracii, vláda má za to odpovědnost,“ doplnil.

Za nešťastný označila výrok Fialy k demonstraci i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová. Uvedla, že by se neshodla se všemi řečníky na demonstraci, ale protestující lidé měli její podporu. Vláda podle ní řeší současnou situaci špatně.

Pochopení pro účast lidí na demonstraci vyjádřil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. I on uvedl, že není možné takto velký protest komentovat jen slovy o proruských svolavatelích demonstrace. „S těmi vláda musí mluvit a nejde to smáznout tím, že organizátory demonstrace označíme za lidi podporující Putina. Věřím tomu, že ministři v posledních dvou týdnech pochopili, že situace není jednoduchá,“ prohlásil Půta.

Podle poslance SPD Jana Hrnčíře byly Fialovy výroky arogantní a hloupé. Řekl, že si nemyslí, že demonstraci svolaly proruské síly. Projevy na demonstraci se podle něj týkaly zoufalé situace, kdy vláda není schopna lidem pomoct.

„Nervozita ve společnosti je obrovská, nebudu pohrdat a nálepkovat lidi, kteří se sejdou k demonstraci,“ prohlásil v neděli také ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že chápe lidi, kteří na demonstraci přišli. Vicepremiér zároveň uvedl, že Fiala mluvil o organizátorech akce. „Nehovořil o občanech, kteří přišli vyjádřit svůj názor, ale o svolavatelích. Největší hrozbou hybridní války, která se tady vede, je tvrdé rozdělování společnosti. Někteří lidé z politické scény to úmyslně podněcují,“ dodal Rakušan.

Demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou vlády a chtějí změnu. Z pódia pod sochou svatého Václava řečníci kritizovali především vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Organizátoři uvedli, že požadují okamžitou demisi Fialova kabinetu a vypsání nových parlamentních voleb. V případě nesplnění požadavku hrozí vyhlášením odporu.

X X X

Varování vládě z vlastních řad. Na Václaváku nebylo 70 tisíc proruských trollů, říká Kuba

Na masovém protestu se mohli podílet proruští příznivci, 70 tisíc lidí na demonstraci ale není málo. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to uvedl hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Politik ale zároveň varoval před tím, aby se protest neodmítl prostým argumentem, že jsou všichni účastníci proruští trollové.

Kuba v pořadu Partie uvedl, že se celá společnost dostává do informační války. Úkolem vlády je proto dát jasně a srozumitelně najevo, jak se se současnou energetickou krizí vypořádá. Podle něj by se ale neměla debata o demonstraci končit nálepkováním účastníků. „Něco tam ty lidi vede, 70 tisíc není málo. Před půl rokem by se tam nesešli. Vede je tam frustrace, vidí věci, které neumí řešit, bojí se, co přijde,“ řekl Kuba.

 Hejtman také zdůraznil, že 70 tisíc lidí na protestu není v současné době malý počet. „KSČM zůstala mimo Sněmovnu o 75 tisíc hlasů. ČSSD o 18 tisíc, Přísaha o 17 tisíc. Jeden a půl Václavského náměstí a volby by dopadly úplně jinak. Byla by tu úplně jiná vláda. Varuju všechny, abychom to nesmázli jen s pocitem, že to jsou proruští trollové,“ konstatoval Kuba.

 Na přetřes tak přišel i výrok předsedy vlády Petra Fialy (ODS), podle kterého organizátoři protestu patří mezi proruské síly. Na to v pořadu tvrdě zareagoval poslanec Jan Hrnčíř (SPD), který premiéra zkritizoval. „Výroky od premiéra jsou velmi arogantní a hloupé. Samozřejmě pod spoustu věcí, co tam zaznělo, bych se podepsal – otázka energetické krize, kterou vláda není schopná řešit. Jestli ministři začali chápat vážnost situace někdy v srpnu, září, tak je to skutečně pozdě. Vláda měla dávno přijít s účinným řešením a ne svolávat summit a čekat, až s řešením přijde Německo,“ pravil Hrnčíř.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) podobně jako Kuba varoval, že nelze ignorovat demonstraci s účastí 70 tisíc lidí. „Tlak na lidi a jejich účty, téměř 20procentní inflace a složenky, které jim chodí domů, jsou nepříjemným zjištěním pro spoustu domácností. S těmi vláda musí mluvit a nejde to smáznout tím, že organizátory demonstrace označíme za lidi podporující Putina. Věřím tomu, že ministři v posledních dvou týdnech pochopili, že situace není jednoduchá,“ uvedl Půta.

Do vlastních řad však dále pálil Martin Kuba. Podle něj byl Fialův výrok nešťastný a vláda skutečně nemůže ignorovat naštvanost lidí na protestech. Zároveň upozornil, že spousta hlasů v posledních sněmovních volbách propadla. „KSČM, Přísaha, ČSSD a Trikolóra – což je nutno přiznat, nejsou to fanoušci vlády – tak je to 850 tisíc hlasů. To je víc, než dostali kolegové z PirStanu,“ dodal Kuba.

X X X

Zlomím ti brýle a oholím obočí, píšou lidé Fialovi. Výhrůžky smrtí a násilím řeší policie

Policie řeší internetové příspěvky s výhrůžkami smrtí a násilím předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Podle deníku Echo24 to uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík, rozsah vyšetřování ani další detaily nesdělil. Komentáře obsahující hrozby fyzickým napadením řeší politici pravidelně, velký počet výhrůžek na konto premiéra se objevil po sobotní demonstraci na Václavském náměstí. Organizátory Fiala označil za „síly, které se hlásí k proruské orientaci“.

Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle policie kolem 70 tisíc lidí. Premiér Fiala v reakci na to novinářům řekl, že je jasné, že se v Česku objevují dezinformační proruské kampaně a někdo jim podléhá. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat.

 „Interpretace událostí, které jsem měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ řekl předseda vlády před novináři.

Fialova slova  zmínili i organizátoři na protivládní demonstraci. Někteří účastníci akce propukli ve smích, jiní dali najevo, že je nálepkování k proruským silám naštvalo. Pod příspěvky premiéra na Facebooku se vyrojil obří počet kritických ohlasů i výhrůžek fyzickým napadením.

„Proč se tam neukázal? Zm*d. Vsadím se, že by visel místo té ukrajinské vlajky na muzeu,“ napsal naštvaný uživatel ze „společného“ profilu Beáta Martin Gamrátovi ve skupině zaměřené proti Ukrajině. „Fialo, kdybys měl páteř a koule, což nemáš, tak se odstřelíš sám. Ale jsi zamindrákované hovado, a budeš to hrotit tak dlouho, až tě dav oběsí. Hodně štěstí,“ uvedl v diskuzním vlákně uživatel s přezdívkou Fan Tomas.

Neméně vyhrocené příspěvky se objevily i v komentářích na premiérově facebookové stránce. „Vidět tě, asi ti zlomím brýle a oholím obočí, šmejde,“ pohrozil například uživatel David Zucuki.

 „Když s tebou a tou tvou podvodnou a ulhanou vládou nesouhlasím, jsem příznivec Putina? To je výborný, co si dovolíš. Víš co? Choď s ochrankou i na WC. Aby se ti něco nestalo. D*bile,“ připsala rovněž Simona Kudrova. „Je to probruselský a proukrajinský šváb. Takové je třeba zašlápnout,“ přidal se uživatel Jiří George Hrdý.

„Řešíme sérii příspěvků, které k tomuto vyzývají,“ uvedl deníku Echo24 vedoucí oddělení tisku policejního prezidia Ondřej Moravčík. Podle něj v tuto chvíli nelze upřesnit, kolika příspěvkům se vyšetřovatelé věnují.

Nešťastný výrok, 70 tisíc lidí nelze ignorovat

Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) nebyl výrok Petra Fialy příliš šťastný. Vláda by podle něj neměla podceňovat strach lidí ze současného zdražování a energetické krize a měla by jim dát jasně najevo, že je situací provede.

V Partii na CNN Prima NEWS zdůraznil, že 70 tisíc lidí na protestu není v současné době malý počet. „KSČM zůstala mimo Sněmovnu o 75 tisíc hlasů, ČSSD o 18 tisíc, Přísaha o 17 tisíc. Jeden a půl Václavského náměstí a volby by dopadly úplně jinak. Byla by tu úplně jiná vláda. Varuju všechny, abychom to nesmázli jen s pocitem, že všichni jsou proruští trollové,“ konstatoval Kuba.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) podobně jako Kuba varoval, že nelze ignorovat demonstraci s účastí 70 tisíc lidí. „Tlak na lidi a jejich účty, téměř 20procentní inflace a složenky, které jim chodí domů, jsou nepříjemným zjištěním pro spoustu domácností. S těmi vláda musí mluvit a nejde to smáznout tím, že organizátory demonstrace označíme za lidi podporující Putina. Věřím tomu, že ministři v posledních dvou týdnech pochopili, že situace není jednoduchá,“ uvedl Půta.

