Ženy proti Hitlerovi, Zelenská armádu žen, Zelenský Ukrajincům nic neslíbí, s USA, Bidenem nic nedojednal

Proti Hitlerovi bojovala řada žen v mnoha zemích, které vytvořily partyzánské oddíly, nebo bojovaly v armádě různých zemí. Byla to i anglická královna, nebo dcera Churchilla. Dnes by se mohla zapojit i Zelenská místo toho, aby poletovala po světě, kde stejně nic nevyřeší, neřeší, jako Biden, USA, který je rád, že žije a nemá žádnou představu o tom, co bude dál ve světě, nebo i v Evropě a na Ukrajině. Navíc Zelenský vůbec neposlouchá rady USA, Bidena, aby vyjednával s Ruskem. 

X X X

Ukrajinci jsou tak chudáci, protože nevědí, co s nimi bude v příštím období, a stejně i lidé mnoha zemí Evropy a EU. Lidé na Ukrajině mrznou bez topení, plynu, elektřiny a bydlení, domů a bytů. To Zelenskou a Zelenského vůbec nezajímá.

Řada žen, které z Ukrajiny včas odjely do ČR, SR, Polska nebo jiných zemí Evropy, jsou z toho nešťastné, protože na Ukrajině zanechaly děti a staré rodiče a nic o nich neví.

Manželé nebo milenci museli nastoupit do války. Kdyby odmítli, Zelenský je popraví. Jedině Ukrajinci, kteří jsou v cizině už z dřívějšího období, mohou děkovat Bohu, že jsou na živu a o Ukrajině už nechtějí nic slyšet. Mnozí v ČR, SR, Polsku i jinde podnikají a mají se dobře. A tak se mohli mít i všichni ostatní, kdyby místo Zelenského byl prezidentem Janukovyč. Ukrajina by zničena nebyla, nebyly tisíce mrtvých. Za to by měl být Zelenský, EU, Leyenová a další politici Západu trestně co nejdříve stíháni a souzeni.

X X X

ZELENSKÁ  S  ČERNOCHOVOU  ZALOŽIT  JED NOTKU  ŽEN  Z  UKRAJINEK

POMÁHAT  POSTIŽENÝM  LIDEM  NA  UKRAJINĚ,  NEŽ  BUDE  KONEC  VÁLKY

ČÍM  DŘÍVE  TO  BUDE,  TÍM  LÉPE

Za Htlerovy války to dělala i britská královna a dcera Churchilla. Zelenská dnes upozorňuje jen na sex vojáků. Ale ten byl i za Hitlerovy války a za vojáky jezdily i milovnice lásky. To Zelenská neví?

X X X

Zelenská: Rusko používá na Ukrajině sexuální násilí?

Zelenská možná sex nepotřebuje, nebo ho má doma, když je s manželem. Ale co denně ohrožení vojáci Ukrajiny a Ukrajiny. A děvčata z Ukrajiny jsou pohledná a přitažlivá. To všechno nemuselo nemuselo být, kdyby válka nebyla, nebo už dávno skončila

Reuters: Sexuální násilí se stalo součástí ruského arzenálu s cílem ponížit Ukrajince, prohlásila ímanželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská na konferenci v Londýně. První dáma Ukrajiny při této příležitosti podle agentury AFP vyzvala světové vůdce, aby zařadili sexuální násilí během ozbrojených konfliktů mezi válečné zločiny a pohnali pachatele k odpovědnosti.

 Od ruského vpádu na Ukrajinu 24. února se „možnosti okupantů ponížit Ukrajince rozšířily a bohužel, sexuální násilí a sexuální zločiny jsou součástí jejich arzenálu,“ řekla první dáma Ukrajiny. Rusko podle ní používá sexuální násilí „systematicky“ a ruští vojáci o tom hovoří velmi otevřeně.

„Proto je nesmírně důležité uznat to jako válečný zločin a pohnat všechny pachatele k odpovědnosti,“ řekla na dvoudenní konferenci pořádané britskou vládou k sexuálnímu násilí během konfliktů, jíž se účastní zástupci 70 zemí.

„Bohužel takové válečné zločiny budou ve světě pokračovat, dokud si vojáci myslí, že jim mohou projít bez trestu,“ uvedla Zelenská. Sexuální násilí je podle ní „nejkrutějším způsobem, jak dokázat nadvládu“.

Podle Zelenské „všichni vědí o obrovském počtu znásilnění“ spáchaných ruskými vojáky. Oběti ale vypovídají ještě méně než obvykle také kvůli strachu, že se útočníci vrátí. Ukrajinská prokuratura vede vyšetřování ve víc než stovce případů sexuálního násilí.

Podle Zelenské jde ale nejspíš jen o zlomek skutečného počtu. Připomněla první vyšetřovaný případ, který vyústil v trestní stíhání. Týkal se ženy znásilněné ruskými vojáky, kteří nejprve zabili jejího manžela.

Ukrajinská vláda zřídila program poskytující podporu a psychologickou pomoc obětem. Zelenská doufá, že by mohlo jít o první krok k vyšetřování a stíhání pachatelů.

Ukrajina se snaží vytvořit podobné iniciativy i mimo své území, například v Česku a Německu, dodala. Britský ministr zahraničí James Cleverly během páteční návštěvy Kyjeva ohlásil novou pomoc i pro oběti sexuálních zločinů spáchaných ruskými vojáky.

X X X

ZELENSKÁ  POMOCI  UKRAJINCŮM

Ocelová trubka na sporáku týdny vytápěla celý byt, popisuje novinář život v ostřelovaném Chersonu

Dva a půl týdne uplynulo od osvobození jihoukrajinského oblastního města Chersonu. Zatímco v prvních dnech se zde atmosféra nesla v duchu oslav, postupem času se mění. Cherson totiž dále čelí intenzivnímu ostřelování. V mnoha čtvrtích navíc stále nejsou dostupné elektřina, plyn nebo voda. Mnoho obyvatel se tak z města evakuuje. Aktuální informace z místa poskytl serveru iROZHLAS.cz šéfredaktor časopisu Vodní cesty a plavba Tomáš Kolařík.

 X Od osvobození Chersonu od ruských jednotek už je to více než dva týdny. Jak se atmosféra ve městě vyvíjí?

Atmosféra ve městě se za poslední týden výrazně změnila. Když jsem přijel minulou neděli, lidé na náměstí ještě oslavovali osvobození. Čtvrteční raketový útok, který měl nakonec jedenáct obětí, ale všechno změnil. Dalo by se říct, že to ve městě vyvolalo vlnu paniky a pocit ohrožení města. Přes víkend proto Cherson mnoho lidí opustilo.

Někteří odjeli vlastními auty, stále ale stát organizuje Vlak do vítězství, který jezdí z Kyjeva do Chersonu. V prvních dnech po osvobození přivážel do města spoustu lidí, kteří se vraceli ke svým rodinám. Momentálně je ale směr spíše opačný, více lidí teď město opouští.

X Jak masivní evakuace je?

Podle mého odhadu jsou to opět tisíce obyvatel, kteří se snaží evakuovat do bezpečnějších oblastí Ukrajiny. Od začátku invaze je to druhá velká vlna exodu místních. Na začátku války uprchlo lidí nejvíce.

X Ostřelování města v posledních dnech dále pokračovalo, docházelo k výbuchům v Chersonu také v noci na úterý?

Ostřelování probíhá prakticky nepřetržitě. Ukrajinské a ruské dělostřelectvo si palbu vyměňují. Poměr bych odhadl na 3:1 pro Ukrajince. Ukrajinské dělostřelectvo mnohem častěji pálí na ruské pozice a snaží se tak Rusům zabránit v tom, aby se na druhém břehu stabilizovali a případně častěji ostřelovali město.

