Zomrela speváčka ČR Hana Zagorová. Záchranári SR nesúhlasia s návrhom vyšších platov. Liga UEFA

 Hana Zagorová bola niekoľkonásobnou držiteľkou Zlatého slávika a vydala aj niekoľko platinových a zlatých platní. 6. septembra by oslávila 76. narodeniny. Vo veku 75 rokov zomrela speváčka Hana Zagorová, manželka operného speváka Štefana Margitu. Informáciu o jej úmrtí potvrdil pre CNN Prima NEWS speváčkin manažér Luboš Kříž.

Otec ju od začiatku podporoval

Narodila sa 6. septembra 1946 v Petřkoviciach pri Ostrave. V roku 1963 sa, na podnet svojho otca, zúčastnila speváckej súťaže Hľadáme nové talenty, kde získala prvé miesto. Zaujala natoľko, že s ňou okamžite nadviazal pravidelnú spoluprácu Ostravský rozhlasový orchester i vtedy populárna skupina Flamingo. V rokoch 1964 – 1968 študovala herectvo na JAMU v Brne.

Po absolventskom predstavení Vančurovej tragikomédie Jozefína , kde hrala hlavnú úlohu a ktoré vysielala i televízia, dostala ponuky hneď z viacerých pražských divadiel. Rastúce spevácke úspechy (5. miesto v Zlatom sláviku v roku 1968) a prvý veľký hit Honey ju však utvrdili v tom, že jej osudom je spev.

Vystupovala v divadle Semafor

Presťahovala sa do Prahy, hosťovala v rôznych orchestroch a hudobných skupinách. Vystupovala v divadle Semafor ako Bludička v známej Suchého Kytici (1972 – 1974). Pre Hanu Zagorovú bolo rozhodujúce stretnutie s gitaristom Karlom Vágnerom, ktorý jej koncom roka 1972 zostavil vlastnú hudobnú skupinu a sám ju viedol.

Zároveň bol autorom mnohých jej piesní, aranžérom, producentom, manažérom a autorom najznámejšej prezývky Hany Zagorovej „Písnička“. Spolu sním dosiahla tiež najväčšie profesionálne úspechy, ktoré jej priniesli Zlatých slávikov (1977 – 1985) i účasť na mnohých zahraničných festivaloch. Už vroku 1983 získala Zlatú platňu Supraphonu za vyše milión predaných platní.

Hoci sú piesne Hany Zagorovej hudobne a žánrovo veľmi pestré, najtypickejší pre ňu zostáva tzv. beatový šansón. Práve v ňom dokázala najlepšie zužitkovať svoje herecké školenie, cit pre obsah a jedinečnú atmosféru každej piesne (Tanečnice, Maluj zas obrázky, Usnul nám, spí, Kdyby se vrátil čas ). K niektorým si navyše písala texty sama.

Mala aj vlastné televízne programy

Hana Zagorová pravidelne vystupovala v televízii a mala tu aj dva vlastné programy (Dluhy Hany Zagorové – 8 častí, Výtah hotelu Sen – 2 časti). Viackrát sa objavila v televíznych muzikáloch ar ozprávkach pre deti (Madam a sedm loupěžníků, O tlustém pradědečkovi, Kouzelná čepice ) a vytvorila hlavnú ženskú úlohu vo filmovom muzikáli Trhák (1980).

Keď v roku 1989 podpísala ako jediná zo známych spevákov pop music petíciu Několik vět, na príkaz najvyšších miest KSČ jej bola zakázaná akákoľvek spevácka činnosť. V roku 1990, po dohode s Karlom Vágnerom, rozpustila hudobnú skupinu a výrazne obmedzila svoje vystúpenia. Ako dôvod uvádzala únavu z dlhoročného intenzívneho koncertovania a zmeny v súkromnom živote.

Skôr sa objavovala na televíznej obrazovke, kde pripravila a moderovala 39 častí programu Když nemůžu spát (1993 – 1998) a vystupovala v zábavnom programe Hogo fogo (2000 – 2004). K častejšiemu koncertovaniu sa vrátila až po roku 2005. V roku 2006 vyšlo Hane Zagorovej retrospektívne štvorCD S úctou a kniha vlastných básní a piesňových textov Milostná . Zároveň začala hrať v muzikáli Jack Rozparovač .

Speváčka trpela vážnym ochorením krvi

Hana Zagorová až vo svojej autobiografii priznala, že už od začiatku speváckej kariéry trpí na vážne ochorenie krvi, pri ktorom sa jej rozpadáva hemoglobín a jediným riešením sú pravidelné transfúzie. K lepšiemu sa jej zdravotná situácia zmenila iba v posledných rokoch.

Prvým manželom Hany Zagorovej bol sólista baletu ND Vlastimil Harapes (1986 – 1992). Hneď deň po rozvode sa vydala za slovenského operného speváka Štefana Margitu a ako sama hovorí: „Išlo o najlepší deň môjho života. Štefan robí všetko, aby som bola šťastná. Bola by som veľmi rada, keby mal aj on podobný pocit zo mňa.“

Zagorová patrila medzi najznámejšie české speváčky. Naspievala takmer 900 piesní a získala mnoho ocenení. V ankete Zlatý slávik sa stala druhou najúspešnejšou medzi ženami hneď po Lucii Bílej.

V Česku ju prezývali „Hanička písnička“

Preslávili ju skladby „Já jsem tvá neznámá“, „Gvendolína“ alebo „Maluj zase obrázky“. V triu s Petrom Kotvaldom a Stanislavom Hložkom naspievali piesne „Holky z naší školky“, „Spěchám“ alebo ústrednú skladbu pre seriál Sanitka „Můj čas“.

V roku 2015 ju uviedli do Siene slávy hudobných cien Anděl. V Česku ju poslucháči prezývali aj „Hanička písnička“, prípadne „Hanička bludička“.

Jej svojrázny štýl stál za vznikom hovorového výrazu „nedělej Zagorku“, ona sama to prijímala s humorným nadhľadom. „Ani neviem, čo presne to znamená, ale páči sa mi to,“ priznala vo viacerých rozhovoroch pre české médiá, aktuality.sk

X X X

Svet smúti za Hanou Zagorovu. Ako reagovala Jiřina Bohdalová či Marek Ztracený?

Jiřina Bohdalová, herečka

„Tak hrozná správa, že tomu nemôžem uveriť. Tým, že si človek zvykol, že nebola absolútne zdravá, tak aj tak je to šok. Vždy sa ku mne chovala ohromne a veľmi som z toho nešťastná!“

 Marek Ztracený, spevák

„Moje srdce sa trhá na kusy. Odišla legenda, ale hlavne neuveriteľný človek s veľkým srdcom. Moja spriaznená duša, ktorá mi, ako jedna z mála, rozumela a ku ktorej som vzhliadal! Hanička pesnička. Zažili sme veľké veci. Toľko si pre mňa znamenala a ďakujem za všetko, čo si pre mňa urobila. Nikdy nezabudnem.“

 Jan Bendig, spevák

„Nenachádzam slová… Hanička… budete mi chýbať. V našich srdciach budete žiť navždy… Ďakujem, že ste mi vtedy dala šancu zaspievať si po vašom boku. V dobe, keď so mnou ľudia nechceli mať nič spoločné. Dala ste mi tým vystúpením toľko energie a odhodlania bojovať a v živote niečo dokázať. A za to vám veľmi ďakujem. Budem na vás vždy spomínať s láskou, úsmevom a s vďačnosťou.“

Petr Fiala, predseda vlády Českej republiky

„Hana Zagorová patrila k najvýznamnejším tváram našej populárnej hudby. Jej piesne poznal snáď každý. Vážil som si ju aj kvôli jej občianskym postojom v roku 1989. Úprimnú sústrasť jej blízkym.“

 Ondřej Brzobohatý, skladateľ

„Je to obrovská strata pre českú kultúru, bol to človek nielen skvelý interpretačne, ale hlavne ľudsky. Bola pre mňa obrovská česť, že som jej mohol napísať pesničku. Som z toho zdrvený.“

 Marta Jandová, speváčka

„Hanička… Šťastnú cestu do neba. Nikdy na to nie sme pripravení. Nikdy tomu nechceme veriť. Hlavne keď ide o niekoho, kto bol tak srdečný a milý. Kto sa tak rad smial a staral sa o druhých. Neraz som jej vyliala svoje srdce. Budeš nám chýbať.“

 Marta Kubišová, speváčka

„Nemôžem tomu uveriť. So Štefanom som si volala, keď išli do Malagy. Veľmi som oceňovala, že sa pridala pred revolúciou k tým, čo to videli normálne. Ľudsky som si Hanky veľmi vážila. Milovala som jej šansóny! Ona bola taký anjelik.“/agentury/

X X X

Dôležitý míľnik v energetike. Premiéri Poľska a Slovenska otvorili nový plynovod

  V poľskom meste Strachocina v piatok oficiálne otvorili plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. „Ide o výnimočne strategickú investíciu. Plynovodné prepojenie medzi severom a juhom posilní energetickú bezpečnosť nielen našich krajín,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. „Plynovod nám poskytuje nový pocit slobody, že máme alternatívu, ktorá nebude závislá od Ruska. Vďaka tomuto plynovodu bude môcť tiecť nórsky plyn a skvapalnený plyn,“ dodal predseda slovenskej vlády Eduard Heger.

 Prepravca plynu eustream spresnil, že štart riadnej komerčnej prevádzky plynovodu je naplánovaný na október tohto roka. „Jeho včasné dokončenie je dôležitým signálom pred blížiacou sa vykurovacou sezónou, pretože otvára nové možnosti zásobovania našich trhov,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti eustream Rastislav Ňukovič. Zdôraznil, že realizácia sa podarila aj vďaka pretrvávajúcej podpore súkromného i štátneho akcionára spoločnosti.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po oficiálnom spustení plynovodu ocenil, že pred šiestimi rokmi kompetentní o jeho výstavbe rozhodli. „Len kapacita tohto prepojenia zodpovedá celoročnej spotrebe Slovenska a opačným smerom do Poľska je možné exportovať ešte o niečo viac a toto výrazne prispeje k tomu, aby závislosť od ruského plynu výrazne klesla, respektíve klesla úplne na nulu,“ povedal Sulík. Pripomenul, že Slovensko už má plynovodné prepojenie na všetky susediace krajiny.

Prepojením na poľskú sieť sa Slovensku otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém. Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry na Slovensku. Tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských spojení v strednej a východnej Európe.

Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany. Slovensko-poľský plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca spoločnosť Eustream sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov./agentury/

X X X

Deň, keď sa Putin zlostí na Hegera? 

Dva dni, ktoré sa zapíšu do dejín slovenskej energetiky. Prvou dobrou správou je štvrtkové rozhodnutie jadrového dozoru o tom, že tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce sa môže spustiť. Tou druhou je dnešné slávnostné otvorenie nového plynovodu.

 Po nadobudnutí platnosti rozhodnutia môžu Slovenské elektrárne navážať jadrové palivo. Elektrina z nového bloku by mohla tiecť ku domácnostiam už začiatkom budúceho roka. Pre ľudí je to dobrá správa hlavne z toho dôvodu, že práve spustenie tretieho bloku bola podmienka na to, aby mohli mať domácnosti na dva roky zastropované ceny elektriny.

Bok po boku pri podpisovaní memoranda so Slovenskými elektrárňami vo februári vtedy minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sľubovali za dva roky ušetriť dovedna miliardu eur. V prepočte by tak domácnosť ušetrila za dva roky 500 eur. Dokopy sa zľavy budú týkať dvoch miliónov domácností. Ak si odmyslíme, že stavba tretieho bloku sa začala už v roku 1978 a neskutočne sa časovo predĺžila, ale aj finančne sa predražila (z pôvodného plánu troch miliárd eur sa cena vyšplhala na konečnú sumu až na 6,2 miliardy eur), tento míľnik sa zapíše do histórie energetiky na Slovensku. Vďaka nemu bude Slovensko, čo sa týka elektriny, sebestačné a bude môcť nízkoemisnú elektrinu vyvážať aj do zahraničia.