X X X

Musí lépe komunikovat a být fér. Ministra Síkelu kritizují kromě opozice i vládní kolegové

Ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN) nekritizuje jen opozice, ale i někteří vládní politici. Jedna z největších výtek míří na to, že dostatečně nekomunikuje a nevysvětluje, jak chce bojovat s energetickou krizí. Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan v pořadu Partie přiznal, že se Síkelou na toto téma mluvil a očekává od něj zlepšení.

 Ministr Síkela je v poslední době pod tvrdou kritikou za řízení svého resortu a způsobu, jakým navrhuje řešit energetickou krizi. Opozice mu nejvíce vyčítá jeho váhavost a zdlouhavé procesy, které například doprovázely přípravy úsporného tarifu. Kritikou však nešetří ani vládní politici a jeho straníci.

To je příklad ministra vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. „Já jsem mu vytknul, že musí lépe komunikovat a lépe přednášet nápady veřejnosti. To je oblast, kde jsem uznal, že má rezervu. Pan Síkela v neděli vystoupil u konkurence. Je to člověk, který byl schopen naplnit zásobníky plynu a je to člověk schopný vést diplomatická jednání. Jeho ekonomický background je velmi silný,“ řekl Rakušan s tím, že Síkela bude více chodit do médií.

Síkela pobouřil některé hejtmany svým výrokem, že nenakoupili energie na příští rok a nyní tlačí vládu, aby situaci řešila. To vyčítá ministrovi průmyslu například šéf Asociace hejtmanů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). „Výroky pana ministra Síkely, že kraje nevysoutěžily energie, jsou nefér. Snažíme se o to čtyři měsíce. To je úplně mimo, co říká o tom, jak se chovaly kraje. Když soutěžíme, tak přes obchodníka a příspěvkové organizace, teď se nedal nakoupit takový objem. Kraje jsou na tom s problémy v podstatě stejně, kromě dvou,“ řekl Kuba v pořadu Partie na CNN Prima NEWS.

Síkela slíbil řešení

Podle Kuby je situace komplikovaná, a to je také jeden z důvodů, proč se hejtmani ozvali. Šéfové krajů totiž neměli jedinou zprávu o tom, že by se chystalo nějaké řešení energetické krize. „Máme tam kolegy ze STAN, ptal jsem se jich, a ani oni neřekli, že má pan Síkela plán. Jako hejtmani jsme se domluvili, že v energiích nebo covidu se chováme velmi korektně a snažíme se přijít s věcnými řešeními,“ řekl dále Kuba.

Smířlivěji k ministrovi hovořil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Ten měl totiž se Síkelou v minulém týdnu jednání, ze kterého vyplynula větší pomoc domácnostem a krajům. „Měl jsem možnost s ním v končícím týdnu mluvit a pokud předloží ty věci, o kterých informoval, má moji podporu,“ řekl Půta.

Tvrdě Síkelu zkritizovala opoziční poslankyně a bývalá předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Podle ní ministr prakticky nekomunikuje. „O úsporném tarifu se dozvíme, že byl schválen v červnu. Teď se schvaloval znova nějaký prováděcí předpis. Občané se dozví, že letos možná dostanou dva tisíce. Pořád nikdo nic neví. STAN nyní bojuje, aby to bylo více. Proč ale ostatní státy řeší vše na své úrovni? Máme předsednictví Evropské rady od 1. července, proč už to neudělal dříve? Proč až v září? Může mi to někdo vysvětlit?“ ptala se Mračková Vildumetzová.

X X X

Chcete rozvrátit Rusko, vy zvrhlíci. Hrajete šachovou partii se smrtí, hrozí Západu Medveděv

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv opět pohrozil Západu. Ve svém sobotním prohlášení na sociální síti Telegram obvinil Spojené státy a jejich spojence ze snahy zosnovat rozpad Ruska, což označil za „šachovou partii se smrtí“. Medveděv se řadí k zastáncům tamní aktuální politiky.

  Svůj příspěvek na komunikačním kanálu Telegram zveřejnil Medveděv krátce poté, co se zúčastnil posledního rozloučení s bývalým prezidentem SSSR Michailem Gorbačovem. V textu odkázal na rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a obvinil Západ ze snahy zosnovat rozpad současného Ruska.

 „Sleduji, jak zámořští analytici opět s třesoucíma se rukama píší o nevyhnutelnosti zániku všech říší. A mnozí západní politici o tom mluví nahlas. Španělské impérium se zhroutilo, britské impérium se zhroutilo a další říše ukončily svůj věk. Ale Rusko ne, i když se rozpadl SSSR. A to je prý špatně. Proto se snaží všemi možnými prostředky dohnat naši zemi k rozpadu a využívají k tomu vojenský konflikt na Ukrajině,“ napsal ve svém příspěvku na sociálních síti Medveděv.

Podle něj chtějí „anglosasové využít válku na Ukrajině k tomu, aby zemi ochromili“. Řekl, že USA a jejich spojenci chtějí Rusko „roztříštit na kousky“, což přirovnal k rozpadu SSSR.

„Je jasné, že to všechno jsou špinavé sny anglosaských zvrhlíků, kteří usínají s tajnou myšlenkou na rozpad našeho státu. Kteří přemýšlí o tom, jak nás rozsekat a roztrhat na malé kousky. Takové pokusy jsou však velmi nebezpečné a neměli bychom je podceňovat,“ pokračoval bývalý ruský prezident.

Soudný den lidstva

„Tito snílci záměrně ignorují jeden axiom: násilný rozpad jaderné mocnosti je vždy šachovou partií se smrtí, v níž s přesností tahu poznáte, kdy je to šach a mat. Soudný den lidstva,“ dodal v závěru příspěvku Medveděv.

Podotkl, že veškerý jaderný arsenál zůstal po rozpadu SSSR pod správou Ruska. „Zůstal v naší zemi a udržujeme ho na velmi vysoké úrovni. To je nejlepší zárukou zachování velikého Ruska,“ uzavřel ruský politik.

 Medveděv se během svého prezidentského mandátu v letech 2008 až 2012 prezentoval coby reformátor, který chtěl zlepšit vztahy se Západem. Sliboval modernizaci a liberalizaci a často mluvil o své lásce k blogům a technologickým vymoženostem. Dokonce navštívil Silicon Valley a od Steva Jobse dostal nový iPhone 4. Od letošního 24. února, kdy Rusko zahájilo vojenskou agresi na Ukrajině, se však projevuje jako hlučný zastánce tvrdé linie.

„Často se mě ptají, proč jsou mé příspěvky na Telegramu tak ostré,“ napsal nedávno místopředseda ruské bezpečnostní rady. „Dobře, odpovím: nenávidím je. Jsou to bastardi a zvrhlíci. Chtějí, abychom my, Rusko, zemřeli. A dokud budu naživu, udělám všechno pro to, aby zmizeli.“ Neupřesnil, zda se dotyční „oni“ vztahují k Ukrajincům, západním politikům, nebo k obojímu.

 X X X

DALŠÍ  DEMONSTRACE  PROTI  FIALOVI?  BUDE  TO   MILION  I  VÍC  LIDÍ?  FIALA  ODSTOPUPIT,  ŠKODÍ  ČR

Poslanec Fiala: Že si lidé mají plést svetry? Brzo jich bude demonstrovat půl milionu, varoval Fiala vládu

Pokud vláda Petra Fialy (ODS) nebude naslouchat kritickým hlasům a neudělá nic s energetickou krizí, může očekávat daleko masivnější protest. Vládní kabinet před tím varuje opoziční poslanec a místopředseda SPD Radim Fiala. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS také uvedl, že na další demonstraci se může sejít až půl milionu účastníků.

Protivládní demonstrace byla varováním, že vláda má začít jednat a představit řešení energetické krize. Opozice žádá především jasné a konkrétní body pomoci. Místopředseda hnutí SPD a předseda poslaneckého klubu Radim Fiala řekl, že v opačném případě se má vláda připravit na další demonstraci.

 „Pokud pan předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) říká, že si mají lidi pomoct sami, nebo paní předsedkyně Sněmovny Pekarová (TOP 09) bude říkat, že si mají uplést dva svetry, není to řešení. Jestli nebudete nic dělat, pane ministře, tak tam za chvíli bude půl milionu. Na hranici chudoby je 300 tisíc důchodců a milion a půl lidí z mladých rodin,“ řekl v Partii Fiala, který vystoupil proti ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

 Opoziční poslanec také vládě vytkl, že svou nečinností rozděluje společnost. Důvodem je, že vládní kabinet nemá žádnou koncepci, jak proti vysokým cenám energií zakročit. „Lidé nepřišli na Václavské náměstí proto, že jsou proruští. Mají prostě strach, že nezajistí své základní lidské potřeby,“ řekl dále Fiala.