Intenzita se zvyšuje

X Zvyšuje se postupem času intenzita ostřelování?

Ano, minulý týden se zintenzivnilo, včetně raketových útoků. Dělostřelecká palba je nepravidelná, v odpoledních hodinách a za soumraku většinou probíhají dělostřelecké souboje častěji. Rusové se často snaží ostřelovat kritickou infrastrukturu, například rozvodny elektrické sítě, které teď podstupují intenzivní opravy, aby se mohl vrátit do města elektrický proud. Lidé se bojí, protože ruské dělostřelectvo tyto cíle často netrefí a místo toho zasáhne civilní objekty a zabije místní obyvatele.

X Jak to v Chersonu vypadá s dodávkami elektřiny?

Ve starém městě poblíž přístavu, kde pobývám u rodiny, jsme v pondělí odpoledne obnovené dodávky elektrického proudu oslavovali. Bylo to totiž poprvé po odchodu Rusů a zničení kritické infrastruktury, kdy měli lidé proud opět k dispozici. Je to opět taková jiskřička naděje, že během několika dnů by mohlo dojít k návratu elektřiny do celého města. Může to trvat v řádu několika dnů, ale i několika týdnů, bude záležet právě i na ruském ostřelování.

V centru města nebo v okolí nádraží jsou obyvatelé stále odkázáni na elektrocentrály. Lidé si v centru stále chodí nabíjet mobilní telefony a další zařízení do stanů s generátory na hlavním náměstí nebo na nádraží.

X A dodávky plynu a vody?

Obyvatelé očekávají, že by snad v příštích dnech následně po obnovení elektrického proudu mohly být po celém městě obnoveny také dodávky vody. V této čtvrti byl plyn po celou dobu, tady infrastruktura narušená nebyla. Pomáhalo to například při vytápění našeho objektu, kdy pan majitel položil ocelovou trubku na sporák a poslední dva týdny ho měl pořád zapnutý, takže trubka vytápěla celý byt. Obecně jsou ale dodávky plynu nepravidelné.

X Ještě před několika dny ve městě pořád nefungovaly banky. Jak se situace vyvíjí v tomto směru?

V tomto příznivě. V pondělí se poprvé otevřely banky a bankomaty, takže lidé stáli dlouhé fronty na to, aby si vybrali peníze. Je vidět určitý návrat k normálu, na druhou stranu je ale hlavní náměstí momentálně prakticky bez lidí.

Ještě před několika dny tam přitom stály stany, kde skotská humanitární organizace pekla pro lidi pizzu; pohybovala se tu spousta lidí s vlajkami. V posledních dnech ale pouze využívají stanů k nabíjení telefonů a zachycení internetového signálu, jinak se lidé opět bojí vycházet kvůli ostřelování.

Poškozené mosty a hráz

X Rusové při ústupu poškodili mosty vedoucí přes Dněpr, na jehož břehu se Cherson nachází. Dá se teď nějakým způsobem z Chersonu dostat na druhý břeh, je nějaký most použitelný?

Ne, řeka Dněpr, neprostupný terén a bažiny teď tvoří frontovou linii mezi ukrajinskou a ruskou armádou. Vážně poškozené byly všechny tři mosty přes Dněpr v Chersonské oblasti a pro civilní obyvatele v současné době není žádná možnost, jak řeku překonat.

Speciální jednotky ukrajinské armády ale občas podnikají výpady na druhý břeh Dněpru v rámci průzkumných misí nebo v rámci eliminace nebezpečí, které představují ruské jednotky. Snaží se je držet co nejdále od města a od břehů, aby lidé mohli bezpečně nabírat z Dněpru vodu, aby se mohli volně pohybovat po nábřeží a nehrozilo jim nebezpečí od ruských ostřelovačů.

Břehy Dněpru ukrajinská armáda velmi dobře hlídá. Téměř v každém opuštěném domě na plážích a březích Dněpru jsou ukrajinští vojáci, kteří pozorně sledují dění na řece. V pondělí večer jsme dokonce odtud slyšeli kulometnou a dělostřeleckou palbu, takže byl zřejmě eliminován nějaký pokus o překročení řeky.

X Rusové poškodili také hráz vodní nádrže Nová Kachovka na Dněpru, hrozí momentálně její protržení?

Rusové hráz poškodili, když za sebou při ústupu vyhodili do vzduchu také tři mostová pole na této přehradě. Tím poškodili také její stavidla. Poškození není fatální, pouze se mírně zvýšil průtok v Dněpru. Přehrada jako taková je velmi robustní.

V tuto chvíli panují obavy spíše ohledně toho, co by ruská armáda udělala s přehradou v situaci, kdy by se ukrajinská armáda pokusila řeku Dněpr překročit. Nikdo neví, jestli je přehrada zaminovaná nebo jinak připravená k odpálení. Kromě jaderné elektrárny Enerhodar jde o největší obavu v této oblasti.

X X X

Ukrajinští vojáci jsou líní, kritizují Češi bojující proti Rusku. Prozradili i výši žoldu

Na ukrajinské frontě bojují desítky Čechů. Většina z nich má podepsanou smlouvu s tamní armádou. Štábu CNN Prima NEWS mimo jiné prozradili, že si z žoldu kupují nejen vybavení, ale i zbraně. Někteří přitom nešetří kritikou na adresu ukrajinské armády, a to včetně jejích velitelů.

„Když prezident Zelenskyj požádal vojáky ze zahraničí o pomoc, tak jsem si řekl, že pojedu,“ popsal Petr, jeden z českých dobrovolníků bojujících na Ukrajině. V současné době v zemi bojují desítky Čechů, kteří se k tamní armádě přidali.

 „Jsem ukrajinský voják se vším všudy, s přísahou i vojenskou knížkou,“ sdělil další z českých ozbrojenců. Většina Čechů má podepsaný kontrakt s armádou napadené země a za svou službu dostávají žold. Ten se nyní pohybuje kolem sta tisíc korun měsíčně.

Vysoké platy vojáků mají snížit korupci v armádě, která je stále velkým problémem. Ze svých žoldů si musejí kupovat vybavení i zbraně. „Nemáme například termovizi, doplňky na zbraně, oblečení. Za to se utrácí zhruba 60 procent platu,“ popsal další z českých vojáků.

I když jsou Češi v uniformách ukrajinské armády, nešetří k ní kritikou. „Jsou líní, když se má někam jít, tak se nejde, když chcete lepší výzbroj, nemají,“ sdělil český voják. „Když jsem nastupoval k podepsání kontraktu, tak se mě ptali, jestli umím se zbraní, řekl jsem, že ne. Výcvik mi dali hlavně čeští kluci,“ dodal další. Podle českých vojáků jsou obrovské rozdíly mezi jednotkami. „Je tu dost velitelů, kteří nevědí, jak velet a neznají standardy NATO, pořád se od nás mají co učit,“ uvedl Čech bojující na Ukrajině.

Služba v cizí armádě je v Česku považována za trestný čin a většina našinců bojujících na Ukrajině povolení tuzemských úřadů nemá. „Pan prezident se rozhodl v květnu, že to bude dělat individuálně. To už tu ale většina z nás byla. V podstatě jsem zločinec,“ řekl voják. Na ukrajinském bojišti zatím zahynul jeden Čech a několik jich utrpělo zranění.

X X X

  Americká podpora Ukrajiny může mít vážné následky, hrozí náměstek ruského ministra zahraničí

Rusko nevede se Spojenými státy dialog o Ukrajině, na to se stanoviska příliš liší. Existuje jen pravidelná výměna signálů, řekl v úterý podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Moskva podle něj posílá Washingtonu signály, že rostoucí zapojení USA do konfliktu na Ukrajině hrozí vážnými následky a rizika rostou.