 Druhá významná udalosť sa stala v piatok v Poľsku. Premiér Eduard Heger (OľaNO) sa spoločne s predsedom vlády Poľska Mateuszom Morawieckim zúčastnili na slávnostnom otvorení prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko. Ten je významný hneď z niekoľkých dôvodov. Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry u nás.

 Tvorí kľúčovú kostru koridoru severojužných plynárenských spojení v strednej a vo východnej Európe. Slovensko sa tak vďaka projektu napojí na svetový trh so skvapalneným plynom, čo zníži našu závislosť od ruského plynu.

Slovensko si vďaka projektu zvýši svoju energetickú bezpečnosť a dokáže znížiť svoju závislosť od ruského plynu.

Dodávky plynu tak nebudú tiecť len z východu na západ, ale aj zo severného poľského prístavu Świnoujścí na juh k nám na Slovensko. Perspektívu ponúka tretia nádrž v prístave, ktorá bola dostavaná len nedávno. Vďaka nej by mal terminál dosiahnuť kapacitu až 8,3 miliardy kubických metrov ročne od roku 2024. Ak by sa slovenským plynárom podarilo rezervovať voľné kapacity v tomto období, mohli by sme odtiaľ dovážať plyn aj z tankerov. Plynovod zabezpečí Slovensku nielen prístup k plynu dodávanému vo forme LNG do prístavov v Poľsku, ale bude prepravovať aj nórsky plyn – a prepojí tak severnú a južnú Európu.

Piatok je tak dňom, keď sa ruský prezident Vladimír Putin bude zlostiť na Eduarda Hegera. Slovensko si vďaka projektu zvýši svoju energetickú bezpečnosť a dokáže znížiť svoju závislosť od ruského plynu.

Putin totiž využíva plyn proti Európe ako politickú zbraň. Rusko škrtí dodávky plynu do Európy a zvonka to vyzerá ako hra mačky s myšou. Pripomeňme dlhý zoznam európskych krajín, kam Putin plyn už nedováža. Plynovod Jamal cez Poľsko je od jari vyschnutý a stále avizované „údržby“ na plynovode Nord Stream 1 spôsobujú, že cena plynu smeruje do výšin. To Putinovi vyhovuje a túto hru s plynom hrá s Európou už od minulého leta. Na trhoch panuje neistota, čo tlačí cenu komodity nahor. V tejto situácii Rusko za menej dodávok plynu inkasuje veľké peniaze. Práve vďaka projektom podobným severojužnému prepojeniu plynovej siete dokáže Európa túto pre ňu škodlivú hru ukončiť./agentury/

X X X

Rusko má podľa USA na Ukrajine 21 miest, kde vypočúvajú Ukrajincov

Rusko a proruské sily prevádzkujú na Ukrajine 21 stredísk, ktoré slúžia na zadržiavanie, výsluchy a triedenie vojnových zajatcov a civilistov. Vyplýva to z novej správy vedcov z Yaleovej univerzity, ktorú podporilo americké ministerstvo zahraničia v rámci snahy pohnať Moskvu k zodpovednosti za činy spáchané počas pol roka trvajúcej vojny na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

 Na videosnímke ruskí vojaci prehľadávajú ukrajinských vojakov počas ich evakuácie z obliehanej oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole 17. mája 2022.

Správa sa odvoláva na komerčné satelitné snímky a informácie z otvorených zdrojov. Na ich základe s „vysokou mierou istoty“ identifikujú jednotlivé miesta – vrátane zariadení, ktoré predtým slúžili ako školy, trhoviská a bežné väznice. V jednom väzenskom komplexe boli tiež identifikované možné hroby.

Ruské ministerstvá obrany a zahraničia a ruské veľvyslanectvo vo Washingtone na žiadosti o komentár bezprostredne nereagovali, uviedol Reuters.

Humanitárne výskumné laboratórium pri Yaleovej škole verejného zdravotníctva, ktoré správu vypracovalo, je partnerom skupiny pre sledovanie konfliktu Conflict Observatory (CO) financovanej americkým ministerstvom zahraničia, ktorá bola spustená v máji s cieľom zachytiť a analyzovať dôkazy o vojnových zločinoch a ďalších zverstvách údajne spáchaných Ruskom na Ukrajine.

Výkonný riaditeľ výskumného laboratória Nathaniel Raymond uviedol, že podľa ich zistení Rusko a jeho stúpenci zaviedli „systém filtrácie“ pre triedenie ľudí v okupovaných oblastiach, čo predstavuje „mimoriadnu situáciu v oblasti ľudských práv“. Podľa Raymonda nie je známe, koľko civilistov prešlo alebo je stále držaných na týchto dvadsaťjeden miestach.

Medzi identifikovanými miestami je aj väzenský komplex pri Olenivke, kde bolo 29. júla pri výbuchu údajne zabitých 53 ukrajinských vojnových zajatcov. Výskumníci z Yaleovej univerzity nanovo identifikovali narušenú pôdu zodpovedajúcu jednotlivým alebo hromadným hrobom.

K tomuto narušeniu pôdy zrejme došlo už v apríli, uvádza sa v správe, ktorá sa zhoduje s výpoveďou bývalého väzňa, ktorý uviedol, že zhruba v tom čase boli zadržaní prinútení kopať hroby.

Hoci výskumníci nedospeli k žiadnemu záveru ohľadom osudu ukrajinských vojnových zajatcov vo väznici, potvrdili tiež, že ďalšie známky narušenia pôdy na iných miestach areálu boli zachytené už 27. júla, teda ešte pred výbuchom v Olenivke.

Ukrajinskí predstavitelia opakovane obvinili Rusko z deportácie státisícov ľudí z Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny. Moskva popiera, že by od invázie na Ukrajinu 24. februára, ktorú nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, úmyselne útočila na civilistov, a tvrdí, že tým, ktorí chcú odísť, ponúka humanitárnu pomoc.

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone v júli uviedlo, že americké tvrdenia o zadržiavaní Ukrajincov v okupovaných oblastiach sú pokusom o rozdúchanie „rusofóbie“ a očierňovanie ruských ozbrojených síl.

Správa vedcov Yaleovej univerzity sa zamerala na Doneckú oblasť, kde Rusko a jeho zástupná samozvaná Donecká ľudová republika (DNR) v marci ovládli väčšinu mesta Mariupol. Starosta mesta v apríli uviedol, že asi 40.000 civilistov z mesta bolo násilne presunutých na územie kontrolované Ruskom alebo odvezených do Ruska.

Správa opisuje systém, na základe ktorého sú civilisti z oblastí postihnutých konfliktom prevážaní do spomínaných stredísk, kde sú registrovaní a vypočúvaní, predtým, ako sú buď prepustení, držaní vo väzbe, alebo prevezení do Ruska.

Výskumníci z najmenej piatich nezávislých zdrojov preverili existenciu 21 podobných miest a domnievajú sa, že súčasťou tohto systému je najmenej sedem ďalších miest, ktorých existenciu sa podarí postupne potvrdiť, dodal Raymond.

Americké ministerstvo zahraničia vo štvrtok vo svojom vyhlásení opätovne vyzvalo Rusko, aby zastavilo všetky filtračné operácie a nútené deportácie a umožnilo prístup nezávislým pozorovateľom.

„Prezident Vladimir Putin a jeho vláda sa nebudú môcť beztrestne dopúšťať tohto pretrvávajúceho zneužívania. Musia byť pohnaní na zodpovednosť a Spojené štáty a naši partneri nebudú mlčať,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení./agentury/

X X X

 Záchranári a časť sestier odpovedajú vláde, s jej návrhom nesúhlasia vyšších platov

I Záchranári namietajú, že ponuka nepokrýva ani infláciu, vláde posielajú protinávrh.

Ubehol týždeň, odkedy minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstavili sestrám a pôrodným asistentkám návrh, ako by sa im mohli od budúceho roka zvýšiť základné platy.

O deň neskôr ponuku dostali aj lekári a záchranári.

Okrem navýšenia koeficientov návrhy počítali aj s tým, že sa zdravotníkom budú v plate zohľadňovať roky praxe.

Aj keď ministri označili návrhy za motivačné, odpoveďou záchranárov a časti sestier na ich ponuku je, že s nimi nesúhlasia.

Neštandardne

Celý návrh pre sestry sa začal neštandardne – nočným statusom ministra financií. A pokračoval o pár hodín neskôr na tlačovej konferencii, kde ho Matovič ohlásil ako verejnú ponuku tisíckam sestier, ktoré pracujú v nemocniciach.

Verejnú preto, že sestry na rokovaniach zastupovala odborová šéfka Monika Kavecká, ktorá je však zároveň aj poslankyňou OĽaNO, čo aj Matovič vyhodnotil ako istý konflikt záujmov. A nebolo by podľa neho dobré, ak by sa dohodli len s ňou.

„Dohodli sme sa, že tento návrh predstavíme zdravotným sestrám verejne a budeme vidieť. Budeme počúvať, budeme rokovať,“ hovoril minister financií.

Už krátko po jeho slovách začali sestry medzi sebou zisťovať, či s návrhom súhlasia alebo nie.

„Budeme reakcie sestier zbierať v rámci základných odborových organizácií Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) a aktívne sa so sestrami o tom rozprávať, nech samy posúdia, či je pre nich tento návrh postačujúci,“ uviedla Kavecká ešte uplynulý piatok.

Pôvodne chceli dať finálne stanovisko tento týždeň, ale Kavecká hovorí, že termín sa vzhľadom na dovolenkové obdobie predĺžil.

„Po vyjadrení všetkých základných odborových organizácií a podrobnom preštudovaní pripomienok sestier z celého Slovenska zaujmeme stanovisko a vyjadríme sa k ďalším krokom OZSaPA,“ uviedla šéfka sesterských odborov.

Viac sestier ako Kaveckej odbory zastupuje Slovenský odborový zväz zdravotníctva, ktorý si tiež zisťoval názory sestier. Výsledok zatiaľ zbierajú.

Väčšina je proti

Náladu medzi sestrami zisťovala aj komora sestier, ktorá spustila anketu. Doteraz sa do nej zapojilo 2500 sestier, až 80 percent z nich sa vyjadrilo, že s návrhom nesúhlasí.

Lukáš Kober z komory sestier hovorí, že prieskum ešte pokračuje, ale už dnes ho považujú za natoľko výpovedný, že budú iniciovať stretnutie s ministrom financií Matovičom aj ministrom zdravotníctva Lengvarským.

Komora sa už krátko po predstavení návrhu vyjadrila, že je sklamaná. Očakávali, že budú akceptované ich návrhy, ale nestalo sa a neboli ani prizvaní na rokovania.

„Návrh nie je ani kompromisný. My by sme vedeli dôjsť k určitému kompromisu, ale návrh nereflektuje ani na programové vyhlásenie,“ hovorí Kober.

Okrem koeficientov komora namieta aj to, že návrh sa netýka sestier z ambulancií a tých, ktoré pracujú v dlhodobej starostlivosti. Dôsledkom podľa Kobera bude, že tieto sestry odídu pracovať do nemocníc, kde budú vyššie mzdy.

Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva bude zrejme smerodajné to, čo povie OZSaPA.

„Na rokovaniach o zvyšovaní platov boli sestry a pôrodné asistentky zastupované Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek, ktorému bol návrh na historicky najväčšie zvýšenie platov predstavený. Predpokladáme, že k návrhu sa vyjadria v blízkej budúcnosti po prerokovaní v odborovom združení,“ uviedla hovorkyňa ministertsva zdravotníctva Petra Lániková na otázku, od koho očakávajú definitívne rozhodnutie, či sestry prijmú alebo neprijmú ponuku.