Rakušan Fialovi oponoval, že vláda chystá celoevropské řešení, které bude na stole 9. září. K tomu připravuje ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) národní řešení, které se zaměřuje na výrobní marže.

Další protivládní protesty mohou následovat

Sobotní demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě byla společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou vlády a chtějí změnu. Z pódia pod sochou svatého Václava řečníci kritizovali především vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády.

Na závěr více než tříhodinové akce organizátoři vyhlásili požadavky. Patří mezi ně zejména demise vlády a vypsání nových voleb. „Požadujeme zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce,“ uvedli s tím, že už nyní jednají o vyhlášení stávky s odbory, podnikateli, zemědělci, starosty, dopravci a dalšími organizacemi.

X X X

Šéf německých policejních odborů chce hraniční kontroly s Českem kvůli migraci

Šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz chce, aby ministryně vnitra Nancy Faeserová nařídila hraniční kontroly s Českem. Řekl to v neděli deníku Bild. Do Německa podle tajné migrační zprávy německé vlády míří přes Česko stále větší počty migrantů bez potřebných dokladů, uvádí Bild.

„Ministryně vnitra Nancy Faeserová by měla okamžitě nařídit stacionární hraniční kontroly s Českem,“ řekl Teggatz. Dodal, že převáděči si vytvořili nové trasy, které vedou do Německa přes Slovensko a Česko.

Letos v červnu spolková policie zaznamenala na 2000 nedovolených vstupů do Německa přes českou hranici, což bylo podle vládní zprávy, na kterou se Bild odvolává, o 140 procent více než v červnu loňského roku. V srpnu pak policie napočítala přes 3000 takových nedovolených cest jen přes sasko-českou hranici.

Do Saska nejčastěji migranti jezdí vlakem z Prahy, případně po dálnici spojující Prahu s Drážďany, využívají ale i dálnici A4 z Polska do Drážďan. Zpráva dále uvádí, že nejčastěji do Německa přes Česko cestují Syřané, Afghánci a Iráčané.

„Tento vývoj je alarmující a je to další indicie toho, že ochrana vnějších evropských hranic vykazuje značné nedostatky,“ řekl ke statistikám Teggatz.

X X X

Polský požadavek na reparace je výrazem frustrace z Německa, říká odborník

Požadavek Varšavy na reparace za škody způsobené nacistickou okupací reflektuje široce sdílený polský pocit, že Německo má vůči Polsku stále nevyřešený dluh. Je též vyjádřením frustrace, že Berlín apeluje na solidaritu s Ukrajinou a vůči Polsku, jež nese největší náklady pomoci Ukrajině, tak vstřícný není, říká v rozhovoru pro iDNES.cz ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Proč se polský požadavek na reparace objevil právě teď?

Polská strana poukazuje na to, že problém je dlouhodobý. V polsko-německých vztazích se objevuje od šedesátých let, s větší intenzitou pak po roce 1989. Současná zpráva na téma válečných škod je výsledkem práce, která probíhala od roku 2017, kdy byla svolána parlamentem speciální komise, která měla kvantifikovat v Polsku zažitou představu, že je tu ze strany Německa nesplacený dluh. Ne náhodou byla zpráva symbolicky zveřejněná 1. září na výročí začátku druhé světové války (za počátek druhé světové války se považuje přepadení Polska nacistickým Německem 1. září 1939, poznámka redakce).

Lze samozřejmě hledat i další důvody, vnitropolitické či zahraničněpolitické. Musíme si uvědomit aktuální kontext Polska, které na jednu stranu ze zemí EU nese největší tíhu války Ruska proti Ukrajině, na druhé straně se stále nachází mimo tok peněz z Bruselu, ať co se týče záležitostí spojených s Ukrajinou, tak co se týče národního plánu obnovy.

x Není to netaktické v době ukrajinské války? Neoslabí to společný protiruský postoj?

Myslím, že v tuto chvílí je v Polsku živý pocit, že výzva k solidaritě a jednotnému postupu se využívá jen jednosměrně, ve vztahu k polským požadavkům. Naopak nelze se ubránit dojmu, že ani Berlín ani Brusel nepociťují solidaritu se zemí, která nese největší tíhu pomoci Ukrajině.

x Jak došli k číslu odhadovaných škod 6,2 bilionu zlotých (zhruba 32 bilionů korun)?

Ta zpráva má stovky stran. Jen když jsem se probíral shrnutím, tak to bylo poměrně náročné čtení. Je tu několik úrovní. Jedna úroveň jsou materiální ztráty: ztráty na průmyslu, budovách a tak dále. Druhá úroveň je vyčíslení personálních ztrát, kdy se vypočítává průměrný podíl daného jedince na hrubém domácím produktu v daném okamžiku. Na základě toho se simuluje ztráta, která byla způsobená tím, že tento jedinec zahynul. Na třetí úrovni jsou ztráty v oblasti kultury, které představují soubor národního dědictví. Zpráva se pokouší kvantifikovat i ztrátu způsobenou tím, že po dobu 6 let byly veškeré výnosy hospodářství přesměrovány do Říše. To jsou hlavní pilíře, o které se výpočet opírá.

x Jak Polsko peníze plánuje využít? Dá je do státní kasy, nebo chce odškodnit pozůstalé?

Další osud dokumentu nebyl ještě jednoznačně určen. Jde v první řadě o otevření tématu, o jasný signál směrem k německé straně, že se Polsko hodlá záležitostí zabývat na mezistátní úrovni. Otázku, v jaké formě by vyrovnání mělo proběhnout či k čemu by prostředky měly být určeny, to nebylo předmětem prezentace.

Je to opravdu spíše výzva k otevření diskuze než nějaký jasně strukturovaný návrh. Polsko teď očekává od německé strany dialog, který by přišel s přípustným řešením pro obě strany.

x Má Varšava vůbec šanci tento dialog otevřít, vzhledem k tomu, že Berlín dal znovu najevo, že pro něj je téma reparací už uzavřenou záležitostí?

V roce 2017 jistý německý komentátor napsal, že skutečnost, že Německu se daří stále otázku reparací zahrávat do autu už od roku 1953, je jedním z největších majstrštyků německé diplomacie. Jádro německé argumentace se opírá o události z roku 1953, kdy tehdejší vláda komunistického Polska se vyjádřila v tom smyslu, že Polsko nebude po Německu další reparace požadovat.

Polská strana ale zdůrazňuje, že toto prohlášení bylo učiněno pod sovětským nátlakem, v době kdy nebylo Polsko suverénním státem. Podotýká navíc, že i z hlediska tehdejších zákonů nesplňovalo to prohlášení kritéria ústavnosti

Poláci se též domnívají, že takové gesto má svůj morálně-edukativní rozměr, tedy připomínat bolestivým způsobem nevyřešené skutečnosti. Polsko je jediná země, která až tak výrazným způsobem byla vyloučena z balíku poválečných reparací po roce 1945, i když to byla země s největšími ztrátami z evropských zemí.

Je tu též aspekt apelu na představu současného Německa o sobě samém jako „morálního impéria,“ jak je někdy označováno v tisku.. Apel na zjevnou nespravedlnost, která v tomto případě polské obětí války potkala. Pravděpodobně ale bude v právní rovině polský požadavek Berlínem přijat jako všechny předchozí pokusy Varšavy o vyrovnání. Tedy, nemáme zájem se o tom bavit, protože je to pro nás uzavřená kapitola.

x Má iniciativa podporu Poláků? Proti se postavili opoziční politici a průzkumy nevykazovaly úplně masivní souhlas.

Průzkumy byl mírně ve prospěch, ale politická hodnocení tohoto konkrétního kroku jsou předmětem živé debaty.

Nicméně, v Polsku je většinově pociťovaný nedostatek zadostiučinění za ztráty, které země utrpěla za druhé světové války. Říkáme, že jsme byli jedním z vítězů, ale potkal nás osud horší než poražené. Objevuje se zde též velmi silné rozhořčení, že se v poslední době stále častěji setkáváme s relativizováním toho, kdo byl oběť války a kdo její strůjce. Pokud denně narážíme na fráze typu „polské koncentrační tábory“ nebo „polská SS“ jako v jedné kanadské učebnici, pak tím vzniká pocit, že je potřeba projevit pobouření.

X X X

 Smrt expremiéra Abeho: Církev sjednocení je promyšlený byznys, říká japanoložka

Od atentátu na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho uplynul více než měsíc. Kontroverzní politik známý nacionalistickou rétorikou byl podle japonských médií v úzkém kontaktu s Církví sjednocení. Kvůli přesvědčení, že expremiér s náboženským kultem sympatizuje, ho na mítinku 8. července zastřelil podomácku vyrobenou zbraní Tetsuja Jamagami. O spojení náboženství a politiky s japanoložkou, překladatelkou a spisovatelkou Annou Křivánkovou.