„Nemáme s USA dialog ohledně ukrajinské otázky, protože pozice se radikálně liší. Máme periodickou výměnu signálů o tom, jak ty či jiné kroky Moskvy a Washingtonu jsou vnímány v Moskvě či Washingtonu,“ řekl Rjabkov.

Moskva si opakovaně stěžuje, že západní vojenská podpora pro Ukrajinu protahuje konflikt, který pokračuje desátý měsíc, a přitom hrozí možná přímá konfrontace mezi Ruskem a Západem, připomněla agentura Reuters.

Dodala, že podle Kyjeva a Západu nese Rusko zodpovědnost za jakékoli další zvyšování napětí v ničím nevyprovokované ruské agresi proti Ukrajině, která začala 24. února.

Rusko také pokračuje v okupaci ukrajinského území a pronáší slabě zastřené hrozby použití jaderných zbraní.

Moskva podle diplomata posílá Washingtonu signály, že americká politika zaměřená „na zvyšování napětí, na stále hlubší zabřednutí do tohoto konfliktu (na Ukrajině) hrozí vážnými následky, rizika rostou“.

Náměstek podle TASS rovněž prohlásil, že neví o žádném informačním kanálu, jehož cílem by bylo snižovat riziko konfliktu mezi oběma jadernými velmocemi kvůli dění na Ukrajině.

Nejmenovaný americký představitel v úterý agentuře Reuters řekl, že mezi ruským a americkým velením byla na počátku války Ruska proti Ukrajině vytvořena speciální linka pro odvrácení konfliktu.

Ta byla ale zatím použita jen jednou, když USA jejím prostřednictvím vyjádřily znepokojení ohledně ruských vojenských operací poblíž ukrajinské kritické infrastruktury.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu před 279 dny, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Konflikt si podle odhadů již vyžádal desítky tisíc životů a miliony Ukrajinců vyhnal z domovů.

Zásah raket

Čtyři ruské rakety zasáhly v noci na úterý průmyslový podnik ve městě Dnipro, útok se obešel bez obětí, ale část velkoměsta zůstala do rána bez elektřiny a někde i vody.

Obyvatelé Dnipra proto začali hloubit nouzové vrty ve dvorech svých domů.

V 15 oblastech Ukrajiny také nadále přetrvávají problémy s elektřinou a vodou. Postupně se daří dodávky obnovit přinejmenším na několik hodin denně.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele, aby se uchýlil do Stanic nezlomnosti, kde se mohou ohřát, pokud u nich proud nejde víc než 24 hodin.

Kritická zůstává situace v Kyjevské oblasti a ve Lvově na západě Ukrajiny, kde elektřina funguje jen několik hodin denně.

X X X

Orbán namíchal Evropě výbušný koktejl trpělivosti. Zbývá šalamounské řešení, říká novinářka Šafaříková

Velkouherská šála na fotbalovém zápase nebo oficiální návštěva íránského ministra zahraničních věcí. Maďarský prezident Viktor Orbán dráždí Evropskou unii nejedním „detailem“. Nejvíce však svojí blokací 18 miliard určených Ukrajině. Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková v audiozáznamu ještě přiblíží problémy belgické komunity s marockými kořeny i to, jak v Belgii slaví advent.

 Evropská komise tento týden vydá doporučení členským státům Evropské unie, jak naložit s vyplácením peněz z evropských fondů v případě Maďarska.

„Maďarsko totiž z řady obálek ještě nedostalo žádné peníze kvůli tomu, že současná maďarská vláda dlouhodobě decimuje stav maďarské demokracie, a není jisté, že by peníze neskončily v kapsách Fideszu,“ přibližuje zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková.

Právě kvůli tomu ale maďarský prezident Viktor Orbán blokuje osmnáctimiliardovou půjčku Ukrajině potřebnou mimo jiné na výplaty zdravotníkům, úředníkům a vojákům.

„K vyplacení 18 miliard eur je potřeba jednomyslný souhlas všech členských zemí. Viktor Orbán ale souhlas dát nechce, čímž vydírá zbytek Unie, aby souhlasila s penězi pro Maďarsko,“ dodává novinářka.

Aby se Brusel nažral?

Situace mezi Maďarskem a Evropskou unií je, zdá se, patová. Evropské komisi zbývá podle Šafaříkové jediné šalamounské řešení.

„Zřejmě bude uznáno, že Maďarsko nějaké pokroky, reformy a podmínky splnilo. Do jaké míry ale jde o opravdovou systémovou změnu, anebo jenom nějaký fíkový list, aby se takříkajíc Brusel nažral, ale Orbánova téměř absolutní moc zůstala celá, o tom právě panují spory,“ vysvětluje zpravodajka.

Exvelvyslanec Varga: Orbán provokuje Evropskou unii. Nejde mu o Velké Maďarsko, ale o peníze a moc

 S velkou pravděpodobností ale evropští úředníci přislíbí zadržované peníze Maďarsku vyplatit, budou ovšem za to požadovat splnění dalších podmínek. Do jaké míry budou s návrhem takového řešení souhlasit členské státy, je ale otázka.

„Velmi bude záležet na českém ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi, jak se mu podaří debatu ukoulet, protože na jedné straně jde o hodně peněz pro Maďarsko, které je normální funkční zemí, která není ve válce, a na druhé straně je 18 miliard eur pro Ukrajinu, která naopak ve válce je a která ty peníze velmi urgentně potřebuje.“

My jsme úkol splnili…

Nervózní z tvrdohlavého Maďarska ale není jen Evropská unie a postižená Ukrajina, ale také Spojené státy americké. „Zmíněných 18 miliard eur je totiž jenom polovina toho, co Ukrajina na zajištění provozu svého státu na celý příští rok potřebuje. Druhou polovinu už dodaly Spojené státy americké.“

Írán podle médií přesune výrobu svých dronů do Ruska. Země se na tom dohodly už na začátku měsíce

 Americký prezident Joe Biden a další zástupci americké administrativy se tedy teď zcela logicky ptají, kdy svůj úkol splní i Evropa.

„Celková netrpělivost s Orbánem tak skutečně narůstá. Kromě vlastní blokace důležité půjčky pro Ukrajinu Orbán totiž neváhá dráždit své evropské kolegy mnoha v uvozovkách detaily. Šála byla jen třešničkou na dortu. Důležité je, že do Maďarska teď přijede na oficiální návštěvu íránský ministr zahraničních věcí,“ upozorňuje Šafaříková.

Obě dvě země se při tom baví o spolupráci. „Přestože je Írán sankcionován Západem a přestože se Írán prokazatelně podílí na válce proti Ukrajině. Viktor Orbán se ale s tímto, jednoduše řečeno, nepřítelem začal kamarádit. Jde samozřejmě o provokaci určenou hlavně domácímu publiku, ale toto všechno dohromady vytváří velmi výbušný koktejl trpělivosti…,“ uzavírá Kateřina Šafaříková.

X X X

V Česku má vzniknout banka s více než 900 investory. ‚Nic takového tu teď není,‘ říká Borkovec z Partners

Vedle Trinity bank, banky Creditas či Fio banky má na tuzemském trhu příští rok vzniknout další banka ovládaná místními podnikateli. Hlavními akcionáři budou zakladatelé finanční skupiny Partners Petr Borkovec a Radim Lukeš. Unikátní má být na bance počet drobných investorů, kteří se budou podílet na základním kapitálu vznikající instituce ve výši tří miliard korun. Jak uvedl v minulých dnech Borkovec pro deník E15, celkem jde o zhruba 900 lidí.