Záchranári: Nesúhlasíme

Vláde odpovedali už aj záchranári, ktorí dostali ponuku na navyšovanie platov deň po sestrách.

„Navrhované koeficienty považujeme za nedostatočné a nemôžeme s nimi súhlasiť,“ odkázali kabinetu odbory pôsobiace pri Záchrannej zdravotnej službe Bratislava a Košice.

Obe záchranky sú štátne a ich stanice pokrývajú veľkú časť Slovenska.

Hovoria, že návrh zďaleka nekopíruje ich pôvodné požiadavky a nezohľadňuje ani mieru inflácie v tomto a budúcom roku. Okrem toho nepovažujú za korektné, že mali len pár dní na diskusiu o navýšení miezd, hoci o riešenie žiadali desať mesiacov.

Vláde posielajú vlastný protinávrh, ktorý podľa nich zahŕňa mieru inflácie a zároveň je motivačný pre mladých zdravotníckych záchranárov, ale aj pre získavanie ďalšieho vzdelania.

„Uvedomujeme si, že rekordnou infláciou je postihnutých viacero odvetví v štáte, no zároveň upozorňujeme, že je to práve štát, ktorý si u záchranárov ,objednáva‘ zachraňovanie životov svojich občanov a plne znáša riziká zabezpečenia tejto služby,“ konštatujú.

Vláde pripomínajú, že okrem navyšovania platov naďalej trvajú aj na požiadavke reformy záchrannej zdravotnej služby.

Čo teraz?

Návrhy, ktoré pripravili rezorty zdravotníctva a financií by pre zdravotníkov znamenali navýšenie základných miezd, teda minima, ktoré dostávajú. Podľa ministerstva zdravotníctva ide o historicky najvyššie zvýšenie miezd zdravotníkov a zavedenie spravodlivého odmeňovania.

Stále by však viac zarobili v susednej Českej republike, kam najčastejšie odchádzajú za prácou, čo tiež niektorí zdravotíci návrhom vyčítajú.

Vyššie platy sú jedným zo spôsobov, ako zastabilizovať personál v zdravotníctve, ktorého je nedostatok a navyše sa ešte prehĺbil po niekoľkých náročných vlnách pandémie.

Rezort neodpovedá priamo, čo bude, ak zdravotníci s návrhom súhlasiť nebudú.

„Ministerstvo so zástupcami zdravotníckych pracovníkov aj v týchto dňoch vedie intenzívny dialóg a v tomto konštruktívnom duchu chce pokračovať aj naďalej. Preto by nebolo zo strany ministerstva seriózne, ak by sa počas týchto rokovaní, ktorých cieľom je vzájomná dohoda, pred verejnosťou nahlas uvažovalo, čo bude, ak…“ uviedla Lániková.

Ministerstvo chce dať návrhy do medzirezortného pripomienkového konania podľa slov niektorých zúčastnených už koncom augusta. To by znamenalo, že zhruba do týždňa chce mať hotové definitívne znenie návrhov.

Ak by novela zákona následne prešla vládou a parlamentom, platy by sa zvyšovali od budúceho roka.

Návrh vlády na zvýšenie základných koeficientov:

Sestry a pôrodné asistentky s odbornou pracovnou činnosťou: 1-násobok priemernej mzdy

Sestry a pôrodné asistentky so špecializovanou pracovnou činnosťou: 1,1-násobok priemernej mzdy

Záchranári: 1,08 – násobok priemernej mzdy

Zdravotnícki záchranári so špecializáciou: 1,13- násobok priemernej mzdy

Budúci rok sa bude vychádzať z priemernej mzdy 1211 eur.

Započítanie rokov praxe:

Za každý odpracovaný rok by zdravotníci dostali naviac o jedno percento priemernej mesačnej mzdy, aktuality.sk

X X X

Poslanci Smeru podporia Kollárov návrh na zmenu ústavy

Poslanci Národnej rady SR za Smer-SD podporia návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) na zmenu Ústavy SR, ktorá by umožnila skrátiť volebné obdobie.

V piatok to vyhlásil šéf Smeru-SD Robert Fico.

Fico v tejto súvislosti hovorí o náleze Ústavného súdu SR. „Teraz sme svedkami pokusu dostať do ústavy to, čo žiadal Ústavný súd vo svojom rozhodnutí z minulého roku, pretože sme jediná krajina na svete, kde sa nedajú zorganizovať predčasné parlamentné voľby. Keby dnes bola kríza a všetci sa dohodneme, že chceme predčasné parlamentné voľby, nevieme ich vyvolať, lebo nemáme príslušnú zmenu v ústave,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii.

Šéf Smeru-SD sa pýta, kto za návrh okrem opozície a poslancov Sme rodina zahlasuje. Zdôraznil, že Smer-SD návrh podporí. Myslí si, že Kollárov návrh je hrou, ktorá nemá šancu na úspech. Jedinou cestou, ako zmeniť ústavu, je preto podľa neho referendum.

Kollár avizoval, že v piatok podá do NR SR návrh novelizácie ústavy, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, respektíve poslanci by mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie. Návrh s koaličnými partnermi nekonzultoval. Ak novelu predloží, malo by sa o nej rokovať na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať 13. septembra.

Opozícia minulý rok vyzbierala podpisy na vyhlásenie referenda s otázkou, či ľudia súhlasia, aby sa skrátilo volebné obdobie parlamentu a boli predčasné voľby. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou. Ústavný súd navrhovanú otázku označil za protiústavnú, aktuality.sk

X X X

Odchod sulíkovcov rozhýbe vládu aj parlament. Kto kreslo stratí a kto získa?

 Kto si sadne do kresiel po ministroch SaS, ak opustia vládu? Kto sa bude musieť baliť v parlamente, keď sa exministri a bývalí štátni tajomníci do neho vrátia

Rokovania vládnych strán o kríze neviedli zatiaľ k výsledku. SaS trvá na ultimáte – ak neodíde Igor Matovič z postu ministra, Sas odíde z vlády Eduarda Hegera.

Vo vládnom hoteli Bôrik v Bratislave sa v piatok koná v poradí už tretie pokračovanie rokovaní o zachovaní štvorkoalície. Doterajšie rokovania posun nepriniesli.

Buď sa dohodneme a budeme pokračovať v plnom obsadení, alebo SaS z koalície odíde a budeme v oslabení. Aj v oslabení sa dajú dať góly, aj v oslabení sa dá uhrať výsledok,“ vyjadrila poslednú nádej vo štvrtok líderka strany Za ľudí Veronika Remišová. Deklarovala, že predstavitelia jej strany budú aj v piatok presviedčať liberálov, aby zotrvali v koalíci. Pripustila však, že scenár, že SaS vládu opustí, je najpravdepodobnejšia.

Kto by mohol nahradiť ministrov za SaS?

Ak sa štvorkoalícia zúži na tri vládnuce strany, tak rezorty, ktoré opustia ministri z SaS, sa zrejme rozdelia podľa kľúča 2 : 1 : 1. V takom prípade by dve ministerstvá pripadli OĽaNO a po jednom hnutiu Sme rodina a strane Za ľudí.

OĽaNO by určite chcelo ministerstvo hospodárstva, ktoré ešte stále riadi Richard Sulík. Po Sulíkovi by sa mal stať ministrom ekonóm a člen OĽaNO Peter Kremský, ktorý je predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet.

V prípade ministerstva školstva, na čele ktorého doteraz stojí Branislav Gröhling, sa začalo diskutovať o dvoch možných kandidátoch. Prvým je poslanec OĽaNO Richard Vašečka, druhou je členka NR SR Viera Leščáková (Za ľudí). Pred vstupom do politiky bola riaditeľka základnej školy v Prešove. Aj Vašečka má skúsenosti v školstve. Dlhé roky totiž vyučoval katolícke náboženstvo na gymnáziu v Žiline. Svoj záujem o školstvo ako politik potvrdil tým, že je predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako prípadný kandidát však naráža na odpor väčšieho počtu koaličných politikov, lebo im prekáža, že niektoré jeho názory sú podľa nich „ako zo stredoveku“. Je považovaný za prísneho katolíckeho dogmatika.

Namiesto Márie Kolíkovej na čele ministerstva spravodlivosti prichádzajú do úvahy dvaja potenciálni kandidáti. Obaja sú vysokoškolským vzdelaním právnici. Milan Vetrák (OĽaNO) je predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR. V predvolebnej kampani poukazoval vo svojom životopise na to, že pôsobil v zahraničí v špičkových právnych agentúrach viacerých európskych inštitúcií. Druhým je Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý je tiež zaradený do parlamentného ústavnoprávneho výboru. Na základe kľúča 2 : 1 : 1, keby sa prípadne ministerkou stala Leščáková, ktorá je obľúbenkyňa Remišovej, by však Šeliga určite vyšiel naprázdno.

Čo sa týka personálnych záujmov Sme rodina, denníku Pravda sa zatiaľ nepodarilo získať informácie o tom, o aké ministerstvo toto hnutie prípadne prejavilo prvoradý záujem.

Heger pokračuje s tajnosťami

Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva, že najneskôr v piatok lídri koalície oznámia, ako budú pokračovať. Zdôraznila potrebu stabilnej vlády. V súvislosti s avizovanými demisiami ministrov SaS uviedla, že preferuje súčasné vymenovanie nových šéfov rezortov, nie dočasné poverenia.

Hlava štátu čakáva, že po piatkovom stretnutí bude známa ďalšia podoba vlády. „Následne by som sa mala ujať svojich ústavných právomocí, ktoré súvisia s prípadným podaním demisie, ak sa nenájde iné riešenie, a v rámci toho sa vyjadrím k celej situácii,“ uviedla.

Zdôraznila, že uprednostňuje rovno vymenovanie nových ministrov, nie dočasné poverovanie. „Aj o tom budem hovoriť s predsedom vlády,“ poznamenala.

Meno ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) sa najviac objavuje v prípade náhradníka za nominanta strany SaS, ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

Pre Naďa je podľa jeho slov dôležité, aby bola garantovaná správna zahraničnopolitická línia Slovenska. Z tohto dôvodu by ho mrzelo, ak by z čela ministerstva zahraničia odišiel nominant SaS Ivan Korčok, ktorého považuje za výborného ministra. Pre denník Pravda priznal, že v prípade, ak by minister Korčok podal demisiu a nenašla by sa zaňho vhodná náhrada, tak by si Naď sadol aj na stoličku ministra zahraničných vecí.

Naď z pozície člena predsedníctva OĽaNO nechcel komentovať, aké mená hnutie ponúka na ministerské posty, ktoré zostanú po SaS. „Pripravujeme sa na alternatívu B,“ povedal s tým, že si stále želajú, aby SaS zostala vo vláde.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) sa k svojim náhradníkom vyjadruje tiež vyhýbavo. V kuloároch sa síce ozývajú mená poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí) či predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO), Kolíková si však myslí, že ani jeden zo spomínaných by podľa nej nebol adekvátnym následníkom.

„Nikto so mnou nekomunikoval o žiadnych náhradách. Na ministerstve spravodlivosti sme horúčkovito pracovali na tom, aby sme s reformou (súdnictva, pozn. red.) urobili, čo sa dá,“ ozrejmila Kolíková. Tvrdí, že robí všetko preto, aby minister, ktorý po nej príde, bol zorientovaný. To sa však podľa nej nedá povedať o nikom. „Pred daným ministrom budú rozhodnutia, ktoré bude potrebné prijať v krátkom čase. Osobitne pre krajské súdy, kde sú potrebné rozhodnutia, ktoré súvisia s tým, ako budú fungovať vzhľadom na priestory,“ podotkla Kolíková.

Sulík na vláde stratí a v parlamente získa

Po parlamentných voľbách na jar 2020 prišla SaS do Národnej rady s 13 poslancami. Sulík neskôr ďalších šesť miest získal, keď sa rozpadávala strana Veroniky Remišovej. To by však nemusel byť posledný politický lup od strany Za ľudí. Keď sa v septembri do parlamentu vráti ministerka Kolíková, vystrieda svoju náhradníčku Alexandru Pivkovú, ktorá ešte stále pôsobí v strane Za ľudí.