 X Co je Církev sjednocení zač a kolik má stoupenců?

Je to náboženské hnutí založené po druhé světové válce korejským reverendem Son-mjong Munem, který vychází z křesťanství. Církev založil hluboce ovlivněn svými osobními zážitky, jednak misionářskou praxí v Severní Koreji, kde se z něj stal antikomunista, a potom vlastními religiózními prožitky.

Často mluvil o tom, že se mu zjevil Ježíš. To ho inspirovalo k tomu, aby založil vlastní církev. Členové věří v druhý příchod Krista, jemuž mají svým chováním dopomoci. To je vnější, mírumilovná verze. Podle toho, co slýcháme především od bývalých členů, se jedná o velice promyšlený byznys.

Sekta udává, že jich je po celém světě tak pět až sedm milionů, ale pravděpodobně je počet členů mnohem nižší, kolem tří milionů. V Japonsku jich není mnoho, řekla bych, že přibližně několik set tisíc. Nejvíc jich bude v Koreji, ve Spojených státech, potom pár v Evropě. U nás je to přibližně stovka lidí.

X Církev založil v roce 1954 Korejec Son-mjong Mun. Obrovského majetku nabyl až po jejím založení. Jak se mu to podařilo?

Členství je podmíněno příspěvky. Atentátník Jamagami se narodil do poměrně bohaté rodiny, ale brzo mu zemřel otec a matka ze žalu vstoupila do církve, kde utratila celé rodinné jmění. Tím zkomplikovala budoucnost svých dětí.

Dary a příspěvky si církev tvrdě vynucuje, jsou to dost ohavné praktiky. Dochází i k únosům, týrání… Obrovskou hořkost, kterou  atentátník cítil, lze chápat. Příspěvky jsou důležité, ale je to především obrovský byznys. Prodávají svaté předměty, věštby. Využívají toho, že pro Japonce je nadmíru důležité spirituální propojení s předky.

Církev navíc funguje na pozadí velkého množství byznysů od restaurací a farmaceutických firem po zpracování odpadu. Církev Munovi zajistila obrovské bohatství. Domnívám se, že o nic jiného mu nikdy ani nešlo.

X Jde členství zrušit?

Mnoho bývalých členů japonské odnože církve mluvilo o nějakém finančním vykoupení. Vyplatili se velkou částkou, často ze strachu z násilí či skandálu. Sekta jim prý stejně nedala pokoj.

X Proč se ke křesťanské sektě přidávají Japonci, kteří tradičně vyznávají buddhismus?

Japonsko to má s náboženstvím poměrně složité. Po staletí tam existuje souběh šintoismu a buddhismu, dvou velmi různých náboženství. Většina Japonců by vám dneska řekla, že se nehlásí k ničemu. Dodržují zvyky, kulturně je to pro ně samozřejmě velice důležité, ale o skutečný náboženský zápal rozhodně nejde.

Křesťanů je v Japonsku velmi málo. Dostali se tam, když se sekta v 50. letech rozšířila z Koreje. Důležitá byla antikomunistická idea církve, která byla v 60. letech atraktivní také v Americe a třeba i v Československu. K vlivu se dostala vždy skrze nějakého konzervativního politika, který podporoval antikomunismus, křesťanství a rodinné hodnoty.

X V japonských médiích se měsíc po atentátu objevily zprávy o tom, že má Církev sjednocení blízké vztahy s mnoha vládními subjekty, mimo jiné s Abeho Liberálně-demokratickou stranou LDP. Máme o tom přímé důkazy?

Rozhodně máme. Ten, kdo sektě umetal cestičku, byl Abeho dědeček a bývalý premiér Nobusuke Kiši. Japonsko si potrpí na politické klany, zvlášť u tradičních stran, jako je právě LDP.

Kontakty a voličská základna se předávají druhé generaci, a protože jsou Japonci jako společnost konzervativní,  líbí se jim volit si zástupce z té samé rodiny.

Ve vysoké japonské politice má mnoho Japonců nějakého předka, který byl poslancem, ministrem či premiérem. Proto kvůli skandálu odstoupil i ministr obrany Nobuo Kiši, Abeho bratr.

X Jak sekta ovlivňovala japonskou politiku? Mluví se o tom, že její členové zastávali vysoce postavené funkce, získávali finance, informace, ochranu, pomáhali s volebními kampaněmi…

Určitě Abeho straně LDP pomáhali s volebními kampaněmi, ale o tom, do jaké míry, můžeme jen diskutovat. Z hlediska financování jim tolik nepomáhali, spíš z hlediska propagace. Členové církve na ulici oslovovali lidi, pomáhali při volebních mítincích, zajišťovali  ostrahu.

Abemu pomohli, když proti němu lidé protestovali kvůli jeho pokusu o změnu japonské ústavy. Církev založila nebo angažovala už existující spolky a hlasitě jej podporovala. Vytvářela tak umělou protiváhu proti protestujícím.

Když byly volby, tak  členům církev nařídila volit určitého kandidáta. To ale není moc velký volební potenciál, protože členů je málo.

X Věděla o tom  veřejnost?

Nebylo to tajemství, ale myslím, že se o to nikdo nezajímal. Moc se o tom nemluvilo. To je velké specifikum japonské politiky a společnosti: spousta věcí není tajemství, ale prostě se o tom radši nemluví, protože je to nepříjemné. To platí třeba i o japonské minulosti.

X Jsou lidé na Abeho naštvaní?

Ti, kteří ho podporovali předtím, ho do značné míry podporují i teď. Šinzó Abe byl velmi důležitou osobností a klasickým představitelem tradiční politiky. Byl velmi schopný a charismatický. Měl velké plány, zejména s ekonomikou. Zároveň dělal i mnoho nepopulárních kroků.

X Provázely expremiérův život i jiné skandály?

Byl často kritizován za napojení na ultranacionalistická hnutí, na radikální pravici. Například na spolek usilující o vydávání nových učebnic dějepisu. Japonsko má problém s popisováním své válečné minulosti a některé válečné zločiny bagatelizuje. Kvůli tomu byl nepopulární u určitých skupin lidí, třeba u studentských hnutí.

X Abe údajně nebyl jediným světovým politikem, který se s Církví sjednocení zapletl. Víme ještě o někom?

Americká odnož Církve sjednocení se veřejně postavila za prezidenta Nixona po aféře Watergate. Pak se s Republikánskou stranou už jen vezli. Také podporovali Donalda Trumpa, který je veřejně pochválil, jak jsou skvělí. Osobně se domnívám, že Trump nemá ponětí, co jsou vlastně zač.

X Na twitter jste napsala, že vás nejvíce zajímá, do jaké míry to povede k vnitřní proměně LDP.  S jakými problémy se strana potýká?

Je to klasická politická strana, která není imunní vůči korupci a klientelismu. Zjistilo se, že spousta ministrů a poslanců má vazby na Církev sjednocení, což je logické. Církev ochranu potřebuje, často je vyšetřována policií.

Na oplátku politické straně nabízeli propagaci, za odměnu spousta poslanců lidi ze sekty zaměstnala jako asistenty. Z toho plynuly nejen pracovní příležitosti, ale i cenné informace.

Mohli také nějakým způsobem ovlivňovat agendu, ale dokud se neobjeví konkrétní důkazy, můžeme jen spekulovat o tom, do jaké míry to bylo. Obecně se soudí, že vztah LDP a sekty téměř nezahrnuje složku náboženskou, ale jde skutečně jen o pragmatický obchod.

X Jak LDP zasáhla Abeho smrt?  

Odkryl se obrovský skandál. První zprávy ohledně atentátu byly profilované ve stylu „nějaký chudák se zbláznil“. Doma si vyrobil zbraň, zaútočil na politika, který už ani není premiér.

Spousta lidí byla ohledně motivu atentátu skeptická, úplně první zprávy ani nezmiňovaly nějaký náboženský spolek. To začalo až později, když jej nebylo možné skrývat. Promluvil o tom sám Jamagami, potvrdila to i jeho rodina.

Abe byl kontroverzní postava, ale atentát vzbudil velké pohoršení, a kdyby k odkrytí skandálu nedošlo, měl by nejspíš nakročeno k mučednictví. Poškozená je samozřejmě i reputace strany. Premiér Kišida měl donedávna velkou podporu, která teď klesla o 20 procent na pouhých 36.

X Skončila tím určitá éra japonské politiky?

Do nějaké míry bude potřeba větší transparentnost. Je hezké, že se to vyšetřuje a že se to nezametlo pod koberec. Japonsko se v obdobných kauzách úplně nevyžívá, ale média tomu nedala pokoj, což mě velice potěšilo. LDP se všechna pouta snaží přetrhat a ututlat, co se jen dá.

X Jaký trest čeká Jamagamiho?

Může dostat trest smrti nebo doživotí. Uvidíme, jestli v tom bude hrát roli nějaký psychiatrický posudek. Evaluace má trvat několik měsíců.