 „Není to žádná korporátní banka, je to ryze česká banka, vlastní to lidé, kteří tu žijí a mají vztah ke svým klientům. Nic takového tady není,“ řekl nyní v rozhovoru pro Radiožurnál Petr Borkovec.

Devět stovek akcionářů budou podle něj spolupracovníci Partners. „To znamená franšízanti neboli majitelé poboček, manažeři, profesionální poradci, asistenti, zaměstnanci na centrále a samozřejmě členové bankovního týmu. Tedy lidé, kteří s námi zároveň investují. Ti budou mít finálně podíl kolem 32 procent,“ uvedl Borkovec.

Dalších zhruba 33 procent akcií nové banky má připadnout jemu. Jeho společník Radim Lukeš má držet 15 procent. „Zbytek půjde na privátní investory, se kterými máme dobrý vztah a kteří nesou velkou přidanou hodnotu pro banku díky jejich know-how. Je to Tomáš Čupr, známý zakladatel firmy Rohlik.cz, Pale Fire Capital, tedy Dušan Šenkypl, Jan Barta, David Holý a dnes i Jiří Ponrt,“ uvedl Borkovec. Ponrt se stal společníkem Pale Fire Capital letos v září.

Firma podle Borkovce nyní jedná ještě s dalším finančníkem, který by se ke složení základního kapitálu banky přidal.

„Jestli se domluvíme, budeme vědět až v příštích dnech. Když ne, na základní struktuře zakladatelů se stejně již nic nemění,“ dodal.

Kapitál tři miliardy

Zakladatelé Partners žádost o bankovní licenci podali u České národní banky již koncem roku 2020. Po dvou letech jednání v její udělení doufají příští rok. „Věřím, že to za dva a půl nebo dva a tři čtvrtě roku od prvního podání žádosti dáme. Musíme být trpěliví,“ doufá Borkovec v udělení licence nejpozději ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Jedním z hlavních témat při vyjednávání s ČNB byla podle něj výše kapitálu banky. Podle zákona musí být minimálně 500 milionů korun. Borkovec s Lukešem počítali od začátku podle deníku E15 se sumou 1,2 miliardy korun, poté ji zvýšili na 1,8 miliardy.

„Po diskusích s regulátorem jsme pochopili, že máme dát dohromady alespoň tři miliardy korun. To dá jistotu ČNB, že nám může dát licenci, a zároveň klientům, protože v bance bude dostatečná rezerva a kvalitní zajištění. Takže teď jsme na třech miliardách,“ vysvětluje Borkovec.

Velkým tématem z pohledu ČNB bylo i řízení banky kvůli velkému počtu investorů. To se ale podle Borkovce vyřešilo tím, že stovky zmíněných spolupracovníků skupiny budou držet svůj podíl přes firmu BankIn. A v ní bude mít 51 procent právě Borkovec.

Správa přes mobil

Na trhu se chce banka odlišit tím, že chce být „mobile first“. Tedy klienti budou moci vše ovládat jen přes aplikaci z mobilního telefonu. Podle Borkovce přitom nepůjde jen o nový přístup ke klasickému bankovnictví, ale k financím celkově. Přes aplikaci budou moci klienti ovládat celý svůj „finanční život“ na jednom místě.

„To znamená nejen účty, ale i svoje investice, pojištění nebo spoření. Aplikace jim nabídne desítky dalších možností, jak pracovat s různými finančními produkty napříč trhem, tedy nejen od naší skupiny,“ popsal Borkovec.

Za unikátní nicméně svůj koncept dříve označily i ostatní menší banky. Například Fio banka v minulosti mluvila o unikátním konceptu kvalitních produktů, nulových poplatků za platební styk nebo vedení účtu. Standardem je už také ovládání účtů z mobilu. Právě na nich si například zakládá další z českých bank, a to Air bank ze skupiny PPF, ovládané Renatou Kellnerovou. Prostor pro novou banku nicméně podle analytika Štěpána Křečka z BH Securities na trhu stále je.

„Bankovní sektor je v tuzemsku vysoce ziskový, takže místo pro dalšího hráče tu je. Zároveň je na bankovním trhu dost velká koncentrace, dominantní roli hrají zhruba tři velké banky, takže konkurence není úplně ideální,“ soudí Křeček.

Pokud jde o zapojení velkého počtu spolupracovníků skupiny Partners coby investorů, může mít podle něj výhody i nevýhody.

„Je to něco jako zaměstnanecké akcie. Jejich držitele to motivuje k podpoře růstu své firmy. Na druhou stranu je otázka, zda to nepovede k tomu, že budou klientům nabízeny spíš služby či produkty navázané na skupinu Partners,“ upozorňuje Křeček. Velký počet investorů může být podle něj také čistě pragmatický, daný potřebou velkého množství kapitálu pro založení banky.

Podle poradce Bankovní asociace Miroslava Zámečníka je potřeba každému novému hráči přát úspěch. Za nic unikátního by nicméně nepovažoval velký počet zakládajících investorů „Kdo touží po investici do banky, má už teď možnost si koupit akcie několika z nich na pražské burze cenných papírů,“ upozornil Zámečník.

X X X

Zemanův poslední tah. Výběr dvou nových členů ČNB zásadně ovlivní směřování ekonomiky

Dosluhující prezident Miloš Zeman znatelně promluví do směřování ekonomiky na několik let dopředu. Na konci svého mandátu totiž bude vybírat dva nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB). Jedná se o prestižní posty, které vybraní ekonomové budou zastávat nejméně do roku 2029. Ovlivnit mohou například fakt, jak dlouho se budeme potýkat s vysokou inflací. Důsledky Zemanova rozhodnutí nás budou provázet až šest let po jeho konci v úřadu prezidenta.

Mandát členů bankovní rady je šestiletý, aby hlava státu nemohla změnit všechny členy během svého prvního funkčního období. Zeman ovšem zůstal ve funkci období dvě, takže současná rada je čistě jeho dílem. Poslední dva členy vybrané jeho předchůdcem Václavem Klausem –⁠ Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka –⁠ nahradil v roce 2018. Celkem má rada sedm členů.

 A v příštím roce Zeman ještě stihne vybrat dvě úplně nové tváře. Mandát totiž končí viceguvernérovi Marku Morovi, který se už nechal slyšet, že pokračovat nechce. A druhé a finální funkční období uplyne Oldřichu Dědkovi. Zeman zatím žádná potenciální nová jména nekomentuje. Některá média však spekulují, že by mohl do rady navrhnout šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše.

Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky však nelze Zemanův výběr úplně předpovědět. „Nedovoluji si zatím spekulovat o konkrétních jménech. Prezident z volby radních udělal politickou hru a spoustu lidí překvapil. Bylo to podobné, jako když se parta přátel sejde u deskové hry. Všichni od začátku znají pravidla a principy herní mechaniky, ale až teprve v tom klíčovém momentě zjistí, jak se dají jednotlivá pravidla a mechanismy hry použít,“ řekl Peterka pro CNN Prima NEWS.

Už teď je ale jasné, že Zeman ovlivní činnost bankovní rady na dlouhé roky dopředu, jeho nástupce bude totiž během svého pětiletého mandátu vybírat pouze dva členy, a to v roce 2024, kdy vyprší mandát guvernérovi Aleši Michlovi a členovi rady Tomáši Holubovi. Oba ovšem budou mít za sebou svůj první mandát a je tedy také možné, že ve funkcích zůstanou.