SaS tak napokon bude mať až 21 poslancov, kým Remišovú už budú v parlamente zastupovať iba traja. Klub liberálov sa však demisiou ministrov výrazne obmení. Sulík z pléna vytlačí poslanca Miroslava Žiaka a Branislav Gröhling zbaví mandátu Milana Laurenčíka.

Okrem toho sa do Národnej rady vrátia aj tí saskári, ktorí pôsobia na pozíciách štátnych tajomníkov, a to Karol Galek, Ján Oravec, Martin Klus a Ondrej Dostál. Tým vypadnú poslanci Radovan Sloboda, Radovan Kazda, Roman Foltin a Ján Kanuščák.

„Na ministerstve zotrvám zhruba mesiac, aby som odovzdal agendu, následne skončím,“ spresnil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Galek. Podobne svoj osud vidí aj štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti Dostál. „Štátny tajomník nemôže skončiť sám od seba, musí o to požiadať vládu a tá s jeho rozhodnutím môže, ale nemusí súhlasiť,“ priblížil Dostál. Podotkol však, že na ministerstve po odchode SaS z vlády skončí aj on. Nemá preňho zmysel pracovať v rezorte, ak bude Igor Matovič aj naďalej súčasťou vlády./agentury/

X X X

Bieloruské lietadlá môžu podľa Lukašenka niesť jadrové zbrane

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok uviedol, že vojenské lietadlá jeho krajiny boli modifikované, aby mohli niesť jadrové zbrane. Varoval tiež, že Minsk by reagoval okamžite, ak by mu Západ spôsobil „problémy“. TASR informácie prevzala od denníka The Guardian a agentúry Reuters, ktoré sa odvolávajú na bieloruské štátne médiá.

Lukašenko podľa štátnej tlačovej agentúry Belta povedal, že na modernizácii bieloruských lietadiel SU-24 sa dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Bielorusko nemá vlastné jadrové zbrane, je však blízkym spojencom Ruska, ktorému umožňuje využívať svoje územie pri invázii na Ukrajinu.

Lukašenko súčasne vystríhal Západ pred „vážnymi provokáciami“. V takom prípade by podľa neho išlo aj o „zhoršenie vzťahov so Zväzovým štátom Ruska a Bieloruska, ktorý má jadrové zbrane“.

„Naše ciele sú zamerané. Rozhodovacie centrá. Poznáme ich,“ vyhlásil bieloruský líder. „Ak začnú robiť problémy, Bielorusko na tom môže byť horšie, ale odpoveď bude okamžitá.“, aktuality.sk

X X X

 Minister Ján Budaj: Návrh Sulíka, že je ochotný odstúpiť, mení situáciu  

 O ponuke Richarda Sulíka, že by z vlády spolu s ministrom financií odišiel aj on, v OĽaNO hovoríme a dobre si to uvedomuje aj Igor Matovič, tvrdí Ján Budaj v rozhovore pre Aktuality.sk.

Minister životného prostredia a člen vedenia OĽaNO Ján BUDAJ v rozhovore pre Aktuality.sk hovorí, že premiér Eduard Heger príde na stretnutie s novými návrhmi.

„Novej politickej generácii pripomínam, že demokrati už párkrát svojimi roztržkami zapríčinili predčasné voľby. A že každé tie predčasné voľby, čo si sami zavinili, dopadli katastrofálne nie iba pre Slovensko, ale aj práve pre tých demokratov, ktorí ich pripustili,“ hovorí minister.

 X V novembri 1989 boli umelci jednou zo síl, ktoré pomohli povaliť komunistický režim. Po vražde Jána Kuciaka zasa volali po odchode Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Dnes tí istí umelci vyzývajú Igora Matoviča, aby sa obetoval a odišiel z vlády. Ako to prežívate, že sa herci, spisovatelia či hudobníci rozhodli opäť ozvať práve teraz, keď vládnete vy?

Našťastie tu už za tie roky nemáme iba utláčaných občanov a jednu štátostranu, ktorá vládne 40 rokov. Toto je celkom iná situácia. Máme tu strany a toto je stranícky konflikt. Stali sme ale tiež národom, ktorý prežíva svoj príbeh a ide s tým množstvo záujmových postojov, to priniesla sloboda. Aj vystúpenie umelcov je prejavom ich slobody a angažovanosti – a to je pre mňa vždy vítané.

X Nie je to tak, že v dejinách moderného Slovenska sa väčšina umelcov zatiaľ vždy v rozhodujúcich chvíľach postavila na správnu stranu dejín?

Vy by ste chceli, aby rozhodovali. Ale toto nie je hodnotový, ale stranícky spor.

X Nie, to nechcem, ani to netvrdím.

Všetci politici majú v rukách len dočasnú moc, tú skutočnú majú v rukách ľudia. Stanovisko umelcov si vážim a iste si ho vážia aj iní, ktorých ovplyvní. Samozrejme, viem aj o stanoviskách umelcov, ktorí sa do toho koaličného sporu odmietli zapojiť. Viem si predstaviť, že odhodlať sa radiť politikom, či majú zotrvať vo funkcii, bolo chúlostivé rozhodnutie.

X Nechajme teda umelcov umelcami. Igorovi Matovičovi podľa prieskumov neverí deväť z desiatich občanov Slovenska. Kedy je ten moment, keď by si politik mal povedať, že už je zrejme najvyšší čas odísť?

Skúste adresovať tie otázky pánovi Matovičovi, nechcem byť odborník na pána Matoviča.

X Rozprával som sa so šéfom agentúry AKO Václavom Hříchom, ktorý hovorí, že ľudia dnes najviac chcú mať konečne svätý pokoj od hádok a šarvátok v koalícii. Nezdá sa vám, že spoločnosť je z vašej vlády traumatizovaná a unavená?

Práve preto sme prišli na rokovanie koalície s myšlienkou, aby do koaličnej zmluvy sa zapracovala idea, že vládnutie sa obíde bez osobného vyhraňovania.

Od začiatku vnímam, že víťazstvo Igora Matoviča vo voľbách vyvolalo veľa skrytej aj otvorenej zášti, a to nie iba medzi bývalými mocipánmi, ale aj medzi našimi partnermi. Pán Kiska sa predsa neskrýval ambíciou prevziať moc, pán Sulík bol zasa dlhé roky nepísaným lídrom opozície.

Ale vo voľbách rozhodol hlavný arbiter – občan. Napriek tomu onedlho vznikli rozpory. Skúsený politik, akým Richard Sulík je, jednoducho pochopil, že po takom víťazstve OĽaNO vo voľbách, 25 percent a SaS iba šesť, by mu mohlo veľmi ľahko hroziť pohltenie. Hádam preto už počas pandémie začal hrať rolu kritika vlastnej vlády a stal sa akousi opozíciou v koalícii.

Bolo to nebezpečné, pretože počas pandémie je každý náznak disharmónie medzi tými, čo ju manažujú, katastrofou. Vtedy je dôležité, aby nikto nespochybňoval zmysluplnosť liečby a obrany pred nákazou. Ale Richard Sulík to robil a dokonca sa zúčastnil aj na protipandemickom proteste. Dával najavo, že nesúhlasí.

X Na obranu Richarda Sulíka musím uviesť, že on sám tvrdil, že na ten protest zavítal len náhodou, pretože býval neďaleko.

To nie je hodnoverné. Žiaden politik sa nezúčastní na proteste len preto, lebo ide okolo. Tomu iste dobre rozumiete. SaS si chcela nakloniť tých, ktorí boli naštvaní na tie príšerné obmedzenia. A to sme boli vlastne všetci.

Nebolo fér, že nedržali líniu, ktorú určili lekári a hygienici a ktorú schválila vláda. Ale vynášalo to percentá… Podstatné však bolo a stále je niečo dôležitejšie : že sme po vražde Jána Kuciaka dostali jednu obrovskú šancu. Tú dnes držia v rukách politici z SaS, ktorí chcú predčasne ukončiť vládnutie.

                         X SaS na poslednom rokovaní navrhla, že ak z vlády odíde Igor Matovič, tak odíde aj Richard Sulík. To nie je dosť dobrý kompromis?

Richard Sulík s tým prišiel pomerne neskoro. Neviem, ako sa rozhodne Igor Matovič.

X Takže keby s tým SaS prišla skôr, vtedy by to bolo pre vás prijateľnejšie?

Richard Sulík má iste dôvod, prečo to navrhol až v okamihu, keď už sa zdá, že už nie je cesty späť. V jeho poslaneckom klube určite nie je zhoda, že všetko rozbijú a pôjdu do predčasných volieb. Ale zatiaľ tam postup pána Sulíka smeruje.

Bolo by veľkým zlyhaním celej tejto generačnej garnitúry demokratov – a z toho sa nevyviní nikto z nich – ak nezvládnu prevzatie riadenia štátu po prvej, zakladateľskej generácii. Uprednostnenie osobných alebo straníckych záujmov by bolo prejavom veľkej nezodpovednosti.

A čo v tomto kontexte povedať na to, že SaS začala svoju nespokojnosť riešiť cez verejný diktát? Oni hovoria že dali požiadavku, občas sa používa aj slovo ultimátum… ale ani to nie je presné. Richard Sulík nedal ultimátum. To by urobil vtedy, keby povedal – tu je červená čiara a keď ju prekročíte, tak SaS odíde z vlády. To by bolo ultimátum.

Ale keď vy už ste za tou čiarou, ste vo funkcii a niekto povie, že ja si prajem, aby si tam nebol, tak tomu sa povie diktát. Ťažko môže niekto, kto chápe politické vzťahy, uveriť, že si Richard Sulík pri vyslovení tohto diktátu myslel, že mu OĽaNO môže vyhovieť. A ani si to nemyslel. Už v okamihu, keď svoj diktát vyslovil, už vtedy mu boli jasné jeho dôsledky.

X Vrátim sa k pôvodnej otázke. Podľa vás by nepomohlo, keby jednoducho obidvaja odišli?

Na riešenie koaličných sporov, aké bývajú v každej koalícii, je koaličná rada. A práve preto nie je verejná, aby si tam všetko povedali. A potom sú tu politické rokovania… veď vy viete, že takýto diktát na odchod predsedu inej koaličnej strany, dokonca víťaza volieb, ešte v slovenskej politike nikdy nepadol.

X Návrh SaS, aby odišli obidvaja, je tiež diktát?

Prišli s tým návrhom, žiaľ, na konci augusta. Áno, tu sa náhle ocitáme v inej paradigme. Richard Sulík sa teraz rozhodol ponúknuť, že by odišiel aj on a Igor Matovič zrejme zvažuje, ako odpovie. Ale je tu jedna kľúčová otázka.

Koná naozaj Richard Sulík iba emotívne? Bol jeho diktát naozaj iba prejavom extrémnej citovej neznášanlivosti? Takisto je otázne, či sú reálne realizovateľné jeho slová, že SaS teraz odíde z koalície a bude v menšinovej trojkoalícii v parlamente podporovať tzv. dobré veci, napríklad z programového vyhlásenia vlády.

Bola by to útecha, vlastne by sa programové vyhlásenie plnilo – ale potom prečo sa to vlastne celé deje? Ak chce Richard Sulík po 1. septembri podporovať to, čo sám dal do programového vyhlásenia vlády, tak najlepšie urobí, ak SaS zostane v koalícii. Ak má on sám osobné dôvody, pre ktoré tam nechce či nemôže zostať, nemusí z nej vyháňať celú stranu. Čomu sa dá na tejto politickej inscenácii veriť?