X Kam se kauza posouvá a jaké závěry nám může přinést?

Teď toho média opravdu hodně rozkrývají, každý den se vynoří něco nového. Momentálně se čeká na shromáždění důkazů a na státní pohřeb, který většina Japonců nepovažuje za vhodný. Soud ještě nebyl, pokud vím. Kauza se pořád vyvíjí, přelila se do širší problematiky propojení náboženství a politiky. A dál uvidíme.

X X X

 Reportér nazval Trumpa ‚nečestným demagogem‘. Nové vedení CNN ho propustilo, chce být neutrálnější

Vyhazov zkušeného reportéra Johna Harwooda, který měl v televizi CNN na starosti pokrývání zpráv v Bílém domě, ilustruje personální i názorové změny v liberální televizi půl roku po změně ředitele. Novinář ve vysílání pochválil protitrumpovský projev současného amerického prezidenta Joea Bidena a o tom bývalém prohlásil, že jde o „nečestného demagoga“.

 Harwood svůj konec v CNN oznámil v pátek na svém twitterovém účtu. Den předtím přitom ve vysílání pochválil půlhodinový projev prezidenta Joea Bidena, který mimo jiné pronesl, že Trump, jeho extrémní ideologie a jemu oddaní republikáni ohrožují základy státu.

„Hlavní bod o ohrožení demokracie, který Biden ve svém projevu zmínil, je pravdivý,“ řekl Harwood. „…což mimochodem pro novináře není vůbec snadné říci,“ dodal.

„Jsme vychováváni k přesvědčení, že existují dvě různé politické strany s odlišnými pohledy na svět a přitom mezi nimi nemáme stranit. Ale to není to, o čem mluvíme. Republikánskou stranu teď vede nečestný demagog,“ řekl ve vysílání Harwood.

Jen o pár hodin později si pak 65letý reportér na twitter napsal, že již v CNN nepracuje. V minulosti zkušený novinář působil ve Wall Street Journal, New York Times či CNBC. V CNN pracoval od ledna 2020.

S novým vedením i nový styl

Podle britského deníku The Guardian jde o další příklad toho, jak se nové vedení televize v čele s ředitelem Chrisem Lichtem snaží o názorové umírnění, politicky neutrálnější vyznění svého zpravodajství a návrat ke „staré dobré žurnalistice“.

Licht je ve funkci od dubna, za poslední ani ne dva týdny jde ale již o druhý vyhazov pro výraznou tvář CNN. Před Harwoodem šlo o Briana Steltera, kterému byl zrušen pořad Reliable Sources (Spolehlivé zdroje).

Mluvčí CNN se v prohlášení vyhnul komentování důvodů Harwoodova propuštění, uvedl jen: „Velmi si vážíme Johnovy práce při pokrývání zpravodajství v Bílém domě a přejeme mu vše dobré v jeho dalším působení.“

Podle jiného dlouholetého reportéra Dylana Byerse měl přitom Harwood v CNN smlouvu ještě na dva roky. Podle Hollywood Reporter již ale ve čtvrtek, když slova ve vysílání pronášel, Harwood věděl, že v televizi končí. O své výpovědi se měl podle jejich informací dozvědět minulý měsíc.

X X X

Trump: Budu se velmi silně zajímat o milost a omluvu lidem, kteří minulý rok zaútočili na Kapitol

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že poskytuje finanční pomoc některým z těch svých příznivců, kteří 6. ledna 2021 podnikli útok na americký Kapitol. Dodal, že pokud by byl znovu zvolen do Bílého domu, díval by se velmi příznivě na jejich omilostnění a omluvil se jim, informovala agentura Reuters.

 „Mám na mysli úplné omilostnění s omluvou mnoha lidem,“ řekl ve čtvrtek moderátorce konzervativního rádia Wendy Bellové. „Budu se velmi, velmi silně zajímat o milosti, plné milosti,“ dodal Trump.

Jeho zeť Jared Kushner v pátek uvedl, že Trump o prezidentské kandidatuře v roce 2024 „zjevně uvažuje“. Samotný Trump už několikrát naznačil, že se bude o Bílý dům znovu ucházet, ale zatím to přímo nepotvrdil.

Trumpovi stoupenci loni v lednu zaútočili na sídlo amerického Kongresu ve snaze zabránit formálnímu potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Ve spojitosti s útokem zahynulo pět lidí a více než 140 strážců zákona utrpělo zranění.

Podle veřejnoprávního rozhlasu NPR bylo z trestných činů souvisejících s 6. lednem obviněno více než 875 lidí. Vinu dosud přiznalo 370 z nich.

Trump, který důrazně popírá jakékoli pochybení v souvislosti s událostmi z 6. ledna, ve čtvrtek uvedl, že některým účastníkům vniknutí do Kapitolu poskytuje pomoc.

Trump některé obviněné finančně podporuje

„Finančně podporuji lidi, kteří jsou neuvěřitelní, a vlastně před dvěma dny byli v mé kanceláři, takže na ně velmi myslím. To, co těm lidem udělali, je ostudné,“ prohlásil Trump. Bývalý prezident USA se takto vyjádřil ve čtvrtek, kdy padl zatím nejdelší trest udělený v souvislosti s nepokoji v Kapitolu.

Bývalý newyorský policista Thomas Webster byl odsouzen k deseti letům vězení za násilí, kterého se dopustil při nepokojích. Soudní porota shledala 65letého Webstera vinným už květnu, kdy odmítla argument obžalovaného, že jednal v sebeobraně, když udeřil washingtonského policistu tyčí a povalil jej k zemi.

„Někteří právníci na druhé straně jsou ti nejchladnokrevnější lidé. Nezajímají se o rodiny. Nezáleží jim na ničem,“ prohlásil Trump. Soudce Amit Mehta, který rozsudek vynesl, uvedl, že kromě policisty byla další obětí útoku „demokracie“.

Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů letos v létě při několika slyšeních předložil rozsáhlé důkazy o tom, že Trump 6. ledna povzbuzoval dav k tomu, aby se vydal do Kapitolu. Podle výboru také nereagoval na prosby, aby vyzval k zastavení násilí.

Výbor má ve vyšetřování pokračovat na podzim. Rozhodnutí o tom, zda bude na Trumpa podáno trestní oznámení, ale musí učinit americké ministerstvo spravedlnosti.

X X X

Proruské výroky politiků končí bez trestu. Navzdory varování nejvyššího žalobce

Policisté od začátku války na Ukrajině dostávají desítky oznámení o možném spáchání trestného činu kvůli schvalování ruské invaze. Část případů však končí bez postihu. Za své výroky o Ukrajině nejsou mnohdy potrestáni ani politici. Před postihy přitom v únoru varoval nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ten pro iDNES.cz nyní uvedl, že policie od začátku konfliktu eviduje celkem 254 trestných činů.

„Nejvyšší státní zastupitelství považuje za nezbytné informovat občany, že aktuální situace spojená s útokem Ruské federace na Ukrajinu může mít dopady i do oblasti jejich svobody projevu,“ zdůraznil Stříž v únorové tiskové zprávě.

Redakce iDNES.cz jej oslovila s dotazem, zda je správné, že policie část případů odkládá. „Je pravdou, že bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu jsem vydal tiskovou zprávu, v níž jsem občany varoval před možností dopustit se spáchání trestného činu i verbální adorací představitelů Ruské federace v souvislosti s vojenským konfliktem,“ přiznal pro iDNES.cz nejvyšší státní zástupce.

Policie podle jeho slov od začátku konfliktu na Ukrajině eviduje celkem 254 trestných činů souvisejících s tímto konfliktem, 73 z nich se týká schvalování ruské agrese, nebo nenávistných projevů vůči občanům Ukrajiny. „Z těchto 73 případů je 37 ve stádiu vyšetřování či zkráceného přípravného řízení, kde je vedeno trestní stíhání proti konkrétní osobě,“ doplnil pro iDNES.cz.

Je třeba odlišit povahu projevu

Stříž také podotkl, že trestnost takových jednání záleží na míře intenzity a závažnosti a dopadá pouze na extrémní projevy, obzvláště prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, sociální sítí, internetu, případně na shromáždění více lidí.

„Je třeba rovněž odlišit i povahu projevu, který může mít podobu politického či historického názoru, který je plně chráněn ústavní zásadou svobody projevu. Jinými slovy řečeno, aby mohl být verbální projev shledán trestným, musí míra jeho závažnosti dosáhnout vysokého stupně protiprávnosti a společenské škodlivosti,“ doplnil Stříž s tím, že všem těmto aspektům odpovídá i četnost trestných činů, které jsou v současné době prověřovány či stíhány policii.