Ekonom: Zeman přispěl ke dvouciferné inflaci

Fungování ČNB přitahuje pozornost zejména v době krize. Primárně bojuje proti inflaci úrokovými sazbami, které velmi ovlivňují ekonomiku. Při jejich zvedání se zvyšují i úroky na půjčkách a hypotékách, což má za následek nižší zájem o drahé půjčky a například firmy se nepouštějí do investic. Ekonomika v takovém případě stagnuje, ale inflace klesá. V případě nízkých úroků se lidé i společnosti vrhají do hypoték nebo úvěrů a peníze v ekonomice se roztáčejí. To přináší její oživení, ale zároveň část zisků „požírá“ zvyšující se inflace.

Zeman přitom názorně ukázal, jak může prezident ovládat směřování centrální banky. Bývalá bankovní rada vedená Jiřím Rusnokem totiž šokově zvyšovala úrokové sazby. Naposledy ve starém složení zvedla v červnu základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu. V červenci skončili v radě Rusnok, Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda. Všichni tři byli bráni jako jestřábi, tedy ti, kteří jsou pro zvyšování úrokových sazeb.

Na jejich místo nastoupili Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait a hned na dalším zasedání se už sazby nezvyšovaly. Pro byli pouze Tomáš Holub a Marek Mora, proti pět holubic, tedy členové bankovní rady, kteří jsou proti zvyšování sazeb.

 „Při volbě bylo zřejmě důležitější, že jejich postoje konvenovaly postoji guvernéra Michla. V bankovní radě vznikla nová většina prosazující stabilitu sazeb, respektive jejich další nezvyšování navzdory inflaci kilometry daleko od stanoveného inflačního cíle. Prezident tak nepochybně přispěl k současné situaci dvouciferné, nikoliv dvouprocentní inflace (o takovou ČNB usiluje, pozn. red.),“ komentoval to Peterka.

Hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček odhaduje, že Zemanův výběr nových členů rady ČNB se bude držet v současných tendencích. Tedy že vybere její členy tak, aby si holubice v centrální bance udržely většinu. „Spíše než k posílení jestřábího pohledu na měnovou politiku dojde k posílení holubičích pozic či zachování současných poměrů sil,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj může převaha holubic zmírňovat recesi v ekonomice. Zároveň se ale prodlužuje doba, dokdy se inflace vrátí ke dvěma procentům. „Střídání holubičích a jestřábích většin v bankovní radě je stejně přirozené jako střídání levicových a pravicových většin v parlamentu. Je třeba říct, že holubičí i jestřábí měnové politiky jsou zcela legitimní a kritika jednoho či druhého pohledu je vždy krátkozraká,“ dodal Křeček.

X X X

Polský soudce, který kritizuje vládu, se vrátí do práce. Před dvěma lety ho odvolala disciplinární komora

Polský soudce Igor Tuleya, jenž patří ke známým kritikům justičních reforem prosazovaných vládou národních konzervativců, se může vrátit do práce. Podle agentur PAP a AP o tom v úterý rozhodl polský nejvyšší soud, jenž anuloval jeho předchozí suspendování z funkce. Nové rozhodnutí podle AP uvítala řada soudců a zastánců nezávislosti soudů.

 Tuleyu před dvěma roky suspendovala – nyní už zlikvidovaná – disciplinární komora nejvyššího soudu. Zbavila ho imunity, což se rovnalo pozastavení výkonu jeho funkce.

Prokuratura chtěla Tuleyu stíhat za to, že v roce 2017 umožnil médiím účastnit se soudního stání, které se týkalo sporného jednání parlamentní většiny bez menšinové opozice. Kromě jiného prý překročil své pravomoci. Polská opozice obvinění proti Tuleyovi označila za politicky motivovaná a odporující normám EU o právním státě.

Nyní takzvaná komora profesní odpovědnosti nejvyššího soudu podle listu Gazeta Wyborcza dospěla k závěru, že se Tuleya nedopustil žádného trestného činu. Tuleya v reakci na rozhodnutí agentuře PAP řekl, že má pocit, jako by se ocitl v románu Franze Kafky.

„Byl jsem suspendován něčím, co není soud, a vrátilo mě zpět do služby něco, co není soud. Mám pocit, jako kdybych byl poslední dva roky ve snu,“ uvedl soudce.

‚Připraven na zvrat‘

Polský prezident Andrzej Duda v červnu podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost k trestání neposlušných soudců. Nahradila ji právě komora profesní zodpovědnosti, která však podle opozice neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Letos Tuleyovi návrat do práce povolila už předsedkyně varšavského okresního soudu. Předseda odvolacího soudu ve Varšavě toto rozhodnutí ale posléze podle dřívějších informací zrušil. Nyní Tuleya agentuře PAP řekl, že chystá vrátit do práce ve středu. „Jsem ale připraven na jakýkoliv zvrat,“ dodal soudce.

Polský disciplinární systém pro soudce se stal součástí širšího sporu mezi Varšavou a Evropskou unií. Zatím není jasné, zda Tuleyovo opětovné uvedení do funkce bude stačit k ukončení patové situace mezi Varšavou a EU, která blokuje Polsku pomoc ve výši miliard eur kvůli tomu, co vnímá jako vládní podrývání nezávislosti polské justice, píše AP.

Postup nejvyššího soudu je podle této agentury vnímán jako rána pro ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra, který zaujal nekompromisní postoj vůči Bruselu. Někteří další vládní představitelé chtějí v soudní oblasti přistoupit na kompromis, aby země získala peníze z fondu obnovy. Premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že nejnovější rozhodnutí nejvyššího soudu prokázalo jeho nezávislost, což je podle něj nejdůležitější.

X X X

Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, chybí kontrolní mechanismy

 Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Bývalá šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová a někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti. Soud se stížnostmi zabýval ve spojeném řízení, nakonec nevyhověl žádné z nich. Zpravodajci podle nálezu jednali v rozporu se zákonem, když přijali neformální pokyn od neoprávněné osoby. Soud také poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.

Podle rozsudku Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu vlády.

„V podmínkách demokratického právního státu, respektujícího základní práva a svobody, při vázanosti veškeré státní moci zákonem, není možné, aby ozbrojené složky a tajné služby státu bez řádného zákonného procesu plnily příkazy jakkoliv vysoce postavených politických činitelů, natožpak osob, které takovými vysoce postavenými politickými činiteli nejsou (ač je mohou z různých důvodů fakticky ovládat),“ stojí v nálezu soudce Jana Filipa.

„Jediným právně akceptovatelným postupem stěžovatelů proto mohlo být pouze odmítnutí vykonat pokyny či úkoly ke sledování,“ pokračuje nález. Situace by byla stejná, i kdyby pokyn mimo právní rámec a běžné procedury vydal sám premiér. I tak by měli zpravodajci odmítnout.

Páleníkova právní zástupkyně Iva Němcová novinářům řekla, že nález respektuje, trvá ale na tom, že její klient nejednal protiprávně. „Respektuji rozhodnutí soudu. Důvody rozhodnutí zjistím až z jeho odůvodnění,“ dodal pro Páleníkův advokát Tomáš Sokol. Rozhodnutí soudu respektuje i Kovandův advokát Jiří Matzner. Nicméně míní, že se ÚS nevypořádal s údajným pochybením Nejvyššího soudu. „Jde o konečné rozhodnutí uzavírající kauzu po deseti letech, se soudem v řadě bodů lze dnes souhlasit, některé otázky jsou stále pro mě nezodpovězené, v části konstatování pochybení Nejvyššího soudu ve věci dovolání a jeho bezvýznamnosti na práva mého klienta mám odlišný názor,“ řekl ČTK Matzner. Nikdo z přímých aktérů kauzy se vyhlášení nálezu nezúčastnil.