Viete, voľby 2020 neboli obyčajné, oni mali ukončiť éru únosu štátu. Opozícia sa od počiatku chcela zachrániť pred vyšetrovaním a zubami nechtami sa snaží o predčasné voľby. Po tom, čo tu bol zavretý miliardár, po tom, čo tu väzenské cely ochutnávajú najvyššie pozície bývalej moci, musíme všetci rátať s tým, že druhá strana používa všetky možné aj nemožné prostriedky, aby sa táto vláda rozbila. Pokiaľ sa máme udržať, musíme spolu držať a hrať fér.

X Je definitívne, že Igor Matovič neodstúpi?

Vyjadrenie Richarda Sulíka o ochote odstúpiť mení situáciu. Ale otázka, ako sa rozhodne Igor Matovič, je otázka pre neho.

X Nie ste s ním v kontakte? Neviete, či sa niečo nezmenilo?

Predsedníctvo OĽaNO bolo v stredu, dnes bude znovu. Sme s ním v kontakte, diskutujeme. To, čo absolútne prevláda, je, že odmietame akékoľvek zásahy intrigánskeho charakteru, ktoré by rozvrátili výsledky volieb 2020 a vrátili všetky tie sily z pozadia, ktoré chcú ukončiť šancu nastoliť zákon a získať späť unesený štát.

X A práve teraz je Igor Matovič na dovolenke. Nebolo by lepšie, keby tu bol a situáciu riešil?

Aj on má svoju psychiku, ja mu ten oddych veľmi prajem, ak je vôbec teraz schopný oddychovať. On naozaj nie je dovolenkový typ, čo sa nedá povedať o všetkých členoch vlády. Celé tie roky päty nevytiahol a teraz vo finále diktátu Richarda Sulíka je to tlak aj na jeho psychiku. Odišiel a tým získal iste určitý odstup. V politickom kontakte s nami je.

Premiér Eduard Heger ešte príde s nejakými novými návrhmi, ako situáciu vyriešiť?

Určite prídeme s ďalšími témami, ktoré si ale necháme pre partnerov. Nechcem to špecifikovať.

X Tak mi aspoň povedzte, aký je váš subjektívny dojem. Ako sa to celé skončí?

Nepoviem vám ten pocit, aj keď ho mám.

 Prečo?

Nechcem vysielať žiadne signály, ktoré by zhoršili šancu. Novej politickej generácii pripomínam, že demokrati už párkrát svojimi roztržkami zapríčinili predčasné voľby. A že každé tie predčasné voľby, čo si sami zavinili, skončili katastrofálne nie iba pre Slovensko, ale aj práve pre tých demokratov, ktorí ich pripustili.

X Takže ak teraz budú predčasné voľby, skončia katastrofálne?

O skrátení volebného obdobia rozhodlo už Občianske fórum v roku 1990, jedným z dôsledkov bolo, že po dvoch rokoch zanikli Občianskej fórum aj VPN a rozpadol sa spoločný štát. Ďalšie predčasné voľby boli za vlády Moravčíka, ktoré si vtedy vynútila SDĽ.

SDĽ, ktorá naletela svojím straníckym záujmom a už sa videla byť víťazom, napokon cez voľby ledva prešla. Peter Weiss padol a my sme tu mali tretiu Mečiarovu vládu. Ďalšie predčasné voľby boli v roku 2006, keď KDH vyhnalo ANO z koalície. Bolo to principiálne, ale voliči to neocenili. Predčasné voľby vrátili k moci Mečiara aj Slotu a začali éru vlád Roberta Fica.

Po predčasných voľbách v roku 2012, s ktorými znovu súhlasili všetci demokrati, štát ovládol Smer. S osudmi ľudí sa nesmie hrať hazard. Aj keď má niekto sklony k dobrodružstvu, nesmie sa to. Ak teraz niekto smeruje k predčasným voľbám, lebo je dohodnutý s Pellegrinim, Ficom alebo ďalšími v opozícii, je nezodpovedný hazardér.

X Ale viete, že riešenie je aj v rukách OĽaNO.

Ale OĽaNO neprišlo s diktátom. Riešenie je neprichádzať s diktátmi. Riešenie je viesť dialóg. Eduard Heger priniesol veľa ústupkov, v niektorých veciach sa má stať SaS arbitrom, ktorý by rozhodoval, či prišlo k nejakému verbálnemu útoku.

Vráťme sa od diktátu aspoň k ultimátu. Igor Matovič pred touto krízou od zodpovednosti neuteká, nik z nás by nemal utekať. Ani ak to je tak strašne lákavé…

X Kritizovali ste SDĽ, ktorá kedysi videla len svoje stranícke záujmy a privodila tretiu Mečiarovu vládu. Držať svojho straníckeho šéfa v kresle ministra aj za cenu toho, že sa zrejme rozpadne vláda, nie je uprednostňovanie straníckych záujmov pred záujmami štátu?

Toto je otázka len a len pre osobné rozhodovanie Igora Matoviča. On nemal žiaden škandál, požiadavka na jeho odchod nie je vecne odôvodnená. Že akú má povahu, vedel Sulík skôr, než vstúpil do jeho vlády… Keďže to vedel ako prvý z nás všetkých.

X Ale to už asi nevyriešime, tá požiadavka zo strany SaS tu je.

Keby od vás niekto z činžiaku, kde bývate, chcel, aby ste odovzdali váš majetok, napríklad auto alebo počítač, a susedia by začali riešiť, ako svojou tvrdohlavosťou stupňujete ten konflikt, čo by ste na to hovorili?

SaS chce, aby OĽaNO verejne hodilo svojho predsedu cez palubu, čím by stratilo dôveru svojich voličov a prišlo o politický kapitál . Dobre to opísal analytik a politológ Samuel Abrahám, ktorý iste nie je matovičovec.

Napísal, že tá požiadavka bola od počiatku nesplniteľná. Ak by sa na žiadosť predsedu inej strany rozhodlo OĽaNO hodiť predsedu cez palubu, ukázali by takú nelojalitu, že neviem, prečo by im niekto veril, že budú lojálni voči sľubom daným voličom.

X Rozumiem, ale nie je to hazard aj zo strany OĽaNO?

Ten, kto hazarduje, nie je primárne Matovič. Mohol by sa takpovediac obetovať. Ale on už raz na tlak koaličného partnera odstúpil. A to z najvyššej exekutívnej funkcie. To je ako vzdať sa majetku pod tlakom diktátu zlého suseda, pre pokoj v dome.

X Podľa mňa to nie je identická situácia. Bavíme sa predsa práve o zodpovednosti za štát, o to v prípade nejakého susedského sporu nejde. Navyše, ministerstvo financií nie je majetok Igora Matoviča. On len vykonáva funkciu, ktorá je mu na istý čas prepožičaná.

Matovič nie je ministrom a nebol premiérom iba preto, že išiel okolo. Do zlepšenia slovenskej politiky dal kus života, dal do toho svoju rodinu… A teraz čelia hejtu. Opakujem, tu nejde o normálny odchod z ministerstva, tu ide o diktát jeho kolegu a politického konkurenta.

A nedal mu ho z vecného dôvodu, že by zlyhával na ministerstve alebo mal nejakú korupciu…. Matovič ale má na tom ministerstve lepšie výsledky, než boli v roku 2019, keď nebola žiadna kríza.

X Z OĽaNO často zaznieva, že sa už v pozadí chystá vláda SaS, Hlas a PS. Prečo si to myslíte?

Aj vy o tom hovoríte, aj v Aktualitách túto možnosť legitimujete. Niektorí komentátori už hovoria, o čo by to bolo lepšie. Áno, je tu príznak revizionizmu. Ak novej generácii vypadne moc z rúk , vrátia sa tí, čo tu boli predtým.

A opakujem, po každých predčasných voľbách demokrati – a s nimi celé Slovensko – doplatili. Mrzí ma, ale strana SaS sa – možno nevdojak – môže stať schodišťom, po ktorom ten návrat príde.

 X Takže v prípade predčasných volieb očakávate návrat Smeru?

Trendy sú viditeľné, hoci sú to len trendy. To, čo je očividné, je, že extrém nevymizol. Naopak, k extrému sa priblížil Smer, ktorý má dnes rovnakú rétoriku a zrejme aj podobných voličov. Tu sa hrá zápas o prežitie Slovenska ako súčasti Západu.

Preto tie sily, ktoré mocnejú na tomto konflikte, to sú sily, ktoré sú pripravené vytrhnúť Slovensko zo Západu. Znovu sa bude hovoriť o karpatskom modeli demokracie. Zabrzdí nás to prinajmenej na desaťročie

X Už sa opakujeme, ale predsa len. Ak je to naozaj také vážne a zlé, že sa hrá o to, či budeme súčasťou Západu, a je zrejmé, že SaS už zrejme zo svojej požiadavky neupustí, nemal by Igor Matovič jednoducho odísť?

Ten príklad, ktorý sa vám tak nepáčil, že niekto od vás pýta váš majetok a váš imidž, ukazuje situáciu Igora Matoviča. On si priznáva zlú komunikáciu, konfliktnosť… Ale stoja nepríjemnosti spolužitia dvojice starých parťákov Richardovi Sulíkovi za to, aby dal výpoveď z koalície?

Novinári sa stále pýtajú, kde by mohol byť medzi nimi kompromis. No ťažko hľadať kompromis niekde, kde niekto žiada všetko. Áno, teraz prišli s ponukou, že by odišiel aj Sulík. Ja som to zaevidoval, hovoríme o tom a dobre si to uvedomuje aj Igor Matovič.

Samozrejme ale otázka znie, prečo to prišlo až po tom, keď už odzneli všetky zlé slová a keď už si je pán Sulík takmer istý, že túto svoju ponuku už nebude musieť splniť.

X Je možné, že nás ešte Igor Matovič niečím prekvapí?

V tejto chvíli, keď od niekoho čakáte a žiadate, aby sa obetoval, je ťažko robiť prognózy, lebo aj tie by považoval – a právom – za nátlak. Igor Matovič víťazom prelomových volieb 2020 a dnes má slobodu sa rozhodnúť ako ďalej, aktuality.sk

X X X

 Spor Bruselu s Budapešťou vstupuje do finále. Maďari už nehovoria o vydieraní

 Ide o miliardy eur. A lehota, do kedy mohla maďarská vláda reagovať na výčitky Európskej komisie ohľadom rešpektovania pravidiel právneho štátu, v utorok vypršala.

Budapešť stihla zaslať odpoveď do Bruselu včas. O polnoci to na Facebooku potvrdila ministerka spravodlivosti Judit Vargová. Kabinet Viktora Orbána podľa nej v liste informuje o balíku opatrení, ktorým „reaguje na všetky obavy“ Európskej komisie.

List Budapešť nezverejnila. Analytici však predpokladajú, že postoj Orbánovej vlády je zmierlivejší, ako keď Európska komisia začiatkom apríla, bezprostredne po ďalšom volebnom triumfe Orbánovho Fideszu spustila voči Maďarsku, ako prvej z 27 členských krajín únie, nový mechanizmus podmienenosti čerpania eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu.

Budapešť na jar, ešte pred preštudovaním prvého listu z Bruselu rázne odmietla akýkoľvek nátlak. „Bruselu je zaťažko stráviť, že v parlamentných voľbách dostala maďarská národno-konzervatívna vláda historicky nevídaný mandát. Pre vládu má zásadný význam vôľa maďarských voličov, a nech je v tom liste, čo dostaneme, čokoľvek, určite nepodľahneme žiadnemu nátlaku z Bruselu,“ napísala vtedy na sociálnej sieti Vargová.

Tón ministerky sa odvtedy zásadne zmiernil. „Odpovedi predchádzali intenzívne konzultácie. Za jeden mesiac sme zorganizovali desať videokonferencií a množstvo stretnutí s členmi EK. Počet odoslaných a prerokovaných návrhov opatrení bolo vyše sto,“ píše teraz Vargová, podľa ktorej je Orbánov kabinet naďalej otvorený na konštruktívny dialóg s Európskou komisiou.