Stříž také zdůraznil, že trestnost jakéhokoliv jednání posuzuje primárně věcně a místně příslušný státní zástupce, nejvyšší státní zástupce tak činí pouze při využití svých mimořádných kontrolních oprávnění. „Při posuzování jednání, které by mohlo vykazovat znaky trestného činu, je třeba zvažovat také zásadu subsidiarity trestní represe, což u verbálních trestných činů platí dvojnásob,“ dodal.

Případ europoslance byl odložen

Různých výroků ohledně schvalování invaze na Ukrajinu se dopouští i politici. Třeba bývalý ministr zdravotnictví a nynější europoslanec za SPD Ivan David v dubnu na svém facebookovém profilu zveřejnil příspěvek, v němž stejně jako Kreml tvrdil, že útok na civilisty prchající do bezpečí z Kramatorsku mají na svědomí sami Ukrajinci. Rovněž zpochybňoval masakr v Buči. Policie ho kvůli výrokům začala prověřovat. Nakonec ho neobvinila, jak pro iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

„Útok v Krametorsku byl zjevně dílem ukrajinské armády. Nejenže byla použita Točka U, kterou Rusové na Ukrajině nepoužívají a původně ukrajinský propagandista Arestovič uvedl, že jde o raketu Iskander, kterou užívá ruská armáda. Nejenom, že poloha zadní a přední části rakety ukazuje, že musela být vypálena z území ovládaného ukrajinskou armádou, jak je ukázáno na videu, ale navíc zahraniční zpravodajové objevili na těle rakety evidenční číslo, z něhož je patrné, že raketa patřila ukrajinské armádě,“ doslova napsal v dubnu na Facebook Ivan David, a to včetně chybného názvu města.

Za výroky ohledně schvalování ruské invaze na Ukrajinu začala současného europoslance prověřovat policie. „V případě europoslance Ivana Davida bylo oznámení odloženo. Z toho vyplývá, že nebyl obviněn,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Vinčálek.

Bývalý ministr zdravotnictví a nynější europoslanec za SPD Ivan David tvrdí, že útok v „Krametorsku“ byl zjevně dílem ukrajinské armády.

Europoslanec tehdy na dotazy iDNES.cz ohledně příspěvku na sociální síti, reagoval slovy: „Musíte si to přečíst a pochopit, že jsem to nenapsal já.“ Kdo to však napsal, již neřekl.

„Udávají a já se budu případně bránit“

To není jediný případ, kdy policie řeší výroky politika. „Obdivuji Putina za tu jeho trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou… střílet na školy, školky, nemocnice a další ryze civilní objekty mohou opravdu jen svině,“ napsal v únoru na sociální síti komunistický exposlanec Zdeněk Ondráček. Později však svůj příspěvek smazal.

Za výrok ohledně schvalování ruské agrese ho ale začala prověřovat policie. Ta ho podle webu Neovlivni.cz nakonec neobvinila. Policie však v tomto případě uvedla, že bližší informace ke konkrétním fyzickým lidem ze zákona podávat nemůže.

 Bývalý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček patří k dlouhodobým obhájcům kroků Kremlu. Nejen svými slovy, ale i konkrétními kroky legitimizoval počínání Ruska ve vztahu k narušování územní celistvosti Ukrajiny. https://t.co/pn1XlBuQc5

Pro iDNES.cz ale policejní prezidium informaci o možném odložení případu nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Exposlanec Ondráček rovněž příliš sdílný nebyl. Pro iDNES.cz k možném odložení případu řekl, že mu to je celkem ukradené.

„Udání paní Pekarová (Markéta Adamová-Pekarová pozn. red.) a jejích lidí mě vůbec nezajímají. Já nevím, jestli to (policie, pozn. red.) odložila. Zákon jim to neukládá (povinnost vyrozumět o odložení pozn. red.). Je to moje věc. Oni ať si dělají svoji práci. Udávají a já se budu případně bránit,“ reagoval na dotazy redakce Ondráček.

X X X

Testy v sobotu odhalily 378 nakažených, v nemocnicích je 567 lidí s covidem

Počet nově potvrzených případů covidu v sobotu v mezitýdenním srovnání klesl, a to po předchozích šesti dnech mírného růstu. O prvním víkendovém dni laboratoře zachytily 378 pozitivních vzorků, o 62 méně než v sobotu předchozího týdne. Nižší byl ale i počet provedených testů. V nemocnicích je 567 lidí s covidem, což je nejnižší počet za posledních téměř sedm týdnů.

Za celou dobu epidemie v Česku testy potvrdily více než 4,04 milionu případů koronaviru. Podezření na opakovanou nákazu, která celkové číslo nezahrnuje, bylo víc než 309 300. Tuto sobotu přibylo do statistik 159 případů podezření na reinfekci, o týden dříve jich bylo 174.

Laboratoře o prvním víkendovém dni otestovaly na přítomnost nového typu koronaviru 1739 vzorků. Bylo jich zhruba o 340 méně než před týdnem.

Počet nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel stagnuje pátý den v řadě na hodnotě 102. Nejméně příznivá epidemická situace je v Královéhradeckém kraji se 119 případy a v Praze se 113 novými případy na 100 000 lidí za posledních sedm dní. Naopak nejnižší incidenci vykazují kraje Karlovarský a Liberecký s 80, respektive 90 případy na 100 000 obyvatel.

V nemocnicích bylo v sobotu 567 pacientů s pozitivním testem na covid. Stav 26 z nich byl vážný. Počet hospitalizací byl nejnižší od 17. července. V mezitýdenním srovnání klesl počet pacientů o čtvrtinu.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

S covidem dosud v Česku zemřelo 40 848 lidí. Za posledních sedm dní přibylo 41 případů, o týden dřív 57. Mezitýdenní snížení ale může být ovlivněno tím, že se údaje o úmrtích dostávají do statistik se zpožděním.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,3 milionu lidí a druhou bezmála 174 000. V sobotu bylo podle průběžných údajů naočkováno 203 lidí, zhruba třetina ve srovnání s prvním víkendovým dnem předchozího týdne.

X X X

O funkci rakouského prezidenta usiluje rekordní počet kandidátů, favoritem je úřadující Van der Bellen

Až se v říjnu budou Rakušané rozhodovat o tom, kdo by se měl stát budoucím prezidentem, budou mít na výběr historicky nejvíce možností. Do boje o Hofburg se zapojí sedm kandidátů. Překonají tím rekordní počty uchazečů z let 1951 a 2016. Ani letos ale Rakousko nezvolí ženu. Na volebním lístku totiž žádná nebude.

Pátek byl posledním dnem, kdy mohli kandidáti na prezidenta odevzdat vše potřebné k tomu, aby se do kampaně zapojili (6 000 podpisů a poplatek ve výši 3600 eur).

Nepočítá se s žádným velkým překvapením a možná ani tím, že by bylo druhé kolo voleb. Jasným favoritem je současný prezident Alexander Van der Bellen, kterému průzkumy už teď přisuzují mnohem větší náskok než je v prvním kole potřebných 50 procent.

Van der Bellen dlouho nechával spekulace o své kandidatuře bez povšimnutí, když se ale na konci června objevilo na sociální síti TikTok u účtu Kandidát video se současným spolkovým prezidentem doprovázené legendární písní Should I stay or should I go, četla to rakouská média jako jasný signál, že v Hofburgu se něco chystá a nedlouho poté oznámil Van der Bellen svou kandidaturu.

Navzdory vysokému věku je 78letý bývalý předseda strany Zelených v dobré fyzické kondici a těší se vysoké popularitě. Může za to hlavně jeho rozvážný a klidný přístup. Do aktivní politiky nezasahuje, pokud nemusí, v předešlých šesti letech se jí ale musel věnovat asi víc než by si sám přál.

Během své funkce vyjmenoval pět spolkových kancléřů a řešil řadu koaličních krizí. Umí oslovit i mladší generace třeba skrze sociální sítě nebo liberálním přístupem k sexuálním menšinám a ekologii. Potkat Alexandera Van der Bellena, jak venčí v parku před Hofburgem svého psa, není vůbec nic nemožného. A když se v rámci státnické návštěvy setká s prezidentem Milošem Zemanem, nenechá si hlava českého státu ujít příležitost zdůraznit, že to, co tyto dva muže spojuje, je vášeň k cigaretám.

Prezidentovi vyzyvatelé

Stejně jako před šesti lety bude Alexanderu Van der Bellenovi možná největším soupeřem v nadcházejících volbách kandidát strany Svobodných (FPÖ).

Navzdory očekáváním nominovala Waltere Rosenkranze. Muže, který má s vysokou politikou četné zkušenosti. Byl předsedou poslaneckého klubu nebo lídr strany v Dolním Rakousku, v předešlých letech se věnoval práci ombudsmana. Už ve čtvrtek registroval svou kandidaturu s 18 500 podpůrnými podpisy.