Pražské soudy po vleklém procesu Nečasovou pravomocně potrestaly třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Zpravodajci dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. O dovoláních všech odsouzených rozhodoval loni Nejvyšší soud, odmítl je.

Všichni odsouzení vinu od počátku popírali. Ve stížnostech poukazovali na údajné porušení svých ústavně zaručených práv. Také tvrdili, že byli nezákonně uznáni vinnými, a to při nedodržení práva na spravedlivý proces.

Nečasová figuruje i v dalších kauzách. V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby ji justice pravomocně osvobodila. Kauzou tzv. trafik pro poslance ODS se musí nadále zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Zprošťující rozsudek zrušil odvolací Městský soud v Praze. Bude nutné zopakovat dokazování. V prosinci začne projednávání případu údajné křivé výpovědi bývalého premiéra Nečase. Obžaloba tvrdí, že Nečas dvakrát nepravdivě svědčil ve prospěch své manželky Jany v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

X X X

 Kilometry plotu kolem Litošic. Přes zákaz úřadu firma dál buduje masivní ohrady

Lidé v Litošicích na Pardubicku si stěžují na firmu, která vlastní okolní lesy na úpatí Železných hor. Začala si je totiž oplocovat a ohradila už stovky hektarů. Krajina se tak stává neprůchodnou pro lidi i pro migrující zvěř. Podle stavebního úřadu jde o nelegální stavbu, ploty ale dál přibývají.

 Při natáčení stojíme u 2,1 metru vysokého plotu. „Obáváme se, že to uzavřou, abychom se do toho lesa vůbec nedostali a neměli průchod krajinou,“ vidí problém například pro houbaře a cyklisty nezávislý starosta Litošic Miroslav Březina.

Úředníci v Přelouči řeší stížnosti na jednání firmy, která oplocuje své lesy pod Železnými horami. Na úřední výzvu k zastavení prací zatím firma nereaguje

Sloupky plotu tvoří dřevěné kůly, výplň železné kari sítě, na délku má podle Březiny 5 až 8 kilometrů a s výjimkou přístupových cest ohrazuje až 300 ha lesní plochy.

Někteří místní jsou z toho nešťastní. Třeba Zdeněk Chlup: „Myslím si, že to je velký zásah třeba do procházek s dětmi, výlety se psem, a myslím si, že by s tím určitě měly úřady něco dělat.“

Na podnět obce Litošice se letos výstavbou plotu začal zabývat stavební úřad v Přelouči. Firmu Enlino, která oplocení buduje na svých pozemcích, vyzval k zastavení prací, potvrdil vedoucí stavebního odboru Lubomír Novotný. „Na tuto výzvu stavebník nereagoval a postupoval v stavbě dál, což bylo zjištěno dalšími kontrolními prohlídkami,“ uvedl.

Obec bez informací

Firma Enlino mezitím požádala úřad v Přelouči, aby oplocenou oblast uznal jako oboru, řízení ale ještě není u konce, stavebník přesto podle úředníků stavěl dál. „V současné době řízení na základě podání stížnosti žadatele bylo předáno na krajský úřad,“ prohlásil vedoucí odboru životního prostředí Jan Feranec.

Akciová společnost Enlino naši žádost o vyjádření odmítla a nekomunikuje prý ani s obcí. Litošice navíc nejsou účastníkem žádného řízení, informace o postupu úřadů tak dostávají jen na vyžádání na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Oplocená plocha přitom zabírá asi třetinu katastru obce.

X X X

Vatikán zpětně prošetří sexuální zneužívání dětí kněžími, zajímá ho reakce papeže Jana Pavla II.

Vatikán údajně chce prošetřit případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními v krakovské arcidiecézi, se kterými byl v kontaktu bývalý papež Jan Pavel II. Šetření se týká období, kdy byl v jejím čele. Tvrdí to deník Rzeczpospolita. Vatikán prověří, jak před svým zvolením do čela katolické církve na zločiny reagoval.

 Vyšetřování se podle deníku Rzeczpospolita týká doby mezi lety 1962 až 1978. Tehdy Karol Wojtyla, později známý jako papež Jan Pavel II., řídil krakovskou arcidiecézi. Diplomatický úřad Vatikánu v Polsku už požádal některé diecéze o přístup k dokumentům.

Vyšetřovatelé se zajímají o kněží, kteří v 60. a 70. letech působili v krakovské arcidiecézi a jsou podezřelí ze zneužívání nezletilých. Kontrola dokumentů má také ověřit, jaká byla tehdy reakce kardinála Karola Wojtyly. Cílem je zjistit, zda ukládal tresty a sankce, a pokud ne, tak z jakého důvodu.

Mluvčí Polské biskupské konference Leszek Gesiak ale deníku Rzeczpospolita řekl, že o takových aktivitách Vatikánu a jeho zastoupení v Polsku neslyšel. Apoštolská nunciatura informace nepotvrdila, ani nevyvrátila.

X X X

Vatikán zpětně prošetří sexuální zneužívání dětí kněžími, zajímá ho reakce papeže Jana Pavla II.

Vatikán údajně chce prošetřit případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními v krakovské arcidiecézi, se kterými byl v kontaktu bývalý papež Jan Pavel II. Šetření se týká období, kdy byl v jejím čele. Tvrdí to deník Rzeczpospolita. Vatikán prověří, jak před svým zvolením do čela katolické církve na zločiny reagoval.

 Vyšetřování se podle deníku Rzeczpospolita týká doby mezi lety 1962 až 1978. Tehdy Karol Wojtyla, později známý jako papež Jan Pavel II., řídil krakovskou arcidiecézi. Diplomatický úřad Vatikánu v Polsku už požádal některé diecéze o přístup k dokumentům.

Vyšetřovatelé se zajímají o kněží, kteří v 60. a 70. letech působili v krakovské arcidiecézi a jsou podezřelí ze zneužívání nezletilých. Kontrola dokumentů má také ověřit, jaká byla tehdy reakce kardinála Karola Wojtyly. Cílem je zjistit, zda ukládal tresty a sankce, a pokud ne, tak z jakého důvodu.

Mluvčí Polské biskupské konference Leszek Gesiak ale deníku Rzeczpospolita řekl, že o takových aktivitách Vatikánu a jeho zastoupení v Polsku neslyšel. Apoštolská nunciatura informace nepotvrdila, ani nevyvrátila.

X X X

Senegalci v extázi. Po výhře s Ekvádorem jsou v osmifinále MS, dál jdou i Nizozemci

 Fotbalisté Senegalu porazili na mistrovství světa v Kataru Ekvádor 2:1 a po dvaceti letech jsou podruhé v osmifinále světového šampionátu. Tam je ze skupiny A doprovodilo také Nizozemsko po výhře 2:0 nad Katarem.

Senegalci obsadili v tabulce druhé místo a budou hrát v neděli s vítězem skupiny B, tedy s jedním z trojice Anglie, Írán a USA, kterého určí večerní zápasy.

X X X

  V soudní síni s Petrem Kramným. Chladnokrevný vrah, co nemluví. Anebo oběť justice?

Kdyby stěny největší soudní síně Krajského soudu v Ostravě promluvily, zaznělo by hodně nářků. Za nacistické okupace i za komunistů tady často padaly vykonstruované rozsudky, k justičnímu omylu však může dojít i v demokracii. Rozhodně nehájím názor, že dvojnásobný vrah Petr Kramný je nevinen a věřím, že dostal spravedlivý trest. Zároveň se však do duše vkrádají i pochybnosti. Zvláště v úterý 29. listopadu 2022 tady v soudní síni číslo 7, v níž se obhájkyně Petra Kramného snaží o obnovu procesu.