Niektoré kompromisné ponuky Budapešti sú už známe. Sľúbila, že zníži počty verejných súťaží len s jedným uchádzačom na 15 percent. Ďalej sa chystá umožniť súdom, aby poverili prokuratúru stíhaním prípadov, aj keď sa prokurátori rozhodli inak. Aj legislatívny proces má byť transparentnejší.

Ústupčivejší postoj je pochopiteľný. V hre je až 21 miliárd eur, ktoré sú pre Maďarsko určené v terajšom rozpočtovom období. Keby do Maďarska neprichádzali zdroje Európskej únie, HDP krajiny by mohlo klesnúť o tri percentá za rok, vyrátal Ústav pre skúmanie vývoja ekonomiky a konjunktúry.

Aj socialistický europoslanec István Ujhelyi zaznamenal, že Orbánov kabinet na výhrady Bruselu už nereaguje „propagandistickými rečami o Sorosovi, o vydieraní, alebo o vzdorovaní tlaku na chirurgickú zmenu pohlavia škôlkarov“. Vládu pritom vyzval, že ak balíček navrhovaných opatrení skutočne reaguje na všetky obavy Bruselu, potom by nič nemalo brániť jeho zverejneniu.

EK má teraz mesiac na to, aby maďarskú odpoveď vyhodnotila, svoj návrh vzápätí predloží Európskej rade, ktorá bude rozhodovať väčšinovým hlasovaním./agentury/

X X X

Rusi pália každý deň plyn za 10 miliónov eur. Vedcov trápia emisie

Už niekoľko týždňov horí veľký plameň neďaleko rusko-fínskej hranice.

Svet sužuje energetická kríza. Tento týždeň zdražel kontrakt na septembrový plyn na burze v Amsterdame na vyše 300 eur za megawatthodinu (MWh). V dôsledku vojenskej agresie na Ukrajine Rusko netrápi nedostatok plynu, ale jeho prebytok.

Neďaleko Petrohradu či hraníc Fínskom horí každý deň zemný plyn v hodnote 10 mliónov dolárov (zhruba 10 miliónov eur, meny oscilujú okolo parity – pozn. red). V piatok o tom informuje BBC s tým, že vedcov trápi veľké množstvo oxidu uhličitého a sadzí, ktoré vznikajú pri horení.

Obávajú sa, že plamene z ruského zemného plynu by mohli ešte zhoršiť situáciu s roztápaním sa arktických ľadovcov.

Plameň na obzore

Plyn, ktorý Rusi už niekoľko týždňov samoúčelne spaľujú, predtým vývážali do Nemecka. Veľký plameň horí v kompresorovej stanici Portovaja. Už začiatkom leta si ho všimli na obzore z neďalekého Fínska.

V Portovaji sa nachádza jediný funkčný kompresor, vďaka ktorému tečie plyn cez Nord Stream 1. Tok sa však budúci týždeň od 31. augusta do 2. septembra úplne zastaví. Avizoval to Gazprom s odôvodením, že potrebuje opraviť spomínaný kompresor.

Plánovaná údržba zvyšuje tlak na Európu, kde sa krajiny snažia pred zimou naplniť si zásobníky.

Turbína

Situáciu dlhodobo skomplikovala aj 12-metrová turbína od spoločnosti Siemens určená pre kompresorovú stanicu Nord Streamu 1.

Pôvodne Rusi poslali 20-tonový kolos na údržbu do Kanady a sankcie uvalené Západom na Rusko skomplikovali jej návrat. Gazprom sa tiež ponosoval na Siemens, že nedostal dokumentáciu potrebnú pre opätovné inštalovanie trubíny.

S aktuálne najznámejšou turbínou od Siemensu sa nedávno fotil aj nemecký kancelár Olaf Scholz.

Dlhotrvajúva anomália

Významný nárast tepla pravdepodobne pochádzajúceho z Portovaje si začiatkom leta všimi aj výskumníci. Expertka na údaje zo satelitov Jessica McCartyová pre BBC uviedla, že vrchol si všimli okolo júna a nezmizol, ale zostal anomálne vysoký.

Podľa profesora energetického inžinierstva z fínskej univerzity Esu Vakkilainena môže dlhodobé horenie znamenať, že Rusom chýba nejaké vybavenie.

Vedci sú presvedčení, že spaľovanie je lepšie, ako keby sa do ovzdušia vypúšťal metán, ktorého emisie sa podpisujú pod otepľovanie klímy.

Čierny uhlík

Problémom je, že pri nedokonalom spaľovaní fosílnych palív, ako je zemný plyn, vzniká čierny uhlík. Ak by bolo spaľovanie dokonalé, uhlík v plyne by sa zmenil na oxid uhličitý.

Častice čierneho uhlíka sa po spaľovaní v akrtickom pásme ukladajú na snehu a ľade, čím výrazne urýchľujú ich topenie. U ľudí zas čierny uhlík spôsobuje vyššiu chorobnosť a predčasnú úmrtnosť, aktuality.sk

X X X

Sulík sa stretol s Ficom. Nerozumné a zbytočné, hodnotí politológ. Je to legitimizácia Fica, tvrdí Šeliga

 Predseda SaS Richard Sulík sa len pár dní pred avizovaným odchodom jeho strany z vlády stretol s predsedom opozičného Smeru Robertom Ficom. Na Sulíkovom ministerstve hospodárstva sa Fico pýtal na ceny energií a celkové plány rezortu so slovenským hospodárstvom. Podľa politológa Jozefa Lenča za týchto okolností stretnutie nebolo vôbec rozumné a ani zmysluplné. „Pri všetkej úcte k nemu ukázal veľmi zlý politický úsudok,“ odkázal Sulíkovi aj podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

 „Je zvláštna doba. Nefunguje vláda a vládna koalícia. Politická strana s ministrom hospodárstva vypovedala koaličnú zmluvu a my vidíme obrovskú potrebu prijímať mimoriadne vážne rozhodnutia, tak na úrovni exekutívy aj Národnej rady. Napriek tomu, že sme sa mohli škodoradostne vytešovať z nefunkčnej vlády, považoval som sa správne, aby sme sa s ministrom hospodárstva navzájom informovali, čo ideme urobiť, lebo vládna koalícia už nebude schopná prijímať rozhodnutia tohto typu,“ vysvetlil dôvod stretnutia Fico.

„Kládol som otázky, čo bude s priemyslom. Tu som zatiaľ nedostal relevantné odpovede. Prešli sme si včerajšie rozhodnutie vlády, ktoré predložil minister hospodárstva pod názvom všeobecný hospodársky záujem. Už keď liberáli idú robiť silné štátne zásahy, niečo sa v tomto štáte deji. Ak bude potrebné k tomu v parlamente podporiť akékoľvek návrhy zákonov, Smer ich podporí, pretože my dnes musíme chrániť domácnosti,“ doplnil s tým, že ale so Sulíkom určite nevyjednávali podpory zákonov alebo podobne.

 Sulík po stretnutí nevystúpil. Ako ale k stretnutiu uviedlo ministerstvo hospodárstva, malo výlučne informatívny charakter a bolo venované otázkam energetiky.

„Roberta Fica som sa rozhodol prijať, nakoľko téma energetiky bola v parlamente preberaná už niekoľkokrát a práve zo strany Roberta Fica som sa stretol s množstvom nepravdivých alebo prekrútených aj technických údajov. Som presvedčený, že politickej debate môže len a len prospieť, keď sa bude diskutovať o reálnych a existujúcich otázkach,“ uviedol Sulík.

Nad týmto stretnutím sa s nespokojnosťou pozastavil aj podpredseda koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga. „Podľa mňa to nie je OK. Ak sa chcel Richard Sulík rozprávať s Robertom Ficom, tak mohol prísť na Hospodársky výbor a tam aj celej verejnosti predstaviť opatrenia, ktoré pripravil,“ myslí si Šeliga.

„Neviem si predstaviť, čo by sa na našej mediálnej scéne dialo, ak by takto išiel rokovať s Ficom Matovič, Kollár alebo Remišová. Legitimizovanie Roberta Fica ako autentického riešiteľa cien energií je popretie fakticky dokázateľnej histórie odovzdania štátnej kontroly nad strategickými podnikmi v tejto krajine. Nehovoriac o korupčných schémach, ktoré s tým súvisia. Richard Sulík, pri všetkej úcte k nemu, ukázal veľmi zlý politický úsudok,“ dodal Šeliga.

 Politológ Jozef Lenč hovorí, že takéto stretnutie ministra s opozičným lídrom by štandardne nebolo vôbec problematické. Vo chvíli, kedy SaS opúšťa vládu, sa mu to ale nezdá na mieste.

„Nemyslím si, že by to v tomto čase a za okolností, v akých sa koalícia nachádza, bolo rozumné. Rozhodne by som mu to neodporúčal. Neprináša to žiadny bonus, ani pre štát ani pre stranu SaS. Pre mňa je to jedna z naprekvapivejších správ ostatných dní a jedno z najzbytočnejších stretnutí, ktoré mohol Sulík urobiť. Netuším, aké mohol mať k tomu pohnútky,“ zhodnotil politológ./agentury/

X X X

Únos Vietnamca: Nemci obžalovali podozrivého z únosu podnikateľa

Trinha Xuana Thanha mali z Európy uniesť aj pomocou slovenského vládneho špeciálu.

Päť rokov po únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu obžalovala nemecká generálna prokuratúra jedného z údajných páchateľov, ktorého do Nemecka v júni vydala Česká republika.

Prípad únosu svojho času rezonoval aj na Slovensku v súvislosti s tvrdeniami o možnom použití slovenského vládneho špeciálu, avšak táto stopa sa napokon podľa slovenskej generálnej prokuratúry nepotvrdila, informuje TASR.

Doživotie

Ako pripomenul nemecký denník Berliner Zeitung, podnikateľa v júli 2017 chytili príslušníci vietnamskej tajnej služby na ulici v Berlíne spolu so ženou, ktorá ho sprevádzala. Strčili ich do auta a muž napokon proti svojej vôli skončil vo svojej domovskej krajine. Tam ho obvinili zo sprenevery, ktorej sa vraj dopustil ako manažér štátnej firmy, a napokon dostal doživotný väzenský trest.

Zadržaný Vietnamec Anh T. L., ktorý sa údajne podieľal na príprave únosu a počas neho plnil úlohu šoféra, je teraz v Nemecku obvinený zo špionážnej činnosti a spoluúčasti na trestnom čine obmedzovania osobnej slobody.

Na čine sa podľa nemeckej generálnej prokuratúry podieľalo viacero Vietnamcov vrátane zamestnancov veľvyslanectva v Berlíne a vietnamských občanov žijúcich vo viacerých európskych krajinách.

Žilinkovi chýbajú dôkazy

Únos Vietnamca, ktorý bol v tom čase v azylovom konaní, naštrbil vzťahy medzi Nemeckom a Vietnamom; plánovanú dohodu o partnerskej spolupráci tieto krajiny napokon nepodpísali.

Rok po únose v Nemecku odsúdili Vietnamca Longa N. H. za účasť na únose na takmer štyri roky väzenia.

Slovenský generálny prokurátor Maroš Žilinka vlani skonštatoval, že sa nenašli žiadne dôkazy o vedomej účasti slovenských orgánov na únose. Nepotvrdilo sa ani to, či unesený vietnamský občan vôbec bol na území SR. Rovnako sa v inkriminovanom čase na palube vládneho špeciálu nenachádzal ani vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) či jeho ochrankár. Vyšetrovanie vychádzalo aj z rozsudku vydaného nemeckými súdmi, podľa ktorého nebolo zrejmé, akým spôsobom opustil vietnamský podnikateľ Nemecko, aktuality.sk

X X X

Tento výnimočný zamestnávateľ vytvorí každý deň dve nové pracovné miesta

 Za posledných 12 mesiacov vytvoril Lidl takmer 500 nových pracovných miest

Ak chcete svojou prácou robiť všedný deň ľudí okolo vás lepší a jednoduchší, hľadáte výnimočného zamestnávateľa. Lidl je presne takým výnimočným zamestnávateľom. Práca v tomto reťazci nie je totiž iba prácou, ale prácou s výnimočným poslaním. Taká je filozofia diskontného reťazca a tiež posolstvo novej komunikačnej kampane.