Poprvé se mezi seznamy kandidátů objeví také zástupce recesistické Pivní strany. Prezidentem by se chtěl stát její zakladatel a předseda Dominik Wlazny, známý ale hlavně pod pseudonymem Marco Pogo. Ve svých 35 letech je historicky vůbec nejmladším uchazečem o funkci hlavy státu.

Spolu s ním se na kandidátských seznamech objeví ještě politický blogger Gerald Grosz, podnikatel a obuvník Heinrich Staudinger, právník Tassilo Wallentin a lídr antivakcinační strany MFG Michael Brunner.

Překvapením je, že s žádným jménem nepřišly tradiční strany jako rakouští lidovci (ÖVP) nebo sociální demokraté (SPÖ), kteří by mohly svému kandidátovi zajistit celorepublikovou kampaň a tím i vyšší šance na vítězství.

Poprvé od roku 1986 také neusiluje o zvolení žádná žena. Do rakouských prezidentských voleb zbývá 38 dní. Teď se rozjede ostrá kampaň, v televizních diskuzích bude ale jeden kandidát chybět, Alexander Van der Bellen se jich jako úřadující hlava státu účastnit nebude.

X X X

Česká horolezkyně zemřela v italských Alpách. Při pádu zavadila o další lezce

Česká horolezkyně zahynula při výstupu na Ortles, nejvyššího horu Jižního Tyrolska v Itálii. Žena byla ve skupině šesti kolegů ve výšce 3 300 metrů nad mořem, poté uklouzla a padala téměř sto metrů. Během pádu zavadila o další dva horolezce, kteří „jako zázrakem nespadli“, informoval zpravodajský kanál Rainews.

Podle horské služby skupina horolezců už na začátku špatně zvolila trasu. Namísto tradiční stezky se vydala roklí, která byla kluzká kvůli tání čerstvého sněhu. Záchranáři také uvedli, že žena neměla vhodnou obuv a nebyla na tak náročný výstup správně vybavena.

Jiný český horolezec zemřel při výstupu na stejnou horu na začátku července. O několik dní předtím zemřelo v Itálii při sesuvu ledovce Marmolada jedenáct lidí, z toho dva Češi. Na vrcholu Marmolady byl den před neštěstím naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia.

X X X

‚Vede promyšlenou obhajobu.’ Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

Šestice pozůstalých po obětech minulého režimu, kteří byli usmrceni na hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil jejich právní zástupce Lubomír Müller. Nelíbí se jim „vady“ znaleckého posudku, podle kterého není možné sedmadevadesátiletého Štrougala stíhat. „Navzdory svým omezením smysl trestního řízení chápe velmi dobře a vede promyšlenou obhajobu,“ stojí ve stížnosti.

 Štrougalovo stíhání pravomocně zastavilo v polovině srpna Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Informaci o rozhodnutí přinesl server Novinky.cz. Jenže proti verdiktu státního zástupce se okamžitě ohradila skupina pozůstalých, kteří se se svojí stížnosti obrátili na Ústavní soud. „Ústavní soud potvrdil přijetí stížnosti v pondělí 29. 8. 2022,“ uvedl pro iROZHLAS.cz advokát Lubomír Müller.

Z textu stížnosti přitom vyplývá, že problém má Müller a pozůstalí především se znaleckým posudkem Štrougalova zdravotního stavu a závěry, které z něj žalobce udělal. Podle expertizy je bývalý komunistický pohlavár schopen chápat „smysl úkonů trestního řízení jen velmi povšechně a formálně a nepřesně“.

To ale šestice pozůstalých prostřednictvím svého advokáta odmítá. „Podrobné zkoumání jednotlivých projevů obviněného (který má právnické vzdělání) však ukazuje, že navzdory svým omezením smysl trestního řízení chápe velmi dobře a vede promyšlenou obhajobu,“ stojí ve stížnosti, jejíž text má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Stíhání zahájil v roce 2019 Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Štrougala vinil, že kvůli jeho nečinnosti bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno nebo roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, nejméně sedm dalších lidí bylo zraněno. Za zneužití pravomoci by mu hrozilo až deset let vězení. Některé příběhy, které proti němu svědčí, si můžete přečíst ZDE.

Přednostní projednání

„Obviněný přesně ví, jakou funkci a po jakou dobu zastával. Obviněný se hájí tím, že on sám věci nemohl ovlivnit, že to byla ‚práce ministrů‘. Obviněný se tedy dobře orientuje,“ argumentuje Müller ve stížnosti.

„Pokud by za dané situace orgány činné v trestním řízení rezignovaly na další trestní stíhání obviněného, fakticky by tak akceptovaly jeho obhajobu a obviněný by (za podpory dalších příznivců bývalého režimu) z celé záležitosti vyšel ‚vítězně‘, navzdory tomu, že byl dlouhá léta jednou z vůdčích osobností režimu, který byl ‚zločinný, nelegitimní a je zavrženíhodný‘.“

Lubomír Müller (citace z ústavní stížnosti)

Je tedy podle něj třeba, aby vyšetřovatelé na Štrougalovu obhajobu reagovali. „A to například tím, že když svaluje vinu na ministry, tak je třeba poukázat na to, že v letech 1961–1965 byl sám ministrem vnitra,“ podotýká Müller.

Bývalý dlouholetý předseda československé komunistické vlády se podle něj snaží vyvinit poukazem na svoji podřízenost vyšší autoritě. Podle žalobce Štrougal tvrdí, že se řídil Varšavskou smlouvou. „To připomíná obvyklou obhajobu válečných zločinců, kteří tvrdili, že jen plnili rozkazy svých nadřízených,“ píše advokát ve stížnosti.

Müller v úplném závěru dokumentu žádá o zrušení usnesení o zastavení Štrougalova stíhání a také – vzhledem k věku – přednostní projednání.

„V trestním stíhání by mělo být pokračováno, a to zejména s ohledem na potřebu vyvrátit v řádném soudním procesu obhajobu obviněného, a to způsobem, který bude ‚výchovný‘ pro celou společnost,“ míní.

Stíhání komunistických pohlavárů

Vedle Štrougala v roce 2019 začala policie stíhat také bývalého generálního tajemníka komunistické strany Miloše Jakeše, bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara a tehdejšího ideologa strany Jana Fojtíka.

Stíhání Jakeše bylo zastaveno, protože před dvěma lety zemřel. O stíhání Jana Fojtíka by žalobce měl rozhodnout v nejbližších týdnech. I v jeho případě ale znalci došli, obdobně jako u Štrougala, k závěru, že kvůli stařecké demenci není schopen chápat smysl trestního stíhání. Dál naopak běží stíhání exministra Vajnara.

Policie také začala letos v souvislosti se střelbou pohraničníků na hranicích stíhat bývalého ministra vnitra Františka Kincla. Na konci srpna ale stíhání zrušila a případ vrátila k dalšímu prověření Ústavu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

X X X

Slavia remizovala na Slovácku, tabulce panuje o skóre před Plzní. Duskí otevřel skóre už v 15. vteřině

Fotbalisté Slavie remizovali v 7. kole první ligy na Slovácku 1:1. Pražané vedou neúplnou tabulku už jen o skóre před mistrovskou Plzní, která má zápas k dobru. Sigma Olomouc zvítězila nad Pardubicemi v jejich pražském azylu v Ďolíčku 2:0. Radovalo se i Bohemians, pražský celek vyhrál na hřišti Zbrojovky Brna 2:1. Hradec Králové sehrál s Baníkem Ostrava i v deseti mužích bezbrankovou remízu.

X X X

Nejdřív noční můra, pak úleva. Kvitová slaví postup, do osmifinále US Open míří i Plíšková

Tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková se po úspěšných obratech probojovaly do osmifinále US Open. Dvaatřicetiletá Kvitová odvrátila proti Španělce Garbiňe Muguruzaové dva mečboly, sama proměnila v super tie-breaku čtvrtý a zvítězila 5:7, 6:3, 7:6. O dva roky mladší Plíšková zvrátila nepříznivý vývoj proti Švýcarce Belindě Bencicové, kterou zdolala 5:7, 6:4, 6:3.

Dvojnásobná wimbledonská vítězka Kvitová se utká o třetí účast ve čtvrtfinále US Open v kariéře s domácí Jessicou Pegulaovou. Osmadvacetiletá Američanka porazila Číňanku Jüan Jüe 6:2, 6:7, 6:0. Plíškovou, jež obhajuje účast mezi nejlepší osmičkou, čeká Běloruska Victoria Azarenková. Trojnásobná finalistka turnaje vyřadila Chorvatku Petru Martičovou 6:3, 6:0.

Plíšková dotáhla utkání k vítězství

To někdejší světová jednička Plíšková zdolala Bencicovou poprvé v kariéře. Oplatila jí tři roky starou porážku z turnaje v Indian Wells. Obě hráčky si v úvodu vzaly dvakrát servis, poté ale zpřesnily a dovedly první set do koncovky. V jedenácté hře přišla rodačka z Loun o podání potřetí a Švýcarka set dopodávala.