Sedmička je šťastné číslo. I když jak pro koho. Nad Petrem Kramným byl rozsudek vynesen 7. ledna 2016 v síni číslo 7 Krajského soudu v Ostravě. Nafasoval čtyřikrát 7 let, takže má ve vězení zůstat 28 roků. Do soudní síně číslo 7 se však Kramný překvapivě vrací necelých 7 let po vynesení trestu soudkyní Renátou Gilovou.

Subjektivní popis vraha

Pravomocně odsouzený dvojnásobný vrah od hlavního líčení pořádně zhubl. Když ho eskorta přivádí, nevidím ani jeho pověstný a trochu lišácký úsměv, což je samozřejmě subjektivní výklad jeho mimiky. Fakta už byla řečena ve zpravodajství, publicista může dát v reportáží prostor i emocím.

Pamatuji, jak u hlavního líčení Kramný často nesouhlasně kýval hlavou nebo se dokonce pobaveně usmál. Tehdy mě to trochu iritovalo, protože když někdo tragicky přijde o osmiletou dceru, představuji si utrápenou tvář. A nikoli sebevědomého muže, který soudem spíše pohrdá.

Dnes Kramný přichází do soudní síně s kamenným obličejem, ale posléze už mu nikdo do tváře nevidí. Ozbrojená eskorta ho usazuje zády k novinářům i k dalším přítomným na straně „publika“. A odsouzený se do sálu ani jednou nepodívá, i když nějaké kradmé ohlédnutí asi nelze vyloučit.

Znalci vs. znalci

K obnovení procesu mají přispět údajně zásadní posudky odborníků, které dnes zpochybní rozsudek. Jenže Petr Kramný byl za dvojnásobnou vraždu odsouzen právě na základě nepřímých důkazů ve formě znaleckých posudků, v nichž se tvrdí, že oběti usmrtil elektrickým proudem.

Znalci ke zjištění došli na základě histologického výzkumu, ale až půl roku po vraždách. Napřed se přikláněli spíše k otravě, podobně jako egyptští lékaři.

Patolog srdce a autor knih o soudním lékařství Ivo Šteiner a soudní lékař a patolog Alexander Pilin následně skutečně vylučují, že by Kramného manželka Monika a dcera Klárka zemřely po zásahu elektrickým proudem.

Znalci jdou proti znalcům, to je trochu znejišťující skutečnost. Jeden posudek vyvrací jiný posudek, přitom názory znalců mohou rozhodovat o dlouhodobém pobytu za mřížemi. Dokonce o doživotí. A dříve také o trestu smrti, ve Spojených státech amerických a několika dalších zemích, které nezrušily hrdelní trest, jde obžalovaným pořád o život.

Misky vah spravedlnosti

Nad tím vším už poněkolikáté přemýšlím v soudní síni číslo 7. Spravedlnost skutečně leží na miskách vah, jak se to symbolicky zobrazuje ve výtvarném umění. Dvě mrtvoly v pokoji číslo 63/43 v hotelu Titanic Palace v egyptské Hurghadě nespadly z nebe. Společně s autory rozsudku přičítám vraždy právě Petru Kramnému, zabil ale oběti s pomocí elektrického proudu? Co když rodinu otrávil, k čemuž se přikláněli i egyptští lékaři? Anebo se nešťastná náhoda spojila se zlým úmyslem? Možná se chtěl zbavit manželky, odnesla to i dcera…

Každý rozsudek má mluvit jasnou řečí, ten nad Petrem Kramným je trochu zastřený a plný frází. Kdyby mluvil jasnou řečí, proč by se jinak kolegy patology snažili zpochybnit jiní patologové? Znalcům, které našla obhajoba, jde i o stavovskou čest. Uznávaní odborníci Ivo Šteiner a Alexander Pilin zkrátka nevěří, že smrt nastala v důsledku zásahu elektřinou.

Proč si Kramný nezakřičí

„Petr Kramný se domáhá, aby soud zvážil všechny navržené důkazy. Přistupuje k němu s důvěrou, že rozhodne spravedlivě,“ prohlašuje na úvod stání obhájkyně Jana Rejžková. Proces nese oficiálně název „řízení o návrhu na povolení obnovy řízení“. Dnes se nejedná o vině či nevině, jen o možnosti, že nový proces mimo jiné proklepne, jak oběti opravdu zemřely.

Možnosti promluvit v úvodu řízení, se Kramný vzdává. „Už jsem řekl všechno,“ pouze prohlašuje. Ale proč? Na 28 let odsouzený chlap neprojevuje žádné emoce. Teď mohl něco říct k nejméně padesáti novinářům, kteří o dění v soudní síni vzápětí podají informace milionům lidí. Proč nepronesl něco emotivního, mohl plakat i chvíli křičet. A třeba prohlásit: „Věřte mi, milovanou dceru ani Moniku bych nikdy nezabil! Nejsem vrah…“

Pokus o umlčení znalce

Do hlavy odsouzenému nikdo nevidí, teď jsou nejdůležitější znalecké posudky. „Patologií srdce se zabývám celou svou profesní kariéru. Pro teorii o smrti elektrickým proudem jsou jen chabé argumenty,“ říká první ze znalců Ivo Šteiner. Práci kolegů z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří dospěli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektřinou, označil za odbytou a amatérskou.

 Druhý znalec Alexander Pilin má k senátu promluvit po polední přestávce. Jenže po pauze si napřed bere slovo státní zástupce Vít Legerský a odmítá připustit ke slovu předvolaného znalce. „Posudek nesplňuje základní požadavky trestního řádu,“ tvrdí. Podle státního zástupce jde o odborný text nikoliv o znalecký posudek. Jeho požadavek mě trochu leká, misky vah s paní spravedlností se povážlivě kývají. Nedat hlas pozvanému znalci obhajoby, to působí, jako by ho chtěl stát umlčet jaksi předem. Ucpat mu ústa.

Obhájkyně Jana Rejžková protestuje. A „pochlapí“ se i soudkyně. Nevidí žádný důvod k odmítnutí tohoto znaleckého posudku. „Vylučuji účinek elektrického proudu, příčina smrti ale nadále není zřejmá,“ uvádí vzápětí znalec Alexander Pilin. Dlouholetý odborník Ústavu soudního lékařství Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze podává fundovaný rozbor, v němž se věnuje vzhledu těl po smrtelném zásahu elektřinou.

Státní zástupce Legerský označuje Pilinův posudek za pouhou „prezentaci“. A pokládá dotaz související s jedním příkladem zásahu proudem, který Pilin právě prezentoval. Patolog a soudní lékař musí srdnatě vyvracet několik hypotetických otázek státního zástupce, který se snaží dát do souvislosti usmrcené z Egypta s případy z patologické praxe soudního znalce. Tedy různé příklady usmrcení elektřinou.

Na obnovení řízení vydal hodně energie také spolek Šalamoun na čele s aktivistou Johnem Bokem. „Soudkyně Šárka Skalská klade věcné otázky, nikoliv nepatřičné. Obnovení řízení vidím nadějně,“ říká Bok pro CNN Prima NEWS.

Chladnokrevný vrah Kramný

Rozumím znalcům obhajoby, Johnu Bokovi i státnímu zástupci. Misky vah se zkrátka nepřestávají třást, aniž by se přiklonily k jedné ze stran. Jak ovšem zaznělo u hlavního líčení, státní zástupce je otřesen tím, jak Kramný zabíjel chladně a s rozmyslem. Odsouzeného sice podváděla manželka, nechtěla s ním udržovat sexuální styky, nevěru ale nelze pomstít vraždou.