Výnimočné chvíle sú často nenápadné. Skrývajú sa v mnohých každodenných momentoch, v úsmevoch, v gestách. „Ja sa cítim výnimočný, vždy keď poradím zákazníkovi, kde má čo nájsť, zavediem ho k tovaru, ktorý hľadá. Keď je stratený v predajni a veľa vecí sa nájde,“ povedal Matúš, predavač/pokladník z Partizánskeho. „Výnimočne sa cítim, keď mi ľudia poďakujú, keď im niečo pomôžem alebo im podám. Tak je to také zadosťučinenie. Vtedy je to super,“ doplnil ho kolega Matej z Bratislavy.

 Práca v Lidli umožňuje výnimočnosť zažívať pravidelne, dávať ju pocítiť a cítiť ju. V predajniach, skladoch i na centrále. Pri pomoci zákazníkovi, počas kontroly čerstvosti a kvality, v projekte s cieľom zjednodušiť a zrýchliť nakupovanie. „Lidl tvoria výnimoční ľudia, s ktorými a vďaka ktorým sa nám darí byť správnou voľbou pre našich zákazníkov. Za ich výnimočnú prácu im patrí vďaka v podobe výnimočnej firemnej kultúry, výnimočného platu a benefitov,“ povedal Adam Miszczyszyn, generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika, a pokračoval: „Pre zákazníkov je návšteva v Lidli výnimočná vďaka rýchlemu a jednoduchému nákupu bez zbytočne stráveného času medzi regálmi a čakaním pri pokladnici, vďaka najlepšiemu pomeru ceny a kvality, vďaka personálu, ktorý sa snaží urobiť všedný deň našich zákazníkov lepší a jednoduchší.“

Za posledných 12 mesiacov vytvoril Lidl takmer 500 nových pracovných miest, v priemere dve na každý pracovný deň v roku. Nové kolegyne a kolegov prijal diskont nielen vďaka otvoreniu piatich nových predajní, ale rozšíril svoje tímy aj v logistických centrách a na centrále. Celkovo Lidl zamestnáva na Slovensku viac ako 6500 ľudí a to naprieč celým Slovenskom, keďže pôsobí v 94 mestách. „Nechceme byť len najlepšie platiacou firmou v našom segmente, chceme ponúkať najlepšie platy pre konkrétne pozície v konkrétnych regiónoch. Našou ambíciou je, aby sme mali najlepšie zaplatených skladníkov v Seredi a tiež najlepšie zaplatených predavačov v Poprade. Platovú stratégiu neustále prehodnocujeme a aj preto sme už na začiatku roka významne investovali do platov a zvýšili naše mzdové náklady medziročne o 8 miliónov eur,“ vysvetlil Adam Miszczyszyn.

Okrem atraktívneho finančného ohodnotenia ponúka Lidl všetkým svojim viac ako 6500 zamestnancom aj zaujímavé benefity, aktuálne v hodnote 370 € na osobu za rok. Celkovo investuje Lidl nad rámec pôvodne plánovaných mzdových nákladov do svojich zamestnancov viac ako 10 miliónov eur ročne. Diskont sa svojim zamestnancom snaží vychádzať v ústrety aj v náročných životných situáciách. Súčasťou podpory zamestnancov je aj interný grantový program Lidl srdcom.

Lidl je šesťnásobným držiteľom prestížneho medzinárodného ocenenia Top Employer Europe a Top Employer Slovakia. Za svoje aktivity vo vzťahu k zamestnancom získal obchodný reťazec aj prestížne ocenenie Via Bona a trikrát získal prvenstvo aj v súťaži najzamestnávateľ. Na základe hlasovania verejnosti sa Lidl už deväťkrát po sebe tešil z ocenenia Obchodník roka, aktuality.sk

X X X

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách v dvoch krajoch narástla

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 33. kalendárnom týždni mierne stúpla v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia bolo vyšetrených 56 vzoriek. „Vo všetkých bola zistená prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, z toho v 37 vzorkách (66,07 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 19 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ uviedol ÚVZ na webe. Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa ÚVZ SR zodpovedá epidemiologickej situácii.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 33. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 1962 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1919 (97,81 percenta) vzoriek,“ dodal, aktuality.sk

X X X

 12-tisíc ľudí a explózia emócií. „Kráľ valčíkov“ André Rieu predviedol v Maastrichte jedinečnú šou, zažiť ju môžu aj Slováci

 Zažiť koncert obľúbenej kapely alebo interpreta je niečo, po čom túžia skalní fanúšikovia a milovníci konkrétneho druhu hudby alebo jej žánra. Na vzostupe je však aj návšteva koncertov, ktoré sú spojením rôznych skladieb či melódií, performancie a humoru.

Keď sa povie orchester či opera, mnohí si predstavia dlhé a pre niekoho z istej stránky aj nudné hodiny strávené sedením niekde na balkóne inštitúcie, ktorá si zakladá na vážnosti, a pozorovaním niekoľkých dejstiev vyúsťujúcich zväčša do tragédie. Naproti tomu koncerty svetoznámeho hudobníka a inštrumentalistu Andrého Rieu sú ich presným opakom. Majú totiž výrazný náskok vpred.

Napriek tomu, že ide o vystúpenie so 60-členným Johann Strauss Orchestra, predstavenie, ktoré diriguje a moderuje, patrí medzi tie najlepšie hudobné vystúpenia moderných čias. Nie nadarmo je André Rieu jedným z najpopulárnejších hudobníkov našej doby.

Zažiť toto vystúpenie je skutočným zážitkom. André to veľmi dobre vie, preto celý koncert koncipuje do posledných detailov. Je to pedantný umelec, ktorý si zakladá na kvalite, presnosti a dokonalosti. Presne také sú jeho vystúpenia po celom svete.

Domovom mu však je holandský Maastricht, kde má svoje domovské koncertné námestie. Ide o priestor, kde sa zmestí 12-tisíc návštevníkov bažiacich po tom, aby uvideli tohto huslistu a umelca naživo. Námestie sa v čase jeho koncertov premieňa na mravenisko, v ktorom všetci vedia, pre čo tam tí druhí prišli.

Boli sme pri tom. Tesne predtým, ako sme sa vybrali na koncert, sme mali možnosť vidieť dom, v ktorom André Rieu počas svojho pobytu v Maastrichte žije. Jeho oázou pokoja je zámoček s krásnym nádvorím, veľkými izbami, mnohými spomienkami na koncerty aj s vlastnou botanickou záhradou, v ktorej panuje dokonalá mikroklíma.

 Potom, priamo v srdci Maastrichtu, sme pár hodín pred koncertom sledovali atmosféru. Srdečné stretnutia ľudí z menších aj väčších skupín, ktorí sa začali presúvať na svoje miesta, bolo vidieť asi všade. Tí, ktorým sa podarilo kúpiť si lístok priamo do „kotla“ námestia, netrpezlivo čakali na možnosť prejsť cez brány a usadiť sa.

Tí druhí, ktorí si vybrali možnosť sedieť v priľahlých reštauráciách ponúkajúcich špeciálne koncertné, niekoľko chodové menu, sa zas ponáhľali k stolu, aby si chytili miesto s čo najlepším výhľadom na obrovské obrazovky po obvode námestia, alebo, pri väčšom šťastí, videli priamo ponad zábrany a pomedzi koruny stromov priamo na pódium.

 Dav sa zväčšoval, všade bolo cítiť napätie. Bolo to príjemné napätie, lebo slnečné lúče pomaly pretínali kvapky z mrakov, no nikoho daná scéna neprekvapila. Na stoličkách boli nachystané pršiplášte, ktoré si mnohí automaticky nasadili a spokojne sa fotili, zabávali a pripravovali na koncert svojho života.

S pribúdajúcim časom sa námestie zaplnilo, reštaurácie vyhlásili stop stav na voľné miesta na sedenie. Veľmi zaujímavým faktom je, že mnohé ubytovacie kapacity na námestí sú práve v čase koncertov úplne vypredané a to niekoľko týždňov až mesiacov vopred. Ľudia, ktorí túžia zažiť koncert, si tak môžu z pohodlia izby vychutnávať kultúru, ktorá sa deje len pár metrov od nich.

Sústredenie pred vystúpením

Tí, ktorí vedeli, sa ešte tesne pred začiatkom koncertu presunuli k budove divadla, aby videli majstra pred vystúpením. André Rieu vyšiel z budovy, sústredene sa prechádzal, sem tam ladil svoje vzácne husle s niektorým z členov orchestra, ktorí sa k nemu pomaly pridávali. Úsmev na perách striedala vážna, ba až zamyslená tvár muža, ktorý o pár minúť odštartuje jednu z najväčších šou mesta, krajiny, ba i sveta. V pozadí hral sprievod, ktorý svojím pochodom ľudí pripravoval na koncert.

Dav pod schodmi vedúcimi do divadla sa začal zhlukovať, všade bolo počuť výkriky so žiadosťou o úsmev, fotografiu, dámy aj páni sa fotili tak, aby mali Andrého v zábere aspoň v pozadí. Potom to prišlo. Väčšia skupinka sa dočkala a André zostúpil dole, aby si so všetkými spravil hromadnú fotografiu.

 V dave sme stretli aj Slovákov, ktorí boli z atmosféry nadšení. Rovnako tak sme sa dozvedeli, že koncertnú šnúru, ktorú počas leta 2022 André Rieu v Maastrichte má, si prišli vychutnať aj dve ženy z Austrálie. Kúpili si lístky na všetky predstavenia.

Po fotení už prišiel čas presunúť sa na hlavné pódium. Stredom vytvoreného špaliera, ktorý viedol od divadla aj po pódium, kráčal André Rieu s členmi orchestra, a ľudia im tlieskali. Tento „spanilý“ presun vyvolával ovácie publika, ľudia, okolo ktorých prešli, začali byť vo vytŕžení. André sa pri vstupe na námestie na chvíľu zastavil, prítomným zamával a už smeroval na pódium.

 Majestátny priestor sa začal zapĺňať. Členovia orchestra sa usadili, nastavili si svoje nástroje a po úvodnom aplauze sa rozľahlo ticho. Doň zamával priamym a skúseným taktom ruky André Rieu a vzduchom zazneli prvé tóny skladby. Potom prišla druhá, tretia, André ich svojím skúseným vystupovaním rozdeľoval, ľudí uvádzal do kontextu, vítal hostí a pokračoval.

Fanúšikovia sa v jednej chvíli kúpali v kvapkách dažďa, no v zápätí dážď ustal a nad publikom sa začal vznášať dážď z peny, ktorú obrovské ventilátory rozfúkali do priestoru. Bolo vidieť úsmevy, počuť výskanie od prekvapenia aj radosti. Fotoaparáty cvakali, hudba znela, čas plynul.

Prvú polovicu vystúpenia, počas ktorej zazneli mnohé tradičné sklady, vystriedala druhá, ktorá už vo večernom šere zmenila námestie na býčiu arénu aj africkú púšť. Grafiky sa na obrovskom plátne za orchestrom menili podľa skladieb, operní speváci striedali operné divy. Na pódiu bolo vidieť mnohé nádherné, bohato zdobené kostýmy, ktoré dokonale zapadali do skladieb.

 Žilo to však nielen na pódiu, ale aj pod ním. Dvojice si v uličkách dopriali valčíky naživo, čašníci a čašníčky z okolitých reštaurácií vyzvali do tanca hostí, ktorí sa v skvelej nálade nechali opantať situáciou a aj oni podľahli kúzlu tanečnej noci.