Ve druhé sadě se olympijská šampionka z Tokia ujala vedení 2:0. Plíšková ale brzy srovnala a tentokrát závěr zvládla lépe. Za stavu 5:4 získala brejk a s ním i celý set.

Ani v rozhodujícím dějství nebyly obě hráčky na servisu stoprocentní. Rozhodnutí přišlo v osmém gamu, kdy Bencicová ztratila podání potřetí za sebou a Plíšková utkání dotáhla k vítězství. „Ten zápas měl všechno. Začaly jsem ve dne a končily pod světly. Soupeřka zahrála občas výborně, někdy chybovala. Bylo to z obou stran hodně nahoru, dolu,“ řekla Plíšková.

„První set jsem hrála pomaleji a zbytečně čekala na chyby. Poté jsem do toho začala víc chodit a vyplatilo se. Ve třetím setu mi moc nešel servis, ale nějak jsem to uklohnila. Bylo to vybojované, nebylo to úplně nádherné a pocit není nijak neskutečný, ale je to vítězství proti výborné hráčce. Jsem spokojená,“ doplnila Plíšková.

 Lucie Hradecká s Lindou Noskovou v deblu na vítězství z úvodního kola nad sestrami Venus a Serenou Williamsovými nenavázaly. S chilsko-slovinským párem Alexa Guarachiová, Andreja Klepačová prohrály 6:7, 7:5, 3:6 a vypadly ve 2. kole.

Sedmatřicetiletá Hradecká později dohrála i ve smíšené čtyřhře. S Polákem Lukaszem Kubotem podlehli chorvatsko-japonskému páru Franco Škugor, Ena Šibaharaová 3:6, 4:6.

X X X

Krejčíková se Siniakovou deklasovaly japonsko-tchajwanské duo a míří do čtvrtfinále US Open

Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková postoupily hladce do čtvrtfinále čtyřhry na US Open, japonsko-tchajwanské duo Šúko Aojamaová, Čchan Chao-čching deklasovaly 6:2, 6:0. Nasazené trojky dál živí naději na třetí grandslamový titul v tomto roce. Triumf z betonových dvorců ve Flushing Meadows je poslední, který jim z turnajů „velké čtyřky“ chybí.

 Šestadvacetileté Češky neztratily v duelu s turnajovými patnáctkami ani jednou servis. V úvodním setu získaly dva brejky, ve druhém nepovolily soupeřkám ani game a nadělily jim „kanára“. Utkání vyhrály za 62 minut.

Ve čtvrtfinále Krejčíková se Siniakovou narazí buď na americko-japonský pár Asia Muhammadová, Ena Šibaharaová, nebo polsko-mexickou dvojici Gabriela Dabrowská, Guiliana Olmosová.

Světová sedmička Casper Ruud porazil Corentina Mouteta 6:1, 6:2, 6:7, 6:2 a je prvním Norem v historii, který se dostal na grandslamu ve Flushing Meadows do čtvrtfinále.

Třiadvacetiletý finalista letošního Roland Garros v něm vyzve turnajovou třináctku Mattea Berrettiniho. Italský tenista zdolal po třech hodinách a 46 minutách Španěla Alejandra Davidoviche 3:6 7:6, 6:3, 4:6, 6:2.

Pátý nasazený Ruud přišel v utkání jen jednou o servis a zaznamenal 43 vítězných míčů. Doposud se na grandslamovém turnaji v New Yorku dostal nejdále do třetího kola před dvěma lety. Francouz Moutet se zase jako první v historii US Open probojoval z pozice lucky losera do osmifinále.

Římský rodák Berrettini postoupil do čtvrtfinále grandslamových turnajů popáté za sebou. Semifinalista US Open z roku 2019 nasbíral v pětisetové bitvě proti Davidovichovi také 18 es.

X X X

 České hokejistky slaví historické vítězství, Švýcarky přehrály 4:2 a na mistrovství světa berou bronz

České hokejistky přehrály na mistrovství světa v nedělním zápase o bronz výběr Švýcarska 4:2 a získaly první medaili z velkého turnaje. V dánském Frederikshavnu od začátku dominovaly a zaslouženě si došly pro největší úspěch v historii ženského hokeje v Česku.

 „Náš slogan je: každý den si pro to běž,“ zdůrazňovala kanadská trenérka českých hokejistek Carla MacLeodová ještě před semifinále s USA. V něm sice Češky schytaly desetigólový příděl, sloganu se ale držely i dál.

Do souboje o bronz proti Švýcarkám vletěly hodně aktivně. Natálie Mlýnková navíc převahu proměnila v gól, soupeřky se jen těžko dostávaly do útočné fáze, natož do šancí.

První švýcarská rána přišla až při přesilové hře v polovině úvodní části, jenže hned to byla rána přesná. Alina Martiová bombou z osy kluziště srovnala, 1:1.

I po překvapivém zásahu z ničeho nic dominovaly na české střídačce úsměvy a psychická pohoda, jako by o nic nešlo. A přitom šlo o první medaili z velkého turnaje v historii českého ženského hokeje.

Ta se začala přibližovat na konci první třetiny, když poslala Češky zpátky do čela Daniela Pejsová, a zejména v prostřední dvacetiminutovce. Nejdřív se švýcarským brankovištěm prohnala Vendula Přibylová, cestou nabrala odražený puk a kolem zmatené Braendliové zakončila do prázdné. Pak ji doplnila svým druhým zápisem po skvělé individuální akci Mlýnková, 4:1.

Skvělá nálada se přelévala do euforie. Potvrdily to záběry z tunelu před nástupem do závěrečné části. Češky se smály do kamery, radostně pokřikovaly a předváděly vtipné obličeje.

„Jde o to, kým jsme a jakým stylem hrajeme,“ připomínala trenérka MacLeodová před utkáním. Možná tím myslela právě aktivní, útočný a hlavně pozitivní přístup za každé situace. Bavit se hokejem.

Takový plán se hůře realizoval, když Nicole Vallarioová v 50. minutě snížila a nastartovala švýcarské vzepětí. Češky se poprvé ocitly pod tlakem, jež však pomalu upadal.

Vrátil se dvě minuty před koncem, když Švýcarky riskovaly s odkrytými zády. Češky ale nápor vydržely, a to až do závěrečné sirény, která stvrdila historický úspěch pro ženský hokej. První medaile z velkého turnaje.

Následovaly slzy radosti a mohutné oslavy bronzového triumfu. „Úžasné, neuvěřitelné. Asi to nejlepší, co jsem na světě zatím zažila. Je to výsledek posledních dvou let a obrovské práce, kterou do toho holky dávají,“ popisovala v emocích do mikrofonu Radiožurnálu kapitánka Alena Mills.

X X X

Filip Salač závod v Misanu nedokončil kvůli pádu

 Závody dnes vyvrcholila Velká cena San Marina mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP na okruhu v Misanu. V kategorii Moto2 český reprezentant a člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky Filip Salač bohužel po pádu závod nedokončil.

Filip Salač včera dopoledne ve třetím tréninku skončil třináctý a postoupil tak přímo do elitní kvalifikace Q2. V ní obsadil sedmnácté místo a na gridu nedělního závodu mu tak patřila šestá řada. Po startu se český jezdec propadl o jednu pozici, v sedmé zatáčce sedmého kola mimo záběry televizních kamer však přišel pád. Filip Salač tak závod nedokončil, stejně jako řada dalších jezdců, do cíle letošní Velké ceny San Marina v Moto2 přijelo pouze sedmnáct závodníků.

„V ranním warm upu jsme zajížděli nové brzdové kotouče a jelikož má deset minut, přišel jsem o dvě rychlá kola. V závodě jsem po prvním kole jel na osmnáctém místě, motorka fungovala dobře, chtěl jsem zahájit stíhačku. Bohužel mě pak jeden z jezdců vystrčil, takže o to jsem to měl těžší. Pak jsem začal tahat, abych brzo neopotřeboval přední pneumatiku, a v sedmé zatáčce, v ten moment, co jsem sáhl na brzdu, jsem dostal velkou ránu zezadu od jiného jezdce. V nějakých 220-230 jsem dostal highsider a letěl strašně na hlavu. Myslím si, že to byl jeden z nejhorších pádů kariéry. Mám lehký otřes mozku, naštíplý palec na levé ruce. Na to, jak ten pád vypadal, jsem rád, jak to dopadlo, že jsem docela celej. Strašně mě to mrzí, protože jsme měli na víc. Bohužel chybou soupeře pro mě závod skončil. Děkuji všem za podporu a doufám, že do Aragonu stihnu dát se do kupy,“ uvedl Filip Salač.

Příští závod mistrovství světa silničních motocyklů ve španělském Aragonu se koná za dva týdny, 16. až 18. září 2022. Bohumil Pácl, Marketing, Media a PR manager

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.