„Manželské rozpory nemůže nikdo řešit tak, jak to udělal obžalovaný,“ zdůraznila u hlavního líčení soudkyně Renáta Gilová, která trest ve výši 28 let označila za přiměřený. Státní zástupce Vít Legerský navrhoval dokonce 30 let, dva roky vrahovi soud odpustil za dosavadní život bez záznamu v trestním rejstříku.

Porota v lednu 2016 neskrývala, že obžalovaný dostal výjimečný trest i z preventivních důvodů. Aby muži neřešili manželské rozepře podobně drasticky. „Trest má být účinný i z hlediska generální prevence. Poučením pro další potenciální pachatele, kteří by mohli uvažovat podobně,“ prohlásila Gilová. Kramný se proti rozsudku na místě odvolal. A stále trval na tom, že je nevinný.

A totéž si odsouzený Petr Kramný zřejmě myslí také téměř sedm let po rozsudku ze roku 2016, když opět sedí v soudní síni číslo 7. Jinak by nežádal o nový proces. Když se v rámci představení znaleckých posudků promítají drastické záběry, na nichž jsou vidět detaily těl zavražděných, vrah se dívá na podlahu síně. Do očí mu nevidím, hlavu však hluboce sklopil, takže na obrazovku opravdu nemůže vidět. A jen on sám v tuhle chvíli ví, co přesně se v roce 2013 stalo v pokoji číslo 63/43 v hotelu Titanic Palace v egyptské Hurghadě.

X X X

Místo milionů rublů sada ručníků. Politik obdaroval matky padlých ruských vojáků

Představitel jednoho z regionů v Kurské oblasti se rozhodl obdarovat matky padlých ruských vojáků. Šlo by o solidární gesto, pokud by dárkem pro rodiny nebyly namísto státního uznání, případně finanční pomoci, sady ručníků. Prezident Vladimir Putin přitom slíbil odškodné v milionech rublů. Nevoli vzbudil nejen u místních obyvatel, ale také regionálních úřadů.

Den před oslavou Dne matek, který v Rusku letos připadá na 27. listopadu, se šéf Lgovského okresu Sergej Korostelev rozhodl obdarovat rodiny padlých z války na Ukrajině. Matkám mrtvých vojáků věnoval sady ručníků a dort.

O předání informoval Korostelev na svém profilu na sociální síti VKontakte. „V předvečer oslav Dne matek jsem se setkal s matkami padlých vojáků, kteří se účastnili speciální vojenské operace na Ukrajině,“ napsal šéf okresu. Rodiny jsou na pořízených snímcích evidentně v rozpacích.

Příspěvek Korostelev po krátké době smazal. Někteří uživatelé politikův nápad ztrhali s tím, že matkám, které přišly o své syny, dal „levné dary za mrtvé“. Jiní psali o „ostudě“ či „nehoráznosti“. Ruský diktátor Vladimir Putin přitom slíbil odškodnit rodiny minimálně 12 miliony rublů.

Rozhodnutí regionálního politika kritizovala také správa Kurské oblasti. „Tento případ je ukázkou nedodržení morálních a etických standardů místními úřady. Možná byla tato osobní iniciativa vedoucího okresu podpořit rodiny vedena pozitivními motivy, ale dosáhla opačného efektu. Je třeba zabránit takové lhostejnosti a jednání, které diskredituje úřady jako celek,“ informovala agentura TASS.

Tato událost se odehrála jen několik dnů poté, co gubernátor Irkutské oblasti Igor Kobzev během projevu k matkám padlých prohlásil, že jejich synové nepatřili rodinám, ale Rusku.

S matkami zabitých se měl nedávno potkat i ruský vládce Vladimir Putin. Video, které údajné setkání zachycuje, však spousta lidí považuje za falešné nebo počítačově upravené. Panuje podezření, že místo matek padlých seděly u stolu s Putinem herečky nebo loajální Rusky, jejichž děti jsou v pořádku.

X X X

Farmář z Liberce žaluje myslivce. Prasata mu zničila louku, žádá přes 700 tisíc korun

Farmáře z Liberce trápí přemnožená divoká prasata, která likvidují jeho pastviny. Podle něj je myslivci málo střílejí, proto po nich chce více než 700 tisíc korun. Myslivci ale platit nechtějí a tvrdí, že dělají, co mohou. Divočáci prý navíc nejsou z jejich honitby, ale z okolí.

Věroslav Škoda hospodaří na rodinných pozemcích už dvacet let, takhle rozryté louky prý ale nikdy nemíval, až v posledních letech. „Vzniklo to za jedinou noc, po nájezdu zhruba 50 prasat,“ ukazuje na louku posetou rozhrabanými drny.

Část pozemků slouží přímo jako pastvina pro velké stádo krav, další louky využívá jako zdroj krmení. „Rozrytou louku ale nemůžete sekat, zničíte stroj za statisíce. Přitom mám ze zákona povinnost se o půdu starat. Jak to mám asi dělat, když mi ji prasata pořád ničí?“ ptá se rozčílený farmář. „Takhle budeme muset brzy skončit, za poslední léta už nás to stálo miliony korun,“ dodává.

Zemědělec je přesvědčený, že myslivci, kteří mají honitbu v pronájmu, divočáky málo střílejí. Rozhodl se s nimi soudit, chce víc než 700 tisíc korun. Na tolik znalec vyčíslil škody z loňského roku. „Dlouho jsme se snažili dohodnout, ale teď už to dospělo tak daleko, že chceme, aby nám pomohl soud,“ říká.

 Žalovaní myslivci tvrdí, že škody působí prasata přicházející z okolních honiteb. A oni prý dělají, co mohou. Za loňský a letošní rok střelili deset divočáků, přestože je běžně neloví. „Přijali jsme nové členy do sdružení, vybudovali posedy, abychom mohli snadněji střílet, ale jsme taky jenom lidi a musíme chodit do práce, nemůžeme být dnes a denně v lese,“ uvádí hospodář mysliveckého spolku Vesec Josef Šíp.

„Hospodaříme na velké rozloze, ale jsou to hlavně louky, lesů minimum, prasata sem chodí ze sousedních honiteb. Navíc není jednoduché lovit v oblasti, která je velmi blízko městského sídliště, je tam velký pohyb lidí, rodičů s dětmi, pejskaři zde chodí i za tmy,“ upozorňuje.

Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty nejsou podobné spory ojedinělé. „U soudů to dopadá tak půl na půl, zjišťuje se nejen zodpovědnost myslivců, ale i majitelů pozemků, jestli je mají dostatečně zabezpečené, jestli už v minulosti oficiálně vyzvali myslivce, aby konali, atd.,“ vysvětluje.

Podle zákona přitom není možné, aby si majitel pozemku přizval na pomoc cizí myslivce. „Museli by získat povolení od příslušného mysliveckého spolku,“ doplňuje Janota.

Myslivecká sdružení se k odlovu divočáků staví různě. Například v Jablonci nad Nisou požádali radnici, aby na zimní měsíce zavřela část lesů pro veřejnost v noci a bylo tam tedy možné snadněji lovit. A vedení města jim vyšlo vstříc. „Od 1. prosince bude platit zákaz vždy od šesti hodin večer do šesti hodin ráno,“ informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová. V Liberci žádný z mysliveckých spolků o podobné opatření nepožádal.

X X X

Wales – Anglie 0:3, favorit měl jasně navrch, dva góly dal Rashford

Hráli to, co potřebovali. Fotbalisté Anglie rozvážně kombinovali a zprvu se zdálo, že proti Walesu snad ani nechtějí vstřelit gól. Pak se ale přece jen prosadili. Dvě trefy obstaral Marcus Rashford, jednu Phil Foden a zvítězili 3:0. Pohodlně tak se sedmi body ovládli na mistrovství světa v Kataru skupinu B.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.