Tematicky perfektne vyladená šou gradovala a na záver ju korunovali rezké, svetovo známe melódie sprevádzané ohňostrojmi. Umelci po standing ovations a dlhom potlesku pridali na záver jedinečné kúsky, ktoré zdvihli zo sedačiek ďalších fanúšikov. Tancovalo sa všade a tancoval takmer každý návštevník, ale aj čašník, členovia SBS či zdravotnej služby, uvádzači aj stánkari.

V ľuďoch sa miešali rôzne emócie, bolo vidieť nadšenie, slzy šťastia, prekvapenie, uchvátenie, zimomriavky na tele, no hlavne spokojnosť a šťastie. Aj taká príležitosť ako vidieť koncert Andrého Rieu naživo totiž v ľuďoch dokáže vyvolať množstvo pozitívnych pocitov.

 Na Slovensko príde André Rieu so svoju šou v tomto roku už po druhýkrát a do vystúpenia vtesná všetko, čo diváka poteší a nadchne zároveň. Jeho vystúpenie sú totiž plné jedinečnej hudby, hovoreného slova, humoru a radosti, otvorenosti a žoviálnosti.

Môžete sa tešiť na koncert plný zábavy, svetoznámych a romantických melódií, ale aj na 60-členný Johann Strauss Orchestra, s ktorým André Rieu cestuje po svete už viac ako 30 rokov.

Spolu ponúknu perfektnú zábavu, množstvo prekvapení a špičkových medzinárodných sólistov.

André Rieu, moderný „kráľ valčíkov“, sa predstaví slovenskému publiku po vypredanom májovom koncerte aj po druhý raz a to 19.11.2022 na pridanom koncerte. Ten sa uskutoční na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Ak si nechcete nechať ujsť šou, počas ktorej sa zasmejete, možno si aj zaspievate a zatancujete a jednoznačne sa zabavíte, vstupenky na koncert Andrého Rieu, ktorý sa uskutoční 19.11.2022 v Bratislave, nájdete v predaji na www.vivien.skwww.andrerieu.com a v sieti Ticketportal, aktuality.sk

X X X

Sledovanosť staníc: Skupiny Markíza a JOJ majú spolu 43 percent. Vieme, ako sa darí českým a ďalším TV

Najúspešnejšou televíznou skupinou na slovenskom trhu ostala Markíza. Poznáme sledovanosť mnohých kanálov počas januára až júna 2022.

V prvom polroku odštartovali aj dve nové stanice – spravodajská :24 a krimi stanica Markíza Krimi.

Oficiálne výsledky sledovanosti

V článku opäť vychádzame výhradne z peoplemetrových údajov. Výsledky televízií sú v skupinách 12+ a 12-54 ročných. Živé.sk ich má od oficiálneho realizovateľa peoplemetrového prieskumu a zverejňujeme ich so súhlasom PMT/Kantar Media. Započítaná je aj trojdňováodložená sledovanosť.

Cieľová skupina 12+ ročných a starších sa nazýva univerzálna a primárne sa na ňu zameriava RTVS, ktorá sa snaží osloviť všetkých divákov, kým Markíza a JOJ predávajú reklamu primárne pre užšiu cieľovú skupinu – 12-54 ročných divákov.

Do sledovanosti sa započítavajú diváci, ktorí práve v tej chvíli sledujú TV, ale aj odložená sledovanosť počas troch dní. Na základe nich sa vypočítava aj trhový podiel staníc.

Slovenské skupiny oslovujú väčšinu trhu

Z výsledkov sledovanosti vyplýva, že komerčné skupiny Markíza a JOJ a verejnoprávna televízia spolu oslovovali v prvom polroku viac než 54 percent populácie.

České TV, ktoré sú merané v balíčku spoločne, dosahujú podiel cez 9 percent. Odkrytá je len sledovanosť slovenských verzií – Prima Plus a Nova International, ktoré nie sú súčasťou spomínanej hodnoty. Necelé štyri percentuálne body dosiahli maďarské TV, ktoré sú obľúbené najmä na južnom Slovensku.

Lídrom na trhu ostáva skupina Markíza, ktorá si pred JOJ drží náskok cez 5 percentuálnych bodov:, aktuality.sk

X X X

Našla šťastie po boku Slováka? Lucie Vondráčková má k nemu aktuálne blízko, spolu im to veľmi pristane

Lucie Vondráčková pripravila ďalšiu zaujímavú spoluprácu so slovenským talentovaným hudobníkom. Fanúšikovia neprehliadli iskrenie medzi českou speváčkou a Markom Vossom. Spája týchto dvoch skutočne len práca alebo je medzi nimi niečo viac?

Speváčka v poslednom období prekvapuje svojich fanúšikov jedným novým hitom za druhým. Ako keby si smolu vo vzťahoch kompenzovala prácou, ktorou sa nechala naplno pohltiť. Jej manželstvo s Tomášom Plekancom, keďže skončilo, sa bohužiaľ, nezaradilo do výberu najstabilnejších párov šoubiznisu, ako tieto:

Spolu na Floride, prečo?

Vondráčková najnovšie svetu predstavila aktuálny singel „Kolikrát“, ktorý naspievala so slovenským hudobníkom a dídžejom Markom Vossom. Letne znejúci hit dostal aj nový exkluzívny videoklip.

Kvôli jeho natáčaniu sa vybrali až do USA, kde spolu so štábom zakotvili na Floride. Tam sa im podarilo natočiť skutočne vydarené video, ktoré sa hodí k Luciinej novinke. Jej fanúšikom však neunikol ďalší detail. Vondráčková s Vossom nespolupracovali po prvýkrát. Viditeľne sa v spoločnosti jeden druhého cítia veľmi dobre a miestami to vyzerá, ako keby to medzi nimi trochu iskrilo. I kvôli tomu jej niekoľkí priaznivci v komentároch povedali, že im to spolu veľmi pristane a navyše sa v Markovej spoločnosti neustále usmieva a pôsobí šťastne.

Marko Voss a Lucie Vondráčková sa pustili do tvorenia Country hudbyZdroj: Profimedia / Instagram

Country sa zhostili nad očakávanie

Lucia i Mark sa prioritne venujú iným hudobným štýlom. Novým hit však obom veľmi pristane. Country nie je pre naše končiny až natoľko typické. Napriek tomu má dosť veľkú fanúšikovskú základňu, takže sa im nová pieseň istotne zapáči.

Podľa reakcií na sociálnych sieťach sa „Kolikrát“ uchytila aj medzi skalnými priaznivcami obľúbenej speváčky. V komentároch ju viackrát označili ako českú Shaniu Twain a boli nadšení z toho, že sa pustila aj do takéhoto odlišného hudobného štýlu. Ani pre Vossa to nebolo známe prostredie, napriek tomu sa obom podarilo na výbornú a ich risk im vyšiel.

.Vondráčkovú hnevá, keď ju spájajú s každým kolegom

Mark Voss sa začal po boku Lucie Vondráčkovej objavovať častejšie po tom, ako sa rozišla s moderátorom Petrom Vojnarom. I to spôsobilo pribúdajúce klebety o tom, že si zrejme našla nový objav a aj v tomto prípade ich spojila práca. Od rozchodu s Plekancom si Lucie nevie nájsť stáleho partnera.

Nedávno však pre média prezradila, že ju už hnevá, ako ju neustále spájajú s každým kolegom, s ktorým aktuálne spolupracuje. Ona sama sa novému vzťahu nevyhýba a bude vraj rada aj kvôli synom. No určite nechce, aby to prebiehalo takýmto spôsobom, keď ju budú ostatní tlačiť do niečoho, čo sa v skutočnosti ani nedeje.

V minulosti zaznamenal veľký úspech

I keď sa meno Marka Vossa neobjavuje tak často v médiách, patrí medzi naše najväčšie hudobné hviezdy. V roku 2018 sa zúčastnil súťaže Talent Pool, ktorú holandská nahrávacia spoločnosť organizuje pre dídžejov z celého sveta. Spolupracujú s tými najznámejšími menami muzikantského sveta.

S jeho skladbou U and I, na ktorej robil s niekoľkými zahraničnými hudobníkmi, sa dokonca umiestnil na prvom mieste tejto hitparády. Vďaka tomu si jeho meno začali všímať vo viacerých krajinách. Spolupráca s Luciou Vondráčkou je len jedným z jeho mnohých vydarených projektov. Tým navyše dokázal, že sa vie zhostiť aj úplne iných štýlov a dokáže v nich zabodovať.

X X X

 Európska Liga UEFA

Skupiny Európskej ligy sú známe. Manchester United sa stretne s minuloročným premožiteľom Realu Madrid

 Víťaz predchádzajúcej edície futbalovej Európskej konferenčnej ligy AS Rím sa v C-skupine Európskej ligy predstaví spolu s Ludogorcom Razgrad, Betisom Sevilla a HJK Helsinki. Rozhodol o tom piatkový žreb v Istanbule.

   Pred žrebom boli kluby boli rozdelené do štyroch košov. V každom bolo osem tímov. Do skupinovej fázy postúpilo priamo dvanásť mužstiev, desať víťazov play off EL a desať neúspešných tímov z play off Ligy majstrov alebo ligovej vetvy tretieho predkola. Následne 32 tímov vyžrebovali do ôsmich skupín po štyroch.

V F-skupine sa predstaví Feyenoord Rotterdam aj s novou posilou, slovenským obrancom Dávidom Hanckom. Holandský zástupca sa stretne s Laziom Rím, FC Midtjylland a Sturmom Graz. Turecký Trabzonspor so stredopoliarom Marekom Hamšíkom narazí v H-skupine na Crvenu zvezdu Belehrad, AS Monaco a Ferencváros Budapešť. „Fradi“ vyradili v 2. predkole LM slovenského majstra Slovan Bratislava.

Prvé zápasy v skupinovej fáze sa odohrajú 8. septembra. Víťaz každej z ôsmich skupín postúpi do osemfinále, mužstvá na druhých miestach absolvujú predkolo play off. Pre tímy na treťom a štvrtom mieste sa účinkovanie v súťaží skončí. Hrať sa bude v dvoch časoch o 18.45 a o 21.00 h.

Skupiny Európskej ligy UEFA 2022/2023

A-skupina: Arsenal Londýn, PSV Eindhoven, FK Bodö/Glimt, FC Zürich
B-skupina: Dynamo Kyjev, Stade Rennes, Fenerbahce Istanbul, AEK Larnaka
C-skupina: AS Rím, Ludogorec Razgrad, Betis Sevilla, HJK Helsinki
D-skupina: SC Braga, Malmö FF, Union Berlín, Royale Union Saint-Gilloise
E-skupina: Manchester United, Real Sociedad San Sebastian, Šeriff Tiraspoľ, Omonia Nikózia
F-skupina: Lazio Rím, Feyenoord Rotterdam, FC Midtjylland, Sturm Graz
G-skupina: Olympiakos Pireus, FK Karabach, SC Freiburg, FC Nantes
H-skupina: CZ Belehrad, AS Monaco, Ferencváros Budapešť, Trabzonspor

Kalendár Európskej ligy UEFA 2022/2023

  1. septembra: 1. kolo skupinovej fázy, 15. septembra: 2. kolo skupinovej fázy, 6. októbra: 3. kolo skupinovej fázy, 13. októbra: 4. kolo skupinovej fázy, 27. októbra: 5. kolo skupinovej fázy,3. novembra: 6. kolo skupinovej fázy, 7. novembra: žreb 1. vyraďovacieho kola,  16. februára: prvé zápasy 1. vyraďovacieho kola, 23. februára: odvety 1. vyraďovacieho kola, 24. februára: žreb osemfinále, 9. marca: prvé zápasy osemfinále, 16. marca: odvety osemfinále,17. marca: žreb štvrťfinále a semifinále, 13. apríla: prvé zápasy štvrťfinále, 20. apríla: odvety štvrťfinále,11. mája: prvé zápasy semifinále, 18. mája: odvety semifinále, 31. mája: finále (Budapešť/Maď.) /agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.